جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

کتاب اپراتوری عمومی: کاربر عمومی رایانه شخصی: آموزشی برای مقدماتی ـ متوسطه ـ پیشرفته ـ عالی مطابق استاند

212

بازدید

کتاب اپراتوری عمومی: کاربر عمومی رایانه شخصی: آموزشی برای مقدماتی ـ متوسطه ـ پیشرفته ـ عالی مطابق استاند

اپراتوری عمومی: کاربر عمومی رایانه شخصی: آموزشی برای مقدماتی ـ متوسطه ـ پیشرفته ـ عالی مطابق استاندنویسنده :  
محل نشر : تهران 
تاریخ نشر : ۱۳۸۳/۱۰/۲۱ 
رده دیویی : ۰۰۴.۱۶ 
قطع : وزیری 
جلد : شومیز 
تعداد صفحه : ۷۵۲ 
نوع اثر : تالیف 
زبان کتاب : فارسی 
شماره کنگره : ۷۶ QA /۲۷/م۵ف‌لا۳ 
نوبت چاپ : ۱ 
تیراژ : ۲۵۰۰ 
شابک : ۹۶۴-۷۶۱۷-۴۸-۸ 
 نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

کتاب آموزش مهارت کاربر بانک اطلاعاتی ACCESS

434

بازدید

کتاب آموزش مهارت کاربر بانک اطلاعاتی ACCESS 3.00/5 (60.00%) 2 امتیازs

کتاب آموزش مهارت کاربر بانک اطلاعاتی ACCESS

آموزش مهارت کاربر بانک اطلاعاتی ACCESSنویسنده :
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۰/۰۵/۲۳
رده دیویی : ۰۰۵.۷۵۶۵
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۲۳۸
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۵۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۵۶۰۲-۲۵-۴نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

مختصری درباره طراحی صفحات وب ۲

356

بازدید

تصاویر برداری مقیاس پذیر SVG
قالب تصاویربرداری مقیاس پذیر (SVG) در فاز نقشه‌های کاری V3C می‌باشد . SVG در XML در تشریح اشکال اصلی کاربرد دارد . مشابه بردارهای گرافیکی دیگر SVG هنگامی که با هنرهای خطی و اشکال کار می‌کند بهینه می‌شود .
 
SVG به کمپانیهای نرم‌ا فزار‌هایی که از SVG حمایت می کنند را می‌توانید در سایت زیر پیدا کنید :
 
ایجاد تصاویر
ایجاد تصاویر با کیفیت در وب نیاز به داشتن علم و کاربرد نرم افزارهای گرافیکی دارد و از این جهت طراحی وب برای استادان آن می‌تواند مشکل باشد . یک هنرمند گرافیک کار باید بتواند بخوبی تصاویر خوبی را ایجاد کند . اگر شما ذاتاً استعداد این کار را ندارید خیلی از منابع در روی وب استفاده از این عکسها را به طور مجانی برای شما ایجاد کردند . عکسهای با کیفیت خوب معمولاً مجانی نیستند ولی به هر جهت می‌توانید برای بدست ‌آوردن کیفت مطلوب از گرافیک‌ها در سایت های مختلف ثبت نام کنید . این حق اشتراک می تواند در محدوده حق اشتراک ماهیانه تا حق اشتراک سالیانه باشد .
تذکر
ابتداد مطمئن شوید که تصاویری که در سایت خود از آنها استفاده می‌کنید حق کپی برداری از آن مجانی است . متون بکار برده شده در وب سایت یا باید توسط شما ایجاد شود و یا برای دسترسی به آنها باید اجازه داشته باشید . همیشه جملات خود را از لحاظ قانونی بررسی کنید .
ویژگی ALT
ویژگی ALT متون اختیاری در مکانهایی از تصاویر بر روی صفحات HTML ایجاد می‌کند . گرامر استفاده از ویژگی‌ ALT به شکل زیر دنبال می شود :
 
ویژگی‌ALT برای مکان‌های زیر مهم است :
کاربرانی که گزینه نمایش عکس را در مرورگرهای خود غیرفعال کردند از این طریق می‌توانند آنرا بخوانند .
هنگامی که صفحه در حال بارگذاری است کاربر می تواند توصیف آنرا بخواند
 این گزینه برای کاربرانی که قدرت بینایی یا شنوایی کمکی دارند امکانات خوبی ایجاد می‌کند .
بهینه سازی تصاویر
یک طراح وب اگر نتواند تصاویر خود را بهینه سازی کند هیچ یک از توانمندیهای Gif  و jpg و png تشخیص داده نمی‌شود . این اشتباه غلط از آنجا ناشی می شود که بگویم هیچ یک از این قالبها از دیگری بهتر نیست . در صورتیکه در قبل گفتیم که هر قالب تصویر دارای توانمندی می‌باشد که آن را منحصر به فرد می کند. به عنوان یک طراح وب باید بیاموزید که چه نوع قالبی را برای ایجاد یک تصویر خوب و جذاب و بدون مشکل به کار برید استفاده از قالبهای Gif  یا Jpg شما را به استفاده از تصاویر بهینه مطمئن نمی‌سازد .
موارد زیر راهنمایی‌ است که شما را در بهینه سازی تصاویر کمک می‌کند :
  استفاده از رنگهایی که در وب امنیت دارند
 ایجاد یک لیست از رنگهای ممکن
  استفاده از رنگ‌های یکدست در هر جایی که ممکن باشد .
اجتناب از اثرات بصری نامطلوب تا جایی که مقدور است .
 استفاده از امکانات بهینه سازی .
منابع بهینه سازی
در حال حاضر خیلی از منابع وجود دارند که برای کمک به طرح بهینه سازی تصاویر در دسترس می باشند . روش اصلی برای بهینه‌سازی ، محاسبه کوچکترین مقدار نگ ممکن و انتخاب قالب فایلی است که می‌تواند کیفیت رنگ درخواستی شما را ایجاد کند . بیشترین استفاده معمول در بهینه سازی استفاده از نرم افزارهای Image Ready , Fire Works , Photo shop و … می‌باشد .
۲ روش بهینه ساز معمول دیگر که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند      Desktop Version , Online Version می‌باشند .
بهینه سازی تصاویر بر روی اینترنت به نوعی نیاز به حق اشتراک سالیانه دارد که این مقدار به طور زیادی بسته به تعداد صفحات و یا عکسهایی می باشد که شما می‌خواهید آنها را بهینه کنید . بعضی از سرویسهای دیگر مجانی هستند . یک طراح وب بطور ساده یک URL برای تصاویر وارد می‌کند . یعنی بر روی سایتی می رود که امکان بهینه‌سازی برای تصاویر را به ما می دهد . برنامه‌ای روی سایت برای بارگذاری و بهینه‌سازی تصاویر آماده می‌شود .
سپس طراح برای دسترسی به بهینه سازی تصاویر صاحب امتیاز می شود . سرویسهای زیر تصاویر بهینه Online ایجاد می‌کند .
 
Image نیز به همان روش ، تصاویر شما را بهینه می کند .
تکه تکه کردن عکس و بهم اتصال دادن
روش دیگری که برای کمک به بارگذاری عکسهای بزرگ در زمان کمی وجود دارد برش دادن عکس  می‌باشد . برش تکه‌های متعددی از عکس را در بر دارد . با استفاده از جداول HTML یک  عکس می‌تواند تجدید بنا شده و در پنجره مرورگر بهم پیوند داده می‌شود . برش‌ها نمی‌توانند تغییری در سایز عکس بوجود آورند اما بارگذاری عکس را سریعتر می‌کنند زیرا کاربر قبل از بارگذاری عکس قسمتهایی از عکس را می بیند .
خلاصه فصل
در این فصل در مورد نکات مهم در تصاویر وب و با بیشتر قالبهای معمولی و امتیازات آنها و نیز تفاوت بین تصاویر BMP بحث کردیم ابزارها و تکنیک‌های بهینه‌سازی عکسها آموختید .
چند رسانه‌ای
اهداف  فصل
 تعریف تکنولوژ‌ی‌های چند رسانه‌ای که وب می‌تواند آنها را نمایش دهد .
 بکارگیری اصول طراحی چند رسانه‌ای
 انتخاب بهترین چند رسانه‌ای برای سایت خود
مقدمه
تقویت غیر  قابل انکار تمامی سرگرمیهایی که بوسیله چند رسانه‌ایها ایجاب شده است وجه عمومی وب را برای ما محبوب تر کرده است . ویدئو ، انیمیشن و صدا تأثیرگذار  است ، و همه اینها زمانی آغاز شد که چند رسانه‌ایها به عنوان بستر بزرگی از فن‌آوری اطلاعات توسعه پیدا کرد و سرگرمیهای جذاب زیادی به رسانه‌ای که بطور نسبی یک رسانه بر پایه اطلاعات می‌باشد اضافه شد .
متأسفانه استفاده نادرست از چند رسانه‌ای‌ها برای کاربران و توسعه‌دهندگان وب ایجاد یاس و ناامیدی می‌کند . رشد سریع تکنولوژیهای جدید باعث می‌شود که یک چند رسانه‌ای چیزی بیشتر از یک پیامد اخلاقی برای توسعه دهندگان وب محسوب شود . شما نه فقط باید تکنولوژی امروزی در دسترس را بدانید بلکه نیاز دارید که ‌آنچه را که بعدها در اختیارتان قرار می‌گیرد را احساس کنید . وقتی به این مهم دست یافتید باید تصمیم بگیرید و بیاموزید که تأثیرات کدام تکنولوژی در آینده بهتر و موفق‌تر است . بعلاوه باید در نظر بگیرید که  کدام تکنولوژی چند رسانه‌ای برای نیازهای کاربرانتان بهتر عمل می‌کند و مناسب‌تر است .
چند رسانه‌ای  وب ‌سایتها
برنامه‌ریزی کلیدی موفقیت‌ در ایجاد چند رسانه‌ای برای وب سایت می‌باشد . هر چند که زمانی بیش نیست که چند رسانه‌ای‌ها ایجاد شده‌اند اما به کاربردن آن در وب بصورت یک علم کامل نیست .
بکار بردن چند رسانه‌ای‌ها بر روی وب با ابزارهای گوناگون و با تکنولوژی‌هایی
امکان پذیر است که همیشه در دسترس نیستند . در این بخش شما می‌آموزید که چگونه یک چند رسانه‌ای مفید و کارآ را ایجاد کنید . چند رسانه‌ای محبوبیت زیادی بر روی وب بدست آورده است زیرا پیشرفت آن در تکنولوژی اینترنت به شما این اجازه را می‌دهد که چند  رسانه‌ای‌های مختلف را بر روی صفحات وب با هم ترکیب کنید .
این تکنولوژی‌ها توسعه دهندگان وب را به یک رقابت فرا می‌خوانید . پیش‌بینی کنید که چگونه توسعه  دهندگان با نمایش عکس‌العمل تکنولوژی‌هایی را بر روی سیستم‌های گوناگون و مرورگرهای متفاوت به نمایش در می آورند که این امر نیاز به برنامه‌ریزی و صبر و حوصله و مقدار زیادی آزمایش دارد  .
امکانات جاری
امکانات جاری چند رسانه‌ای‌ها بر روی وب مشکل به نظر می‌رسند و یک طراح وب برای کاربرد این ابزارها و تکنولوژی‌ها کوشش می‌کند . در آینده تکنولوژی‌های جدیدی در گامهایی بلند و پرقدرت ظاهر خواهد شد به هر جهت طراحان امروزی با ۲ عامل بزرگ روبرو هستند  که عبارتند از پهنای باند و حمایت مرورگر از تکنولوژی مورد نظر . برای استفاده و لذت از این تکنولوژی جدید به یک پهنای باند بالا و حمایت مرورگر از Plungins و تعداد خاصی از نرم‌افزار‌ها نیاز داریم . بنابراین طراحان وب باید اندیشه کنند و فریب استفاده از تکنولوژی‌های پر زرق و برق  در صفحات خود را نخورند ، زیرا کاربران استاندارد بر روی ارتباط Dialup هستند و مرورگرهای معمولی از هر نوع تکنولوژی نمی‌توانند حمایت کنند . این امر به آن ارتباط Dialup هستند و مرورگرهای معمولی از هر نوع تکنولوژی نمی‌توانند حمایت کنند . این امر به آن معنی نیست که شما نتوانید از تکنولوژی جدید در صفحات خود استفاده کنید ولی باید مراقب باشید که در صورت استفاده خیلی از کاربران خود را محروم می‌کنید . اگر شما کاربران خود را تعریف کنید و بدانید که کدام گروهها هستند که برای حمایت از تکنولوژی شما آماده می باشد ، دیگر لازم نیست نگران ارتباط با بقیه کاربران خود باشید . بنابراین می‌توانید از تکنولوژی استفاده کنید که باعث  توسعه و پیشر فت سایت شما باشد .
بیشتر تصمیمات درباره استفاده از چند رسانه‌ای‌ها که ما بعداً در مورد آنها بحث خواهیم کرد در طی برنامه‌ریزی در حین طراحی سایت آماده می‌شوند .
عامل زمان
برای بقیه افکار و انتخاب منابع بدون هیچ‌گونه محدودیتی برای کاربر یک الگوی جدید ایجاد می‌کند . برای مثال وقتی یک کاربر برای خرید یک کتاب یا مجله ثبت نام می‌کند یا مشترک می‌شود خود را درگیر کرده است چون شخص برای آن کتاب زمان و هزینه گذاشته است بنابراین ترجیح  می‌دهد که به جای خرید کتاب دیگر همان کتاب را بخواند . ولی در مقابل آن کاربران وب ترجیح می‌دهند که افکار خود را سریعاً تغییر دهند و به سایت دیگری مراجعه کنند . به هر  حال کاربران وب برای وقتشان سرمایه‌گذاری می‌کنند . تعیین مقدار زمان میانگینی که کاربران از وب استفاده می‌کنند مشکل است اما از نقطه نظر یک طراح زمان کاربران بسیار با اهمیت است و این زمان مشخص تا جایی باید محاسبه شود که بتوانید کاربران خود را نگهدارید . انتخاب صحیح چند رسانه‌ای به حفظ زمان بازدیدکنندگان کمک خواهد کرد و شانس بازدیدهای طولانی و عوامل بالقوه سایت را نیز افزایش می‌دهد .
انیمیشن
انیمیشن یکی از مهمترین مولفه‌هایی است که وب را از بقیه رسانه‌ها مشهور تر کرده است . درجات مختلف انیمیشن از تصاویر Gif انیمیشن ساده تا عناصر تعبیه شده سه بعدی و محیط‌های مجازی می توانند دسته‌بندی شوند و به محسوس شدن حس حرکت و درگیر کردن تعدادی از کاربران کمک می‌کند . بعضی اوقات از این انیمیشن ‌ها برای جلب توجه و در مواقع دیگر برای شرح و تفصیل مفاهیم استفاده  می شود . طرح و ابزار هدفمند نه تنها فواید انیمیشن را از مسیر خود منحرف نمی کند بلکه به ارزش آ‌ن نیز می‌افزاید . بیشتر انواع انیمیشن‌های پایه Animated Gif و فایلهای Macromedia Flash می‌باشند .
Animated Gif فایلهای (Gif Animator)
در قبل گفتیم که یک فایل انیمیشن از جمع آوری عکسهای ساکن و حرکت آنها د رتوالی رشته با سرعت و تکرار طراحی شده است .  خیلی از لوگوها با Gif Animated طراحی شده است .  اغلب آگهی‌ها فایلهای Gif هستند که خود با  حرکتشان برای آگهی چرخش ایجاد می‌کنند . فایلهای Gif Animator برای نمایش اطلاعات اضافی در مکانی مانند صفحه نمایش می‌توانند خیلی مفید باشند و توانایی  جلب نظر کاربران را نیز دارند و حرکت را در فرم قالب  عادی به صفحات ساکن اضافه می‌کند .
رویدادهای ماوسی Rollovers
رویدادهای ماوسی حرکتی است که با رد شدن مکان نمای ماوسی بر روی مکانهای معین صفحه ایجاد حرکت می‌کند . به طور معمول رویدادهای ماوسی همراه با المانهای Navigation کاربرد دارند و آنها با نشان دادن عکس‌العمل نسبت به عملیات کاربر ، کاربر را درگیر می کنند  و با کاربر بصورت متقابل عمل می کنند و نیز بعضی از عناصر با بصورت ابر اتصال نشان می‌دهند . در حالت  عادی ابر متن‌هایی که در صفحه بصورت پیش‌فرض قرار دارند به رنگ آبی هستند و زیر آنها خط کشیده شده است و این روش ظاهر صفحه راکمی متفاوت می کند .
فایلهای Flash
Macromedia Flash بطور چشم‌گیری مورد قبول همگان قرار گرفته است . Flash یک فرم جدید از انیمیشن را که در قبل ایجاد آن آسان نبود، معرفی می‌کند ودر حالی که پهنای باند را حفظ می‌کند رسانه‌ای غنی عرضه می کند .
اجتناب از Animation
اسکرول کردن متن‌ها یکی از انواع انیمیشن‌هایی است که کاربران مایل به استفاده از آن نیستند . برای دادن اطلاعات خیلی مهم نباید اسکرول ایجاد شود زیرا احتمالاً کاربران توجه کمی به آ‌نها خواهند کرد .
صوت
صوت متفاوت از بقیه مندرجات است و کاربران برای دریافت آن رسانه به نوع نمایش استناد نمی کنند و محدودیت‌های سایز مانیتور، سیستم عامل و عمق و بیت رنگی نیز در آن وجود ندارد .
اصوات می‌توانند به دو روش جداگانه انتشار داده شوند  کاربر باید صورت را بارگذاری کند و سپس مراحل اجرا آن سیستم شروع می‌شود و یا فایل صوتی می تواند در قالب رشته‌ای توزیع شود . کیفیت اجرای هر فایل ضبط شده و ابسته به مراحل  و قالبهای استفاده شده و کیفیت دستگاه خروجی سیستم کاربر برای فایل دیجیتالی می باشد .
بارگذاری صوت
اولین صوت Audio در وب بارگذاری آن فایل می‌باشد . یک فایل می‌تواند در یک صفحه وب تعبیه شود و همراه با سایر فایلها مانند  عکسها بارگذاری شود . باید در نظر داشته باشید که زمان بارگذاری فایلهای صوتری بزرگ زیاد است و بر خلاف فایلهای متنی نیاز به حافظه بیشتری برای ذخیره و اجرا دارند  .
زمان بارگذاری یک فایل صوتی در مقایسه با زمانی که آن فایل اجرا می  شود زیادتر است و این مورد برای کاربران خیلی مناسب نیست  . فایلهای صوتی تعبیه شده از بقیه قالبهایی که به کاربر برای بارگذاری اجازه نمی دهد متفاوت است . آنها جزء مولفه‌ های ضروری سایت هستند و غیر قابل تفکیک می باشند . توصیه می‌شود فایلهای صوتی را تعبیه نکنید و به جای آن به کاربر اجازه دهید که خود آنها را بارگذاری کند و گوش دهد . در حال  حاضر یک فایل تعبیه شده صوتی همراه با متن در وب استفاده می شود فایل Flash می‌باشد. فایلهای Flash فایلهای صوتی را بی‌اندازه در سایز کوچک می کنند و بصورت جریانی برای کاربر تبدیل می‌کنند و زمان بارگذاری آن را برای کاربر کاهش می‌دهند .
جدول زیر فایلهای صوتی و پسوندهای آن را نشان می‌دهد :
 
انتشار صوت
مزیتی که در روش انتشار صدا با فایلهای صوتی بارگذ اری شده است این می‌باشد که کاربر مجبور نیست که به فایل گوش دهد . به مجرد آنکه اتصال با سرور منتشر کننده صدا برقرار می شود یک حافظه موقت ایجاد می شود . فایل صوتی اجرا می گردد . یک فایل صوتی MB 10 را در نظر بگیرید ، بارگذاری آن با یک ارتباط با خط تلفن غیر ممکن است . در این نوع قالبها فایل زمانی که بارگذاری می‌شود می‌تواند اجراء شود و زمان انتظار برای تحویل آن به کاربر کاهش می‌یابد . نمایش زنده قالبهای صوت برای انتشار تکنولوژی مفید می‌باشد . گوش دادن به یک فایل صوتی بصورت Online که در همان زمان کربر منتشر می‌شود می‌تواند با گوش دادن به رادیو قابل مقایسه باشد . وقتی انتقال جریان صورت می‌گیرد بارگذاری کامل می‌شود و سپس در حافظه ذخیره می‌شود . شبکه جریان صوت را به صحنه هدایت می‌کند . Real Palayer این توانایی را دارد که جریانی از فایلهای صوتی ویدئویی را از میان ارتباط آهسته kb 28.8  با کیفیت قابل قبولی اجرا کند .
ویدئو
ویدئو در گسترش تکنولوژی Multimedia می باشد که در وب مورد استفاده قرار می‌گیرد تاثیر بسزایی دارد . درحال حاضر ویدئو برای کاربرانی که از Dialup استفاده می‌کنند از کیفیت خوبی برخوردار نیست . دیدار هر سایت‌های جدید و بزرگ‌ مثالهایی از فایلهای ویدئویی جاری که با استفاده ازReal Player , Media Player و … سایر برنامه‌ها اجرا می‌شود را ارائه می‌کند .
در این تکنولوژی از (ویدئو) بطور معمول قدرت تفکیک کمی دارد . حرکت قاب آنها کند و دارای عدم تعادل است و در ابعاد نیز کوچک هستند و لی اکثر اوقات به طور معمول قابل مشاهده و فهم هستند . مانند صوت فایلهای ویدئو نیز می‌تواند بارگذاری و اجرا شود و بصورت جریانی به سمت کاربر جاری شود و پس از قطع جریان با نرم افزارهای اجرا کننده اجرا شود . انتخاب ویدئو و استفاده از آن با زیاد شدن پهنای باند افزایش یافته
است .
ویدئو کنفرانس ، تبدیل کنندگان داده در وب ، دوربین‌های وب به عنوان وسایل حمل و نقل در وب مورد استفاده قرار می گیرد .
ویدئو بر روی وب نباید برای اشخاصی که در خارج از شبکه مثل LAN یا اینترانت هستند اجباری باشد . شما باید اتصالاتی ایجاد کنیدو با ایجاد آنها به کار اختیار دهید که خود را انتخاب کند . برای کلیپ‌های ویدئویی بایدزمان اختیاری را در حدود چند دقیقه برای انتشار صوت برای کمک به‌حفظ پهنای باند و بارگذاری ،‌زمان ایجاد کنید .
Internet TV
Internet TV  هنوز به عنوان یک جزء محکم و ثابت توسعه پیدا نکرده است و عموماً هنوز به عنوان وسیله‌ای برای ارتباط مردم با اینترنت نیست ولی بیشتر کارشناسان بر این باورند که این کار به زودی انجام خواهد شد . به طور معمول میکروسافت این تکنولوژی را داراست که نام آن Web TV می‌باشد و قسمتی از استراتژی  آن افزایش سود برای مصرف کننده می‌باشد . کنترل این وسیله شبیه به جعبه کابل و ارتباط با اینترنت با یک سرعت خط بالا می‌باشد . برای استفاده از Web TV کاربران نیاز به یک خط تلفن برای ارتباط با تلویزیون بر روی اینترنت دارند . به محض ارتباط کاربران می‌توانند تمام اعمال خود را مانند موج سواری در دریا بر روی اینترنت انجام دهد . کاربران می‌توانند از یک سایت دیدن کنند و تمامی  عسکهای آن مشاهده کنند و عکس‌العملهایی نیز برای کاربران در نظر گرفته شده که کاربران می‌توانند محصولات در دسترس داخل سایت بازدید کنند . شرکتهایی مثل سونی و فیلیپس در این تکنولوژی با TV Webtv.net متحد هستند .
اهداف یک سایت چند رسانه‌ای
چند رسانه‌ای‌ها مندرجاتی پرمحتوا ایجاد می کنند و روشهایی را برای شرح اطلاعاتی که مقصود آن واضح نیست بیان می دارند . در اوایل پیدایش چند رسانه‌ای وب متخصصان خبره وب آنقدر از این رسانه شگفت زده شده بودند که رسالت بزرگتر پیام آن را از یاد برده بودند . روشن کردن اهداف چند رسانه‌ای وب سایت قبل از ایجاد اولین صفحه یا ایجاد توالی انیمیشن سیار مهم است . د رابتدای کار با چند رسانه‌ای‌ها همیشه سئوالات زیر را ازخود داشته باشید .
۱ـ کاربران شما چه کسانی هستند ، پیام شما برای آنها چیست ؟
۲ـ تنظیمات یا بر هم‌کنش یا رابطه تقابل باید چگونه باشد ؟
۳ـ کدام یک ازالمانهای چند رسانه‌ای برای بر هم کنش وتکمیل پیام شما لازم هستند ؟
۴ـکدام نوع از ابزار و چه نوع مهارتی جهت ایجاد المانهای چند رسانه‌ای و ایجاد مطالب وب سایت نیاز دارید ؟
به عبارت دیگر هنگامی که کاربران سایت شما می‌بینند می‌خواهید چه عملی انجام دهند ؟ آیا می‌خواهید جسته گریخته مندرجات را بخوانند؟ خرید کنند ؟ پژوهش کنند ؟ یا در سیستم‌های بروز شده ثبت نام کنند ؟


نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

مختصری درباره طراحی صفحات وب

468

بازدید

مقدمه
طراحی  صفحات ب موضوعی کاملاً سلیقه ای است اینطور به نظر می رسد که بیشتر مردم دقیقاً می دانند که سلیقه شان چه چیزی را می پسندد و چه چیزی را رد می کند .
اما زیبایی و ظاهر یک سایت فقط نیمی از داستان است و اغلب  مشکلاتی نظیر قابلیت استفاده مشکلات اجرای فنی ، و صفحاتی که به کندی بارگذرای می شوند نیمه دیگر آن است که من سعی کرده ام آن را در این پروژه بیشتر  مورد بررسی قرار دهم
در اینجا  هدف آن است مه مباحثی فراتر از رفتار های بصری مورد بحث قرار گیرند ، مواردی که باعث می شوند سایت ها به درستی کار کنند . قابلیت استفاده مطمئناً یکی از این موارد خواهد بود . من تلاش کرده ام تجربیاتی که از ساخت سایت ها در طی چندین سال کسب کرده ام را در اختیار تان بگذارم ، برخی پروژه هایی که کار کرده ام موفقیت آمیز بوده اند و برخی دیگر با شکست روبه رو شده اند و من نه تنها از موفقیتهای ، بلکه از شکستها نیز درس گرفته ام و البته در صنعتی به جوانی طراحی وب ، تجربه بهترین معلم است ، من در این پروژه سعی کرده ام توازنی بین خواسته های طراح و نیاز های کاربر ، شکل ظاهری و عملکرد و منحصر به فرد بودن و انسجام بر قرار کنم ، البته با توجه به آنچه که در رسانه آشفته ای به نام وب قابل اجرا است .
بعد از مطالعه این پروژه بی خوبی درک خواهید کرد که طراحی وب ترکیبی از هنر علم و ، الهام و اجرا ، و در نهایت ناکامی و سربلند است ، شما ممکن است در زمینه طراحی و زیبا سازی سایت تبحر داشته باشید ولی در ز مینه تکنولوژی و یا تحویل سایت با مشکل مواجه باشید . حقیقت آن است که طراحی وب این دو جنبه را با هم احاطه کرده است و سرمایه گذاری در شناخت عمیقتر رسانه و مشکلات فنی در پروژه های آتی سودمند خواهد بود
با این حال هنگامی که این کتاب را می خوانید ممکن است تمام توصیه های ارائه شده از جانب من موافق نباشید و حتی شاید در یابید که بعضی قوانین و توصیه ها از انسجام کافی برخوردار نیستند . اما همانها نیز ممکن است جرقه ای را در ذهن شما باعث شوند و نقطه شروعی برای کشف های تازه به حساب بیایند . بنابراین قبل از آنکه چنین قوانین و توصیه هایی را فراموش کنید بهتر است آنها را بسنجید . طراحان بزرگ ، صرفنظر از رسانه ای که حوزه کاری آنها محسوب می شود ، سعی می کند ابتدا قوانین وضع شده را به خوبی شناخته ، سنجیده و سپس در صورت لزوم تغییر دهند . پیشرفتهای واقعی به ندرت به خاطر نادانی یا خود بینی اتفاق می افتند .
متأسفانه یک فرآیند گام به گام ثابت و تضمین شده جهت ساخت یک سایت وب عالی وجود ندارد . برخی چیز ها واقعاً نیاز به تجربه دارند . ایجاد یک سایت مطلوب و کامل نیازمند ساختن سایت های  بی شماری و حتی مرور کردن سایت های ساخته شده است . با این حال می توانم بگویم که اگر شما این پروژه را بخوانید ، حداقل نصف آنچه که برای سا ختن سایت های عالی نیاز دارید را فرا خواهید گرفت . باقی کار به عهده شما و خلاقیت شماست .
باتشکر، 
بهنام ناطق
ماهیت وب
بیشتر طراحان وب از نقطه نظر نگاه خود به طراحی وب می پردازند ، آنها علاقمند هستند که خودشان را با استعارات مشخص و با  تبلیغات فراوان نشان دهند . به هر جهت اینترنت برای شما ایجاد تجارت و نیز قابلیتی برای ارتباط نزدیک ارائه می دهد .کاربران می‌توانند اطلاعات و محصولاتی را که در خور نیازشان می‌باشد را پیدا کنند .
در این اینجا شما با انواع ابزارهای طراحی آشنا خواهید شد و به طبیعت آنها نیز پی خواهید برد . اینترنت معمولی‌ترین رسانه واسطه‌ای است که کاربر را آماده می‌سازد که تصمیم بگیرد که چه رسانه‌های انتشاری ، اینترنت یک رسانه تبادلی ( دو طرفه ) تلقی
شود .
اکثراً رسانه‌ها تأثیر گذار هستند و هدف آ‌نها ایجاد علاقه کافی است تا اینکه سرانجام بتواند تبادل مطلوب را انجام دهند .
ماهیت خواندن یک مجله و یا دیدن برنامه‌های تلویزیون ذاتی و بالفطره نیست و معمولاً کار انفردی است . در اصل عمل خواندن مطبوعات یا تماشای برنامه‌های تلویزیونی بالفطره عملی تبادلی نیست و در حقیقت بین عمل خواندن یا تماشای تلویزیون با عمل تبادل تفاوت وجود دارد . تنها تبادل انجام شده در مورد خوانندگان و بینندگان ، گرفتن اطلاعات از طریق خواندن یک کتاب یا مجله یا تماشای برنامه تلویزیون است . ( بصورت یک طرفه )
بنابراین ایجاد اطلاعات جهت رسانه‌های گروهی به راهکارهای متفاوت‌تری نسبت به ایجاد اطلاعات مربوط به اینترنت نیاز دارد .
مشاهدات بی عیب اینترنت مانند ثبت رویداد بر روی مرورگر وب ، دلالت بر درخواست کاربران و واکنش سرور دارد . به عبارت دیگر انجام یک داد و سند و تبادل می باشد .
بعلاوه با این طبیعت ، اینترنت نمی تواند بصورت خطی عمل کند . اگر کاربر تصمیم به انجام داد و ستد و تبادل داشته باشد ، ابتدا باید به سایت راهنمایی و هدایت شود، و سپس برای تجارت در سایت بماند و گردش کند و در پایان دوباره به سایت بازگردد و نیز باید در نظر داشت که کاربر می‌تواند برای انجام داد و ستد در هر لحظه به هر سایت دیگری مراجعه نماید .
 هدایت و توسعه وب جاری
پیشرفت وب از چند سال پیش شروع شد اضافه شدن چند رسانه‌ای ها در وب ، دلالت بر پیشرفت وب دارد . این نوع جدید از اطلاعات در حال حاضر در اینترنت قابل دسترس می‌باشد . محتوای اطلاعات عبوری در اینترنت به عنوان جزء اصلی خیلی از پروژه‌ها و برنامه‌ها محسوب می‌شود . مزیت عبور اطلاعات در بازتاب اطلاعات و آمار و ارقام می‌باشد . به این صورت که در زمانی که کاربر آن را در خواست کند از پایگاه داده‌ها عبور می‌کند و بدست کاربر می‌رسند . اینترنت دومین پیشرفت خود را بعد از ایجاد تجارت الکترونیک در تاریخچه توسعه وب انجام داد . کارمندان شرکتها و صنایع می توانند با این توانایی عبور اطلاعات تجاری خود را از خانه انجار سال و دریافت کنند و نتیجه آن خیلی کارآمدتر و پربارتر از حضور در محیط کاری می‌باشد . شبکه داخلی شرکت با بکارگیری وب برای فروشندگان بیرونی و شرکای تجاری می‌تواند اطلاعات درخواست شده را سریعتر از  بیرون انتقال دهند و سلسله مراتب یک تجارت را به پیش ببرند .
برای مثال شرکت A برای شرکت B کاغذ تولید می‌کند اگر کمپانی A بخواهد به شرکت B دسترسی پیدا کند این امر با بکارگیری شبکه داخلی شرکت امکانپذیر می‌باشد . بنابراین شرکت A می‌داند که چه موقع شرکت B به محموله‌ای دیگری نیاز دارد و نیز شرکت A می‌تواند نخستین قدم برای تهیه محموله قبل از درخواست از طرف شرکت B را بردارد .
ابزارها و تکنولوژی
سالها مذاکرات زیادی درباره اینکه چه ابزارهای خاصی در فرآیند گسترش وب استفاده می‌شود ، وجود داشت . به هر جهت امروزه خیلی از  ابزارهای ویرایشگر وب در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند .
 مذاکرات بیشتر پیرامون آن بود که طراحان وب از کدام ابزارها استفاده کنند نه اینکه صرفاً بخواهند از ا بزاری خاص استفاده کنند . بطور ایده‌آل ترکیب کد های دستی و WYSIWYG بهترین گزینه از نقطه نظر توسعه امروزی است . انجام این عمل ساده زمان زیادی برای توسعه یک سایت HTML با کد نویسی را می‌گیرد . احتیاجات به روز رسانی اطلاعات مستلزم آن است که بین صفحه وب و یک سایت محلی اتحاد و پیوستگی ایجاد شود . امروزه WYSIWYG از استاندارد خارج شده است .
و از Dream Wearer , Front Page استفاده می‌شود . در آینده می‌توانید تشکیلات خود را به آخرین درجه پیشرفت برسانید و همواره با زمان جلو روید این ابزارهای قدرتمند که در صنعت نیز قابل رقابت هستند در دوره CIW ارائه خواهند شد . این ابزارها با هم هماهنگی خاصی دارند .
رسانه‌های واسط
طراحان وب باید در مورد دیگر تفاوتها و مشکلاتی که در طراحی وب در مقایسه با رسانه‌های دیگر بخصوص چاپ پیش می‌آید آگاه شوند . در ابتدای زمان طراحی وب ، بسیاری از سایتها بصورت HTML ساده و بصورت بروشورولی باخاصیت وب توزیع می‌شدندو این شیوه باعث شد که کمپانیها خیلی سریع اطلاعات خود را بر روی وب ارسال کنند . بعلاوه وب به عنوان قلمرو جدید بود که نه سندیتی برای آن وجود داشت و نه اطلاعات معتبری برای تأئید اعتبار آن بود .
بیشتر کمپانی‌ها خیلی زود آموختند که ارسال بروشور بر روی وب موثر تر از استفاده از رسانه‌های دیگر نیست . به طور کلی در یک جمله می‌توان گفت صفت چاپ خاصیت خطی دارد یعنی از یک خط به خط دیگر و از یک صفحه به صفحه دیگر . ….
ولی وب یک رسانه خطی نیست و به همین سبب خواص متفاوت‌تری دارد و هنگامی که در داد و ستد از آ‌ن به عنوان یک قالب خطی استفاده شود خواص متفاوتی از خود بروز می‌دهد . بیشترین ویژگی متفاوت وب در برقراری ارتباط دو طرفه با کاربران می‌باشد . صنعت چاپ نمی‌تواند مشاهدات کاربران را بصورت فرم تخصصی در ‌آورد . و در یک جمله دیگر می‌توان گفت رسانه وب می‌تواند امکانات ارتباط دو طرفه را به بهترین صورت انجام دهد و برای کاربر فرم شخصی ایجاد کند . و این پدیده یک ارتباط مستقیم بین تجار و کاربران ( خریداران ) را برقرار می‌کند . در طی این کتاب شما با ابزارهای زیادی در توسعه صفحات وب آشنا خواهید شد اما توجه داشته باشید که هدف از این پروژه آگاهی شما از امکاناتی است که هر کدام از این ابزارها به شما می‌دهندو این شما هستید که در نهایت تصمیم گیرنده اصلی خواهید بود که کدام ابزار فواید بیشتری برای نظام مند شدن مقاصدتان دارد .
محاسبه مهارتهای HTML خود
در این تمرین شما مهارت HTML خود را با ایجاد یک صفحه ساده محاسبه خواهید کرد . شایان ذکر است که مندرجاتی شما بکار می‌برید می‌تواند متفاوت از مندرجات بکار برده شده در این تمرین باشد .
تمرین ایجاد یک صفحه وب پایه :
در این تمرین شما یک صفحه وب ساده ایجاد خواهید کرد و توانایی HTML خود را محک می‌زنید.
۱ـ از الگوی HTML برای ایجاد قالبهای زیر استفاده کنید .
ـ  Table
ـ Hyper Link ( استفاده از پروتکل HTTP )
ـ Font
ـ Image
در این فصل شما با مفاهیم تکنولوژی و ابزارهای مورد استفاده آن و مختصراً‌با مشکلاتی که برای بکارگیری این تکنولوژی استفاده می‌شود آشنا شدید و در نهایت مهارت HTML خود را محاسبه کردید .
معرفی فصل
کیفیت مندرجات سایت شما و نمایش آن از عوامل موفقیتهای اصلی سایت هستند . یکی از بزرگترین اشتباهاتی که شما در ساخت و تولید و نمایش مندرجات روی وب دارید دخالت دادن استانداردها ، تمرین‌ها و تعهدات رسانه‌های دیگر مثل چاپ می‌باشد . وب رسانه متفاوت‌تری از بقیه رسانه‌های موجود است و بنابراین استانداردهای متفاوت‌تری برای توسعه آن نسبت به بقیه رسانه‌ها مثل چاپ ویدئو و سایر رسانه‌های سنتی وجود دارد . این فصل به شما خلاصه‌ای از بیشتر ملزوماتی که شما نیاز دارید برای توسعه کار آن آنها را در نظر بگیرید ارائه می‌دهد .
کاربران وب و نکاتی در طراحی سایت
حدس می‌زنید که چه مقدار از متن صفحه وب شما به طور واقعی توسط کاربر خوانده می‌شود ؟ تمام آن ؟ بیشتر آن ؟ حقیقت آن است که کاربران اغلب هیچ مقداری از آن را نمی‌خوانند . به دنبال این جمله باید گفت که درحدود ۸۰% از مردم فقط در مندرجات سایت پویش می‌کنندو به دنبال نکات و عبارت کلیدی می‌گردند . به طور متوسط ۲۵% کاربرای در خواندن روی مانیتور نسبت به خواندن از روی چاپ آهسته‌تر عمل می کنند . بنابراین ،‌این واقعیت چگونه بر ساختار صفحه شما اثر می‌گذارد؟ به عنوان یک طراح شما باید صفحه‌ای ایجاد کنید که کاربران بتوانند سریع آن را کاوش کرده و اطلاعات مطالبه کرده را پیدا کنند . بخاطر آورید که یکی از تناقضات در طراحی وب این است که تصور کنید که وب فرم دیگری از رسانه‌ چاپ است . هنگامی که طرح یک صفحه با مندرجات مشابه به یک مجله و یا بروشور ایجاد می‌کنید کاربران به طور مسلم به سایت دیگری خواهد رفت چرا که شما در نظر نگرفتید که ماهیت مطالب بر روی وب باید با دیگر رسانه‌ها به خصوص چاپ متفاوت باشد . هنگامی که کاربران به سایت شما می‌رسند اولین حسی که در آنها ایجاد می‌شود از ا همیت زیادی برخوردار است . مثلاً ممکن است سایت وب شما که به قصد تجارت ایجاد شده است فقط یک پنجره داشته باشد ولی به هر حال اگر به نظر مشتری غیر جذاب باشد شما مشتری خود را به رقیب خود واگذار کردید . بنابراین اگر بدانید که بازدیدکنندگان فقط سایت شما را مرور  می‌کنند متوجه خواهید شد که چرا نباید کاربران رامجبور به خواندن مطالبی کنید که برای آنها جالب نیست . کاربران را راضی نگه دارید و آنچه را که می‌خواهند به آنها عطا کنید ، حتماً آنها به سایت شما باز خواهند گشت . ( قابل ذکر است قواعد بازار یابی در سایتهای تجاری متفاوت تر از دنیای واقعی می‌باشد )
کاربران نمی‌خواهند که صفحات در هم و نامربوط را ببینند و ازطرفی محتویات و مندرجات سایت نیز ضروری است پس با این وجود ساختار و انتشار آن هر دو با هم از اهمیت برخوردار هستند . معمولاً کاربران سایت شما را برای اطلاعات ویژه‌ای که در مورد جستجو و یا خرید و … می‌خواهند بازدید می‌کنند .
هر چقدر این عمل برای آنها آسانتر باشد ، کارشان را راحت و سریعتر انجام می‌دهند. کاربران وب فقط علاقه‌مند به آنچه که می‌خواهند بیابند هستند . کسانی که در کارهای تجارت خرده و جزئی هستند اعتقاد بر این دارند که مشتری‌ها خود خواه هستند ، ولی آنها می‌دانند که پرداخت صورتحساب است که درهای تجارت را باز نگه می‌دارد و اگر شما این نکته را درک کنید صفحه‌ای بوجود خواهید آورد که ساختار آن اهداف تجارت کاربران را تأمین کند .
سایتی نظیر سایت www.xnn.com را در نظر بگیرید به محض ورود به سایت سریعاً می‌توانید مرور کلی از کل سایت داشته باشید و یا به عبارت دیگر شما می‌توانید کل سایت را با نگاه از یک عبارت به عبارت بعدی مرور کنید و آنچه را که بخواهید خیلی سریع بدست آورید . بنابراین تمایل به دیدن مجدد سایت را دارید . سایت فوق از نمونه سایتهای موفق در جهان می‌باشد .
واقعیت در طراحی
یک طراح وب باید برای فن‌آوری جدید و اینکه چگونه از ابزارها در طراحی استفاده کند آماده باشد و معمولاً طراحان جدیدترین سخت افزارها و نرم افزارها را به کار می‌گیرند . به هر جهت این انگیزه ایجاد می شود که شما باید صفحات دو طرفه دینامیکی ایجاد کنید که نرم افزارهای جدید و قدیم را حمایت کنند .اکثریت استفاده کنندگان وب به جستجوی طراحی عالی و پیشرفته  نیستند و لی استثنائاتی همیشه در این قواعد وجود دارند . به هر جهت یک راهنمای خوب در هنگام طراحی وجود دارد که به قرار زیر است :
۱ـ بیشتر کاربران از مانیتورهای Inch 17 یا کمتر استفاده می کنند .
۲ـ بیشتر کاربران با تنظیم تفکیک‌پذیری ۶۴۰*۴۸۰ کار می‌کنند .
۳ـ بیشتر کاربران دارای مودم‌های با سرعت K56 هستند .
۴ـ اغلب کاربران مرورگرهای وزن ۴ به پایین دارند .
۵ـ تعداد کمی از مردم زمان زیادی را برای بارگذاری فایلها صرف می کنند .
همواره در طراحی وب نکات بالا را در نظر داشته باشید .
 
ساختار متناسب برای صفحه
طراحی اصلی روزنامه مورد علاقه خود را در نظر بگیرید . در صفحه روی جلد خبر اصلی وجود دارد و  بعلاوه متون حاشیه‌ای هم در آن قرار دارد که خبرهای دیگر روزنامه‌ در آن لیست شده است . این قضیه به چه نحوی در خواندن شما تأثیر می‌گذارد ؟ این طرح کلی شما را وادار به خواندن یک خبر در روی صفحه اول نمی‌کند . اگر خلاصه یک خبر که درستی آن را دنبال می‌کنید ببینید در آن شماره صفحه‌ای وجود دارد که از طریق آن می‌توانید وارد  کل داستان شوید . یعنی با یک اتصال شما را به کل می رساند . این ساختار  اغلب با ساختار یک هرم مقایسه می‌شود که در نمودار شکل زیر ترسیم شده است . در این مدل در ابتدا خلاصه داستان برای شما ارائه می‌شود سپس اتصال برای مأخذ و جزئیات آن برای کسانی که علاقه‌مند هستند قرار داده می‌شود . وب ایده‌آل ترین رسانه برای این نوع انتشار است .
 
با استفاده از ابر اتصالات می‌توانید کاربران خود را به شرح موضوعات در داستانها ، اخبار و محصولات و سرویسهایی که دارید هدایت کنید و نیز می‌توانید پیش  تاریخ و اطلاعات مبسوط و زمان و منابعی را که روزنامه‌ها به دلیل فقدان جا نمی‌توانند ایجاد کنند را بوجود آورید . اگر کاربران بخواهند اطلاعات را به طور کامل بخوانند می‌توانند به سمت جهت تعیین شده هدایت شوند . به عبارت دیگر می‌توانند برای پیگیری قضیه حرکت کنند .
المانهای طرح بندی یک صفحه
قبل از شروع به ساختن صفحه یک دید کلی وساختار کلی از سایت را در نظر بگیرید. شما باید المانهای صفحه و نیز چگونگی فعل و انفعالاتی که آنها با هم دارند را بدانید . از نقطه نگاه بصری باید المانهای انتخابی را در داخل سایت ایجاد کنید که این المانها عبارتند از طرح ، رنگ ،‌نوع قلم ، تصاویر و چند رسانه‌ای‌ها و … طرح صفحه منوط به آن است که طراح بتواند اطلاعات خود را به کاربر نشان دهد این نوع قالب‌بندی باید برای درک آسان‌تر اطلاعات باشد مثل اسناد و گزارشها . این نوع ساختار به دسته بندی و ساده کردن ، ویرایش و توزیع و پخش اطلاعات کمک می‌کند به عنوان یک طرح وب باید ساختار خود را توسعه دهید و در این مرحله تجربیات کاربران می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود .
موارد زیر را در هنگام طراحی یک صفحه در نظر بگیرید :
۱ـ Frameset اجازه می‌دهد که صفحات چند گانه شما بصورت واحد ظاهر شود.
۲ـ Margin کنترل می‌کند که مطالب چگونه و با چه فاصله‌ای از کادر مانیتور شروع شوند .
۳ـ Border برای Frame ها و جداول HTML استفاده می شود .
۴ـ رنگ ایجاد یک احساس گیرا و کلی از ساختار سایت و باعث ازدیاد توانایی خواندن می‌شود .
۵ـ    Space  جدا کردن المانهای صفحه
۶ـ Navigation برای کنترل کاربران برای حرکت در سایت
۷ـ Rule مندرجات صفحه را به قسمتهای جداگانه و و ابسته قسمت می کند .
۸ـ White Space باعث کم تر ک ردن بی نظمی المانهای صفحه می‌گردد .
۹ـ  Table توزیع المانهای صفحه در جاهای مختلف صفحه و شکل دادن اطلاعات در ستونهای مخفی
۱۰ـ Lists  به طرح اجازه می‌دهد تا اقلام را سازماندهی کنیم .
۱۱ـ Paragraph گروهی از کاراکترهای متنی در صفحه می‌باشد .
۱۲ـ Heading level ایجاد سایزهای گوناگون از متن و طراحی و سازماندهی آن.
۱۳ـ Image مورد استفاده در ایجاد جاذبه ابعادی ، اطلاعات ، Navigation
تعیین کنید که سایت شما کدامیک از این عوامل را در بر دارد و شما را در روند توسعه یاری می‌دهد و اگر به این عوامل پرداخته نشود به تدریج منابع و نیروها و زمان خود را از دست خواهید داد .
طرح معمول صفحه
وب سایتها از قالبهای اصلی و پایه برای نمایش اجزاء صفحه استفاده می‌کنند . شما می‌توانید این قالبهای معمول را از خیلی از سایتها ایده بگیرید  .برای مثال Navigator معمولاً‌در قسمت چپ بالای صفحه نمایش داده می شود و رنگ این المان اغلب کمی متفاوت تر از رنگ بقیه صفحه است همچنین المان Navigation می‌تواند در پائین یک صفحه نیز قرار گیرد .
متن سیاه بر روی زمینه سفید و نیز قرار گرفتن تبلیغات کمپانی در بالاترین گوشه سمت چپ صفحه نمایش نیز از قالبهای متداول  می‌باشد که اغلب بکار برده می‌شود . این قالبها و نیز قالبهای دیگر برای تشخیص  اینکه از کدام قالب باید استفاده شود  در عمل می تواند کمک کند . کاربران هنگامی که سایت شما را بازدید می‌کنند می‌دانند که چه توقعی از آن دارند . در اینجا نمی خواهم بگویم که کاربران باید مندرجات و محصولات سایت شما را بدانند ولی باید اساس و اصول استفاده از سایت شما را بداند و این اصل شامل کاربردهای مختلف Navigation و متون و عکسها می باشد . طرح سایت شما می تواند با جایگزین شده Navigation در قسمتهای مختلف رده‌بندی شود و نیز نوع قالب بندی به طوری زیادی وابسته به محتویات و مندرجاتی است که داخل سایت شما قرار گیرد .
 
سرعت و سایز صفحات ( اسکرول کردن )
کاربران خواهان سرعت زیاد هستند . شما این خواسته آنها را می توانید با طراحی صفحاتی با سایزهای محدود فایلها می‌توانید تأمین کنید . با ۱۰ ثانیه مکث در سایت ، کاربران از سایت شما بریده خواهد شد و توجه آنها به سایت را از  دست خواهید و این نکته بدان معنی  است که طراح وب باید از عکسهای مقرون به صرفه استفاده کند  و انتخاب فایل‌ها باید با دقت زیادی همراه باشد . بهینه سازی عکسها عامل مهمی در بارگذاری سریعتر آنها است که بعداً به جزئیات آن می‌پردازیم . جدول  زیر ماکسیمم سایز صفحه‌ای که برای واکنش درخواست ارتباطات با سرعتهای گوناگون مجاز است .
 
سایز صفحه به معنای سایز تمام فایلها و المانهای بکار برده شده در صفحه شامل فایلهای HTML و تمامی عناصر تعبیه شده (jpg , gif) می باشد .
توجه داشته باشید که ۱ ثانیه عکس العمل به کاربران این اجازه را می دهد که آنها حس کنند که به طور آزاد و راحت در میان اطلاعات جابه‌جا می‌شوند ولی زمان ۱۰ ثانیه نیاز دارد که به توجه کاربر به سایت پرداخته شود . در اواسط سال ۱۹۹۷ مطالعات نشان می داد که متوسط سایز یک صفحه وب ۴۴ کیلوبایت است یعنی طبق جدول ۵ برابر بیشتر از زمان معمول واکنش برای کاربرانی که از ISDN استفاده می‌کنند . بنابراین بری بیشتر کاربرانی که از پهنای باند متوسط استفاده می‌کنند سرعت بارگذاری بسیار کم خواهد بود . همچنین توجه داشته باشید که kb 44 ، ۳۰ درصد بیشتر از بزرگترین حد سایز برای کاربران استفاده کننده از مودم خواهد بود .
دانستن چنین مطالعاتی شما را به سمت توسعه وب متمایل می‌کند تا جایی که کامپیوترها و ارتباطات آنها با یکدیگر سریع‌تر شود . خیلی از وب سایتهایی که منتشر شده صفحات کوچکی هستند که از عکسهای کم مصرف در آن استفاده شده است .
طراحی با دقت و توجه در کیفیت نمایش
توصیه می‌شود که برای طراحی از درجه تفکیک ۴۸۰*۶۴۰ استفاده کنید تا جایی که بدانید کاربر از Resolution nd دیگری استفاده می کند . با طراحی  با این Resolution اطمینان دارید که کاربران برای دیدن تمام صفحه شما از Scroll استفاده می کنند . برای پرهیز از ایجاد اسکرول افقی صفحه را از pix 600 پهن تر نکنید و به خاطر داشته باشید که کاربران فقط سایت شما را مرور می‌کنند و حاضر نیستند که برای دیدن تمام صفحه شما از اسکرول استفاده کنند . کیفیت استاندارد و اصلی ۴۸۰*۶۴۰ می باشد که بیشتر در عمل به کار می‌رود هنگامی که شما با تفکیک ۴۸۰*۶۴۰ طراحی می‌کنید این عدد اثر بیشتری نسبت به درجات تفکیک‌های بالاتر دارد . شکلهای زیر یک وب سایت را در انواع Resolution ها نشان می دهد . با وجود اینکه هنوز همه از مانیتورهای ۴۸۰*۶۴۰ استفاده می‌کنند اما در سالهای اخیر Resolution های بیشتری بوجود آمده‌اند و شما ممکن است که بخواهید تکنولوژی برتر را بدون رها کردن کاربران و با سخت افزار قدیمی برای آنها تأمین کنید . یک راه انجام این عمل طراحی است که بتواند سازگاری خوبی با کاربران داشته باشد . در صورت استفاده از Resolution زیاد کاربران تصمیم به بزرگتر کردن پنجره می‌کنند .
سایتهای www.altavista.com و www.amazon.com و www.cnet.com مثالهای خوبی در این زمینه  هستند .
رنگ
المانهای رنگی نقش مهمی را در اصول و نظام ارائه یک سایت دارند . سبک و روش و فرهنگ و آداب شرکتها با ارائه رنگ در سایت و چگونگی هماهنگی و ترکیب آنها با یکدیکر به تصویر کشیده  می شود . به عنوان مثال یک وب سایت با رنگ بندی قوی مثل قرمز و صورتی و زردو سبز، برداشت هنری جذابی از ماهیت‌های صنعتی و فرهنگی مثل حالتی از یک نرم افزاری با تکنولوژی بالا یا یک واحد گرافیکی به بیننده ارائه می‌دهد . و از نقطه نظر یک سایت با رنگهای ملایم تری مثل سفید و آبی روشن و یا خاکستری برای محافظه‌کاری و برای ارگانهای سنتی مثل بانک و یاشرکتهای سرمایه‌گذاری به کار برده می شود .
یکی از مسائلی که در توسعه و پیشرفت طراحی سایت با آن مواجه می شوید این است که چگون احساسها را در هنگام انتخاب رنگ برای وب سایت شرکت خود منتقل کنید . کدام رنگها بیشتر مکمل هستند چند رنگ به معرض نمایش گذاشته می شود ؟ آیا شما از خطوط پایه افقی و عمودی استفاده می کنید؟ آیا سایت شما دارای اشکال هندسی مثل چند ضلعی و مربع می باشد ؟ این سئوال و نیز بقیه سئوالات باید برای بهترین مدل به تصویر کشیدن عکس در یک کمپانی برای کاربران مطرح شود .
نمایش رنگ
یک مانیتور کامپیوتر شامل هزاران  المان است که پیکسل نامیده می شود . هر پیکسل فقط یک رنگ را در یک زمان نشان می دهد . هنگامی که به یک عکس نگاه می‌کنید شما صدها یا هزاران پیکسل می بینید که هر کدام یک رنگ ویژه دارد و ترکیب آنها باعث ایجاد تصویری می شود که شما می بینید . رنگهایی که وقتی با یکدیگر ترکیب می‌شوند رنگ سفید  را می سازند به عنوان یک رنگ افزودنی تلقی می‌گردند . اصل این رنگ شامل رنگهای قرمز و سبز و آبی است که RGB نامیده می شود . مانیتور کامپیوتر رنگهای افزودنی را نشان می دهد . اضافه کردن رنگهای بیشتری به این ترکیب در سیستم RGB باعث جابه‌جایی رنگ به سمت رنگ سفید می شود .
قالبهای رنگ
رنگها با دو قالب عددی استاندارد شده‌اند :
۱ـ درجات قرمز و سبز و آبی (RGB)
۲- هگزا دسیمال
یک طراح برای انجام یک طراحی وب دقیق باید منحصراً از کدهای هگزا دسیمال استفاده کند . ولی به هر جهت برای بحث در مورد اهداف خود هر دو مورد را در نظر می‌گیریم 
سیستم RGB و هگزا دسیمال یا هر دو ( با هررنگی که د رمحدوده دید و بینایی قرار دارندو با خواص گوناگون با یکدیگر ترکیب می‌شوند معرفی می شوند . ) قالبهای این رنگها توانایی نمایش ۱۶۷۷۲۲۱۶ رنگ را دارد .
RGB 
مقدار RGB در مبنای ۱۰ در رنج عددی ۰ تا ۲۵۵ . در سیستم مبنای ۱۰ از ارقام بین ۰ تا ۹ استفاده می شود . وقتی رقم ۱ در دسترس قرار می‌گیرد مقدار از ۰ به ۱ افزایش می‌یابد وهمینطور R=255,G=255,B=255 بنابراین مقدار RGB برای رنگ سفید R=255,G=255,B=255 که نمایش ماکسیمم درجه قرمز و سبز و آبی است ) می باشد .
مقدار درجه  RGB برای رنگ سبز به اینگونه است :
R=0,G=255,B=0
بنابراین مقدار RGB برای رنگ سبز ۰ و ۲۵۵ می باشد که نمایش %۰ برای قرمز و آبی و بیشترین درصد برای رنگ سبز است .
شما می‌توانید رنگ سبز را با کدهای HTML به قرار زیر دنبال کنید :
  المانهای رنگی نقش مهمی را دراصول و نظام ارائه یک سایت دارند . سبک و روش و فرهنگ و آداب شرکتها با ارائه رنگ در سایت و چگونگی هماهنگی و ترکیب آنها با یکدیگر به تصویر کشیده می‌شود .
به عنوان مثال یک وب سایت با رنگ‌بندی قوی مثل قرمز و صورتی و زرد و سبز ، برداشت هنری جذابی از ماهیت‌های صنعتی و فرهنگی مثل حالتی از یک نرم افزاری با تکنولوژی بالا یا یک واحد گرافیکی به بیننده ارائه می‌دهد . و از نقطه نظر یک سایت با رنگهای ملایم‌تری مثل سفید و آبی روشن و یا خاکستری برای محا فظه‌کاری و برای ارگانهای سنتی مثل بانک و یا شرکتهای سرمایه‌گذاری به کار برده می شود . یکی از مسائلی که در توسعه و پیشرفت طراحی سایت با آن مواجه می‌شوید این است که چگونه احساسها را در هنگام انتخاب رنگ برای وب سایت شرکت خود منتقل کنید . کدام رنگها بیشتر مکمل هستند چند رنگ به معرض نمایش گذاشته می شود ؟ آیا شما از خطوط پایه افقی و عمودی استفاده می‌کنید ؟ آیا سایت شما دارای اشکال هندسی مثل چند ضلعی و مربع می باشد ؟ این سئوال و نیز بقیه سئوالات باید برای بهترین مدل به تصویر  کشیدن عکس در یک کمپانی برای کاربران مطرح شود .
تذکر فنی
برای کامل کردن سیستم رنگهای RGB و درجات هگزا دسیمال می‌توانید سایت   مراجعه کنید این سایت توسط Lynda Weinman از مرکز هنری Ojai Digital ایجاد شده است .
ارقام هگزا دسیمال
درجات ارقام هگزا دسیمال در بازه بین ۰۰ تا FF بصورت زیر است :
 
عدد در مبنای ۱۰ با همان مقدار به مبنای ۱۶ تبدیل شده و نمایش داده می شود . مقدار ۰۰ هیچ درصدی را نمایش نمی‌دهد و مقدار FF بیشترین درصد مقدار رنگ را نمایش می‌دهد .
رنگ سفید در مبنای ۱۶ به این صورت نشان داده می‌شود :
 
این مقادیر بیشترین درصد رنگهای قرمز و سبز و آبی را نشان می‌دهد  .
نمایش سبز در مبنای هگزا دسیمال به قرار زیر است :
 
این مقادیر بیشتری درصد رنگ برای رنگ سبز و هیچ درصدی را برای رنگهای آبی و قرمز نشان نمی‌دهد . برای هر رنگ سبز و آبی و … در مبنای ۲,۱۶ کاراکتر اختصاص داده شده است و با توجه به این می‌باشد که اساس RGB از ارقامی ما بین ۰  تا ۲۵۵ برای هر مقدار آبی و قرمز و سبز استفاده می‌کند .نمودار فوق را ملاحظه کنید :
 
وقتی از مبنای ۱۶ در HTML استفاده می شود در ابتدای آن از علامت # استفاده می‌شود که لازم نیست اما قسمتی از ویژگی‌های رسمی HTML محسوب می‌شود . در تک Body برای مثال کد رنگ پیش زمینه آن اگر سبز باشد ، خواهیم داشت :
 
هشدار
Netscape 4 در قرار دادن    در اطراف ویژگی‌ها اشکال می‌گیرد . هنگامی که از مقدار مبنای ۱۶ در قسمت Style ها استفاده می‌کنید   را بردارید .
ترکیبات اصلی رنگها
هر مانیتور برای نمایش یک رنگ از ۳ تفنگ  الکترونیکی استفاده می کند . هر تفنگ مسئول یک رنگ منفرد است ( قرمز ، سبز‌، آبی ) ترکیبات گوناگونی از تفنگ‌ها و جریان زیادی از الکترونها یک رنگ را ایجاد می‌کنند. در یک لحظه شخصی با شلیک این تفنگ‌ها رنگ سفید بر روی صفحه تولید می کند . شلیک تفنگهای قرمز و سبز رنگ سبز ایجاد می‌کند . شلیک تفنگهای سبز و آبی رنگ فیروزه‌ای ایجاد می‌کند . ترکیب رنگهای قرمز و آبی رنگ سرخابی ایجاد می‌کند  .
نمودار فوق مثالهایی از ترکیبات این رنگها و ارتباط بین آنها است :
 

 
با وجود آنکه هر مقدار ازRGB و هگزا دسیمال برای یک رنگ خاص استفاده می‌شود ولی مهم است که به خاطر داشته باشید که فقط ۲۱۶  رنگ با ویندوز و مکینتاش و Internet Explorer , Netscape navigator حمایت می‌شوند. هر۸ بیت مانیتور هر مرورگر ۲۵۶ رنگ را می‌تواند به نمایش بگذارد که تا حدود ۴۰ مورد از این رنگها توسط سیستم عامل استفاده می‌شود . این ۲۱۶ مقدار حمایت می شوندو بقیه رنگها شدت نورشان افزایش می یابد .
افزایش شدت نور فرآیندی است که مرورگر یک رنگ را به نزدیکترین رنگی که مرورگر قادر به حمایت از آن است تبدیل می کند . وقتی رنگی با کدهای HTML ایجاد شود به رنگ ثابت و یکپارچه تبدیل می‌شود .
( امیدوار باشید که به رنگ اصلی که شما می خواستید نزدیک باشد ) اگر مرورگر نور رنگی که در یک تصویر نشان داده می شود را با ترکیب ۲ رنگی که نزدیک به یکی از آنهاست زیاد کند توسط مرورگر حمایت نخواهد شد و بصورت لکه نشان داده می شود .
جدول ۳-۲ سیستمی از مقادیر RGB و هگزا دسیمال را که بدون مشکل در مرورگرهای متعدد و بر روی سیستم‌های متعدد ترجمه خواهد شد را نشان می‌دهد . ( اگر مقادیر دیگری به غیر از اینها استفاده شود مرورگر  نور آن را به نزدیکترین مقدار تخمینی افزایش می‌دهد .
هر کدام از این مقادیر مطابق با مقدارواقعی است . برای مثال استفاده از مقدار ۵۱ در سیستم RGB درست مانند استفاده از مقدار ۳۳ در سیستم هگزا دسیمال است . به عبارت دیگر مقدار RGB (201,51,153)  معدل با مقادیر cc3399# در هگزا دسیمال است .
مرورگر ضامن هر ترکیبی از این مقادیر است و بدون تناقض و مشکل در پایگاه داده‌ها مرورگر ترجمه می‌شوند .
ترکیبات هر کدام از رنگهای قرمز و سبز و آبی شدت رنگی که باید نمایش داده شود را محاسبه می‌کند ،‌جدول ۲-۴ درصد شدت رنگهایی که توسط مرورگر از کمتر به بیشتر حمایت می‌شوند را نشان می‌دهد .
 
 
لیست کامل بالا را می توانید در سایت   پیدا کنید .
تذکر
مشکلاتی در ترجمه‌ رنگ برای مانیتورهای bit 16 وجود دارد . به دلایل ریاضی ۲۱۶ رنگی که در مرورگرها حمایت می‌شود در جدول رنگ این کامپیوترها نشان داده می‌شود و مرورگرها با استفاده از رنگهای دیگری که به آن رنگها نزدیک است این جابجایی را برای نمایش رنگ و به طور دقیق  انجام می دهند . اما مرورگرها جابجایی رنگ را به طرق مختلف ( منوط به اینکه آیا آن رنگ در یک عکس ارائه می شود یا توسط HTML ایجاد می شود) انجام می دهند .نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

معرفی ویندوز سِرور

530

بازدید

ویندوز سرور ۲۰۰۳ نسبت به ویندوز ۲۰۰۰ گام بزرگی به جلو محسوب می‌شود. برای مدیران شبکه‌های ویندوز NT هم این نگارش جدید سیستم‌عامل مایکروسافت آن قدر ابزار و کنترل‌های مدیریتی زیادی را به ارمغان آورده است که آنها را از ادامه کار با NT منصرف می‌کند.
ویرایش‌های ویندوز سرور ۲۰۰۳
* ویندوز سرور ۲۰۰۳ ویرایش standard
* ویندوز سرور ۲۰۰۳ ویرایش enterprise (نگارش‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی)
* ویندوز سرور ۲۰۰۳ ویرایشdatacenter
* ویندوز سرور ۲۰۰۳ ویرایشweb server
ویرایش standard
ویرایش standard ویندوز سرور ۲۰۰۳ برای اغلب شبکه‌ها مناسب است. این ویرایش، چندپردازشی متقارن (SMP) چهارراهه و ۴ گیگابابت RAM را پشتیبانی می‌کند. از ویرایش استاندارد می‌توان برای میزبانی network load balancing (ولی نه cluster services) و terminal server استفاده کرد.
ویرایش enterprise
ویرایش enterprise چنان طراحی شده است که همه نیازهای شرکت‌هایی با هر اندازه را برآورده می‌سازد. این ویرایش SMP هشت‌راهه، ۳۲ گیگابایت RAM در نگارش سی و دو بیتی، ۶۴ گیگابایت RAM در نگارش ۶۴ بیتی، و همچنین خوشه‌بندی سرویس‌دهنده‌ها تا هشت گره را پشتیبانی می‌کند.
ویرایش enterprise جایگزین ویرایش advanced server ویندوز ۲۰۰۰ شده است.
ویرایش datacenter
ویرایش datacenter که قدرتمندترین ویندوز به شمار می‌آید در نگارش سی و دو بیتی، SMPی ۳۲ راهه و در نگارش ۶۴ بیتی، SMPی ۶۴ راهه را پشتیبانی می‌کند. این ویرایش در نگارش سی و دو بیتی ۶۴ بیتی ۵۱۲ گیگابایت RAM را پشتیبانی می‌کند.
ویرایش web
این محصول جدید ویندوز برای ایجاد و راه‌اندازی سایت وب ساخته شده است. این ویرایش شامل IIS نگارش ۶/۰ و اجزای دیگری است که امکان میزبانی برنامه‌ها و صفحات وب و سرویس‌های وب XML را فراهم می‌کنند. از ویرایش web نمی‌توان برای راه‌اندازی مزرعۀ سرویس‌دهندۀ وب که به خوشه‌بندی نیاز دارد استفاده کرد، و در آن نمی‌توان هیچ گونه سرویس مدیریت شبکه مثل اکتیودایرکتوری، سرویس‌های DNS ، یا سرویس‌های DHCP را نصب نمود.
خدمات نصب راه دور (RIS) در سِرور
قبلاً RIS فقط برای نگارش‌های سرویس‌گیرنده / ایستگاه کاری ویندوز موجود بود، اما اکنون توابع جدید NET RIS را در همه نگارش‌های ویندوز سرور ۲۰۰۳ غیر از datacenter می‌توان به کار گرفت.
Remote desktop در ابتدا در ویندوز ۲۰۰۰ معرفی شد.
نرم‌افزار سرویس‌گیرنده (با نام Remote Desktop Connection) در ویندوز XP (عضو سرویس‌گیرندۀ خانوادۀ ویندوز سرور ۲۰۰۳) قرار داده شده است. برای نگارش‌های ویندوز پیش از XP ، می‌توان نرم‌افزار سمت سرویس‌گیرنده را از سی‌دی ویندوز سرور ۲۰۰۳ ، یا از یک نقطه اشتراکی شبکه که حاوی فایل‌های نصب ویندوز سرور ۲۰۰۳ باشد نصب نمود.
فقط با چند کلیک ماوس می‌توان سرویس‌دهنده را برای دستیابی راه دور پیکربندی کرد. همۀ سرویس‌دهنده‌های ویندوز سرور ۲۰۰۳ یک گروه محلی به نام Remote Desktop Users Group دارند، که می‌توان به آن کاربر اضافه کرد و امنیت آن را پیکربندی نمود.
Remote Assistance
کسانی که در کار کمک‌رسانی به کاربران هستند می‌دانند که معمولا بهترین راه کمک کردن به یک کاربر، رفتن به سراغ ایستگاه کاری اوست. گاهی مشکل آن قدر پیچیده است که نمی‌توان راه‌حل را برای کاربر تشریح کرد، و گاهی کاربر به کمک‌رسانی دقیقی نیاز دارد که اگر بخواهیم صبر کنیم تا او خودش منو یا کادر مکالمه‌های مربوطه را پیدا کند مدت‌ها وقت می‌برد. Remote Assistance امکان کار بر روی کامپیوتر کاربر از راه دور، بدون این که میز خود را ترک کند را فراهم می‌سازد. Remote Assistance کار خود را به این روش‌ها انجام می‌دهد:
* کمک‌خواهی یک کاربر مبتدی از یک کاربر باتجربه.
*کمک‌رسانی کاربر باتجربه به کاربر مبتدی، بدون این که کاربر مبتدی تقاضای کمک کرده باشد.
استفاده از Remote Assistance در صورتی ممکن است که:
* روی کامپیوترها ویندوز سرور ۲۰۰۳ یا ویندوز XP در حال اجرا باشد.
* کامپیوترها از طریق یک LAN یا اینترنت به هم وصل شده باشند.
تقاضای کمک
کاربر کامپیوتری که ویندوز سرور ۲۰۰۳ یا ویندوز XP روی آن در حال اجراست می‌تواند از کاربر دیگری که پشت کامپیوتر ویندوز ۲۰۰۰ یا ویندوز XP نشسته است تقاضای کمک کند. تقاضاهای Remote Assistance به صورت پیش‌فرض در ویندوز XP فعال هستند، بنابراین کاربر ویندوز XP می‌تواند از هر کاربر باتجربه‌ای که پشت کامپیوتر ویندوز سرور ۲۰۰۳ یا ویندوز XP نشسته است تقاضای کمک کند. اما در کامپیوترهای ویندوز سرور ۲۰۰۳ باید ویژگی Remote Assistance را فعال نمود تا بتوان تقاضای کمک کرد.
کمک‌رسانی بدون دعوت
کاربر مجبور نیست برای تقاضای کمک این همه مراحل را در GUI طی کند؛ او می‌تواند با تلفن (یا راحت‌تر از آن، با صدای بلند) از جایگاه کمک‌رسانی تقاضای کمک کند. در این صورت فرد پشتیبان می‌تواند با استفاده از ویژگی Remote Assistance مستقیماً به کامپیوتر کاربر وصل شود. در واقع حتی اگر تقاضای کمک (از طریق پُست الکترونیکی یا به صورت شفاهی) هم صورت نگرفته باشد فرد پشتیبان می‌تواند با استفاده از این ویژگی اتصال مستقیم به کامپیوتر وصل شود. اما از آنجا که دستیابی به یک کامپیوتر دیگر، بالقوه خطرآفرین است، اگر این ویژگی با یک سیاست گروه فعال نشده باشد، فرایند با شکست مواجه می‌شود.
فصل دوم : نصب و روش‌های آن
مدل‌های نصب
ویندوز سرور ۲۰۰۳ را در شرایط بسیار مختلفی می‌توان نصب کرد. از نصب یک کپی از سیستم‌عامل بر روی کامپیوتری با یک درایو سخت پارتیشن‌بندی نشدۀ نو گرفته تا ارتقای یک نگارش قبلی یک سیستم‌عامل ویندوز.
ارتقا
با ارتقای درجا، تنظیمات فعلی، از جمله اَکانت کاربران و گروه‌ها، پروفایل‌ها، درایوهای اشتراکی، سرویس‌ها و جوازها حفظ می‌شوند. فایل‌ها و برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم، از جمله تنظیمات رجیستری، آیکون‌های میز کار و پوشه‌ها نیز حفظ می‌شوند، اما این بدان معنی نیست که این برنامه‌ها الزاماً با ویندوز سرور ۲۰۰۳ سازگارند.
نصب کامل
در نصب کامل، هیچ چیزی، از جمله تنظیمات رجیستری، سرویس‌ها، پوشه‌ها و فایل‌های غیرمربوط، از سیستم‌عامل قبلی باقی نمی‌ماند. نصب کامل تضمین می‌کند که همه کامپیوترهای ویندوز سرور ۲۰۰۳ در خط پایۀ خاصی قرار می‌گیرند.
Winnt.exe در مقابل Winnt32.exe
Winnt.exe و Winnt32.exe اسامی رسمی نصب‌کننده‌های شانزده بیتی و سی و دو بیتی هستندت که در همه پلت فرم‌های ویندوز به کار می‌روند. این دو برنامه خدماتی یک مجموعه غنی از انتخاب‌های خط فرمانی برای صب و ارتقای کامپیوترها را در اختیار می‌گذارند، از جمله نصب غیرحضوری، پشتیبانی پویا از به‌روزرسانی، گزارش‌گیری کامل از نصب، و پشتیبانی از Emergency Management Services . بسته به روش مورد نظر برای نصب ویندوز سرور ۲۰۰۳ ، جهت نصب سیستم‌عامل روی کامپیوتر از یکی از این دو می‌توان استفاده کرد:
* Winnt.exe یک برنامه شانزده بیتی است و فقط برای نصب کامل ویندوز سرور ۲۰۰۳ به‌کار می‌رود.
* Winnt325.exe یک برنامه سی و دو بیتی است و آن را می‌توان برای نصب کامل یا ارتقا از یک نگارش سازگار ویندوز به‌کار برد.
استفاده از Winnt.exe
Winnt.exe یک باینری شانزده بیتی است و روی سیستم‌عامل‌های سی و دو بیتی اجرا نمی‌شود. این برنامه را می‌توان روی کامپیوتری که یک نگارش قدیمی‌تر ویندوز را دارد، برای نصب کامل (نه ارتقا) اجرا کرد.
استفاده از Winnt32.exe
Winnt32.exe برنامه سِتاپ باینری سی و دو بیتی است که می‌توان از آن برای نصب کامل، یا ارتقای ویندوز ۹۵ یا نگارش‌های بعدی ویندوز استفاده کرد. هر چند Winnt32.exe می‌تواند روی یک نگارش قدیمی ویندوز اجرا شود، ولی همه نگارش‌ها را نمی‌تواند ارتقا دهد. از Winnt32.exe فقط برای ارتقای نگارش‌های سطح پایین خاصی از سیستم‌عامل‌های سرویس‌دهنده مایکروسافت می‌توان استفاده کرد. اما Winnt32.exe را می‌توان از یک پلت‌فرم غیر قابل ارتقا (مثل ویندوز ۹۸) به منظور بازنویسی کامل سیستم‌عامل جاری، یا اجرای نصبی با بوت دوگانه اجرا نمود.
نصب از روی سی‌دی
احتمالا ساده‌ترین راه نصب استفاده از سی‌دی ویندوز سرور ۲۰۰۳ است، زیرا به هیچ سخت‌افزار اضافی یا به پشتیبانی شبکه نیازی ندارد. علاوه بر این، نصب از روی سی‌دی‌رام معمولا سریع‌تر از هر روش نصب دیگری است، زیرا برای انتقالات I/O ، به پاس پُرسرعت بین سی‌دی‌رام و CPU متکی است نه به اتصالات کُندتر شبکه که در سایر روش‌های نصب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بوت از روی سی‌دی ویندوز سرور ۲۰۰۳
سالهاست که پلت فرم ویندوز رسانه سی‌دی‌رام قابل بوت را پشتیبانی می‌کند و ویندوز سرور ۲۰۰۳ هم این روش نصب ساده و مفید را در اختیار می‌گذارد. به منظور بوت از روی سی‌دی، باید درایو سی‌دی‌ای داشته باشید که ISO 9660 EI Torito برای رسانه قابل بوت را پشتیبانی کند و بایوس کامپیوتر باید تنظیم شده باشد تا به عنوان اولین وسیلۀ قابل بوت، از درایو سی‌دی استفاده کند. از این روش تنها برای نصب ویندوز سرور ۲۰۰۳ می‌توان استفاده کرد و آن را نمی‌توان برای ارتقای یک نگارش قبلی ویندوز به کار برد.
نصب اتوماتیک
نصب اتوماتیک ویندوز سرور ۲۰۰۳ مدیران شبکه را قادر می‌سازد سیستم‌عامل را به آسانی و به سرعت در سرتاسر شبکه نصب کنند. مهم‌تر از آن این که این نصب‌ها بسیار همگون هستند، زیرا در طی فرایند نصب اتوماتیک تمام کامپیوترها از اطلاعات سِتاپ و پیکربندی و از فایل‌های نصب واحدی استفاده می‌کنند.
ویندوز سرور ۲۰۰۳ نصب اتوماتیک را با این سه روش پشتیبانی می‌کند:
* نصب غیرحضوری
* نصب SYSPREP
* (RIS)  Remote Installation Services
نصب بر اساس تصویر
یک کامپیوتر اصلی کاملا پیکربندی شدۀ ویندوز سرور ۲۰۰۳ را در یک یا چند سیستم دیگر کپی می‌کند. SYSPREP یک روش نصب بر اساس تصویر است و RIS می‌تواند نصب بر اساس تصویر نیز انجام دهد.
نصب بر اساس فایل جواب
برای پیکربندی کامپیوترهای ویندوز سرور ۲۰۰۳ از یک فایل متنی استفاده می‌کند. فایل متنی حاوی جواب سوال‌هایی است که برنامه سِتاپ از کاربری که ممکن بود نصب را انجام دهد می‌پرسید، ازجمله اسم کامپیوتر، مُد جواز، و تنظیمات شبکه. سِتاپ غیرحضوری یک روش نصب بر اساس فایل جواب است و RIS می‌تواند یک روش نصب بر اساس فایل جواب نیز باشد.
نصب غیر حضوری
نصب غیرحضوری (یا ستاپ غیرحضوری) به عنوان یک روش نصب بر اساس فایل جواب، به این صورت کار می‌کند که اطلاعات لازم برای نصب را در قالب یک فایل جواب در اختیار برنامه ستاپ ویندوز سرور ۲۰۰۳ قرار می‌دهد. علاوه بر این، ستاپ غیرحضوری می‌تواند هر درایور سخت‌افزار سفارشی مورد نیازی را در اختیار قرار دهد و حتی پس از اتمام ستاپ سیستم‌عامل، بدون دخالت کاربر به نصب برنامه بپردازد. نصب غیرحضوری با استفاده از برنامه‌های ستاپ Winnt.exe و Winnt32.exe آغاز می‌شود:
* از Winnt.exe برای نصب سیستم عامل استفاده می‌شود.
* از Winnt32.exe برای ارتقای یک سیستم عامل موجود استفاده می‌شود.
ایجاد فایل UNATTEND.TET (ستاپ اتوماتیک)
UNATTEND.TET نام فایل جوابی است که در طی ستاپ غیرحضوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. فایل جواب اطلاعاتی را در اختیار می‌گذارد که اگر کاربری به نصب سیستم عامل از طریق GUI می‌پرداخت وارد می‌کرد. فایل UNATTEND.TXT اطلاعات کلیدیی همچون مالکیت، تنظیمات منطقه‌ای، درایورهای سازندگان دیگر و سایر داده‌هایی را که برای نصب سیستم عامل لازم هستند در اختیار می‌گذارد. با ارائه اطلاعات در فایل UNATTEND.TXT می‌توان ستاپ غیرحضوری را به طور جزئی یا کلی اتوماتیک کرد.
اجرای نصب غیرحضوری
برای شروع نصب غیرحضوری می‌توان از Winnt.exe یا Winnt32.exe استفاده کرد. در اینجا چند نمونۀ به‌راه‌اندازی نصب غیرحضوری را نشان داده‌ایم تا ببینید که چقدر می‌تواند انعطاف‌پذیر باشد.
Winnnt32.exe / unattend:5:unattend.txt / s:\installsrvdist
با استفاده از فایل UNATTEND.TXT که در درایو اشتراکی شبکه تحت عنوان \installsrvdist واقع است، ستاپ غیرحضوری را به راه می‌اندازد، و پس از کپی شدن فایل‌ها پنج ثانیه صبر می‌کند و آنگاه کامپیوتر را راه‌اندازی مجدد می‌کند.
winnt / u:unattened.txt / s:d:i386e:c:dcpromo
با استفاده از فایل UNATTEND.TXT که در پوشۀ i386 درایو سی‌دی‌رام محلی قرار دارد، ستاپ غیرحضوری را به منظور نصب سیستم‌عامل به راه می‌اندازد، در طی ستاپ ویژگی‌های دسترس‌پذیری را فعال می‌کند و برنامه DCPROMO.EXE را به راه می‌اندازد.
SYSPREP
سالهاست که مدیران سیستم از فرایند تکثیر یک کامپیوتر – یک کپی بایتری از سیستم عامل، رجیستری و برنامه‌ها و همه فایل‌ها و ساختارهای روی درایو سخت کامپیوتر – به منظور ایجاد یک کپی از یک کامپیوتر روی کامپیوتر دیگر استفاده می‌کنند. این فرایند بسیار مفید است زیرا امکان پیکربندی یک یا چند کامپیوتر را در مدت خیلی‌کم فراهم می‌سازد، بدون این که نیازی به وارد کردن اطلاعات جواز باشد.
متأسفانه تکثیر دیسک یک عیب بزرگ هم دارد. این واقعیت که در این روش همه چیزِ روی دیسک کپی می‌شود بدین معنی است که اندک اطلاعاتی که باید در هر کامپیوتری منحصر به فرد باشند، مثل آدرس TCP/IP ، شناسه‌های امنیتی (SID)، و سایر مقادیر نیز کپی می‌شوند. هر چند این مسئله در سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر مایکروسافت مثل ویندوز ۹۵ مشکل بزرگی نبود، ولی در سیستم‌عامل پیچیده‌ای مثل ویندوز سرور ۲۰۰۳ یک مشکل جدی محسوب می‌شود. اگرچه ابزاری مثل NewSIDی SysInternals (www.sysinternals.com) وجود دارند که برخی از این مقادیر را که باید منحصر به فرد باشند به خوبی تصحیح می‌کنند، اما هیچ یک واقعاً راهی را بری سفارشی کردن تصویر تکثیر شده در اختیار نمی‌گذارند.
SYSPREP نه تنها تخصیص اطلاعات منحصر به فرد به تصاویر تکثیر شده را اتوماتیک می‌کند بلکه برای هر نصبی که از روی یک تصویر تکثیر شده انجام می‌شود اطلاعات سفارشی را در اختیار می‌گذارد. با استفاده از SYSPREP می‌توان به آسانی اطلاعات ساخت سفارشی همچون نام کامپیوتر، نام دامنه، جواز محصول و حتی اطلاعات فعالیت محصول را در یک ویندوز سرور ۲۰۰۳ی تکثیر شده ادغام نمود.
برنامه SYSPREP و ابزار پشتیبان آن (ازجمله برنامه Setup Manager) در فایل SUPPORTTOOLSDEPLOY.CAB سی‌دی ویندوز سرور ۲۰۰۳ قرار دارند.
ایجاد Sysprep.inf
به منظور استفاده از SYSPREP ایجاد فایل Sysprep.inf الزامی نیست، ولی با ایجاد این فایل می‌توان تعامل با کاربر در طی نصب را به شدت کاهش داد یا حتی حذف کرد. وقتی کامپیوتر مقصد، اولین بار پس از نصب تصویر کامپیوتر اصلی، راه‌اندازی مجدد می‌شود، مرحله‌ای با ورودی کاهش یافته تحت عنوان مینی‌ستاپ آغاز به کار می‌کند که لازم است طی آن شخصی که به نصب کامپیوتر مقصد مشغول است به سوال‌هایی درباره اطلاعات سفارشی کامپیوتر، از جمله تنظیمات شبکه، تنظیمات منطقه‌ای، و عضویت در دامنه یا گروه کاری پاسخ دهد. اما اگر فایل Sysprep.inf در پوشه %SystemDrive%SYSPREP وجود داشته باشد، مینی‌ستاپ از مقادیر داخل آن فایل استفاده می‌کند.
Sysprep.inf یک فایل متنی است، و از نظر گرامر و ساختار بسیار شبیه فایل UNATTEND.TET که در روش نصب غیرحضوری به کار می‌رود می‌باشد. این فایل دارای بخش‌هایی است که هر کدام مجموعه‌ای از پارامترها و مقادیر را که در هنگام نصب تصویر اصلی روی کامپیوتر مقصد به کار می‌روند در اختیار می‌گذارند. انواع اقلامی که می‌توانند در فایل Sysprep.inf قرار بگیرند خیلی زیاد هستند و بسیاری از آنها مشابه اقلام فایل UNATTEND.TXT می‌باشند.
اجرای برنامه‌ها پس از اتمام کار SYSPREP
معمولا از SYSPREP به عنوان یک روش نصب تنها وقتی استفاده می‌شود که کامپیوتر تصویر اصلی و همه کامپیوترهای مقصد از سخت‌افزار یکسان یا خیلی مشابهی استفاده کنند.
تکثیر تصویر اصلی در یک فایل
از آنجا که مایکروسافت (هنوز) نرم‌افزاری که این مرحله را انجام بدهد عرضه نکرده یا نفروخته است، برای تکثیر تصویر اصلی به یک قطعه نرم‌افزار سازندگان دیگر نیاز است. محصولات تکثیر بسیارخوبی در بازار وجود دارند، از جمله Ghost متعلق به Symantec Software ، Drive Image متعلق به PowerQuest و NavaDISK متعلق به NovaSTOR . اغلب نرم‌افزارهای تکثیر تجاری سازندگان دیگر، امکان تکثیر تصویر اصلی در انواع رسانه، از جمله یک پارتیشن دیگر دیسک، درایوهای اشتراکی شبکه، CD-R/CD-RW یا یکی از استانداردهای قابل نوشتن DVD را فراهم می‌سازند.
مرحله مینی‌ستاپ
وقتی کامپیوتری که با یک تصویر SYSPREP بازیابی شده است برای اولین بار بوت می‌شود، مراحل زیر اجرا می‌شوند، مگر این که اطلاعات مربوط به آنها در یک فایل Sysprep.inf ارائه شده باشد:
۱- اتصال و اجرا همه سخت‌افزارهای سیستم سازگار را شناسایی می‌کند. معمولا این فرایند حدود سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد؛ اما اگر بخش [SysprepMassStorage] فایل Sysprep.inf کاملا پر باشد، این فرایند ممکن است خیلی بیشتر طول بکشد (تا ۴۵ دقیقه!)
۲- از کاربر خواسته می‌شود که (EULA) End-User License Agreement ویندوز سرور ۲۰۰۳ را قبول کند.
۳- از کاربر خواسته می‌شود که نام و سازمان خود را مشخص کند.
۴- از کاربر خواسته می‌شود که به یک گروه کاری یا دامنه بپیوندد.
۵- از کاربر خواسته می‌شود تنظیمات منطقه‌ای سرویس‌دهنده، مانند زبان، نوع واحد پول و منطقه زمانی را مشخص کند.
۶- از کاربر خواسته می‌شود اطلاعات (TAPI) Telephony API ، همچون کُد ناحیه را مشخص کند.
۷- از کاربر خواسته می‌شود پروتکل‌ها، سرویس‌ها و آدرس‌دهی شبکه را مشخص کند.
۸- پوشه SYSPREP به صورت اتوماتیک حذف می‌شود.
۹- کامپیوتر دوباره به راه می‌افتد، و کادر مکالمه ورود ظاهر می‌شود.
(RIS)  Remote Installation Services
ویندوز سرور ۲۰۰۳ روش نصب اتوماتیک سومی را هم پشتیبانی می‌کند. RIS چیزی است بین ستاپ اتوماتیک با استفاده از فایل UNATTEND.TXT و SYSPREP .
RIS در کار خود از پارتیشنی روی یک کامپیوتر میزبان ویندوز سرور ۲۰۰۳ استفاده می‌کند که به صورت یک سرویس‌دهندۀ RIS تنظیم می‌شود. پارتیشن RIS روی این سرویس‌دهنده حاوی یک یا چند تصویر ویندوز سرور ۲۰۰۳ و فایل‌های اختیاری است که این تصویرها را در طی فرایند نصب تغییر می‌دهند.
پس از این که تصویرها روی یک سرویس‌دهندۀ RIS ایجاد شدند، کامپیوترهای مقصد (سرویس‌گیرنده‌ها) به سرویس‌دهندۀ RIS وصل می‌شوند و تصویر را از شبکه می‌گیرند و در درایو سخت محلی خود نصب می‌کنند.لازم نیست سرویس‌گیرنده‌ها یک کپی محلی از رسانه نصب یا تصویر داشته باشند، و بر خلاف SYSPREP ، برای ایجاد یا نصب تصویر روی کامپیوترها مقصد به نرم‌افزار تصویربرداری سازندگان دیگر نیازی نیست (البته RIS قادر به استفاده از تصویرهای تولید شده توسط نرم‌افزار تکثیر سازندگان دیگر می‌باشد).
ملزومات RIS
هر چند RIS روش بسیار انعطاف‌پذیری برای نصب ویندوز سرور ۲۰۰۳ است، اما برای استفاده از آن ملزومات سختی هم وجود دارند که عبارتند از:
* RIS برای وصل شدن به سرویس‌دهندۀ اختصاصی RIS ، به سرویس‌گیرنده‌ها وابسته است. اما بدین منظور سرویس‌گیرنده‌ها باید آداپتور شبکه‌ای داشته باشند که استاندارد بوت از راه دور Pre-Boot Execution (PXE) اینتل را پشتیبانی می‌کند.
* RIS به یک پارتیشن دیسک روی سرویس‌دهندۀ RIS نیاز دارد تا تصویرهای RIS را نگه دارد، و این پارتیشن باید از سیستم فایل NTFS استفاده کند.
* TCP/IP باید روی سرویس‌دهندۀ RIS در حال اجرا باشد.
* DHCP ، DNS و اکتیودایرکتوری باید برای شبکه و دامنه‌ای که سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده‌های RIS روی آن قرار دارند موجود باشند.
* از RIS تنها در ویرایش‌های استاندارد، Enterprise و Datacenter ویندوز سرور ۲۰۰۳ می‌توان استفاده کرد.
نصب سرویس‌دهندۀ RIS
نصب یک سرویس‌دهندۀ RIS اولین قدم برای فعال‌سازی RIS است. اگر RIS روی سرویس‌دهندۀ RIS شما نصب نشده است، این سرویس را می‌توانید با استفاده از بخش Windows Components اَپلت Add or Remover Programs پانل کنترل نصب نمایید. پس از نصب، ویزارد ستاپ RIS ، شما را برای طی کردن مراحل پیکربندی سرویس‌دهندۀ RIS راهنمایی می‌کند.
وقتی ویزارد ستاپ به پایان می‌رسد، با فرض این که کادر انتخاب Respond to Client Computers Requesting علامت خورده باشد، سرویس‌دهندۀ RIS قادر خواهد بود که تصویر ویندوز سرور ۲۰۰۳ را در اختیار سرویس‌گیرنده‌ها قرار دهد.
استفاده از تصاویر RIPrep RIS
RIS هم مثل SYSPREP کاربر را قادر می‌سازد که تصویر کامپیوتریی که از پیش با برنامه‌ها و درایوهای سفارشی پیکربندی و نصب شده است را ایجاد کند. برنامه خدماتی‌‌ای که در RIS بدین منظور به کار می‌رود RIPrep نام دارد (Rprep.exe). RIPrep نسبت به SYSPREP چند مزیت دارد، که مهم‌ترین آنها این است که لازم نیست کامپیوترهایی که از یک تصویر واحد استفاده می‌کنند مشابه باشند، یا حتی از کنترل‌کننده ذخیره انبوه یکسانی استفاده کنند (البته لازم است که آنها یک HAL سازگار اشتراکی داشته باشند).


نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

اینترنت-وب

535

بازدید

در آغاز وب  یک رسانه ایستا بود وشکل آن مثل یک کتاب الکترونیکی  بود. سایت های وب وقتی که ساخته  شدند به مدت چندین ماه تغییر نمی کردند. با رشد وب به قوت های آن نیز پی برده شد. به این ترتیب وب از حالت یکنواخت وایستا درآمد بطوری که  ظاهر و محتویات آن زودتر تغییر می کرد ویک بازی یا یک پردازنده  در وب در هر بار که استفاده می شد تغییر می کند.
در واقع ایجاد سایت های پویا برای کسانیکه از  اینترنت استفاده می کنند الزامی است در غیر این صورت سایت های او به عنوان  یک شهر متروکه محسوب خواهد شد  در گوشه ای از دیسک سخت فسیل شده.
بعضی از ویژگی های پویایی که مخاطبین اینترنت به آنها علاقمندند عبارتند از:
•    حساسیت به زمان به جای محتویات دائره المعارفی
•    تغییر محتویات وسبک طراحی
•    سازگاری با نسلهای جدید سخت افزار نرم افزار واستاندارهای تحویل اطلاعات
•    پشتیبانی از ارتباط با مخاطبین سایت
•    مدیریت موثر برای افزایش کیفیت اطلاعات
به هر حال سالانه هزاران سایت وب به دلیل کهنه شدن از دور خارج می شوند که برای همین سایت هایی که از دور خارج می شوند هزینه های زیادی مصرف شده است.
در سال  1997  حدود  هزار سایت  وب  از رده خارج شده و در سال ۱۹۹۸ تقریباً ۲۰۰۰  سایت از دور خارج گردید.اصولا سایت های پویای موفق در صف مقدم تحویل محاوره ای قراردارند .
اینترنت شبکه ای از شبکه های مرتبط به یکدیگر بوده که بر روی آن سرویس های متعددی بمنظور ارائه خدمات فعال می باشند. بدون شک سرویس وب یکی از مهمترین سرویس های موجود بر روی اینترنت است که بیشترین تاثیر را در عمومیت یافتن اینترنت در سطح جوامع بشری برعهده داشته است. وب در نگاه اول مانند یک سیستم اطلاعاتی توزیع شده است . در سیستم فوق اطلاعات ( با اشکال متفاوت ) بر اساس استانداردهای مربوطه و با یک ساختار مشخص قرار گرفته و با استفاده از ارتباطات تعریف شده بین اطلاعات می توان بسرعت و بسادگی از اطلاعات موجود استفاده کرد. ارائه دهندگان اطلاعات با پیروی از اصول موجود اطلاعات خود را در سیستم فوق قرار داده و جستجو کنندگان اطلاعات با استفاده از ابزارهائی خاص قادر به جستجو و دستیابی به این اطلاعات خواهند شد. وب در سال ۱۹۹۱ توسط ” تیم – برنرز لی ” ابداع گردید.

مراحل پردازش اطلاعات یک فرم HTML
* اطلاعات موجود در وب در حریم های اطلاعاتی با نام   ” صفحات وب ” ذخیره می گردند. اندازه ونوع محتویات این نوع صفحات کاملا” متغیر بوده و نمی بایست در این راستا یک صفحه وب را با یک صفحه کتاب مقایسه کرد گرچه شباهت های اندکی نیز بین آنها وجود داشته باشد.
* محتویات یک صفحه وب می تواند، متن گرافیک صدا تصویر انیمیشن و … باشد. گستردگی و تنوع نوع اطلاعاتی که می توان در صفحات وب قرار داد یکی از مهمترین ویژگی های قابل توجه وب از دیدگاه ارائه دهندگان اطلاعات از یک طرف و استفاده کنندگان از اطلاعات از طرف دیگر   می باشد.
* صفحات وب از لحاظ فیزیکی فایل هایی هستند که توسط نرم افزارهای مربوطه بوجود آمده و دارای انشعاب “htm” و یا “html” می باشند. برای ایجاد این نوع صفحات می توان از تمام نرم افزارهائی که بنوعی قادر به ایجاد و ذخیره سازی یک فایل هستند استفاده کرد.    ( Notepad نمونه ای از این نوع نرم افزارها است ). امروزه نرم افزارهای کاملا” حرفه ای برای ایجاد و مدیریت صفحات وب توسط شرکت های نرم افزاری ایجاد شده است . FrontPage ,Hotmetal,… نمونه هائی در این زمینه   می باشند.

* پس از ایجاد صفحات وب در صورت نیاز و استفاده عموم ( داخلی ، خارجی ) می بایست آنها را بر روی یک سایت ذخیره نمود. یک وب سایت مجموعه ای از صفحات وب را شامل می گردد.
* ارائه دهندگان اطلاعات پس از آماده سازی صفحات وب و استقرار آنها بر روی یک وب سایت زمینه استفاده از اطلاعات فوق را برای استفاده کنندگان فراهم می نمایند. استفاده کنندگان با استفاده از نرم افزارهائی موسوم به ” مرورگر ” قادر به دستیابی به یک وب سایت و درخواست اطلاعات مورد نیاز خود می باشند.
 * تمام صفحات وب دارای مجموعه دستورالعمل هائی هستند که نحوه نمایش اطلاعات مورد نظر را مشخص خواهد کرد. رایج ترین مجموعه دستورالعمل های نمایش در صفحات وب تگ های Html می باشند.

معماری عمومی وب:
برای تشریح بهتر برنامه های کاربردی تحت وب         (Web based applications) مدرن و امروزی، معمولا آنها را به ۴ لایه مستقل تقسیم می کنند. لایه مشتری یا Client، لایه های میانی که عبارتند از presentation و Business و در نهایت آخرین لایه که عبارت است از لایه داده یا Database. معمولا لایه های میانی در یک لایه مجتمع شده و در نتیجه یک مدل ساده شده ۳ لایه ای به دست می دهند.
 لایه مشتری یا Client بخشی از این معماری است که توسط کاربر وب مشاهده می شود. بقیه لایه ها بر روی کامپیوترهایی قرار دارند که ممکن است صدها کیلومتر از مشتری فاصله داشته باشند. لایه مشتری در این مدل همان مرورگر وب است که بر روی کامپیوتر کاربر صفحات وب را نمایش می دهد. در این لایه علاوه بر امکان نمایش اطلاعات، امکان ورود و برخی پردازشهای اطلاعاتی نیز وجود دارد.
معمولا دو گونه پیاده سازی از لایه مشتری وجود دارد. در روش اول از هوشمند بودن کامپیوتر کاربر و قابلیتهای پردازشی آن استفاده ای نمی شود. هنگامی که کاربر اطلاعات یک فرم را تکمیل می کند و یا درخواست صفحه خاصی را دارد، کلیه عملیاتهای پردازشی در لایه های میانی انجام می گیرد و صفحه های جدیدی که حاوی نتایج این پردازشها هستند برای او ارسال می گردند. این روش را اصطلاحاً Dump HTML Client می نامند.
 اما در روش دوم از هوشمندی کامپیوتر کاربر به خوبی استفاده می شود. در این روش برخی پردازشهای خاص توسط کامپیوتر مشتری و مرورگر موجود بر روی آن صورت      می گیرد. در این حالت کامپیوتر مشتری را Semi Intelligent Client می نامند. برای انجام این پردازشها معمولا از زبانهای اسکریپت نویسی نظیر vbscript و یا javascript استفاده می شود. توانایی مرورگها در اینجا اهمیت    می یابد.

معماری سه لایه برنامه های کاربردی تحت وب:
لایه presentation وظیفه ارائه محتویات دینامیک صفحات وب را بر عهده دارد. روشهای پیاده سازی این عملیات بر روی کامپیوترها (web server) متنوع است. تکنولوژیهای مختلف نظیر CGI, PHP, ASP, JSP, Servlet, …. لایه presentation معمولا درون برنامه های وب سرور نظیر Apache web server و یا  Microsoft IISو … پیاده سازی می شود. وب سرورها توانایی دریافت و اجرای چندین درخواست از سوی برنامه های کاربردی لایه های دیگر و همچنین کاربران را به طور همزمان دارند. این نرم افزارها بر اساس یک پیکربندی اولیه می دانند که درخواستهای کاربر را باید به کدام برنامه کاربردی ارجاع دهند.
لایه Business بیشترین حجم عملیات یک سایت مدرن امروزی را انجام می دهد. عملیاتهای نظیر مدیریت نشستها، مدیریت دستیابی به بانکهای اطلاعاتی و… از جمله این عملیاتها هستند. روشهای گوناگونی برای پیاده سازی این لایه وجود دارد نظیر استفاده از اشیای COM متعلق به شرکت مایکروسافت و یا استفاده از متناظرهای آن متعلق به شرکت SUN. راه حلهای قدیمی نیز برای پیاده سازی این لایه وجود دارد نظیر استفاده از CORBA Objects. برنامه های لایه Business معمولا درون برنامه هایی موسوم به Application Server پیاده سازی می شوند نظیر Microsoft MTS, Oracle Application Server لایه Database یا لایه داده مسئول نگهداری اطلاعات است و می تواند شامل مجموعه ای از اطلاعات به صورت بانکهای اطلاعاتی مدرن یا فایلهای ساده و … باشد. تکنولوژیهای مختلف طراحی اسناد وب در حالت کلی سایتهای اینترنتی را می توان به دوگروه ثابت (static) و پویا (dynamic) تقسیم کرد. برای طراحی هر کدام نیز ابزارهای مختلفی وجود دارد.
مراحل پردازش درخواست سرویس گیرنده توسط سایت با ساختار ثابت در سایتهای با ساختار ثابت همانگونه که قبلا نیز گفتیم، محتویات به صورت یک سری صفحات وب HTML طراحی و روی سایت قرار می گیرند. با هر درخواست برای یک صفحه مشخص، صفحه موردنظر برای سرویس گیرنده ارسال می شود اما در سایتهای با ساختار پویا با هر درخواست سرویس گیرنده بر روی سرویس دهنده پردازشی به منظور ساخت صفحه مورد نظر صورت می گیرد و نتیجه پردازش به صورت یک صفحه حاوی کدهای HTML برای سرویس گیرنده ارسال می شود.
آنچه که برای سرویس گیرنده ارسال می شود چیزی جز صفحه حاوی تگهای HTML نیست. در میان تکنولوژیهای مختلفی که وجود دارد مهمترین ها و پراستفاده ترین تکنولوژیها به شرح زیر هستند:

۱)HTML
این تکنولوژی ساده ترین فرم انتشار اسناد در وب است. در این تکنولوژی صفحات یک وب سایت به صورت ایستا کدگذاری شده و سپس انتشار می یابند. این روشی است که در بسیاری از وب سایت‌های شخصی که در ابتدای پیدایش وب ساخته شده اند بکار رفته است. در اینجا تولید کننده با دانستن html و یا با استفاده از ابزاری که چنین کدهایی را تولید می کنند، صفحات خود را می سازد. برای یک وب سایت ساده با تعداد محدودی از صفحات ایستا شاید این یک روش قابل قبول باشداز مزایای این تکنولوژی می توان به سادگی و عدم نیاز به برنامه نویسی و آشنایی با زبان خاص کدنویسی اشاره کرد. علاوه بر این پشتیبانی گسترده این روش توسط    نرم افزارهایی که قادر به تولید اینگونه صفحات از طریق تکنیکهای Visual هستند نیز از دیگر مزیتهای این روش محسوب می گردد. اسنادی که به این روش تولید     می گردند معمولا از سرعت بارگذاری خوبی برخوردار هستند (به دلیل عدم نیاز به انجام پردازش در سمت Server). اما علیرغم تمامی ویژگیهای ذکر شده این روش مشکلاتی نیز دارد.
نخست اینکه این شیوه قادر به تولید صفحات دینامیک نیست. دیگر اینکه با ترکیب محتوا (content) و قالب (Style) باعث بروز مشکل در ایجاد تغییرات در صفحات   می گردد. به بیان معادل، هزینه ایجاد و اعمال تغییرات در صفحات بالاست.
به همراه این تکنولوژی ابزارهای دیگری برای برنامه سازی Client-Side نیز وجود دارد. برخی از این ابزارها که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از Java Script، VBScript. البته به کمک تلفیق این تکنولوژی با زبانهای اسکریپت نویسی مذکور و نیز استفاده از مفاهیم CSS می توان صفحاتی طراحی کرد که محتویات دینامیک داشته باشند لیکن این قدرت به Client محدود  می گردد و علاوه بر آن مشکل ترکیب محتوا و قالب همچنان پابرجاست.
۲) تکنولوژی CGI (تکنولوژی مرتبط با طرف سرویس دهنده) یک برنامه CGI بوسیله سرویس دهنده وب در پاسخ به درخواست ایجاد شده توسط مرورگر وب، اجرا می شود. سرویس دهنده وب به عنوان واسط میان مرورگر و برنامه CGI، درخواست مرورگر را به برنامه و خروجی برنامه CGI را برای پردازش به مرورگر وب ارسال می کند. برای مثال ممکن است برنامهای نقطه نظرات کاربر را دریافت نموده و آن را به شکل یک پیام الکترونیکی برای مسئول سایت ارسال کند. تقریباً هرنوع زبان برنامه نویسی را می توان برای نوشتن یک برنامه CGI بکار برد. CGI واسط تعریف شده مابین سرویس دهنده وب و برنامه خارجی است که مایلید آن را بنویسید.نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

تنظیم سیستم جهت مالتی مدیا

443

بازدید

تنظیم سیستم جهت مالتی مدیا انواع سیستمهای عامل و تفاوتهای آنها
هرکارت Video Capture  جهت کاربران خاص تولید میشود و برای درک صحیح , نیاز است انواع Window ها و نقاط قوت آنها را بشناسیم تا با کیفیت , بهینه پروژه های خود را با انجام برساینم . بهمین دلیل در ابتدا انواع Windows و قابلیتهای هر یک را شرح میدهیم .
 WINDOWS 98 :
این سیستم عامل برای Partition  های FAT 32 , FAT 16  طراحی شده است .
 WIN 2000 , WIN XP , NT  :
 این سیستم عامل برای Partition  های FAT 32 , FAT 16 , NTFS  طراحی شده است .
پس یکی از نقاط تمایز این سیستم عامل ها در نوع Partition بندی هاست بهیمن دلیل با شرحی مختصر از نوع و تفاوت های FAT32 و NTFS می پردازیم .

 NTFS Partition :
این نوع Partition بندی از سیستم امنیتی بالایی برخوردار است بدین معنی که کار بر امکان ایجاد امنیت برای Foldr , File  خود داراست تا حدیکه قدرت پاک کردن و تغییر فایلهای خود را از دیگران منع می کند .
عامل دیگر Disk Compression می باشد هر کاربر میتواند بسادگی دیسک را فشرده نماید .
File Encryption با این امکان کاربر می تواند فایل خود را کد گذاری کند .
Disk Quotas : مدیر سیستم با این امکان بخش هایی از یک Partition را به خود یا دیگران اختصاص می دهد .
FAT 32 :
در این نوع Partition  هیچگونه امکان کد گذاری , فشرده سازی و تخصیص فضا در هارد دیسک وجود ندارد و کاربر فقط می تواند FILE یا FOLDR خود را به اشتراک بگذارد .
 عامل مهم دیگر اندازه یک فایل میباشد فایلهای فیلم AVI  در WIN 98  نمی تواند فراتر از ۴٫۸ GB باشد ولی در WIN 2000 یک فایل AVI تا حد ۱۲ ترابایت گنجایش خواهد داشت . یعنی اگر کارت VIDEO خود را در سیستم عامل WIN 98 نصب کرده اید ضبط فایلهای AVI  شما کمتر از ۱۸ دقیقه خواهد بود ولی اگر کارت خود را تحت سیستم عامل NT یا WIN 2000  نصب کنید .
ساعتهای متمادی می توانید فیلم AVI رد هارد خود ضبط کنید .
انواع WIN 2000  به اسامی ذیل می باشد .
WIN 2000 PROFESSIONAL                     2 CPU ,
WIN 2000 SERVER                                     4 CPU ,
WIN 2000 ADVANCED SERVER             8 CPU , 8 GB – RAM
WIN 2000 DATA CENTER SERVER       32 CPU , 32 GB – RAM
  تفاوت دیگر WIN 98 , WIN 2000  که بسیار قابل ملاحظه است MULTI THREAD  بودن WIN 2000 می باشد . تحت سیستم WIN 98  که MULTI TASK می باشد شما می توانید چندین برنامه را بار کرده و نتایج آنرا مشاهده کنید . مثلا” INTERNET EXPLORER  را برای مشاهده صفحات WEB  بارکرده , OUT LOOK را برای ارسال MAIL خود را باز کرده و درضمن MEDIA PLAYER موسیقی مورد علاقه شما را پخش کند .
حال اگر یکی از برنامه ها بهر علتی HANG کند کل سیستم عامل با اختلال در عملکرد خود مواجه خواهد شد .
اما این مکانیزم در WIN 2000 بهینه شده که هربرنامه به چندین رشته یا THREAD تقسیم میشود سیستم عامل برای هر برنامه بار شده مدت زمانی را اختصاص می دهد اگر برنامه مزبور عمل کرد , به برنامه دیگر امکان داده و این کار ادامه می یابد . حال اگریکی از برنامه ها بهر علت قطع یا HANG شود .کنترل را از برنامه گرفته چند میلی ثانیه دیگر بدان برنامه اجازه جوابدهی می دهد این عمل ۳ بار انجام می شود اگر سیستم عامل جوابی از برنامه نگرفت آن برنامه را کاملا” از رده خارج می کند تا بقیه برنامه ها به عمل دقیق خود پاسخ دهند .
روش دیگر فشاردادن CTRL – ALT – DEL  یا رجوع به TASK MANAGER و با مشاهده لیست برنامه هایی که درحال کار هستند یک یا چند برنامه مشکل دار را از لیست کاری حذف می کنیم .

 PERFORMANCE OPTIONS
تفاوت دیگر مهم WIN 2000 گزینه بالاست که عملکرد سیستم عامل را بدو بخش APPLICATION  و BACK GROUND SERVICES تبدیل می کند . کار بر میتواند PRIORITY یا ارجحیت کاری سیستم عامل را به APPLICATION  ارتقاع دهد این عمل باعث می شود مثلا” وقت و توان بیشتری از CPU برای برنامه PHOTOSHOP لحاظ شود با اقدامات صحیح  میتوان سرعت RENDER یک برنامه کاربردی را تا صددرصد افزایش داد .
اکثر کاربران گرافیکی و ویدیویی با دانش بالا می توانند سرعت و کارکرد سیستم خود را براحتی کنترل کنند بدون صدمه زدن به کیفیت طراحی و پروژه های خود .

 STORAGE TYPES
 WIN 98  قدرت بکارگیری از BASIC STORAGE را دارد . ولی تحت WIN 2000 می توان هارد دیسک را با فرمت NTFS به شکلهای مختلف بر طبق نیاز تنظیم کرد .همانطور که می دانید هر کار بر ویدیویی بیش از هر چیز به یک کارت ویدیویی کارآمد و سریع نیاز دارد ولی در ضمن احتیاج به یک یا چند هارد دیسک با حجم بالا برای ضبط و تدوین فایلهای عکس , فیلم و صدا نیاز دارد .
حال اگر هارد شما بهر علتی خراب شود شما هیچگونه دسترسی به اطلاعات مهم خود ندارید ولی اگر می توانستید از هارد خود نمونه ایی جداگانه داشته باشید) MIRROR   (  می توانستید به تعهدات و قرارداد خود عمل کنید . بهمین دلیل لازم است به انواع فرمتهای DYNAMIC STOROGE بپردازیم .
 
DYNAMIC STOROGE
SPANNED VOLUME
 دراین نوع Partition  از فضای هارد های مختلف برای ایجاد یک VOLUME استفاده می کنند . مثلا” اگر میخواهید فایل حجیمی از ویدیو داشته باشید می توانید چندین هارد را به صورت SPANNED فرمت کنید عملا” از ۳۲ هارد مختلف برای تشکیل یک SPANNED VOLUME میتوان بهره برد این VOLUME در SERVER های ویدیو کاربری فراوانی دارد اگر یک شبکه تلویزیونی بخواهد فایلهای ویدیویی خود را در اختیار کاربران و طراحان خود قرار دهد بهتراست بجای دهها Partition از یک Partition که حداکثر از ۳۲ هارد مختلف تشکیل شده استفاده کند .
 
MIRRORED VOLUME
 
هرطراح گرافیکی و ویدیویی نگران پروژه های خود است حال اگر هارد دیسک خود را بهر علتی از دست دهد صدها ساعت کار خود را از دست داده است بهمین دلیل هارد دیگر را بصورت آینه وار (MIRROR) هارد اول قرار میدهند و سیستم عامل تمام اطلاعات هارد اول را در هارد دوم ( جهت امنیت ) قرار دهد .
 STRIPPED VOLUME :
 یک کار بر میتواند ۲ , ۳ , ۴  هارد را بصورت STRIPPED ببندد این باعث می شود مثلا” حرف ABAS
S     A     B     A
HARD 3     HARD 2     HARD 1     HARD 0
  بصورت بالا وارد هارد دیسکها میشود یعنی با هر INT چهار حرف بجای یک حرف وارد هارد میشود این عمل یا TransFer Rate سرعت نقل و انتقال اطلاعات را تا حد غیر قابل تصوری افزایش می دهد .
یعنی در حالتی که دو هارد را Stripp کرده ایم سرعت نقل و انتقال ۳ برابر و اگر ۳ هارد را Stripp کنیم سرعت نقل وانتقال داده ها ۷ برابر و اگر ۴ هارد را Stripp کنیم تا ۱۶ برابر سرعت افزایش می یابد . این نوع Volume  را در اصطلاح Raid نیز می نامند .
بیاد داشته باشیم که ۳ هارد IDE بسیار با صرفه تر از یک هارد SCSI ظرفیت بالاست این ترفند به طراح ویدیویی امکان می دهد با هزینه کمتر به سرعتهای نزدیک SCSI دسترسی پیدا کرده و پروژه خود را سریعتر به پایان برساند چون می دانیم پروژه ویدیویی ساعت Render نیاز دارد .
 از دیگر امکانات NTFS Partition  حقوق و اجازه های مختلف یک فایل یا کاربر است به شرح ذیل :
Take Ownership
Read , Write , Share , Encryption , Delete  Folder , Append Data ,…….
چنین حق و اجازه ای در Fat 32 = Partition امکان پذیر نیست .
از دیگر امکان Quality of service win 2000 server امکان Q O S  میباشد .
با این سرویس یک مدیر شبکه می تواند پهنای باند اختصاص داده شده برای هر APPLICATION را تغییر دهد .
 2000 Clustering Services
با گسترش شبکه ها  اینترنت و افزایش Server  ها داشتن یک Server بصورت پشتیبان ضروری است .
 تمهیداتی برای تنظیم کامپیوتر و BIOS  جهت Video Editingنويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

امنیت پایگاه داده( سرور)

428

بازدیدنويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

دنیای تجارت الکترونیک

446

بازدید

مقدمه
متخصصین فعال در دنیای تجارت الکترونیک، عامل زیر را برای موفقیت یک سایت،در این تجارت نوین ضروری می دانند: آوردن بیننده به سایت اگر سایتی به دنبال فروش کالا یا خدمات و کسب درآمد یا محبوبیت است، باید بیننده داشته باشد. تعداد بینندگان هر سایت، برگ برنده آن برای کسب موفقیت در دنیای وب می‌باشد. سایتی که بیننده ندارد، بدون شک مرگی Online را تجربه می‌کند. مرگی که متاسفانه کسی را هم نمی‌توان به مراسم ختم آن دعوت نمود!
چگونه می‌توان برشماره بینندگان یک سایت افزود؟
برای این کار روش های متعددی وجود دارد، اما یکی از موثرترین راه ها، حضور در رتبه های بالای موتورهای جستجوگر است. موتور جستجوگر، سایتی است که کاربران وب را در یافتن اطلاعات و سایت های مورد علاقه شان کمک می کند. امروزه محبوبیت آنها تا به آن جاست که بسیاری از کاربران، سفر در دنیای وب را از یکی از موتورهای جستجوگر آغاز می کنند.
•  93 درصد خریداران،‌‌از آنها برای یافتن سایت‌های مورد علاقه‌شان استفاده می‌کنند.
منبع:( Forrester Research)
•  57 درصد از کاربران اینترنت، هر روز جستجو می‌کنند و ۴۶ درصد این جستجوها برای کالا یا خدمات است. (منبع: SRI )
•  85 درصد ترافیک هدفمند در اینترنت را موتورهای جستجوگر باعث می‌شوند.
۱ ) منبع: (th www user survey-Georgia Institute of Technology):
همانگونه که آمارها نشان می‌دهند، موتورهای جستجوگر ابزار مناسبی هستند که خریداران به کمک آنها، کالا یا خدمات مورد نیازشان را می‌یابند. اگرچه موتورهای جستجوگر، سایت های بسیاری را به عنوان نتایج جستجو، در اختیار کاربران قرار می دهند، اما نکته قابل توجه این است که تنها رده‌های بالای نتایج جستجو است که مورد توجه کاربران قرار می گیرد. در واقع بسیاری از کاربران، تنها سایت های قرار گرفته در ۱۰ رتبه ابتدای نتایج جستجو را مورد بازدید قرار می دهند و از بقیه سایت ها صرفنظر می کنند! این رفتار کاربران پیام بسیار واضحی دارد:سایتهایی ‌که در رتبه‌های بالا قرار نمی‌گیرند، بینندگان چندانی، نخواهند داشت.با دقت در این رفتار کاربران، اهمیت کسب رتبه‌های بالا در موتورهای جستجوگر روشن تر می‌شود. یک سایت ممکن است ۱ باشد یا ۲۰۰۱، اما اگر بیننده می خواهد باید خود را به رتبه های زیر ۳۰ (ترجیحا ۱ تا ۱۰) برساند. نکته مهم دیگر این است که بینندگانی که موتورهای جستجوگر روانه سایت‌ها می‌کنند، علاقه‌مندان به سایت مورد نظر می‌باشند و این در حالی است که هزینه چندانی صرف آوردن این بینندگان به سایت، نشده است. امروزه، موتور جستجوگر، ابزار نخست در تجارت الکترونیک است به طوری که تجارت الکترونیک خود را با مسئله رتبه بندی در موتورهای جستجوگر هماهنگ می کند: رتبه های بالاتر، مستقیما به فروش بیشتر، تعبیر می شوند.
مقاله حاضر، به بررسی وضعیت بازار پیش روی فرش ایران در موتورهای جستجوگر می پردازد، آنرا با سایر رقبا مقایسه می کند و راه کارهایی را برای حضور موثرتر سایت های ایرانی، در موتورهای جستجوگر ارایه می دهد. سعی شده است ضمن توجه به سادگی در بیان پیچیدگی های فنی موضوع، مفاهیم به گونه ای بررسی گردند که بتوان از راه کارهای ارایه شده، به منظور بهینه سازی سایت ها بهره برد.
۲) بررسی وضعیت موجود
برای یافتن اطلاعات مورد نیاز ، باید عبارتی (چند کلمه) را در یکی از موتورهای جستجوگر، جستجو کرد. هر چه کلماتی که جستجو می شوند، بتوانند نوع اطلاعات مورد نظر را، بهتر توضیح دهند، زودتر و دقیقتر می توان به خواسته خود رسید. به عنوان مثال، اگر فردی به دنبال اطلاعاتی درباره ” نگهداری از گلهای آپارتمانی” باشد،
می تواند هر یک از عبارتهای زیر را جستجو کند:
•  نگهداری از گلها
•  نگهداری از گلهای آپارتمانی
•  گلهای آپارتمانی
روشن است که به کمک کلمات وارد شده در حالت دوم، بهتر مقصود خود را بیان کرده است و اگر موتور جستجوگر استفاده شده نیز یکی از موتورهای جستجوگر قدرتمند نظیر Google باشد، حتما به خواسته خود می رسد.
فردی که به دنبال اطلاعاتی درباره فرش است، می تواند عبارات بسیاری را جستجو کند، عبارت هایی نظیر:
carpet, carpet and rugs, old carpet, color carpet, carpet flooring, carpet wholesale, carpet
manufacturer, antiques, persian carpet, … .
همانطور که مشاهده می شود، می توان لیست بالا را تا هزاران مورد ادامه داد. بعضی از عبارات ، خیلی کم جستجو می شوند، برخی کم جستجو می شوند و تعداد معدودی نیز، بسیار جستجو می شوند.
جدول – الف، تعداد دفعات جستجو شده بعضی از عبارات را در میان ۳۰۳ میلیون جستجوی صورت گرفته توسط کاربران در شصت روز گذشته (در زمان اجرای این مطالعه)، را نشان می دهد.
 

جدول- الف، تعداد دفعات جستجو شده بعضی از عبارات

اما از میان تمام عباراتی که ممکن است جستجو گردد، کدام یک مورد نظر صنعت فرش ایران می باشد. به عبارت دیگر، اگر جویندگان چه نوع اطلاعاتی، از طریق موتورهای جستجوگر، سایت های ایرانی فعال در زمینه فرش را بیابند، بهتر است؟ ممکن است کلمه carpet جستجو گردد (یک عبارت تک کلمه ای). در این صورت منظور جستجوکننده دقیقا روشن نیست. زیرا معلوم نیست دنبال اطلاعات کدام زمینه مرتبط با carpet (رنگ، طراحی، خرید، فروش، تولید کننده و … ) می گردد. به این گونه کلمات، ” کلمات رقابتی” می گویند. سرمایه گذاری بر این گونه کلمات، به منظور کسب رتبه های بالا، برای بیشتر سایت ها توصیه نمی گردد. هرچند که کسب رتبه های بالا با این گونه کلمات، سخت تر بوده، نیاز به زمان بیشتری دارد.
نمودار- الف، وضعیت سایت های ایرانی را در مقایسه با رقبا، نشان می دهد. در نمودارهای ارایه شده، تعداد رتبه های زیر ۲۰ در موتورهای جستجوگر Google, MSN, Yahoo مد نظر بوده است.
 

نمودار – الف، تعداد رتبه های زیر ۲۰ سایت های ایرانی در مقایسه با رقبا
 ارایه می کردند و امریکایی می باشند , اما همانطور که       carpet بسیاری از سایتها یی که در جستجوی کلمه گفته شد، به دلیل کلی بودن کلمه فرش، نمی توان در این مورد به سایت های ایرانی خرده گرفت. هر چند که می توانند بهتر از این باشند.
•  ممکن است یکی از کاربران دقیقا به دنبال فرش ایران باشد. در این صورت به احتمال فراوان عبارت persian carpet را جستجو می کند. البته امکان دارد که عده معدودی نیز عباراتی نظیر iran carpet یا iranian carpet را جستجو
می کنند. در هر صورت انتظار بر این است که با جستجوی یکی از عبارات یاد شده، با لیستی از سایت های ایرانی روبرو شویم. اما با مشاهده نمودار- ب، ضعف سایت های ایرانی، در این مورد مشهودتر می گردد!

 در کمال تاسف، بسیاری از سایت هایی که در پاسخ به این جستجو ارایه می گردند، ایرانی نیستند. وبه طور واضح تر این که، فرش ایرانی از دیگران خریداری می شود یا این که کاربران، اطلاعات مورد نیاز خود درباره فرش ایرانی را از دیگران کسب می کنند!
در جستجوی عبارت یاد شده، با سایت های بسیاری از آمریکا و انگلیس روبرو می شویم. وجود سایت هایی از آفریقای جنوبی، پاکستان، سنگاپور، لبنان و ترکیه نیز، قابل توجه است. البته منظور این نیست که کالای ایرانی را باید فروشنده ایرانی بفروشد یا اینکه سایت های ایرانی، تنها مرجع انتشار اطلاعات درباره فرش ایران باشند . بلکه صحبت بر سر نقش موثر ایفا کردن است. صحبت بر سر رهبری بازار و کنترل روند انتشار اطلاعات و اخبار فرش ایران است.
• ممکن است فرش به عنوان یک کالای زینتی مد نظر باشد و یا اینکه خریدارانی به دنبال فرش های کهنه باشند. در این صورت شاید عبارتی مثل old carpet جستجو شود.
فرش ایران می تواند خواسته این علاقه مندان را برآورده سازد. اما آیا آنها فروشندگان ایرانی را به راحتی می یابند؟ بررسی صورت گرفته ، سهل الوصول نبودن سایت های ایرانی، در این حالت را نیز از طریق موتورهای جستجوگر، تایید می نماید.
در تمام حالت های بررسی شده، سایت های ایرانی، عموما رتبه های مناسبی ندارند و حتی بسیاری از آنها به موتورهای جستجوگر معرفی نشده اند. این حضور کم رنگ در موتورهای جستجوگر، می تواند به معنای این باشد که ایرانیان به راحتی، خریداران و علاقه مندان بسیاری را از دست می دهند.
اگر به خاطر داشته باشیم که ” گرسنگان اطلاعات، عموما عجله دارند”، دیگر از کاربران وب انتظار نخواهیم داشت که وقت وحوصله خود را صرف یا فتن سایت های مورد نظر ما در رتبه های پایین تر کنند.
یکی از مهمترین مواردی که امروزه در جامه ما شیوع پیدا کرده آن است که هر یک از نهادها و دستگاههای اجرایی مانند مخابرات،صداوسیما،بازرگانی،صنایع و…خود را به نوعی متولی این صنعت می دانند و بخش عمده ای از تبلیغات خود را به اثبات این نکته اختصاص می دهند. فعالیت در این راستا بسیار دلگرم کننده می باشد اما نکات منفی این قضیه آن است که بخش های دو لتی مذکور سعی بر آن دارند که دیدگاه های شخصی و خاص خود را دنبال کنند و این در حالی است که باید بپذیریم در زمینهIT نمی توان فعالیتهای پراکنده انجامداد؛پس باید در آن جهت حرکت را اصلاح کنیم که یک هماهنگی و اجتماع واء ¬د ایجاد نمائیم تا خدای ناکرده در یک روز نگوئیم صنعت IT فقط نشات گرفته از یک بودجه متولی پرور بوده است. و همچنین دراین راستا باید از بخشهای خصوصی برای فعالیت در این زمینه ها که نتیجه آن حضور بیشتر نیروهای جوان و متخصص و در نتیجه ایجاد اشتغال می باشد،حمایت کنیم و باید بستر مخابراتی درست را که از بستر های اصلی این صنعت می باشد را جدی تر بگیریم و کاستی های آن را هر چه سریعتر مرتفع کنیم تا انشاءالله حرکت در این مقوله دارای زمان گذر طولانی نشود…
۳) چه باید کرد؟
• هرچه سایتی به موتورهای جستجوگر بیشتری معرفی شود، بهتر است.
• اگر نام سایت، مرتبط با موضوع فعالیت آن باشد، بهتر است.
• هرچه سایتی دارای محتوای متنی بیشتری (نسبت به محتوای گرافیکی) باشد، بهتر است.
• سایتی که مطالب بیشتری درباره موضوع فعالیت خود را در صفحات مختلف ارایه می دهد، رتبه های بهتری بدست می آورد.
• سایتی که صفحات آن دیر بارگذاری(load) می شود، رتبه های مناسبی بدست نمی آورد.
• سایتی که صفحات کمی دارد، شانس خود را در کسب رتبه های بالاتر کاهش می دهد.
• سایتی که عنوان های مناسبی برای صفحات آن در نظر گرفته شده است، عموما رتبه های مناسبی کسب می کند.
•هرچه سایتی در سایت های بیشتری به عنوان مرجع(منبع) توصیه شود، بهتر است.
۴)  نتیجه گیری
جذب بینندگان به سایت ، محدود به سرمایه گذاری بر کسب رتبه های مناسب در موتورهای جستجوگر نمی گردد، اما بسیاری از سایت های موفق اذعان می کنند که حتی تا ۸۶ درصد بینندگان خود را مدیون موتورهای جستجوگر هستند. کیست که از این درصد بالا چشم پوشی کند؟نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi