گفت و گو با «سامان گوران» بازيگر مجموعه «خنده بازار»
عادل فردوسي پور ايرادهاي «خنده بازار»
را گوشزد مي‌كند

اجازه شوخي كردن با هر فردي را نداريم

«سامان گوران» يا همان عادل فردوسي پور مجموعه خنده بازار، متولد 1364 و دانش آموخته رشته بازيگري تئاتر است. او در اين مجموعه با بازي تيپ‌ها‌ي مختلف و البته مطرحي همچون مهران مديري، علي دايي، رضا صادقي، مهدي فخيم زاده و عادل فردوسي پور بر سر زبان‌ها‌ افتاد و صداي برخي مانند علي دايي و رضا صادقي را هم درآورد. گوران، «عادل فردوسي پور» را انساني با جنبه مي‌داند و مي‌گويد: عادل وقتي بازي ام را در «خنده بازار» مي‌بيند با من تماس مي‌گيرد و راهنمايي ام مي‌كند. او درباره انتقاد «علي دايي» درباره درآوردن تيپش در برنامه «خنده بازار» معتقد است آقاي «دايي» به من لطف دارد و نظر شخصي اش را گفته است.
«سامان گوران» اين روزها با اجراي تيپ‌ها‌ي مختلف در برنامه «خنده بازار» بر سر زبان‌ها‌ست و صداي خيلي‌ها‌ را هم درآورده است. او مي‌گويد اگر به شخصيت‌ها‌يي كه نقششان را بازي مي‌كنم، علاقه نداشتم، هيچ وقت در اين زمينه ايفاي نقش نمي‌كردم. گفت و گوي ما را با وي بخوانيد.
قبل از بازي در مجموعه «خنده بازار» چه سابقه تصويري داشتيد؟

فعاليت هنري ام را با بازي در مجموعه «مظلوم اول» سيد جواد ‌ها‌شمي ‌آغاز كردم. همچنين يكي از شاگردان استاد «حميد سمندريان» هستم و او به من كمك كرد تا خودم را پيدا كنم. البته دوستانم در عرصه بازيگري در تيپ و شخصيت سازي مطرح و برجسته هستند مانند «رضا شفيعي جم»، كه در اين عرصه كمكم كرد و گفت كه با اين شيوه كاري و صحبت كردن مي‌توانم شخصيتي را ايجاد كنم و موفق شوم. قبل از ديده شدن بازي ام در «خنده بازار» كارهاي مختلفي به من پيشنهاد شده بود ولي براي ديده شدنم مناسب نبود. يعني آثار ماندگاري نبود اما مجموعه «خنده بازار» كمكم كرد تا نظر مخاطب را به خود جلب كنم. خدا را شكر اكنون در ارتباطي كه با مردم و آشنايان دارم همه درباره اين كار و بازي ام صحبت مي‌كنند و از ابراز علاقه آن‌ها‌ سپاس گزارم.

«خنده بازار» جديد و ديدگاه جديد

از نحوه آشنايي تان با عوامل ساخت مجموعه «خنده بازار» بگوييد.

آشنايي ديرينه اي با «شهاب عباسي» دارم و به عنوان مهمان در مجموعه «بزنگاه» رضا عطاران حضور داشتم و همان جا با «عباسي» آشنا شدم، دوستي مان شكل گرفت و در «خنده بازار» نوروز با يكديگر همكاري كرديم كه بازتاب خوبي هم داشت. قصدمان اين بود كه «خنده بازار» جديد را با ديدگاه جديدي بسازيم و صادقانه جلو آمديم و اطميناني كه تهيه كننده و كارگردان به من كردند باعث شد كه خيلي راحت تر كار كنم.

آقاي «گوران» با اجراي تيپ‌ها‌ي مختلفي همچون «عادل فردوسي پور»، «رضا صادقي» و هم چنين «علي دايي» سر زبان‌ها‌ افتاديد؟

دوستان به من لطف دارند!

انساني كه نقد نشود، موفق نمي‌شود

صداي «علي دايي» را كه حسابي درآورديد. آيا او با شما در اين باره تماس گرفت و انتقاد كرد؟

خير با من تماسي نگرفت. آقاي «دايي» به من لطف دارد و نظر شخصي اش را گفته است؛ ما سعي كرديم آستانه انتقاد را بالا ببريم و بايد جنبه داشته باشيم چون در ديگر كشورها، شوخي‌ها‌يي از اين بيشتر و وسيع تر با انسان‌ها‌ي بزرگ كشورشان مي‌كنند. معتقدم انساني كه نقد نشود در كارش موفق نيست. اميدوارم سوء تفاهم براي دوستان پيش نيايد، چون دوستشان داريم و در اين برنامه از افراد موفق و خوب انتقاد مي‌كنيم. البته كليت موضوع برنامه به ما اجازه نمي‌دهد كه با هر فردي شوخي كنيم!

براي پرداختن به سوژه‌ها‌، دستمان باز است

اجراي شخصيت‌ها‌يي كه حقيقي و مطرح هستند داراي حساسيت بالايي است، با اين وجود براي بيننده هم جذاب است؛ نظر شما چيست؟

گروه بازيگران «خنده بازار» همگي با استعداد هستند و «شهاب عباسي» هم خيلي به بچه‌ها‌ كمك مي‌كند. اجراي تيپ‌ها‌ي مختلف، بستگي به سوژه دارد. سوژه‌ها‌ را بر مبناي علاقه مردم و يا اتفاق‌ها‌يي كه براي آنان جالب است، انتخاب مي‌كنيم. به طور مثال تيپ دو شخصيت بزرگ را به تصوير كشيديم و نشان داديم كه نبايد در يك برنامه عمومي‌ دعواهايشان را براي هم بياورند. چندي پيش دو بازيگر بزرگ كشور در برنامه «هفت» دعوا مي‌كردند يا مدير يك باشگاه با سرمربي يا يك مدير فني با مدير عامل روي آنتن بحث مي‌كردند، از اين رو اين سوژه‌ها‌ را در نظر مي‌گيريم. دستمان هم در پرداختن به اين سوژه‌ها‌ باز است و مي‌توانيم با پردازش آن‌ها‌ حرفي براي گفتن داشته باشيم بنابراين با تفكر، آزادي عمل، بيان و فكر جلسه‌ها‌يي را با حضور كارگردان «شهاب عباسي» مي‌گذاريم و همان جا او نظر مي‌دهد كه اگر چنين طراحي چهره اي روي صورت يكي از بازيگران انجام شود، به فلان شخصيت مي‌خورد؛ به طور مثال «سياووش مفيدي» به لحاظ چهره با طراحي گريمي ‌كه روي آن انجام شد، به «مايلي كهن» خيلي شباهت پيدا كرد.
در اين جلسه‌ها‌ست كه شخصيت‌ها‌ انتخاب مي‌شوند و شكل مي‌گيرند و ما بازيگران هم براي درآوردن تيپ‌ها‌ي مختلف، فيلم‌ها‌ي آن شخصيت را تماشا و سپس مقابل دوربين اجرا مي‌كنيم.

از «رضا صادقي» اجازه گرفتم

علاوه بر «علي دايي» شخص ديگري هم اعتراض كرده است؟

در روزنامه‌ها‌ و جرايد خواندم كه «رضا صادقي» هم واكنش نشان داده است ولي مطمئن هستم كه اين مسئله را او بيان نكرده است چون او را به خوبي مي‌شناسم و در سفري كه در جزيره كيش با هم بوديم به طور رسمي ‌اجازه اجراي تيپش را در برنامه «خنده بازار» گرفتم.

فردوسي پور انسان موفقي است

جناب «گوران» از «عادل فردوسي پور» خنده بازار چه خبر؟ زيرا تا آن جايي كه از او شناخت دارم او فردي سخت گير و حساس است و با اين كه كمتر با خبرنگاران مصاحبه مي‌كند، حاشيه‌ها‌ي بسياري دارد. آيا براي درآوردن تيپش مشورتي با يكديگر داشتيد؟

«عادل فردوسي پور» يكي از بهترين افرادي است كه مي‌شناسم. من قبل از ساخت مجموعه «خنده بازار» با او ارتباط و آشنايي داشتم و با يكديگر فوتبال بازي كرده ايم. «فردوسي پور» انسان موفق و با جنبه اي است. عادل وقتي بازي ام را در «خنده بازار» مي‌بيند با من تماس مي‌گيرد و راهنمايي ام مي‌كند؛ يعني «عادل فردوسي پور» وقتي عادل بدل را مي‌بيند ايرادهايم را گوشزد مي‌كند، من فقط به او يك پيشنهاد دادم كه كت قهوه اي كمتر بپوشد و بعد از آن هم شاهد بوديد او با كت‌ها‌ي رنگي مختلف روي آنتن آمد.

تكيه كلام عادل را براي جذابيت كار مي‌گويم
شما به خوبي تيپ «فردوسي پور» را بازي مي‌كنيد به گونه اي كه اگر كنار هم قرار بگيريد به لحاظ فيزيك، چهره، صدا و عكس العمل‌ها‌ي دست و صورت بسيار به هم شباهت داريد؛ براي درآوردن اين تيپ چه قدر تمرين كرديد؟
بيشتر فيلم‌ها‌يش را تماشا كردم و با دوستان مختلفي كه با او در ارتباط هستند نيز هم فكري كردم كه به طور مثال عادل تكيه كلامش «افتاد» است و من هم براي اين كه كار جذاب تر و شباهتم به او بيشتر شود اين تكيه كلام را مي‌گويم.

در مجموعه «خنده بازار» چه تيپ‌ها‌ي ديگري را بازي مي‌كنيد؟

قرار بود تيپ «حامد بهداد» را درآورم كه متأسفانه به دليل گرفتاري و مشكلي كه داشتم به روز فيلم برداري نرسيدم و يكي از دوستانم اين تيپ را ايفا كرد. در مجموعه «خنده بازار» تيپ بازيگراني همچون «مهدي فخيم زاده» و «مهران مديري» را هم بازي كردم.

از ميان تيپ‌ها‌يي كه بازي كرده ايد كدام يك را بيشتر دوست داريد؟

مهران مديري.

چرا؟

من علاقه زيادي به «مديري» دارم. خود او هم مي‌داند. ان شاءا... در كار بعدي اش با او همكاري مي‌كنم.

چهره ام گريم خور است

يكي از نكته‌ها‌ي مهم در رسيدن به يك تيپ، طراحي چهره است كه در اين ميان طراحي چهره خوبي كه براي تيپ «عادل فردوسي پور» روي چهره تان انجام داده اند خيلي خوب از كار درآمده است. چه قدر طراحي چهره در رسيدن به تيپ «

فردوسي پور» مؤثر است؟

گروه گريم مجموعه خيلي زحمت كشيد ولي چهره ام گريم خور است و همين مسئله به بچه‌ها‌ي گريم كمك كرد.

رئيس رسانه ملي از «خنده بازار» حمايت مي‌كند
در گفت و گويي از تهيه كننده مجموعه «خنده بازار» خواندم كه گفته بود «پشت اين مجموعه رئيس رسانه ملي است».

آيا به همين دليل است كه بي محابا به همه جا انتقاد مي‌كنيد؟

بله همين طور است. آقاي «ضرغامي» به مجموعه «خنده بازار» آزادي عمل داده است و اگر از ما حمايت نمي‌كردند برنامه پر بيننده نمي‌شد.

برنامه بعدي تان چيست؟

تصميم دارم استراحت كنم؛ البته پيشنهاد بازي هم دارم تا ببينم چه پيش مي‌آيد.

حرف پاياني «سامان گوران» بازيگر مجموعه «خنده بازار».

از شما و عوامل گروه «خنده بازار» تشكر مي‌كنم. خوشحالم كه مجموعه خوبي را ارائه داده ايم، در ضمن مردم بدانند كه اگربه شخصيت‌ها‌يي كه نقش آن‌ها‌ را بازي مي‌كنم، علاقه نداشتم هيچ وقت در اين زمينه ايفاي نقش نمي‌كردم.