جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تاریخچه ی میکروسکوپی

450

بازدید

تاریخچه ی میکروسکوپی ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز
تاریخچه ی میکروسکوپی (۱۶۳۲-۱۷۲۳) Anton van Leeuwenhoek که در Delft-Holland زندگی می کرد احتمال قریب به یقین اولین شخصی بود که توانست یک میکروارگانیسم را به طور واحد ببیند. او یک میکروسکوپ ساده ساخت که قابلیت بزرگنمایی حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ برابر را دارا بود. این ابزار به آنچه ما امروزه به نام میکروسکوپ می شناسیم شباهتی نداشت. این ابزار که از لنزهای باریکی تشکیل شده بود در اصل عینکی بود که دارای قدرت بزرگنمایی بسیار بالایی بود. (شکل ۱-۳) متمرکز شدن توسط این ابزار آنقدر سخت بود که Anton یک میکروسکوپ جدید برای هر نمونه ساخت و میکروسکوپ قبلی را با آن نمونه رها می کرد. هنگامی که خارجی ها به لابراتوار Anton برای دیدن نمونه ها آمدند، او از آنها خواست که دستهایشان را به پشت شان بزنند تا از لمس شدن ابزار تمرکز کردن توسط آنها جلوگیری به عمل آید.
در نامه ای به جامعه سلطنتی لندن در سال ۱۶۷۶، Anton اولین مشاهده اش از باکتری ها و تک یاخته ای ها در آب را توصیف کرد. اما به هر حال او تکنیک مشاهده اش را به عنوان یک سر نگه داشت. حتی امروز ما در مورد روش روشن سازی او مطمئن نیستیم، اگرچه احتمال این را می دهیم که از نوردهی غیرمستقیم استفاده می کرده است با دادن نور از کناره های نمونه، به جای گذراندن نور از میان نمونه ها. Anton همچنین دوست نداشت که هیچ از ۴۱۹ میکروسکوپی را که ساخته بود از خود جدا کند. تقریباً نزدیک فرارسیدن مرگش بود که دخترش با راهنمایی او ۱۰۰ تا از آن میکروسکوپ ها را به جامعه ی سلطنتی فرستاد.
پس از مرگ Anton درسال ۱۹۷۳، هیچ کس در صدد تکمیل این طرح و ساختن میکروسکوپ های بهتر برنیامد و پیشرفت میکروبیولوژی متوقف شد. تا آن زمان او هنوز اولین گام ها را برداشته بود. از طریق نامه های Anton به جامعه ی سلطنتی در اواسط دهه ی ۷۰، وجود میکروب ها برای جامعه ی علمی قطعی شد و در سال ۱۶۸۳ او باکتری های گرفته شده از دهان خودش را توصیف کرد. به هر حال Anton می توانست جزئیات بسیار کمی از آنها را ببیند. همان گونه که خواهیم دید مطالعات بیشتری لازم بود تا میکروسکوپ های پیشرفته تر به وجود آیند.
اصول میکروسکوپی (ذره بینی) واحد های متریک میکروسکوپی یعنی تکنولوژی قابل دید کردن اشیاءِ خیلی ریز برای چشم انسان. به علت اینکه میکروارگانیسم ها بسیار بسیار کوچک هستند، واحدهای به کار رفته برای اندازه گیری آنها به نظر می رسد برای دانش آموزان مبتدی ناآشنا با جهان میکروسکوپی نامأنوس باشد. (جدول ۱٫ ۳)
شکل b10-2 نشان می دهد که چگونه یک مولکول گلوکز در محلول مجدداً چید ه می شود و به خود می پیوندد تا یک حلقه ی بسته را تشکیل دهد. طرح سه بعدی نشان داده شده در شکل c10-2 به شکل دقیق تری شکل واقعی مولکول را نشان می دهد. در مطالعه ی فرمول های ساختاری تجسم هر مولکول به عنوان یک شیءِ سه بعدی از اهمیت خاصی برخوردار است.
مونوساکاریدها می توانند به شکل شکرهای دی اکسی و الکل های قندی تنزل پیدا کنند. (شکل ۱۱٫ ۲) قند دی اکسی deoxyribose که به جای یک گروه –OH در یکی از کربن هایش یک اتم هیدروژن دارد جزئی از DNA است. الکل های قندی معین، که به جای یک گروه آلوئید یا Ketone دارای یک گروه الکلی اضافی هستند قابل متابولیسم توسط میکروارگانیسم های خاص هستند Mannitol و دیگر الکل های قندی برای تشخیص بعضی از میکروارگانیسم های در آزمایش های تشخیصی استفاده می شوند.
دی ساکاریدها هنگامی که دو مونوساکارید توسط از دست دادن آب و تشکیل یک زنجیره ی glycosidic، یک الکل قندی پیوند قندی (شکل a12-2) به هم می پیوندند بوجود می آیند. ساکاروز، همین قند معمول مورد استفاده یک دی ساکارید است که از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است. (شکل b12-2) پلی ساکاریدها مانند starch، گلی کوژن، cellulose پلی مرهای گلوکز- زنجیره ی طویلی از واحدهای تکراری- هستند. به هر حال زنجیره های glycosidic در هر پلی مر به طور متفاوتی چیده شده اند. گیاهان و بیشتر جلبک ها نشاسته و سلولز تولید می کنند. نشاسته به عنوان راهی برای ذخیره ی انرژی عمل می کند و سلولز یکی از اجزای ساختاری دیواره ی سلولها می باشد. حیوانات گلی کوژن تولید و ذخیره می کنند که می توانند آن را به گلوکز شکسته و در هنگام نیاز از انرژی آن استفاده کنند.
میکروارگانیسم ها حاوی چندین پلی ساکارید مهم دیگر نیز هستند به طوری که در فصل های بعدی خواهیم دید جدول ۴٫ ۲ انواع کربوهیدرات ها را خلاصه کرده است.
جستجو در دنیای میکروب ها   
آیا به واقع ممکن است یک گاو بترکد؟
گاوها می توانند مواد مغذی تقریباً خوبی را از علف، علوفه و دیگر مواد سبز فیبری که برای انسان غیرقابل خوردن هستند بدست آورند. نمی توانیم سلولز را هضم کنیم که جزءِ اصلی ترکیب گیاهان می باشد. اگر انسان مجبور شود که با علف زندگی کند مطمئناً تا حد مرگ گرسنگی خواهد کشید. پس چطور گاوها و دیگر حیوانات با چنین جیره ی غذایی موفق به زندگی می شوند. با کمال تعجب باید بگوییم که گاوها نیز نمی توانند این کار را انجام دهند. اما آنها نیاز به چنین کاری هم ندارند چرا که این کار برایشان انجام می شود. گاوها و دیگر حیوانات مانند آنها در معده هایشان میزان جمعیت فراوانی از میکروارگانیسم ها هستند. این میکروارگانیسم ها سلولز را به قندهایی که حیوانات می توانند از آن ها استفاده کنند تجزیه می نمایند. در مورد موریانه هم این امر صدق می کند اگر میکروارگانیسم ها در جهاز هاضمه ی موریانه نبودند آنها نمی توانستند در سقف چوبی منزل شما ناهار یا شام میل کنند. سلولز بسیار زیاد به نشاسته شبیه است. هر دوی آها از زنجیره های طویل مولکول های گلوکز تشکیل شده اند. به هر حال زنجیره بین این مولکول ها از لحاظ شکل هندسی کمی متفاوت است. در نتیجه، آنزیمی که حیوانات برای تجزیه ی یک مولکول نشاسته به اجزایش به کار می برند هیچ تأثیری بر سلولز ندارد. در حقیقت ارگانیسم های خیلی معدودی هستند که می توانند آنزیم هایی تولید کنند که بتواند به سلولز حمله ور شود. حتی تک یاخته هایی که در معده ی گاوها و موریانه ها زندگی می کنند همیشه نمی توانند این کار را به تنهایی انجام دهند. دقیقاً همان گونه که گاوها و موریانه هایی که در معده ی گاوها و موریانه ها زندگی می کنند همیشه نمی توانند این کار را به تنهایی انجام دهند. دقیقاً همان گونه که گاوها و موریانه ها برای ادامه ی حیاتشان به تک یاخته های موجود در معده شان نیاز دارند، حیات این تک یاخته گان هم به باکتری های خاصی که در بین آن ها زندگی می کند وابسته است. در واقع این باکتری ها هستند که آنزیم های هضمی ضروری را تولید می کنند. فعالیت این میکروارگانیسم های روده ای که این خدمات هضمی را انجام می دهند هم برای گاوها و هم برای انسان هایی که از آنها نگهداری می کند یک موهبت است. این باکتری ها هم چنین گاز متان تولید می کند. CH4 به میزان فراوان بین ۱۹۰ تا ۳۸۰ لیتر در روز برای هر یک عدد گاو. تولید این گاز آنقدر سریع است که چنانچه گاو نتواند آروغ بزند ممکن است بترکد. البته راه هایی اختراع شده است که بتوان بدون آسیب رساندن به گاو، این گاز را مستقیماً از بدن گاو خارج کرد. هنگامی که این گاز به ناچار و با هر روشی از بدن گاو خارج می شود به اتمسفر وارد می شود. گمان می رود که این فرآیند در تولید گازهای گلخانه ای و گرم شدن هوای زمین تأثیر داشته باشد. (فصل۲۵). دانشمندان تخمین زده اند که گاوهای جهان سالانه ۵۰ میلیون تن گاز متان وارد جو می کنند که هنوز این تخمین گوسفندان، بزها، بزهای کوهی و دیگر حیوانات علف خوار را در نظر نگرفته است.
لیپیدها لیپیدها گروه شیمیایی متمایزی از مواد تشکیل می دهند که شامل چربی ها، فسفولیپیدها و استروئیدها می شوند. آنها نسبتاً در آب قابل حل نیستند اما در حلال های غیرقطبی مانند اتر و بنزن قابل حل هستند. لیپیدها بخشی از ساختار سلول ها خصوصاً ساختار غشایی آنها را تشکیل می دهد و ممکن است برای انرژی مورد استفاده قرار گیرند. عموماً لیپیدها حاوی میزان بیشتری هیدروژن و میزان کمتری اکسیژن نسبت به کربوهیدرات ها هستند و به همین دلیل حاوی انرژی بیشتری نسبت به آنها می باشند.
چربی ها حاوی سه- کربن الکل glycerol و یک یا بیشتر اسید چرب می باشند. یک اسید چرب از یک زنجیره ی طویل از اتم های کربن با اتم های مرتبط هیدروژن و یک گروه carboxyl در یک انتهای زنجیره می باشند. ترکیب یک چربی از glycerol و اسیدهای چرب شامل از دست دادن آب و تشکیل یک زنجیره ی ester بین گروه carboxyl اسیدهای چرب و یک گروه الکلی glycerol می شود. (شکل a13-2) triacylglycerol که سابقاً triglyceride نامیده می شد عبارت است از یک چربی که هنگامی که سه اسید چرب به glycerol می پیوندند تشکیل می شود. Diacylglycerols , Monacylglycerols به ترتیب حاوی یک و دو اسید چرب هستند و معمولاً از گوارش triacylglycerols تشکیل می شوند.
اسیدهای چرب می تواند اشباع شده و یا غیراشباع باشند. یک اسید چرب اشباع شده حاوی همه ی هیدروژن های ممکن می باشد، بدین معنی که از هیدروژن اشباع شده است. (شکل b13-2) یک اسید چرب غیراشباع حداقل دو اتم هیدروژن را از دست داده و حاوی یک زنجیره دوبله بین دو کربن است که هیدروژن از دست داده است. (شکل c 13. 2). بنابراین غیراشباع بدین معنی است که آن اسید به طور کامل از هیدروژن اشباع نشده است. اسید اولئیک یک اسید چرب غیراشباع می باشد. چربی های polyunsaturated، که تعداد زیادی از آنها روغن های گیاهی هستند که در دمای معمولی مایع هستند، حاوی اسیدهای چرب غیراشباع فراوانی هستند.


نويسنده / مترجم : -
زبان کتاب : -
حجم کتاب : -
نوع فايل : -
تعداد صفحه : -

 ادامه مطلب + دانلود...هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi