جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دانلود کتاب طراحی سایت بدون کد نویسی در ۷ روز

3,522

بازدید

دانلود کتاب طراحی سایت بدون کد نویسی در ۷ روز ۲٫۸۸/۵ (۵۷٫۵۰%) ۸ امتیازs

دانلود طراحی سایت بدون کد نویسی در ۷ روز

دانلود کتاب طراحی سایت بدون کد نویسی در 7 روز

دانلود کتاب

مقدمه : اگر شما در حال تحصیل در هر مقطعی هستید و می خواهید به راحتی آب خوردن هر سایتی که دوست دارید ؛ بسازید و از این راه کسب درآمد کنید یا صاحب یک کسب و کار هستید و برای کسب و کارتان می خواهید سایت بسازید ؛ این کتاب مناسب شماست .نويسنده / مترجم : اسماعیل منصوری
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 1.7 مگابایت
نوع فايل : PDF
تعداد صفحه : 30

 ادامه مطلب + دانلود...

دانلود کتاب راهنمای کامل آموزش طراحی سایت

2,953

بازدید

دانلود کتاب راهنمای کامل آموزش طراحی سایت ۴٫۷۵/۵ (۹۵٫۰۰%) ۸ امتیازs

دانلود کتاب راهنمای کامل آموزش طراحی سایت

دانلود کتاب راهنمای کامل آموزش طراحی سایت

دانلود کتاب راهنمای کامل آموزش طراحی سایت

امروزه بر هیچ شخصی پوشیده نیست که داشتن یک سایت اینترنتی از ملزومات زندگی در عصر نوین است. باید خدمت شما عرض کنم که با توجه به پیشرفتی که در عرصۀ اینترنت رخ داده است، هر کسی می تواند سایت اینترنتی خود را داشته باشد و محتویات خود را روی آن بارگذاری کند. تا دیگران آمده و از آن محتوا استفاده کنند. در حال حاضر راه اندازی و ادارۀ یک سایت اینترنتی شاید یکی از سرگرم کننده ترین راه هایی باشد که هر کس یا یک رایانه می تواند انجام دهد.نويسنده / مترجم : علی نیک عقیده
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 2.1 مگابایت
نوع فايل : PDF
تعداد صفحه : 42

 ادامه مطلب + دانلود...

دانلود کتاب آموزش گام به گام طراحی سایت

62,269

بازدید

دانلود کتاب آموزش گام به گام طراحی سایت ۴٫۶۸/۵ (۹۳٫۶۸%) ۳۸ امتیازs

دانلود کتاب آموزش گام به گام طراحی سایت

این کتابی که در حال حاضر برای شما آماده ی دانلود شده است، کتابی تصویری کامل و جامع است برای کسانی که می خواهند وارد دنیای پر هیاهوی اینترنت شوند. در این کتاب کار از مقدمات طراحی سایت شروع می شود و پس از آن به سراغ تهیه یک هاست یا فضای میزبانی و دامنه خواهیم رفت.نويسنده / مترجم : جمال روح بخش
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 1.2 مگابایت
نوع فايل : PDF
تعداد صفحه : 35

 ادامه مطلب + دانلود...

چه سیستم مدیریت محتوا برای وب سایتم برگزینم ؟

1,356

بازدید

چه سیستم مدیریت محتوا برای وب سایتم برگزینم ؟

طراحی وب سایت امروزه به مبحثی بسیار گسترده بدل شده است و انتظارات مدیران وب سایت ها هم هر روز بیشتر می شود و در این میان رقابت شدیدی که در دنیای اینترنت و در میان مالکان وب سایت ها برای کسب تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان وجود دارد کار طراحی وب سایت را بسیار پیچیده کرده است. نرم افزار های بسیاری در این زمینه وجود دارند که می توانند در ایجاد صفحات وب به شما کمک کنند اما برای اینکه یک وب سایت دینامیک جامع و کارا داشته باشید باید یک تیم برنامه نویسی قوی داشته باشید که هزینه بسیار زیادی هم دارد.نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

مزایای سیستم های مدیرت محتوا

293

بازدیدنويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...

سیستم های مدیریت محتوی (cms)

664

بازدید

مقدمه:
امروزه پیشرفت تکنولوژی روند رو به رشدی را به سرعت طی می‌کند و در این میان کامپیوتر و IT نقش اساسی را بر عهده دارند و دنیای بزرگ ما را به دهکده کوچک جهانی تبدیل کرده اند.
اینترنت، فضای سایبر و سایت های وب همگی مسئول ارتباط ما با این دهکده جهانی اند، از طرفی کاربران برای انجام امور مختلف خود همیشه فاکتورهای خاصی را در نظر دارند از این رو دانشمندان IT همواره سعی کرده اند با خلق مفاهیم و تکنولوژی های جدید همه فاکتورهای اساسی کاربران ازجمله کارایی، سرعت، دقت، امنیت، آسانی و زیبایی و … را تا حد مطلوب مورد توجه قرار دهند.
سیستم های مدیریت محتوی یا cms یکی از این دستاوردها است که دراین مجال اندک سعی شده است تا حدودی به آن پرداخته شود و به عنوان نمونه روی سیستم مدیریت محتوی خاصی به نام postnuke تمرکز شده است.
 

فصل اول
سیستم های مدیریت محتوی (cms)
 

دنیای امروز دنیای اطلاع رسانی است. در صحنه رقابت تنگاتنگی که امروزه بین شرکتها و موسسات وجود دارد، یکی از اصول اولیه برای بقا و پیشرفت اطلاع رسانی صحیح و لحظه به لحظه است. واضح است که اولین وسیله ارتباطی و اطلاعاتی در عصر حاضر شبکه جهانی اینترنت می‌باشد. تقریبا هیچ شرکت یا موسسه ای را در دنیا نمی‌توانید پیدا کنید که در زمینه کاری خود موفق باشد بدون اینکه از طریق وب سایت اینترنتی خود را به دیگران معرفی کرده باشد. با توجه به اهمیت بالایی که پایگاه های اینترنتی در دنیای تجارت دارند،‌معمولا مدیران ارشد شرکتها تمایل دارند خود شخصا بر محتویات آن نظارت داشته باشند این در حالی است که آنان معمولا فاقد دانش فنی در مورد نحوه طراحی و تولید و ایجاد تفکرات در یک سایت اینترنتی هستند. در این موارد سیستم مدیریت محتوا می‌تواند بهترین راه حل باشد. سیستم مدیریت محتوا CMS چیست؟ این سیستم ها که امروزه در وب به نام CMS شناخته می‌شوند مخفف Content Management System می‌باشند که یک برنامه نرم افزاری روی سرور هستند و به مدیر سایت اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به طراحی دوباره سایت محتوای سایت را تغییر دهد. سیستم مدیریت محتوای سایت این امکان را به شما می‌دهد خودتان سایت خود را تولید کرده و آن را به طور کامل مدیریت نمایید و برای این امر نیاز به دانش تخصصی در این زمینه ندارید. با استفاده از این نرم افزار بسیار ساده تر از آنچه تصور کنید می‌توانید بخشهای مختلف سایت خود را مدیریت کنید بخشهای جدید ایجاد کرده و به سایت خود اضافه کنید و یا محتویات آنها را تغییر دهید. برای این منظور حتی لازم نیست اطلاعات را مجددا بر روی وب سرور خود بارگذاری کنید. کلیه این تغییرات بلافاصله پس از آنکه دستور تغییر وارد می‌شود اعمال می‌شوند همه چیز بسیار ساده تر از آنچه شما تصور می‌کنید انجام خواهد شد. چرا شما یک CMS لازم دارید؟ اگر سایت شما هر چند وقت یکبار به روز می‌شود می‌توانید بجای اینکه هر بار به یک شرکت طراحی وب مراجعه کنید خودتان با استفاده از برنامه های مدیریت محتوا تغییراتتان را روی سایت اعمال کنید.
مزایای سیستم های مدیرت محتوا
چیست و چگونه می توان آنها را به طور موفق پیاده سازی کرد؟ برای روشن شدن معنای عبارت «مدیریت محتوا» باید گفت توصیف آن وابسته به نیازمندی های سازمان دارد و یا این که ارائه دهنده CMS چه امکاناتی را فراهم آورده است، در حال حاضر هدف و یا استاندارد مشخصی برای سیستم های مدیریت محتوا وجود ندارد که بتواند نیازهای متنوع مطرح شده موجود در صنعت IT مرتبط با سازمان ها را پوشش دهد.
بنابر این عامل موفقیت در اجرا و پیاده سازی یک سیستم مدیریت محتوا می تواند راه‌اندازی و ارزیابی کامل یکی از کاربردهای مشخص تجاری سازمان با فرآیند های مشخص موجود سازمان باشد. به عنوان مثال می تواند گردش اسناد رسیدگی به درخواست های مشتریان یا فرایند پرداخت حقوق و مطالبات بیمه ای یا فرآیند گردش حساب های پرداختنی یا هر فرآیند شناخته شده دیگر سازمان باشد. یکی از این فرآیندها را بتوانید پیاده کنید می توانید راحتتر در مورد انتخاب سیستم مدیریت محتوا تصمیم بگیرید. تا سیستم پیاده شده نزدیکترین وضعیت را به فرایندها و کاربردهای سازمان داشته باشد. سرانجام باید گفت که اجرای موفق باید مزایای تجاری برای سازمان در برداشته باشد.
آنهایی که توانسته اند سیستم های مدیریت محتوا را موفق اجرا کنند مزایای پایه ای این سیستم را چنین بیان می کنند:
–    بهبود کارآیی تجاری 
–    کاهش هزینه های عملیاتی و اجرایی
–    سرعت بخشیدن به رسیدگی به اعتراضات و نارسائی ها
–    ارائه وسیعتر کالا و خدمات
–    کاهش میزان ریسک
بنابر این با ارزیابی آگاهانه و دقیق و ارای راه حلی که نیازهای تجاری را پوشش دهد، سازمان خواهد توانست به افزایش تولید، رضایت مشتری و سود دهی مناسب دست یابد. ایا سیستم های مدیریت محتوای تحت وب برای سازمان های با توانایی مالی کم نیز وجود دارد؟ در مطرح کردن این سئوال قدری تامل کنید.
شیوه‌های مختلف ارزیابی cms ها
شیوه‌های مختلفی برای ارزیابی cmsها وجود دارد، هزینه ریالی اجرای سیستم‌ فقط یک وجه ارزیابی است. شما باید هزینه نبودن آن را نیز برطرف کنید. برای این منظور سوالات زیر را برای خود مطرح کنید و در پاسخ به آنها به این نکته توجه داشته باشید که، کل دانش سازمان از اطلاعات پایگاه داده گرفته تا آنچه کارمندان به عنوان دانش و مهارت می‌دانند، سرمایه و دانش فنی سازمان را تشکیل می‌دهد. در دسترس نبودن اطلاعات ذر سطوح مختلف سازمان چقدر هزینه، یا عدم سود دهی دارد؟ ریسک استفاده از اطلاعات قدیمی و نادقیق روی وب سایت و فرآیندهای در گردش سازمان چقدر است؟ هزینه بیمه شدن در مقابل این ریسک‌ها چقدر است؟ اگر مدیر IT یا مدیر سایت اینترنتی شما نباشد، چگونه می‌توانید اطلاعات قدیمی و نادقیق را تصحیح و جایگزین کنید.؟ با سرمایه‌گذاری نامناسب، همه این موضوع‌ها از طریق یک cms که موفق اجرا شود پوشش داده می‌شود.
گرچه ممکن است هزینه اولیه آن بالا به نظر برسد ولی سریعاً جایگزین خواهد شد. امروزه راه‌اندازی و راهبردی سایت‌های وب درگیر شدن با کد HTML نیست. ابزارهای CMS همه فرایند را خودکار سازی می‌کنند و بدون دانستن تکنولوژی صفحات وب می‌توانید بدون در نگرانی و تاخیر همیشه اطلاعات بروز ارائه دهید.
در نهایت، این تصویر شما است که افزایش سود‌دهی سازمان را در مقابل هزینه‌هایی که برای CMS می‌بینید تحقق خواهد بخشید. بنابراین با وجود آگاهی از این حقیقت که حجم و تعداد مستندات الکترونیک! افزایش روز افزون غیر قابل تصور دارند، CMS ها با هر تعریفی جزء ابزارهای مهم و کارآمد صنعت IT خواهند بود. می‌توانید با اطمینان در زمینه‌های CMS سرمایه‌گذاری کنید، چرا که میزان فروش سیستم‌های مدیریت محتوا در سطح دنیا در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ با ۳۵ درصد افزایش ، ۳ میلیارد دلار بوده است. استفاده از CMS به جای روش قدیمی صفحات ثابت از لحاظ تجاری و اقتصادی مزایای بسیار زیادی دارد از جمله:
•    صرفه‌جویی در زمان برای ایجاد و بروزرسانی صفحات وب
•    سازگاری و استحکام بیشتر
•    راهبردی (navigation) پیشرفته
•    کنترل نامتمرکز سایت
•    امنیت بالاتر وب سایت
•    کاهش ورود اطلاعات تکراری
•    کاهش چشمگیر هزینه‌های نگهداری
قابلیت‌های لازم برای یک CMS
در زیر برخی قابلتیهایی که برای یک CMS لازم است و حتماً قبل از اتخاذ تصمیم نهایی برای استفاده از آن باید در نظر گرفته شود آمده است:
•    چه سرویسها و خدماتی ارائه می‌کند، مثلاً برای تهیه backup مرتب از مطالب
•    محدودیتهای سخت‌افزاری و شبکه
•    سیستم‌های عاملی که CMS با آنها سازگار است.
•    از چه web- serverهایی پشتیبانی می‌کند؟
•    آیا بازدید کنندگان سایت شما، نزم‌افزار یا plug- in دیگری نیاز دارند؟
•    CMS از چه مرورگرهایی پشتیبانی می‌کند؟
•    امکان ورود و خروج اطلاعات  از سیستم به برنامه دیگر چگونه است؟
•    راهنما و document های ارائه شده چقدر نیاز شما را برای تماس با بخش پشتیبانی کاهش می‌دهد؟
•    آیا شرکت پشتیبانی ۲۴ ساعته و موثر برای مشکلات احتمالی دارد؟
•    آیا قابلیت جستجوی مطابل برای بازدیدکننده وجود دارد؟
•    چه تضمینی برای امنیت مطالب شماو قابلت کنترل غیر متمرکز را دارد؟
•    امکان تغییر واسط کاربری با طرح گرافیکی به راحتی وجود دارد؟
•    آیا امکان ثبت سوابق وب سایتlogging وجود دارد؟
چرا شمایک CMS لازم دارید؟
اگر سایت شما هر چند وقت یکبار (مثلاً هز دو هفته) به روز می‌شود می‌توانید به جای اینکه هر بار به یک شرکت طراحی وب مراجعه کنید، خودتان با نصب یکی از این برنامه‌های مدیریت محتوا، تغیراتتان را روی سایت اعمال کنید.
اگر شما سایت خود را اصلاً بروز نمی‌کنید، باید کم کم به فکر بیافتید، چون بیننده‌های شما وقتی هیمشه با یک صفحه همیشگی روبه‌رو شوند کم کم شما را فراموش می‌کنند، چون چیز جدیدی برای عرضه ندارید.
یک CMS چه امکاناتی دارد؟
طیف وسیعی  از امکانات اکثراً CMS ها در ورژن‌های مختلف و با قابلیت‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند. البته قابلیت ‌بروز کردن اطلاعات در همه مشترک است اما قابلیتهای ویژه دیگری دارند که با قیمت‌های مختلف به شما پیشنهاد می‌دهند. از جمله:
۱-    مدیریت اطلاعات فرستاده شده توسط کاربران و تایید اطلاعات
۲-    چند زبانه بودن.
۳-    ایجاد نقشه سایت داینامیک
۴-    امکان ایجاد تجارت الکترونیک با فروشگاه مجازی
۵-    ایجاد فرم برای دریافت اطلاعات کاربران
۶-    بهینه سازی تصاویر آپولود شده
۷-    ایجاد و بروز کردن متاتگ ها
۸-    امکان جستجو در مطالب سایت.
۹-    امنیت بیشتر
۱۰-    گرایش آمار بازدید ازصفحات
۱۱-    و …
CMSهای اطلاعاتی
این سیستم‌ها معمولاً کار طراحی صفحات سایت است. امکاناتی که این سیستم‌ها دارند تقریباً به شرح زیر است:
۱-    امکان فرستادن اطلاعات به سایت توسط چند کاربر .
۲-    آرشیوبندی اتوماتیک اطلاعات بر اساس تاریخ و موضوع
۳-    ایجاد امکان جستجو در اطلاعات قبلی
۴-    ایجاد لینک دائم برای هر مطلب و متا تگ برای آن
۵-    و امکانات جانبی دیگر مثلاً ایجاد یک صفحه به عنوان لینکستان و …

مزایای سیستم های مدیرت محتوا
چیست و چگونه می توان آنها را به طور موفق پیاده سازی کرد؟ برای روشن شدن معنای عبارت «مدیریت محتوا» باید گفت توصیف آن وابسته به نیازمندی های سازمان دارد و یا این که ارائه دهنده CMS چه امکاناتی را فراهم آورده است، در حال حاضر هدف و یا استاندارد مشخصی برای سیستم های مدیریت محتوا وجود ندارد که بتواند نیازهای متنوع مطرح شده موجود در صنعت IT مرتبط با سازمان ها را پوشش دهد.
بنابر این عامل موفقیت در اجرا و پیاده سازی یک سیستم مدیریت محتوا می تواند راه‌اندازی و ارزیابی کامل یکی از کاربردهای مشخص تجاری سازمان با فرآیند های مشخص موجود سازمان باشد. به عنوان مثال می تواند گردش اسناد رسیدگی به درخواست های مشتریان یا فرایند پرداخت حقوق و مطالبات بیمه ای یا فرآیند گردش حساب های پرداختنی یا هر فرآیند شناخته شده دیگر سازمان باشد. یکی از این فرآیندها را بتوانید پیاده کنید می توانید راحتتر در مورد انتخاب سیستم مدیریت محتوا تصمیم بگیرید. تا سیستم پیاده شده نزدیکترین وضعیت را به فرایندها و کاربردهای سازمان داشته باشد. سرانجام باید گفت که اجرای موفق باید مزایای تجاری برای سازمان در برداشته باشد.
آنهایی که توانسته اند سیستم های مدیریت محتوا را موفق اجرا کنند مزایای پایه ای این سیستم را چنین بیان می کنند:
–    بهبود کارآیی تجاری 
–    کاهش هزینه های عملیاتی و اجرایی
–    سرعت بخشیدن به رسیدگی به اعتراضات و نارسائی ها
–    ارائه وسیعتر کالا و خدمات
–    کاهش میزان ریسک
بنابر این با ارزیابی آگاهانه و دقیق و ارای راه حلی که نیازهای تجاری را پوشش دهد، سازمان خواهد توانست به افزایش تولید، رضایت مشتری و سود دهی مناسب دست یابد. ایا سیستم های مدیریت محتوای تحت وب برای سازمان های با توانایی مالی کم نیز وجود دارد؟ در مطرح کردن این سئوال قدری تامل کنید.
شیوه‌های مختلف ارزیابی cms ها
شیوه‌های مختلفی برای ارزیابی cmsها وجود دارد، هزینه ریالی اجرای سیستم‌ فقط یک وجه ارزیابی است. شما باید هزینه نبودن آن را نیز برطرف کنید. برای این منظور سوالات زیر را برای خود مطرح کنید و در پاسخ به آنها به این نکته توجه داشته باشید که، کل دانش سازمان از اطلاعات پایگاه داده گرفته تا آنچه کارمندان به عنوان دانش و مهارت می‌دانند، سرمایه و دانش فنی سازمان را تشکیل می‌دهد. در دسترس نبودن اطلاعات ذر سطوح مختلف سازمان چقدر هزینه، یا عدم سود دهی دارد؟ ریسک استفاده از اطلاعات قدیمی و نادقیق روی وب سایت و فرآیندهای در گردش سازمان چقدر است؟ هزینه بیمه شدن در مقابل این ریسک‌ها چقدر است؟ اگر مدیر IT یا مدیر سایت اینترنتی شما نباشد، چگونه می‌توانید اطلاعات قدیمی و نادقیق را تصحیح و جایگزین کنید.؟ با سرمایه‌گذاری نامناسب، همه این موضوع‌ها از طریق یک cms که موفق اجرا شود پوشش داده می‌شود.
گرچه ممکن است هزینه اولیه آن بالا به نظر برسد ولی سریعاً جایگزین خواهد شد. امروزه راه‌اندازی و راهبردی سایت‌های وب درگیر شدن با کد HTML نیست. ابزارهای CMS همه فرایند را خودکار سازی می‌کنند و بدون دانستن تکنولوژی صفحات وب می‌توانید بدون در نگرانی و تاخیر همیشه اطلاعات بروز ارائه دهید.
در نهایت، این تصویر شما است که افزایش سود‌دهی سازمان را در مقابل هزینه‌هایی که برای CMS می‌بینید تحقق خواهد بخشید. بنابراین با وجود آگاهی از این حقیقت که حجم و تعداد مستندات الکترونیک! افزایش روز افزون غیر قابل تصور دارند، CMS ها با هر تعریفی جزء ابزارهای مهم و کارآمد صنعت IT خواهند بود. می‌توانید با اطمینان در زمینه‌های CMS سرمایه‌گذاری کنید، چرا که میزان فروش سیستم‌های مدیریت محتوا در سطح دنیا در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ با ۳۵ درصد افزایش ، ۳ میلیارد دلار بوده است. استفاده از CMS به جای روش قدیمی صفحات ثابت از لحاظ تجاری و اقتصادی مزایای بسیار زیادی دارد از جمله:
•    صرفه‌جویی در زمان برای ایجاد و بروزرسانی صفحات وب
•    سازگاری و استحکام بیشتر
•    راهبردی (navigation) پیشرفته
•    کنترل نامتمرکز سایت
•    امنیت بالاتر وب سایت
•    کاهش ورود اطلاعات تکراری
•    کاهش چشمگیر هزینه‌های نگهداری
قابلیت‌های لازم برای یک CMS
در زیر برخی قابلتیهایی که برای یک CMS لازم است و حتماً قبل از اتخاذ تصمیم نهایی برای استفاده از آن باید در نظر گرفته شود آمده است:
•    چه سرویسها و خدماتی ارائه می‌کند، مثلاً برای تهیه backup مرتب از مطالب
•    محدودیتهای سخت‌افزاری و شبکه
•    سیستم‌های عاملی که CMS با آنها سازگار است.
•    از چه web- serverهایی پشتیبانی می‌کند؟
•    آیا بازدید کنندگان سایت شما، نزم‌افزار یا plug- in دیگری نیاز دارند؟
•    CMS از چه مرورگرهایی پشتیبانی می‌کند؟
•    امکان ورود و خروج اطلاعات  از سیستم به برنامه دیگر چگونه است؟
•    راهنما و document های ارائه شده چقدر نیاز شما را برای تماس با بخش پشتیبانی کاهش می‌دهد؟
•    آیا شرکت پشتیبانی ۲۴ ساعته و موثر برای مشکلات احتمالی دارد؟
•    آیا قابلیت جستجوی مطابل برای بازدیدکننده وجود دارد؟
•    چه تضمینی برای امنیت مطالب شماو قابلت کنترل غیر متمرکز را دارد؟
•    امکان تغییر واسط کاربری با طرح گرافیکی به راحتی وجود دارد؟
•    آیا امکان ثبت سوابق وب سایتlogging وجود دارد؟
چرا شمایک CMS لازم دارید؟
اگر سایت شما هر چند وقت یکبار (مثلاً هز دو هفته) به روز می‌شود می‌توانید به جای اینکه هر بار به یک شرکت طراحی وب مراجعه کنید، خودتان با نصب یکی از این برنامه‌های مدیریت محتوا، تغیراتتان را روی سایت اعمال کنید.
اگر شما سایت خود را اصلاً بروز نمی‌کنید، باید کم کم به فکر بیافتید، چون بیننده‌های شما وقتی هیمشه با یک صفحه همیشگی روبه‌رو شوند کم کم شما را فراموش می‌کنند، چون چیز جدیدی برای عرضه ندارید.
یک CMS چه امکاناتی دارد؟
طیف وسیعی  از امکانات اکثراً CMS ها در ورژن‌های مختلف و با قابلیت‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند. البته قابلیت ‌بروز کردن اطلاعات در همه مشترک است اما قابلیتهای ویژه دیگری دارند که با قیمت‌های مختلف به شما پیشنهاد می‌دهند. از جمله:
۱۲-    مدیریت اطلاعات فرستاده شده توسط کاربران و تایید اطلاعات
۱۳-    چند زبانه بودن.
۱۴-    ایجاد نقشه سایت داینامیک
۱۵-    امکان ایجاد تجارت الکترونیک با فروشگاه مجازی
۱۶-    ایجاد فرم برای دریافت اطلاعات کاربران
۱۷-    بهینه سازی تصاویر آپولود شده
۱۸-    ایجاد و بروز کردن متاتگ ها
۱۹-    امکان جستجو در مطالب سایت.
۲۰-    امنیت بیشتر
۲۱-    گرایش آمار بازدید ازصفحات
۲۲-    و …
CMSهای اطلاعاتی
این سیستم‌ها معمولاً کار طراحی صفحات سایت است. امکاناتی که این سیستم‌ها دارند تقریباً به شرح زیر است:
۶-    امکان فرستادن اطلاعات به سایت توسط چند کاربر .
۷-    آرشیوبندی اتوماتیک اطلاعات بر اساس تاریخ و موضوع
۸-    ایجاد امکان جستجو در اطلاعات قبلی
۹-    ایجاد لینک دائم برای هر مطلب و متا تگ برای آن
۱۰-    و امکانات جانبی دیگر مثلاً ایجاد یک صفحه به عنوان لینکستان و …

 

فصل دوم:
Postnuke
 
بخش اول: کلیات postnuke
معرفی postnuke
Postnuke یک بسته نرم افزاری است که برای مدیریت محتوی، انجمن ها و همکاری بر روی سایت ایجاد شده است. این بسته به عنوان یک نرم افزار opensource به طور رایگان، تهیه شده است (تحت لیسانس عمومی‌GNU)
به عبارت دیگر postnuke انحصاری شده وقانون کپی رایت دارد اما در مقابل ما آزادی های بیشتری داریم.
ما در اینجا مجاز به کپی کردن، استفاده و تغییر post nuke هستیم البته در صورتیکه موافق نکات زیر باشیم.
-سرویس برنامه را به دیگران بدهیم
-مجوز اصلی و کپی رایت را حذف نکنیم و یا تغییر ندهیم و همین مجوز را برای هر کاری مشتق شده دیگر به کار ببریم.
مجوز را کاملا با تمام جزئیات مطالعه کنیم و اگر سوالی داشتیم مستقیما با مسئول کپی رایت تماس بگیریم.
Postnuke روی هر کامپیوتری که می‌تواند php را اجرا کند وانوع مختلفی از پایگاه داده مخصوصا mysql را پشتیبانی می‌کند، می‌تواند اجرا شود.
کلمه postnuke به خاطر این برای این نرم افزار انتخاب شده است که این پروژه یک انشعاب از php- nuke است از این رو نام آن nukenpost انتخاب شده است.
سابقه postnuke
Postnuke یک توسعه دهنده فعال و پر جنب و جوش جهانی و مبتنی بر کاربر دارد. توسعه آن توسط پنج عنصر بنیادی آغاز شده است.
بسیار سخت است که بگوییم این نرم افراز برای استفاده، آسان باشد در حقیقت این نرم افزار باید تا حد امکان حسی و مبتنی بر درک مستقیم باشد.
همزمان با رشد و گسترش postnuke و انجمن ها، ورودی های بیشتری از گستره متفاوتی از مردمی‌که درموقعیت های واقعی متفاوت بودند، دریافت شده است. مثلا هم اکنون postnuke نه تنها روی سایت های کوچک سر گرمی‌استفاده می‌شود، بلکه در تجارت های کوچک دبیرستانها و شرکت ها هم استفاده شده است.
تعداد روبه رشدی از مردم اطراف دنیا در حال همکاری کردن با postnuke به طرق مختلف هستند.
یک ویژگی مهم postnuke سایت آن است که یک نقطه مرکزی برای اطلاعات، بحث و همکاری بین کاربرانی که جز مدیران سیستم، طراحان وب، محققین و توسعه دهندگان هستند، فراهم می‌کند همانند postnuke، این سایت همیشه در حال رشد است تا متناسب با نیازهای انجمن باشد و مانند postnuke همیشه رایگان خواهد بود. به عبارت دیگر طراحی و توسعه postnuke و توسط یک فلسفه خاص از تقسیم کار و باز خورد به انجمن هدایت شده است.
مجوز postnuke
نام postnuke یک نام تجاری ثبت شده است و ما مجازیم که نام این نر افراز را برای هر فعالیتی که وابسته به این نرم افزار است، استفاده کنیم.
این برنامه، نرم افزار رایگان است و می‌توانیم آن را دوباره توزیع کنیم ویا تحت شرایط مجوز عمومی‌کلی GNU چناکه توسط بنیاد نرم افزاری رایگان منتشر شده است. به عنوان نسخه شماره ۲ مجوز یا هر نسخه بعدی دیگر آن را اصلاح کنیم.
این برنامه با امید به اینکه مفید خواهد بود توزیع شده اما هیچ گارانتی حتی برای قابلیت بازرگانی یا تناسب داشتن برای هدف خاصی ندارد.
خصوصیات اصلی postnuke
Postnuke یک محصول فعال و در حال رشد است در زیر بعضی از خصوصیات وعملکردها و توابع درونی آن لیست شده است.
–    واسط ساده کم حجم، موثر، سازگار و با تکنولوژی آسان مرورگر
–    قابلیت نصب آسان روی غلب ایستگاههایی که php را پشتیبانی می‌کنند و تنها به یک پایگاه داده احتیاج دارد البته قابلیت اشتراک هم دارد.
–    پشتبیانی مطلق پایگاه داده در بیشتر قسمتهای مهم پایگاه
–    تاکید بر روی امنیت قوی به طور کل، تمام فرمها چک شده اند، داده ها معتبرند و …
–    بیشتر نواحی ورود متن از منابع، اتاق گفتگو، ورودی ژورنال ها و …) می‌تواند با استفاده از یک ویرایشگر HTML داخلی wysiwyG  ویرایش شوند.
–    سایت توسط یک کاربر admin که در طول نصب تعریف می‌شود، مدیریت می‌شود.
–    قابلیت های plug – in به کاربران یا مدیر اجازه می‌دهد که سایت خود را سفارشی کنند.
–    ماژول های plug- in می‌توانند به برنامه های نصب postnuke اضافه شوند.
–    بسته های زبان plug- in اجازه می‌دهند که هر زبانی را به صورت کاملا محلی داشته باشیم. هم اکنون بیش از ۳۴ بسته زبان وجود دارند.
–    کد برنامه php قابل فهم و روشن نوشته شده تحت یک مجوز GPL است، به راحیت قابل تغییر است تا متناسب با نیاز ما در آید.
–    اهداف برنامه این است که درگیری مدیر را به حداقل مقدار کاهش دهد در حالیکه امنیت را در سطح بالا نگه می‌دارد.
–    با پشتبیانی کردن از محدوده ای از مکانیزم های سندیت از طریق ماژول های تصدیق و سندیت plug- in اجازه بر قراری  قانون جامعیت آسان، توسط سیستم های موجود را می‌دهد.
–    روش LDAP: حساب های ورودی کاربران می‌توانند از طریق یک سرور LDAP بررسی شوند. مدیر می‌تواند مشخص کند چه فیلد هایی استفاده شود.
–    IMAP، POP3، NNTP: حساب های ورودی کاربران از طریق یک سرور پست الکترونیکی یا اخبار بررسی می‌شوند. SSL، گواهی نامه ها و TSL پشتیبانی می‌شوند.
–    پایگاه داده خارجی: هر پایگاهی که حداقل شامل دو فیلد باشد می‌تواند به عنوان یک منبع سندیت خارجی استفاده شود.
–    هر شخص تنها به یک حساب برای کل سرور احتیاج دارد. هر حسابی می‌تواند قابلیت های دسترسی متفاوتی داشته باشد.
–    هر کاربر می‌توانند محدوده زمانی خودش را تعریف کند و هر تاریخی در postnuke به آن محدوده زمانی ترجمه می‌شود.
–    هر کاربر می‌تواند زبانی را که برای واسط postnuke استفاده می‌شود. (انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، پرتقالی و ….) انتخاب کند.
–    امکان جستجو در سایت
–    API پیشرفته (واسط برنامه نویسی کاربردی)
–    ترویج همکاری، ارتباط و انجمن ها در محدوده مفاد و مندرجات
–    سیستم مجوزهای گروهی پیشرفته کاربر و همچنین لیست کوتاهی از ماژول های قابل دسترس به شرح زیر است.
–    انتشار اخبار
–    مدیریت محتوی
–    منابع قابل استفاده RSS
–    محل اخذ آراء
–    ماژول های پرچم ها و علائم
–    ماژول های توضحیات (اجازه می‌دهد ماژول های دیگر که شامل فایل های دانلودی لینک های وب، اخبار و نشریات می‌باشند، توضحیات خود را به محتویات ارسال شده بچسبانند.
–    ماژول FAQ
–    ماژول اتاق گفتگو
–    ماژول لیست اعضا
–    ماژول پیغام خصوصی

بخش دوم: نصب postnuke
این بخش چگونگی نصب postnuke را برای اولین بار نشان می‌دهد و به بعضی از جزئیات درباره برخی از مراحل آن می‌پردازد تا گوناگونی گسترده ای از تفاوت های کمی‌که بین نصب وب سرورها است را پوشش دهد بنابراین این بخش از سند ممکن است طولانی و پیچیده به نظر برسد.
بخش های این سند شامل:
۱-    نیازمندیها
۲-    دانلود
۳-    ساختار فایل
۴-    ایجاد یک فهرست داده
۵-    ایجاد یک پایگاه داده
۶-    تنظیمات مجوز برای فایل config.php
۷-    استفاده از سایت postnuke
Postnuke در ابتدا در لینکوس و با استفاده از mysql , Apache و php توسعه داده شده اما متناوبا توسط postgresql روی macos , windowsxp و سیستم عامل های ؟ ۶، آزمایش شد.
موارد مورد نیاز برای نصب postnuke به شرح زیر است:
۱-    نرم افزار وب سرور، اغلب مردم از Apache استفاده می‌کنند اما postnuke باید روی هر وب سروری که از php پشتیبانی می‌کند مثل ISS روی سکوی windows ، به خوبی کار کند.
۲-    زبان اسکریپتی php (نسخه ۴٫۱٫۰ به بعد) با تنظیمات زیر:
–    کتابخانه GD فعال با قابلیت پشتیبانی برای فرمت های PNG , JPG
–    کتابخانه zlib فعال اگر می‌خواهید از backup/ restore روی sindows استفاده کنید) sessions support فعال باشد.
–    قابلیت file, uploading فعال
–    باید safe mode غیر فعال باشد.
۳-    یک سرور پایگاه داده در حال کار و فعال: mysql یا potgresql کاملا پشتیبانی می‌شوند و برای استفاده با postnuke پیشنهاد می‌شوند.
اگر می‌خواهید postnuke ر روی کامپیوتر شخصی خود اجرا کنید مراحل زیر را گام به گام اجرا کنید.
Apache (و یا IIS)، mysql و php را نصب کنید نصب این نرم افزار ها شامل مراحل گام به گامی‌روی اغلب سکوها است.
دقت کنید، ابتدا باید Apache (یا IIS) نصب شوند و سپس نرم افزار های دیگر روی آن نصب شوند/
بعد از دانلود کردن و باز کردن بسته های آرشیوی یا بررسی کردن فایل ها از طریق cvs، فهرست شاخه ای به نام postnuke برای ما باقی خواهد ماند که شامل تعدادی فایل و فولدر است.
ما می‌توانیم کل فولدر را در فهرست مستندات وب سرورمان قرار دهیم که این حالت سایت در آدرس http:/ your web server. Com/ postunke قرار خواهد گرفت و یا اینکه تمام محتویات را مستقیما داخل فهرست مستندات وب سرور اصلی قرار دهیم که دراین حالت آدرس سایت به آسانی http:/ your web server. Com خواهد بود.
در اینجا خلاصه مختصری از محتویات فولدر postnuke را آورده ام تا برای جهت دهی شما را کمک کند.
ابتدا نیاز داریم یک پایگاه داده خالی (مثلا به نام postnuke) در داخل پایگاه داده سیستم خود همراه با یک کاربر مخصوصی (مثلا postnuke user) که فقط به این پایگاه دسترسی دارد ایجاد کنیم. اگر بخواهیم می‌توانیم از کاربر root استفاده کنیم اما این کار برای یک سیستم تولیدی توصیه نمی‌شود چرا که اگر هکرهایی بخواهند که رمز را کشف کنند تمام سیستم پایگاه داده به جای فقط یک پایگاه داده در معرض خطر قرار می‌گیرد.

خطوط فرمان نمونه برای mysql:
# mysql – u root – p
>create Database Postnuke
> grant select, inset, update, delete, create, drop , indexy alter on postmuke.*to postnukeuser   localhost indenfified by your password
> quit
Mysqladmin –p reload
خطوط فرمان نمونه برای posthtresql:
# su –post gres
>psql –c “create user postnukeuser createdb” , temp1
>psql –c “create database postnudei” – u postnukeuser temp1
>psql –c “alter user postnukeuser nocreatedb, temp1
االبته در مورد کار با my sql من پیشنهاد می‌کنم که از نرم افزار php my admiu برای مدیریت پایگاه داده ایجاد جداول خود استفاده کنید چرا که می‌توانید تمام این کارها را از طریق یک واسط وب انجام دهید به صورت گرافیکی وخیلی آسان.
 
شکل۱
در مرحله بعدی، مطمئن شوید یک ب سرورتان طوری نصب شده که فایل index. php را علاوه بر default. htm.index. html و …. به عنوان صفحه پیش فرض استفاده می‌کند. فقط در Apache این کار را با استفاده از پارامتر Directorydex در فایل httpd. Conf انجام می‌شود.
مطمئن شوید که  index. Php در لیست قرار دارد و برای کارایی بیشتر، ترجیحا در ابتدایی لیست باشد.
همچنین اگر در حال استفاده از Apache2 باشید باید متغیر Accept path Info که اجازه می‌دهد اسکریپت ها، آرگومانها را مانند http: // server/ file. Php/arg1/ arg2 ارسال کنند. فعال یا روشن کنید.
این کار برای مجوز دادن به لینک های وابسته بین منابع شما، ضروری است و همچنین برای کسانی که از وب سایت postnuke شما استفاده می‌کنند اجرا و کارایی بالایی را فراهم می‌کند.
شما می‌توانید از طریق اضافه کردن این خطوط به فایل httpd. Conf خودتان این متغیر را فعال کنید:
Accept path In fo on
و بالاخره،  postnukeبه تعدادی از تنظیمات php برای فعال کردن آن به منظور کار کردن احتیاج دارد.
باید اطمینان حاصل کنید که فایل های config تان مجوزهای صحیحی دارند. یعنی فایل های config- old. Php , cofig. Php شما باید world writable باشند و حتی باید pntemp و زیر شاخه هایش  هم world wrtable باشند. world sritable یعنی که مجموعه مجوز ۷۷۷ و ۶۶۶ متناسب با سیستم شما اگر که بر پایه یونیکس است)
پروسه نصب کاملا گرافیکی است که مجموعه ساده ای از مراحل را برای بالا آمدن و اجرای سایت فراهم می‌کند. فقط کافی است که دستورات صفحه وب را دنبال کند تا نصب انجام  شود، برنامه postnuke، پایگاه داده را نصب خواهد کرد و جداول سایت را هم برای ذخیره داده ایجاد خواهد کرد.
برای نصب سیستم postnuke فایل install. php را از مرورگر اجرا کنید تا فرآیند نصب شروع شود. URL دقیق آن به سایت ما بستگی دارد برای مثال اگر آدرس سایت www. Foo. Com باشد و postnuke در شاخه bor نصب شده باشد URL به شکل زیر خواهد شد.
http: // www foo. Com/ bar/ install. php
 
شکل۲

نکته ای که در اینجا لازم است به آن توجه شود این است که پوشه postnuke باید به حالت  webshare در آید تا بتوان آن را به راحتی در نوار آدرس، آدرس دهی کرد در حالتی که از localhost استفاده می‌کنیم آدرس به شکل زیر تغییر می‌کند.
http:/ localhost/postnuk/ html/ install. php
چون پوشه postnuke به حالت webshare در آمده در هر درایوی که باشد آدرس بالا صحیح خواهد بود اما اگر web share نباشد برای اینکه postnuke در شاخه / inetpub/ www root نصب ویندوز، ریخته شود.
در صحفحه اول نصب همانطور که در شکل  دیده شد زبان مورد نظر را انتخاب می‌کنید سپس در صبحه بعد مجوز GMU را به شما نشان می‌دهد.
 
شکل ۳

با رد شدن و تایید صفحه قبل، صفحه جدید می‌آید که مجوزهای فایل های مختلف از جمله config. Php و Gofig- old. Php را بررسی می‌کند یعنی chmodcheck را انجام می‌دهد.
در ادامه صفحه ای می‌آید که اطلاعات لازم برای ایجاد پایگاه داده و ارتباط با آن را از شما می‌پرسد تا شامل نام کاربر، کلمه عبور، …می‌باشد این اطلاعات در شکل زیر آورده است.
 
شکل ۴
بعد از تایپ و تنظیم این اطلاعات برنامه نصب صفحه جدیدی را نشان خواهد داد که همان اطلاعات وارد شده در صفحه قل توسط خود ما می‌باشد که اگر بخواهیم با دکمه edit می‌توانیم آن ها را ویرایش کنیم. در غیر اینصورت دو انتخاب دارم: نصب جدید یا new install که برای وقتی است که نصب را برای اولین بار انجام می‌دهیم ودکمه upgrade که در ادامه بحث خواهد شد.
 
شکل ۵

در صفحه بعدی با زدن علامت در کنار create database و سپس دکمه start شروع به ایجاد پایگاه داده و جداول آن خواهد کرد.
 
شکل ۶

اگر مراحل قبلی به درستی طی شده باشد و اطلاعات وارد شده برای ایجاد پایگاه داده رمز عبور کاربری معتبر باشند در این مرحله صفحه ای را خواهید دید که با پیغام db has been created و نشان دادن اسامی‌تمامی‌جداول پایگاه، ایجاد صحیح و درست پایگاه را به ما نشان می‌دهد.
 
شکل ۷
در پایان از شما خواسته خواهد شد که یک کاربر مدیر (یا admin) برای دسترسی در آینده ایجاد کنید برای این کار باید جزئیات راهمراه با اسم کاربر و کلمه عبور پر کنید و (create) را کلیک کنید. از آنجایی که برای دسترسی به سایت در آینده، اسم کاربر و کلمه رمز لازم و ضروری است مطمئن شوید که این دو مورد انتخابی را به خاطر دارید.
 
شکل۸
بعد از دادن اطلاعات کاربر admin داده های لازم فرستاده خواهد شد و مراحل نصب با پیغام finish به پایان خواهد رسید.
 
شکل ۹
بعد از اتمام نصب صفحه بعدی به شما اسکرییپت های فعال در postnuke و افرادموثر در گرد آوری این نرم افزار را معرفی خواهد کرد postnuke credit را به شما نشان می‌دهد و در این صفحه لینگی برای ورود به سایت و صفحه آغاز آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 
شکل ۱۰

 
شکل ۱۱
وقتی با موفقیت وارد سایت شدید توجه کنید به لینک های administration که در پایین سمت چپ صفحه ظاهر می‌شوند. (این آیتم ها همچنین در صفحه مدیریت جداگانه ای ظاهر می‌شوند) این آیتم ها فقط برای شما قابل مشاهده هستند چرا که شما به عنوان کاربر مدیر یا admin با همان اسم کاربر و رمز عبوری که خود در هنگام نصب تعریف کرده بودید، وارد شده اید.
البته ذکر این نکته لازم است که در دفعه اولی که لینک administration را در صفحه ابتدایی سایت کلیک می‌کنید، صفحه ای می‌آید که به شما می‌گوید برای ادامه کار ودیدن امکانات صفحه administer باید ابتدا فایل و فولدر install که در پوشه اصلی postnuke هست را حذف کنید و سپس با کلیک بر روی continue صفحه administration وارد خواهید شد و تمام امکانات در اخیتار شما قرار می‌گیرد.
 
شکل ۱۲
اکنون تمام کارهای بعدی مدیریت postnuke شما می‌توانید از طریق این منوها انجام گیرد. به عنوان مثال ایجاد و حذف درس، ایجاد و ویرایش حساب کاربران، مدیریت حساب معلمان، تعویض تنظیمات سایت مانند قالب ها و …
 
شکل ۱۳
لازم است یاد داشته باشیم که در حالت نصب های جدید (new install) که پایگاه داده را هم ایجاد می‌کند کاربر mysql باید برای ایجاد پایگاه جدید اختیارات کامل داشته باشد اگر این طور نیست ابتدا پایگاه داده را ایجاد کنید و بعد به کاربر mysql خواسته شده، اختیارات کامل را بدهید، در نتیجه برای ماژول ها و برنامه نصب این امکان فراهم می‌شود که به طور آزادانه با پایگاه داده جدید فعل و انفعال داشته باشند و به درستی کار کنند هم اکنون postnuke، نسخه جدید php 4.2.x را به علاوه استاندارد امنیتی غیر قابل Apache 2.0.x , register- globals پشتیبانی می‌کند.
مراحلی که به همراه شکل ها آورده شد، مراحل نصب postnuke به صورت خود کار و گرافیکی بودند که توسط فایل install. php به صورت مرور گر وب انجام می‌شوند روش دیگری هم برای نصب وجود دارد و آن روش دستی است که در زیر اشاره مختصری به آن خواهم کرد.نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi