PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چهره های انقلابی چگونه جوانی کردند؟

sedigh89
04-17-2014, 08:26 PM
ازبرخی از مهمترین چهره های سیاسی که نسل ما به عنوان نسل انقلاب می شناسند می شود پرسید که آیا خوش گذرانده اند یا نه؟ شاید به قیافه برخی شان نخورد که روزگاری جوان هم بوده اند. انگار همیشه در تظاهرات بوده باشند یا در راهروهای پارلمان یا وزارتخانه ها. خواندن پاسخ شان به سوال جوانی چیست و در جوانی چه حالی داشتند، خالی از لطف نیست، خصوصا که برخی تازه به دولت برگشته اند.
معصومه ابتکار؛ همه سیاسی بودیم
[Only registered and activated users can see links]
نحوه ورود شما به عنوان یک جوان عرصه سیاست چگونه بود؟
- از اول بگویم؟
بله، از اول اول، مبسوط و بدون سانسور!
- دلیل اینکه پرسیدم از اول اول بگویم این است که در حقیقت همه افراد نسل ما در دوران انقلاب به نوعی درگیر سیاست بودند و به اشکال مختلف در فرآیند انقلاب نقش داشتند تا جایی که می توان گفت این نسل در این دوران نقش تعیین کننده ای را ایفا کرد ولی شاید اوج حضور من در عرصه سیاست، در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا باشد.
حسین الله کرم؛ با اختلاط پسر و دختر مشکلی نداشتم
تعامل شما با فضاهای اجتماعی آن زمان چگونه بود؟ به هر حال بافت فرهنگی شما و خانواده تان متفاوت از فضاهای آن زمان بود. فضاهای اجتماعی آن زمان به معنای سینما، تلویزیون، ورزش و ... حوزه علاقه شمخا به جز کار و درس بیشتر چه سمتی بود؟ اصلا تماسی داشتیدی ا بیشتر مراسم های مذهبی بود و هیات و اینها؟
- من علاقه زیادی به ورزش داشتم و در اکثر رشته های متخصص بودم. کاپیتان تیم بسکتبال دبیرستان بودم و در هنرستان کاپیتان فوتبال و در انستیتو تکنولوژی قهرمانپینگ پنگ انستیتو شدم. بنابراین خود به خود مورد توجه بچه ها قرار می گرفتم. دانشجویان دختر و پسر هم در کنار هم تعامل های خاصی داشتند. درسم هم خوب بود و عادت داشتم به دانشجویان نیازمند هم کمک بدهم. براساس آن توجه از من دعوت می کردندکه همراهشان بروم کوه ولی از آنجایی که جو مناسبی نبود، نمی رفتم در الی که از لحاظ علمی و ورزشی با هم تعامل مناسبی داشتیم.
چرا کوه نمی رفتید؟
- فضا را مناسب نمی دیدم اما روزهای تعطیل به همراه کسانی که به نظرم با روحیه ام سازگار بودند، کوه می رفتم.
شما چرا تعامل در درس و ورزش با جنس مخالف را بدون اشکال می دانستید اما کوه نمی رفتید؟ کوهنوردی هم نوعی ورزش است.
- من تشخیص می دادم که روابط سالم در کوه شکل نمی گرفت...
مجید انصاری؛ تحت امر و نهی نبودیم
جوانی کردن یعنی استقلال؟
- یکی از پایه هایش استقلال است. آویزان به دیگران نباشد. تحت امر و نهی دیگران هم نباشد. من از 13 سالگی احساس آزادی کردم چجون مستقل بودم. خودمانتخاب می کردم. خودم طلبه شدن را انتخاب کردم. اگر تحمیل بود، بیش از چند ماه دوام نمی آوردم چون فشارها زیاد بود. گشت و گذار هم کردم. بهترین دوستان را هم داشتم. خیلی هایشان الان در بهشتند. جوانی کردن به معنای لاابالی گری و شکستن مرزهای اخلاقی، ابدا.
اسدالله بادامچیان؛ هرگونه خواستی رفتار کن
تفریح دوره جوانی شما چه بود؟
- تفریح من بحث و جلسه و حوزه و تدریس و مبارزه بود. حالا یک جوانی دیگر هم مثل برادر من که رانندگی را تفریح می داند و کمتر در این مسائل فعال است. به هر حال جوانی کردن یعنی یک جوان آنگونه که می خواهد رفتار کند. جوان یعنی نشاط، اگر کارهایش را با نشاط انجام دهد، مثل بچه های جبهه. اگر کسی تصور کند که جوانی کردن یعنی لغزش و گناه که این دور از یک جوان برومند اسلامی است. جامعه به کسانی که نوعی خاص هستند به صورت یک آدم مبتذل نگاه می کند. حتی در زمان طاغوت هم جوانانی که خیلی خود را می آراستند، مردم به ایشان «ژیگول» می گفتند یا «سوسول». جالب تر اینکه همه پسرهایی که اینگونه هستند، در انتخاب همسر، هیچ یک از دخترهایی را که اینگونه هستند، انتخاب نمی کنند.
محمدباقر نوبخت؛ روشنفکر بودن و ورزش کردن
آقای دکتر! به نظر شما جوانی کردن یعنی چه؟
- فکر می کنم آن را در مسیر انرژی و طراوت و شادابی ببینیم و فکر زمستان نکردن و همواره بهاری بودن.
براساس این تعبیر، خودتان جوانی کردید؟
- بله اما نه، خیلی جوانی نکردم. البته دوران کودکی و نوجوانی خیلی شیطانی کردم، همیشه در کوچه فوتبال و والیبال بازی می کردم.
و در دوران جوانی؟
- احساس می کنم خیلی زود شروع کردم. 20 ساله شروع به تدریس کردم. در آن سن و سال، مانند 40-35 ساله های شدم. رفتارم، پوششم و حرکاتم تغییر کرده بود اما همیشه نو فکر می کردم. مدرن زمان خودم فکر می کردم، از نظر پوشش، رفتار و ...
مدرن تر از آن زمان؟!
- نه، در همان زمان هم روشنفکر بودم. جوانی من بیشتر در ورزش گذشت. در مدرسه علاوه بر اینکه تدریس می کردم، با بچه ها والیبال بازی می کردم اما بیشتر آن شور و نشاط جوانی من دردوران مدرسه سپری شد. زود شروع کردم. همه کارهایم را باید متناسب با شغلم می کردم.
هفته نامه حاشیه
بازنشر:takbook.com:smiles-takbook15: