جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

امر به معروف

530

بازدید

رابطه قیام امام حسین علیه السلام با امر به معروف و نهی از منکر

توصیف جو حاکم، در بیانات حضرت
جهان دگرگونی شده وبه حالی زشت و ناخوشایند در آمده خوبی از آن روی برتافته است.
ایها الناس پیمبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند هر گاه کسی حکومت ظالم و جائری را ببیند که قانون خدا را عوض می کند، حلال را حرام و حرام را حلال می کند بیت المال مسلمین را به میل شخصی مصرف می کند. حدود الهی را به هم می زند خون مردم را محترم نمی شمارد و در چنین شرایطی سزوار است خدا چنین ساکتی را به جای چنان جائزو جابری ببرد اینها که امروز حکومت می کنند همینطورند آیا نمی بینید حلالها را حرام کردند و حرام ها را حلال بنابراین هر کس در این شرایط ساکت بماند مانند آنهاست و من از تمام افراد دیگر برای اینکه این دستور جدم را عملی کنم شایسته ترم.
بیانیه شهید مطهری (در کتاب حماسه حسینی جلد دوم)
مردم دنیا بدانید که هدف حضرت امام حسین علیه السلام جاه ومقام نبود طالب ثروت نبود اگر ؟ هم در کار نبود تقاضایی هم از او نمی کردند امام حسین علیه السلام به موجب قانون امر به معروف و نهی از منکر نهضت و قیام می کردند و ساکت نمی نشستند.
موضع گیری امام نسبت به وقایع سیاسی روز
امام بدون توجه به مسئله بیعت خواستن و امتناع از بیعت از اوضاع زمان و وضع حکومت وقت انتقاد می کردند شیوع فساد را متذکر می شوند تغییر ماهیت اسلام را یاد آور می شوند. امام ارزش امر به معروف ونهی از منکر را بالا بردند  و امر به معروف هم ارزش نهضت حسینی را بالا برد چون امام فهماندند که انسان در راه امر به معروف ونهی از منکر به جابجایی می رسد که باید مال و آبرویش را فدا کنند.
تفسیر شرط عدم مفسده امر به معروف و نهی از منکر از منظر شهید مطهری (اعلی ا… مقامه)
گاهی همین امر به معروف می تواند مفسده دیگری برای اسلام بوجود آورد و نه برای فرد امر به معروف. ایشان معتقدند مفسده برای فرد آمر، ملاک عمل نیست.
خطبه امام پس از رسیدن خبر شهادت مسلم بن عقیل( قدس ا… تفسه الزکیه) در بیدار کردن وجدانهای خاموش و خلاصه چند خطبه دیگر:
آیا نمی بینید به حق عمل نمی شود آیا نمی بینید قوانین الهی پایمال می شود آیا نمی بینید این همه مفاسد، پیدا شده واحدی هم نهی نمی کند واحدی هم باز نمی گردد. در چنین شرایطی یک نفر مومن باید از جان خود بگذرد. در چنین شرایط من مردن را جز سعادت نمی بینم من مردن را شهادت در راه حق می بینم. من زندگی کردن با ستمگران را مایه ملامت می بینم. روح من روحی نیست که با ستمگر سازش کند خداوند به اولیا خود پند داده که مانند علما یهود از امر به معروف و نهی از منکر سر باز نزنند. و مردم با ایمان کسانی هستند که امر به معروف ونهی از منکر می کنند زیرا اگر در میان مسلمانان این امر رواج بیاید کارها به اصلاح می پیوندد و بنیان ملک و ملت استحکام می پذیرد. ستمکاران، مردم را زیر پا، لگد می کوبند و شما به جای امر به معروف و نهی از منکر کار را با چاپلوسی و تملق می گذارنید.هر کس مرا از روی و راستی بپذیرد او به حق سزاوار تر است و هر کس دعوت مرا رد کند شکیبایی می نمایم تا خداوند میان من و این گروه داوری کند و او بهترین داوران است. شما را به زنده ساختن آیات خداوند و از میان بردن بدعت ها فرا می خوانم اگر دعوت مرا بپذیرید به راه راست هدایت خداهید شد.
نقش سیاسی اهل بیت بزرگوار حضرت (سلام ا… علیهما)
اهل بیت، یک گروه آمر به معروف و ناهی از منکر بودند. روز یازدهم محرم جلادهای ابن زیاد اهل بیت را سوار شترهای بی جهاز یکسره به سمت کوفه بردند. شب دوازدهم تا صبح در راه بودند. حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) را به شتری که پالان چوبی داشت سوار کردند و غل و زنجیر به گردن مبارک امام انداختند.
حضرت زینب (س) در وسط عده ای از زنان وارد دارالاماره ابن زیاد شدند ولی سلام نکردند و به ابن زیاد اعتنا نکردند این سلام نکردن یعنی هنوز اراده ما زنده است. حضرت زینب (س) فرمودند: لااعطیکم بیدی اعطا الذلیل و لا افر فراز العبید خود را همچون شخص ذلیل و درمانده به دست شما نمی سپاریم و چون بندگان نیز نخواهم گریخت ابن زیاد ملعون پرسید این زن متکبر کیست؟ کسی اعتنا نکرد تا اینکه بار سوم پرسید و پاسخ دادند هذه زینب علی بن ابیطالب ابن زیاد شروع به زخم زبان زدن و اهانت کردن نمود و گفت: الحمد… الذی فضحکم واکذب اخدو ثتکم خدا را شکر می کنم که شما را رسوا و دروغتان را آشکار کرد.
حضرت زینب (سلام ا… علیها) فرمودند خدا را شکر می کنیم که افتخار شهادت را نصیب ما کرد. خدا را شکر می کنیم که این تاج افتخار را بر سر برادر من گذاشت. خدا را شکر می کنیم که ما را از خاندان نبوت و طهارت قرار داد. رسوایی مال فاسقان است ما در عمرمان دروغ نگفتیم و حادثه دروغ هم بوجود نیاوردیم دروغ مال فاجر ها است و تو فاسق و فاجر و رسوا هستی.
باسمه تعالی قرآن کریم و تبیین اصل امر به معروف و نهی از منکر
آیه شریفه ۹ سوره مبارکه نحل ان الله یامر بالعدل و الاحسان و ایتای ذی القربی و ینهی عن الفحشا و المنکر و البغی یعظکم لعلکم تذکرون/ و افو بعهد الله اذا عاهدتم و لا تنقضوا
خدا خلق را فرمان به عدل و احسان می دهد و به بذل و عطا به خویشاوندان امر می کند و از کارهای زشت و ظلم نهی می کند و به شما از روی مهربانی پند می دهد باشد که موعظه را بپذیرید. (تا سعادت و بهشت ابد یابید.)
آیه شریفه ۱۰۷ سوره مبارکه آل عمران
آنان که داناتر و با تقوا هستند امر به معروف و نهی از منکر می کنند چه کسی از امام حسین علیه السلام با تقوا تر است ایشان خود را بیشتر به فرمان الهی نزدیک می بینند و قیام می کنند.
سوره مبارکه توبه آیه شریفه ۱۱۲ بدانید که پشیمانان از گناهها، خداپرستان، حمد و شکر نعمت گزاران، روزه داران، نمازگذاران با خضوع، امر به معروف و نهی از منکر کنندگان و نگهبانان حدود الهی (همه اهل ایمان اند) و مومنان را ای رسول ما بشارت بده
راز و نیاز حضرت علیه السلام با پروردگار  جهانیان:
خداوندا، تو را سپاس می گویم که با فرستادن پیامبر خود درباره بزرگواری فرمودی و ما را قرآن آموختی و در دینداری هوشیار ساختی پس ما را نیز در ردیف سپاسگزاران خود قرار ده.
خداوندا در هر سختی و اندوهی تو پشت و پناه من هستی. بسا دشواری که در آن دل ناتوان می شود و تدبیر سودی نمی دهد دوست به خواری می افتد و دشمن شاد می گردد. من این دشواری را پیش تو آوردم. از غیر تو چشم پوشیدم و به تو دل بستم. تو گره از کارم گشودی و اندوهم را از میان بردی.
کلام پیشوا
با برآوردن حاجت مردم، مورد ستایش واقع شوید و با تاخیر در انجام آن برای خود نکوهش نخرید.
از ستم درباره کسی که در برابر تو جز خداوند بزرگ مدد کاری ندارد پرهیز کن.
پیام امام به سپاهیان غفلت زده:
گمان کردید که پس از کشتن من در دنیا متنعم خواهید شد و کاخهای خود را وسعت خواهید بخشید ول هیهات به زودی گرفتار سختی خواهید شد که شمار را به ترس و بی تابی خواهد انداخت و دلهای شما را خواهد لرزاند تا حدی که دیگر در جایی قرار نخواهید گرفت و ایمنی نخواهید داشت.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  فضائل و خواص تلاوت سوره طه

  فضائل و خواص تلاوت سوره طه ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۲ امتیازs آثار و برکات خواندن سوره طه/ فضیلت و خواص آیات قدرتمند سوره طه : این سوره،اوّلین سوره ای است که ماجرای حضرت موسی علیه السلام را به تفصیل بیان نموده و حدود هشتاد آیه […]

  راه هایی برای کاهش فشار قبر

  راه هایی برای کاهش فشار قبر ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز راه هایی برای کاهش فشار قبر/ چطور فشار قبر کمتری داشته باشیم؟ منظور از مرگ تنها قرار دادن بدن در یک تکه زمین کنده شده نیست بلکه انتقال انسان به عالم برزخ است. اولین […]

  چگونگی خواندن نماز والدین

  چگونگی خواندن نماز والدین ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۱ امتیاز خواندن نماز والدین یکی از حقوقیست که والدین چه در زمان حیات و چه پس از وفات شان بر گردن فرزندان خود دارند. این نماز را بخوانید تا هم والدینتان را شاد کنید و هم فرزندانتان […]

  چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟

  چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟ ۴٫۱۳/۵ (۸۲٫۵۰%) ۸ امتیازs چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟ در تاریخ آمده است که حضرت ابا عبدالله وقتی لشکر عمربن سعد در روز تاسوعا قصد شروع جنگ […]

  سریع الاجابه ترین دعاها

  سریع الاجابه ترین دعاها ۳٫۹۳/۵ (۷۸٫۵۷%) ۱۴ امتیازs استجابت دعا، مانند هر پدیده‌ی دیگری، قوانین ، آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می‌رسد .

  دعاهای مجرب برای رفع گرفتاری مختلف

  دعاهای مجرب برای رفع گرفتاری مختلف ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۳ امتیازs عرفا و بزرگان دین دستورالعمل ها و اذکار مختلفی را پیرامون دعا برای رفع مشکلات و گرفتاری های دنیوی و سلوکی و نیز برآورده شدن حاجت بیان نموده اند که در ادامه بررسی می […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi