PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ثواب زيارت امام حسين (علیه السلام)

sedigh89
11-24-2012, 10:23 AM
امّ سعيد مي گويد به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: ثواب زيارت امام حسين (علیه السلام) چه اندازه است؟ فرمودند:
تَعدِلُ حَجَّهً وَ عُمرَهً و اعتکاف شَهرَينِ في المسجد الحرام وَ صِيامَها وَ خَيرٌ مِنها کَذا...؛
برابر يک حج و يک عمره و دو ماه اعتکاف همراه با روزه در مسجد الحرام و [بلکه] بهتر از آنهاست.

پيامبر اکرم صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله فرمودند:
أمّا الحُسَينُ فَإنَّهُ مِنّي وَهُوَ ابني وَوَلَدي وَخَيرُ الخَلقِ بَعدَ أخيهِ وَهُوَ إمامُ المُسلِمينَ وَمَولى المُؤمِنينَ وَخَليفَةُ رَبِّ العالَمينَ وَغياثُ المُستَغيثينَ وَكَهفُ المُستَجيرينَ وَحُجَّةُ اللّه‏ عَلى خَلقِهِ‏أجمَعينَ وَهُوَ سَيِّدُ شَبابِ أهلِ الجَنَّةِ وَبابُ نَجاةِ الاُمَّةِ أمرُهُ أمري وَطاعَتُهُ طاعَتي مَن تَبِعَهُ فَإنَّهُ مِنّي وَمَن عَصاهُ فَلَيسَ مِنّي؛
امّا حسين ، او از من است . او پسر من و زاده من است و بهترين انسانها پس از برادرش مى‏باشد . او امامِ مسلمانان است و مولاىِ مؤمنان و خليفه پروردگار جهانيان و ياورِ ياريخواهان و پناهِ پناهجويان و حجّت خداوند بر همه خلق او . او سرور جوانان بهشت و دروازه نجات امّت است . فرمان او فرمان من است ، و اطاعت از او اطاعت از من ، هركه از او پيروى كند از من است و هركه نافرمانى او كند از من نيست .
[امالي صدوق : 101]

پيامبر اکرم صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله فرمودند:
مَن أحَبَّ أن يَنظُرَ إلى أحَبِ‏أهلِ الأرضِ إلى أهلِ السَّماءِ فَليَنظُر إلَى الحُسَينِ؛
هركس كه دوست دارد به محبوبترين فرد روى زمين در نزد اهل آسمان نگاه كند به حسين (علیه السلام) بنگرد .
[المناقب لابن شهر آشوب : 4/73]

امام سجاد عليه ‏السلام فرمودند:
سَمِعتُ الحُسَينَ عليه ‏السلام يَقولُ : لَو شَتَمَني رَجلٌ في هَذهِ الأُذُنِ ـ وَأومى إلى اليُمنى ـ وَاعتَذَر لي في الاُخرى لَقَبِلتُ ذلك مِنهُ ، وَذَلِكَ‏أنَّ أميرَالمُؤمِنينَ عَليَّ بنَ أبي طالبٍ عليه ‏السلام حَدَّثَني أنَّهُ سَمِعَ جَدّي رسولُ اللّه‏ صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله يَقولُ : لا يَرِدُ الحَوضَ مَن لَم يَقبَلِ العُذرَ مِن مُحقٍّ أو مُبطِلٍ؛
از حسين عليه ‏السلام شنيدم كه مى‏فرمايد : اگر مردى در اين گوشم ـ اشاره به گوش راست خود كرد ـ مرا دشنام دهد و در ديگرى از من پوزش بخواهد ، پوزش او را مى‏پذيرم ؛ چرا كه امير المؤمنين على بن ابى طالب عليه ‏السلام برايم نقل كرد كه از جدّم رسول خدا صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله شنيد كه مى‏فرمايد: بر حوض كوثر وارد نمى‏شود كسى كه عذر را ـ موجّه باشد يا غير موجّه ـ نپذيرد .
[احقاق الحقّ : 11 / 431]

امام حسين عليه ‏السلام فرمودند:
بر رسول خدا صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله وارد شدم . ابن ابى كعب در خدمت ايشان بود . پيامبر خدا صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله به من فرمودند:
خوش آمدى اى ابا عبداللّه‏ ، اى زيور آسمانها و زمينها!
اُبىّ به پيامبر عرض كرد : اى رسول خدا ! چگونه ممكن است كسى غير از شما زيور آسمانها و زمينها باشد؟!
امام حسن عليه ‏السلام فرمودند:
إنّ الحسينَ بنَ عليٍّ عليهماالسلام ، بعدَ وفاةِ نَفْسي ومُفارَقَةِ رُوحي جِسْمي ، إمامٌ مِن بَعدي ، وعندَ اللّه‏ِ جلّ اسمُهُ في الكتابِ ، وِراثة مِن النّبيِّ صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله أضافَها اللّه‏ عزّ وجلّ لَه في وِراثةِ أبيهِ واُمّهِ ، فعَلِمَ اللّه‏ُ أنّكم خِيَرةُ خَلقِهِ ، فاصْطَفى مِنكُم مُحمّدا صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله ، واختارَ محمّدٌ عليّا عليه ‏السلام ، واختارَني عليٌّ عليه ‏السلام بالإمامةِ ، واخْتَرْتُ أنا الحُسَينَ عليه ‏السلام؛
بعد از وفات من و جدا شدن روح از بدنم، حسين بن على عليهماالسلام امام است. وراثت او از پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله نزد خدا در كتابْ [لوح محفوظ يا قرآن و يا وصيت‏نامه] ثبت است كه خداوند عز و جل اين وراثت را به وراثت از پدر و مادرش افزوده است؛ زيرا خدا دانست كه شما بهترين خلق او هستيد. از اين رو، از ميان شما محمّد صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله را برگزيد و محمّد، على عليه ‏السلام را و على عليه ‏السلام مرا به امامت انتخاب كرد ومن حسين عليه ‏السلام را برگزيدم.
[الكافي : 1 / 301 / 2]

حضرت فاطمه عليهاالسلام فرمودند:
دَخَلَ إليَّ رسولُ اللّه‏ صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله عِندَ وِلادَتي الحُسَينَ عليه ‏السلام فَناوَلتُهُ إيّاهُ في خِرقةٍ صَفراءَ ، فَرَمى بِها وَأخَذَ خِرقَةً بَيضاءَ وَلَفَّهُ فيها ثُمَّ قالَ : خُذيهِ يا فاطِمَةُ فَإنَّهُ امامُ ابنُ امامٍ أبو الأئِمَّةِ التِسعَةِ ، مِن صُلبِهِ ائِمَّةٌ أبرارٌ وَالتّاسِعُ قائِمُهُم؛
پس از آن كه حسين عليه ‏السلام را به دنيا آوردم ، رسول خدا صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله نزد من آمد . طفل را در پارچه‏اى زرد رنگ، به دست آن حضرت دادم . پيامبر خدا صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله آن پارچه را دور انداخت و پارچه سفيدى گرفت و حسين را در آن پيچيد . آن گاه فرمود : بگيرش اى فاطمه ، كه او امام است و فرزند امام . او پدر نُه امام بزرگوارى است كه از صُلب او به دنيا مى‏آيند و نُهمين آنان قائم است .
[كفاية الأثر : 194]

امام سجاد عليه ‏السلام فرمودند:
چون حسين عليه ‏السلام زاده شد ، خداوند متعال به جبرئيل وحى فرمود كه : براى محمّد صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله پسرى متولّد شده است ، نزد او برو و شادباش بگو ، و به او بگو كه على براى تو به منزله هارون براى موسى است . پس ، طفل را به نام پسر هارون نامگذارى كن . جبرئيل عليه ‏السلام فرود آمد و از جانب خداوند متعال به پيامبر تبريك گفت، و آن‏گاه عرضه داشت : خداوند عز و جل به تو فرمان مى‏دهد كه او را به نام پسر هارون نامگذارى كنى . پيامبر اکرم صلی الله علیه و آله پرسيد: نام پسرهارون چه بوده است؟ جبرئيل گفت : شُبَير . پيامبر اکرم صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله فرمودند: زبان من عربى است . جبرئيل گفت : نامش را حُسَين بگذار .
[علل الشرائع : 137 / 5]

امام مهدی(علیه السلام) فرمودند:
مِنْ فَضْلِهِ، أنَّ الرَّجُلَ یَنْسَى التَّسْبیحَ وَ یُدیرُا السَّبْحَةَ، فَیُکْتَبُ لَهُ التَّسْبیحُ؛
از فضائل تربت حضرت سیّدالشّهداء (علیه السلام) آن است که چنانچه تسبیح تربت حضرت در دست گرفته شود، ثواب تسبیح و ذکر را دارد، گرچه دعائى هم خوانده نشود.
بحارالأنوار: ج 53، ص 165

حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند:
کل عین یوم القیامه باکیه و کل عین یوم القیامة ماهره، الاعین من اختصه الله بکرامته و بکی علی ما ینهک من الحسین و آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم).
در روز قیامت همه چشمها گریانند و هیچ چشمی خواب ندارد، مگر آن چشمی که خداوند آن را به کرامت خود اختصاص داده و برای هتک حرمت حسین و خاندان محمد گریسته باشد.
الخصال/ ج 625.

امام سجاد (علیه السلام) می فرمایند:
ایها مؤمن دمعت عیناه بقتل الحسین (علیه السلام) حتی یسیل علی خده، لواه الله بها فی الجنه عرفا یسکنها احقابا.
هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین (علیه السلام) گریان شود، به طوری که اشک بر گونه هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن او را درغرفه های بهشتی جای دهد که روزگاران دراز در آن به سر برند.
ثواب الاعمال/ ج108.

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند:
فعلی مثل الحسین فلیبک الباکون، فان البکاء علیه لحظ الذنوب العظام.
هر کسی چون حسین باید گریه کنندگان بگریند؛ زیرا که گریستن بر او گناه بزرگ را می زداید.
وسایل الشیعه/ج10/ ص 394.

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
من انشد فی الحسین بیتا من شعر فبکی و ابکی عشره فله لهم الجنه.
هر کسی درباره حسین (علیه السلام) بیتی شعر بسراید و خود بگیرد و ده نفر را بگریاند، برای او و آن ده نفر بهشت باشد.
ثواب الاعمال/ ج110.

امام صادق عليه‏السلام :
لا تَدَع زيارَةَ الحُسَيْنِ بْنِ عَلىّ عليه‏السلام و مُر اَصحابَكَ بِذالِكَ، يَمُدُّ اللّه‏ُ فى عُمْرِكَ و يَزيدُ اللّه‏ُ فى رِزقِكَ و يُحييكَ اللّه‏ُ سَعيدا و لاتَموتُ اِلاّ سَعيدا و يَكتُبكَ سَعيدا؛
زيارت امام حسين عليه‏السلام را رها نكن و دوستان خود را هم به آن سفارش كن، كه در اين صورت، خداوند عمرت را طولانى و روزى‏ات را زياد مى‏كند و زندگى‏ات را همراه با سعادت مى‏كند و جز سعادتمند نمى‏ميرى و نام تو را در شمار سعادتمندان، ثبت مى‏كند.
كامل الزيارات، ص 286.

امام صادق (سلام الله علیه) می فرمایند:
لا تدع زیارة الحسین بن علی (سلام الله علیه) یمد الله فی عمرک و یزید فی رزقک و یحییک الله سعیدا و لا تموت إلا شهیدا؛
زیارت امام حسین (سلام الله علیه) را فرو نگذار تا که خدا عمرت را طولانی و روزیت را زیاد کند و زندگی با سعادت و مرگ با شهادت به تو خواهد بخشید.
وسایل الشیعه، ج14، ص 431.

امام صادق (سلام الله علیه) می فرمایند:
من سره أن یکون علی موائد النور یوم القیامة فلیکن من زوار الحسین بن علی (سلام الله علیها)؛
هر کس دوست دارد روز قیامت، بر سر سفره های نور بنشیند باید اززائران امام حسین (سلام الله علیه) باشد.
بحارالانوار، ج101، ص 238.

حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
آن کس که به خاطر خدا و در راه او زائر قبر حسین (علیه السلام) گردد، خداوند او را از آتش دوزخ آزاد می کند و از فزع اکبر (خوف بزرگ) در روز قیامت ایمنش خواهد ساخت.
کامل الزیارات، ص 146.

حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
به درستی که حسین بن علی (علیهما السلام) فرمودند: اگر زائر من بداند که خداوند چه برایش آماده کرده است، شادیش بیشتر از بی تابیش (از رنج سفر) خواهد بود. و همانا زائر او پاک از هر گناهی به خانه ی خود بر می گردد.
وسایل الشیعه، ج10، ص 318.

امام حسین (علیه السلام) فرمودند:
فَإنی لا أَرَی المَوتَ إلَّا السَّعادَةَ وَ الحَیاة مَعَ الظّالِمینَ إلّا بَرماً؛
به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی دانم .
(تحف العقول ، ص 245)

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
مَن اَرادَ الله بهِ الخَیرَ قَذَفَ فی قَلبَهِ حُبَّ الحُسَین وَ حُبَّ زیارتِهِی؛
کسی که خدا خیر خواه او باشد، محبّت حسین و شوق زیارتش را در دل او می اندازد.

منبع:راسخون
بازنشر:takbook.com