از بچگی عاشق کاسبی بودم. به قول امروزی ها دوست داشتم کسب و کاری برای خود ایجاد کنم. بین کاسبی و کسب وکار من کلمه کاسبی را بیشتر ترجیح میدهم. به نظرم انرژی مثبتی که در کلمه کاسبی وجود دارد در هیچ کلمه مشابه آن وجود ندارد.

البته شاید برای من و یا هم نسل های من کلمه "کاسبی" تقدس خاصی داشته باشد. چون ما با پوست و گوشت و استخوان خود از صفر تا صد هر کاری را انجام میدادیم و حاضر نبودیم کسی را در این فضا شریک کنیم. یعنی هم آقای خود بودیم هم نوکر خود. از فروختن خاکشیر و آبلیمو گرفته تا فروختن سیگار و آدامس و پفک نمکی. البته اشتغال به فعالیت نظافتی و کار کردن توی مغازه بستنی فروشی( که برای من کسب و کار مستقل محسوب نمیشد) هم عالمی شگفت انگیز داشت. یک ویژگی مهم و سازنده که از ابتدای نوجوانی با خود همراه دارم، نداشتن ولخرجی های بی مورد است . هنوز هم همین حالت را دارم البته نه به شدت گذشته. به نوعی میتوانم بگویم که من روی درآمدی که با زحمت بدست می­آوردم بسیار غیرت داشتم و از بین رفتن حتی گوشه کوچکی از آن مساوی بود با نابودی انگیزه و امیدهای یک نوجوان 13 ساله. به همین خاطر برخلاف بعضی از هم سن و سال های خودم که کاسبی میکردند تا بتوانند با درآمد آن برای خود دوچرخه و آتاری و میکرو و از این قبیل موارد بخرند، من همه پول خود رو پس انداز میکردم. یعنی حتی میشد که چند روز یک مسیر طولانی را پیاده میرفتم تاخدایی نکرده سکه ای از این پس انداز کم نشود. چند روز که میگذشت این حس و حال یک مقدار فروکش میکرد و به وضعیت نسبتا تعادلی برمیگشتم.
اینکه این خصلت در بین بسیاری از مردم وجود دارد و حتی موردهای افراطی تر از من هم وجود دارد شکی نیست اما جهت دهی مناسب به این ویژگی بسیار اهمیت دارد. اگر ما بخواهیم هر چه درآمد داریم را پس انداز کنیم صرفا تبدیل به یک موتور تولید ثروت میشویم که هیچ منفعتی از تولید خود نمیبرد و این برای یک انسان که دارای احساس و عواطف است مرگ تدریجی محسوب میشود. بنابراین باید حواسمان شش دانگ جمع باشد که اسیر بازی پول اندازی نشویم. از جهت دیگر ولخرجی های بی مورد هم زهری برای بنیان هر کسب و کاری محسوب میشود. پس میانه روی هم در پس انداز و هم درخرج کردن بهترین راه حل محسوب میشود.
اما امروز میخواهم در چرخه درآمد، پس انداز و هزینه به جای پس انداز مفهوم دیگری را جایگزین کنم: سرمایه گذاری
تجربه این رو به من اثبات کرد که بهترین پس انداز سرمایه گذاری است. یعنی میشود به جای آنکه پول خود را داخل قلک و لای کتاب و توی کمد نگه داری کنیم، از آن برای خرید کالای سرمایه ای استفاده کنیم. حتی اگر هیچ تخصصی در این زمینه نداریم و یک سرمایه گذار ناوارد محسوب میشوید باز هم هیچ جای نگرانی وجود ندارد. راحت ترین راه سرمایه گذاری برای پایبندان افراطی به پس انداز و ریسک گریزان حرفه ای، قرار دادن پول در بانک و دریافت سود ماهانه است. البته برای کسانی که این عمل را ربا و آن سود را نزول میدانند راه های دیگری نیز وجود دارد که البته نیاز به سرمایه های بیشتر و از همه مهم تر فکر اقتصادی خلاق دارد. به طور مثال پول خود را به فرد امینی بسپارید که دارای فعالیت اقتصادی است و ایشان پول شما را هم ( هرچند به میزان اندک باشد) وارد فعالیت کاری خود میکند و ماهانه سود حاصل از فعالیت اقتصادی (نه نزول) را به شما میدهد. اصلا به این موضوع فکر نکنید که پول شما کم است و ارزشی برای سرمایه گذاری ندارد. نباید از این موضوع خجالت بکشید که آن فردی که پول خود را در اختیارش قرار میدهد شما را به خاطر اندک بودن سرمایه مسخره کند. به هیچ عنوان این چنین نیست. مطمئن باشید او از این حرکت شما استقبال خواهد کرد. چراکه روزگاری خود او نیز از همین نقطه شروع به فعالیت کرده. پس تمامی این تفکرات اشتباه و سمی را از خود دور کنید تا بتوانید با درایت و فکر درست و با دقت بالا سرمایه گذاری را جایگزین پس انداز کنید.
یک مثال خیلی ساده و جالب در مورد سرمایه گذاری با درآمدهای بسیار کم و پایین:
اگر شما هفته ای 100 هزار تومان را در قلکتان پس انداز کنید، در آخر سال پولی معادل 5 میلیون و 200 هزار تومان خواهید داشت. خیلی عالی است ! امااگر هفته ای 100 هزار تومان را سرمایه گذاری کنید, در آخر سال خیلی پول بیشتری بدست خواهید آورد.

برای مثال، اگر شما حساب بانکی داشته باشید و سود سپرده شما 20% ماهانه باشد ، وقتی هر ماه 100 هزار تومان یه حساب خود واریز کنید، در آخر سال شما 5 میلیون و 300 هزار تومان خواهید داشت، یعنی 100 هزار تومان بیشتر. این یعنی یک سرمایه گذاری بدون ریسک و سودآور.

همراهان قدرتمند من ، لطفا انتظار نداشته باشید که با ماهانه 100 هزارتومان سرمایه گذاری با ریسک بسیار کم، ماهانه صاحب میلیون ها سود شوید. اما این را هیچ وقت از یاد نبرید که تمامی میلیاردرهای خودساخته از همین مرحله آغاز کردند و به جایی رسیدند که امروز شما شاهد آنها هستید. پس از همین لحظه تفکر پس انداز خود را با تفکر سرمایه گذاری تعویض کنید.
منبع: [تنها کاربران عضو میتوانند لینک هارا مشاده کنند. ]