جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

شبکه جهانی اینترنت۲ (ادامه)

666

بازدید

پروتکل Point-to-point
امروزه از ترمینال های واقعی و یا شبیه سازی شده به منظور اتصال به یک کامپیوتر استفاده نمی شود. از مودم ها به منظور اتصال به یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) استفاده و مرکز فوق امکان ارتباط با اینترنت را فراهم می آورد. مودم مربوطه مسئولیت روتینگ بسته های اطلاعاتتی بسته بندی شده بر اساس پروتکل TCP/IP بین مودم استفاده شده و ISP را برعهده خواهد اشت . روش استاندارد استفاده شده برای روتینگ بسته های اطلاعاتی از طریق مودم، Point-to-point protocol)ppp) نامیده می شود.  TCP/IP موجود بر روی کامپیوتر کاربر بصورت عادی داده گرام های خود را ایجاد می نماید داده گرام های فوق برای انتقال در اختیار مودم گذاشته می شوند. ISP مربوطه داده گرام ها را دریافت و آنها را در مسیر مناسب هدایت ( ارسال) خواهد کرد. در زمان دریافت اطلاعات از طریق ISP و استقرار آنها بر روی کامپیوتر کاربر از فرآیندی مشابه استفاده می گردد.
خطوط پرسرعت – خطوط  DSL-Digital Subscriber Line
 برای اتصال به اینترنت از روش های متفاوتی استفاده می گردد. استفاده از  مودم معمولی ،  مودم کابلی ،  شبکه محلی و یا خطوط DSL)Digital Subscriber Line)،  نمونه هائی از روش های موجود برای اتصال به اینترنت می باشند. DSL  ، یک اتصال با سرعت بالا را با استفاده از کابل های معمولی تلفن برای کاربران اینترنت فراهم می نماید. 
مزایای خطوط پرسرعت – خطوط  DSL
در زمان اتصال به اینترنت ، امکان استفاده از خط تلفن برای تماس های مورد نظر همچنان وجود خواهد داشت .
دارای سرعتی بمراتب بالاتر از مودم های معمولی است ( ۱/۵ مگابایت ) .
نیاز به کابل کشی جدید نبوده و همچنان می توان از خطوط تلفن موجود استفاده کرد.
شرکت ارائه دهنده DSL ، مودم مورد نظر را در زمان نصب خط فوق در اختیار مشترک قرار خواهد داد.
اشکالات و معایب خطوط پرسرعت – خطوط  DSL
یک اتصال DSL هر اندازه که به شرکت ارائه دهنده سرویس فوق نزدیکتر باشد، دارای کیفیت بهتری است .
سرعت دریافت  داده  نسبت به ارسال داده بمراتب بیشتر است ( عدم وجود توا زن منطقی )
سرویس فوق در هر محل قابل دسترس نمی باشد.
آشنایی با مبانی خطوط پرسرعت – خطوط  DSL
در زمان نصب یک تلفن ( استاندارد)  در اغلب کشورها از یک زوج کابل مسی استفاده می شود. کابل مسی دارای پهنای بمراتب بیشتری نسبت به   آن چیزی است که  در مکالمات تلفنی استفاده می گردد ( بخش عمده ای ازظرفیت پهنای باند استفاده نمی گردد ) . DSL از پهنای باند بلااستفاده  بدون تاثیر گذاری منفی بر کیفیت مکالمات صوتی ، استفاده می نماید. ( تطبیق فرکانس های خاص به منظور انجام عملیات خاص ) .
به منظور شناخت نحوه عملکرد DSL ، لازم است در ابتدا با یک  خط تلفن معمولی آشنا شویم . اکثر خطوط تلفن و تجهیزات مربوطه دارای محدودیت فرکانسی در ارتباط با سوئیچ  ، تلفن  و سایر تجهیزاتی می باشند که بنوعی در فرآیند انتقال سیگنا ل ها دخالت دارند. صدای انسان ( در یک مکالمه صوتی معمولی ) توسط سیگنال هائی با فرکانس بین صفر تا ۳۴۰۰ قابل انتقال است . محدوده فوق بسیار ناچیز است (مثلا” اغلب بلندگوهای استریو که دارای محدوده بین ۲۰ تا ۲۰٫۰۰۰ هرتز می باشند). کابل استفاده شده در سیستم تلفن قادر به انتقال سیگنال هائی با ظرفیت چندین میلیون هرتز می باشد. بدین ترتیب در مکالمات صوتی صرفا” از بخش بسیار محدودی از پهنای باند موجود، استفاده می گردد. با استفاده از پهنای باند استفاده نشده می توان علاوه بر بهره برداری از پتانسیل های  موجود،  بگونه ای عمل نمود که کیفیت مکالمات صوتی نیز دچار افت نگردند.  تجهیزات پیشرفته ای که اطلاعات را بصورت دیجیتال ارسال می نمایند ، قادر به استفاده از ظرفیت خطوط تلفن بصورت کامل می باشند. DSL چنین هدفی را دنبال می نماید.
در اغلب منازل و ادارات برخی از کشورهای دنیا ، کاربران از یک DSL نامتقارن (ADSL) استفاده می نمایند. ADSL فرکانس های قابل دسترس دریک خط را تقسیم تا کاربران اینترنت قادر به دریافت و ارسال اطلاعات باشند. در مدل فوق ، فرض بر این گذاشته شده است که سرعت دریافت اطلاعات بمراتب بیشتر از سرعت ارسال اطلاعات باشد.

صوت و داده  در خطوط پرسرعت – خطوط  DSL
کیفیت دریافت و ارسال اطلاعات از طریق DSL ، به مسافت موجود بین استفاده کننده و شرکت ارائه دهنده سرویس فوق بستگی دارد. ADSL از یک تکنولوژی با نام ” تکنولوژی حساس به مسافت ” استفاده می نماید. بموازات افزایش طول خط ارتباطی ، کیفیت سیگنال افت و سرعت خط ارتباطی کاهش پیدا می نماید. ADSL دارای محدودیت ۱۸٫۰۰۰ فوت ( ۵٫۴۶۰ متر ) است . کاربرانی که در مجاورت و نزدیکی شرکت ارائه دهنده سرویس DSL قرار دارند، دارای کیفیت و سرعت مناسبی بوده و بموازات افزایش مسافت ، کاربران اینترنت از نظر کیفیت و سرعت دچار افت خواهند شد.  تکنولوژی ADSL قادر به ارائه بالاترین سرعت در حالت ” اینترنت به کاربر ” (Downstream) تا ۸ مگابیت در ثانیه است .( در چنین حالتی حداکثر مسافت ۶٫۰۰۰ فوت و یا ۱٫۸۲۰ متر خواهد بود ) . سرعت ارسال اطلاعات ” از کاربر به اینترنت” (Upstream)  دارای محدوده ۶۴۰ کیلوبیت در ثانیه خواهد بود. در عمل ،  بهترین سرعت ارائه شده برای ارسال اطلاعات از اینترنت به کاربر ، ۱٫۵ مگابیت در ثانیه و سرعت ارسال ارسال اطلاعات توسط کاربر بر روی اینترنت ، ۶۴۰ کیلوبیت در ثانیه است .
ممکن است این سوال در ذهن خوانندگان مطرح گردد که اگر تکنولوژی DSL دارای محدودیت فاصله است ، چرا محدودیت فوق در رابطه  با مکالمات صوتی صدق نمی کند ؟ در پاسخ باید به وجود یک تفویت کننده کوچک که Loading coils نامیده می شود ، اشاره کرد.شرکت های تلفن از تفویت کننده فوق،  به منظور تقویت سیگنال صوتی استفاده می نمایند. متاسفانه تقویت کننده فوق با سیگنال های ADSL سازگار نیست . لازم به ذکر است که سیگنال های ADSL ، در صورتیکه بخشی از خط ارتباطی از نوع فیبر نوری باشد ، قادر به ارسال و دریافت اطلاعات نخواهند بود.

تقسیم سیگنال
از دو استاندارد متفاوت برای تقسیم سیگنالها ( با یکدیگر سازگار نمی باشند ) ،  استفاده می گردد. استاندارد ANSI، برای ADSL سیستمی با نام  Discrete Multitone است. (DMT). اکثر تولیدکنندگان تجهیزات DSL از استاندارد فوق  تبعیت  می نمایند. استاندارد دیگری که نسبت به استاندارد DMT قدیمی تر و بسادگی پیاده سازی می گردد ، استاندارد Carrierless Amplitude/phase است (CAP) . استاندارد CAP ، سیگنال ها را به سه باند مجزا تقسیم می نماید : مکالمات تلفن دارای باند صفر تا ۴ کیلو هرتز، کانال دریافت اطلاعات از کاربر برای سرویس دهنده دارای باندی بین ۲۵ تا ۱۶۰ کیلو هرتز (Upstream) و کانال ارسال اطلاعات از سرویس دهنده برای کاربر ، دارای محدوده ای  که از۲۴۰ کیلو هرتز شروع  می گردد.   حداکثر باند فوق به عوامل تفاوتی نظیر :طول خط ، تعداد کاربران موجود در یک شرکت تلفنی خاص و …بستگی دارد، بهرحال حداکثر محدوده باند فوق از ۱٫۵ مگاهرتز تجاوز نخواهد کرد. سیستم CAP با استفاده از سه کانال فوق ، قادر به ارسال سیگنال های مربوطه خواهد بود.

 
نگاه دقیق و فنی به خطوط پرسرعت – خطوط  DSL
استاندارد DMT ، نیز سیگنال های مربوطه را به کانال های مجزا تقسیم می نماید.در استاندارد فوق از دو کانال مجزا برای ارسال و دریافت داده استفاده نمی گردد. DMT ، داده را به ۲۴۷ کانال مجزا تقسیم می نماید.هر کانال دارای باند ۴ کیلو هرتز می باشند. ( وضعیت فوق مشابه آن است که شرکت تلفن مربوطه ، خط مسی موجود را به ۲۴۷ خط ۴ کیلو هرتزی مجزا تقسیم و هر یک از خطوط فوق را به یک مودم متصل نموده است . استفاده  همزمان از ۲۴۷ مودم که هر یک دارای باند ۴ کیلوهرتز می باشند). هر یک از کانال ها، کنترل و در صورتیکه کیفیت یک کانال افت نماید ، سیگنال بر روی کانال دیگر شیفت پیدا خواهد کرد. فرآیند شیفت دادن سیگنا ل ها بین کانال های متفاوت و جستجو برای یافتن بهترین کانال ، بصورت پیوسته انجام خواهد شد. برخی از کانال ها بصورت دو طرفه استفاده می شوند ( ارسال و دریافت اطلاعات ) کنترل و مرتب سازی اطلاعات در کانال های دو طرفه و نگهداری کیفیت هر یک از ۲۴۷ کانال موجود ، پیاده سازی استاندارد DMT را نسبت به CAP بمراتب پیچیده تر نموده است . استاندارد DMT دارای انعطاف بمراتب بیشتری در رابطه با کیفیت خطوط و کانال ها ی مربوطه است .  
استانداردهای CAP وDMT از دید کاربر دارای یک شباهت می باشند. در هر دو حالت از یک فیلتر به منظور فیلتر نمودن سیگنال های مربوطه استفاده می گردد. فیلترهای فوق از نوع Low-Pass می باشند. فیلترهای فوق  دارای ساختاری ساده بوده و تمام سیگنال های بالاتر از یک محدوده را بلاک خواهند کرد. مکالمات صوتی در محدوده پایین تر از ۴ کیلو هرتز انجام می گیرند ، بنابراین فیلترهای فوق تمام سیگنا ل های بالاتر از محدوده فوق را بلاک خواهند کرد. بدین ترتیب از تداخل سیگنال های داده با مکالمات تلفنی جلوگیری بعمل می آید.

تجهیزات موردنیاز برای اتصال پرسرعت DSL
ADSL از دو دستگاه خاص استفاده می نماید. یکی از دستگاهها در محل مشترکین و دستگاه دیگر برای ISP ، شرکت تلفن و یا سازمانهای ارائه دهنده خدمات DSL ، نصب می گردد. در محل مشترکین از یک ترانسیور DSL استفاده می گردد. شرکت ارائه دهنده  خدمات DSL از یک DSL Access Multiplexer  استفاده می نماید .(DSLAM) . از دستگاه فوق به منظور دریافت اتصالات مشترکین استفاده می گردد. در ادامه به تشریح هر یک از دستگاههای فوق خواهیم پرداخت .
ترانسیور DSL
اکثر مشترکین DSL ، ترانسیور DSL را مودم DSL می نامند. مهندسین و کارشناسان شرکت های تلفن به دستگاه فوق ATU-R می گویند. صرفنظر از هر نامی که برای آن استفاده می شود ، دستگاه فوق نقطه برقراری ارتباط بین کامپیوتر کاربر و یا شبکه به خط DSL است . ترانسیور با استفاده از روش های متفاوت  به دستگاه مشترکین متصل می گردد. متداولترین روش،  استفاده از اتصالات USB و یا اترنت است .
DSLAM
دستگاه فوق در مراکز ارائه دهنده سرویس DSL نصب و امکان ارائه خدمات مبتنی بر DSL را فراهم می نماید.  DSLAM اتصالات مربوط به تعدادی  از مشترکین را گرفته و آنها را به یک اتصال با ظرفیت بالا برای ارسال بر روی اینترنت تبدیل می نماید.  دستگاههای DSLAM دارای انعطاف لازم در خصوص استفاده از خطوط DSL  متفاوت ، پروتکل های متفاوت و مدولاسیون متفاوت (Cap,DMT)  می باشند. در برخی از مدل های فوق امکان انجام عملیات خاصی نظیر اختصاص پویای آدرس های IP  به مشترکین،  نیز وجود دارد.
یکی از تفاوت های مهم بین  ADSL و مودم های کابلی ،  نحوه برخورد و رفتار DSLAM است . کاربران مودم های کابلی از یک شبکه بسته بصورت اشتراکی استفاده می نمایند. در چنین مواردیکه همزمان با افزایش تعداد کاربران ، کارآئی آنها تنزل پیدا خواهد کرد. ADSL برای هر یک از کاربران یک ارتباط اختصاصی ایجاد و آن را به DSLAM متصل می نماید. بدین ترتیب همزمان با افزایش کاربران ، کارآئی مربوطه تنزل پیدا نخواهد کرد. وضعیت فوق تا زمانیکه کاربران از تمام ظرفیت موجود خط ارتباطی با اینترنت استفاده نکرده باشند ، ادامه خواهد یافت . در صورت استفاده از تمام ظرفیت  خط ارتباطی اینترنت ، مراکز ارائه دهنده سرویس DSL می توانند نسبت به ارتقاء خط ارتباطی اینترنت اقدام تا تمام مشترکین متصل شده به DSLAM دارای کارآئی مطلوب در زمینه استفاده از اینترنت گردند.

آینده خطوط پرسرعت – خطوط  DSL
ADSL با سایر تکنولوژی های مربوط به دستیابی به اینترنت نظیر مودم های کابلی و اینترنت ماهواره ای  رقابت می نماید. بر طبق آمار اخذ شده در سال ۱۹۹۹ ، بیش از ۳۳۰٫۰۰۰  منزل در امریکا از DSL استفاده کرده اند. تعداد کاربران استفاده از مودم های کابلی تا سال ۱۹۹۹ به مرز ۱٫۳۵۰٫۰۰۰ کاربر رسیده است . بر اساس پیش بینی بعمل آمده تا اواخر سال ۲۰۰۳ ، تعداد مشترکین مودم های کابلی به مرز ۸٫۹۸۰٫۰۰۰ و مشترکین DSL به ۹٫۳۰۰٫۰۰۰ خواهد رسید.
سرعت ADSL در حال حاضر حداکثر ۱٫۵ مگابیت در ثانیه است . از لحاظ تئوری رسیدن به مرز ۷ مگابایت در ثانیه دور از دسترس نمی باشد. در این زمینه  تحقیقات عمده ای صورت گرفته و تکنولوژی VDSL مطرح شده است

تعریف شبکه جهانی اینترنت internet   : بررسی روشهای ارتباطات بی سسم  ومامواره اینترنتی (قسمت جهارم)
هر کاربر به منظور اتصال به شبکه جهانی اینترنت به مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت  ISP   ؛ متصل و از این مراکز به شبکه جهانی اینترنت در ارتباط قرار می گیرید معمولترین اتصال – در ایران – ارتصال به اینترنت  از طریق خطوط و ارتباط اینترنتی تلفنی – دایلاپ DialUp  و خطوط پرسرعت بانام  ای دی اس ال Adsl و انواع آن  است که در” اینجا  “دنبال کردیم   و
 اتصال بیسیم – وایرلس Wireless ، از جمله پروتکل WAP پروتکل WML  و در نهایت اتصال به اینترنت به صورت ارتباط ماهواره از روشهای مرسوم اتصال کاربر خانگی به اینترنت است. در این گفتار هریک ازانواع اتصالات و ارتباطات بیسیم به اینترنت مرور اجمالی خواهم داشت
سلسله گفتار : تعریف شبکه جهانی اینترنت internet
|+| تعریف شبکه جهانی اینترنت : آشنایی با مبانی ؛ مفاهیم و تعریف اینترنت. قسمت اول
|+| تعریف شبکه جهانی اینترنت internet ؛ شبکه اینترنت  چگونه  کار می‌کنند؟( قسمت دوم)  
|+| تعریف شبکه جهانی اینترنتinternet  : : بررسی خطوط تلفنی دای لاپ DialUp و پرسرعت Adsl (قسمت سوم)

اینترنت بدون کابل – وایرلس Wireless
میلیون ها کاربر روزانه  از اینترنت به منظور ارتباط با یکدیگر ، مشاهده آخرین اخبار ، دریافت و ارسال نامه الکترونیکی ، آگاهی از آخرین  وضعیت  سهام ، آگاهی از آخرین وضعیت بازارهای فروش ، برنامه ریزی مسافرت های شخصی و یا سازمانی و  سایر موارد دیگر استفاده می نمایند. ضرورت برقراری ارتباط  دائم با اینترنت و امکان دستیابی به اینترنت در هر محل ، اهمیت مضاعفی پیدا کرده است . عدم دستیابی به کامپیوتر ( منزل و یا اداره ) بهانه قابل قبولی برای عدم دستیابی به اینترنت نبوده و می بایست با استفاده از تکنولوژی های موجود عدم دستیابی به اینترنت را به حداقل مقدار خود رساند . استفاده از اینترنت می بایست  فرامکانی و مستقل از یک نوع خاص کامپیوتر ، گردد. این بدان معنی است که در صورت ضرورت برقراری ارتباط با اینترنت، استقرار در یک مکان فیزیکی خاص نباید مانعی در این زمینه بوده و یا عدم دستیابی به کامپیوتر نیز نمی تواند و نباید بعنوان مانعی در جهت دستیابی به اینترنت مطرح گردد. در عصر اطلاعات ، ارائه و استفاده بموقع از اطلاعات شرط اولیه موفقیت افراد و جوامع بشری است. دستیبابی به اینترنت با استفاده از روش های بدون کابل ، جهت نیل به اهداف فوق مطرح شده است .
روند شکل گیری اینترنت بدون کابل( بی سیم وایرلس  Wireless)
ابداع تلفن های سلولی دیجیتال مهمترین عامل در مطرح شدن اینترنت بدون کابل است . بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر ، بیش از پنجاه میلیون تلفن سلولی با قابلیت دستیابی به اینترنت استفاده می گردد. در سال ۱۹۹۷ ، شرکت های نوکیا ، موتورولا ، اریکسون و Phone.com ، پروتکل Wireless Application Protocol WAP  را ایجاد کردند. هدف از پروتکل فوق ارائه استاندارد لازم به منظور پیاده سازی اینترنت بدون کابل بود. پس از گذشت مدت زمانی تعداد شرکت های شرکت کننده در کنسرسیوم فوق به مرز ۳۵۰ رسید .
ایجاد یک سایت مبتنی بر دستگاههای بدون کابل دارای چالش های مختص خود داست . امروزه بیش از یک میلیارد وب سایت بر روی اینترنت موجود است . صرفا” تعداد محدودی از سایت های فوق ، امکان ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت بدون کابل را دارا می باشند.  بموازات افزایش تولید و ارائه دستگاههای مبتنی بر WAP این انتظار وجود دارد که در آینده نه چندان دور تعداد سایت های مبتنی بر اینترنت بدون کابل افزایش یابد.
WML
پروتکل WAP از زبان WML Wireless Markup Language  استفاده می نماید. زبان مشابه دیگری با نام HDML(Handheld Device Markup Language ) توسط شرکت Phone.com نیز ایجاد شده است . WML دارای اکثر امکانات ارائه شده توسط HDML است . WML قابلیت استفاده از XML)eXtensible Markup Language) را نیز دارد. WML بر خلاف HTML( متداولترین زبان نشانه گذاری ابر متن ها برای ایجاد صفحات وب ) یک زبان مبتنی بر “متا” است . این بدان معنی است که زبان فوق علاوه بر ارائه ” تگ های از قبل تعریف شده” ، امکان ایجاد عناصر اختصاصی و مورد نظر را نیز فراهم می آورد.پروتکل WAP امکان استفاده از پروتکل های استانداردی نظیر : IP,UDP و XML  را نیز فراهم می نماید.

دلایل استفاده از پروتکل WAP
استفاده از پروتکل WAP در اینترنت بدون کابل ، سه دلیل عمده زیر را دارد :
سرعت ارسال
اندازه و قابلیت خواندن
حرکت در طول اطلاعات
اکثر تلفن های سلولی و دستگاههای PDA که دارای امکانات مبتنی بر وب می باشند ، دارای نرخ انتقال اطلاعات ۱۴٫۴ کیلوبیت در ثانیه و یا کمنر می باشند. سرعت فوق در مقایسه با دستگاههائی نظیر : مودم ، مودم کابلی و یا اتصالات DSL ، بسیار ناچیز می باشد. اکثر صفحات وب دارای امکانات گرافیکی بوده و ارسال آنها بر روی دستگاههائی با نرخ انتقال اطلاعات ۱۴٫۴ کیلوبیت در ثانیه زمان زیادی را طلب می نماید. اطلاعات و محتویات ارائه برای اینترنت بدون کابل عموما” بصورت ” متنی ” است .
اندازه نمایشگر LCD یک تلفن سلولی و یا PDA یکی دیگر از چالش های موجود در زمینه اینترنت بدون کابلی است . اکثر صفحات وب با وضوح تصویر ۴۸۰ * ۶۴۰ پیکسل طراحی می گردند. در چنین مواردی مشاهده و مطالعه اطلاعات بر روی یک کامپیوتر شخصی و یا Laptop کار ساده ای خواهد بود . وضوح تصویر در صفحات نمایشگر دستگاههای بدون کابل عموما” در حدو اندازه ۱۵۰*۱۵۰ پیکسل است . بنابراین استقرار و مشاهده یک صفحه وب طراحی شده با وضوح تصویر اشاره شده بر روی دستگاههای بدون کابل اینترنت ، کار ساده ای نخواهد بود. اکثر دستگاههای بدون کابل از نمایشگرها ی تک رنگ استفاده می نمایند. بدیهی است مشاهده و مطالعه صفحات وب بر روی این نوع دستگاهها بمراتب  مشکل تر نسبت به نمایشگرهای کامپیوتر است .
حرکت در طول اطلاعات ، یکی دیگر از چالش های موجود است.  در زمان استفاده از اینترنت بکمک کامپیوترهای شخصی می توان با استفاده از موس بسادگی در طول صفحات حرکت کرد. در دستگاههای  بدون کابل ، حرکت در طول صفحات بمراتب مشکل تر است

پروتکل WAP
 دستیابی به یک وب سایت از طریق یک دستگاه مبتنی بر WAP شامل مراحل زیر است :
دستگاه مورد نظر را روشن و مرورگر کوچک آن فعال می گردد.
دستگاه یک سیگنال رادیوئی را ارسال و جستجو برای سرویس مربوطه را آغاز می نماید.
 با مرکز ارائه دهنده خدمات ارتباط برقرار می گردد.
یک سایت جهت مشاهده  انتخاب می گردد.
درخواست موردنظر با استفاده از WAP برای یک سرویس دهنده  Gateway ارسال می گردد.
سرویس دهنده Gateway اطلاعات مورد نظر را با استفاده از پروتکل Http ، بازیابی می نماید.
سرویس  دهنده Gateway اطلاعات مبتنی بر Http را بر اساس WML رمز می نماید.
در نهایت نسخه اینترنتی بدون کابل، صفحه وب مورد نظر نمایش داده می شود. 
به منظور ایجاد محتویات مبتنی بر اینترنت بدون کابل ، یک وب سایت اقدام به ایجاد یک سایت مبتنی بر متن  با وضوح تصویر پایین ، می نماید. داده ها از طریق پروتکل Http توسط یک سرویس دهنده وب برای یک WAP Gateway ارسال می گردند. سیستم فوق شامل : WAP encoder ، مترجم اسکریپت ها و پروتکل های مورد نظر بمنطور تبدیل اطلاعات مبتنی بر HTTP به WML است . در ادامه gateway اطلاعات تبدیل شده را برای سرویس گیرنده WAP ارسال می نماید.
عملیات انجام شده در حد فاصل بین Gateway و سرویس گیرنده ، به ویژگی های هر یک از بخش های پروتکل پشته ای WAP ، بستگی خواهد داشت .  در ادامه  به بررسی هر یک از عناصر موجود در پروتکل پشته ای WAP اشاره می گردد:

 WAE Wireless Application Enviroment  :
 پروتکل فوق ، ابزارهای لازم به منظور ایجاد محتویات مبتنی بر اینترنت بدون کابل را نگهداری می نماید. WML و WMLScript نمونه هائی در این زمینه بوده که با WML ترکیب خواهند شد.

WSP  Wireless Session Protocol
 نوع session ایجاد شده بین دستگاه و شبکه را مشخص می کند. ارتباط ایجاد شده می تواند بصورت “اتصال گراء ” و یا ” بدون اتصال ” باشد. در مدل اتصال گراء ، داده در دو مسیر ( رفت و برگشت ) بین دستگاه و شبکه حرکت خواهد کرد. در ادامه WSP بسته اطلاعاتی مربوطه را برای لایه WTP ارسال خواهد کرد.  مدل بدون اتصال ،  در مواردیکه که اطلاعات بصورت broadcast از طریق شبکه برای دستگاه ارسال می گردد ، استفاده می شود. در این حالت و در ادامه WAP بسته اطلاعاتی را به لایه WTP ارسال خواهد کرد.

 WTP Wireless Transaction protocol
 لایه فوق بمنزله یک مرکز کنترل کننده ترافیک بوده  و باعث حرکت داده ها  بصورت منطقی و در مسیر مناسب می گردد. این لایه  همچنین نوع درخواست transaction را نیز مشخص خواهد کرد.

 WTLS WireLess Transport Layer Security
اغلب ویژگی های امنیتی ارائه شده توسط بخش TLS پروتکل TCP/IP  را ارائه می نماید. عملیاتی نظیر : بررسی پیوستگی داده ها ، رمزنگاری و تایید اعتبار سرویس گیرنده و سرویس دهنده ، توسط لایه فوق انجام می گیرد.

 WDP WireLess Datagram Protocol
 لایه فوق با لایه Network Carrier در گیر می شود. مسئولیت لایه فوق تطبیق WAP  با مجموعه ای از bearers متفاوت است . تمام اطلاعات مورد نیاز به منظور تطبیق  در لایه فوق ارائه می گردد.
 Network Carriers . به لایه فوق bearers نیز گفته می شود. لایه فوق شامل تکنولوژی هائی است که ارائه دهندگان خدمات بدون کابل عرضه می نمایند.
پس از دریافت اطلاعات توسط سرویس گیرنده WAP ، اطلاعات در اختیار “مرورگر کوچگ” گذاشته خواهند شد. نرم افزار فوق یک برنامه بسیار کوچک بوده که در دستگاههای بدون کابل از قبل تعبیه شده است . برنامه فوق بعنوان یک اینترفیس بین کاربر و اینترنت بدون کابل ، ایفای وظیفه می نماید.
اینترنت بدون کابل هنوز در ابتدای راه است و گزینه ای مناسب برای افرادی است که تمایل و یا اجبار به اتصال به استفاده از اینترنت تحت هر شرایطی را دارند.

اینترنت ماهواره ای
کاربران اینترنت با استفاده از امکانات متعددی قادر به اتصال به اینترنت و استفاده از منابع موجود می باشند. استفاده از خطوط تلفن معمولی ، مودم کابلی ، خطوط DSL ، اینترنت بدون کابل ، نمونه هائی در این زمینه می باشند. در صورتیکه کاربران اینترنت قادر به استفاده از هیچکدام از وسایل ارتباطی فوق نباشند ( بدلیل وجود مسافت زیاد بین استفاده کننده و مرکز ارائه دهنده خدمات مورد نظر ) ، امکان استفاده از اینترنت ماهواره ای وجود خواهد داشت . اینترنت ماهواره ای از خطوط تلفن و یا سیستم های مبتنی بر کابل برای برقراری ارتباط استفاده نمی نماید. در این نوع سیستم ها از یک “بشقاب ماهواره ای ” برای ارسال و دریافت اطلاعات ( دو طرفه ) استفاده می گردد. معمولا” در این نوع سیستم ها سرعت ارسال اطلاعات معادل یک دهم سرعت دریافت اطلاعات است . مودم های کابلی  و خطوط DSL نسبت به اینترنت ماهواره ای دارای سرعت بمراتب بیشتری  در رابطه با دریافت اطلاعات می باشند. سرعت اینترنت ماهواره ای ده برابر سرعت یک مودم معمولی است . 
موسسات و شرکت های متفاوتی تاکنون سرویس اینترنت ماهواره ای را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند. StarBand,Pegasus Express ,Teledesic و Tachyon نمونه هائی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ماهواره ای بصورت دو طرفه می باشند. سرویس ارائه شده توسط Tachyon در امریکا ، اروپای غربی و مکزیک ارائه شده است . Pegasus Express نسخه دو طرفه DirectPC است .
در اینترنت ماهواره ای دو طرفه از عناصر زیر استفاده می شود :
یک “بشقاب ” (Dish) با ابعاد دو و یا سه فوت
دو عدد مودم ( Uplink,downlink )
کابل های کواکسیال بین بشقاب و مودم
در اینترنت ماهواره ای دو طرفه از تکنولوژی IP multicasting استفاده می شود. در این حالت امکان ارتباط ۵٫۰۰۰ کانال بصورت همزمان و از طریق صرفا” یک ماهواره فراهم خواهد شد. IP multicasting ، داده های مورد نظر را از یک نقطه به چندین نقطه و بصورت فشرده ، ارسال خواهد کرد( در یک زمان )  . با فشرده سازی اطلاعات ، حجم داده ها کاهش و از پهنای باند موجود استفاده بهینه خواهد شد.
در سیستم DirectPC ( ارائه شده توسط DirectTV) ، کاربران همچنان می بایست از یک ISP استفاده نمایند. در این حالت کاربران برای ارسال اطلاعات در ابتدا می بایست با ISP  تماس و در ادامه اقدام به ارسال و یا دریافت اطلاعات  نمایند
××××××××××××××××××××××××××
تعریف شبکه جهانی اینترنتinternet  : مرکز تأمین‌کننده خدمات اینترنت ISP – Internet Service Provider   1 (قسمت چهارم)
اولین پل ارتباطی هر کاربر با شبکه جهانی و پیچیده اینترنت Internet  مرکز تأمین‌کننده خدمات اینترنت فهمید ISP مخفف Internet Service Provider  است؛ همان شرکتی که شما اکنون با خرید کارت اینترنت یا به وسیله اتصال خطوط پرسرعت ا دی اس ال ADSL و شماره گیری به شبکه اینترنت متصل شده اید.
در یک شرکت ای اس پی صدها خط تلفن شبکه جهت برقراری اتصال کاربران به اینترنت وجود دارد و در همین بین دستگاههای شبکه ای پیچیده ای جهت راهبری  وهدایت کاربران تعبیه و مدیریت می شود. حال با بررسی چگونگی ساختار یک ISP تصمیم دارم در خصوص پل ارتباطی مرکز خدمات اینترنتی و شبکه اینترنت بیشتر آشنا شویم
سلسله گفتار : تعریف شبکه جهانی اینترنت internet
| , | تعریف شبکه جهانی اینترنت : آشنایی با مبانی ؛ مفاهیم و تعریف اینترنت. قسمت اول
| , | تعریف شبکه جهانی اینترنت internet ؛ شبکه اینترنت  چگونه  کار می‌کنند؟( قسمت دوم)  
| , | تعریف شبکه جهانی اینترنتinternet  : : بررسی خطوط تلفنی دای لاپ DialUp و پرسرعت Adsl (قسمت سوم)
| , | تعریف شبکه جهانی اینترنت internet : بررسی روشهای ارتباطات بی سسم ومامواره اینترنتی (قسمت جهارم)
باز تعریفی از اینترنت internet
اینترنت یک مجموعه غول پیکر از میلیون‌ها کامپیوتر است که در یک شبکه کامپیوتری به هم متصل هستند. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T1 یا E1 به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.
در اینترنت به طور کلی می‌توان همه کامپیوترها را به دو دسته تقسیم کرد. سرویس‌گیرنده / سرویس‌دهنده (Client / Server). سرویس‌دهندگان، خدماتی را (مانند وب و FTP) برای سایر سیستم‌ها فراهم می‌کنند و سرویس‌گیرندگان، سیستم‌هایی که برای دستیابی به این خدمات به سرویس‌دهندگان وصل می‌شوند. یک کامپیوتر سرویس‌دهنده می‌تواند چند سرویس را فراهم کند. برای مثال روی یک سرویس‌دهنده، یک نرم‌افزار وب سرور و میل سرور نصب کنیم.

ISP مخفف Internet Service Provider 
در کنکانش در خصوص ساختار داخلی و ساختمان شبکه اینترنت مباحثی را دنبال کردیم در ابتدا با نمای کلی اینترنت آشنا شدیم ؛ در گفتار نیز با انواع اتصالات به شبکه جهانی اینترنت آشنا شدیم حال به سراع ای اس پی ها می رویم
قبل از هر چیز باید فهمید ISP چیست؟ ISP مخفف Internet Service Provider و به معنای تأمین‌کننده خدمات اینترنت است.خوب، پس باید ببینیم خدمات اینترنت شامل چه چیزهایی است. همان‌طور که حدس می‌زنید و یا قبلاً به آن فکر کرده‌اید، خدمات اینترنتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
وظیفه  مرکز فراهم آورنده دسترسی به اینترنت
وظیفه فراهم آورنده دسترسی به اینترنت این است که مشتریان یا شرکتها را به اینترنت متصل نماید و به این ترتیب بتواند اطلاعات آنلاین(مانند صفحات وب ، ای میلها ، فایلهای موسیفی و داده های مربوط به معاملات تجاری) را دریافت یا ارسال نماید.
این شرکتها روی خدمات اتصال به اینترنت تمرکز دارند و دسته ای از زیر ساختهای شبکه های محلی را نگهداری می کنند که باعث تسهیل انتقال اطلاعات بین کامپیوترهای مجهز به مودم متعلق به مشترکین و دیگر دستگاههای دسترسی مانند تلفنهای بی سیم سازگار با وب و � و دیگر کاربران اینترنت عمومی می شوند. با وجودی که ISP ها روی ارائه سرویسهای دسترسی تمرکز دارند عموما برنامه های پایه ای نیز روی صفحات ابتدایی خود (یعنی صفحات وبی که مشترکین در هنگام ورود به اینترنت با آنها مواجه می شوند) به آنها ارائه می کنند ( مانند سر خط خبرها ، قیمت سهام و گزارش آب و هوا) و پیشنهادهای تجاری نیز می دهند (مانند لینکهاییی به موسسات مسافرتی آنلاین یا کتاب فروشیها). مگر اینکه از همان اول طوری آنها را برنامه نویسی کرده باشند که مرورگرهایشان به صفحه دیگری باز شود.
OSP ها مانند آمریکا ـ آنلاین زیر ساختهای مخابراتی را جدا از اینترنت عمومی نگه می دارند ( اما معمولا با آن ارتباط متقابل دارند) آنها از این زیر ساخت برای دسترسی به برنامه ها و محافل انحصاری OFF-WEB (برای چت و ارسال سریع پیامها) استفاده می کنند که فقط مشتریهایشان به آنها دسترسی دارند.
در مورد شرکت AOL عرضه کنندگان ثالث محتوا در عوض استفاده از زبان HTML ، با استفاده از زبان برنامه نویسی انحصاری اطلاعات خود را فرمت می کنند. OSP ها در مواقعی به نام باغهای دیوار دار نیز معروف هستند زیرا آنها عموما مانع از ورود غیر مشترکین می شوند (یعنی مانع از دسترسی به محتویات و برنامه های انحصاری می شوند) و در مواردی حتی جلوی خروج مشترکین خود را می گیرند
در اصل OSP ها ، محصول دورگه ای از دو مدل تجاری متفاوت هستند
مدل عرضه کننده دسترسی که روی ارائه خدمات ارتباطی تمرکز دارد و مدل پورتال که روی کمک هایی از نوع جستجو به کاربران متمرکز هستند.
دو طیف از عرضه کنندگان خدمات اینترنت
▪ دو طیف از عرضه کنندگان خدمات وجود دارد :
عرضه کنندگان عمده فروش که بزرگترین آنها به نام ISP های TIRE۱ معروف هستند اتصال اینترنتی را به عرضه کنندگان ISP , OSP خرده می فروشند. در اکثر موارد عمده فروشیها اقدام به ارائه خدمات مدیریت شبکه برای ISP ها می نمایند. در حالی که بسیاری از ISP خرده با صاحب بخش عمده ای از شبکه های خود هستند ، همه آنها حداقل مقداری از ظرفیت شبکه را از عمده فروشیها اجاره می کنند.
سایر عرضه کنندگان دسترسی ، از نوع ISP مجازی هستند که همه خدمات شبکه ای خود را از یک عمده فروش می خرند.
تکنولوژیهای دسترسی
OSP ها خرده فروش می توانند از طریق چندین تکنولوژی مختلف اقدام به فروش انواع عرض باند نمایند.
۱- سرویسهای مبتنی بر تلفن
در روزهای اولیه مطرح شدن اینترنت ، برقراری ارتباط فقط از طریق سرویسهایی با باند باریک که از مودمهای پی سی استفاده می کردند عملی می شد. اما در اواخر دهه ۹۰ دسترسی پهن باند ریشه گرفت. سرویسهای شماره گیری با باند باریک محدود به سرعت ۵۶ KBPS بودند و علت آن محدودیتهای فنی سرویس تلفن ساده قدیمی (آنالوگ) بود.
سرویسهای شماره گیری محدودیتها و نواقص دیگری هم داشتند. آنها از مشترکین در خواست می کرند تا در هنگام دسترسی به اینترنت یک خط کامل تلفن را به این کار اختصاص دهند و هر بار از نو ارتباط خود را برقرار کنند.(فرایندی که یک یا چند دقیقه طول می کشید و در مواقعی که مشترکین با تراکم ترافیک در شبکه مواجه می شدند از کار می افتاد.) در مقابل ، عرضه کنندگان خدمات پهن باند می تواند عرض باند پهن تری را ارائه نمایند.(از چند صد کیلوبایت تا یک مگا بایت در هر ثانیه) و این اتصالات دوام و پایداری خوبی برخوردار هستند. یعنی هیچ وقت قطع نمی شوند بنابراین مشترکین با تاخیر ناشی از اتصال مجدد مواجه نمی شوند.
۲- خدمات کابلی
اپراتورهای سیستم تلویزیون کابلی جزو توزیع کنندگان تقریبا انحصاری ایستگاههای تلویزیون محلی و شبکه های برنامه های تلویزیونی ملی بودند.در اواخر دهه ۹۰ اپراتورهای کابلی مشغل استفاده از فیبرهای دوطرفه خود بودند(مودمهای کابلی پرسرعت و سیستم کابلی کواکسیال) تا دسترسی پهت باند به اینترنت را عرضه نمایند. اتصال سرویسهای مودمهای کابلی همانند DSL همیشه برقرار بود و با دریافت همزمان سیگنالهای تلویزیونی تداخل نداشتند.سرویس مودم کابلی در ساعتهای غیر پیک سرعت بالایی داشتند اما در ساعت شلوغیها این سرعت کم می شد.
۳- سرویسهای بی سیم:
شرکتهای ارائه کننده این سرویسها به پنج دسته تقسیم می شوند.
 شرکتهای ماهواره ای
شرکتهای ماهواره ای که در صدد برآمدند مشتریان خود را از طریق بشقابهای ماهواره ای به اینترنت و سایر شبکه های داده ای خصوصی متصل نمایند.سرویسهای ماهواره ای از نظر عرض باند ،‌ پوشش جغرافیایی و کیفیت خدمات با هم متفاوت هستند.
به دلیل مشکل(تاخیر زیاد در دریافت و پردارش یک سیگنال) باعث شد که بعضی از شرکتهای ارائه کننده این سرویس از کاربران خواستار شدند که برای ارسال درخواستهای داده ای خود از طریق شماره گیری و استفاده از ISP ها اقدام نمایند. بدین صورت که درخواست اطلاعات از طریق خط تلفن و دریافت اطلاعات از طریق بشقابهای ماهواره.
شرکتهای ثابت بی سیم :
 در نواحی پر جمعیت اقدام به نصب گیرنده و فرستنده هایی روی بام منازل کردند واز مایکروویو برای ارسال و دریافت ترافیک اینترنتی و دیگر داده ها استفاده کردند. این سرویس فقط در دست مشتریانی بود که دارای یک خط دید شفاف به یک ایستگاه گیرنده و فرستنده بودند که بیشتر از ۵ مایل دورتر مستقر نشده بودند. اما در هر ناحیه می توانستند سرعت انتقال داده ها را از چند صد کیلو بایت در ثانیه به چندین مگا بایت در ثانیه برساند.
▪ شرکتهای فعال در عرصه تلفنهای سلولی دیجیتالی – تلفن همراه
 شروع به ارائه دسترسی محدود از نوع باند باریک که نوعی WAP _ ENABLED می باشد کرده اند. به این معنا که داده ها با استفاده از پروتکلهای برنامه های بی سیم از نو فرمت می شوند. مشترکین می توانند با استفاده از تلفنهای سلولی دیجیتالی خود برای بررسی EMAIL و یا مرور تعداد اندکی از وب سایتهایی که برای این منظور تهیه شده اند استفاده کنند.
اما مشکلاتی نیز وجود دارد به خصوص اینکه عرض باند در دسترس در یک تلفن سلولی دیجیتالی کمتر از عرض باند در دسترس روی خطوط تلفنی زمینی می باشد.صفحه نمایش تلفنهای سلولی دیجیتالی بسیار کوچک هستند و تعداد محدودی دکمه روی تلفنها جهت وارد کردن آدرسهای وب سایت وجود دارد.

شرکتهای موسوم به HALO هواپیماهای بلند پرواز با عملیات طولانی
شرکتها به گونه ای برنامه ریزی کرده اند تا هواپیماها و کشتیهای هوایی را با تجهیزات سوئیچینگ پیشرفته بر فراز مناطق شهری به پرواز درآورند تا به شهروندان امکان داده شود تا با یک خط دید شفاف از این هواپیماها به مانند برج رادیویی هوابرد استفاده کنند.
اما معلوم نیست که با تغییر در اوضاع جوی که باعث تضعیف سیگنالها می شود عرض باند آن چقدر حاصل خواهد شد.
سرویس های بی سیم اپتیکی :
 در این طرح از لیزرمادون قرمزدر دفتر مرکزی ISP استفاده می کنند تا سیگنالها را در عرض شهر به ساختمان هر یک از مشتریان انتقال دهند و در سمت مشتری یک گیرنده می تواند این سیگنالها را به همان نحو طرز کار بشقابهای ماهواره ای دریافت نماید. این روش در فواصل بسیار کوتاه به عرض باندی در حد فیبر نوری زمینی دست یافت.
۴-خطوط فیبر نوری
شرکتهایی وجود دارند که از طریق پیوندهای فیبر نوری نقطه به نقطه دسترسی به اینترنت و سایر سرویسهای شبکه را عملی کردند. هر یک از این شرکتها باید عرض باند زیادی داشته باشد. همچنین سوئچها و مسیربابها و دیگر تجهیزات تخصصی را خریداری کرده یا اجاره کنند و بعد دسترسی به یکی از شبکه های فیبر نوری مجاور را به دیگران کرایه دهند. به این ترتیب این شرکت می تواند در اینترنت عمومی یا در یک شبکه خصوصی عملا تبدیل له یک گره شود.

سخن آخر
با توجه به طیف وسیعی از گزینه های فنی، تطبیق دادن تکنولوژیهای دسترسی به نیازهای مشتریان وظیفه ای پیچیده می باشد. در نواحی دارای جمعیت پراکنده عموما از ارتباط با عرض باند کم استفاده می شود و یا اینکه از طریق عرضه کنندگان ماهوارای اقدام می شود. همانطور که تکنولوژیها و مسائل اقتصادی زیر بنائی آنها متکامل می شود انتقال عرض باند بالاتر از طریق تعداد بیشتری از تکنولوژیها عملی تر می شود.
انتخاب تکنولوژی معینی باعث تعهد هر ISP برای خدمت به مشتریان خود می باشد. وجه تمایز ISP ها در سطوح مختلف از خدمات مشتریان خلاصه می شود. از این رو انتخاب تکنولوژی ، تعریف کننده مدل تجاری هر ISP خواهد بود.   
××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
تعریف شبکه جهانی اینترنتinternet :آشنایی با ای اس پی ISP – internet Servise Provider (قسمت پنجم)
ای اس پی ISP  برگرفته از کلمه Internet Servise Provider یعنی شرکت خدمات سرویس های اینترنت است. برای شناخت این مراکز باید بگویم شما اکنون با خط تلفن به صورت دیالآپ DialUP یا ای دی اس ال ؛ خطوط پرسرعت Adsl به اینترنت متصل شده اید ؛ شرکتی که کارت اینترنتی آن را خریداری نموده اید و اکنون به شماره های شبکه آن متصل شده اید یا از خدمات اینترنت پرسرعت آن بهره می برید در اصل ای اس پی یا مرکز ارایه سرویسهای اینترنتی است ؛ فروش پهنای باند و سیرویسهای اتصال کاربر به اینترنت یکی از خدمات این شرکتها است در این گفتار با یک ISP و یا Internet Service Provider  خدمات که انجام می دهند و در پایان تحیلیل یک ای اس پی از لحاظ فنی و ارایه خدمات را مرور می
سلسله گفتار : تعریف شبکه جهانی اینترنتinternet
|+| تعریف شبکه جهانی اینترنتinternet : مرکز تأمین‌کننده خدمات اینترنت ISP – Internet Service Provider( قسمت چهارم)
آشنایی با ای اس پی ISP – internet Servise Provider
مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ( ISP ) ، خدمات متعددی نظیر پست الکترونیکی و دستیابی به اینترنت را در اختیار متقاضیان قرار می دهند . اکثر این مراکز خدمات اینترنتی شامل شرکتی است که امکان دستیابی به اینترنت و سایر سرویس های وب را فراهم می نماید . مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت  علاوه بر نگهداری و پشتیبانی از یک خط مستقیم به اینترنت ، فعالیت های متعدد دیگری نظیر نگهداری و پشتیانی از سرویس دهندگان وب را نیز انجام می دهند .
اقتصاد اینترنت
ورود اینترنت به سازمان ها و مراکز اقتصادی سر منشا آغاز و پایه ریزی اقتصاد دیجیتال، اقتصاد شبکه، ‏اقتصاد اینترنت یا اقتصاد وب است.‏
‏اقتصاد جدید عبارت است از نرم افزاری برای دنیای شبکه ای. به بیان دیگر اقتصاد اینترنت چیزی نیست جز ‏برنامه های الکترونیکی یا نرم افزارهایی که برای انجام امور اقتصادی از طریق اینترنت طراحی شده است. ‏شاید بتوان بزرگترین هدف توسعه اینترنت را رقابتهای تجاری و اقتصادی عنوان کرد. اقتصادی که در یک ‏فناوری الکترونیکی به نام اینترنت ماهیت یک سیستم مجازی را پیدا کرده است.‏
با توجه به مطالب فوق می توان علم اقتصاد اینترنت را به عنوان دانش چگونگی استفاده مردم و سازمان ‏های مختلف از اینترنت، در استفاده کارا از منابع کمیاب جهت تولید و یا عرضه کالا ها و خدمات به منظور ‏توسعه کسب و کار دانست.
ای اس پی(ISP) مرکز Internet Servise Provider
ای اس پی ISP  برگرفته از کلمه Internet Servise Provider یعنی شرکت خدمات سرویس های اینترنت است. مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ( ISP ) ، خدمات متعددی نظیر پست الکترونیکی و دستیابی به اینترنت را در اختیار متقاضیان قرار می دهند . در زمان انتخاب یک ISP می بایست فاکتورهای متعددی را بررسی نمود . امنیت ، نوع و کیفیت سرویس های ارائه شده و قیمت ارائه خدمات از جمله فاکتورهای مهم در زمان انتخاب یک ISP است.
مرکز ارایه خدمات اینترنت Internet Servise Provider – ISP چیست ؟ 
یک ISP و یا Internet Service Provider ، شرکتی است که امکان دستیابی به اینترنت و سایر سرویس های وب را فراهم می نماید . مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت  علاوه بر نگهداری و پشتیبانی از یک خط مستقیم به اینترنت ، فعالیت های متعدد دیگری نظیر نگهداری و پشتیانی از سرویس دهندگان وب را نیز انجام می دهند . مراکز فوق با ارائه نرم افزارهای لازم ( در صورت ضرورت )  ، یک رمز عبور حفاظت شده و یک شماره تلفن برای تماس با شبکه ، امکان استفاده از اینترنت و مبادله نامه های الکترونیکی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند . برخی از مراکز ISP خدمات اضافه دیگری را نیز ارائه می نمایند .
مراکز ISP دارای ابعاد و اندازه های متفاوتی می باشند . برخی از آنان توسط افرادی اندک اداره می شوند و تعدادی دیگر شرکت هائی بزرگ می باشند که خدمات متنوعی را در اختیار کاربران قرار می دهند . مراکز ارائه دهند خدمات اینترنت دارای حوزه های عملیاتی متفاوتی نیز می باشند . مثلا” برخی از آنان خدمات خود را صرفا” در سطح یک شهرستان ارائه داده  و برخی دیگر دارای قابلیت های منطقه ای و حتی بین المللی می باشند .
مراکز ISP چه سرویس هائی را ارائه می دهند ؟
همانگونه که اشاره گردید ، خدماتی که توسط مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ارائه می گردد بسیار متنوع و در عین حال متفاوت است :
       تقریبا” تمامی مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ، سرویس هائی نظیر پست الکترونیکی و استفاده از اینترنت را ارائه می نمایند .
       نوع و کیفیت ارائه خدمات و پشتیبانی فنی توسط مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت دارای سطوح متفاوتی است .
    اکثر مراکز ISP ، سرویس هاستینگ وب را نیز ارائه می نمایند. با استفاده از سرویس فوق ، متقاضیان می توانند صفحات وب شخصی خود را ایجاد و از آنان نگهداری نمایند . اختصاص فضای لازم به منظور ذخیره سازی اطلاعات از جمله وظایف یک ISP در این رابطه است .
       برخی از مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت سرویس هائی را به منظور طراحی و پیاده سازی صفحات وب ارائه می نمایند .
    تعدادی از مراکز ISP گزینه های متفاوتی را  در ارتباط با نوع دستیابی به اینترنت در اختیار متقاضیان قرار می دهند . ( Dial-up ، DSL ، مودم های کابلی ). برخی از مراکز ISP امکان دستیابی به اینترنت را   صرفا” از طریق خطوط معمولی تلفن فراهم می نمایند .
    اکثر مراکز ISP عملیات متفاوتی نظیر تهیه Backup از نامه های الکترونیکی و فایل های وب را نیز انجام می دهند . در صورتی که بازیافت نامه های الکترونیکی و فایل های وب برای شما مهم است ( در صورت بروز اشکال )، یک ISP را انتخاب نمائید که Backup گرفتن از داده ها را در دستور کار خود قرار داده است .

چگونه یک مرکز ارایه خدمات اینترنتی ؛  ISP را انتخاب نمائیم ؟
برای انتخاب یک ISP پارامترهای متعددی بررسی می گردد :
 امنیت :
 آیا ISP انتخابی از رویکردهای مناسب امنیتی در جهت حفاظت اطلاعات استفاده می نماید ؟ آیا از رمزنگاری و SSL به منظور حفاظت اطلاعات ارسالی شما نظیر نام و رمز عبور استفاده می گردد ؟
محرمانگی :
 آیا مرکز ارایه خدمات اینترنتی ISP انتخابی دارای یک سیاست تعریف شده در خصوص رعایت حریم خصوصی کاربران است ؟ آیا خیال شما از این بابت راحت است که چه افرادی به اطلاعات شما دستیابی دارند ؟ نحوه برخورد و استفاده آنان از اطلاعات به چه صورت است ؟
سرویس ها :
 آیا مرکز ارایه خدمات اینترنتی ISP انتخابی سرویس های مورد نظر شما را ارائه می نماید ؟ آیا سرویس های ارائه شده تامین کننده نیاز شما می باشند ؟  آیا پشتیبانی لازم به منظور ارائه سرویس ها در اختیار شما گذاشته می شود ؟ 
 
قیمت :
 آیا قیمت ارائه خدمات توسط ISP  قابل قبول است ؟ آیا قیمت ارائه شده با توجه به تعداد و نوع سرویس های ارائه شده، منطقی است؟  آیا به منظور دریافت خدمات ارزان تر ، از کیفیت و امنیت چشم پوشی می نمائید ؟
اعتماد پذیری :
آیا به سرویس های ارائه شده توسط مرکز ارایه خدمات اینترنتی ISP انتخابی می توان اعتماد داشت  و یا در اغلب موارد سرویس های مورد نظر به دلایل متفاوتی نظیر پشتیبانی و نگهداری ، تعداد زیاد کاربران و …  ، غیر فعال بوده و عملا” امکان استفاده از آنان وجود ندارد . در صورتی که به دلایل متفاوتی لازم است برخی از سرویس های ارائه شده غیر فعال گردند آیا این موضوع با استفاده از مکانیزم های خاصی به شما اطلاع داده می شود ؟
پشتیبانی کاربران :
آیا  مرکز ارایه خدمات اینترنتی ISP انتخابی دارای بخش پشتیبانی کاربران است ؟ نحوه برخورد پرسنل بخش پشتیبانی به چه صورت است ؟  آیا آنان دارای دانش لازم به منظور پاسخگوئی منطقی به سوالات شما می باشند ؟

سرعت :
سرعت اتصال ISP انتخابی به اینترنت چگونه است ؟ آیا این سرعت به منظور دستیابی شما به نامه های الکترونیکی و استفاده از وب کافی است؟
 
کیفیت ارائه خدمات :
 آیا ISP انتخابی دارای عملکردی مثبت در کارنامه فعالیت خود است و  استفاده کنندگانی که قبلا” از خدمات آنان استفاده نموده اند ، از کیفیت ارائه خدمات راضی می باشند  ؟
ساختار مراکز ارایه خدمات اینترنت – ای اس پی ISP
از لحاظ ساختاری ISP باید ساختاری تقریبا” مشابه اما در اندازه کوچکتر از شرکت ها و سازمانهای یاد شده داشته باشد، مشکلی که در این راه وجود دارد آن است که ISP های موجود در سطح شهر تهران اغلب خصوصی هستند و بخش خصوصی توان مالی لازم برای نگه داشتن کیفیت در سطح شرکت های یاد شده را ندارد.
از مهمترین قسمت های یک ISP بخش فنی آن می باشد که در این مطلب می خواهیم راجع به آن کمی صحبت کنیم.
حتی پس از آنکه یک ISP راه اندازی شود، ساختار شبکه آن باید دائم تغییر کند، چرا ؟ دلیل آن ساده است، در یک ISP سکون معادل مرگ یا شکست است.
واقعیتهایی از مراکز ارایه خدمات اینترنت – ای اس پی ISP
شبکه یک ISP کمتر به حالتی می رسد که نیاز به تغییر نداشته باشد، گاهی از اوقات این تغییرات خواسته و گاهی ناخواسته می باشد. تغییر دادن provider های ماهوراه، اضافه شدن خطوط جدید تلفن یا مشتری های وایرلس، تهیه تجهیزات جدید، نصب service pack ها روی سیستم های عامل سروها و … همه همه از جمله مواردی هستند که شبکه ISP را دچار تغییرات خود خواسته می کنند.
حمله انواع worm ها یا ویروس ها، قطع شدن لینک ارتباطی فیبر نوری، ماهواره یا سوختن تجهیزات، crash کردن سروها، بالا رفتن بار روی روترها براثر تنظیم های نادرست و … همه از مواردی هستند که ناخواسته پرسنل فنی یک ISP را مجبور به ایجاد تغییرات در شبکه می کنند.
این یک واقعیت است که پرسنل بخش فنی ISP خواب ندارند و باید در تمام مدت ۲۴ ساعت مراقب کیفیت سرویس باشند و به همین دلیل یکی از مراکز بزرگ هزینه در یک ISP نیروهای فنی آن می باشد.
امکانات و تجهیزات فنی یک مرکز ارایه خدمات اینترنت – ای اس پی ISP
در یک ISP با حداقل ۱۰۰۰ خط شما باید از متخصص شبکه، روتر، broadband، Unix و دیتابیس تا مهندس نرم افزار بهرمند باشید. همه آنها باید در تمام طول شبانه روز آماده رفع مشکلات احتمالی باشند، کاری بسیار سخت، هزینه بر و دشوار.
نبود پرسنل فنی با تجربه عملا” باعث طراحی و تنظیم غلط شبکه می شود و نتیجه آن ارائه سرویس بد به مشتری می باشد. اشکالاتی نظیر کندی در زمان کنترل کلمه عبور، قطع شدن پیاپی ارتباط، تمام شدن زودهنگام اعتبار، درست نشان ندادن صفحه های اینترنت – مثلا” صفحه های قدیمی – و … همه و همه می تواند از تنظیمات نادرست در شبکه یک ISP باشد.
آنچه در تیم فنی یک ISP بسیار حائز اهمیت می باشد به روز نگه داشتن پرسنل و نیز مدیریت درست نیروهای فنی می باشد چرا که پرسنل باید در تمام ساعات روز، هفته و سال در سایت حاضر باشند.
بنابر شاید هم اکنون این موضوع را تصدیق کنید که برای بخش خصوصی چقدر نگهداری چنین تیمی هزینه بر خواهد بود. مشکل دیگر برای ISP های بزرگ وجود ISP های کوچک است که با ارائه سرویس های نامرغوب و ارزان صحنه رقابت در بازار را خراب میکنند.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟ ۱٫۵۰/۵ (۳۰٫۰۰%) ۲ امتیازs روند رشد بلاک چین و فضای ارزهای دیجیتال بسیار جذاب است. نوآوری‌های فنی و الگوهای جدید معاملاتی به‌سرعت در حال پیشرفت و تکامل هستند و همچنان جمعیت کثیری را به […]

  آشنایی با مهم ترین اصطلاحات ارز دیجیتال

  احتمالا این روزها درباره ارزهای دیجیتال مخصوصا بیت‌کوین از گوشه‌وکنار در اخبار رادیو و تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی چیزهایی شنیده‌اید.

  ۱۰ مکانی که توسط گوگل مپ سانسور شده

  ۱۰ مکانی که توسط گوگل مپ سانسور شده ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اکثر مناطق به علت مسائل امنیتی-سیاسی به صورت سانسور شده در نقشه های گوگل دیده می شوند و به همه این ها باید یک مورد بزرگ یعنی کشور کره شمالی را افزود […]

  توییچ (Twitch) چیست؟

  Twitch برنامه ایست که در آن بازی های ویدیویی دست به دست هم می دهند و با داشتن میلیون ها بیننده و بازی کننده راهی برای تعامل و به اشتراک گذاری محتوای خلاقانه با دیگران ارائه می دهند.

  آموزش پارتیشن بندی در ویندوز ۱۰ و تبدیل GPT و MBR به یکدیگر

  همه‌ی دیسک‌های سخت موجود برای پارتیشن بندی از ساختار قالب‌بندی داده‌ای MBR (مخفف Master Boot Record) یا GPT (مخفف GUID Partition Table) استفاده می‌کنند.

  ۵ ترفند مفید در مرورگر گوگل کروم در اندروید

  در این مطلب به معرفی ۵ ترفند کاربردی و مفید در مرورگر گوگل کروم در سیستم‌عامل اندروید خواهیم پرداخت. با بهره‌گیری از این ترفندها می‌توانید توانایی کار خود با این اپ را افزایش دهید.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi