PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چیزهایی که درباره استیو جابز نمیدانید !!

kakoo_shirazi
11-06-2011, 08:38 PM
اسطوره دنیای تکنولوژی مرد به سادگی طراحی محصولاتش و به مرموزی شخصیتش. مدیری که همیشه از نظر کارکنانش یک شخصیت بزرگ و نفوذناپذیر به نظر می رسید. برخلاف بسیاری از آن ها که شهرت را چاشنی زندگی شان کرده اند همیشه از حواشی مربوط به زندگی شخصی اش به دور بود و تمایلی به صحبت درباره جزئیات زندگی اش نداشت؛ او حتی درباره بیماری اش هم حرفی نمی زد. استیو جابز به سوالات مربوط به زندگی خصوصی اش جواب نمی داد و به همین دلیل دانستن جزئیات زندگی او برای خیلی ها جالب شده بود. با این اوصاف است که بعد از مرگ این اسطوره جهان تکنولوژی، خیلی ها به دنبال کشف اسرار زندگی او هستند. با این همه اما بخش خبری وب سایت Yahoo در مطلبی با عنوان «چیزهایی که درباره زندگی استیو جابز نمی دانید» در مورد ناشناخته های زندگی بزرگ ترین مرد جهان تکنولوژی گفته که آن ها را در اینجا می خوانید:

● کودکی

جابز ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در شهر سانفرانسیسکو به دنیا آمد و تنها چند روز بعد از تولدش یک زوج جوان او را به فرزندخواندگی قبول کردند. به این ترتیب زندگی جابز با کلارا و پل جابز در مانتین ویو در کالیفرنیا آغاز شد. پدرخوانده او (عبارتی که استیو جابز بسیار با آن مخالف بود) یک مکانیک بود که در یک کمپانی بزرگ کار می کرد و مادرش به عنوان حسابدار در شرکت های مختلف فعالیت می کرد. جابز اما بعد از چند سال خیلی زود متوجه شد که با پدرخوانده و مادرخوانده اش زندگی می کند. مادر واقعی او «جو آن سیمپسون» در زمان به دنیا آوردن او دانشجو بود و مدتی بعد یک متخصص گفتار درمانی شد پدر اصلی اش. «عبدالفتاح جان جندالی» یک مسلمان اهل سوریه بود که از سن ۱۸ سالگی به آمریکا آمده بود و در زمان تولد استیو جابز به عنوان معاون مدیرعامل شرکت رنو فعالیت می کرد.

● ترک تحصیل از دانشگاه

خلاق ترین مرد دنیای تکنولوژی که ایده های منحصر به فردش Apple را به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل کرده، هرگز از دانشگاه فارغ التحصیل نشد. در واقع او بعد از آنکه از دبیرسانی در منطقه کوپرتینو در کالیفرنیا فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۷۲ در دانشکده خصوصی Reed ثبت نام کرد. جابز تنها یک نیم سال تحصیلی را در این دانشگاه ماند و بعد ا زآن به خاطر مشکلات مالی برای پرداخت شهریه از آنجا بیرون آمد. بعدها او در سخنرانی معروفش در دانشگاه استنفورد به مناسبت جشن فارغ التحصیلی گروهی از دانشجویان درباره دانشکده Reed گفت: «آنجا اصلا رویای نبود و من حتی خوابگاه هم نداشتم، به همین دلیل، من روی زمین اتاق دوستانم استراحت می کرد. برای خریدن غذا مجبور به فروش ذغال سنگ بودم و هر یکشنبه شب برای خوردن یک وعده غذای خوب هفت مایل تا شهر پیاده روی می کردم تا به معبد Hare Krishna برسم.»

● دروغ جزئی به همکارش

جابز که در این سال ها به خاطر نوآوری در صنعت کامپیوترهای شخصی و گوشی های موبایل شناخته می شود، سال ها پیش در طراحی بازی های کامپیوتری به شرکت بزرگ Atari هم کمک کرده است. او برای این کار در سال ۱۹۷۵ به این شرکت رفت و به او پیشنهاد شد که برای کارش حقوق ۷۵۰ دلاری دریافت کند و برای هر ایده اش در جهت کاهش قطعات سخت افزاری موردنیاز ۱۰۰ دلار اضافی به عنوان پاداش بگیرد. جابز برای انجام این کار «استیو وزنیاک» را که بعدها به یکی از موسسان Apple تبدیل شد، استخدام کرد. وزنیاک توانست کارش را به خوبی انجام داده و در نهایت پاداش ۵۰۰۰ دلاری را دریافت کند. اما بر اساس اتوبیوگرافی وزنیاک، جابز این پاداش را گرفته و تنها ۳۷۵ دلار از آن را به وزنیاک بابت تلاشش پرداخت می کند.

● دختر اول جابز

جابز و «کریس آن برنان» یکی از همکلاسی هایش سال ۱۹۷۸ صاحب دختری به نام «لیزا» شدند. در آن زمان Apple در ابتدای مسیر تبدیل شدن به یکی از غول های دنیای تکنولوژی بود. او هرگز از طرف پدرش پذیرفته نشد اما جابز هزینه تحصیلش را تقبل کرد. لیزا جابز بالاخره در سال ۲۰۰۰ فارغ التحصیل شد و حالا به عنوان یک روزنامه نگار مشغول به کار است.

● دوستی با خواننده فولکلور

یکی از همکلاسان استیو جابز در دوره کوتاه دانشجویی اش کتابی درباره او نوشته که هرگز چاپ نشده است. او در این کتاب درباره رابطه نزدیک استیو جابز با «جوان بائز» خواننده فولکلور نوشته است. گویاخود بائز هم این رابطه را تایید کرده اما گفته است که او استیو جابز رابطه دوستی بسیار نزدیکی داشتند که هرگز رومانتیک نبوده است. بائز دلیل این موضوع را هم اینطور اعلام می کند: «آن زمان من با باب دیلن رابطه صمیمی داشتم تا جایی که رابطه دوستی من با جابز باعث شد تا باب دیلن به یکی از طرفداران سمبلیک محصولات Apple تبدیل شود.»

● همسر جابز

مانند تمام زندگی خصوصی اش، جابز خبر ازدواجش را هم از رسانه ها مخفی کرد. به این ترتیب او زندگی شخصی اش را با همسرش «لورن» در پائولو آلتو آغاز کرد. لورن در زمان آشنایی با استیو جابز فارغ التحصیل دانشگاه رشته تجارت از دانشگاه پنسیلوانیا بود و به عنوان یک دانشجوی ممتاز اعتبار خوبی هم در این دانشگاه داشت. استیو جابز درباره تصمیمش برای ازدواج با لورن گفته است: «از کار به خانه برگشته بودم و جلوی در پارکینگ در حالی که کلید خودرو در دستم بود با خود فکر کردم که اگر امشب آخرین شب زندگی ام باشد ترجیح می دهم یک قرار کاری داشته باشم یا یک قرار ملاقات با لورن. بلافاصله خودرو را از پارکینگ درآوردم و پیش لورن رفتم. از او پرسیدم که آیا با من شام می خورد. او هم بلافاصله جواب مثبت داد. ما تمام راه را پیاده رفتم و از آن به بعد با هم بودیم.» در نهایت استیو جابز و لورن پاول در سال ۱۹۹۱ در هتل آواهنی در پارک ملی یوسمیت مراسم ازدواجشان را برگزار کردند.

● خواهر جابز، یک نویسنده معروف

استیو جابز سال ها بعد به طور اتفاقی با خواهر هم خونش آشنا شد. «مونا سیمپسون» در آن زمان به خاطر نوشتن رمانی به نام «هر جایی جز اینجا» حسابی مشهور شده بود. داستان این رمان درباره زندگی یک مادر و دختر بود که بعدها با بازی «ناتالی پورتمن» و «سوزان ساراندون» به یک فیلم تبدیل شد. بعد از این آشنایی اتفاقی، جابز و خواهرش رابطه نزدیکی برقرار کردند تا جایی که جابز در مصاحبه ای با مجله نیویورک تایمز در آن زمان گفت: «ما اعضای یک خانواده ایم. او یکی از بهترین دوستان من در جهان است. من حداقل هر دو روز یک بار با او تماس می گیرم و با هم صحبت می کنیم.»

● ثروتش

استیو جابز مدیرعامل ارشمندترین برند جهان بود و همین می تواند توجیه مناسبی برای ثروت او باشد. او اما برای ژست اجتماعی و عمومی اش ترجیح داد حقوق سالانه یک دلاری از Apple بگیرد؛ کاری که بعدها «سرگی برین» و «لری پیج» موسسان Google و «اریک اشمیت» مدیرعامل پیشین این شرکت هم از آن الگوبرداری کردند و از Google حقوق سالانه ۱۰۰پنی گرفتند. به این ترتیب جابز از سال ۱۹۹۷ به بعد به حقوق سالانه یک دلاری از Apple را در اختیار داشت. حالا قیمت سهام این شرکت بدون هیچ نشانی از رکود، نسبت به ۱۰ سال قبل رشد ۴۳ برابری دارد. او یکی از ثروتمندترین مردان جهان است که تنها از فروش شرکت Pixar به Disney در سال ۲۰۰۶ چیزی در حدود ۷ میلیارد دلار به دست آورد. براساس جدیدترین گزارش مجله فوربس در سال ۲۰۱۱، استیو جابز با حجم دارایی های خالص ۳/۸ میلیارد دلاری به عنوان ۱۱۰ امین فرد ثروتمند جهان معرفی شده است. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر جابز در زمان ترک Apple در سال ۱۹۸۵ سهامش را نمی فروخت، حالا او پنجمین فرد ثروتمند جهان بود.

منبع: آفتاب