تحقیقات نشان می دهند: برای داشتن یک ازدواج موفق، شاد بودن زن از شاد بودن مرد مهم تر است.
[تنها کاربران عضو میتوانند لینک هارا مشاده کنند. ]
ضرب المثل قدیمی انگلیسی «زن شاد، زندگی شاد» تا حدودی با ضرب المثل فارسی « پشت هر مرد موفقی یک زن موفق است» برابر است؛ یک تحقیق جدید نشان می دهد که این ضرب المثل کاملاً درست است. وقتی زن از ازدواج خود راضی باشد، رضایت کلی مرد نیز بیشتر می شود، فارغ از آنکه احساس شخصی مرد در مورد ازدواجش چیست. این به این معناست که احساس کلی زن بر شاد بودن او و همسرش تأثیر می گذارد.

محققان کیفیت زندگی زناشویی و خوشبختی کلی ۳۹۴ زوج را بررسی کردند که به طور متوسط، ۳۹ سال از ازدواج آنها می گذشت. (در این تحقیق، در هر زوج باید یک فرد حداقل ۵۰ سال و فرد دیگر حداقل ۶۰ سال داشته باشد.) علی رغم اینکه رضایت کلی از زندگی در جنسیت های مختلف، خیلی متفاوت نیست اما مردها کمی شادتر از زنان بودند. نارضایتی زن از زندگی خود، مشکل بسیار جدی را به وجود می آورد: زمانی که زن از ازدواج خود راضی نباشد، رضایت کلی مرد از زندگی نیز کمتر خواهد بود. این حتی در حالتی که مرد از ازدواج خود چندان ناراضی نیست نیز صدق می کند. در مواردی که مردان و زنان به یک اندازه از زندگی زناشویی خود ناراضی بودند، میزان رضایتمندی مردان ۱٫۶ (از ۶) بود در صورتی که این عدد در مردان ناراضی که همسران خوشنودی داشتند، ۵٫۴ بود. بر خلاف این نتیجه، مردانی که از زندگی زناشویی خود راضی بودند، تأثیر چندانی بر میزان رضایت همسران خود نگذاشتند. بنابراین، چرا رضایت زنان این قدر مهم است؟ دلیل آن، چیزی نیست که شما به آن فکر می کنید یعنی یک زن راضی مورد نوازش قرار می گیرد و به همین دلیل شکایتی نمی کند. حقیقت خلاف این مسئله است. به گفته دبرا کار، نویسنده این تحقیق، «زمانی که زن از ازدواج خود راضی باشد، تلاش می کند تا همسر خود را نیز خوشحال کند. بنابراین، ممکن است زن بیشتر به همسر خود توجه کند، بیشتر از او حمایت احساسی کند یا حتی بیشتر در فعالیت های روزانه او به او کمک کند.» یک زن خوشنود تمایل بیشتری برای رابطه جنسی منظم نیز خواهد داشت.
همه این موارد می توانند باعث رضایت کلی مرد شوند، حتی اگر دیدگاه او نسبت به ازدواجش را تغییر ندهند.
حالت معکوس این قضیه را نیز در نظر بگیرید: زمانی که زن از ازدواج خود راضی نباشد، همسر او خیلی زود متوجه این مسئله خواهد شد. زن در این حالت، بیشتر حرف می زند، ستیزه جو می شود و خیلی از کارهایی را انجام می دهد که بر همسر او نیز تأثیر می گذارد. ولی زمانی که مرد ناراضی باشد، معمولاً «در انزوا حرص می خورد» تا همسر او متوجه نشود. و به همین دلیل، ‌ممکن است زن اصلاً متوجه این مسئله نشود. در این تحقیق، سن زوج ها تأثیر بسزایی بر نتایج آن گذاشت زیرا نسل های گذشته فکر می کنند که مسئولیت احساسی ازدواج، تنها بر عهده زن است. دبرا کار بر این باور است که نتایج این تحقیق در مورد زنان و مردان جوان تر نیز تا حد زیادی صادق خواهد بود. وی می گوید:«زنان و مردان ۳۰ تا ۵۰ ساله بیشتر در مورد احساسات خود صحبت می کردند. جوانان امروز می خواهند که با کسی ازدواج کنند که روحیات مشترکی با آنها دارند بنابراین باید امیدها، رویاها و احساسات خود را با هم در میان بگذارند و در زمانی که دو طرف می خواهند ازدواج کنند، باید همه این مسائل را در نظر بگیرند.» به نظر دبرا کار، تحقیق وی یادآور این مسئله است که صحبت کردن در مورد موقعیت بعد از ازدواج برای موفقیت ازدواج بسیار اهمیت دارد. وی می گوید:«اگر ارزیابی دو طرف از ازدواجشان خیلی با هم متفاوت باشد، این به این معناست که یکی از آنها ممکن است پس از ازدواج خوشحال باشد اما نمی توان گفت که طرف دیگر نیز به همین اندازه راضی خواهد بود.» آیا می خواهید مطمئن شوید که ازدواجتان از هر دو جهت، موفق بوده است؟
این راهکارها به شما کمک می کنند تا مطمئن شوید که شما و همسرتان به یک اندازه از زندگی زناشویی خود راضی هستید:

رابطه خود را به طور منظم کنترل کنید. هر چند ماه یکبار، رابطه خود را معاینه کنید. این به این معناست که در مورد نقاط منفی همچون ناامیدی یا ناراحتی های خود صحبت کنید و از طرف دیگر، نقاط مثبت همسر خود را نیز بازگو کنید. مثلا بگویید: « بیا با هم در مورد آنچه که خوشحالمان می کند، حرف بزنیم؛ بیا راجع به کارهای تحسین برانگیز تو صحبت کنیم.» این نیز همانند صحبت کردن در مورد مشکلات، مهم است. چرا؟ چون باعث می شود که طرف مقابل شما متوجه شود که چه چیز شما را خوشحال می کند و سعی کند که آن را در آینده نیز انجام دهد. سؤال بپرسید. شاید دوست داشته باشید که در زمان با هم بودن، مدام با او حرف بزنید اما باید دقت کنید که به او نیز گوش دهید. اگر نمی دانید که از کجا شروع کنید، از این سؤال ها که محققان از زوج ها می پرسیدند، استفاده کنید: دوست داری که ناراحتی هایت را با من در میان بگذاری؟ آیا من خیلی با تو بحث می کنم؟ آیا من احساسات تو را درست متوجه می شوم؟ آیا من تو را عصبانی می کنم؟ آیا اعصابت را خرد می کنم؟ به جواب های همسر خود گوش کنید و سعی کنید که بفهمید چرا این گونه جواب داده است. به گفته دبرا کار،«شاید متعجب شوید. برخی اوقات، ممکن است فکر کنیم که داریم به کسی کمک می کنیم اما ممکن است آنها از ما چنین کمکی نخواهند. شما فکر می کنید که دارید به او توجه می کنید اما او فکر می کند که شما غر می زنید.»