جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دنیای تجارت الکترونیک

447

بازدید

مقدمه
متخصصین فعال در دنیای تجارت الکترونیک، عامل زیر را برای موفقیت یک سایت،در این تجارت نوین ضروری می دانند: آوردن بیننده به سایت اگر سایتی به دنبال فروش کالا یا خدمات و کسب درآمد یا محبوبیت است، باید بیننده داشته باشد. تعداد بینندگان هر سایت، برگ برنده آن برای کسب موفقیت در دنیای وب می‌باشد. سایتی که بیننده ندارد، بدون شک مرگی Online را تجربه می‌کند. مرگی که متاسفانه کسی را هم نمی‌توان به مراسم ختم آن دعوت نمود!
چگونه می‌توان برشماره بینندگان یک سایت افزود؟
برای این کار روش های متعددی وجود دارد، اما یکی از موثرترین راه ها، حضور در رتبه های بالای موتورهای جستجوگر است. موتور جستجوگر، سایتی است که کاربران وب را در یافتن اطلاعات و سایت های مورد علاقه شان کمک می کند. امروزه محبوبیت آنها تا به آن جاست که بسیاری از کاربران، سفر در دنیای وب را از یکی از موتورهای جستجوگر آغاز می کنند.
•  93 درصد خریداران،‌‌از آنها برای یافتن سایت‌های مورد علاقه‌شان استفاده می‌کنند.
منبع:( Forrester Research)
•  57 درصد از کاربران اینترنت، هر روز جستجو می‌کنند و ۴۶ درصد این جستجوها برای کالا یا خدمات است. (منبع: SRI )
•  85 درصد ترافیک هدفمند در اینترنت را موتورهای جستجوگر باعث می‌شوند.
۱ ) منبع: (th www user survey-Georgia Institute of Technology):
همانگونه که آمارها نشان می‌دهند، موتورهای جستجوگر ابزار مناسبی هستند که خریداران به کمک آنها، کالا یا خدمات مورد نیازشان را می‌یابند. اگرچه موتورهای جستجوگر، سایت های بسیاری را به عنوان نتایج جستجو، در اختیار کاربران قرار می دهند، اما نکته قابل توجه این است که تنها رده‌های بالای نتایج جستجو است که مورد توجه کاربران قرار می گیرد. در واقع بسیاری از کاربران، تنها سایت های قرار گرفته در ۱۰ رتبه ابتدای نتایج جستجو را مورد بازدید قرار می دهند و از بقیه سایت ها صرفنظر می کنند! این رفتار کاربران پیام بسیار واضحی دارد:سایتهایی ‌که در رتبه‌های بالا قرار نمی‌گیرند، بینندگان چندانی، نخواهند داشت.با دقت در این رفتار کاربران، اهمیت کسب رتبه‌های بالا در موتورهای جستجوگر روشن تر می‌شود. یک سایت ممکن است ۱ باشد یا ۲۰۰۱، اما اگر بیننده می خواهد باید خود را به رتبه های زیر ۳۰ (ترجیحا ۱ تا ۱۰) برساند. نکته مهم دیگر این است که بینندگانی که موتورهای جستجوگر روانه سایت‌ها می‌کنند، علاقه‌مندان به سایت مورد نظر می‌باشند و این در حالی است که هزینه چندانی صرف آوردن این بینندگان به سایت، نشده است. امروزه، موتور جستجوگر، ابزار نخست در تجارت الکترونیک است به طوری که تجارت الکترونیک خود را با مسئله رتبه بندی در موتورهای جستجوگر هماهنگ می کند: رتبه های بالاتر، مستقیما به فروش بیشتر، تعبیر می شوند.
مقاله حاضر، به بررسی وضعیت بازار پیش روی فرش ایران در موتورهای جستجوگر می پردازد، آنرا با سایر رقبا مقایسه می کند و راه کارهایی را برای حضور موثرتر سایت های ایرانی، در موتورهای جستجوگر ارایه می دهد. سعی شده است ضمن توجه به سادگی در بیان پیچیدگی های فنی موضوع، مفاهیم به گونه ای بررسی گردند که بتوان از راه کارهای ارایه شده، به منظور بهینه سازی سایت ها بهره برد.
۲) بررسی وضعیت موجود
برای یافتن اطلاعات مورد نیاز ، باید عبارتی (چند کلمه) را در یکی از موتورهای جستجوگر، جستجو کرد. هر چه کلماتی که جستجو می شوند، بتوانند نوع اطلاعات مورد نظر را، بهتر توضیح دهند، زودتر و دقیقتر می توان به خواسته خود رسید. به عنوان مثال، اگر فردی به دنبال اطلاعاتی درباره ” نگهداری از گلهای آپارتمانی” باشد،
می تواند هر یک از عبارتهای زیر را جستجو کند:
•  نگهداری از گلها
•  نگهداری از گلهای آپارتمانی
•  گلهای آپارتمانی
روشن است که به کمک کلمات وارد شده در حالت دوم، بهتر مقصود خود را بیان کرده است و اگر موتور جستجوگر استفاده شده نیز یکی از موتورهای جستجوگر قدرتمند نظیر Google باشد، حتما به خواسته خود می رسد.
فردی که به دنبال اطلاعاتی درباره فرش است، می تواند عبارات بسیاری را جستجو کند، عبارت هایی نظیر:
carpet, carpet and rugs, old carpet, color carpet, carpet flooring, carpet wholesale, carpet
manufacturer, antiques, persian carpet, … .
همانطور که مشاهده می شود، می توان لیست بالا را تا هزاران مورد ادامه داد. بعضی از عبارات ، خیلی کم جستجو می شوند، برخی کم جستجو می شوند و تعداد معدودی نیز، بسیار جستجو می شوند.
جدول – الف، تعداد دفعات جستجو شده بعضی از عبارات را در میان ۳۰۳ میلیون جستجوی صورت گرفته توسط کاربران در شصت روز گذشته (در زمان اجرای این مطالعه)، را نشان می دهد.
 

جدول- الف، تعداد دفعات جستجو شده بعضی از عبارات

اما از میان تمام عباراتی که ممکن است جستجو گردد، کدام یک مورد نظر صنعت فرش ایران می باشد. به عبارت دیگر، اگر جویندگان چه نوع اطلاعاتی، از طریق موتورهای جستجوگر، سایت های ایرانی فعال در زمینه فرش را بیابند، بهتر است؟ ممکن است کلمه carpet جستجو گردد (یک عبارت تک کلمه ای). در این صورت منظور جستجوکننده دقیقا روشن نیست. زیرا معلوم نیست دنبال اطلاعات کدام زمینه مرتبط با carpet (رنگ، طراحی، خرید، فروش، تولید کننده و … ) می گردد. به این گونه کلمات، ” کلمات رقابتی” می گویند. سرمایه گذاری بر این گونه کلمات، به منظور کسب رتبه های بالا، برای بیشتر سایت ها توصیه نمی گردد. هرچند که کسب رتبه های بالا با این گونه کلمات، سخت تر بوده، نیاز به زمان بیشتری دارد.
نمودار- الف، وضعیت سایت های ایرانی را در مقایسه با رقبا، نشان می دهد. در نمودارهای ارایه شده، تعداد رتبه های زیر ۲۰ در موتورهای جستجوگر Google, MSN, Yahoo مد نظر بوده است.
 

نمودار – الف، تعداد رتبه های زیر ۲۰ سایت های ایرانی در مقایسه با رقبا
 ارایه می کردند و امریکایی می باشند , اما همانطور که       carpet بسیاری از سایتها یی که در جستجوی کلمه گفته شد، به دلیل کلی بودن کلمه فرش، نمی توان در این مورد به سایت های ایرانی خرده گرفت. هر چند که می توانند بهتر از این باشند.
•  ممکن است یکی از کاربران دقیقا به دنبال فرش ایران باشد. در این صورت به احتمال فراوان عبارت persian carpet را جستجو می کند. البته امکان دارد که عده معدودی نیز عباراتی نظیر iran carpet یا iranian carpet را جستجو
می کنند. در هر صورت انتظار بر این است که با جستجوی یکی از عبارات یاد شده، با لیستی از سایت های ایرانی روبرو شویم. اما با مشاهده نمودار- ب، ضعف سایت های ایرانی، در این مورد مشهودتر می گردد!

 در کمال تاسف، بسیاری از سایت هایی که در پاسخ به این جستجو ارایه می گردند، ایرانی نیستند. وبه طور واضح تر این که، فرش ایرانی از دیگران خریداری می شود یا این که کاربران، اطلاعات مورد نیاز خود درباره فرش ایرانی را از دیگران کسب می کنند!
در جستجوی عبارت یاد شده، با سایت های بسیاری از آمریکا و انگلیس روبرو می شویم. وجود سایت هایی از آفریقای جنوبی، پاکستان، سنگاپور، لبنان و ترکیه نیز، قابل توجه است. البته منظور این نیست که کالای ایرانی را باید فروشنده ایرانی بفروشد یا اینکه سایت های ایرانی، تنها مرجع انتشار اطلاعات درباره فرش ایران باشند . بلکه صحبت بر سر نقش موثر ایفا کردن است. صحبت بر سر رهبری بازار و کنترل روند انتشار اطلاعات و اخبار فرش ایران است.
• ممکن است فرش به عنوان یک کالای زینتی مد نظر باشد و یا اینکه خریدارانی به دنبال فرش های کهنه باشند. در این صورت شاید عبارتی مثل old carpet جستجو شود.
فرش ایران می تواند خواسته این علاقه مندان را برآورده سازد. اما آیا آنها فروشندگان ایرانی را به راحتی می یابند؟ بررسی صورت گرفته ، سهل الوصول نبودن سایت های ایرانی، در این حالت را نیز از طریق موتورهای جستجوگر، تایید می نماید.
در تمام حالت های بررسی شده، سایت های ایرانی، عموما رتبه های مناسبی ندارند و حتی بسیاری از آنها به موتورهای جستجوگر معرفی نشده اند. این حضور کم رنگ در موتورهای جستجوگر، می تواند به معنای این باشد که ایرانیان به راحتی، خریداران و علاقه مندان بسیاری را از دست می دهند.
اگر به خاطر داشته باشیم که ” گرسنگان اطلاعات، عموما عجله دارند”، دیگر از کاربران وب انتظار نخواهیم داشت که وقت وحوصله خود را صرف یا فتن سایت های مورد نظر ما در رتبه های پایین تر کنند.
یکی از مهمترین مواردی که امروزه در جامه ما شیوع پیدا کرده آن است که هر یک از نهادها و دستگاههای اجرایی مانند مخابرات،صداوسیما،بازرگانی،صنایع و…خود را به نوعی متولی این صنعت می دانند و بخش عمده ای از تبلیغات خود را به اثبات این نکته اختصاص می دهند. فعالیت در این راستا بسیار دلگرم کننده می باشد اما نکات منفی این قضیه آن است که بخش های دو لتی مذکور سعی بر آن دارند که دیدگاه های شخصی و خاص خود را دنبال کنند و این در حالی است که باید بپذیریم در زمینهIT نمی توان فعالیتهای پراکنده انجامداد؛پس باید در آن جهت حرکت را اصلاح کنیم که یک هماهنگی و اجتماع واء ¬د ایجاد نمائیم تا خدای ناکرده در یک روز نگوئیم صنعت IT فقط نشات گرفته از یک بودجه متولی پرور بوده است. و همچنین دراین راستا باید از بخشهای خصوصی برای فعالیت در این زمینه ها که نتیجه آن حضور بیشتر نیروهای جوان و متخصص و در نتیجه ایجاد اشتغال می باشد،حمایت کنیم و باید بستر مخابراتی درست را که از بستر های اصلی این صنعت می باشد را جدی تر بگیریم و کاستی های آن را هر چه سریعتر مرتفع کنیم تا انشاءالله حرکت در این مقوله دارای زمان گذر طولانی نشود…
۳) چه باید کرد؟
• هرچه سایتی به موتورهای جستجوگر بیشتری معرفی شود، بهتر است.
• اگر نام سایت، مرتبط با موضوع فعالیت آن باشد، بهتر است.
• هرچه سایتی دارای محتوای متنی بیشتری (نسبت به محتوای گرافیکی) باشد، بهتر است.
• سایتی که مطالب بیشتری درباره موضوع فعالیت خود را در صفحات مختلف ارایه می دهد، رتبه های بهتری بدست می آورد.
• سایتی که صفحات آن دیر بارگذاری(load) می شود، رتبه های مناسبی بدست نمی آورد.
• سایتی که صفحات کمی دارد، شانس خود را در کسب رتبه های بالاتر کاهش می دهد.
• سایتی که عنوان های مناسبی برای صفحات آن در نظر گرفته شده است، عموما رتبه های مناسبی کسب می کند.
•هرچه سایتی در سایت های بیشتری به عنوان مرجع(منبع) توصیه شود، بهتر است.
۴)  نتیجه گیری
جذب بینندگان به سایت ، محدود به سرمایه گذاری بر کسب رتبه های مناسب در موتورهای جستجوگر نمی گردد، اما بسیاری از سایت های موفق اذعان می کنند که حتی تا ۸۶ درصد بینندگان خود را مدیون موتورهای جستجوگر هستند. کیست که از این درصد بالا چشم پوشی کند؟

در این مقاله میزان موفقیت سایت های ایرانی در استفاده از سایر روشهای بازاریابی الکترونیکی، بررسی نشده است اما به نظر می رسد که صنعت فرش ایران همچنان بر تجارت سنتی تاکید دارد، گو این که در آن هم، اوضاع مساعدی ندارد!
برای کسب رتبه های مناسب باید موارد بسیاری را در نظر گرفت و با تکیه بر تنها چند مورد نمی توان انتظار کسب رتبه های بالایی داشت. کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر یک بحث کاملا تخصصی است و آن هنر افرادی است که از آنها با نام SEO یاد می شود.
تخصصی بودن این موضوع بدان معنا نیست که نتوان از پس آن بر آمد، بلکه با کمی مطالعه می توان سایت ها را برای موتورهای جستجوگر، جذاب تر کرد.
حتی اگر بیشتر سایت های ایرانی نتوانند از تکنیک های موجود برای بهبود رتبه هایشان، استفاده کنند، می توان با تقویت یا راه اندازی چند سایت و بهینه سازی آنها، از آنها به عنوان دروازه ورود به صنعت فرش ایران، استفاده کرد.
به هنگام طراحی سایت ها علاوه بر تاکید بر جذابیت متنی،گرافیکی ، ساختاری و … ، باید به بالا بردن کیفیت آنها، متناسب با ذائقه موتورهای جستجوگر، توجه شود. سایت هایی که زیبا و جذاب طراحی شده اند با کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر، چشمان بیشتری را خیره می کنند.
جستجوی اطلاعات اولین کام بس از ورود به شبکه در میان کسانی که از اینترنت استفاده می کنند، جستجو برای یافتن اطلاعات از طریق جستجوگرهای اینترنتی به سرعت به فراگیرترین فعالیت تبدیل می شود.
براساس یک بررسی که هفته گذشته منتشر شد، جستجوگرها (Search Engines) به یکی از مهم ترین ابعاد اینترنت برای کاربران بدل شده اند.
ارقام گردآوری شده توسط “پروژه اینترنتی پیو” (Pew Internet Project) نشان می دهد که پس از استفاده از ایمیل، کاربران بیش از هر چیز به جستجوی اطلاعات مورد نظر خود از طریق جستجوگرها می پردازند.
این تحقیق فاش می کند که موتورهای جستجوگر به آهستگی در حال تکامل هستند و در نشان دادن وب سایت های مفید به کاربران نسبت به گذشته بسیار بهتر عمل می کنند.
کمک واقعی براساس ارقامی که توسط این گروه منتشر شده است، بیش از ۸۰ درصد کاربران اینترنت در آمریکا به جستجوگرها مراجعه کرده اند و ۲۹ درصد آنها هر روز برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود به این موتورها رجوع می کنند.
تنها فعالیت دیگر در اینترنت که از محبوبیت بیشتری برخوردار است به مرور ایمیل ها مربوط می شود که ۵۲ درصد کاربران آن را به طور روزانه انجام می دهند.
افراد هرچه زمان بیشتری را در اینترنت می گذرانند، بیشتر به جستجوگرهایی نظیر Google ،Alta Vista و Lycos مراجعه می کنند.
تقریبا ۴۰ درصد کسانی که برای سه سال یا بیشتر از اینترنت استفاده کرده اند، هر روز از جستجوگرها استفاده می کنند.
گزارش “پیو” آشکار می کند که بسیاری از این جستجوها به حل مشکلات مردم در زندگی واقعی آنها، از جمله برای یافتن راه های مقابله با بیماری های مزمن، یا دریافت کمک های معنوی و مذهبی، کمک می کند.
جستجو به عنوان سرگرمی
مردم گاه برای سرگرمی نیز از این جستجوگرها استفاده می کنند.
“پیو” گزارش می دهد که ۲۵ درصد کسانی که مورد پرسش قرار داده است گفتند که از جستجوگرها برای پی بردن به این که نام آنها چند بار در اینترنت ظاهر می شود استفاده کرده اند.
۳۰ درصد کاربران مرد و ۲۴ درصد کاربران زن در جستجوی نام خود در اینترنت بر می آیند.
این مطالعه نشان می دهد که مردم بیش از پیش به نتایج جستجو در این جستجوگرها اطمینان می کنند و راهنمایی آنها را به جستجوی شخصی ترجیح می دهند.
“گوگل” و “ام اس ان” پرطرفدارترین موتورهای جستجوگر اینترنت هستند.
موفقیت “ام اس ان” عمدتا به این دلیل است که هر کس که در مرورگر “اینترنت اکسپلورر” در جستجوی اطلاعات برآید، خود به خود به صفحه جستجوی “ام اس ان” هدایت می شود.

فناوری اطلاعات و تحولات
بسیاری از صنایع وفنون به زمینه ها و شرایط پیچیده و دانش وتجربه عمیقی وابستگی دارند در حالی که رشد وگسترش استفاده از فناوری اطلاعات به این مقوله ها وابستگی چندانی ندارند و خلاقیت و ابتکار در آن حرف اول را می زند. بنابراین بهترین زمینه مساعد برای توسعه این فناوری، نیرو های خلاق،جوان،فرهیخته با ضریب هوشی بالا و در عین حال ارزان قیمت است که در کشورما بصورت اکثریت نا شناخته وجود دارد.کارگران فکری نیاز اصلی ITمی باشد یعنی کسانی که بتوانند ایده خلق کنند و قدرت انتقال محصولات نا محسوس یا غیر مادی را بصورت الکترونیکی داشته باشند.
اما یکی از نکات بارز و ارزنده ای که باید در ابتدای راه به آن ارزش بنهیم،داشتن دیدگاهی آرمانی نسبت به استفاده و توسعه فناوری اطلاعات می باشد و باید نکاتی مانند تولید ثروت،ایجاد اشتغال،محورهای اقتصادی،اجتماعی را در این دیدگاه مدنظر داشته و باید این دید آرمانی را در سطوح وزارتخانه ای در کشور ایجاد نماییم و حال اگر همین دید را واقع گرایانه داشته باشیم درمی یابیم که عدم دخالت بالاترین مقامات اجرایی کشور در توسعه فن آوری اطلاعات عملاً غیر ممکن می باشد.
یکی از مهمترین جنبه هایی که در فن آوری اطلاعات باید دقت دوچندان داشت اهمیت اشتغال زایی این صنعت می باشد. طبق آمارهای پیش بینی شده با این صنعت می توان تقریبایک چهارم پیش بینی دولت برای ایجاد اشتغال در برنامه سوم را با هزینه ای در حدود یک سوم هزینه های پیش بینی شده دولت ایجاد نمود و از نقطه نظر دیگر این صنعت در واقع مانند رزرو یک مکان در بازارهای جهانی می باشد زیرا در دنیای آینده یکی از شرایط پیوستن به این بازارها داشتن بستر مناسب در تجارت الکترونیکی می باشد، پس باید در سطح مدیریتی با حرکتی اصولی و هوشمندانه در این جهت گام برداریم،همچنین ناگفته پیداست این صنعت در بسیاری موارد دیگر مانند ارتباطات (صرف نظر از هر گونه فاصله فیزیکی و زبان واحد ) با دستیابی به اطلاعات و یا ایجاد ابزارهای آموزشی به شیوه های مختلف،گسترش دامنه های تجارت،فعالیت در زمینه های کاری مانند کاهش هزینه ها،دسترسی مستقیم به مشاغل و عدم وابستگی به محیط کار یا حتی در زمینه های پزشکی تحقیقات و…می تواندکارائی داشته و دگرگونی ایجاد کند ودر کنار همه این مسائل در زمینه فعالیت های دولتی میتوان به مواردی مانند ایجاد مکان امن برای استقرار اطلاعات ، فرآیند های تجاری اتوماتیک،رسیدگی سریع به بلایای طبیعی و… اشاره کرد .
در کنار تمامی این گفتارهای زیبا و تفکرات ایده آلی با مشاهده به روند این صنعت در کشورهای پیشرو یک نکته اهمیت وافر می یابد .
طبق آمارهای منتشره امروز در کشور های پیشرفته همزمان با توسعه IT بحران تامین نیروی انسانی شدت بیشتری یافته زیرا باید بپذیریم که تنوع و گسترش IT نیاز به تربیت مدیران این بخش را محسوس ترکرده است،و در واقع همین علت است که هر روزه از تعداد نیروهای انسانی متخصص در کشورهای جهان سوم و از جمله ایران کاسته شده و جذب شرکتهای بزرگ دنیا میشوند،از جانبی دیگر باید بپذیریم که با ورود هر چه بیشتر IT در جامعه، با چالشی به نام تامین نیروی انسانی متخصص مواجه می شویم و از جانبی تعداد مدیرانIT در کشور چندان قابل ملاحظه نیست و همین امر در آینده باعث ورود کارشناسان خارجی! با مبالغ هنگفت در جامعه و در نتیجه خروج هر چه بیشتر سرمایه و قشر متخصص داخلی می شود، پس بنابراین باید از همین حالا در کنار برنامه ریزی صحیح و گسترده برای استفاده از پتانسیلهای IT فکری اساسی برای به روز رسانی مدیران متخصص توسط مدرسان به روز انجام شود.
در این گذر سعی نداریم به نکات تخصصی و ریزه کاری های اجرایی دامن بزنیم اما بد نیست برخی از چالشهای موجود را به اختصار متذکر شویم شاید بتوان ازادامه روند آنها و یا حتی ایجاد آنها جلوگیری نمود:
منابعی برای آشنایی با شیوه ها و ابزارهای نفو ذ گران
هکرها روز به روز از روشهای پیچیده تری برای به انجام رساندن رسالت خود در نفوذ به شبکه ها استفاده میکنند و آموزش پرسنل IT به یک مساله مهم برای شرکتها تبدیل شده است تا از این طریق احتمال حملات را کاهش دهند و احیاناً در هنگام وقوع حمله با کنترل بهتر شرایط از شدت خسارات بکاهند.
 بر خلاف آنچه تصور میشود موفقیت نفوذگران بیشتر نه بخاطر روشها و ابزارهای مورد استفاده است بلکه فقدان دانش کاربران و پرسنل در مورد اهمیت توجه به امنیت و قدمهای اولیه برای برقراری امنیت است.
 هکرها، برای به انجام رساندن پروژه های خود از ابزارها و روشهای مختلفی جهت حمله و نفوذ به شبکه ها استفاده میکنند و بهترین روش برای مسلح شدن در مقابل این حمله ها آشنایی با روشها و ابزارهای مورد استفاده آنها است. برای مدیران و همکاران IT آنها بسیار مهم است تا از روشها و ابزارهای مورد علاقه هکرها آگاهی پیدا بکنند تا این آگاهی این قدرت را به آنها بدهد که در هنگام برخورد با حملات تصمیمات سریعتر و بهتری اتخاذ نمایند و بر شرایط مسلط شوند.
 اگر مایلید که دانشی در باره روشهای مورد استفاده هکرها برای دسترسی به سرویسهای شبکه کسب کنید و با چند روش و برنامه متداول که هکرها برای حمله استفاده میکنند و روشهای مقابله با آن آشنا شوید .

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟ ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز روند رشد بلاک چین و فضای ارزهای دیجیتال بسیار جذاب است. نوآوری‌های فنی و الگوهای جدید معاملاتی به‌سرعت در حال پیشرفت و تکامل هستند و همچنان جمعیت کثیری را به […]

  آشنایی با مهم ترین اصطلاحات ارز دیجیتال

  احتمالا این روزها درباره ارزهای دیجیتال مخصوصا بیت‌کوین از گوشه‌وکنار در اخبار رادیو و تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی چیزهایی شنیده‌اید.

  ۱۰ مکانی که توسط گوگل مپ سانسور شده

  ۱۰ مکانی که توسط گوگل مپ سانسور شده ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اکثر مناطق به علت مسائل امنیتی-سیاسی به صورت سانسور شده در نقشه های گوگل دیده می شوند و به همه این ها باید یک مورد بزرگ یعنی کشور کره شمالی را افزود […]

  توییچ (Twitch) چیست؟

  Twitch برنامه ایست که در آن بازی های ویدیویی دست به دست هم می دهند و با داشتن میلیون ها بیننده و بازی کننده راهی برای تعامل و به اشتراک گذاری محتوای خلاقانه با دیگران ارائه می دهند.

  آموزش پارتیشن بندی در ویندوز ۱۰ و تبدیل GPT و MBR به یکدیگر

  همه‌ی دیسک‌های سخت موجود برای پارتیشن بندی از ساختار قالب‌بندی داده‌ای MBR (مخفف Master Boot Record) یا GPT (مخفف GUID Partition Table) استفاده می‌کنند.

  ۵ ترفند مفید در مرورگر گوگل کروم در اندروید

  در این مطلب به معرفی ۵ ترفند کاربردی و مفید در مرورگر گوگل کروم در سیستم‌عامل اندروید خواهیم پرداخت. با بهره‌گیری از این ترفندها می‌توانید توانایی کار خود با این اپ را افزایش دهید.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi