جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

خطرات کوکی‌ها

236

بازدید

کاربران وب معتقدند که کوکی‌های اینترنت هیچگونه ریسک امنیتی را به دنبال ندارند. در مقابل، اخطاریه‌های مختلفی وجود دارند مبنی بر این که کوکی‌ها، عادت‌های گردش در اینترنت شخص استفاده کننده را جمع‌آوری می‌کنند. شما از خود می‌پرسید که آیا بهتر نیست که مرورگر را به گونه‌ای تنظیم کنید که دیگر هیچ کوکی‌ برای شما فرستاده نشود. در اینجا به شما توضیح می‌دهیم که در کل چه خطراتی توسط کوکی‌ها وجود دارند.


نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

امنیت در اینترنت

660

بازدید

امنیت در اینترنت ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۳ امتیازs
آیا تا به حال در مورد امنیت کامپیوتر  خود، وقتی Online هستید فکر کردید؟ آیا تاکنون به اهمیت اطلاعاتتان و خطر دسترسی دیگران به این اطلاعات توجه کرده اید ؟ آیا با مفاهیم امنیتی کامپیوتر آشنا هستید؟ آیا راه های مقابله با عوامل خارجی و مخرب را می دانید؟ در این نوشتار سعی شده است تا با مفاهیم اصلی و پایه ای امنیت در شبکه و اینترنت آشنا شوید همچنین منابع مختلف جهت بالابردن ایمنی کامپیوترتان معرفی شده است. برای رسیدن به این مهم مفاهیم پایه زیر مدنظر هستند
۱٫       فایروال (Firewall)
۲٫       ویروس کشها (Anti Virus)
۳٫       گروه های خبری (News Group)
۴٫       Chat Room
۵٫       نرم افزارهای Adware
۶٫       Home Page Hijackers
۷٫       Scum Ware
۸٫       Pop Ups
۹٫       Spam Service Messanger
۱۰٫   Windows Updates
لیست فوق دربرگیرنده مفاهیم پایه ای در امنیت اینترنت می باشد که در این نوشتار هریک به تفکیک مورد بحث قرار خواهد گرفت.
Firewall
فایروال سخت افزار یا نرم افزاری جهت محافظت کامپیوتر در برابر حملات افراد ناشناس می باشد. نوع سخت افزاری آن نظیر Pix Firewall  بیشتر در ادارات و سازمانهای بزرگ مورد استفاده می باشد و در کامپیوترهای شخصی و مصارف محدود غالبا از انواع نرم افزاری آن استفاده می شود.
وقتی به اینترنت وصل هستید فایروال کلیه ترافیک اطلاعات رد و بدل شده را کنترل می نماید و در این راستا تابع قوانینی است که اهم آنها در زیر آمده است
الف- از ترافیک شدید ناشی از یک آدرس مشخص جلوگیری می نماید
ب- جلوگیری از نوع خاص پروتکلها نظیر Telnet  و FTP که به کاربران دیگر اجازه دسترسی به کامپیوترتان را می دهد .
ج- از ترافیکهای مشکوک جلوگیری می نماید.
د- از کاوش کاربران ناشناس روی کامپیوتر جلوگیری می نماید.
و- فایلهای خاصی که سبب کاهش ایمنی می شود Block می شوند
وقتی به اینترنت وصل هستید کامپیوترتان آدرس خاصی و منحصر به فردی بنام IP بخود می گیرد. توسط این آدرس کاربران دیگر در نقاط مختلف قادر خواهند بود توسط روشهایی به کامپیوترتان دسترسی یافته و آن را کاوش نمایند.
 
معرفی فایروال
شما می توانید از نسخه آزمایشی مجانی Trustix Personal Firewall برروی کامپیوترتان و Trustix Enterprise Firwall در شبکه سازمان یا شرکتتان استفاده نمایید. برای دسترسی به این فایروالها به آدرسهای زیر مراجعه نمایید.
http://www.personalfirewall.trustix.com/index.html
http://firewall.trustix.com/small
فایروال Windows XP
شرکت مایکروسافت نسخه ضعیف و محدود شده ای را در سیستم عامل خود قرارداده است که افراد متخصص در زمینه IT را به نوعی متحیر ساخته است. این فایروال بسیار محدود عمل کرده و تنها ایجاد ترافیک یک طرفه می نماید که البته در Service Pack 2 شرکت مایکروسافت سعی در اصلاح آن شده است.
نتیجه آنکه اگر نیاز به محافظت سیستم کامپیوتری خود از حمله اشخاص ناشناس دارید فایروال نصب کنید.
ویروس کشها :
ویروس چیست ؟ آیا با ویروس آشنا هستید؟
کامپیوتر شما نمی تواند بدون وجود ویروس کشها در امان باشد و به فعالیت معمولی خود بدون هیچگونه مشکلی ادامه دهد. ویروس در واقع برنامه نرم افزاری کوچکی است که ممکن است به برنامه های دیگر بچسبد و یا بطور مستقل به فعالیت مخرب خود بپردازد. ویروسها قادر هستند بدون وابستگی به ماهیت کاربر خود تکثیر شده و نسخه های متعدد شبیه خود را بوجود آورد. تکثیر مداوم و سرایت آن به کامپیوترهای دیگر علاوه بر به هدر رفتن منابع سخت افزاری سبب مختل شدن نرم افزارهای مختلف می شود و یا ممکن است صدمات جبران ناپذیری به کامپیوتر و BIOS سیستم بزند. ویروسها از لحاظ دسته بندی کلی به Virus و Trojan و Worm تقسیم می شوند.
برای محافظت کامپیوتر نیاز به نصب ویروس کش مناسب و بروزرسانی لیست ویروسهای آن است . نرم افزار ضد ویروس Trustix ویروس کشی جدید و قدرتمند می باشد که توسط شرکت Trustix به بازاز عرضه شده است. برای تهیه نسخه مجانی آن به آدرس http://antivirus.trustix.com مراجعه کنید.
گروه خبری  News Group
گروه خبری ، محلی برای گفتگو کاربران مختلف در مورد مطالب متنوع می باشد که معمولا این مطالب در قالب نوشتار است. کاربران مختلف این مطالب را خوانده به آنها جواب می دهند. یکی دیگر از امکانات این گروه ها امکان به اشتراک گذاری اطلاعات مختلف نظیر مقاله ، فیلم ، عکس و موسیقی است . در سالهای اخیر شاهد بوجود آمدن روزنامه های الکترونیکی در قالب این گروه های خبری هستیم.گروه های خبری می تواند  مفید و سرگرم کننده و یا گاهی مخرب است. گروههای خبری زیادی در مورد موضوعات مختلف وجود دارند نظیر گروههای کامپیوتری ، فیلم و . . .
متاسفانه در سالهای اخیر گروههای غیر اخلاقی و غیر قانونی بوجود آمده اند که لزوم پرهیز از آنها بخصوص برای نوجوانان امری جدی است. باندهای بزهکاری خاصی روی اینترنت وجود دارند که با ترویج افکار خاص اهداف خود را دنبال می کنند لذا هر آنچه در این گروه های خبری است نباید باور کرد. مدارس معمولا این گروههای خبری را محدود می سازند .

Chat Room
امروزه کمتر جوانی با مفهوم چت در اینترنت آشنا نیست. در واقع چت راهی برای ارتباط مردم در اقصی نقاط عالم می باشد. آیا با مضرات چت آشنا هستید؟ آیا به راستی با چه کسی گفتگو می کنید؟ آیا طرف مقابلتان را می شناید؟ فریب جوانان و نوجوانان از طریق چت امری است که از جانب گروه های بزهکاری صورت می گیرد.
 Adware
Adware ها راهی برای تبلیغ محصولات روی اینترنت می باشد و هدف آن   فروش بیشتر و درنتیجه کسب سود بیشتر است. سایتها و ابزارهای مختلفی هستند که با آنها پیشنهاد آگهی های Banner می شود . شما نیاز به پرداخت پول جهت دیدن این نوع تبلیغات ندارید بلکه آنها بطور خودکار و ناخواسته روی کامپیوتر شما باز شده و موجب آزار شما می شوند . حتی دیده شده باز شدن بعضی از این پنجره ها سبب محاوره کوتاه Banner با کاربر شده و نرم افزارهای خاصی روی سیستم شما بطور ناخواسته نصب می شود که ممکن است سبب سوء استفاده از منابع کامپیوترتان توسط کاربران ناشناس شود. برای مقابله با این برنامه ها استفاده از Trustix Personal Firewall توصیه می شود.
Home Page Hijackers
Hijackerها نرم افزارهایی هستند که بطور ناخواسته روی کامپیوتر نصب می شوند و به محض نصب یکی از این نرم افزارهای مزاحم Home Page کامپیوتر شما تغییر کرده و سایت خاصی جایگزین آن می شود. در واقع Hijacker ها منشا فایل خود را در Startup Folder یا Registry Run Key قرار می دهند و به محض روشن شدن کامپیوتر و بالا آمدن سیستم عامل اجرا خواهند شد. این روند ، روندی نا خواسته و مخرب است که حتی در صورت تمایل کاربر به برگرداندن Home Page ، Hijacker دوباره آن را به حالت اول در می آورد. لذا نیاز به کشف محل نرم افزار Hijacker و حذف آن از سیستم است.
 Scum Ware
نرم افزارهایی هستند که ممکن است بطور انتخابی و یا ناخواسته روی سیستم کامپیوتر نصب شوند. این نرم افزارها کاربر را قادر می سازد تا منابع خود را روی اینترنت به اشتراک گذارد و یا از منابع به اشتراک گذاشته دیگران استفاده نماید. نرم افزار Kazaa یکی از نرم افزارهایی است که توسط کاربر روی سیستم نصب می شود و امکان به اشتراک گذاری را فراهم می آورد.تنها با مراجعه به سایت Download.com متوجه شدم این نرم افزار هفت میلیون بار Download شده و مورد استفاده قرارگرفته است. نسخه های ناخواسته Scum ware ها روی سیستم نصب می شوند که لینکهای تبلیغاتی و گاها غیر تبلیغاتی سایتهای مختلف را بدون در نظر گرفتن تمایل کاربر به کامپیوترتان مرتبط می سازد.
Pop Ups
وقتی Website ای را باز می کنید پنجره های کوچکی خودکار باز می شوند که حاوی مطالب تبلیغاتی در هر زمینه ای هستند.نمی توان گفت اینکار ریسک جدی در امنیت کامپیوتر است اما بسیار آزاردهند می باشد. تکنیک جدید برای استفاده از پنجره Pop Ups قراردادن این پنجره هادر پایین صفحه website  می باشد. آیا تا به حال با بستن پنجره ای بازشدن پنجره ناخواسته دیگری را تجربه کرده اید؟ نرم افزارهای مختلفی برای مقابله با Pop Upها بوجود آمده اند که به Anti pop ups  معروفند.بهترین روشی که برای مقابله وجود دارد نصب Google Toolbar می باشد که علاوه بر امکان جستجو روی اینترنت از باز شدن این گونه پنجره ها جلوگیری می نماید.
http://toolbar.google.com
Messanger Service Spam
زمانیکه شرکت مایکروسافت ویندوز NT خود را به بازار عرضه کرد سرویس خاصی را در قلب سیستم عامل قرارداد که این سرویس در ویندوز ۲۰۰۰ و ویندوز XP هم قرارگرفت. کسی واقعا دلیل فعال شدن این سرویس را در سیستم عامل ویندوز نمی داندو تنها این سرویس Spammerها را قادر می سازد وقتی به اینترنت وصل هستید تبلیغات مزاحمت ساز  را برایتان ارسال نمایند. آیا از اینکه کامپیوتر شما سرویسی برای استفاده دیگران دارد ناراحت نیستید؟ با نصب Service Pack2 در ویندوزXP قادر به از کارانداختن این سرویس خواهید شد.
Windows Update
وقتی ویندوز جدیدی نصب می کنید این ویندوز بروزرسانی نشده است. لذا نیاز به Update آن دارید. سرویسی در ویندوز وجود دارد که وقتی به اینترنت وصل هستید سیستم شمارا Scan کرده و به شما پیغام می دهد که آیا نیاز به نصب Update جدید هست؟ برای بروزرسانی ویندوز کامپیوتر خود به سایت مایکروسافت مراجعه نمایید.
راه های مصونیت از خطرات اینترنتی
آیا هرگز شده است با پلاکاردی که مشخصات شخصی شما، مثل نام، آدرس و شماره تلفن روی آن نوشته شده است در خیابان های شهر قدم بزنید.
با این حال بسیاری از مردم از روی سهل انگاری زمانی که در اینترنت هستند، این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار می دهند.
اما اگر احتیاط نکنید ممکن است رایانه شما به ویروس آلوده شود، یا اطلاعات شخصی شما در اختیار خیلی ها قرار گیرد و جعبه پست الکترونیکی شما از آگهی های ناخواسته تبلیغاتی پر شود.
اما برای مصون ماندن از این خطرات و مشکلات، راه های ساده ای پیش رو دارید.
یکی از ساده ترین راه های پرهیز از مشکلات، خودداری در استفاده از نرم افزارهای مرورگر شرکت “مایکروسافت” است.
حساب های جداگانه پست الکترونیکی می تواند به خصوصی ماندن فعالیت های شما کمک کند
برنامه های مایکروسافت به این دلیل هدف سوء استفاده قرار می گیرد که عمومیت دارند. اکثریت قریب به اتفاق ویروس های رایانه ای و تخلفات، نقاط آسیب پذیر مرورگرهای مایکروسافت را هدف می گیرند و اگر استفاده از آن را کنار بگذارید از بسیاری از آنها پرهیز کرده اید.
در صورتی که روی رایانه خود سیستم عامل مکینتاش یا “لینکس” را نصب کنید، حداکثر محکم کاری را به خرج داده اید.
اما همین که برای خواندن ای میل ها، گردش در اینترنت یا اداره یک “وب سرور” (web server) از برنامه های مایکروسافت استفاده نکنید گام بزرگی برداشته اید.
جایگزین های زیادی هست که می توان به جای برنامه “اینترنت اکسپلورر” (Internet Explorer)، “اوت لوک” (Outlook) و “آی آی اس” ( Internet Information Server) به کار برد که به همان خوبی کار می کند.
بسیاری از این برنامه ها رایگان و از طریق اینترنت قابل دسترسی است.
اگر نمی توانید یا نمی خواهید برنامه های مایکروسافت را کنار بگذارید، حداقل اطمینان حاصل کنید که آخرین پیوست های امنیتی “اینترنت اکسپلورر”، “اوت لوک” و “آی آی اس” را نصب می کنید.
همچنین حتما باید نرم افزار ضد ویروس روی رایانه داشته باشید و آن را مرتبا روزآمد کنید.
همچنین اگر از ارتباط “باند پهن” (اینترنت با سرعت بالا) استفاده می کنید باید حتما برنامه های معروف به “فایر وال” (دیوار دفاعی) را نصب کنید که رایگان هستند.
اگر نگران فراموش کردن کلمات رمز یا نگران فاش شدن آنها هستید، بهتر است برای نگهداری آنها از برنامه ای به نام صندوق ایمنی کلمات رمز استفاده کنید.
این برنامه، کلمات رمز را در نقطه ای از رایانه نگهداری می کند و خود به وسیله یک کلمه رمز محافظت می شود.
استفاده از پست الکترونیکی نیز با خطرات زیادی همراه است. اصل بنیادی در استفاده از پست الکترونیکی این است که نسبت به هر پیام غیرمنتظره مشکوک باشید.
روی پیام هایی که از غریبه ها دریافت می کنید و دارای پیوست است کلیک نکنید و بلافاصله آن را پاک کنید. بسیاری از موفق ترین ویروس ها در داخل فایل های پیوست پنهان می شوند.
همچنین مفید است برای خصوصی ماندن فعالیت های خود، برای کارهای مختلف از آدرس مختلف پست الکترونیکی استفاده کنید.
رمز عبور خود را در مکان امنی قرار دهید
مثلا برای تبادل پیام با افراد نزدیک به خود از یک آدرس استفاده کنید و برای استفاده از سیستم پیام های فوری ( instant messaging) آدرس دیگری را به کار گیرید.
اگر در جعبه پست الکترونیکی خود آگهی های ناخواسته دریافت می کنید، می توانید آدرس پست الکترونیکی خود را عوض کنید.
مهم ترین چیزی که باید به هنگام مرور اینترنت به خاطر داشته باشید این است که نباید اطلاعات شخصی خود را مگر در صورت لزوم واگذار کنید.
تقضا برای دریافت اطلاعات شخصی از سوی بانک ها و واگذرکنندگان کارت های اعتباری منطقی است، اما بسیاری از سایت ها هستند که این اطلاعات را طلب می کنند، اما در ازای آن خدمات ارزشمندی ارائه نمی کنند.
سایت هایی وجود دارد که به شما می گوید مرورگری که شما از آن استفاده می کنید چه اطلاعاتی از شما را در اختیار دیگران می گذارد. همین سایت ها ابزاری برای پیشگیری از نشت اطلاعات شخصی شما عرضه می کنند.
یکی از مفیدترین ابزارها، برنامه هایی است که به شما اجازه می دهد “کوکی”های (Cookies  ) خود را مشاهده و اداره کنید. کوکی، فایلی است که وب سایت ها روی رایانه شما نصب می کنند تا در دفعات بعدی شما را شناسایی کنند.



نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

کوکی ها از تخیل تا واقعیت

332

بازدید

کوکى ها از تخیل تا واقعیت

تعاریف بسیار زیاد و متنوعى در مطبوعات و رسانه ها از کوکى ها دیده مى شود. یکى از این تعاریف اینگونه بیان مى شود که: «کوکى ها برنامه هایى هستند که وب سایت ها در هارددیسک شما قرار مى دهند. آنها در کامپیوتر شما قرار گرفته و اطلاعات مربوط به شما و آنچه که شما در اینترنت انجام مى دهید را جمع آورى مى کنند و هر زمان که لازم باشد مى تواند تمامى اطلاعات جمع آورى شده توسط کوکى را بارگذارى (Load) کند.»
مشکل اینجاست که هیچ کدام از اینگونه تعاریف صحیح نیستند. کوکى ها برنامه نیستند و نمى توانند مانند یک برنامه اجرا شوند. از این رو نمى توانند هیچ گونه اطلاعاتى براى خود جمع آورى کنند و یا اینکه اطلاعات شخصى شما را از کامپیوترتان گردآورى کنند. در حقیقت یک تعریف صحیح از کوکى عبارت است از: «یک قطعه متنى که سرویس دهنده وب مى تواند در هارددیسک کاربر ذخیره کند. کوکى ها به وب سایت ها اجازه ذخیره کردن اطلاعات روى کامپیوتر کاربر و سپس بازیابى آن را مى دهند. براى مثال یک وب سایت تقریباً براى هر ملاقات کننده یک شماره شناسه (user ID) مجزا ایجاد مى کند و آن را در کامپیوتر کاربر ذخیره و بعدها به عنوان فایل کوکى به کار مى برد. اکثر سایت ها تنها یک قطعه اطلاعات که همان شناسه کاربر است را بر روى سیستم شما ذخیره مى کنند. یک زوج نام _ ارزش، یک قطعه داده (Data) نامگذارى شده است و یک برنامه نیست و هیچ کارى نمى تواند انجام دهد. یک وب سایت تنها مى تواند اطلاعاتى را که در کامپیوتر شما قرار داده بازیابى کند و نمى تواند اطلاعات را از دیگر فایل هاى کوکى و یا هر اطلاعات دیگرى از کامپیوتر شما بازیابى کند.
•انتقال کوکى ها
در حقیقت این نکته که کوکى ها اطلاعات سرى و شخصى کاربران را براى اهداف و مقاصد معینى مى فرستند چندان مبناى علمى ندارد. هر وب سایت تنها مى تواند داده هایى را که بر روى سیستم شما ذخیره کرده دریافت کند و نه هیچ چیز دیگرى را. داده ها نیز به روش زیر نقل و انتقال پیدا مى کنند: اگر شما URL یک وب سایت را در مرورگر (Browser) خود تایپ کنید، مرورگر شما یک درخواست براى صفحه وب سایت ارسال مى کند. وقتى مرورگر این عمل را انجام داد در سیستم شما به جست وجوى فایل کوکى مى پردازد. اگر فایل مورد نظر را پیدا کند مرورگر شما تمام زوج نام _ ارزش را به همراه URL به سرویس دهنده ارسال خواهد کرد و اگر فایل کوکى را پیدا نکند هیچ داده اى هم نخواهد فرستاد. پس از آن سرویس دهنده وب درخواست صفحه و همچنین کوکى را دریافت مى کند و چنانچه زوج هاى نام _ ارزش دریافت شده باشند، مى تواند آنها را به کار گیرد. اما اگر زوج هاى نام _ ارزش دریافت نشده باشند آن گاه سرویس دهنده متوجه خواهد شد که شما قبلاً از این سایت دیدن نکرده اید. بر همین اساس سرویس دهنده یک شماره شناسه جدید براى شما در پایگاه داده هاى خود ایجاد مى کند و سپس زوج هاى نام – ارزش را به سیستم و در Header صفحه وب ارسال مى کند، و سیستم شما این زوج ها را بر روى هارددیسک ذخیره مى کند. فراموش نکنیم که سرویس دهنده وب مى تواند زوج هاى نام – ارزش را تغییر داده و یا اینکه هر بار شما به سایت مراجعه مى کنید و درخواست صفحه مى کنید زوج هاى جدیدى به آن اضافه کند. البته اطلاعات دیگرى نیز وجود دارند که سرویس دهنده مى تواند به همراه زوج نام _ ارزش ارسال کند. یکى از آنها تاریخ انقضا است و دیگرى یک مسیر است. به طورى که سایت مى تواند ارزش هاى کوکى متفاوتى را با قسمت هاى مختلف سایت مربوط کند. در عین حال باید توجه داشته باشید که شما بر روى این فرآیند کاملاً کنترل دارید و مى توانید یک گزینه را در مرورگر خود تنظیم کنید، به گونه اى که مرورگر هر بار به شما اطلاع دهد که یک سایت زوج هاى نام _ ارزش براى شما فرستاده و شما مى توانید آنها را پذیرفته و یا رد کنید.
•استفاده از کوکى ها
در اصل کوکى ها به منظور رفع مشکل بزرگ افرادى که وب سایت ها را اجرا مى کنند، تکامل یافته اند.
به مفهوم دیگر، یک کوکى اجازه مى دهد وب سایت اطلاعات وضعیت را بر روى سیستم شما ذخیره کند. این اطلاعات سبب مى شود وضعیت مرورگر شما براى وب سایت مورد نظر مشخص شود. یک شناسه (ID) یک قطعه ساده از اطلاعات وضعیت است و چنانچه یک شناسه در سیستم شما وجود داشته باشد سایت متوجه خواهد شد که شما قبلاً از این پایگاه دیدن کرده اید. در اصل وضعیت به این شکل است که «مرور شما حداقل یک بار از این سایت دیدن کرده» و سایت، شناسه شما مربوط به این دیدار را مى شناسد. اما وب سایت ها به روش هاى مختلفى از کوکى ها استفاده مى کنند: مثلاً سایت ها مى توانند دقیقاً تعیین کنند که چه تعداد بازدیدکننده از سایت دیدن کرده اند. براى سرویس دهنده هاى پروکسى (Proxy)، Caching، تمرکزدهنده ها و… تنها راه براى اینکه یک سایت بتواند دقیقاً ملاقات کنندگانش را شمارش کند قرار دادن یک کوکى با یک شناسه واحد براى هر ملاقات کننده است. سایت ها همچنین مى توانند با استفاده از کوکى ها تعداد ملاقات کننده هاى جدید و همچنین ملاقات کننده هاى تکرارى را تعیین کنند و یا مشخص کنند که یک کاربر چگونه از سایت بازدید کرده است.
همچنین سایت ها مى توانند اولویت هاى کاربران را ذخیره کنند. به طورى که سایت مى تواند جست وجوى متفاوتى براى هر کاربر داشته باشد. مثلاً اگر شما سایت هاى MSN و Yahoo را ببینید، تغییرات محتوا، طرح کلى و رنگ را به شما پیشنهاد مى کند. همچنین به شما اجازه وارد کردن zipcode و دریافت اطلاعات وضع هوا را مى دهد. زمانى که شما zipcode خود را وارد مى کنید زوج نام _ ارزش زیر به فایل کوکى اضافه مى شود. سایت howstuffworks.com نیز مى تواند چیزهایى از قبیل سبدهاى خرید و گزینه هاى پرداخت سریع را اجرا کند. در این حالت کوکى یک شناسه را دربردارد و به سایت اجازه مى دهد که ردپاى شما را دنبال کند تا اگر شما چیزى به سبد خرید خود اضافه کردید خبردار شود. هر قلمى که شما به سبد خرید خود اضافه مى کنید به همراه ارزش شناسه شما در پایگاه داده هاى این سایت ذخیره خواهد شد. اجراى چنین مکانیسم مناسبى جهت خرید بدون وجود کوکى ها و یا چیزى شبیه آنها غیرممکن خواهد بود. توجه داشته باشید که در تمامى این مثال ها آنچه که پایگاه داده ها توانایى ذخیره کردن آن را دارد چیزهایى است که شما از سایت موردنظر انتخاب کرده اید مثل صفحاتى که در سایت مرور کرده اید و یا اطلاعاتى که به صورت online به سایت داده اید. تمام این اطلاعات در پایگاه داده ها ذخیره مى شوند. در حقیقت در بیشتر موارد تمامى آنچه که در کامپیوتر شما ذخیره مى شود یک کوکى شامل شناسه واحد شما است.
•مشکلات زیاد
اما کوکى ها مشکلاتى نیز ایجاد مى کنند. آنها از مکانیزم کاملى برخوردار نیستند ولى بسیارى از چیزهایى که انجام آنها از روش هاى دیگر امکان پذیر نیست را ممکن مى سازند. به برخى از نقاط ضعف کوکى ها اشاره مى کنیم: ۱- اغلب افراد از سیستم هاى مشترک استفاده مى کنند. هر سیستمى که در یک فضاى عمومى قرار گرفته و بسیارى از سیستم هایى که در یک محیط ادارى و یا منزل استفاده مى شوند توسط افراد مختلف به صورت مشترک مورد استفاده قرار مى گیرند. با یک مثال بهتر مى توان این نکته را روشن کرد. شما یک سیستم عمومى را براى خرید چیزى از یک فروشگاه (خرید online) به کار مى برید. فروشگاه در کامپیوتر مورد استفاده شما یک کوکى قرار مى دهد و شخص دیگرى بعداً مى تواند با استفاده از حساب شما چیزى از فروشگاه خریدارى کند. فروشگاه ها معمولاً درباره این مشکل یک اخطار با حروف درشت ارسال مى کنند که دلیل آن همین است. حتى در برخى مواقع ممکن است اشتباهاتى رخ دهد. براى مثال فردى یک بار از کامپیوتر همسرش براى خرید از سایت Amazon استفاده کرد بعدها او دوباره وارد سایت Amazon شد و روى یک دکمه کلیک نمود و متوجه نبود که با این کلیک اجازه خرید یک کتاب را داده است. البته در سیستم هاى مبتنى بر NT و Unix که از حساب ها به طور مناسب استفاده مى شود و بحث ایمنى و کنترل پذیرى معناى بیشترى مى یابد این مشکل وجود ندارد. در این گونه سیستم عامل ها حساب هاى تمامى کوکى هاى کاربران را تفکیک مى کنند. اما مشکل اینجاست که سیستم عامل هاى دیگر حساب ها را به حال خود رها مى کنند. اگر شما این مثال را در یک کامپیوتر با وضعیت استفاده عمومى انجام دهید و افراد دیگر که از همان سیستم استفاده مى کنند از سایت howstuffworks دیدن کرده باشند در این صورت تاریخچه یا سابقه URL ممکن است که یک لیست طولانى از فایل ها را نمایش دهد. مشکل دیگر کوکى ها این است که اگر شما مشکلى با مرورگر خود پیدا کنید اولین توصیه اى که به شما مى شود این است که تمامى فایل هاى اینترنت موقت (Temporary Files) موجود در کامپیوتر خود را پاک کنید. با انجام این کار شما تمامى فایل هاى کوکى خود را از دست مى دهید و سپس وقتى از یک سایت دیدن مى کنید آن سایت تصور مى کند که شما یک کاربر جدید هستید و یک کوکى جدید براى شما تعیین مى کند. به این ترتیب شما در سایت به عنوان یک کاربر جدید ثبت مى گردید. البته در این حالت ممکن است بازیابى انتخاب هاى قبلى براى شما سخت باشد. به همین دلیل است که سایت ها در برخى از موارد از شما درخواست ثبت نام مى کنند. البته اگر شما با یک نام کاربرى و کلمه عبور ثبت نام کنید حتى در صورت مفقود شدن فایل کوکى خود مى توانید وارد سایت شده و تمامى انتخاب هاى قبلى خود را بازیابى کنید. مشکل دیگر کوکى ها نیز وجود سیستم هاى متعدد است. معمولاً برخى افراد در طول روز از بیش از یک سیستم استفاده مى کنند. مثلاً یک کامپیوتر در محل کار، یک Laptop و یک کامپیوتر نیز در منزل. در این حالت و در صورتى که سایت به طور اختصاصى براى حل این مشکل مهندسى نشده باشد سه فایل کوکى جداگانه در هر سه کامپیوتر ایجاد خواهد شد و هر سایتى که از طریق هریک از سه کامپیوتر بازدید شود کاربر خود را به عنوان یک کاربر جداگانه ردیابى مى کند. در این صورت شاید تنظیم انتخاب هاى سلیقه اى خسته کننده و آزار دهنده باشد. البته سایت هایى که امکان ثبت نام (register) و ذخیره انتخاب هاى سلیقه اى به صورت متمرکز را فراهم مى کنند با داشتن یک حساب مشابه در سه سیستم مشکلى نخواهند داشت. اما به شرطى که توسعه دهندگان سایت هنگام طراحى آن براى این موضوع تصمیم گیرى کنند.
اگر شما این مقاله را تا اینجا خوانده اید شاید تعجب کنید که چه غوغایى در رسانه ها درباره کوکى ها و سایت هاى اینترنتى وجود دارد. زیرا تا اینجا مشخص شد که در حقیقت کوکى ها فایل هاى متنى بى خطرى هستند و با وجود نقاط ضعفى که دارند قابلیت هاى مفیدى را در عرصه وب فراهم مى آورند.
•خطرات کوکى ها
اما بگذارید با یک مثال معضلات کوکى ها را هم یادآور شویم: فرض کنید کالایى را از یک فهرست سفارش خریدارى مى کنید. شرکت مذکور در یک فهرست اختصاصى نام، آدرس و شماره تلفن شما را از طریق سفارش شما در اختیار دارد و همچنین شرکت مذکور مى داند که چه اقلامى را خریدارى کرده اید. این شرکت مى تواند اطلاعات شما را به دیگر شرکت هایى که خواستار فروش محصولات مشابه هستند بفروشد. بدین ترتیب بازار تجارت از راه دور تقویت مى شود. در یک وب سایت نه تنها سایت قادر به ردیابى خریدهاى شما خواهد بود بلکه مى تواند صفحاتى را که شما مى خوانید و یا آگهى هایى را که شما بر روى آنها کلیک کرده اید ردیابى و پیگیرى کند. اگر شما کالایى خریدارى کنید و نام و آدرس خود را وارد نمایید آن سایت به طور بالقوه اطلاعات بیشترى نسبت به شرکت سفارش پست سنتى از شما دارد و این البته در برخى موارد باعث ناخشنودى افراد است. البته هر سایتى سیاست هاى خاص خود را دارد و برخى از آنها از لحاظ اخلاقى قابل اعتمادتر هستند و با سخت گیرى در این مورد اطلاعات شخصى بازدیدکنندگان خود را با دیگر سایت هاى در معرض فروش، اشتراک و یا مبادله نمى گذارند. مورد دوم از مشکلات ایجاد شده توسط کوکى ها جدیدتر است. یکى از شرکت هایى که در ایجاد کوکى ها کمى افراطى عمل کرده شرکت Double click است که سهم مهمى در رابطه با بدگمانى مردم و کاربران در مورد کوکى ها دارد. این شرکت مى تواند فایل هاى کوچک Gif را به گونه اى در سایت قرار دهد که به Double click اجازه بارگذارى کوکى ها را بر روى کامپیوتر شما بدهد. سپس مى تواند تغییر مکان هاى شما را در سایت هاى متعدد دنبال کند. در واقع به طور بالقوه مى تواند رشته جست وجویى را که شما در موتور جست وجو تایپ مى کنید ببینید و از آنجا که مى تواند اطلاعات زیادى درباره شما از سایت هاى متعدد جمع آورى کند قادر است پروفایل هاى قدرتمند و به روزى را تشکیل دهد. با آشکار شدن این نوع عملکرد و درز اخبار به بیرون کارشناسان خبر دادند که این شرکت پروفایل هاى بى نام را دوباره به اطلاعات نام و آدرس پیوند مى زند و آنها را به صورت مشخصى درآورده و سپس مى فروشد Double click و شرکت هاى مشابه در وضعیتى شبیه هم این کارها را انجام مى دهند. زیرا آنها در بسیارى از سایت ها آگهى ها را سرویس دهى مى کنند. البته پروفایل کردن سایت مقابل در محدوده توانایى هاى سایت هاى شخصى نیست زیرا کوکى ها مختص سایت هایى با امکانات قوى و حرفه اى هستند. نکته اى که باید به آن توجه کرد این است که در حفظ اطلاعات شخصى دقت کرده و از کوکى ها هیچ ترسى نداشته باشید و بدانید که وجود آنها در اکثر موارد سبب بهبود ارتباطات اینترنتى شما مى شود. اما نباید فراموش کنیم که ارائه بدون حساب و کتاب اطلاعات مى تواند در مورد سایت هایى که تعهدى درباره حفظ و نگهدارى اطلاعات شما ندارند به ضرر شما تمام شود که کوچک ترین آن انبوهى از نامه هایى هستند که در هنگام هر نوع ارتباط اینترنتى، Mail box شما را انباشته مى کنند و علاوه بر هدر دادن اعتبار و هزینه اینترنتى باعث بى نظمى و آشفتگى Mail box شما مى شوند.



نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...



هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi