جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دانلود کتاب آزمونگر نفوذ _ متخصص امنیت و ماموریت های آن

1,996

بازدید

دانلود کتاب آزمونگر نفوذ _ متخصص امنیت و ماموریت های آن ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۲۰ امتیازs

کتاب آزمونگر نفوذ _ متخصص امنیت و ماموریت های آن

دانلود کتاب آزمونگر نفوذ _ متخصص امنیت و ماموریت های آن

دانلود کتاب کامپیوتر

دنیای صفر و یک جذابیت های خاصی داره که ما رو به طرف خودش جلب می کنه اما یک چیز می ماند که ما بتونیم ازش درست استفاده کنیم . سختی های زیادی داره اما بازم ما به طرفش می ریم …نويسنده / مترجم : حامد مقدسی پور
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 756 کیلوبایت
نوع فايل : PDF
تعداد صفحه : 13

 ادامه مطلب + دانلود...

مدیریت محافظت از شبکه‌های کامپیـــــوتری ۲

638

بازدید

فصل سیزدهـم

امنیـــــت شبکــــــــــــــــــــــــه
 

امنیت شبکه
نرم افزار مدیریت می تواند شما را در مورد امنیت منابع شبکه نیز کمک کند. معمولاً انجام اینکار به اطلاعات مربوط به کاربران و فعالیتهای کاربران نیاز دارد.البته اکثر سیستم های عامل مدرن تهیه گزارش امنیتی از جزئیات را فراهم می سازند. اما تهیه گزارش امنیت یکی سازی شده بدین معنی است که مدیر شبکه نباید گزارشهای امنیتی هر سرور را بطور جداگانه وارسی کند. وارد شدن به سیستم توسط افراد بدون مجوزرا می توان بصورت مستقیم به کنسول مدیریت مدیر شبکه گزارش داد.
عملیات شبکه
یک مدیر شبکه باید از عملیات و اجرای شبکه گزارش تهیه کند و بسیازی از زیر بناهای مدیریتی ابزارهای ضروری را جهت اندازه گیری اجرای عملیات شبکه فراهم می سازند. مدیران شبکه میتوانند انواع گسترده ای از خصایص عملیاتی شبکه را نظارت کنند و یک baseline شبکه ایجاد کنید. بعلاوه جمع آوری اینگونه اطلاعات روند توسعه شبکه را نیز مشخص می کند و مدیر شبکه می تواند قبل از برخورد با مشکل کمی منابع اقدامات لازم را انجام دهد.
تجزیه و تحلیل هزینه شبکه
عملیات شبکه به هزینه نیاز دارد و یک شبکه فقط می تواند مقدار منابع مشخص شده ای را در اختیار یک اربر یا گروه قرار دهد. یک مدیر شبکه باید اقدامات لازم را برای روش استفاده از یک شبکه فراهم سازد. اغلب اعمال چنین وضعیتی بصورت دستی مشکل یا حتی غیر ممکن است اما زیر بناهای مدیریت ابزارهای تجزیه و تحلیل لازم را فراهم می سازند تا یک مدیر شبکه بتواند شبکه را بنحوی که مانند یک منبع مصرفی می باشد نظارت داشته باشند و بعد مالی را در مورد کاربران شبکه بکار گیرد. پس از اینکه یک مدیر شبکه کاربران و فعالیتهای مربوط را از لحاظ کمیتی مشخص نمود مرتبط نمودن هزینه با کاربران ممکن می شود در بعضی موارد ویژگیهای تجزیه و تحلیل نرم افزار مدیریت شبکه حتی می توانند امکان تغییر برای دسترسی به شبکه را فراهم سازند.
بغیراز موارد مالی، مدیریت باید کاربران و گروههایی که به منابع شبکه دسترسی دارند را شناسایی کند. با شناسایی شفاف موارد استفاده ، یک مدیر شبکه می تواند ارتقاءهای صحیح را برنامه ریزی کند یا اقدامات لازم را جهت ساده تر نمودن عملیات شبکه بکار گیرد. می توانید بر اساس بکارگیری داده ها تصمیمات مربوط به ارتقاء را اتخاذ نمایید و به این گروه سرور خاصی را تخصیص دهید. انجام اینکار سرور موجود را برای سرویس دهی به سایر کاربران آزاد می سازد.
تکنیک های مدیریت و عیب یابی
در حال حاضر انواع گوناگونی از نرم افزارهای مدیریت شبکه در بازار نرم افزار وجود دارند. همچنین شرکتهایی مانند Compaq ، HP ، Getaway و غیره نیز نرم افزارهای مدیریت عرضه کرده اند. با چنین گستردگی در انواع اینگونه نرم افزارها، انتخاب بهترین ابزار می تواند مشکل باشد.
هنگام انتخاب یک نرم افزار مدیریت شبکه عوامل زیر را در نظر داشته باشید:
    مستندات را بخوانید.
    امنیت را بخوبی درک کنید
    آسان بودن یافتن وسایل در شبکه.
    آسان بودن پیکربندی مربوط به عملیات یافتن وسایل در شبکه
    آسان بودن سفارشی سازی polling نمودن وسایل مهم
    آسان بودن پیکربندی پیامهای خطا
    آسان بودن ایجاد و سازماندهی گزارش رویداد
    آسان بودن شناسایی وسایل
    آسان بودن افزودن وسایل جدید
    آسان بودن بکارگیری اقدامات رفع عیب
 
دیواره های آتش
محصولی سخت افزاری  و یا نرم افزاری می باشد که شبکه را از دستیابی بدون اجازه کاربران خارجی حفظ می کند. اگر شبکه شما به اینترنت متصل است حتما باید از نوعی از دیواره های آتش برای محافظت شبکه استفاده کنید چون مزاحمان خارجی می توانند براحتی شبکه را دچار اختلال کنند.
فیلتر کردن بسته ها
در این روش ، دیواره آتش بسته های دریافتی را بررسی کرده و بنابر اطلاعات موجود در هردهای پروتکلهایی که در ایجاد بسته سهیم بوده اند، تصمیم می گیرد که به آنها اجازه عبور به شبکه دیگر را بدهد یا خیر. یک دیواره آتش می تواند بسته ها را بنابر هر یک از خصوصیات زیر فیلتر کند:
•    آدرس‌های سخت افزاری
•    آدرس‌های IP
•    شناسه پروتکل
•    شماره پورت ها

NAT
یک تکنیک لایه شبکه که با مخفی کردن آدرس های IP کامپیوترهای مستقر در شبکه آنها را در مقابل مزاحمان اینترنتی محافظت می کند. اگر شبکه را بدون استفاده از یک نوع دیواره آتش به اینترنت متصل کنید، برای اینکه کامپیوترهای این شبکه بتوانند با کامپیوترهای دیگر موجود در اینترنت ارتباط برقرار کنند باید از آدرسه های IP ثبت شده استفاده کنید. از طرف دیگر بنابر تعریف، آدرس های IP ثبت شده از اینترنت قابل رؤیت هستند در نتیجه هر کسی می تواند از طریق اینترنت به کامپیوترهای شبکه شما دسترسی داشته باشد و با کمی ذکاوت به همه منابع دسترسی پیدا کند. اما استفاده از ترجمه آدرس شبکه به شما این امکان را می دهد که با وا
ذاری آدرس های IP ثبت نشده به کامپیوترهای خود آنها را از زاویه دید کاربران اینترنتی خارج کنید.
پروکسی سرور
محصولاتی نرم افزاری مشابه با مسیریابهای NAT  ، با این تفاوت که در لایه کاربرد مدل OSI کار می کنند. یک پروکسی سرور همانند یک مسیریاب LAN بعنوان رابط بین سرویس گیرنده های موجود در یک شبکه و منابع اینترنتی مورد نیاز آنها عمل می کند. سرویس گیرنده ها در خواست های خود را به پروکسی سرور می فرستند سپس پروکسی سرور هم آن درخواست ها را به سرور اینترنتی مقصد منتقل می کند. سرور اینترنتی جواب درخواست را به پروکسی سرور می فرستد و آنهم به نوبه خود داده ها را به سرویس گیرنده منتقل می کند. به اینصورت سرویس گیرنده از طریق اینترنت قابل رویت نمی باشد.مزیت دیگر پروکسی در اینست که مدیران شبکه می توانند آنها را طوری پیکربندی کنند که بنابر نیاز ترافیک ورودی را فیلتر کنند تا جلوی کاربران را از دسترسی به یکسری از سرویس های بخصوص بگیرند.
مشکل اصلی پروکسی سرورها اینست که باید برنامه های آنها را برای اینکه بتوانند از آنها استفاده کنند پیکربندی کنید گرچه یک مسیریاب NAT کامپیوترهای شبکه شما را محافظت می کند ولی پیکربندی تعداد زیادی برنامه برای استفاده از پروکسی بسیار وقت گیر است.اما سرویس گیرنده ها و پروکسی سرورهایی با قابلیت تشخیص خودکار وجود دارند که یک برنامه را قدر به شناسایی پروکسی سرورهای موجود در شبکه و استفاده از آنها می کند.

دیوارهای آتش و سرورهای Proxy
دو ابزار مهم و محبوب استفاده شده جهت ایمن سازی شبکه ها عبارتند از دیوارهای آتش و سرورهای proxy . وظیفه اساسی یک دیوار آتش فراهم نمودن سپر حفاظ برای ترافیک شبکه است تا از دسترسی های بدون مجوز به یا از یک کامپیوتر شبکه جلوگیری شود. سرورهای proxy جهت تکمیل نمودن تقاضاهای کاربران داخلی میباشد که با منابع خارجی می خواهند ارتباط برقرار کنند. سرویسهای proxy را می توان بطور مستقیم از طریق دیوار آتش یا بر روی کی میزبان مجزا در رابطه با یک دیوار آتش فراهم نمود.
درک یک دیوار آتش
دیوارهای آتش می توانند اشکال و اندازه های متفاوت داشته باشند و در مواردی دیوار آتش در واقع مجموعه ای از چندین کامپیوتر متفاوت است.
ما در اینجا یک دیوار آتش را در نظر می گیریم که بین شبکه های داخلی و خارجی مانند اینترنت قرار می گیرند و ترافیک بین این شبکه ها را کنترل می کنند. دیوارهای آتش باید خصایص زیر را داشته باشند:
    تمامی ارتباطات باید از دیوار آتش عبور کنند.
    دیوار آتش فقط ترافیکی را اجازه می دهد که دارای مجوز است.
    دیوار آتش باید بتواند از خود نیز حفاظت کند.
اگر یک مسیر متفاوت شبکه موجود باشد، تأثیرگذاری دیوار آتش بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد بعلاوه، اگر دیوار آتش نتواند تفاوت بین ترافیک با مجوز و بدون مجوز را تشخیص دهد، یا اگر بنحوی پیکربندی شده است تا ارتباطات خطرناک یا بدن نیاز را اجازه دهد، کاربرد دیوار آتش نیز از بین می رود. در نهایت دیوار آتش باید بتواند از خود حفاظت کند.
یک دیوار آتش می تواند یک مسیریاب،یک کامپیوتر شخصی، یک میزبان یا مجموعه ای از میزبانهای تنظیم شده باشد تا یک شبکه خصوصی را حفاظت کند. یک دیوار آتش معمولاً خارج از محیط شبکه و بطور مستقیم بین شبکه و منابع خارجی قرار می گیرد. روشی که دیوار آتش عمل می کند به خود دیوار آتش و قوانین / سیاستهای پیکربندی شده برای دیوار آتش بستگی دارد چهار مقوله از تکنولوژیهای دیوار آتش موجود زیر لیست شده اند:
*Packet Filters
*Applicattion Gateways
*Circuit – Level Getaways
*Stateful Packet – Inspection Engins
دیوارهای آتش و TCP/IP
TCP/IP مجموعه ای از پروتکلها و برنامه های کاربردنی است که توابع خاصی را در رابطه با لایه های خاص مدل OSI یا مدل Open System Interconnect انجام می دهد. انتقال داده ها از طریق TCP/IP بوسیله انتقال مستقل بلوکهایی از داده بر روی شبکه به شکل بسته ها صورت می گیرد. هر لایه مدل TCP/IP یک سرنام به بسته اضافی می کند. بر اساس تکنولوژی دیوار آتش مورد استفاده، دیوار آتش جهت تصمیم گیری در مورد دسترسی از اطلاعات موجود در این سرنام ها استفاده می کند.
دیوارهای آتش از نوع فیلتر سازی بسته
دیوارهای آتش فیلترسازی بسته با فیلترسازی ارتباطات شبکه بر اساس اطلاعات موجود در سرنام های TCP/IP هر بسته حفاظت سیستم را فراهم می سازد. دیوار آتش سرنام هر بسته را وارسی می کند و با استفاده از اطلاعات موجود در سرنام بسته را می پریرد یا رد می کند.
فیلترهای بسته بر اساس اطلاعات زیر در سرنام تصمیم گیری می کنند:
    آدرس IP مبدأ
    آدرس IP مقصد
    پروتکل شبکه مورد استفاده
    درگاه مبدأ TCP یا UDP
    درگاه مقصد TCP یا UDP
    نوع پیام ICMP ، اگر پروتکل از نوع ICMP باشد.
مزیتها و کاستی های فیلترسازی بسته
مزیتها عبارتند از:
    سرعت – فیلترسازی را می توان مانند سرعت پردازنده های امروزی پیاده سازی کرد.
    هزینه – فیلترهای بسته تقریباً ارزان یا رایگان می باشند.
    مدیریت خوب ترافیک – فیلترهای بسته ساده را می توان جهت حذف ترافیکهای آشکار بدون مجوز استفاده نمود.
    ترانسپارانسی – رفتار عملیاتی کاربر بدلیل پیداسازی یک فیلتر بسته تغییر نمی یابد.
کاستی ها عبارتند از:
    ارتباط مستقیم بین میزبانهای خارجی و داخلی
    فیلترهای بسته بخوبی اندازه پذیر نمی باشند.
    فیلترهای بسته در رابطه با حمله های spoofing مقاوم نمی باشند. این نوع حمله معمولاً اطلاعات قلابی در سرنام های TCP/IP در در بردارد.
دیوارهای آتش از نوع Application Gateways
Application Gateways تصمیم گیریهای دسترسی را بر اساس اطلاعات موجود در یک بسته در تمامی هفت لایه مدل OSI اتخاذ می کند. این روش درجه بالاتری از امنیت را در مقایسه با یک فیلتر بسته ارئه می دهد اما اینکار ار در رابطه با از دست دادن ترانسپارانسی سرویسها انجام می دهد. Application Gateways اغلب بعنوان واسط برای برنامه های کاربردی مانند پست الکترونیکی، FTP ،Telnet ،HTTP و الی آخر عمل می کند. خصوصاً Application Gateways به عنوان یک سرور برای سرویس گیرنده و به عنوان یک سرویس گیرنده برای سرور واقعی عمل می کند.
 
دیوار آتش از نوع Circute-Level Gateways
این نوع دیوار آتش مانند Application Gateways می باشد، اما برنامه کاربردی مربوطه خصوصیت هوشیار بودن ندارد. یک Circute-Level Gateways با ربه نمودن اتصالهای TCP از شبکه داخلی به شبکه خارجی عمل می کند. یک اتصال مستقیم بین سرویس گیرنده و سرور هرگز رخ نمی دهد. بدلیل اینکه این روش نمی تواند پروتکل برنامه کاربردی را درک کند، باید اطلاعات اتصال از طریق سرویس گیرنده هایی که پروتکل را درک می کنند و جهت کار با این پروتکل برنامه ریزی شده اند عرضه شوند. بطور کل یک Application Gateways از روالهای تغییر یافته استفاده می کند، در حالیکه Circute-Level Gateways سرویس گیرنده های تغییر یافته را بکار می گیرد.
دیوار آتش از نوع stateful-packet-inspection-engine
بسته ها را بر اساس یک سری قاعده مشابه با قوانین packet-filtering اجازه می دهد یا رد می کند. زمانیکه یک دیوار آتش در state هوشیاری است، تصمیم گیریهای دسترسی را نه تنها بر اساس آدرسهای ip و درگاهها بلکه بر اساس syn ، ACK اعداد سریال و سایر داده های موجود در سرنام TCP اتخاذ می کند. در حالیکه فیلترهای بسته می توانند بسته ها را بطور مجزا اجازه دهند یا رد کنند و برای ارتباطات TCP دوطرفه به قوانین مربوط به مجوز نیاز دارند، دیوارهای آتش SPI وضعیت هر جلسه را وارسی می کنند و بصورت پویا طبق نیاز جلسه های خاص درگاهها را باز می کنند و می بندند. دیوارهای آتش SPI جهت ترکیب سرعت و قابلیت انعطاف پذیری فیلترهای بسته یا امنیت Application-Level از proxy های برنامه کاربردی توسعه یافته اند.

 

فصل چهاردهـم

مدل‌های مختلــــــف امنیتـــــــــــــــــــی
 

مدل های مختلف امنیتی
 امنیت سطح – کاربر
   در مدل امنیتی سطح – کاربر برای هر کابربری یک حساب کاربری مجزا ایجاد می شود. در صورتی که بخواهید به کاربران اجازه دستیابی به منابع یک کامپیوتر بخصوص را بدهید باید آنها را از لیست حسابهای کاربران انتخاب و جوازهای دلخواه را به آنها اختصاص دهید.
امنیت سطح – مشترک
 در این مدل امنیتی کاربران به منابع مشترک مختلف کامپیوترهای خود یک کلمه عبور اختصاص می‌دهند. در صورتیکه کاربری بخواهد به یک منبع مشترک کامپیوتر دیگر دسترسی پیدا کند باید کلمه قبور مناسب را داشته باشد.
این کلمه های عبور مشترک روی کامپیوترهای مربوط به خود ذخیره می شوند.
 

فصل پانزدهـــم

پروتکل‌های امنیتــــــــــــــــــــــــی
 

پروتکل‌های امنیتی
علاوه بر امکانات امنیتی موجود در سیستم عامل های شبکه پروتکل‌های امنیتی استانداردی هم وجود دارند که برنامه های کاربردی و سیستم عامل ها از آنها برای محافظت داده های در حال عبور در شبکه استفاده می کنند. این پروتکل‌ها معمولاًروی داده ها یک رمز نگاری بخصوصی انجام می دهند و روشی که کامپیوترها باید از آن برای خواندن داده های رمزنگاری شده توسط یکدیگر استفاده کنند را تعریف می کنند.
انواع پروتکل‌های امنیتی
IPSec
IPSec  یک اصطلاح عامیانه برای توصیف استانداردهایی است که توسط IETF منتشر شده است و مربوط به ایمن سازی داده های در حال عبور روی شبکه ها با استفاده از احراز هویت و رمزنگاری می باشد. اغلب پروتکل هایی که دارای قابلیت رمزنگاری داده های در حال عبور در شبکه را دارند برای استفاده در اینترنت یا تبادل اطلاعات بین انواع بخصوصی از سرورها و سرویس گیرنده ها طراحی شده اند تا زمان IPSec هیچ استانداردی برای محافظت از داده های در حال عبور در شبکه وجود نداشت. البته شما می توانستید دستیابی به منابع مختلف را با کلمه عبور کنترل کنید اما داده های واقعی در حال عبور در رسانه شبکه محافظت شده نبودند.
L2TP
IPSec در مد تونل هم می تواند بطور مستقل و هم با همکاری پروتکل L2TP کار کند. این پروتکل از پروتکل CSL2F و PPTP مشتق و در یکی از سندهای IETF تعریف شده است. L2TP با بسته بندی فریم‌های PPP  در بسته های UDP یک تونل محافظ ایجاد می کند. فریم های PPP حتی اگر حاوی داده های اتصال گرای TCP هم باشند می توانند داخل یک دیتاگرام بدون اتصال UDP حمل شوند در واقع فریم های PPP می‌توانند حتی شامل داده های IPX و یا NetBEUI هم باشند.
L2TP بخودی خود دارای هیچگونه امکان رمزنگاری نمی‌باشد. البته امکان ایجاد یک تونل، بدون رمزنگاری داده های داخل آن وجود دارد اما به درسر آن نمی ارزد. این پروتکل برای کپسوله کردن و رمزنگاری کل دیتاگرام UDP که شامل فریم PPP هم می شود از پروتکل ESP استفاده می کند. بنابراین هر بسته آماده عبور در شبکه حاوی داده های اصلی کپسوله شده در یک فریم PPP که خود در یک فریم L2TP ، یک دیتاگرام UDP ، یک فریم ESP ، یک دیتاگرام IP و نهایتاً یک فریم PPP دیگر کپسوله شده است می باشد.
SSL
SSL یک پروتکل امنیتی تک منظوره می باشد که برای محافظت داده های در حال انتقال بین سرورهای وب و مرورگرهای سرویس گیرنده طراحی شده است . تقریباً همه سرورهای وب و مرورگرهای موجود از این پروتکل پشتیبانی می کنند.
SSL همانندIPsec دارای سرویس های احراز هویت و رمزنگاری می‌باشد. احراز هویت و توافق بر سر روش مورد استفاده برای رمز نگاری داده ها توسط پروتکل SSLHP انجام می شود. سپس پروتکل SSLRP داده ها را برای رمزنگاری بسته بندی می کند. وقتیکه یک مرورگر وب به یک سرور ایمن شده متصل می شود، سرور یک گواهی دیجیتال را که خود از یک صادر کننده گواهی بدست آورده است به سرویس گیرنده می فرستد. سرویس گیرنده با استفاده از کلید عمومی همان صادرکننده گواهی کلید عمومی سرور را از گواهی دیجیتال بیرون می کشد. وقتی مرورگر توانست کلید عمومی سرور را بدست آورد، می تواند داده هایی که توسط سرور رمزنگاری و فرستاده شده است را رمزگشایی کند.نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

مدیریت محافظت از شبکه‌های کامپیـــــوتری ۱

498

بازدید

مدیریت محافظت از شبکه‌های کامپیـــــوتری ۱ ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز
مقدمه :

برقراری امنیت در شبکه از وظایف همه مدیران شبکه می باشد منظور از امنیت می تواند حفظ داده های محرمانه ای که روی کامپیوترهای یک شبکه ذخیره شده اند و یا محافظت از فایل ها سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی در برابر دستکاری کاربران شبکه باشد. چون در شبکه ها شرایط مختلف نیاز به انواع روش های محافظتی وجود دارد. مکانیزم های امنیتی مختلفی وجود دارد.
 

فصل نهم

حفاظـــــــــت از شبکــــــــه
 

حفاظت از شبکه
حفاظت از شبکه بیش از ملاحظات امنیتی را در بر می‌گیرد، اگرچه آنها نیز مهم می‌باشند.
تضمین سلامت داده ها
نادیده گرفتن مسائل مربوط به سلامت داده ها خصوصاً در این دوره مدرن از سخت افزارهای با قابلیت اطمینان بالا و سیستم های عامل شبکه پیشرفته آسان می باشد. با این حال. هنوز تعدادی از حقایق زشت – اما مهم – در مورد سرویس دهنده شبکه صادق می باشند و در صورتی که مراقب آنها نباشید در نهایت مشکلاتی را برایتان فراهم خواهند نمود.
•    امکان از کار افتادن برای هر دیسک گردان وجود دارد.
دیسک گردان ها وسایل مکانیکی بسیار پیچیده می باشند که با ضرایب تحمل دقیقی ساخته شده اند. قابلیت اطمینان و طول عمر دیسک گردان  ها در دهه گذشته به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته اند اما دیسک گردانها هنوز دچار خرابی می شوند فقط نیاز به زمان دارند. به علاوه. دیسک گردان‌ها در رابطه با عوامل محیطی بسیار حساس می باشند بسیاری از دیسک گردان های بزرگ و با سرعت بالا می توانند در مقابل کوچکترین تغییرات درجه هوا دچار خرابی شوند. اعتماد به قابلیت اطمینان دیسک مغناطیسی در مورد داده ها یک عمل جسورانه و بی احتیاطی می باشد.
•    وسایل مکانیکی طول عمر محدودی دارند.
این دید توسعه ای از حقیقت اول می باشد. هر وسیله مکانیکی یا الکتریکی در هر صورت زمانی از کار خواهد افتاد که می تواند خنک کننده ها، منابع تغذیه الکتریسیته یا بوردهای اصلی باشند.
•    ناپایداری الکتریسیته
•    قانون
حفاظت از سیستم‌عامل
ویندوز NT‌مانند اکثر سیستم‌های عامل شبکه مدرن یک سیستم‌عامل با قابلیت اطمینان چشمگیر می‌باشد. عوامل بد می‌توانند و اتفاق می‌افتند و در نهایت سرویس‌دهنده شما می‌تواند از کار بیفتد و در حین این فرایند فایل‌های مهم شما را صدمه بزند و بدین ترتیب راه‌اندازی مجدد سستم غیرممکن شود. هر شخصی که چنین وضعیتی را تجربه کرده باشد می‌تواند ترمیم یک سرویس‌دهنده ویندوز NT سِرور(یا هر سرویس‌دهنده دیگری) را به عنوان یک تجربه ناخوشایند برایتان بازگو کند، خصوصاً بسیاری از این تکنیک‌ها می‌توانند برای بسیاری غیر عاقلانه به نظر برسند.
می‌توانید آسیب‌پذیری را با برنامه ریزی از قبل و به کارگیری چندین مرحله ساده مشکلات مربوط به از کارافتادگی، سیستم را کاهش داده و بدین ترتیب شانس از دست دادن داده‌ها را نیز تا حد زیادی از بین ببرید.
رویه های نصب
می توانید از چندین راهبرد متفاوت در خلال عملیات نصب استفاده کنید تا به طور قابل توجهی کاهش شانس اینکه با مشکلات فراوان بخواهید سرویس دهنده را به حالت اول بازگردانید و همچنین کاهش ضریب از دست دادن داده ها پس از خرابی سیستم برایتان فراهم شود.
سیستم های فایل
سرور می توانند تعداد متفاوتی از سیستم های فایل را استفده کند اکثر کاربران برای سرویس دهنده خود فقط از NTFSاستفاده می کنند که در دید اول به نظر بهترین انتخاب به نظر می رسد. NTFS  خصوصاً برای محیط سیستم عامل شبکه با عملکرد بالا که ویندوز NT در آن وجود دارد طراحی شده است در طول انجام این فرایند طراحان ویندوز NT  سیستم فایل  FAT    را توسعه دادند و بسیاری از مشکلات آن را حذف نمودند.
NTFS از روش هوشمندتری برای انجام عملیات کلاستر استفاده می کند و بدین ترتیب به طور قابل ملاحظه ای اتلاف فضای دیسک را کاهش می‌دهد.  NTFS   ویژگیهایی را پشتیبانی می کند که  FAT  توان انجام آن را ندارد، مانند امنیت در سطح فایل و فهرست، وضعیتهای سفارشی سازی شده برای سرویس دهی به انواع سیستم فایل مختلف برای سایر سیستم را برای ویندوز   فراهم می سازد. تمام این ویژگیهای عالی  NTFS   را یک سیستم فایل خوب برای اکثر سرویس دهنده های NT  معرفی کرده است برای داده های مستقر بر روی سرویس دهنده، NTFSمعمولاً بهترین و در واقع تنها انتخاب می باشد. با این حال بهتر است که نگهداری از یک بخش  FAT    کوچک بر روی دیسک راه انداز سرویس دهنده را در نظر گیرید.
نسخه‌های پشتیبان از فهرست داس را داشته باشید
تکنیک دیگر و مفید برای نصب سرویس‌دهنده ایجاد یک کپی از فهرست نصب پیش فرض سیستم‌عامل می‌باشد. انجام این کار ساده است: پس از تکمیل نصب سیستم‌عامل و عملیاتی بودن کامل سیستم فهرست را به فهرست دیگری کپی کنید(برای مثال، Winntbkp ). سپس با تغییر فایل /BOOT.INI انتخاب راه‌اندازی از فهرست دوم را برای خود فراهم سازید.
در صورت عدم راه‌اندازی سیستم،می‌توانید از طریق کپی پشتیبان  سیستم را با تنظیم‌های سخت‌افزاری و برنامه‌های راه انداز و بانک اطلاعاتی(SAM) مشابه راه‌اندازی نمایید. امکان بازگشت به مراحل را در اختیارتان می‌گذارد ـ می‌توانید به جای ترمیم صدمه سریعاً به یک سیستم عامل عملیاتی بازگردید.
استفاده از ویژگیهای تکرارسازی قلمرو
آیا قصد استفاده از یک قلمرو ویندوز NT  دارید؟ اگر چنین است، در صورت امکان، همیشه یک (BDC) را در محیط کاری داشته باشید. اگر منابع کافی ندارید، از کامپیوتر در سطح پایین تری برای BDC استفاده کنید. تنها توانایی مورد نیاز برای این کامپیوتر دریافت نسخه های به روز از بانک اطلاعاتی Domain SAM می باشد. اگر به هر دلیلی، (PDC) از کار افتاد، داشتن سرویس های ورود به سیستم و خروج از سیستم تا فعال شدن PDC عالی خواهد بود. اگر فاجعه ای رخ داد و کامپیوتر شخصی تان باید مجدداً نصب شود، هنوز یک کپی از Domain SAM  خود را خواهید داشت. اینکه به خود اطمینان دهید هرگز Domain SAM  را از دست نخواهید داد بدون اعتبار می باشد، خصوصاً در مخیط های کاری بزرگ و چند قسمتی با ساختارهای پیچیده مجوزهای کاربری و روابط بر اساس Trust که می تواند همه چیز را با خرابی سیستم از کار بیندازد. در صورت وقوع چنین وضعیتی عملیات بسیار زیاد در رابطه با پیکر بندی مجدد جهت ایجاد قلمرو را خواهید داشت.

تکنیک های مراقبت از سیستم
اکنون آسیب پذیری خود را در خلال فرآیند نصب به از دست دادن داده‌ها کاهش داده اید زمان آن رسیده است که اقدامات پیشگیری در مورد سرویس دهنده جهت به حداقل رسانی زمان خرابی را مورد مطالعه قرار دهیم.
سه دیسکت راه اندازی سیستم
سه دیسکت راه اندزی اولین سه دیسکت ازسری دیسکت های نصب ویندوز NT  می باشند. این سه دیسکت راه اندازی و آغاز فرآیند ترمیم یا نصب مجدد راحتی تحت کنترل کننده های NTFS و / یا scsI برایتان فراهم می‌سازند. این سه دیسکت را همیشه مهیا داشته باشید.
 در صورتی که نمی توانید این سه دیسکت را پیدا کنید، می توانید آنها را از سی دی نصب ویندوز NT بسازید. سی دی را در درایو قرار دهید، برای سخت افزار به فهرست مناسب سؤییچ نمایید و فرمان زیر را در خط فرمان داس اجرا نمایید.
به سه دیسکت فلاپی خالی نیاز خواهید داشت.
•    دیسکت فلاپی راه انداز NT
•    دیسکهای ترمیم اورژانس
•    دیسکت Disk Administrator Configoration
 

فصل دهم

حفاظت از سخت‌افزار
 
حفاظت از سخت افزار
 بهترین وضعیت موجود برای مراقبت از سیستم‌عامل فقط زمانی خوب خواهد بود که سخت‌افزار مربوطه نیز خوب باشد. اگر سخت‌افزار شما دائماً دارای مشکل می‌باشد ـ از طریق مسائل مربوط به قابلیت اطمینان یا مسائل خارجی ـ حتماً خرابی سیستم را تجربه خواهید کرد. خوشبختانه، چنین خرابیهای مرتبط با سخت‌افزار را می‌توان به چندین طریق کاهش داد یا جلوگیری نمود.
منابع تغذیه وقفه‌ناپذیر(UPS)
سیستم‌های کامپیوتری از الکتریسیته استفاده می‌کنند. پیچیدگی عظیم و اندازه کوچک قطعات الکترونیکی در سیستم آنها را در رابطه با مشکلات الکتریسیته بسیار حساس می‌کنند. در یک محیط ایده آل، الکتریسیته استفاده شده در سیستم همیشه با فرکانس مشابه و بدن هیچ‌گونه نوسان یا خاموشی در سرویس عمل خواهد کرد. متأسفانه، در یک محیط واقعی، الکتریسیته از طریق یک شبکه بسیار بزرگ از هادی‌ها تحویل داده می‌شود که هزاران وسیله دیگر نیز آن استفاده می‌کنند. شبکه‌های الکتریسیته‌ای به کار گرفته شده امروزی هرگز برای برابری با قدرت تحمل  وسایل کامپیوتری طراحی نشده بودند؛ بنابراین مشکلات مربوط به نوسانات دائم در الکتریسیته تا خرابی کامل همه از موارد ممکن می‌باشند.
همه‌ ما در مرحله‌ای بر اثر قطعی الکتریسیته کار انجام شده بر روی کامپیوتر را از دست داده‌ایم این یک دلیل تمام عیار در رابطه با اهمیت ذخیره‌سازی کارتان می‌باشد. خوشبختانه، چنین رویدادهایی بر روی یک کامپیوتر شخصی فقط کار یک کاربر را در خطر می‌اندازد. لحظه‌ای فکر کنید، تأثیر قطع الکتریسیته بر روی یک سرویس‌دهنده شبکه که تعداد زیادی کاربر بر روی آن مشغول کار می‌باشند را در نظر گیرید. به علاوه، مشکلات مربوط به الکتریسیته می‌توانند باعث از دست دادن داده‌ها شوند؛ اگر یک سیستم در حین انجام عملیات حساس از کار بیفتد یا قطعی الکتریسیته داشته باشد، داده‌های بیهوده خواهند شد، سیستم‌عامل راه‌اندازی نخواهد شد یا سخت‌افزار حتی می‌تواند صدمه ببیند.
چهار مشکل مرتبط با الکتریسیته را باید مورد مطالعه قرار دهیم:
•    قطع الکتریسیته – اولین مشکل واضع ترین می باشد. در صورت قطع الکتریسیته کامپیوترتان افلب در حین انجام عملیات حساس خاموش می شود و صدمه غیر منتظره ای را باعث می شود.
•    پارازیت الکتریسیته ای – پرتوهای الکترومغناطیسی که از طریق وسایل الکترونیکی بدون حفاظ ایجاد می شوند یا پدیده های زیست محیطی. می توانند عرضه الکتریسیته را با پارازیت های الکتریسیته ای آلوده کنند و مشکلات بدی را برای وسایل الکترونیکی به وجود آورند.
•    نوسانات الکتریسیته – آیا هرگز نابودی یک تلویزیون یا تلفن به وسیله رعد و برق را تجربه کرده اید؟ این مثالی کمیاب از نوسانات الکتریسیته می باشد که در آن الکتریسیته به درجه ای از قدرت می‌رسد که بسیار بیشتر از حد نیاز می باشد – تا اندازه ای زیاد است که می تواند وسیله را نابود کند. اکثر نوسانات ناگهانی الکتریسیته بدین شدت نمی باشند اما نوسانات کوچک بسیار رایجتر بوده و حتی یک نوسان بسیار کوچک نیز می توانند بعضی از وسایل را صدمه زند.
•    نیمه خاموشی ها – نیمه خاموشی ها نوسانات الکتریسیته ای منفی می باشند آنها زمانی رخ می دهند که عرضه الکتریسیته فراتر از ظرفیت موجود انجام می گیرد و بدین ترتیب الکتریسیته کمتری عرضه می شود. چراغها ناگهان کم نور می شوند و وسایل الکترونیکی به دلیل کمبود الکتریسیته خاموش و روشن یا حتی صدمه می بینند.
رایجترین وسیله از الکتریسیته استفاده شده به وسیله کاربران موج گیر می‌باشد این وسیله جهت فراهم نمودن حفاظت در مقابل نوسانات شدید در الکتریسیته طراحی شده است که جریان الکتریسیته را کاهش می دهد و بدین ترتیب جلوی الکتریسیته بیش از حد را می گیرد. بسیاری از این وسایل فیلترهایی را نیز برای مقابله با پارازیت های اضافی ارائه می دهند.
متأسفانه، تعداد زیادی از این وسایل در بازار وجود دارند که توانایی مقابله واقعی با نوسانات عظیم و حفاظت را ندارند و حفاظت آنها نیز می تواند به وسیله یک نوسان ضعیف یا حذف شود. به علاوه، آنها حفاظتی را برای مقابله با افت ولتاژ یا خاموشی کامل الکتریسیته فراهم نمی سازند.
راه حل بهتری وجود دارد: منبع تغذیه وقفه ناپذیر . UPS ها فقط برای یک منظور به طوری که نامشان می رساند طارحی شده بودند: تأمین عرضه الکتریسیته مطمئن برای کامپیوترها. UPS از یک باتری که هنگام موجود بودن الکتریسیته خود را شارژ  می کند استفاده می نماید. در صورت قطعی الکتریسیته وسیله به باتری سوییچ می کند، زمان کافی را جهت ذخیره سازی و خاموش نمودن صحیح سیستم برای کاربران فراهم می سازد یا در UPS های بزرگتر کاربران به کار خود ادامه می دهند. تکامل UPS ها،سرویس های بیشتری به تعدادی از مدل ها اضافه شده اند. این سرویس ها شامل موج گیر، فیلترسازی الکتریسیته و توانایی های خاموش کردن از راه دور می باشند.
عوامل زیست محیطی
وسایل کامپیوتری در رابطه با محیط اطراف خود حساس می باشند حرارت و رطوبت بسیار زیاد می توانند عملیاتی بودن آنها به مقدار زیادی کاهش دهند و می توانند باعث از کار افتادن و خرابی وسیله شوند. سخت افزارهای جدید، خوشبختانه مقاومتر و حساسیت کمتری نسبت به عوامل زیست محیطی در مقایسه با انواع قدیمی تر دارند زمانی که ساختمانها به وسیله حرارت قطعات کامپیوتر شرکتها گرمای زیادی را متحمل می شدند گذشته استو هنوز متعادل نگهداشتن حرارت و رطوبت در محدودهای قابل قبول مهم می باشد.
استفاده از یک اتاق کامپیوتر کنترل خوبی را در رابطه با چندین عامل برایتان فراهم می سازد. نخست می توانید حرارت و رطوبت اتاق را در سطح مطلوبی کنترل کنید. دوم، می توانید سخت افزارها و داده های حساس خود را در یک اتاق با محدودیتهای دسترسی لازم نگه دارید. سوم، می توانید سرویس های الکتریسیته ای مطمئن را با استفاده از فیلترسازی و باتری پشتیبان برای کل اتاق به جای وابسته بودن به UPS های مجزا فراهم سازید. چهارم،می توانید تعدادی از وظایف سازماندهی را از این مکان برای کل شرکت فراهم سازید.
اتاق های کامپیوتری نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارند برای بسیاری از شرکتها، حفاظت فراهم شده با ارزش تر از هزینه می باشد.
تکرارسازی سخت افزار
با تکامل کامپیوترها، آنها با گذشت زمان از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار شده اند. از کارافتادن سخت افزار دیگر مانند سابق رایج نمی باشد. هنوز می تواند رخ دهد دیسک های سخت خراب می شوند، CPU ها به دلیل حرارت زیاد خراب می شوند، خنک کننده ها عمل نمی کنند و کابل های شبکه صدمه می بینند. برای اکثر وظایف، این ریسک قابل قبول می‌باشد اگر بدترین وضعیت پیش آید و قطعه ای از سخت افزار خراب شود، این قطعه و داده های آن تعویض شده و کامپیوتر مجدداً شروع به کار می کند. تعدادی ازشرکتها دارای سیستم هایی می باشند که نمی توانند زمان مدت خرابی را تحمل کنند بدین دلیل، بسیاری از تولیدکنندگان سرویس دهنده سخت افزارهایی را توسعه داده اند که ویژگی های تکرارسازی توکار دارند.
تعدادی سیستم توانایی نصب چندین قطعه تکرارساز سخت افزار با امکانات سوییچ نمودن خودکارسازی شده را هنگام مشکل به وسیله فعال در صورت خرابی یک وسیله فراهم می سازند. چنین موارد تکرارسازی می توانند در مورد خنک کننده ها، منابع تغذیه، کارت های شبکه ها و حتی CPU ها به کار گرفته شوند. اگر چه این سیستم ها غالباً گران می باشند، بسیاری از شرکتها جهت تضمین اینکه خرابی سخت افزار که باعث زمان مدت خراب می شود را دارا نباشند حاضرند این مبلغ را پرداخت کنند.
حفاظت از داده های کاربری
نوعی خرابی حتماً اتفاق خواهد افتاد این خرابی می تواند مشکل سخت افزاری، حمل عوامل بد یا اشکالات سیستم عامل را در برداشته باشد نه تنها ممکن است بکله سیستم شما در مقطعی از زمان از کار خواهد افتاد. در این فرایند احتمال از دست دادن داده هایی که کاربر بر روی سیستم های شما ذخیره یا با آنها کار کرده است وجود دارد. می توانید سیستم خود راحتی در مقابل چنین وضعیتی با استفاده از دو روش حفاظت نمایید: راهبردهای صحیح تهیه نسخه پشتیبان و مخازن ذخیره سازی تکرارساز.
تهیه نسخه پشتیبان
ایده مرتبط به تهیه نسخه پشتیبان ساده می باشد: یک کپی پشتیبان را در صورت از کار افتادن دیسک سخت داشته باشید.
می توانید از داده های خود در انواع مختلف وسایل پشتیبان تهیه کنید:
•    پشتیبان درون خطی – عبارت درون خطی در رابطه با مخازن داده ای به رسانه ذخیره سازی ارجاع داده می شود که دائماً و سریعاً برای سیستم موجود باشد. این مخزن استفاده شده وسیله سیستم مخزن درون خطی می باشد. تهیه پشتیبان درون خطی به اقدامات پیاده سازی آسان و ساده تهیه نسخه پشتیبان مرتبط می باشد مانند تهیه یک کپی عیناً متشابه از دیسک های سخت . سیستم پشتیبان درون خطی، اگرچه سریع و ساده می باشد گران نیز است – فقط در واقع نیمی از رسانه ذخیره سازی درون خطی را استفاده می کنید، زیرا نیمه دیگر فضای دیسک جهت نگهداری یک کپی از داده های عملیاتی به کار گرفته می شود.
•    پشتیبان نیمه درون خطی – عبارت نیمه درون خطی یعنی رسانه ذخیره سازی که همیشه درون خطی نمی باشد اما می توان آن را با سرعت و سادگی در دسترس قرار داد. پشتیبان نیمه درون خطی به طور سنتی بر روی رسانه قابل انتقال از دیسکت فلاپی برای فایل های کوچک تا دیسک های نوری بزرگ قابل انتقال یا وسایل برجی بزرگ که از آرایه های دیسک های نوری یا نوارهای مغناطیسی استفاده می کنند پیاده سازی می شود. پشتیبان نیمه درون خطی یک مکانیزم پشتیبان قدرتمند می باشد که نه تنها دسترسی به پشتیبان سریع، مطمئن و آسان فراهم می کند بلکه توانایی ذخیره سازی مقدار زیادی از داده ها که به صورت عمومی استفاده نمی شوند را در صورت نیاز در دسترس قرار می دهد مخازن نیمه درون خطی گرانقیمت بوده و معمولاً با رسانه ذخیره سازی یا با وسایل بزرگ فضای فیزیکی زیادی را اشغال می کنند.
•    پشتیبان برون خطی – پشتیبان برون خطی نوعی می باشد که غالباً استفاده می شود. پشتیبان برون خطی کپی نمودن داده ها بر روی رسانه های کوچک مطمئن و قابل انتقال را در بر دارد که غالباً از تکنیک های فشرده سازی نیز استفاده می کنند. رایجترین رسانه برون خطی استفاده شده نوار مغناطیسی می باشد. ذخیره سازی برون خطی نسبتاً هزینه مناسب در بر دارد و پیاده سازی آن آسان می باشد با این وجود این وسیله آهسته عمل می کند و بسیار نامطمئن می‌باشد و نیاز به اداره و استفاده با دقت زیاد دارد. اندازه کوچک و هزینه مناسب رسانه پشتیبان برون خطی این رسانه را رایجترین رسانه ها نموده است.نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi