نوار
تبلیغات
جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تبلیغات کاپریلانوار


نیازی نیست که آدم تازه‌ای شوید، تنها باید هنگام برخورد با دیگران، رویکردها و قابلیت‌های خود را تغییر دهید. فراموش نکنید که الگوهای رفتاری ما در طی سالیان درازی شکل گرفته‌اند و تغییر دادن آنها نیازمند زمان است.
کتاب صوتی " روش‌های بازکردن سرِ صحبت و دوست‌یابی" اثر " دان گابور" را از نوار دانلود کنید و گوش دهید.

دانلود کتاب صوتی" روش‌های بازکردن سرِ صحبت و دوست‌یابی " از اینجا


فرار سرمایه ها

فرار سرمایه ها
امتیاز به این مطلب!

263 views

بازدید


فرار سرمایه ها، بحرانی ملی است ـ باید چاره اندیشی کرد
 
سرمایه سالم و مولد در یک کشور اساس و مبنای حرکت چرخ تولید در بخشهای مختلف از جمله در کشاورزی و صنعت و خدمات است و ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری و فقر که تبعات خاص خود را دارند از اثرات حرکت چرخ تولید به شمار می رود.
بدون شک فرار سرمایه و بی اعتنایی به سرمایه گذاری مولد موجب کندی یا توقف چرخ تولیدی وبه تبع آن عدم ایجاد شغل و افزایش میزان بیکاری و رشد فقر و ناهنجاریهای اقتصادی و اجتماعی وفرهنگی می شود.
کارشناسان علم اقتصاد اعتقاد دارند، برای به حرکت درآمدن چرخ تولید در بخش صنعت و تجارت و کشاورزی و … باید سرمایه کافی در دست بخش خصوصی باشد زیرا دولت هرگز یک تاجر یا یک کشاورز و یا یک صنعت گر خوب نبوده و در دنیای پیشرفته امروز این امر به اثبات رسیده است.
اکنون با اوضاع حاکم بر اقتصادی کشور و عدم جذب سرمایه ها بنابه آمارهای موجود باید گفت که به راستی علت واقعی فرار سرمایه ها از کشور در کجاست؟ چه بلایی بر سرمان آمده که نه تنها سرمایه گذاران خارجی را جذب نمی کنیم بلکه مقدمات فرار سرمایه گذاران داخلی را نیز فراهم کرده ایم؟
آیا واقعاً سرمایه گذاری در کشور ما ناامن است یا آن را ناامن جلوه داده اند؟ این پرسش و ده ها پرسش مشابه را بارها و بارها از خود پرسیده ایم و در بسیاری از مواقع پاسخ های آن را نیز داده ایم.
بی ثباتی سیاسی، سیاست پردازی اقتصادی، قانون گریزی و قانون ستیزی، تصمیمات عجولانه و کارشناسی نشده، برتری منافع کوتاه مدت به منافع بلند مدت و بی اطلاعی و یا عدم توجه به فاکتورهای تعیین کننده برای رونق اقتصادی و سرمایه گذاری هریک به تنهایی خود مانعی بزرگ برای سرمایه گذاری محسوب می شود و این درحالی است که ما تمامی این خوبان را برای فراری دادن سرمایه ما به یکجا جمع کرده ایم.
چگونه انتظار داریم سرمایه گذاری که هر روز خود و سرمایه اش را با چالش و بحرانی جدید مواجه
می بیند به سرمایه گذاری و رونق آن امیدوار شود.
فقدان امنیت اقتصادی براثر نداشتن چشم انداز روشن اقتصاد ایران و تغییر ناگهانی و غیرقابل پیش بینی قوانین و رویه های مؤثر بر سرمایه گذاری و تولید، از یک سو و نبود ضمانت اجرا برای بسیاری از قوانین مؤثر بر سرمایه گذاری و تولید از دیگر سو، ریسک سرمایه گذاری را بالا برده است.
فرار سرمایه این آهوی گریزپای در اقتصاد ما نتیجه عینی سیاست ها و برخوردهای غلط با سرمایه و سرمایه گذار است، امری که به طور مکرر آیت ا… هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه از سر خیر و دلسوزی بدان اشاره کرده و مسوولان امر را بر ضرورت توجه به آن دعوت کرده است.
تشکیل دفتر حمایت از سرمایه گذاری در مجتمع قضایی امور اقتصادی مجتمعی که پیش از این از آن به عنوان نماد مبارزه با سرمایه گذار و قلع و قمع آنان یاد می شد از تلاش دستگاه قضایی به عنوان یکی از متولیان برای حمایت از سرمایه گذاری و تأمین امنیت اقتصادی حکایت می کند.
رئیس قوه قضائیه طی یک ماه اخیر بارها و بارها با هشدار نسبت به عواقب خروج سرمایه از کشور به نگاه دین مبین اسلام و تأکید قانون اساسی به احترام به سرمایه و سرمایه گذار اشاره کرده است.
متأسفانه در روزهای اخیر شاهد به حاشیه کشاندن اظهارات رئیس قوه قضائیه در باب ضرورت تأمین امنیت اقتصادی برای سرمایه گذاران از سوی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده ایم، به گونه ای که از اظهارات نمایندگان چنین استنباط می شد که معرفی مفسدان اقتصادی یک اصل و امنیت اقتصادی فرعی در کنار این اصل است.
این در شرایطی است که این نمایندگان می توانند با تصویب قوانین محکم و راهگشا در راستای جذب سرمایه ها و جلوگیری از سرمایه ایرانیان به دولت و قوه قضائیه وملت کمک شایانی کنند.
از سویی لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادی و تأثیر معرفی مفسدان اقتصادی در کاهش این قبیل از جرایم برکسی پوشیده نیست اما مطالبه نام مفسدان اقتصادی از رئیس قوه قضائیه از جرایم بر کسی پوشیده نیست اما مطالبه نام مفسدان اقتصادی از رئیس قوه قضائیه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پیش از این خود بر ممنوعیت انتشار احکام قبل از قطعیت آراء تأکید کرده بودند نه تنها از پایه های قانونی برخوردار نیست بلکه نقض غرض است.
این نکته را نیز باید از نظر دور نداشت که فساد اقتصادی پیش از آنکه در دستگاه قضایی رسیدگی شود، محقق شده است و سازمان گزارش دهنده به دستگاه قضایی نیز پیش از همگان از تخلف وفساد صورت در مجموعه اش مطلع شده است، حال این چه سیاستی است که توقع می رود دستگاه قضایی قبل از آنکه حکمی صادر شود اعلام عمومی کند.
نمایندگان مجلس به واقع اگر درمان در فساد اقتصادی در کشور را در معرفی نام مفسدان اقتصادی
می دانند، می توانند با ارائه طرحی علاوه بر حذف تبصره یک ماده ۱۸۸ قانون آئین دادرسی کیفری، تمامی دستگاه ها و نهادها را به اعلام اسامی، متجاوزان به حقوق بیت المال ملزم کنند و از شعارها و تبلیغات در این زمینه که جامعه را ملتهب می کند، خودداری شود.
این در شرایطی است که رئیس قوه قضائیه با معرفی اسامی مفسدان البته از مسیر درست و براساس قانون مخالفتی ندارد بلکه پیش و بیش از آن بر جلوگیری از فرار سرمایه ها و اطلاح ساختارها و نیز اصلاح سیستم بانکی و بیمه و گمرک و سایر مجاری مالی کشور و پرداخت تسهیلات به صاحبان فکر به صورتی آسانی تأکید دارند.
با توجه به دیدگاههای بسیار شفاف و مستند رئیس قوه قضائیه و با توجه به اینکه ایشان از علمای بزرگ و صاحب نام هستند آیا شایسته است کسانی بدون مطالعه و آگاهی لازم در مقوله مبارزه با مفاسد اقتصادی وارد شده و برای دستگاه قضایی الگوی علوی را مطرح کنند.
به عنوان یک نویسنده و روزنامه نگار و شاید ابتر بگویم به عنوان یک شهروند اعتقاد دارم که افراد به هنگام نوشتن یادداشت و تحلیل و مقاله نیم نگاهی هم به جایگاه خود داشته باشند و حرمت ها را نشکنند.
براساس شواهد و اطلاعات موجود برخی از رسانه های نوشتاری و سایت ها و افراد که بیش از سایرین فریاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را سر می دهند، خودشان دارای پرونده هایی هستند که به سبب قانونی نبودن اعلام اسامی که در هیچ کشوری هم به این سبک و سیاق سابقه وسبقه ای ندارد، قوه قضائیه نیز این اسامی افشا نمی کند و اگر ا ختیار این کار با من شهروند بود  بدون معطلی ابتدا اسامی این افراد را اعلام می کردم تا جامعه آگاه شود که فریاد این آقایان ریشه در جایی دیگر دارد.
واقعیت این است که  در قوه قضائیه هیچگونه مصلحت اندیشی و ملاحظه کار نسبت به پرونده های مفاسد وجود ندارد و آیت ا… هاشمی شاهرودی نیز بارها گفته اند که برخلاف همه کشورها‌ برخی پرونده های مفاسد قبل ز تشکیل اطلاع‌رسانی شده اند.
رئیس قوه قضائیه در همان سخنرانی های که مورد نظر‌آقایان است مکرراً اعلام کرده اند که قوه قضائیه به موازات مبارزه با مفسدان خواستار اعلام اسامی و معرفی آنها توسط دستگاههای اجرایی و نظارتی است و پس از ورود پرونده  در دستگاه قضایی طبق قانون امکان افشای اسامی نیست.
در بحث اطلاع رسانی نیز آنچه مورد نظر ریاست قوه قضائیه بوده است، سیاه نمایی موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی توسط برخی رسانه هاست و اینکه این اندک رسانه ها رشوه خواری های جزئی در کشور را به سبب مسایل سیاسی و جناحی و گاه تسویه حسابهای شخصی به خ وبی منعکس می کنند اما از خروج میلیارد دلار سرمایه مردم این کشور که موجب ایجاد شغل و افزایش درآمد دولت های دیگر از محل پرداخت  مالیات و رونق اقتصادی کشورهای همسایه می شود توجه ندارند.
واقعیت این است که نویسندگان در این رسته از رسانه ها دیدگاهی در حد نوک بینی داشته و مسائل را به صورت سطحی می نگرند و درک درستی از بحران اقتصادی یا بحران ملی از محل مشکلات اقتصادی و فقر و فساد ناشی از آن ندارند.
رئیس قوه قضائیه در سخنان خود در همایش ائمه جمعه، نیروهای مسلح بسیج حوزه معاونت امر به معروف و نهی از منکر، مجلس شورای اسلامی و در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده اند که به موازات مبارزه با مفاسد اقتصادی در داخل کشور و برخورد قاطعانه با متخلفان باید مسأله مهم خروج سرمایه ها را بسیار جدی گرفت اما ظاهراً عده ای نمی توانند یا نمی خواهند بفهمند که ایشان زنگ هشدار یک بحران جدی را به صدا درآورده اند و ضروری است همه مسئولان در این راستا دقت و حساسیت نشان دهند.
ما نیز امیدواریم که گویندگان و نویسندگان در این مقوله توان درک این مسأله را نداشته باشند چرا که می گویند:
 کسی که خوابیده است را می توان بیدار کرد اما کسی که خود را به خواب زده هرگز نمی توان بیدار کرد.
 
 
 

دانلود کتاب

مطالب مشابه با این مطلب

  آیا یورو جایگزین دلار خواهد شد ؟

  یورو یا دلار کدامیک ؟ یورو/ اولین زمزمه از تغییر ارز مبنای گزارشگری بهمن‌ماه سال گذشته از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی مطرح شد. در سال‌های اخیر به‌واسطه تحریم‌های دلاری که به اقتصاد ایران تحمیل شده، وزن مبادلات بین‌المللی از دلارمحوری به سمت سایر ارز‌های […]

  آموزش مفاهیم مالی به بچه ها

  آموزش مفاهیم مالی/ یاد دادن مسائل مالی، اهمیت کار کردن، اهمیت درآمد داشتن و پس انداز به بچه‌ها می‌تواند آینده‌ی آن‌ها را زیر و رو کند. برای آموزش این موارد می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  موسسات مالی چگونه بوجود آمدند؟

  موسسات مالی چگونه بوجود آمدند؟ موسسات مالی چگونه بوجود آمدند؟ هرچند بانکها در بسیاری از کشورها در حوزه تأمین مالی خرد نیز سلطه خود را حفظ نموده اند، اما مؤسسات پولی غیربانکی نظیر تعاونی های اعتبار، ارائه کنندگان مهم خدمات اعتباری خرد هستند.

  از مناقصه یا مزایده چه می دانید ؟

  از مناقصه یا مزایده چه می دانید ؟ از مناقصه یا مزایده چه می دانید ؟ حسن‌ روش‌های مناقصه و مزایده، آن است که از طریق این رقابت می‌توان به بهترین گزینه‌ها دست یافت؛ هم‌چنین رعایت اصل برابری افراد در این‌گونه قراردادها رعایت می […]

  آیا واردات کالاهای مشابه داخلی حرام است ؟

  آیا واردات کالاهای مشابه داخلی حرام است ؟ آیا واردات کالاهای مشابه داخلی حرام است ؟ سال گذشته (۹۵) بود که رهبر معظم انقلاب از تولید ملی به عنوان امری مقدس و با ارزش یاد کردند و همه‌ی آحاد و اقشار مردم را به […]

  برگزیت و رشد اقتصادی انگلستان

  برگزیت و رشد اقتصادی انگلستان/ برگزیت و رشد اقتصادی انگلستان/ برگزیت و به دنبال آن عدم قطعیت سیاسی در انگلستان، مصرف‌کننده‌ها، کسب‌وکارها و سیاست‌گذاران اقتصادی را با چالش‌های فراوانی مواجه کرده است. آنچه در حال حاضر هم برای مردم و هم بانک مرکزی اهمیت […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.

دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد