گاهی فقط ر[تنها کاربران عضو میتوانند لینک هارا مشاده کنند. ]نمی توانید کافی باشد، شما باید مانند یک شخص لاغر فکر کنید تا لاغر شوید. باید سعی کنیم به بسیاری از موارد واقعی که در حین درمان پیش آمده توجه کرده چرا که عدم توجه یا سهل انگاری به آنها میتواند باعث لغزش و در نتیجه شکست در درمان گردد تا امروز سعی کردم به بررسی مشکلاتی بپردازیم که ریشه آن در وجود هر شخص نهفته است باید سعی کنیم به بررسی مواردی بپردازیم که در اثر تعامل فرد به محیط بیرون , دوستان و اطرافیان بروز می کند پاره ای ازاین موارد مهم عبارتد از :

1- نه گفتن به افراد سمج و رد تعارف آنان را یاد بگیرید تا هر از گاهی دچار لغزش های بی دلیل در مهمانی ها و یا مکانهای عمومی نشوید این کاری است که همیشه افراد لاغر همیشه انجام می دهند اما افراد چاق معمولا دست رد به تعارف هیچکس نمی زنند زیرا ذهن بهانه گیر آنان در آرزوی یک تعارف ساده به سر برده تا با یک خطای فکری به وسوسه خود پاسخ داده و موقتا هم که شده از برنامه خارج شوند .برای تمرین نه گفتن! بهتر است سوال های زیر را از خود بپرسید و به آن پاسخ دهید
· این افراد واقعا چقدر و چرا ناراحت می شوند ؟
· این ناراحتی چه مدت طول می کشد ؟
· با چه عمقی ناراحت می شوند ؟
· آیا لازم است رابطه با این افراد بطور موقت قطع شود ؟
· بدترین چیزی که با رد تعارف اتفاق می افتد چیست ؟
· پس هدف بزرگ من چقدر برای خود و دیگران اهمیت دارد ؟
· چرا دیگران برای هدف من ارزش قائل نیستند ؟
· آیا آنقدر که به دیگران احترام می گذارم به خودم هم احترام میگذارم ؟
2- بیرون از خانه غذا بخورید و مقدار آن را با برنامه ریزی قبلی کنترل کنید
· شما باید بتوانید تحت شرایط خاصی که مجبور به غذا خوردن در بیرون از خانه هستید مقدار غذا خوردن خود را کنترل کنید بهتر است که از برنامه تخلف ننمایید در غیر اینصورت شما می توانید در مواردی مثل جشنها و مهمانی ها حداکثر تا 25% هم به حجم دریافتی اضافه نموده و در وعده های یعدی پیش رو آن را جبران نمایید ولی یاد بگیرید که از میزان برنامه ریزی خود به هیچ وجه تخلف نفرمایید در موارد مسافرت های یک هفته ای بگونه ای برنامه ریزی نموده که میزان افزایش وزن شما بین 5/ تا یک کیلوگرم بیشتر نباشد این میزان در طول یک و هفته بعد از مسافرت قابل جبران خواهد بود در عین حال مجدد تاکید میشود که حتی اینکار هم باید با برنامه ریزی قبلی انجام شود. بی نظمی و ترک برنامه به هیچ وجه قابل قبول نیست . هیچ چیز مهمتر از کسب مهارت برنامه ریزی کردن نیست
3- شما مجبور نیستید مصرف غذاهایی را که دوست دارید قطع کنید فقط باید تعدیل کردن درمیزان مصرف را یاد بگیرید اصولا ممنوعیت می تواند در دراز مدت منجر به وسوسه شده و برنامه درمانی را که خوب پیش می رود مختل کند یادتان باشد افراد لاغر ممنوعیتی در دریافت مواد غذایی ندارند بلکه نسبت به افراد چاق میزان کمتری مصرف می کنند
4- هیجان هایتان را بدون متوسل شدن به غذا کنترل کنید
· همه ما گاها دچار استرس عصبانیت و انواع هیجان های منفی می شویم برخی از ما عادت داریم جهت تسکین خود عمدا یا سهوا به خوردن روی بیاوریم . برای حل این مشکل :
· توجه کنید که با خوردن کمی بهتر می شوید ولی اگر واقعا بدنبال درمان چاقی باشید بعد از مدتی دچار یک احساس بد و سرزنش کردن خود می شوید
· به خودتان بگویید و تلقین کنید که حق انتخاب ندارید که خوردن را جایگزین استرس خود نمایید
· از فنون تنش زدای مانند ریلکسیشن برای آرام سازی و شرطی سازی و یا حواس پرتی برای کنترل استرس خود استفاده نمایید
· سعی کنید تا حد ممکن استرس های درونی خود را حل نموده و یا آن را تا حد ممکن کنترل نمایید مثلا در طی چند هفته دوره درمان آگاهانه و سیاست مدارانه تا حد ممکن از طرح مسائل تنش زا در خانه و یا محل کار پرهیز نمایید این کار نشان دهنده تغییرات فکری در جهت اهمیت دادن به خود و برنامه درمان چاقی خود است اگر به این نقطه از تدبیر رسیده باشید یعنی در آستانه موفقیت قرار دارید
5- به فعالیتهای عادی روزانه برگردید این فعالیت ها مانند خرید کردن روزانه , شستشوی ظروف در هر وعده , نظافت روزانه , استفاده از پله , قدم زدن همه و همه با ایجاد حواس پرتی باعث ایجاد تحرک و کاهش تمر کز بر روی عادت بد کم شدن احتمال لغزش ها می شود
6- سعی کنید پول تو جیبی خود را کنترل کنید تا در هنگام مواجهه با محرک های غذایی که برای خرید آنها مجبور به پرداخت پول هستید پیروز شوید . این رفتار ها ناشی از ایجاد وسوسه های کوتاه مدت است و با رسیدن به خانه خیال آن از سرتان می افتد !!
بررسی و تفسیر افکار مخرب
1- در صورتیکه غذا را نخورم فرد تعارف کننده نارحت خواهد شد
· احتمالا او آنقدر ها هم که من فکر میکنم ناامید نخواهد شد حتی اگر ناراحت شود چه میشود؟ من مجبورم به برنامه خود عمل کنم تا زمانی که مودبانه نه گفتن را بیان می کنم این مخالفت اشکالی ندارد .
2- باید بتوانم در موقعیت های خاص مانند مهمانی و مسافرت لذت ببرم
· غذا خوردن به گونه ای متفاوت به این معنا نیست که نمی توانم از سایر جنبه های تفریحی آن لذت ببرم واقعیت این است که در شرایط این چنینی که شما کم غذا نمی خورید بلـکه به اندازه ای غذا می خورید که چاق تر نشوید شما به اندازه ای غذا می خورید که یک فرد لاغر می خورد بهتر است با این موضوعات کنار آمده و از سایر جنبه های سفر لذت ببرید
3- ناراحت کننده است که مجبورم نوشیدن یک لیوان از نوشیدنی دلخواهم را همراه غذا کنار بگذارم
· مجبور نیستم کاملا از مصرف نوشابه دست بردارم بلکه می توانم با آگاهی از وضعیت کالری غذاها که قبلا آموخته ام در موارد خاص مقدار محدودی از نوشابه را مصرف نمایم
4- خوردن تنها عامل راحتی من است
· قطعا می توانم بااستفاده از شیوه های دیگر خود را آرام کنم باید از امروز تصمیم گیری کنید که من می توانم عصبی شوم و غذا بخورم و باز هم چاق تر شوم یا اینکه با کنترل هیجان های منفی به روش هایی که آموختم راه لاغر شدن را درپیش گیرم

5- نمی دانم چه کار کنم واقعا میخواهم غذا بخورم
· از اطرافیان , پشتیبان و درمانگرت تقاضای کمک کن ! خوردن فقط به طور موقت تو را تسکین می دهد و تو بهر حال مجبوری برای رفع مشکل اصلیت چاره ای بیاندیشی پس بهتر است با پرهیز از خوردن هر چه زودتر شروع کنی تا زودتر به موفقیت نایل شوی !
6- اینکه با کاهش وزن خیلی کم ناامید نشوم خیلی سخت است
· اهمیتی ندارم اگر وزنم به کندی کم شود چون اساسا من قصد دارم به جهت جلوگیری از چاق شدن بیشتر و بعد سپس لاغرتر شدن به شیوه جدیدی که آموخته ام غذا بخورم لذا این واقعیت را سیر درمانی کندی دارم را آگاهانه می پذیرم
به نکات زیر توجه و به آن فکر کنید
· ناظر بر رفتار خود و اطرافیانتان باشد و دنبال حمایت هایی بگردید که بر اساس واقعیت ها بنا شده اند نه احساسات
· از پیشگویی کردن در مورد اتفاقات آینده ( نتیجه درمان ) دست بکشید چرا که اگر درست هم باشد باز هم شانسی است و اگر اتفاق هم بیفتد باز هم آخر دنیا نیست