PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : 2 گزارش تکان‌ دهنده و تاسف بار از جراحی زیبایی

sedigh89
09-26-2011, 09:12 AM
به گزارش 598 به نقل از همشهری ماه، راهروهای دادسرای جرایم پزشکی شامل افرادی است که بسیاری از آنها به دلیل نارضایتی از جراحی زیبایی و عوارض مادی و معنوی که برایشان پیش آمده است، خواستار بررسی میزان خسارت وارده آمده از سوی پزشکشان هستند.
مورد اول: زن/ 47 ساله
اقدام پزشکی: جراحی زیبایی بینی
زمان عمل: فروردین ماه سال 1390
به چه دلیلی اقدام به جراحی بینی خود کردید؟
«نمی‌دانم. بی‌عقلی کردم» دختر جوانش که در کنارش نشسته می‌گوید: از جوانی عاشق این بوده که بینی‌اش را عمل کند اما شرایط مالی خانواده ما هیچ‌گاه مساعد نبود تا امسال که پولی فراهم شد تا این‌کار را انجام بدهد.
با دکتر خود چگونه آشنا شدید؟ تخصص ایشان چیست؟
در یک مهمانی، شخصی را دیدم که بینی زیبایی داشت از او پرسیدم کجا عمل کرده او هم این دکتر را به من معرفی کرد. روی کارت ویزیت و تابلوی محل کارشان نوشته شده بود: جراح پلاستیک بینی. ولی من شناخت بیشتری نداشتم. در مطب‌شان اما عکس‌های زیادی به دیوار بود که همگی فوق‌العاده زیبا بودند.
چند بار عمل کردید و آیا قبل از جراحی شما را از خطرات احتمالی یا میزان موفقیت عمل مطلع کردند؟
من سه بار عمل کردم. هر سه بار هم با فواصلی کمتر از یک ماه. جراحی‌ها در همان مطب خودشان صورت می‌گرفت. اتاقی را در طبقه بالا به جراحی اختصاص داده بودند و در آنجا این کار را انجام می‌دادند.
قبل از عمل ایشان به من اطمینان خاطر دادند که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و همه چیز به بهترین نحو صورت خواهد گرفت. و هیچ توضیحی در خصوص اینکه امکان دارد خطری وجود داشته باشد یا اینکه شانس موفقیت چقدر است به من ندادند.
چرا از عمل خود راضی نیستید و آیا این عدم رضایت را به پزشک خود اعلام کردید؟
بعد از عمل سوم دیگر کاملا واضح بود که بینی من افتادگی دارد و به یک سمت کج شده است. علاوه بر اینکه مشکل شدید تنفسی پیدا کرده‌ام و فقط با دهان می‌توانم تنفس کنم. این مشکل را به ایشان گفتم ولی در پاسخ گفتند که دیگر کار بیشتری نمی‌توان کرد و بهتر از این نمی‌شود.
اولین بار چگونه مطلع شدید که می‌توانید شکایت کنید و به کدام مرجع شکایت کردید؟
وقتی از درمانگاه بیرون آمدم به شدت عصبانی بودم. از تاکسی‌های آنجا پرسیدم و آنها گفتند که به سازمان نظام پزشکی مراجعه کنم.
چه مراحلی برای رسیدگی به پرونده‌تان طی شده است؟ آیا از نحوه رسیدگی راضی هستید؟
در سازمان نظام پزشکی دو جلسه با حضور پزشک و من تشکیل شد و به‌رغم اینکه دو کارشناس آنجا معتقد بودند که بینی من آسیب جدی دیده است اما ایشان به هیچ عنوان نپذیرفتند که مشکلی وجود دارد و به همین دلیل به من گفتند که باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنم.
در آنجا هم دو جلسه تشکیل شد و سعی کردند تا با مصالحه پرونده خاتمه یابد اما پزشک معالج من نه پذیرفتند که دوباره عمل کنند و نه حاضر به پرداخت هزینه‌هایی که من تاکنون متحمل شده‌ام، شدند در نتیجه پرونده به دادسرا ارجاع شد و اکنون در مرحله ارسال به کمیسیون پزشکی قانونی است. برخورد قضات و کارشناسان مسئول پرونده تا کنون خوب بوده است اما متهم بارها من را تهدید کرده‌اند که کاری از پیش نخواهم برد و ایشان اینقدر روابط و آشنا دارند که اجازه ندهند من به حقم برسم و من از این بابت نگرانم.
چه توقعی از رای دادگاه دارید؟ به دنبال چه هدفی اقدام به طرح شکایت کردید؟
هدف اصلی من این است که ایشان دوباره بینی من را عمل کرده و مشکل من حل شود. به چند متخصص دیگر هم مراجعه کرده‌ام اما آنها می‌گویند از آنجا که از ابتدا کار را خودشان انجام نداده‌اند حاضر به انجام عمل ترمیمی نیستند.
علاوه بر اینکه امیدوارم بتوانم کاری کنم تا ایشان این سهل‌انگاری که در مورد من کردند را در مورد بیماران دیگر نتواند انجام دهند و جلوی آسیب رسیدن به دیگران را بگیرم.
مورد دوم: زن/ 25 ساله
اقدام پزشکی: جراحی زیبایی بینی
زمان عمل: 1386
از چه طریقی با پزشکتان آشنا شدید. آیا ایشان تخصص‌های لازم را داشتند؟
یکی از دوستانم ایشان را به من معرفی کردند. ایشان جراح پلاستیک هستند و از پزشکان سرشناس در این حرفه به شمار می‌آیند.
چند بار تحت عمل جراحی قرار گرفتید. این جراحی‌ها در کجا صورت می‌پذیرفتند؟
چهار بار بینی من را عمل کردند. بار اول در بیمارستان بود اما در سایر موارد ایشان در همان اتاق خودشان اقدام به این کار نمودند و هیچ دستیار یا پرستاری هم حضور نداشت و کاملا تنها بودند.
بینی شما چه آسیبی دیده است؟ دلیل اصلی شکایت شما چیست؟
بینی من دچار چسبندگی شده است و تقریبا تنفس از این طریق برایم غیر‌ممکن شده است. استخوان روی بینی کاملا از بین رفته است و برخی از متخصصان عقیده دارند شاید از طریق پیوند غضروف بتوان کمی این مشکلات را برطرف کرد.
آیا قبل از جراحی شما را از خطرات احتمالی مطلع ساختند. آیا وقتی شما از نتیجه عمل ناراضی بودید ایشان تقصیر خود را پذیرفتند؟
ایشان هیچ توضیحی به من در خصوص جراحی و مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید ندادند و برعکس کاملا هم من را مطمئن ساختند که به نتیجه موردنظر می‌رسم. زمانی که عمل ترمیمی آخر را انجام می‌دادند در حالی‌که به روی استخوان‌ بینی من فشار می‌آوردند صدای شکستن ‌بینی را شنیدم.
به ایشان گفتم و کاملا انکار کردند و گفتند که بروم و استراحت کنم. بعد از چند روز که دوباره مراجعه کردم به من گفتند حتما خودت زمین خورده‌ای و بینی‌ات شکسته و من دیگر کاری از دستم بر نمی‌آید.
از چه طریقی با مراجع رسیدگی آشنا شدید. آیا از فرآیند رسیدگی راضی هستید؟
روزی در تاکسی نشسته بودم و به کسی که کنارم نشسته بود گفتم چه مشکلی برایم ایجاد شده است و او هم به من گفت می‌توانم بیایم و شکایت کنم. زمان رسیدگی به پرونده بسیار طولانی شد و دلیل مهم آن هم عدم حضور پزشک در جلسات مختلف اعم از کمیسیون پزشکی قانونی یا جلسات دادگاه است.
در نهایت بعد از دو سال رای غیابی صادر شد و متاسفانه بعد از گذشت یک سال و نیم از زمان صدور رای من هنوز موفق به اجرای آن و گرفتن دیه نشده‌ام. اما مساله این است که این دیه که به من تعلق گرفته بسیار کمتر از هزینه‌ای است که من باید برای ترمیم بینی خود بپردازم و علاوه بر آن هیچ اطمینانی هم وجود ندارد که من دوباره سلامت خود را بازیابم...:smiles-takbook49: