جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

مقاله تحریم ایران Boycott Iran

6,699

بازدید

مقاله تحریم ایران Boycott Iran 3.50/5 (70.00%) 4 امتیازs

 


مقاله تحریم ایران

 

همیشه برای دفاع از موضوع خاصی در میان روابط کشور­ها، مباحثی برای به­ ثمر رساندن تصمیمات یک طرف قضیه نسبت ­به طرف مقابل لحاظ می­شود، تحریم­ها نیز نوعی از اعمال فشار یک دولت بر دولت­های مقابل آن­، برای رسیدن به مقصود و منافع داخلی خویش است­، در دنیای معاصر بسیاری از تحریم­های لحاظ شده بر دیگر کشور­ها، از جانب کشور­های توسعه­یافته­ی غربی صورت پذیرفته است، و در نتیجه بسیاری از تحریم­ها چون به منافع دولت تحریم شده و سایر دولی که قصد برقرای ارتباطات سیاسی و اقتصادی با آن را دارند­، ضرر و زیان می­رساند، خارج از منافع عمومی دولت­ها است.


تحریم­، عبارت ­است ­از تدابیری قهرآمیز که توسط کشور یا گروهی از کشورها علیه کشوری که به قوانین بین­المللی تجاوز نموده و یا از معیارهای اخلاقی مقبول­، تخطی کرده باشد­، اعمال می­شود. هدف تحریم­کننده ­(یا تحریم­کنندگان) آن است که کشور متخلف را مجبور کنند تا دست از اعمال خود بردارد و یا لااقل برای پایان­دادن به رفتار غیرقابل قبولش پشت میز مذاکره بنشیند.اما از طرف دیگر، بسیاری از تحریم­ها جنبه­ی منافع شخصی داشته و کشور­های توسعه­یافته خصوصا ایالات متحده­ی آمریکا، تحریم­های فراوانی را نسبت به کشور­هایی که در گروه دوستانش قرار نمی­گیرند، لحاظ می­کنند. ا­ز جمله­ی این کشور­ها، ایران اسلامی است که بعد ­از انقلاب مورد تحریم­های شدید اقتصادی و سیاسی غرب و آمریکا قرار گرفته ا­ست.
 
انواع تحریم­
الف) تحریم­های غیراقتصادی:
این تحریم­ها معمولا قبل از تحریم­های اقتصادی آغاز می­شود و هدف آن ترغیب کشور هدف به تغییر سیاست مورد نظر است. تحریم غیراقتصادی بسته به نوع کشور و شرایط موضوع متفاوت است، ولی می­تواند موارد زیر را در بر­گیرد:
۱٫      خودداری از اعطای ویزا؛
۲٫      کاهش سطح نمایندگی­های سیاسی؛
۳٫      جلوگیری از عضویت کشور هدف در سازمان­های بین­المللی؛
۴٫      مخالفت با میزبانی کشور هدف برای میزبانی اجلاس­های بین­المللی؛
۵٫      خودداری از کمک­های مالی و مساعدت­های رسمی ­(این مورد خصوصا در مورد کشورهای فقیر اعمال می­شود).
 
ب) تحریم­های اقتصادی:
تحریم اقتصادی اقدام برنامه­ریزی شده­ی یک یا چند دولت از طریق محدود ­کردن مناسبات اقتصادی برای اعمال فشار بر کشور هدف با مقاصد مختلف سیاسی است.
تحریم اقتصادی اغلب به­عنوان جایگزین جنگ و اعمال قوه­ی قهریه تلقی می­شود. مقصود از مناسبات اقتصادی نیز همه­ی انواع روابط اقتصادی اعم از تجاری و مالی است. کشورهای مختلف از تحریم­های محدود اقتصادی برای مقاصد سیاسی خود علیه کشورهای هدف استفاده می­کنند، ولی این نوع تحریم عموما کم­اثر بوده است. تحریم­های همه­جانبه از سوی سازمان­های بین­المللی نیز به ­ندرت صورت گرفته است. جامعه­ی ملل که در فاصله­ی بین دو جنگ جهانی اول و دوم زمام هماهنگی امور جهان را بر عهده داشت، تنها چهار­ بار مبادرت به تحریم یا اعمال تحریم کرد که تنها  دو بار آن موفق بود. سازمان ملل متحد نیز قبل از تحریم عراق در سال ۱۹۹۰، تنها دو­بار دست به تحریم همه­جانبه زد، یکی بر علیه رودزیا در سال ۱۹۶۶ و دیگری تحریم تسلیحاتی همه­جانبه علیه آفریقایی جنوبی در سال ۱۹۷۷٫
 
آمریکا، بیشترین اعمال تحریم
آمریکا بیش از هر کشور دیگر از حربه­ی تحریم بهره جسته است. دولت کلینتون به­تنهایی ۳۵ کشور را مورد تحریم یک­جانبه قرار داد. این ۳۵ کشور، ۴۲ درصد جمعیت جهان را شامل می­شدند و مصرف­کننده­ی ۱۹­درصد صادرات جهان بودند. آمریکا خود از تحریم­های اعمال شده زیان­های زیادی دیده است، به­طوری که تحریم اقتصادی ۲۶ کشور جهان، صادرات آمریکا را ۱۹­میلیارد­دلار کاهش داد، ۲۰۰ هزار شغل را در بخش صادرات از بین برد و کارگران بخش صادرات به لحاظ دستمزد یک­میلیارد دلار ضرر کردند.
تحریم اقتصادی برای هدف­های استراتژیک با تحریم برای سایر منافع اقتصادی یا غیر استراتژیک تفاوت دارد. زیرا تحریم برای هدف­های استراتژیک معمولا جایگزین گزینه­ی جنگ می­شود و لذا هزینه­ی اقتصادی آن به مراتب از جنگ کمتر و برای کشور یا کشورهای اعمال­کننده، کاملا قابل توجیه است.
گذر به تحریم­های اقتصادی برای هدف­های استراتژیک معمولا چهار مرحله­ای است: اول، تشویق کشور هدف به­طور خصوصی و از راه مذاکره­ی دو­جانبه، دوم، درخواست علنی از کشور هدف و اعلام عمومی آن، سوم، مشورت با متحدین برای اقدام­های بعدی و اقدام نظامی در صورت نیاز، چهارم، آغاز تحریم از سطح غیر اقتصادی.
 
هزینه­های تحریم
هزینه­های تحریم اقتصادی بسته به نوع تحریم متفاوت است، چنانچه تحریم به صورت یک­جانبه از سوی یک کشور انجام شود، اثربخشی تحریم کمتر و به­همین نسبت چنانچه از سوی چند کشور یا از سوی شورای امنیت سازمان ملل اعمال شود اثربخش­تر است. همان­طور که اشاره شد تحریم­های همه­جانبه­ی شورای امنیت بسیار نادر است. ولی چنان­چه اعمال گردد تاثیر آن بسیار جدی است.
 
تاریخچه­ ی تحریم ایران
­ایران در دو سد­ه­ی اخیر، با تحریم‌های فراوانی روبرو بوده است. در دوران قاجار با توجه به وابستگی اقتصادی مناطق شمالی ایران به اقتصاد و شبکه­ی حمل ‌و نقل روسیه، روس‌ها از تحریم اقتصادی علیه ایران به مثابه­ی ابزاری برای پیش­برد اهداف سیاست خارجی خود بهره می­بردند. در زمان نخست‌وزیری دکتر مصدق و به­‌خصوص در نهضت ملی­شدن صنعت نفت، دولت انگلیس از تحریم اقتصادی برای تغییر مواضع دولت ایران استفاده کرد.
  در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و پس ­از ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در سیزدهم آبان ۱۳۵۸، ایران با تحریم‌های تجاری و اقتصادی آمریکا و متحدان اروپایی آن مواجه شد. با آزاد­ شدن گروگان‌های آمریکایی در ۳۰­ دی ­1359، دولت‌های اروپایی از ادامه­ی تحریم ایران دست کشیدند، اما آمریکا برخلاف تعهدات خود در بیانیه‌های الجزایر مبنی­بر لغو تحریم و مداخله ­نکردن در امور داخلی ایران، با مسدود­کردن دارایی‌ها و امتناع از تحویل تجهیزات نظامی خریداری شده­­ی ایران، هم‌چنان به اعمال تحریم در مقیاسی گسترده‌تر ادامه داد.
 
تحریم­های اعمال­شده توسط آمریکا بر ایران
تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ‌سبب آن‌که خصلتی یک‌جانبه و گاهی فراسرزمینی دارد، اصول حقوق بین‌الملل عمومی، مانند اصل حق توسعه و اصل دخالت­ نکردن در امور داخلی دیگر کشورها را نقض می‌کند و با تعهدات عهدنامه‌ای آمریکا با ایران، از جمله عهدنامه­ی مودت در ۱۳۳۴ش و بیانیه‌های الجزایر نیز ناسازگار است. تحریم­های اعمال­شده از سوی آمریکا علیه ایران از زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر تا به امروز بدین قرارند:
 
۱٫ تحریم­های کارتر: کارتر بلا­فاصله پس از تسخیر سفارت آمریکا در نوامبر سال ­1979­م­ با صدور اعلا­میه­ی شماره­ی ­4702، واردات نفت از ایران را ممنوع کرد. ده روز بعد، با صدور دستور اجرایی شماره­ی­12170، تمامی دارایی­های بانک مرکزی و دولت ایران مسدود شد. کارتر بار دیگر در اوایل سال ۱۹۸۰­م، با صدور دستور اجرایی شماره­ی ­12205 صادرات به ایران و نیز معاملا­ت مالی با ایران را تحریم کرد. هم­چنین براساس دستور اجرایی شماره­ی ­12211، واردات از ایران به­کلی ممنوع اعلا­م گردید و مسافرت اتباع آمریکا به کشورمان ممنوع شد. پس از امضای توافقنامه­ی الجزایر، آمریکا همه­ی دستورهای اجرایی فوق را به­جز دستور انسداد دارایی­ها، ملغی کرد.
۲٫ تحریم­های ریگان: پس از انفجار مقر نظامیان آمریکا در بیروت که در سال­1983­م صورت گرفت، ریگان در ژانویه­ی ­1984، ایران را حامی تروریسم نامید. یک­ سال بعد آمریکا میزان کمک­های خود را به سازمان­های بین­المللی به اندازه­ی منابع مالی اختصاص داده شده­ی آنها کاهش داد. در سال ­1988 نیز طی بخشنامه­ای از کلیه­ی مدیران آمریکایی عضو سازمان­های بین­المللی خواسته شد تا به تقاضاهای ایران برای دریافت وام یا تامین مالی رای منفی دهند و با آن به­طور جدی مخالفت کنند. آمریکا در سال ­1986م، ­براساس قانون کنترل صادرات تسلیحات، ایران را از دریافت تسلیحات و قطعات یدکی محروم کرد. در اکتبر ­1987­م به ­بهانه­ی حمایت ایران از تروریسم بین­المللی و براساس یک دستور اجرایی انواع واردات از ایران از جمله نفت تحریم شد.
۳٫ تحریم­های بوش پدر: در سال ­1992م، قانونی تحت عنوان "قانون عدم اشاعه­ی تسلیحات ایران و عراق،" به تصویب مجلس نمایندگان و سنای ایالا­ت متحده رسید. براساس این قانون، تحریم­ها شامل اقلا­می می­شد که استفاده­های دو منظوره برای مقاصد تسلیحاتی داشتند. علت گنجاندن ایران در این قانون گزارش سیا مبنی بر این بود که ایران دو­ میلیارد ­دلا­ر برای تولید سلا­ح­های کشتار جمعی اختصاص داده است.
۴٫ تحریم­های کلینتون: ایالا­ت متحده­ی آمریکا در دوران ریاست جمهوری کلینتون، ۱۶۱­ بار تحریم اقتصادی علیه ۳۵ کشور جهان اعمال کرد. این رقم بیشترین استفاده از تحریم اقتصادی علیه کشورهای دیگر در تاریخ آمریکاست. جمعیت این ۳۵ کشور، به هنگام اعمال تحریم­ها، بالغ بر ۲/۳ میلیارد نفر بود. این کشورها هم­چنین ۷۹۰ میلیارد­ دلا­ر از صادرات جهان را خریداری می­کردند. صاحب­نظران دو علت برای سیاست تحریم کلینتون برمی­شمردند:
نخست پایان دو قطبی­ بودن جهان، که میدان را برای اعمال مجازات­های یک طرفه­ی آمریکا کاملا باز می­گذاشت و دیگری در اختیار داشتن اکثریت هر دو مجلس آمریکا از سوی جمهوری­خواهان که سبب گردید تا کلینتون با فدا­ کردن سیاست خارجی برای رسیدن به مقاصد داخلی خود به تمامی تحریم­های پیشنهادی از سوی گروه­های تندرو جمهوری­خواه تن­ دهد. در ۱۵ مارس ۱۹۹۵، کلینتون با صدور دستور اجرایی شماره­ی ۱۲۵۷، کمک به توسعه­ی منابع نفتی ایران را ممنوع کرد. این دستور تنها ۱۰­روز پس از امضای قرارداد شرکت بزرگ نفتی کونکو با ایران صادر شد­. با تداوم فشار کنگره، دو ماه بعد کلینتون دستور شماره­ی ۱۲۹۵۹ را صادر کرد که به­موجب آن هر نوع رابطه­ی تجاری و مالی و سرمایه­گذاری با ایران ممنوع اعلا­م شد. ­­این تحریم دارای جنبه­های تسری تحریم فراتر از مرزهای آمریکا نیز بود. چرا­که بر آن اساس، شرکت­های آمریکایی از هرگونه فعالیت اقتصادی و تجاری با ایران منع شدند و صادرات مجدد کالا­های آمریکایی یا کالا­های خارجی با محتوای آمریکایی به ایران ممنوع گردید. ­­با فشارهای لا­بی یهودیان آمریکا که در انجمنی به­نام "آی­ پک" متشکل هستند، سنای آمریکا طرحی را ارائه داد که بعدها به "قانون ایلسا" معروف شد. "قانون ایلسا" در سال ۱۹۹۶ و با وجود تشدید تحریم­های قبلی بر ایران به تصویب رسید. در آخرین مراحل تصویب و به پیشنهاد  سناتور کندی، لیبی، نیز مشمول این قانون قرار گرفت.
این قانون اعمال مجازات علیه شرکت­های خارجی که در ایران سرمایه­گذاری کرده­اند را پیش­بینی می­کرد. تنها استثناء در آن اجازه­دادن به مدیران شرکت­های خارجی مشغول در ایران برای مسافرت به آمریکا بود. همچنین به رئیس­جمهور آمریکا اختیار داده شد برخی از شرکت­های خارجی را به­شرط آن­که هیچ­گونه مساعدتی به سیاست به ­اصطلا­ح حمایت از تروریسم ایران و تولید سلا­ح­های کشتار جمعی نکنند، از تنبیه مستثنی  کند.
 
۵٫ تحریم­­های جرج دبلیو بوش: گرچه انتظار می­رفت که به علت روابط نفتی بوش و دیک­ چنی (مشاور کاخ سفید در زمان رییس­جمهوری بوش)، بسیاری از تحریم­های یک­جانبه­ی آمریکا لغو گردد، ولی فعالا­ن لا­بی آی ­پک توانستند با نفوذ خود موجب تمدید قانون ایلسا در سال ۲۰۰۱ شوند. چنی و پاول در این خصوص با یک­دیگر اختلا­ف نظر داشتند.
سرانجام چنی با ارائه­ی گزارشی مبنی­بر لزوم استفاده از ابزار تحریم موجبات تمدید قانون را فراهم کرد. این­بار بوش آن­را برای فقط دو سال تمدید نمود. گرچه این خود می­توانست علا­متی برای آینده باشد، اما با وقوع ­11 سپتامبر احتمال تمدید نشدن قانون یک­سره از میان رفت.
۶٫ تحریم­های باراک اوباما: با روی کار آمدن اوباما و شعار­های تغییر در سیاست خارجی خود در قبال ایران، امید قطع تحریم­های آمریکا بر علیه ایران وجود داشت اما با ادامه­ی تصویب و تایید قطع­نامه­ها و مصوبه­های کنگره­ی ایالات متحده­ی آمریکا توسط اوباما، بار دیگر این روند ادامه یافته و بر روند تحریم­های ایران افزوده می­شود و هر بار توسط آمریکائیان تمدید می­گردد.
 
جمع ­بندی
با این توضیحات می­توان گفت که تحریم­های موجود در جهان کاملا غیر­منطقی بوده و همگی ناشی از سیاست­های استبدادی آمریکا و هم­پیمانانش می­باشد، سیاستی که خروج از آن و آسیب ­ندیدن کشوری به ­واسطه­ی آن، مستلزم وجود دوستی و نزدیکی به این قدرت­ها می­باشد. جمهوری اسلامی ایران در دهه­های بعد از انقلاب اسلامی­، با توجه به سیاست­های ضد­امپریالیستی و ضد­استعماری خویش­، همیشه قربانی خواسته­های ظالمانه­ی آمریکا گردیده است و از این راه سالانه میلیارد­ها دلار ضرر اقتصادی را متحمل می­گردد.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  ملاحظات حقوقی در رقابت های سیاسی

  چکیده اختلاف نظر اشخاص و گروه ها از یک سو و اهمیت قدرت سیاسی و دسترسی به نهادهای حکومتی از سوی دیگر، موضوع رقابت سیاسی را به بحثی مهم تبدیل کرده است.

  رازهای پنهان نام خانوادگی حسن روحانی ؟

  روحانی خوش‌پوشی که در انگلستان درس خوانده و چند زبان زندۀ دنیا را از بر است، روزگاری مسئول مذاکره با قدرت‌های جهانی درباره یکی از مهمترین پرونده‌های سیاسی- حقوقی ایران در مواجهه با جامعه بین‌المللی بوده است.

  دلایل دروغگویی سیاستمداران غربی

  آیا برخی سیاست‌مداران واقعاً تصور می‌کنند وقتی دروغ می‌گویند، دروغشان برملا نمی‌شود؟

  فاصله اسلام پا برهنگان با مدیران نجومی‌

  فاصله اسلام پا برهنگان با مدیران نجومی‌/ فاصله اسلام پا برهنگان با مدیران نجومی‌/ با انتشار سلسله فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی در سال گذشته که نشان می‌داد این مدیران از بیت‌المال دریافتی‌های نجومی و بسیار کلان داشته‌اند احساسات عمومی جریحه‌دار شد، رهبر معظم […]

  آیا هارپ سلاح جدید آمریکا در جنگ های آینده است

  آیا هارپ سلاح جدید آمریکا در جنگ های آینده است ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز آیا هارپ سلاح جدید آمریکا در جنگ های آینده است/ از هارپ (HAARP) چه می دانیم؟ آیا این تکنولوژی مخوف واقعیت دارد؟ دستکاری در آب و هوا تا چه میزان […]

  مصاحبه خواندنی از زندگی خصوصی آیت الله خامنه ای

  مصاحبه خواندنی از زندگی خصوصی آیت الله خامنه ای ۴٫۴۴/۵ (۸۸٫۸۹%) ۹ امتیازs مصاحبه خواندنی از زندگی خصوصی آیت الله خامنه ای/ حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در زندگی شخصی و سلوک فردی خود چگونه رفتار می کنند؟ چند […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi