نوار
تبلیغات


جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تبلیغات کاپریلانوار


نیازی نیست که آدم تازه‌ای شوید، تنها باید هنگام برخورد با دیگران، رویکردها و قابلیت‌های خود را تغییر دهید. فراموش نکنید که الگوهای رفتاری ما در طی سالیان درازی شکل گرفته‌اند و تغییر دادن آنها نیازمند زمان است.
کتاب صوتی " روش‌های بازکردن سرِ صحبت و دوست‌یابی" اثر " دان گابور" را از نوار دانلود کنید و گوش دهید.

دانلود کتاب صوتی" روش‌های بازکردن سرِ صحبت و دوست‌یابی " از اینجا


شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری
امتیاز به این مطلب!

262 views

بازدید


تعریف شبکه : در کل به اتصال تعدادی کامپیوتر به یکدیگر به منظور استفاده از منابع همدیگر شبکه گفته می شود به عبارت دیگر به هر وسیله که ما بتوانیم چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل نماییم در حقیقت یک شبکه ایجاد کرده ایم .

اما هدف از ایجاد شبکه چیست ؟
به طور کلی اهدافی مثل زیر در ایجاد یک شبکه کامپیوتری دنبال می شود :
۱) استفاده مشترک از منابع
۲) استفاده از منابع راه دور
۳) افزایش امنیت و انعطاف پذیری

۴) مکانیزه کردن یا اتوماسیون کردن مجموعه ها
۵) استفاده بهینه از وقت و امکانات و صرفه جویی در هزینه ها
به نظر می رسد که همین موارد دلایل خوبی برای به راه انداختن یک شبکه می باشد . ضمن اینکه موارد متعدد دیگری نیز می باشد
اما در مطالب فوق یک کلمه به نام منابع را بکار بردیم آیا می دانید منابع چه هستند ؟
منظور از منابع در کامپیوترها امکانات آنها مثل پردازنده مرکزی < CPU > ، هارد دیسک ، پرینتر که جزء منابع سخت افزاری هستند و بانکهای اطلاعاتی ، فایلهای صوتی و تصویری به عنوان منابع نرم افزاری می باشد .
در بحث شبکه های کامپیوتری دسته بندی های مختلفی وجود دارد که به مرور آنها را بررسی خواهیم کرد اما در ابتدای بحث یکی از این دسته بندیها را معرفی خواهیم کرد :
۱) شبکه LAN : به شبکه های کوچک و محلی گفته می شوند . مثلاً اگر در خانه اتان یک شبکه راه اندازی کنید در واقع یک شبکه LAN ایجاد نموده اید .

۲) شبکه WAN : این شبکه در سطح بسیار بزرگی مطرح می شود و حتی می توان گفت در سطح جهانی همانند شبکه اینترنت ( خدا پدرش را بیامرزد ) . در این شبکه برای ایجاد ارتباط از تجهیزات مخابراتی پیش رفته استفاده می شود .

۳) شبکه MAN : در اصطلاح به شبکه هایی ما بین شبکه های LAN و WAN گفته می شود و یک راه تشخیص آن ، این است که از تجهیزات مخابراتی آنچنانی استفاده نمی شود مثلا اگر شرکتی در یک شهر دارای چند شعبه باشد و بخواهید آن شعبات را به یکدیگر متصل کند اینچنین شبکه ای ایجاد می کند .
سیستم های شبیه به شبکه
گاهی اوقات می توان کامپیوترها را به شکلی بکار برد که دقیقا با یک شبکه سر و کار نداریم اما می توان آنها را شبکه نیز به حساب آورد . به همین دلیل نام آنها را سیستم های شبیه شبکه می نامیم و در زیر آنها را توضیح می دهیم . اما قبل از آن باید با مفهوم کامپیوتر Standelone آشنا شوید . به طور کلی به کامپیوتر های که قادر باشیم پشت آنها قرار گیریم و با آنها کار انجام دهیم خواه به شبکه متصل نباشد یا امکان آن را نداشته باشد یک کامپیوتر Standelone گوییم .

اما سیستم های شبیه شبکه ، بطور کلی سه مورد می باشند :
۱) کامپیوترهای MainFrame : این کامپیوترها دارای چندین پردازنده و حافظه های بزرگ می باشند و ترمینالها که فقط دارای مانیتور و صفحه کلید می باشند به آن متصل می شوند و از آن استفاده می کنند. پس به نوعی می توان آنها را نوعی شبکه نامید اما نه بطور کامل .

۲) Distributed System ( سیستم های توزیع شده ) : این سیستم های شامل جندین کامپیوتر جداگانه می باشند که بر روی همه آنها یک سیستم عامل مخصوص مانند ماخ ( Mach ) نصب می شود و این سیستم عامل است که کلیه پردازشها را مدیریت می کنند و تصمیم می گیرد که مثلا این برنامه روی کدام سیستم ها انجام شود و یا مثلا این داده روی کدام سیستم ها ذخیره شود و در این موارد کاربر نمی تواند هیچ کاری انجام دهد . این کامپیوتر ها بیشتر برای انجام پردازشهای بسیار سنگین و بصورت موازی بکار می روند
۳) کامپیوترهایی که به یکدیگر Link می شوند : یکی از راههایی که می توان کامپیوترها را به یکدیگر متصل کرد از طریق پورت های پشت آنها می باشد . اگر دو کامپیوتر را بتوان از طریق پورت های پشت آنها به یکدیگر متصل کرد در اصطلاح آنها را لینک کرده ایم . در سیستم عامل ویندوز نیز می توانید دو کامپیوتر را بدین روش به یکدیگر متصل کنید . برای اینکار در موقع نصب ویندوز باید نرم افزار آن را نصب کنید تا بتوانید دو کامپیوتر را در قالب Host و Geast استفاده نمایید

شبکه ها را می توان به دو گروه زیر تقسیم نمود :
*) شبکه های نقطه به نقطه ( Peer To Peer ) که نام دیگر آنها Work Group می باشد .
**) شبکه های Server based که به آنها Clinet / Server نیز می گویند .

دسته دیگری از شبکه ها

شبکه های Peer-to-Peer به شبکه هایی گفته می شود که در آن تعدادی کامپیوتر به کمک یک کابل یا چیزی شبیه به آن به یکدیگر متصل می شوند . در این نوع شبکه خبری از کاپیوتر سرویس دهنده به صورت جداگانه نیست و تمام کامپیوترها هم به صورت کلاینت و هم بصورت سرور عمل می کنند و انجام اموری مثل مدیریت فایلها ، دادن مجوزهای دسترسی ( البته نه بصورت درست و حسابی ) به عهده کاربر همان کامپیوتر است . اما در شبکه های کلاینت/ سروری یک کامپیوتر بنام سرور وجود دارد که تمام امور مدیریتی و دادن مجوزهای دسترسی و موارد دیگر از این دست را به عهده دارد و معمولا تمام افراد پشت آن قرار نمی گیرند و اجازه کار با آن را ندارند بلکه فقط شخص مدیر شبکه ( Administrator ) با آن کار می کند . اما اجازه بدهید تا یک مقایسه مابین این دو شبکه داشته باشیم :

۱) اندازه ،تعداد و مکان : اگر در حدود ۱۵ کامپیوتر ( البته صحیحتر آن ۱۰ عدد می باشد ) داشته باشیم بهتر است از شبکه نقطه به نقطه استفاده شود و اگر تعداد از آن بیشتر شده بهتر است بدلیل افت شدید کارآیی شبکه از شبکه کلاینت/ سروری استفاده شود . اگر از نظر مکانی کامپیوترها در فاصل دور نسبت به یکدیگر باشند بهتر است از شبکه های کلاینت/ سروری استفاده شود . اگر بخواهیم یک محیط کوچک که به ندرت گسترش و توسعه می یابد را شبکه بندی کنیم بهتر اس از شبکه نقطه به نقطه استفاده کنیم .

۲) منابع مشترک شده ( Share ) : در شبکه های نقطه به نقطه منابع مشترک شده بر روی تمام کامپیوترها گسترده شده اند و هر شخصی منابع مورد نظر خود را به اشتراک می گذارد یا از اشتراک خارج می کند . اما در شبکه های بر اساس کلاینت/ سرور تمام منابع مسترک شده بر روی یک کامپیوتر قرار دارد و به کمک همان کامپیوتر به اشتراک گذاشته می شود . یا از اشتراک خارج می شود .

۳) پشتیبانی سیستم عامل : شبکه های نقطه به نقطه توسط تمامی سیتم های عامل پشتیبانی می شوند اما شبکه های بر اساس کلاینت/ سرور را سیتم عاملهای خاص مانند Windows 2000 server ، Linux, Unix , Win Nt و اخیرا توسط سیستم عامل Windows 2003 پشتیبانی می شود.

۴) امنیت : شبکه های نقطه به نقطه دارای امنیت مطلوبی نیستند اما شبکه های بر اساس کلاینت/ سرور دارای امنیت بالایی هستند که قابل توسعه نیز می باشد.

تعریف Right : به مجوزهای دسترسی که به کاربران داده می شود در اصطلاح Right گویند .

تعریف Dedicated server : در بعضی از محیطهای شبکه کامپیوترهای سروری را به طور اختصاصی برای انجام بعضی کارها در نظر می گیریم ، که به آنها سرورهای اختصاصی یا Dedicated server گویند . مثلاً در بعضی شبکه ها یک کامپیوتر برای ارائه فایلها در نظر گرفته می شود که به آنها File server گویند و موارد مشابه دیگر .

تعریف Node : به کامپیوترها و کلیه تجهیزات مرتبط با شبکه که به تنهایی قادر به کار باشند Node یا گره گویند مانند : PC ها ، هاب ، سوئیچ

تعریف Webmaster : به مدیران شبکه هایی که بر روی اینترنت قرار دارند Webmaster گویند . باید توجه کرد که به مدیران شبکه هایی که بر روی اینترنت قرار ندارند Administrator گویند .

تعریف Login : در اصطلاح به عمل اتصال به شبکه یا ورود به شبکه گویند و به عمل خروج از شبکه Logout گویند .
تعریف GNOS : به سیستم های عامل گرافیکی شبکه GNOS گویند و اگر گرافیکی نباشد به آن NGNOS گویند . از سیستم های عامل گرافیکی می توان به ویندوز NT و لینوکس اشاره کرد و از سیستم های عامل غیر گرافیکی می توان به Unix ، Novell اشاره کرد .
تعریف Diskless Network ( شبکه های بدون دیسک ) : گاهی اوقات می توان کامپیوترهای کلاینت را بدون هارد دیسک ، فلاپی دیسک و حتی CD-Rom در شبکه بکار ، برد . این کلاینتها از طریق یک چیپ مخصوص که بر روی کارت شبکه قرار دارد ، در هنگام بوت شدن و از طریق شبکه به کامپیوتر سرور بطور اتوماتیک متصل می شوند و از این طریق سیستم عامل و برنامه های مورد نیاز را بکار می برند . برای اطلاعات بیشتر هم می توانید با همین عنوان در موتورهای جستجو به دنبال مطلب بگردید .البته در بررسی کارت شبکه نیز مقدار بیشتری توضیح ارائه خواهیم کرد .

آشنائی با انواع اتصال کامپیوتر ها در شبکه

ارایش و نحوه بهم پیوستن وسایل مختلف شبکه را Topology می گویند.

سه نوع توپولوژی اصلی وجود دارد :
Bus    گذرگاه
   Star ستاره
  Ring حلقه

Bus   ـ  توپولوژی گذرگاه
این توپولوژی شامل یک خط ارتباطی که به صورت یک خط مرتب می شود و همه گره ها به یک خط ارتباطی وصل می شوند این شبکه دوسر آزاد و متمایز دارد همه گره ها دستیابی یکسانی بر شبکه دارند وقتی یک پیام بخواهد بین دوگره حرکت کند تمام گره های موجود در شبکه پیام را می خوانند تا ببیند که پیام مربوط به آنهاست یا نه این پیام به کامپیوتر مورد نظر که رسید آن را گرفته و پردازش می کند در حالیکه سایر گره ها آن را نادیده می گیرند

در یک شبکه کوچک اینروش به خوبی کار می کند ولی در شبکه های بزرگ که مسیرهای طولانی نیز دارد این روش جواب خوبی نمیدهد و قطع شدن کابل در هر نقطه از شبکه باعث از کار افتادن کل شبکه می شود

Ring  ـ  توپولوژی حلقه
این توپولوژی شکل یک دایره را به خود می گیرد هر گره با گره بعدی خود وابسته است پیامهای ارسالی از هر گره در طول حلقه می چرخد تا به گره مورد نظر برسد پیام فقط در یک جهت حرکت می کند. روی توپولوژی حلقه شبکه هایPeer to peer خوب کار می کنند. با توجه به اینکه گره مستقیمآ به گره کناری خود وصل می شود اگر یک کامپیوتر از کار بیفتد کل شبکه نیز از کار می افتد.
تعداد گرههای هر حلقه معمولأمحدود است توسعه این شبکه محدود بوده و برای افزایش یک گره به شبکه باید کل شبکه از کار انداخته شود.

Star   ـ   توپولوژی ستاره
توپولوژی شکل ستاره به خود می گیرد هر گره با یک گره مرکزی وابسته است پیامهای ارسالی از هر گره توسط یک گره مرکزی به گره مورد نظر می رسد.

دانلود کتاب

مطالب مشابه با این مطلب

  مقاله آشنایی با کتاب دیجیتال (کتاب الکترونیکی)

  شناخت محتوای کتاب دیجیتال با وجود شباهت های بسیاری که میان شناخت کتاب های فیزیکی و محتوای کتاب دیجیتال در زنجیره کتاب هست، بر سر الگوهای جدید تجاری و کانال های جدید تحویل کتاب چالش وجود دارد. گفتنی است که شناخت استانداردهای محصولات دیجیتال […]

  تغییر رابطه کاربری ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷

  تغییر ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷/ در بررسی تاریخچه نسخه‌های مختلف ویندوز، ویندوز ۷ از محبوبیت زیادی میان کاربران برخوردار است و باوجود انتشار نسخه‌های جدیدتر همچون ویندوز ۸، ۸٫۱ و حتی ویندوز ۱۰ همچنان کاربران بسیاری علاقمند به استفاده از این نسخه از […]

  آموزش پاک کردن همیشگی هارد دیسک

  پاک کردن همیشگی هارد دیسک/ حذف کردن اطلاعات هارد دیسک در ویندوز و سیستم عامل Mac OS X روش‌های مختلفی دارد. در این مقاله به برخی روش‌های کاربردی در این زمینه می‌پردازیم.

  اگر از وب کم دستگاه خود استفاده می کنید ، بخوانید

  اگر از وب کم دستگاه خود استفاده می کنید ، بخوانید/ اگر از وب کم دستگاه خود استفاده می کنید ، بخوانید/ وب‌کم یا همان دوربین‌های کوچکی که در لپ‌تاپ‌ها وجود دارد یا برخی کاربران به‌صورت مجزا تهیه کرده و در ارتباطات زنده تصویری […]

  ترفند عدم امکان تغییر رمز کاربران در ویندوز ۱۰

  ترفند عدم امکان تغییر رمز کاربران در ویندوز ۱۰/ ترفند عدم امکان تغییر رمز کاربران در ویندوز ۱۰/ قابلیت تعریف کاربران مختلف در ویندوز و امکان تعریف رمزعبور برای دسترسی به هر کاربر ازجمله امکاناتی است که در نسخه‌های مختلف ویندوز وجود داشته و […]

  مخفی کردن پوشه ها در سیستم عامل مک

  مخفی کردن پوشه ها در سیستم عامل مک/ مخفی کردن پوشه ها در سیستم عامل مک/ همان‌طور که می‌دانید سیستم‌عامل مک همچون سیستم‌عامل ویندوز امکانات بسیاری را در خود جای داده و تقریبا تمام نیازهای کاربران را برآورده می‌کند. این سیستم‌عامل محبوب و قدرتمند […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.

دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد