راه داستان

362

بازدید

راه داستان ۳٫۸۰/۵ (۷۶٫۰۰%) ۵ امتیازs
«جورج واشنگتن کارور، مخترع آمریکایی، بَرده به دنیا آمد اما بعدها یکی از بزرگ‌ترین شیمی‌دانان تاریخ آمریکا شد و کاربردهای متعدد و تا آن زمان ناشناخته‌ای برای بادام‌زمینیِ معمولی کشف کرد. کارور می‌گوید: ‌به هر چیزی که عشق بورزید رازهایش را بر شما خواهد گشود» (راه داستان، ص ۱۳) این جمله‌ی ‌کارور‌ قابل تعمیم به تمام تلاش‌های بشری‌ست و کتاب ‌راه داستان‌ سعی دارد هم عشق به داستان را در مخاطب تقویت کند و هم رازهای نوشتن را به نویسندگان بیاموزد. کتاب، به هیچ‌وجه تنها برای نوآموزان نیست و شگردهای کاربردی فراوانی برای نوآموز و مجرب و غیره دارد. خانم ‌کاترین آن جونز‌، نویسنده‌ی این کتاب، بیش‌تر از دریچه‌ی فیلم‌نامه به داستان می‌نگرد اما مثال‌های متعددی در زمینه‌ی کتاب‌های داستان ارائه می‌دهد. از دیگر مزیت‌های این کتاب این است که از فاصله‌ی انتشار به زبان اصلی تا ترجمه‌ نیز زمان زیادی نمی‌گذرد و نمونه‌های خانم ‌آن جونز‌ کاملا به‌روز هستند. ضمنِ این‌که نویسنده هم‌واره تأکید می‌کند شگردها و فنونی که پیشنهاد می‌دهد، تنها یکی از راه‌های بی‌شمار ورود به داستان‌نویسی‌ست و هیچ قطع و یقینی در این باره وجود ندارد. ‌آن جونز‌‌ در عینِ ارائه‌ی یک روش مشخص، نوعی بی‌نظمی در روش را نیز پیشنهاد می‌دهد که در نحوه‌ی نگارش او به چشم می‌خورد. اگر پیشنهاد می‌دهد باید ابتدا طرح داستان را بنویسید و بعد سراغ نوشتن بروید، در خلال نوشته‌ها، اشاراتی نیز دارد مبنی بر این‌که هر نویسنده‌ای راه و روش خود را دارد و باید آن‌را بیابد. ممکن است نویسنده‌ای ابتدا پایان داستانش را مد نظر داشته باشد و بعد شروع به نوشتن کند و این امکان هم وجود دارد که نویسنده‌ای با تجسم شخصیت‌های داستان آغاز کند و به پایان برسد. در جای جای کتاب نیز نوآموزان را از یأس پرهیز می‌دهد و با نمونه‌هایی زیبا از شخصیت‌های بزرگ ادبیات داستانی و غیرادبی سخن خود را پیش می‌برد:
«در دوران ورزشی‌ام بیش از ۹۰۰۰ پرتاب را خراب کرده‌ام. تقریبا ۳۰۰ مسابقه را باخته‌ام. ۲۶ بار برای پرتابی که می‌توانست به بُردِ تیم ختم شود به من اعتماد کردند و ناموفق بودم. در زندگی بارها و بارها و بارها شکست خورده‌ام. و درست به همین دلیل است که موفق هستم.
مایکل جوردن»     (راه داستان، ص ۴۳)
از این‌گونه جملات در کتاب ‌راه داستان‌ فراوان‌اند و شاید نخستینِ آن‌ها (گفته‌ی شاعره‌ی آمریکایی، موریل روکایزر) بود که مرا به خواندن این کتاب جذاب ترغیب کرد:
«انیشتین اشتباه می‌کرد. جهان نه از اتم‌ها که از داستان‌ها ساخته شده است».

منبع: هزار کتاب