جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

آنچه باید از آن دفاع شود

2,030

بازدید

آنچه باید ازآن دفاع شود
مهمترین سرمایه ها و ارزشهای مادی و معنوی که یاید ازآن دفاع شود وباید در راه حفظ آن جهاد و تلاش کرد را ذکر می کنیم و توضیح مختصری در رابطه با هریک ارائه می دهیم . به امید آنکه مسلمانان در حفظ و حراست آن هوشیار و همیشه آماده دفاع باشند.
بعضی از این موارد جزء اصول اعتقادی و مقدسات دین ما هستند وبعضی مثل اموال و دارائی اشخاص جزءسرمایه های مادی بوده و بعضی دیگر مثل حفظ امنیت و استقلال راجع به کل اجتماع و جامعه می باشند.
۱- موجودیت اسلام واصول، شعائر وفرهنگ اسلامی
در مکتب ما نسبت به حفظ اسلام و شعائر دینی تاکیدهای بسیار شده و آیات و روایات زیادی در این رابطه وارد شده است، تمام علما و فقها براین مطلب اتفاق نظر دارند که باید با هر وسیله ممکن حتی بذل جان ومال از موجودیت اسلام و شعائر دین دفاع نمود.
همچنین آیات و روایاتی که تاکید بر رعایت احکام اسلام دارند و احکام فقهی ای که اجازه نمی دهند کفار اهل کتاب که تحت ذمه حکومت اسلامی بسر می برند علناً در جامعه اسلامی شراب وگوشت خوک استفاده کنند ویا منکرات دیگری را مرتکب شوند ودر صورت ارتکاب چنین جرایمی برای آنها مجازات سختی در نظر گرفته است. همه

دلالت بر این دارند که اسلام برای حفظ فرهنگ اسلامی و ترویج سنت های دینی و جلوگیری از گسترش یافتن فرهنگ های کفرآمیز و فسادآوربیگانگان ارزش و اهمیت خاصی قائل است.
حضرت اباعبدالله حسین بن علی (ع) در بین راه سفر از مکه به کوفه(کربلا) در ضمن خطبه ای که ایراد نمودند در رابطه با دفاع از اسلام و احکام الهی آن از قول جد بزرگوارشان رسول خدا(ص) فرمودند:
«من رای سلطانا جائرامستحلالحرم الله ناکثا لعهد الله مخالفا لسنه رسول الله صلی الله علیه و آله یعمل فی عبادالله بالاثم والعدوان ثم لم یغیربقول ولافعل کان حقیقا علی الله ان یدخله مدخله.»
« هر کس ببیند سلطانی( رئیس، مسئول، سرپرست، اربابی) را که ظلم و ستم می کند و محرمات الهی را حلال می داند و به عهدهای الهی اهمیت نمی دهد. و با سنت و دستورات رسول خدا(ص) مخالفت می کند، روش و رفتارش در بین بندگان خدا همراه با ظلم و خیانت می باشد. این همه ظلم و تعدی و تجاوز را توجه داشته اما سکوت کند و هیچ گونه        عکس العملی نه از راه زبان و ارشاد و نه از راههای عملی دیگر در مقابل سلطان جائز نشان ندهد پس بر خداوند متعال است که چنین فردی را همنشین و هم مکان

با آن سلطان ظالم و فاسد قرار دهد و با همان ستمگر متجاوز و متخلف درعذاب و آتش دردناک جهنم داخل گرداند.»
آن حضرت همچنین در وصیت خود به برادرش محمدبن حنیفه در رابطه با هدف و انگیزه حرکت و قیامش می نویسد:
« انی لم اخرج اشراً و لا مفسدا و لا ظالما وانما خرجت لطلب الاصلاح فی امه جدی صلی الله علیه و آله، ارید ان بالمعروف و انهی عن المنکر و اسیر بسیره جدی و ابی علی بن ابی طالب.»
« خروج من بر یزید برای ایجاد فتنه و فساد و یا برای سرگرمی و خودنمایی نیست بلکه برای اصلاح امور امت جدم رسول خدا(ص) است. من اراده کرده ام که امر به معروف و نهی از منکر نموده و از سیره جدم و پدرم علی بن ابی طالب پیروی کنم.»
همچنین از حضرت امام رضا(ع) روایت شده که فرمودند: رسول خدا(ص) همواره        می فرمودند:
« اذا امتی تواکلت الامر بالمعروف و النهی عن منکر فلیاذنوا بوقاع من الله.»
« اگر روزی بر امتم برسد که امر به معروف و نهی از منکر را به یکدیگر واگذار کنند در آن روز باید با خدای تعالی اعلان جنگ کنند.»

از سخنان صریح و قاطع امام حسین(ع) در رابطه با دفاع از دین اسلام و احکام الهی آن و همچنین از روایات دیگری که در این باره رسیده لزوم و وجوب دفاع از احکام و اصول اسلام واضح و روشن می شود.
همانطور که فبلا گفته شد علما و فقهای اسلام بر حفظ موجودیت اسلام و دفاع از آن تاکید بسیار نموده اند و در بحث های جهاد و امر به معروف و نهی از منکر کتابهای فقهی خود مسائل و احکام زیادی را در این رابطه مطرح نموده اند.
همچنین دفاع از شخصیت پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) درمقابل دشمنانی که خدای ناخواسته نیت اهانت به آنها را دارند و همچنین دفاع از مراکز عبادی مثل مساجد و   زیارتگاهها و حرمهای مطهر پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت گرامیشان مانند دفاع از اسلام بر همه مسلمانان واجب و لازم می باشد.
حرکت و قیام حضرت امام خمینی (ره) علیه حکومت طاغوتی پهلوی و سرنگون ساختن شاه معدوم علاوه بر اینکه در جهت بدست آوردن استقلا ل کشور اسلامی ایران و خارج کردن کشور از زیر سلطه کشورهای بیگانه خصوصاً آمریکا بود، در جهت دفاع از اسلام و احکام آن نیز بود زیرا رژیم منحوس پهلوی در حال مبارزه شدید با فرهنگ اسلام و تعطیل کردن احکام الهی آن و گسترش دادن فرهنگ فاسد و ضد اخلاقی و منحط غرب بود.
همچنین صدور فتوای ارتداد وقتل سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی توسط حضرت امام خمینی (ره) درراستای همین دفاع از اسلام و احکام متعالی آن بود.
هشدار!
چند سالی است که دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب با استفاده از تمامی ابزارهای و امکانات موجود خود و با بکارگیری عناصر فریب خورده و خود فروخته داخلی تهاجم فرهنگی شدیدی را علیه مردم مسلمان ایران و خصوصاً نسل جوان ما آغاز کرده اند و این تهاجم چندی است که شدت گرفته است . لذا بر همه مردم مسلمان مومن و انقلابی ایران خصوصاًروحانیان اساتید ،معلمان، مسئولان صدا وسیما و مطبوعات دلسوز اسلام و انقلاب و همه کسانی که در جمهوری اسلامی مسئولیتی به عهده آنها است، واجب است با این شبیخون فرهنگی مقابله نمایند وآن را دفع نمایند.
امروز دفاع از ارزشهای اسلامی و انقلابی بر همه افراد واجب و لازم است واگر کمی غفلت و سهل انگاری کنیم دشمن توطئه خود را کاملاً عملی خواهد ساخت. که این بار دزد با چراغ آمده تا گُزیده ببرد!   

۲- حکومت اسلامی
حفاظت و حراست از مرکزیت اسلام و حکومت اسلامی بسیار مهم ودفاع ازآن درمقابل توطئه و تهاجم دشمنان بر همگان واجب است . چه این حکومت تحت رهبری امام معصوم (ع) باشد مثل زمان صدر اسلام ودوران خلافت حضرت علی علیه السلام و چه حکومت تحت رهبری ولی فقیه باشد.
امام خمینی (ره ) در تحریر الوسیله می نویسد:
«اگر بر یکی از دولت های اسلامی ترس آن رود که اجانب برآن هجوم ببرند، بر همه دولت های اسلامی واجب است که با هر وسیله ممکن ازآن کشور دفاع نمایند، همچنانکه بر ملت ها واجب است.»
جمهوری اسلامی
جمهوری اسلامی ایران یکی از مصادیق مهم و بارز حکومت اسلامی است که دفاع ازآن بر همه افراد لازم و واجب می باشد تا جایی که امام خمینی (ره) حفظ جمهوری اسلامی را یک واجب عینی می دانند و اهمیت حفظ آن را از اهمیت نماز بیشتر می دانند.
همچنین در این رابطه می فرمایند :
« الان جمهوری اسلامی یعنی اسلام واین امانتی است بزرگ که باید ازآن حفاظت کنیم 

« تکلیف است برای همه ما که این جمهوری که به این جا رسیده است تا آخر حفظ کنیم»

۳- وطن و کشور
لزوم دفاع از وطن و کشور یک امر مسلم و فطری و مورد قبول همه ادیان و ملل جهان و حتی سازمانهای جهانی مثل سازمان ملل متحد می باشد . دراسلام هم دفاع از کشور و سرزمین ها و بلاد اسلامی واجب ولازم شمرده شده و تاکید فراوان درباره آن شده است.
خداوند متعال در قرآن می فرماید:
واقتلو هم حیث ثقفتموهم و اخرجو هم من حیث اخرجوکم

«هرجا مشرکان را یافتید به قتل برسانید واز شهرهایشان برانید چنانکه آنان شما را از وطن آواره کردند.»
« انما ینهاکم الله عن الذین قاتلوکم فی الدین و اخرجوکم من دیارکم و ظاهروا علی اخراجکم ان تولوهم و من یتولهم فاولئک هم الظالمون»
« همانا خداوند شما را از دوستی با کسانی که در دین با شما کارزار نموده و از شهر و دیارتان بیرون نمودند و هم بر اخراج شما متفق گشتند نهی می کند و کسی که با آنان دوستی کند در گروه ستمکاران خواهد بود.»
«… و مالنا الا نقاتل فی سبیل الله و قد اخرجنا من دیارنا و ابنالنا…»
« ما را چه شده که در راه خدا مبارزه نکنیم در حالیکه از سرزمینمان اخراج و از فرزندانمان دور شده ایم…»
با اینکه قبل و بعد آیه فوق اشاره به سستی افراد ادعا کننده دارد، لکن متن آیه می رساند عمل دفاع در مقابل تجاوز زورگویان به وسیله امر مبارزه و احیانا مقاتله، یک کار ضروری و واجب است که سرپیچی ار آن منتهی به ظلم خواهد بود زیرا ادامه آیه می فرماید:
« فلما کتب علیهم القتال تولوا الا قلیلا منهم و الله علیهم بالظالمین»
« پس زمانیکه قتال را بر آنان مقرر داشتیم، پشت کردند و جز عده قلیلی از ایشان فرمان را به اجابت نرساندند، خداوند نسبت به ستمکاران دانا است.»
همچنین امام باقر علیه السلام می فرمایند:
« ان الله لیمقت العبد یدخل علیه فی بیته فلا یقاتل»
« خداوند از بنده ای که متجاوز به خانه اش وارد شود و او به مبارزه و دفاع نپردازد، متنفر است.» و حضرت علی علیه السلام در توبیخ کسانی که اجازه می دهند دشمن شهر و دیار آنها را به راحتی تصرف نماید و سپس به فکر مقابله با دشمن می افتند می فرمایند:
« والله ما غزی قوم قط فی عقر دارهم الا دلوا»
« سوگند به خدا هرگز با قومی در میان خانه( شهر و دیار) ایشان جنگ نشده مگر آنکه ذلیل و مغلوب گشته اند.»
امام خمینی( ره) در رابطه با وجوب دفاع از سرزمین های اسلامی می فرمایند:
« اگر سرزمین های مسلمین یا مرزهای آن تحت سیطره دشمنی قرار گیرد که نسبت به کیان اسلام و یا مجتمع مسلمین از او احساس خطر شود، بر مسلمین واجب است به هر وسیله ممکن، اعم از جان و مال دفاع نمایند.»
۴- امنیت جامعه اسلامی
یکی از مسائل مهم اجتماعی از نظر اسلام امنیت جامعه و اجتماع اسلامی است، که بایستی در حفظ و حراست آن کوشید و اگر احتیاج به قتال باشد، جهاد و دفاع، در تامین آن واجب و ضروری است. بعضی از دلایل و منابع در این رابطه عبارتند از:
۱- سوره مائده، آیات۳۳و ۳۴
« انما جزاء الذین یحاربون الله و رسوله و یسعون فی الارض فسادا ان یقتلوا و یصلبوااو…»
۲- سوره بقره، آیه ۱۹۲
« و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه»
۳- المبسوط، ج۸، ص۴۷- ۵۶( قطاع طریق)
۴- النهایه، ص۷۲۰، باب حد محارب
۵- جواهر الکلام، ج۴۱، ص۵۹۵
۶- تحریر الوسیله امام خمینی(ره)، ج۲، ص۴۴۳
۷- شرح اللمعه، ج۹، ص۲۹۰-۳۰۶
۸- وسائل الشیعه، ج۱۸، ابواب حد المحارب،ص ۵۳۲-۵۴۳
۹- کتاب« بررسی جرم محاربه و افسادفی الارض» نوشته محمد جعفر حبیب زاده
۱۰- فقه سیاسی، نوشته عمید زنجانی
۱۱- فقه سیاسی اسلام، نوشته ابوالفضل شکوری
۱۲- حقوق جزای اختصاصی، تالیف دکتر ایرج گلدوزیان
و کتابهای بسیار دیگر که در این زمینه نوشته شده است.
۵- جان، مال و ناموس
دفاع هر شخص از جان، مال و ناموس خودش در مقابل دزد، محارب با دشمنی که قصد تعرض و تعدی دارد عقلا و شرعاً واجب و لازم است و کسی که در این راه کشته شود اجر شهید دارد. چنانچه رسول اکرم(ص) می فرمایند:
« من قتل دون ماله فهو شهید»
«کسیکه در دفاع از مالش کشته شود شهید است.»
۶- استقلال
مسلمانان باید در همه امور اقتصادی ، سیاسی ، نظامی، فرهنگی و…. مستقل باشند و هیچ گونه وابستگی به کفار نداشته باشند . واگر بیگانگان بخواهند استقلال آنها و حومت اسلامی را از بین ببرند و کشورهای اسلامی را زیر سلطه و نفوذ خود قرار دهند، باید به هر طریق ممکن با آنها مبارزه کرد تا استقلال کشورهای اسلامی و مردم مسلمان حفظ شود.
خداوند در قران می فرماید:
لن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا

«خداوند هرگزبرای کافران نسبت به مومنان راه تسلطی قرار نداده است»
همچنین پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:
«الاسلام یعلو ولا یعلی علیه»
« اسلام و مسلمانان بر کفار علو و برتری دارند و کفار بر آنها برتری و تسلطی ندارند.»
امام خمینی (ره) در این رابطه می فرمایند:
«اگر این ترس پیش آید که کفار از نظر سیاسی و اقتصادی بر بلاد مسلمین استیلا یابند و این استیلا و تسلط منجر به آن شود که مسلمین اسیر سیاسی و یا اقتصادی کفار گشته، اسلام و مسلمین خوار وضعیف گردند دفاع واجب است، دفاع با وسائلی شبیه به وسائل کفار و همچنین دفاع با مقاومت منفی از قبیل نخریدن کالای دشمن و ترک استعمال آن و ترک معامله و ارتباط باآنان بطور مطلق »
۷- آزادی
خداوند دستورها وبرنامه هایی برای سعادت و تکامل ، خوشبختی و آسایش انسانها طرح کرده است و پیامبران خود را موظف ساخته که این دستورها را به مردم ابلاغ کنند و از طرف دیگر مردم در همه اجتماعات این حق را دارند که ندای منادیان راه حق را بشنوند. و در قبول دعوت آنها آزاد باشند، حال اگر کسانی بخواهند آنها را از حق مشروعشان محروم سازند و اجازه ندهند صدای منادیان راه خدا به گوش جان آنها برسد. تا از قید اسارت و بردگی فکری و اجتماعی آزاد گردند طرفداران این برنامه حق دارند برای فراهم ساختن این آزادی از هر وسیله ای استفاده کنند، و ازاینجا ضرورت « جهاد ابتدایی » در اسلام و سایر ادیان آسمانی روشن می گردد. همچنین اگر کسانی مومنان را تحت فشار قراردهند که به آئین سابق باز گردند، برای رفع این فشار نیز از هر وسیله ای می توان استفاده نمود.
چنانکه اگر حکومتی بخواهد با ایجاد اختناق و دیکتا توری آزادی های مشروع و سالم مردم را سلب نماید باآنها را ابزار نمودن نظرات سازنده و ارائه طرحهای مفید برای جامعه باز دارد و استعداد های خدادادی آنها را سرکوب نماید، مردم می توانند برای بدست آوردن آزادی های مشروع خود، دست مبارزه بزنند.
۸- مسلمانان تحت ستم جهان
بر همه مسلمانان واجب است از همه سرزمین های اسلامی و مردم آن دفاع نمایند و اختلاف نژادی و زبانی و همچنین مرز بندی های جغرافیایی وسیاسی فعلی موجب ساقط شدن این وجوب نمی گردد پس همانطور که اگر دشمن به ایران اسلامی حمله کرد دفاع از کشور بر همه مردم ما واجب است، در صورتیکه به مسلمانان کشورهای دیگر تجاوزی صورت گرفت باید مسلمانان ایران و کشورهای دیگر جهان در رفع آن تجاوز به دفاع و مبارزه بپردازند.
البته دفاع از مسلمانان واجب کفائی است و اگر مردم همان منطقه و یا کشوری که مورد حمله واقع شده، توانستند آن تجاوز را دفع کنند این وظیفه از دیگران ساقط است ولی اگر با کمبود نیرو یا امکانات و اسلحه مواجه شدند باید از کشورهای اسلامی دیگر به آنها کمک گردد.
حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم فلسطین و بوسنی هرزگوین علی رغم تمام موانع سیاسی و نظامی موجود نمونه ای برای دفاع از مسلمانان جهان است. ولی این مقدار حمایت به علت عدم همکاری کامل کشورهای اسلامی دیگر درحدی نبوده و نیست که بتواند به آنها کمک نماید تا حقوق کامل خود را بدست بیاورند پس باید به کمک همه مسلمانان و با اتحاد و همبستگی و با تشکیل ارتش جهانی اسلام به یاری مسلمانان تحت ستم جهان شتافت وآنها را در مبارزتشان علیه کفر وظلم تا پیروزی کامل یاری نمود و شرایطی بوجود آورد که مشرکین هرگز جرات تعدی و تجاوز به مسلمانان را پیدا نکنند.
آیات و روایاتی که در رابطه با جهاد دفاعی می باشد دلالت بر دفاع از مسلمانان یک شهر و یا کشور ندارند بلکه دلالت تمام آنها عام می باشد و امر به دفاع از همه مسلمانان می نماید، که ما بعضی از این دلایل قرانی و روایی قبلا ذکر کرده ایم مثل حدیث نبوی: « کن سمع رجلاینادی یا للمسلمین فلم یحبه فلیش بمسلم»  که دلالت بر لزوم کمک و یاری به همه مسلمانان دارد همچنین در کتابهای فقهی بر لزوم دفاع از همه مسلمانان تاکید شده.
شهید ثانی در این رابطه می نویسد:
« اگر ترس بر جان بعضی از مسلمانان باشد تنها بر آن عده دفاع واجب می شود و اگر آن عده از دفاع عاجز شوند بر مسلمانانی که نزدیک به آن عده هستند ، یاری کردن آنها واجب می شود و اگر همه آنها از دفاع عاجز شوند، بر دیگران که دورتر قرار گرفته اند واجب می شود که به یاری آنها بشتابند»
همچنین امام خمینی (ره) بارها تاکید داشتند که دفاع از اسلام و مسلمانان بر همه افراد واجب است و مختص یک عده خاص نیست چنانکه دفاع از فلسطین و مردم مظلوم آن را بر همه مسلمانان چه عرب و چه غیر عرب واجب می دانستند.
همچنین دفاع از جمهوری اسلامی ایراندر برابر تهاجم ارتش بعث عراق را برهمه واجب می دانستند مثلاً وقتی یک لبنانی از ایشان سوال می کند که من برای تحصیل دروس حوزوی به قم آمده ام ، آیا رفتن به جبهه بر من واجب است یا نه؟
حضرت امام خمینی(ره) در جواب می فرمایند:
تا زمانیکه جبهه ها نیاز به مدافعان از اسلام و اهل آن و سرزمین های آن دارد بر هرکسی که قدرت بر انجام این واجب دینی دارد واجب است در جبهه حضور پیدا کند و هیچ فرقی بین افراد مسلمان نیست.
۹- مظلومان و مستضعفان
به حکم قرآن ، روایات و فطرت انسانی دفاع از هر مظلوم و مستضعفی واجب است و همچنین برای ایجاد جامعه سالم وایده آل انسانی ، مبارزه با ستمگران ضرورت دارد. زیرا در حقیقت همین ستمگران هستند که جامعه را به ظلم و ستم آلوده می سازند و انسان را از حیات معقول و حق طبیعی خود محروم می سازند.
« ومالکم لاتقاتلون فی سبیل الله والمسضعفین من الرجال والنساء والولدان الذین یقولون ربنا اخرجنا من هذه القریه الظالم اهلها»
« چرا در راه خدا و مردان و زنان و کودکان مظلوم ( وبی دفاعی که در چنگال ستمگران گرفتار شده اند) مبارزه نمی کنید؟ همان افراد ( ستمدیده ای ) که می گویند خدایا ما را ازاین شهر (مکه) که اهلش ستمگرند بیرون ببر»
و امام علی علیه السلام به امام حسن و امام حسین علیهماالسلام وصیت می کند:
«کونا للظالم خصما وللمظلوم عونا»
« دشمن ستمگر ویار و مددکارمظلوم وستمدیده باشید»
همچنین رسول خدا (ص) می فرمایند:
عونک الضعیف من افضل الصدقه
کمک تو به شخص ضعیف و ناتوان از صدقه دادن بهتر است.
لزوم گسترش فعلیت های بسیج مستضعفین
در پایان بحث جهاد دفاعی لازم است چند سطری هم اگر چه اندک در رابطه با بسیج نوشته شود، بسیجی که نقش عظیمی در دفاع از کشور و حکومت اسلامی ایران داشته و یکی از ارکان و پشتوانه های انقلاب می باشد.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از آنجا که رژیم ستم شاهی پهلوی به همت توده های ملیونی مردم صورت پذیرفت. برای تثبیت انقلاب هم، بلافاصله مردم در گروههای مختلف، به فراگیری آموزش های نظامی پرداختند.
در این راستا در ۵ آذر ۱۳۵۸ امام خمینی( ره) فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر نمودند و از دی ماه ۱۳۵۹ تشکیلات آن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محول گردید.
بسیج از بدو تاسیس نقش بسیار مهمی در مبارزه با اشرار داخلی، گروهک های ضد انقلاب و هشت سال دفاع مقدس داشت و اگر بسیج و نیروهای مخلص آن نبود، دفع تجاوز ارتش مجهز عراق که از حمایت کامل ابر قدرت ها برخوردار بود امکان نداشت.
پس طبق آیه شریفه:« و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه»  و با توجه به تجربیات دوران پس از انقلاب و خصوصا ایام دفاع مقدس و همچنین بنا بر تاکیدات حضرت امام خمینی و آیت الله العظمی خامنه ای و برای پیشبرد و تداوم انقلاب اسلامی و کمک به مسلمانان و مستضعفان تحت ظلم و ستم جهان باید از یک بسیج قوی و منظم که متشکل از بسیجیان شجاع، مومن، متدین، آموزش دیده و آگاه باشد برخوردار باشیم. و در واقع باید هر جوان ما یک بسیجی باشد.
حضرت امام خمینی(ره) در رابطه با بسیج می فرمایند:
« قضیه بسیج همان مسئله ای است که در صدر اسلام بوده است. وقتی جنگ می شد، طوایف مختلف می آمدند و به جنگ می رفتند و این مسئله ای جدیدی نیست و در اسلام سابقه داشته است. و چون مقصد ما اسلام است باید هر جوانی یک نیروباشد برای دفاع از اسلام. و همه مردم و هر کس در هر شغلی که هست مهیا باشد برای جلوگیری لز کفر و الحاد و هجوم بیگانگان.»
« ملتی که در خط اسلام ناب محمدی(ص) و مخالف با استکبار و پول پرستی و تحجرگرایی و مقدس نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون دفاعی و نظامی لازم را بدانند، چرا که در هنگام خطر، ملتی سربلند و جاوید است که اکثریت آن آمادگی لازم رزمی را داشته باشد.»
« اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه باشیم، بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد.»

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  فضائل و خواص تلاوت سوره طه

  فضائل و خواص تلاوت سوره طه ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۲ امتیازs آثار و برکات خواندن سوره طه/ فضیلت و خواص آیات قدرتمند سوره طه : این سوره،اوّلین سوره ای است که ماجرای حضرت موسی علیه السلام را به تفصیل بیان نموده و حدود هشتاد آیه […]

  راه هایی برای کاهش فشار قبر

  راه هایی برای کاهش فشار قبر ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز راه هایی برای کاهش فشار قبر/ چطور فشار قبر کمتری داشته باشیم؟ منظور از مرگ تنها قرار دادن بدن در یک تکه زمین کنده شده نیست بلکه انتقال انسان به عالم برزخ است. اولین […]

  چگونگی خواندن نماز والدین

  خواندن نماز والدین یکی از حقوقیست که والدین چه در زمان حیات و چه پس از وفات شان بر گردن فرزندان خود دارند. این نماز را بخوانید تا هم والدینتان را شاد کنید و هم فرزندانتان بعدها برای خودتان بخوانند.

  چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟

  چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟ ۴٫۱۳/۵ (۸۲٫۵۰%) ۸ امتیازs چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟ در تاریخ آمده است که حضرت ابا عبدالله وقتی لشکر عمربن سعد در روز تاسوعا قصد شروع جنگ […]

  سریع الاجابه ترین دعاها

  سریع الاجابه ترین دعاها ۳٫۸۳/۵ (۷۶٫۶۷%) ۱۲ امتیازs استجابت دعا، مانند هر پدیده‌ی دیگری، قوانین ، آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می‌رسد .

  دعاهای مجرب برای رفع گرفتاری مختلف

  دعاهای مجرب برای رفع گرفتاری مختلف ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۳ امتیازs عرفا و بزرگان دین دستورالعمل ها و اذکار مختلفی را پیرامون دعا برای رفع مشکلات و گرفتاری های دنیوی و سلوکی و نیز برآورده شدن حاجت بیان نموده اند که در ادامه بررسی می […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi