PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : محرم و عزاداري

sedigh89
11-24-2012, 10:44 AM
قال الرضا (علیه السلام) :
من كان يوم عاشورا يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره؛
امام رضا (علیه السلام) فرمودند:
هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏اش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار مى‏دهد.

كان ابى اذا دخل شهر المحرم لا يرى ضاحكا و كانت الكابة تغلب عليه حتى يمضى منه عشرة ايام، فاذا كان اليوم العاشر كان ذلك اليوم يوم مصيبته و حزنه و بكائه...؛
هر گاه ماه محرم فرا مى‏رسيد، پدرم (موسى بن‏ جعفر) ديگر خندان ديده نمى‏شد وغم و افسردگى بر او غلبه مى‏يافت تا آن كه ده روز از محرم مى‏گذشت، روز دهم محرم كه مى‏شد، آن روز، روز مصيبت و اندوه و گريه پدرم بود.

يا دعبل! احب ان تنشدنى شعرا فان هذه الايام حزن كانت علينا اهل البيت؛
امام رضا (علیه السلام) به دعبل (شاعر اهل بيت) فرمودند:
اى دعبل! دوست دارم كه برايم شعرى بسرايى و بخوانى، چرا كه اين روزها (ايام عاشورا) روز اندوه و غمى است كه بر ما خاندان رفته است.

عن الرضا (علیه السلام) :
يا دعبل! ارث الحسين (علیه السلام) فانت ناصرنا و مادحنا ما دمت حيا فلا تقصر عن نصرنا ما استطعت؛
اى دعبل! براى حسين بن على (علیه السلام) مرثيه بگو، تو تا زنده‏اى، ياور و ستايشگر مايى، تا مى‏توانى، از يارى ما كوتاهى مكن.

قال الرضا (علیه السلام) : يا ابن شبيب! ان كنت باكيا لشى‏ء فابك للحسين بن على بن ابى طالب (علیه السلام) فانه ذبح كما يذبح الكبش؛
امام رضا (علیه السلام) به «ريان بن شبيب» فرمودند: اى پسر شبيب! اگر بر چيزى گريه مى‏كنى، بر حسين بن على بن ابى طالب (علیه السلام) گريه كن، چرا كه او را مانند گوسفند سر بريدند.
(بحارالانوار، ج 44، ص 286)

من جلس مجلسا يحيى فيه امرنا لم يمت قلبه يوم تموت القلوب؛
هر كس در مجلسى بنشيند كه در آن، امر (و خط و مرام ما) احيا مى‏شود، دلش در روزى كه دلها مى‏ميرند، نمى‏ميرد.

فعلى مثل الحسين فليبك الباكون فان البكاء عليه يحط الذنوب العظام؛
گريه كنندگان بايد بر كسى همچون حسين (علیه السلام) گريه كنند، چرا كه گريستن براى او، گناهان بزرگ را فرو مى‏ريزد.

بازنشر:takbook.com