یکی از مواردی که من در فایرفاکس آن را می پسندم، دسترسی سریع و مستقیم به صفحه extensions ها (پلاگین ها-افزونه ها) است. متاسفانه در مرورگر گوگل کروم این نوع دسترسی به extensions ها وجود ندارد و این می تواند کاربر را بسیار آزرده خاطر نماید. در مرورگر فارفاکس به راحتی می توان با فشردن سه دکمه ترکیبی، Ctrl+Shift+a به صفحه addons مراجعه کرد، اما این راحتی کار در مرورگر گوگل کروم به چشم نمی خورد.

اگر بخواهم در مرورگر گوگل کروم به سراغ اکستنشن ها بروم، حتما باید وارد menu شوم و از آن جا به بخش Tools مراجعه کنم و در نهایت روی extensions کیلیک کنم. حال خودتان قیاس کنید که چقدر این مسیر در نسبت با فشردن سه دکمه ترکیبی فایرفاکس طولانی تر است!

بدون شک اگر شما هم جزو افرادی باشید که مداوم به دسترسی اکستنشن ها نیاز داشته باشید، این مسیر طولانی به مرور زمان می تواند شما را آزار دهد و کلافه نماید. ای کاش مرورگر گوگل کروم هم همانند صفحه addons فایرفاکس یک extensions page تعریف شده داشت که به سرعت می توانستیم به آن دسترسی پیدا کنیم!

دراین مقاله قصد دارم برای شما سروران راه ها متعددی جهت سریع تر رسیدن به برخی بخش های تنظیمات مرورگر گوگل کروم آموزش دهم، باشد تا مورد عنایت شما سروران قرار گیرد.

• استفاده از اکستنشن

اکستنشن های مختفلف و گوناگونی وجود دارند که شما می توانید آن ها را دانلود کرده و بر روی مرورگر گوگل کروم نصب نمایید تا به راحتی با کمک آن ها به بخش های تنظیمات این مرورگر دسترسی داشته باشید و دیگر منوهای پیچیده را کنار بگذارید! یکی از این اکستنشن ها که می تواند در این زمینه به شما کمک شایانی دهد، اکستنشن Mega Button است. اکستنشن Mega Button یک سری دکمه در کنار آدرس بار ظاهر می نماید که شما به راحتی می توانید با کیلیک بر روی بخش مورد نظرتان به آن دست یابی پیدا کنید.

• استفاده ازhot key

همان طور که در چند سطر ابتدایی اذعان داشتم، در مرورگر فایرفاکس می توان به راحتی با فشردن سه دکمه ترکیبی، Ctrl+Shift+a به صفحه addons مراجعه کرد،اما مرورگر گوگل کروم فاقد این امکان است.جهت فعال سازی چنین امکانی، باید دست به دامان اکستنشن ها شد! توصیه ما به شما استفاده از اکستنشن ” Shortcut Manager ” است. این اکستنشن بسیار محبوب است و کارایی بالایی نیز دارد، از پیش نیز به صورت پیش فرض تنظیمات مورد نظر ما در آن اعمال گشته است.حتی می توانید به سادگی هر میانبر دیگری که مورد نظرتان است به آن اضافه نمایید.

تا اینجا محاسن استفاده از اکستنشن ” Shortcut Manager ” را اذعان کردم اما آیا این اکستنشن معایبی نیز دارد؟! باید اذعان نم که متاسفانه ” Shortcut Manager ” بر روی صفحات Chrome Web Store و همچنین “صفحه جدید” (New Tab page) اصلا کار نمی کند!

• استفاده از بوک مارک

آن طور که سایت Lifehacker پیشنهاد داده است، استفاده از بوک مارک ها نیز می تواند راه موثری باشد که منوهای پیچیده مرورگر گوگل کروم را کنار بگذاریم. یکی از عمده مزیت هایی که این روش در نسبت به روش قبلی گفته شده دارد، این است که با استفاده از بوک مارک، صفحات Chrome Web Store و همچنین “صفحه جدید” (New Tab page) نمی توانند مانعی برای شما باشند و روش بوک مارک روی آن ها نیز پاسخ می دهد.

ایرادی که به این روش می توان گرفت، این است که اگر شما نوار بوک مارک ها را تا زمانی که به آن ها نیاز پیدا کنید مخفی کرده باشید، در بار نخصت بایستی کلیدهای ترکیبی Control+Shift+B را فشار دهید تا صفحه بوک مارک ها برای شما نمایان گردند.البته اگر شما هرگز آن ها را مخفی نکنید، این مشکل پیش نمی آید و به طبع این راه حل یکی از راه حل های خوب محسوب می گردد.

• فقط کاربران مکینتاش بخوانند!

کاربران مکینتاش می توانند از تمامی روش های بالا استفاده کنند اما در انتهای این مقاله، برای آن ها گزینه چهارمی را نیز دارم! پیشنهاد من به کاربران مکینتاش، استفاده از keyboard shortcuts manager است.شما می توانید به سادگی، در میانبرهای صفحه کلید (Keyboard Shortcuts) یک میانبر برای دسترسی به بخش های مهم مرورگر گوگل کروم ایجاد نمایید.
منبع : addictivetips
بازنشر:takbook.com