جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

مدیریت محافظت از شبکه‌های کامپیـــــوتری ۱

495

بازدید

مدیریت محافظت از شبکه‌های کامپیـــــوتری ۱ ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز
مقدمه :

برقراری امنیت در شبکه از وظایف همه مدیران شبکه می باشد منظور از امنیت می تواند حفظ داده های محرمانه ای که روی کامپیوترهای یک شبکه ذخیره شده اند و یا محافظت از فایل ها سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی در برابر دستکاری کاربران شبکه باشد. چون در شبکه ها شرایط مختلف نیاز به انواع روش های محافظتی وجود دارد. مکانیزم های امنیتی مختلفی وجود دارد.
 

فصل نهم

حفاظـــــــــت از شبکــــــــه
 

حفاظت از شبکه
حفاظت از شبکه بیش از ملاحظات امنیتی را در بر می‌گیرد، اگرچه آنها نیز مهم می‌باشند.
تضمین سلامت داده ها
نادیده گرفتن مسائل مربوط به سلامت داده ها خصوصاً در این دوره مدرن از سخت افزارهای با قابلیت اطمینان بالا و سیستم های عامل شبکه پیشرفته آسان می باشد. با این حال. هنوز تعدادی از حقایق زشت – اما مهم – در مورد سرویس دهنده شبکه صادق می باشند و در صورتی که مراقب آنها نباشید در نهایت مشکلاتی را برایتان فراهم خواهند نمود.
•    امکان از کار افتادن برای هر دیسک گردان وجود دارد.
دیسک گردان ها وسایل مکانیکی بسیار پیچیده می باشند که با ضرایب تحمل دقیقی ساخته شده اند. قابلیت اطمینان و طول عمر دیسک گردان  ها در دهه گذشته به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته اند اما دیسک گردانها هنوز دچار خرابی می شوند فقط نیاز به زمان دارند. به علاوه. دیسک گردان‌ها در رابطه با عوامل محیطی بسیار حساس می باشند بسیاری از دیسک گردان های بزرگ و با سرعت بالا می توانند در مقابل کوچکترین تغییرات درجه هوا دچار خرابی شوند. اعتماد به قابلیت اطمینان دیسک مغناطیسی در مورد داده ها یک عمل جسورانه و بی احتیاطی می باشد.
•    وسایل مکانیکی طول عمر محدودی دارند.
این دید توسعه ای از حقیقت اول می باشد. هر وسیله مکانیکی یا الکتریکی در هر صورت زمانی از کار خواهد افتاد که می تواند خنک کننده ها، منابع تغذیه الکتریسیته یا بوردهای اصلی باشند.
•    ناپایداری الکتریسیته
•    قانون
حفاظت از سیستم‌عامل
ویندوز NT‌مانند اکثر سیستم‌های عامل شبکه مدرن یک سیستم‌عامل با قابلیت اطمینان چشمگیر می‌باشد. عوامل بد می‌توانند و اتفاق می‌افتند و در نهایت سرویس‌دهنده شما می‌تواند از کار بیفتد و در حین این فرایند فایل‌های مهم شما را صدمه بزند و بدین ترتیب راه‌اندازی مجدد سستم غیرممکن شود. هر شخصی که چنین وضعیتی را تجربه کرده باشد می‌تواند ترمیم یک سرویس‌دهنده ویندوز NT سِرور(یا هر سرویس‌دهنده دیگری) را به عنوان یک تجربه ناخوشایند برایتان بازگو کند، خصوصاً بسیاری از این تکنیک‌ها می‌توانند برای بسیاری غیر عاقلانه به نظر برسند.
می‌توانید آسیب‌پذیری را با برنامه ریزی از قبل و به کارگیری چندین مرحله ساده مشکلات مربوط به از کارافتادگی، سیستم را کاهش داده و بدین ترتیب شانس از دست دادن داده‌ها را نیز تا حد زیادی از بین ببرید.
رویه های نصب
می توانید از چندین راهبرد متفاوت در خلال عملیات نصب استفاده کنید تا به طور قابل توجهی کاهش شانس اینکه با مشکلات فراوان بخواهید سرویس دهنده را به حالت اول بازگردانید و همچنین کاهش ضریب از دست دادن داده ها پس از خرابی سیستم برایتان فراهم شود.
سیستم های فایل
سرور می توانند تعداد متفاوتی از سیستم های فایل را استفده کند اکثر کاربران برای سرویس دهنده خود فقط از NTFSاستفاده می کنند که در دید اول به نظر بهترین انتخاب به نظر می رسد. NTFS  خصوصاً برای محیط سیستم عامل شبکه با عملکرد بالا که ویندوز NT در آن وجود دارد طراحی شده است در طول انجام این فرایند طراحان ویندوز NT  سیستم فایل  FAT    را توسعه دادند و بسیاری از مشکلات آن را حذف نمودند.
NTFS از روش هوشمندتری برای انجام عملیات کلاستر استفاده می کند و بدین ترتیب به طور قابل ملاحظه ای اتلاف فضای دیسک را کاهش می‌دهد.  NTFS   ویژگیهایی را پشتیبانی می کند که  FAT  توان انجام آن را ندارد، مانند امنیت در سطح فایل و فهرست، وضعیتهای سفارشی سازی شده برای سرویس دهی به انواع سیستم فایل مختلف برای سایر سیستم را برای ویندوز   فراهم می سازد. تمام این ویژگیهای عالی  NTFS   را یک سیستم فایل خوب برای اکثر سرویس دهنده های NT  معرفی کرده است برای داده های مستقر بر روی سرویس دهنده، NTFSمعمولاً بهترین و در واقع تنها انتخاب می باشد. با این حال بهتر است که نگهداری از یک بخش  FAT    کوچک بر روی دیسک راه انداز سرویس دهنده را در نظر گیرید.
نسخه‌های پشتیبان از فهرست داس را داشته باشید
تکنیک دیگر و مفید برای نصب سرویس‌دهنده ایجاد یک کپی از فهرست نصب پیش فرض سیستم‌عامل می‌باشد. انجام این کار ساده است: پس از تکمیل نصب سیستم‌عامل و عملیاتی بودن کامل سیستم فهرست را به فهرست دیگری کپی کنید(برای مثال، Winntbkp ). سپس با تغییر فایل /BOOT.INI انتخاب راه‌اندازی از فهرست دوم را برای خود فراهم سازید.
در صورت عدم راه‌اندازی سیستم،می‌توانید از طریق کپی پشتیبان  سیستم را با تنظیم‌های سخت‌افزاری و برنامه‌های راه انداز و بانک اطلاعاتی(SAM) مشابه راه‌اندازی نمایید. امکان بازگشت به مراحل را در اختیارتان می‌گذارد ـ می‌توانید به جای ترمیم صدمه سریعاً به یک سیستم عامل عملیاتی بازگردید.
استفاده از ویژگیهای تکرارسازی قلمرو
آیا قصد استفاده از یک قلمرو ویندوز NT  دارید؟ اگر چنین است، در صورت امکان، همیشه یک (BDC) را در محیط کاری داشته باشید. اگر منابع کافی ندارید، از کامپیوتر در سطح پایین تری برای BDC استفاده کنید. تنها توانایی مورد نیاز برای این کامپیوتر دریافت نسخه های به روز از بانک اطلاعاتی Domain SAM می باشد. اگر به هر دلیلی، (PDC) از کار افتاد، داشتن سرویس های ورود به سیستم و خروج از سیستم تا فعال شدن PDC عالی خواهد بود. اگر فاجعه ای رخ داد و کامپیوتر شخصی تان باید مجدداً نصب شود، هنوز یک کپی از Domain SAM  خود را خواهید داشت. اینکه به خود اطمینان دهید هرگز Domain SAM  را از دست نخواهید داد بدون اعتبار می باشد، خصوصاً در مخیط های کاری بزرگ و چند قسمتی با ساختارهای پیچیده مجوزهای کاربری و روابط بر اساس Trust که می تواند همه چیز را با خرابی سیستم از کار بیندازد. در صورت وقوع چنین وضعیتی عملیات بسیار زیاد در رابطه با پیکر بندی مجدد جهت ایجاد قلمرو را خواهید داشت.

تکنیک های مراقبت از سیستم
اکنون آسیب پذیری خود را در خلال فرآیند نصب به از دست دادن داده‌ها کاهش داده اید زمان آن رسیده است که اقدامات پیشگیری در مورد سرویس دهنده جهت به حداقل رسانی زمان خرابی را مورد مطالعه قرار دهیم.
سه دیسکت راه اندازی سیستم
سه دیسکت راه اندزی اولین سه دیسکت ازسری دیسکت های نصب ویندوز NT  می باشند. این سه دیسکت راه اندازی و آغاز فرآیند ترمیم یا نصب مجدد راحتی تحت کنترل کننده های NTFS و / یا scsI برایتان فراهم می‌سازند. این سه دیسکت را همیشه مهیا داشته باشید.
 در صورتی که نمی توانید این سه دیسکت را پیدا کنید، می توانید آنها را از سی دی نصب ویندوز NT بسازید. سی دی را در درایو قرار دهید، برای سخت افزار به فهرست مناسب سؤییچ نمایید و فرمان زیر را در خط فرمان داس اجرا نمایید.
به سه دیسکت فلاپی خالی نیاز خواهید داشت.
•    دیسکت فلاپی راه انداز NT
•    دیسکهای ترمیم اورژانس
•    دیسکت Disk Administrator Configoration
 

فصل دهم

حفاظت از سخت‌افزار
 
حفاظت از سخت افزار
 بهترین وضعیت موجود برای مراقبت از سیستم‌عامل فقط زمانی خوب خواهد بود که سخت‌افزار مربوطه نیز خوب باشد. اگر سخت‌افزار شما دائماً دارای مشکل می‌باشد ـ از طریق مسائل مربوط به قابلیت اطمینان یا مسائل خارجی ـ حتماً خرابی سیستم را تجربه خواهید کرد. خوشبختانه، چنین خرابیهای مرتبط با سخت‌افزار را می‌توان به چندین طریق کاهش داد یا جلوگیری نمود.
منابع تغذیه وقفه‌ناپذیر(UPS)
سیستم‌های کامپیوتری از الکتریسیته استفاده می‌کنند. پیچیدگی عظیم و اندازه کوچک قطعات الکترونیکی در سیستم آنها را در رابطه با مشکلات الکتریسیته بسیار حساس می‌کنند. در یک محیط ایده آل، الکتریسیته استفاده شده در سیستم همیشه با فرکانس مشابه و بدن هیچ‌گونه نوسان یا خاموشی در سرویس عمل خواهد کرد. متأسفانه، در یک محیط واقعی، الکتریسیته از طریق یک شبکه بسیار بزرگ از هادی‌ها تحویل داده می‌شود که هزاران وسیله دیگر نیز آن استفاده می‌کنند. شبکه‌های الکتریسیته‌ای به کار گرفته شده امروزی هرگز برای برابری با قدرت تحمل  وسایل کامپیوتری طراحی نشده بودند؛ بنابراین مشکلات مربوط به نوسانات دائم در الکتریسیته تا خرابی کامل همه از موارد ممکن می‌باشند.
همه‌ ما در مرحله‌ای بر اثر قطعی الکتریسیته کار انجام شده بر روی کامپیوتر را از دست داده‌ایم این یک دلیل تمام عیار در رابطه با اهمیت ذخیره‌سازی کارتان می‌باشد. خوشبختانه، چنین رویدادهایی بر روی یک کامپیوتر شخصی فقط کار یک کاربر را در خطر می‌اندازد. لحظه‌ای فکر کنید، تأثیر قطع الکتریسیته بر روی یک سرویس‌دهنده شبکه که تعداد زیادی کاربر بر روی آن مشغول کار می‌باشند را در نظر گیرید. به علاوه، مشکلات مربوط به الکتریسیته می‌توانند باعث از دست دادن داده‌ها شوند؛ اگر یک سیستم در حین انجام عملیات حساس از کار بیفتد یا قطعی الکتریسیته داشته باشد، داده‌های بیهوده خواهند شد، سیستم‌عامل راه‌اندازی نخواهد شد یا سخت‌افزار حتی می‌تواند صدمه ببیند.
چهار مشکل مرتبط با الکتریسیته را باید مورد مطالعه قرار دهیم:
•    قطع الکتریسیته – اولین مشکل واضع ترین می باشد. در صورت قطع الکتریسیته کامپیوترتان افلب در حین انجام عملیات حساس خاموش می شود و صدمه غیر منتظره ای را باعث می شود.
•    پارازیت الکتریسیته ای – پرتوهای الکترومغناطیسی که از طریق وسایل الکترونیکی بدون حفاظ ایجاد می شوند یا پدیده های زیست محیطی. می توانند عرضه الکتریسیته را با پارازیت های الکتریسیته ای آلوده کنند و مشکلات بدی را برای وسایل الکترونیکی به وجود آورند.
•    نوسانات الکتریسیته – آیا هرگز نابودی یک تلویزیون یا تلفن به وسیله رعد و برق را تجربه کرده اید؟ این مثالی کمیاب از نوسانات الکتریسیته می باشد که در آن الکتریسیته به درجه ای از قدرت می‌رسد که بسیار بیشتر از حد نیاز می باشد – تا اندازه ای زیاد است که می تواند وسیله را نابود کند. اکثر نوسانات ناگهانی الکتریسیته بدین شدت نمی باشند اما نوسانات کوچک بسیار رایجتر بوده و حتی یک نوسان بسیار کوچک نیز می توانند بعضی از وسایل را صدمه زند.
•    نیمه خاموشی ها – نیمه خاموشی ها نوسانات الکتریسیته ای منفی می باشند آنها زمانی رخ می دهند که عرضه الکتریسیته فراتر از ظرفیت موجود انجام می گیرد و بدین ترتیب الکتریسیته کمتری عرضه می شود. چراغها ناگهان کم نور می شوند و وسایل الکترونیکی به دلیل کمبود الکتریسیته خاموش و روشن یا حتی صدمه می بینند.
رایجترین وسیله از الکتریسیته استفاده شده به وسیله کاربران موج گیر می‌باشد این وسیله جهت فراهم نمودن حفاظت در مقابل نوسانات شدید در الکتریسیته طراحی شده است که جریان الکتریسیته را کاهش می دهد و بدین ترتیب جلوی الکتریسیته بیش از حد را می گیرد. بسیاری از این وسایل فیلترهایی را نیز برای مقابله با پارازیت های اضافی ارائه می دهند.
متأسفانه، تعداد زیادی از این وسایل در بازار وجود دارند که توانایی مقابله واقعی با نوسانات عظیم و حفاظت را ندارند و حفاظت آنها نیز می تواند به وسیله یک نوسان ضعیف یا حذف شود. به علاوه، آنها حفاظتی را برای مقابله با افت ولتاژ یا خاموشی کامل الکتریسیته فراهم نمی سازند.
راه حل بهتری وجود دارد: منبع تغذیه وقفه ناپذیر . UPS ها فقط برای یک منظور به طوری که نامشان می رساند طارحی شده بودند: تأمین عرضه الکتریسیته مطمئن برای کامپیوترها. UPS از یک باتری که هنگام موجود بودن الکتریسیته خود را شارژ  می کند استفاده می نماید. در صورت قطعی الکتریسیته وسیله به باتری سوییچ می کند، زمان کافی را جهت ذخیره سازی و خاموش نمودن صحیح سیستم برای کاربران فراهم می سازد یا در UPS های بزرگتر کاربران به کار خود ادامه می دهند. تکامل UPS ها،سرویس های بیشتری به تعدادی از مدل ها اضافه شده اند. این سرویس ها شامل موج گیر، فیلترسازی الکتریسیته و توانایی های خاموش کردن از راه دور می باشند.
عوامل زیست محیطی
وسایل کامپیوتری در رابطه با محیط اطراف خود حساس می باشند حرارت و رطوبت بسیار زیاد می توانند عملیاتی بودن آنها به مقدار زیادی کاهش دهند و می توانند باعث از کار افتادن و خرابی وسیله شوند. سخت افزارهای جدید، خوشبختانه مقاومتر و حساسیت کمتری نسبت به عوامل زیست محیطی در مقایسه با انواع قدیمی تر دارند زمانی که ساختمانها به وسیله حرارت قطعات کامپیوتر شرکتها گرمای زیادی را متحمل می شدند گذشته استو هنوز متعادل نگهداشتن حرارت و رطوبت در محدودهای قابل قبول مهم می باشد.
استفاده از یک اتاق کامپیوتر کنترل خوبی را در رابطه با چندین عامل برایتان فراهم می سازد. نخست می توانید حرارت و رطوبت اتاق را در سطح مطلوبی کنترل کنید. دوم، می توانید سخت افزارها و داده های حساس خود را در یک اتاق با محدودیتهای دسترسی لازم نگه دارید. سوم، می توانید سرویس های الکتریسیته ای مطمئن را با استفاده از فیلترسازی و باتری پشتیبان برای کل اتاق به جای وابسته بودن به UPS های مجزا فراهم سازید. چهارم،می توانید تعدادی از وظایف سازماندهی را از این مکان برای کل شرکت فراهم سازید.
اتاق های کامپیوتری نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارند برای بسیاری از شرکتها، حفاظت فراهم شده با ارزش تر از هزینه می باشد.
تکرارسازی سخت افزار
با تکامل کامپیوترها، آنها با گذشت زمان از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار شده اند. از کارافتادن سخت افزار دیگر مانند سابق رایج نمی باشد. هنوز می تواند رخ دهد دیسک های سخت خراب می شوند، CPU ها به دلیل حرارت زیاد خراب می شوند، خنک کننده ها عمل نمی کنند و کابل های شبکه صدمه می بینند. برای اکثر وظایف، این ریسک قابل قبول می‌باشد اگر بدترین وضعیت پیش آید و قطعه ای از سخت افزار خراب شود، این قطعه و داده های آن تعویض شده و کامپیوتر مجدداً شروع به کار می کند. تعدادی ازشرکتها دارای سیستم هایی می باشند که نمی توانند زمان مدت خرابی را تحمل کنند بدین دلیل، بسیاری از تولیدکنندگان سرویس دهنده سخت افزارهایی را توسعه داده اند که ویژگی های تکرارسازی توکار دارند.
تعدادی سیستم توانایی نصب چندین قطعه تکرارساز سخت افزار با امکانات سوییچ نمودن خودکارسازی شده را هنگام مشکل به وسیله فعال در صورت خرابی یک وسیله فراهم می سازند. چنین موارد تکرارسازی می توانند در مورد خنک کننده ها، منابع تغذیه، کارت های شبکه ها و حتی CPU ها به کار گرفته شوند. اگر چه این سیستم ها غالباً گران می باشند، بسیاری از شرکتها جهت تضمین اینکه خرابی سخت افزار که باعث زمان مدت خراب می شود را دارا نباشند حاضرند این مبلغ را پرداخت کنند.
حفاظت از داده های کاربری
نوعی خرابی حتماً اتفاق خواهد افتاد این خرابی می تواند مشکل سخت افزاری، حمل عوامل بد یا اشکالات سیستم عامل را در برداشته باشد نه تنها ممکن است بکله سیستم شما در مقطعی از زمان از کار خواهد افتاد. در این فرایند احتمال از دست دادن داده هایی که کاربر بر روی سیستم های شما ذخیره یا با آنها کار کرده است وجود دارد. می توانید سیستم خود راحتی در مقابل چنین وضعیتی با استفاده از دو روش حفاظت نمایید: راهبردهای صحیح تهیه نسخه پشتیبان و مخازن ذخیره سازی تکرارساز.
تهیه نسخه پشتیبان
ایده مرتبط به تهیه نسخه پشتیبان ساده می باشد: یک کپی پشتیبان را در صورت از کار افتادن دیسک سخت داشته باشید.
می توانید از داده های خود در انواع مختلف وسایل پشتیبان تهیه کنید:
•    پشتیبان درون خطی – عبارت درون خطی در رابطه با مخازن داده ای به رسانه ذخیره سازی ارجاع داده می شود که دائماً و سریعاً برای سیستم موجود باشد. این مخزن استفاده شده وسیله سیستم مخزن درون خطی می باشد. تهیه پشتیبان درون خطی به اقدامات پیاده سازی آسان و ساده تهیه نسخه پشتیبان مرتبط می باشد مانند تهیه یک کپی عیناً متشابه از دیسک های سخت . سیستم پشتیبان درون خطی، اگرچه سریع و ساده می باشد گران نیز است – فقط در واقع نیمی از رسانه ذخیره سازی درون خطی را استفاده می کنید، زیرا نیمه دیگر فضای دیسک جهت نگهداری یک کپی از داده های عملیاتی به کار گرفته می شود.
•    پشتیبان نیمه درون خطی – عبارت نیمه درون خطی یعنی رسانه ذخیره سازی که همیشه درون خطی نمی باشد اما می توان آن را با سرعت و سادگی در دسترس قرار داد. پشتیبان نیمه درون خطی به طور سنتی بر روی رسانه قابل انتقال از دیسکت فلاپی برای فایل های کوچک تا دیسک های نوری بزرگ قابل انتقال یا وسایل برجی بزرگ که از آرایه های دیسک های نوری یا نوارهای مغناطیسی استفاده می کنند پیاده سازی می شود. پشتیبان نیمه درون خطی یک مکانیزم پشتیبان قدرتمند می باشد که نه تنها دسترسی به پشتیبان سریع، مطمئن و آسان فراهم می کند بلکه توانایی ذخیره سازی مقدار زیادی از داده ها که به صورت عمومی استفاده نمی شوند را در صورت نیاز در دسترس قرار می دهد مخازن نیمه درون خطی گرانقیمت بوده و معمولاً با رسانه ذخیره سازی یا با وسایل بزرگ فضای فیزیکی زیادی را اشغال می کنند.
•    پشتیبان برون خطی – پشتیبان برون خطی نوعی می باشد که غالباً استفاده می شود. پشتیبان برون خطی کپی نمودن داده ها بر روی رسانه های کوچک مطمئن و قابل انتقال را در بر دارد که غالباً از تکنیک های فشرده سازی نیز استفاده می کنند. رایجترین رسانه برون خطی استفاده شده نوار مغناطیسی می باشد. ذخیره سازی برون خطی نسبتاً هزینه مناسب در بر دارد و پیاده سازی آن آسان می باشد با این وجود این وسیله آهسته عمل می کند و بسیار نامطمئن می‌باشد و نیاز به اداره و استفاده با دقت زیاد دارد. اندازه کوچک و هزینه مناسب رسانه پشتیبان برون خطی این رسانه را رایجترین رسانه ها نموده است.

ذخیره سازی دیسک تکرارساز
پشتیبان داده ها چندین مشکل مربوط به سلامت داده ها را نمی تواند جواب دهد. نخست، زمان بندی تهیه پشتیبان می باشد:
هر گونه داده تغییر یافته از زمان آخرین تهیه پشتیبان در یک خرابی فاجعه‌آمیز از دست می رود. دوم، مشکل بازبودن فایل ها را داریم تهیه پشتیبان از فایل های باز غیر ممکن می باشد و بسیاری از سیستم ها تعدادی از فایل ها را به طور همیشگی برای انجام عملیات باز نگه می دارند. سوم، زمان بازیافت یک مشکل داریم: جهت بازیافت از یک نوار به چندین ساعت نیاز داریم که می تواند مشکلات زیادی را برای محیط های کاری بلادرنگ ایجاد کند.
می توان این مشکلات را با استفاده از (RAID) رفع نمود. ایده RAID ساده می باشد: از چندین دیسک جهت فراهم نمودن تکرارسازی سخت افزاری استفاده کنید و بدین ترتیب ریسک از دست دادن داده ها هنگام خرابی دیسک را کاهش دهید . ایده RAID توسعه داده شده است تا بازدهی از طریق چندین درایو برای زیر سیستم دیسک بهبود داده شود.
سطوح مختلف RAID وجود دارند هر یک ویژگیهای متفاوتی را فراهم می‌سازند و دارای مزیت ها و کاستی های خاص خود می باشند.
نخست، RAID 0 ،اجرای بهتری را فراهم می سازد: RAID 0 داده ها را بر روی چندین دیسک درایو توزیع می کند. این سیستم بازدهی احتمالی اینکه زیر سیستم دیسک بتواند چندین بخش مختلف از یک فایل مشابه از چندین چرخش درایو در یک زمان به دست آورد را افزایش می دهد. RAID 0 فواید بیشتر دیگری را در رابطه با تحمل خرابی فراهم نمی‌سازد در واقع، یک سیستم RAID 0 در مقابل خرابی آسیب پذیر می باشد زیرا بیش از یک دیسک دارد که هر یک از آنها با خرابی می توانند کل حجم آن را از کار بیندازند.
RAID 1 از نظارت و / یا استفاده دو طرفه از دیسک تشکیل می شود. RAID 1 تحمل خرابی خطا و در سیستم های پیشرفته با عملکرد بالاتر را فراهم می سازد، زیرا داده های مشابه را می توان از چندین دیسک و / یا کنترل کننده ها خواند.
RAID 2 که اصلاً رایج نمی باشد داده ها را به صورت بیت به بیت بر روی دیسک ها توزیع می کند.
RAID 3 داده ها را در سطح بابت بر روی تمام دیسک ها توزیع می کند و از یک درایو جداگانه جهت ذخیره سازی داده های checksum/parity استفاده می کند. در صورت خرابی یک درایو، داده های توازن را می توان جهت ساخت مجدد RAID  بر روی یک دیسک جدید معاوضه شده بدون هیچ گونه از دست دادن داده ها استفاده نمود.    RAID 3 اغلب به دلیل توزیع داده ها و همچنین فراهم نمودن عامل تحمل خرابی بالا به خوبی کار می کند . تهیه پشتیبان از درایو توازن می تواند تحمل خطا را به دلیل کاهش ریسک خرابی این درایو بهتر سازد.
RAID 4 داده ها را در سطح بلوک توزیع نموده و مانند RAID3 از درایو توازن استفاده می کند. RAID4 می تواند به صورت بالقوه کاراتر از RAID 3 باشد، زیرا داده ها فرایندهی خواندن و نوشتن به صورت واحد را جهت دسترسی و ذخیره سازی به کار می گیرند.
RAID 5 داده ها را در دو سطح بلوک مانند RAID 4  توضیح می کند، اما بر خلاف RAID 3  و RAID 4 داده های توازن را بر روی تمام دیسک ها توزیع می نماید. این روش مشکلات حاصله از نگهداری داده های توازن بر روی یک دیسک را حذف می کند و بدین ترتیب عملیات نوشتنی بیشتری را برای سیستم با نرخ سریعتر فراهم می سازد این روش می تواند بازسازی RAID  را آهسته تر کند.
RAID  را می توان در نرم افزار یا در سخت افزار با سیستم عامل خاص – کنترل کننده های RAID  ترانسپارنت  – پیاده سازی نمود روشهای سخت افزاری به طور کل بسیار بهتر عمل می کنند اما غالباً هزینه زیادی را در بر دارند. روشهای سخت افزاری امکانات بیشتری مرتبط با تعویض بدون خاموش نمودن درایوها را فراهم می سازند. اگر یم دیسک در چنین وضعیتی خراب شود می توانید به سادگی درایو از کار افتاده را با نوع جدید آن عوض کنید و بدین ترتیب زمان مدت خرابی سیستم را حذف نمایید . تعدادی از سیستم های تعویض بدون خاموش کردن سیستم نصب دیسک پشتیبان را ممکن می سازند که سریعاً در صورت خرابی یک دیسک می تواند در سیستم با مابقی دیسک ها ادغام شود. سپس می توانید دیسک خراب را با یک دیسک جدید تعویض نمایید که خود به یک دیسک پشتیبان تبدیل می شود.

 

فصل یازدهم

پیـــــــاده‌‌ سازی برنامــــــه سلامت داده‌ها
 
پیاده‌سازی برنامه سلامت داده‌ها
عوامل زیر را هنگام ارزیابی برنامه سلامت داده‌ها در نظر داشته باشید:
    اهمیت داده‌ها ـ داده‌های شما از چه درجه‌ای از اهمیت برخوردارند؟ از دست ندادن داده‌ها بسیار حساس و مهم می‌باشند یا مراقبت از سرویس‌دهنده برایتان مهم می‌باشد؟ آیا استفاده از نسخه‌های پشتیبان کافی خواهد بود یا اینکه باید از RAID‌نیز استفاده کنید؟ آیا می‌توانید چند ساعت خرابی سیستم را متحمل شوید، یا اینکه در هر ثانیه‌ای که سیستم کار نمی‌کند ضرر مالی برایتان خواهد داشت؟
    عملی بودن ـ آیا مدیریت این سیستم‌ها تنها وظیفه اداری شما می‌باشد یا اینکه وظایف دیگری نیز داریدکه زمان مورد نیاط جهت تضمین سلامت داده‌ها را برایتان محدود می‌کند؟ آیا کارکنانی دارید که بتوانند این مشکلات را رفع کنند؟ آیا شرکت شما می‌تواند یک اتاق کامپیوتر فراهم سازد یا اینکه فقط باید از UPS‌استفاده کنید و حرارت و رطوبت را خودتان کنترل کنید؟
    ریسک ـ ضریب ریسک شما چقدر است؟ آیا در یک منطقه اصلی شهری یا اینکه در منطقه دورافتاده‌ای قرار گرفته‌اید؟ آیا حملات امنیتی خواهید داشت؟ در رابطه با حوادث طبیعی و خدادادی تا چه حد آسیب‌پذیر می‌باشید؟
برنامه‌ریزی برای امنیت شبکه و داده‌ها
بگذارید یکی از جدی‌ترین تهدیدهایی را هر شبکه یا کاربری می‌توانند با آن مواجه شوند را مورد مطالعه قرار دهیم. اگرچه تهدید خارجی برای بسیاری مهمترین می‌باشد، مطالعات نشان داده است که تهدیدهای عمدی معمولاً در داخل شرکت شکل می‌گیرند. در واقع، ۸۰‌درصد از تخلف‌های امنیتی که عمدی می‌باشند از داخل شرکت شکل گرفته‌اند. یک لغت که بسیاری آن را با تهدید عمدی مرتبط می‌سازند لغت hacker‌می‌باشد. اشخاص بد عنوان crackers  شناخته می‌شوند.
Crackers ها افرادی می‌باشند که با استفاده از توانایی‌های رمز‌شکنی منافع شخصی خود را رفع می‌کنند یا مشکلات ناخوشایندی را برای دیگران به بار می‌آورند. رمزشکن‌ها باعث بهبود امنیت کامپیوترها شده و اجرای برنامه‌ها و برنامه‌های کاربردی بهتر می‌شوند.
 
سطوح امنیت
درجه امنیتی که یک کاربر بر روی یک سیستم دارد به وسیله امنیت واگذار شده به آن کاربر توسط گرداننده مشخص می شود. گرداننده یک سیستم خاص برای مشخص نمودن درجه امنیت برای کاربر برای منبع خاص و کاربر خاص مهم می باشد. بدین دلیل، در نظر داشتن امنیت همیشه قبل از نصب یا تنظیم عاقلانه می باشد. به علاوه، گرداننده جهت هموار نمودن اجرایی بودن امنیت با یک روش متعادل و کامل باید از یک سیاست امنیتی استفاده کند.
اولین قدم در رابطه با به اجر درآوردن هر نوع سیستم امنیتی شناسایی و اعتبارسنجی کاربر می‌باشد. اعتبار سنجی خصوصاً یک فرآیند دو مرحله‌ای می‌باشد: تصدیق و به اثبات رسانیدن.
شناسایی فرآیندی می‌باشد که در آن کاربر خود را در سیستم شناسایی می‌کند که خصوصاً از طریق استفاده از اسامی وارد شدن به سیستم مدیریت انجام می‌گیرد. جهت اعتبار سنجی کاربر، سیستم چالش جدیدی را در شکل دیگری با درخواست قسمت دوم فرآیند اعتبارسنجی تقاضا می‌کند: به اثبات رسانیدن.
 به اثبات رسانیدن فرآیندی می‌باشد که سیستم جهت تأیید اطلاعات کاربر برای وارد شدن به سیستم به کار می‌گیرد که معمولاً در شکل عرضه یک کلمه رمز می‌باشد. فرآیندهای تأیید زیست متریکی به طور گسترده‌ای در حال به کارگیری می‌باشند ـ دستگاههای خواندن آثار انگشت، پویشگرهای قرینه چشم و امضاء که در حال معرفی در شبکه‌ها می‌باشند.
اگر کاربر بتواند شناسایی (یک نام معتبر وارد شدن به سیستم) و به اثبات رسانیدن(کلمه رمز صحیح برای نام وارد شدن به سیستم) را فراهم کند، مجوز امنیتی جهت استفاده از اشیاء خاص بر روی سیستم به کاربر داده می‌شود.
سیاستهای امنیتی
عبارت سیاست‌های امنیتی معمولاً دارای دو معنی متفاوت می‌باشد. معنی اول به استانداردی ارجاع داده می‌شود که به وسیله مدیر یا مدیران جهت به اجرا در آوردن سطحی از امنیت در کل شرکت به توافق رسیده است. معنی دوم به ابزار مدیریتی که در ویندوز NT نگارش ۴ وجود دارد ارجاع داده می‌شود. این ابزار سازماندهی Policy Editor‌ نامیده می‌شود و جهت تنظیم و به اجرا در آوردن یک محیط خاص برای کاربران یک سیستم استفاده می‌شود.
یک سیاست امنیتی ابزار مفیدی می باشد برای تضمین اینکه تمام کاربران شرکت راهنماهای امنیتی شرکت را رعایت می کنند. یک سیاست امنیتی مؤثر دارای چندین بخش می باشد و هر یک از این بخشها از اطلاعات جمع آوری شده در خلال مراحل اولیه برقراری سیاست امنیتی تکامل می یابند: ارزیابی ریسک. ارزیابی ریسک سنجیدن شرکت و ریسک های مرتبط می‌باشد. ارزیابی ریسک کامل قابلیت های آسیب پذیری، تهدید ها و اقدامات متقابل را می سنجد.
ارزیابی قابلیت‌های آسیب‌پذیری امنیت
یک سیاست امنیتی خوب با این سؤال گرداننده شروع می‌شود، نقطه‌های آسیب‌پذیری ما کجا قرار گرفته‌اند؟ قابلیت آسیب‌پذیری در زیر لیست شده‌اند:
    سیستم تهیه پشتیبان ـ اگر اطلاعات روی یک درایو نوار مغناطیسی یا شکل دیگری از رسانه ذخیره‌سازی کپی نشود، شرکت در کل با نقطه ضعف‌هایی رو به رو است که شامل از دست‌دادن داده‌ها در صورتی که شخص یا چیزی به داده‌ها یا رسانه‌ای که داده‌ها بر روی آن قرار گرفته‌اند صدمه زنند؛ این مطلب در هر دو مورد عوامل عمدی و غیرعمدی حقیقت دارد.
    کاربران ـ کاربران می‌توانند به دو طریق آسیب‌پذیر باشند. نخست، اگر کاربری به طور صحیح در رابطه با استفاده از سیستم یا برنامه مربوطه آموزش ندیده باشد، می‌تواند اشتباهاتی را مرتکب شود که نتیجه آن از دست دادن یا صدمه زدن به اطلاعات را در بر خواهد داشت. برای مثال، کاربری که آموزش صحیح در رابطه با استفاده، ذخیره‌سازی و ایجاد کلمه‌های رمز ندیده است می‌تواند سیستم را به طور کامل در اختیار یک متجاوز قرار دهد. همچنین، کاربر آموزش ندیده می‌تواند سعی به ذخیره‌سازی داده‌ها با استفاده از رویه غلط و رونویسی یا حذف داده‌ها به صورت تصادفی نماید. دومین روشی که یک کاربر می‌تواند یک ریسک امنیتی باشد این است که بخواهد به صورت عمد صدمه‌ای به داده‌ها وارد کند.
 
ارزیابی تهدیدهای امنیتی
علاوه بر سنجش قابلیت‌های آسیب‌پذیری بالقوه که یک سازمان با آنها مواجه می‌باشد. که از یک آسیب‌پذیری خاص استفاده می‌کند. مثالهای زیر را در نظر گیرید:
    رمزشکن ـ اگر یکی از آسیب‌پذیریها نوعی مشکل در سیستم باشد، مطمئن باشید که رمزشکن آن را پیدا و از آن سوء استفاده می‌کند. یک رمزشکن جهت نفوذ به سیستم روشهای مختلفی را به کار می‌گیرد و بنابراین تهدید جدی برای سیستم می‌باشد.
    ویروس‌ها ـ پویش ویروس‌ها در هر محیط کاری ضروری می‌باشد. ویروس‌ها در فایل‌ها و برنامه‌ها، پیامهای پست الکترونیکی انتقال داده شده و حتی در نرم‌افزارهای تهیه شده ظاهر می‌شوند. اگر یکی از ارزیابی‌های ریسک آسیب‌‌پذیری عدم پویش ویروس در سیستم می‌باشد، یک ویروس باید به عنوان تهدید به حساب آید.
    محیط‌زیست ـ هر منطقه از جهان تهدیدهای زیست‌محیطی خاص خود را دارا می‌باشد. آتش‌فشان‌ها، طوفانها، زمین‌لرزه‌ها، گردبادها، سیل‌ها و سایر حوادث بالقوه تعدادی از مشکلترین تهدیدها جهت حفاظت در مقابل آنها می‌باشند. در واقع، در بعضی مواقع تنها اقدام متقابل برای این نوع تهدید وجود یک نسخه پشتیبان و بازیافت داده‌ها در مکانی دیگر می‌باشد.برقراری اقدامات متقابل امنیتی
پس از اینکه اعضای یک سازمان آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدهای بالقوه را مورد مطالعه، شناسایی و ارزیابی قرار دارند. می‌توانند به مرحله بعدی ارزیابی ریسک و فرآیند سیاست امنیتی قدم بردارند: اقدام‌های متقابل، یک اقدام متقابل عاملی می‌باشد که جهت به حداقل‌رسانی ریسک ایجاد شده به وسیله یک آسیب‌پذیری یا تهدید انجام می‌گیرد. چندین مثال در زیر لیست شده‌اند:
    نسخه‌های پشتیبان ـ نگهداری یک نسخه پشتیبان از اطلاعات سیستم‌های کامپیوتری بهترین روش تضمین بازیافت داده‌ها در صورت رخ‌دادن یک فاجعه می‌باشد. این نوع اقدام متقابل در رابطه با تهدیدهایی مانند خرابی قطعات و فاجعه‌های طبیعی بسیار مفید می‌باشد.
    امنیت فیزیکی ـ به اجرا در آوردن یک سیاست امنیتی سفت و سخت فیزیکی یکی از روشهای جلوگیری از متجاوزهای خارجی می‌باشد. درهای قفل شده، کارت‌های ورود الکترونیکی و دیسک‌های سخت قابل انتقال که هر شب در اتاق قفل شده نگهداری می‌شوند چندین روش جهت جلوگیری دسترسی بدون مجوز به اطلاعات مهم می‌باشد.
امنیت کابل ـ تعدادی از سازمانها در مورد تجاوز به سیگنالهای انتقال داده شده بر روی کابل‌های شبکه نگران می‌باشند. اگر چنین می‌باشد، شاید بهتر باشد جهت انتقال تمام داده‌ها از فیبرنوری استفاده کنید، زیرا دزدیدن سیگنال از یک کابل فیبرنوری در مقایسه با کابل هم محور یا انواع سیم‌های جفت به هم تابیده مشکلتر می‌باشد.
وسایل اشتراکی با کلمه رمز
جهت تنظیم یک منبع اشتراکی در ویندوز ۹x، نخست باید قطعات صحیح Microsoft Networking‌را نصب کرده باشید که به اشتراک‌گذاری فایل و چاپگر را نیز در بر دارد. آسانترین روش به اشتراک‌گذاری یک فهرست(پوشه در زمان تخصصس ویندوز ۹x )استفاده از ویندوز اکسپلورر یا My Computer‌جهت مرور فهرست می‌باشد. پس از پیدا نمودن پوشه‌ای که فایل‌ها یا پوشه‌هایی را که می‌خواهید به صورت اشتراکی استفاده نمایید در بر دارد، کلید راست ماوس را کلیک کنید و منوی متنی پوشه را فعال سازید.
با انتخاب sharing‌کادر مکالمه share properties‌برای این پوشه ظاهر می‌شود و سپس منبع اشتراکی را نامگذاری کنید.
چندین نکته را هنگام نامگذاری این منبع اشتراکی رعایت کنید:
    چه فردی نیاز دسترسی به وسیله اشتراکی دارد؟ اگر انتظار دارید که کاربران کامپیوترهای داس آن را پیدا کنند، بهترین کار استفاده از ۸ کاراکتر ب رعایت قوانین نامگذاری تحت داس می‌باشد تا کاربران داس دسترسی به این منبع اشتراکی برایشان ساده‌تر باشد.
    چه نامی را باید برای منبع اشتراکی به کار گیرید؟ واضح است، یک نام مانند WORDDOCS‌برای یک منبع اشتراکی فایل‌های وُرد خوب خواهد بود. اما نام DOCS برای منبع اشتراکی شاید به خوبی کار کند. می‌توانید یک توضیح مفصل‌تر در کادر زیر نام منبع اشتراکی را فراهم کنید تا بدین ترتیب نامگذاری منبع اشتراکی برایتان پیچیده نشود. این مطلب را به خاطر بسپارید که هر چه نام منبع اشتراکی منطقی‌تر باشد، پیدا نمودن آن به‌وسیله کاربران ساده‌تر خواهد بود.
چه نوع مجوزی را باید به منبع اشتراکی تخصیص دهید؟ به خاطر بسپارید که انواع مجوزها را می‌توانید تخصیص دهید. کاربران می‌توانند مجوزهای None,full,Read را داشته باشند.
با انتخاب دکمه OK زمانی که تمام فیلدها کامل شدند منبع اشتراک و تنظیم‌های مربوطه برقرار می‌شوند.
ایستگاههای کاری بدون دیسک
یک روش جلوگیری از کپی اطلاعات از سیستم‌های شبکه و قراردادن آن بر روی دیسکت‌های فلاپی یا دیسک‌های سخت محلی نداشتن یک درایو دیسک سخت یا درایو دیسک‌گردان فلاپی محلی می‌باشد. اگر سیستم کامپیوتری دیسک سخت روشی جهت راه‌اندازی از ایستگاه‌کاری نداشته‌باشد، سیستم‌ می‌تواند یک ایستگاه‌کاری بدون ریسک برروی شبکه داشته باشد.
ایستگاههای کاری بدون دیسک خصوصاً از یک کارت رابط شبکه خاص استفاده می‌کنند که یک تراشه راه‌انداز PROM  را دارا می‌باشد. تراشه PROM‌جهت بارگذاری نرم‌افزار شبکه به داخل حافظه کامپیوتر استفاده می‌شود و امکان متصل شدن و راه‌اندازی از فایل‌های سیستم‌عامل ذخیره شده بر روی شبکه را فراهم می‌سازد.
رمز‌گذاری
آخرین خط دفاع برای گردانندگان و کاربران استفده از امکانا رمزگذاری داده می‌باشد تا در صورت دسترسی شخصی به این اطلاعات قبل از استفاده از داده‌ها باید عملیات زیادی را جهت رمزگشایی به کار گیرد.
داده‌های رمزگذاری شده به شکل دیگری تبدیل یا «قفل» می‌شوند که به سادگی قابل استفاده نخواهند بود و در صورت نیاز می‌توان آنها را به وسیله یک کلید به حالت اولیه بازگرداند. فرایند رمزگذاری در ماهیت مانند«قفل نمودن»داده‌ها می‌باشد تا بدین ترتیب شخص بدون مجوز به آنها دسترسی پیدا نکند فرآیند برداشتن قفل را رمزگشایی می‌نامیم.
 در ماهیت، فقط دو روش جهت رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌شوند: جابجاسازی و جانشین سازی.
با جابجاسازی، ترتیب بیت‌های ارسالی جابجا می‌شوند. برای مثال، تصور کنید که می‌خواهید پیام “HELLO”   را به کاربر دیگری ارسال کنید. شما و کاربر دیگر موافقت می‌کنید که کلید جابجاسازی انتقال حرف اول هر لغت به انتهای لغت می‌باشد، بنابراین پیام “Elloh” را ارسال خواهیم نمود. اگر از روش جانشین سازی برای رمزگذاری استفاده می‌کنید باید الگو یا ارزش دیگری را جهت جانشین نمودن پیام خود پیدا کنید. اگر کلید جانشین سازی استفاده از روشهای رقمی برای حروف الفبا می‌باشد، پیام شما به “85121215” تبدیل می‌شود.
اگر فقط یک نوع جابجاسازی یا جانشین‌سازی را انتخاب کنید، تشخیص پیام بدون مشکل زیاد توسط فرد بدون مجوز ممکن خواهد شد. بدین دلیل، اکثر روشهای رمزگذاری معرف به کار گرفته شده امروزی از سری‌های مختلف جابه‌جاسازی و جانشین‌سازی استفاده می‌کنند. یک فرمول ریاضی جهت به دست آوردن کلید استفاده می‌شود که جهت رمزگذاری و رمزگشایی پیام استفاده می‌شود. زمانی که هر دو طرف کلید مشابهی را جهت رمزگذاری و رمزگشایی بدانند، فن رمزگذاری با نام رمزنگاری متقارن شناخته می‌شود.
در بعضی مواقع، رمزگذاری باید بین طرفینی استفاده شود که از یک کلید مشابه استفاده نمی کنند. برای انجام این کار باید از رمزنگاری نامتقارن استفاده شود. زمزنگاری نامتقارن به یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی برای هر دو طرف نیاز دارد.
 کلیدهای عمومی و خصوصی با استفاده از توابع ریاضی به یکدیگر می‌باشند تا بدین ترتیب یک سری‌از کلیدهای استفاده شده برای رمزگذاری باشند. کلیدعمومی جهت ارسال پیام در اختیار همگان قرار می‌گیرد. پیام با استفاده از کلید عمومی رمزگذاری می‌شود و سپس با به کارگیری کلید خصوصی رمزگشایی می‌شود. به دلیل اینکه کاربری که پیام را ارسال می‌کند همیشه کلید خصوصی را در اختیار دارد، تنها شخصی خواهد بود که می‌تواند پیام ارسال شده را بخواند.
 
حافظه‌های ویروسی
هیچ‌گونه بحث و گفتگو درباره امنیت شبکه بدون ذکر ویروس‌ها مانند وسایل نفوذ و بمب‌های منطقی و سایر انواع حیات وحش الکترونیکی کامل نخواهد بود. یک ویروس برنامه‌ای می‌باشد که هنگام اجرای یک برنامه آلوده فعال می‌شود.
بنابراین می‌توان گفت که فقط فایل‌های اجرایی با پسوندهایی مانند SYS,COM,BAT,EXE  قابلیت آلوده شدن را دارا می‌باشند. مانند یک ویروس جانوری، ویروس‌های کامپیوتری به زندگی خود با تکثیر و کپی نمودن به سایر سیستم‌ها و فایل‌ها ادامه می دهند.
تعدادی از ویروس‌ها کاری بجز تکثیر و اشغال فضا انجام نمی‌دهند، اما سایر ویروس‌ها می‌توانند صدمات عظیمی را وارد کنند و حتی با اجرا خود را نیز نابود سازند. اگر چیزی داده‌ها را صدمه زند یا دسترسی به آن راجلوگیری کند، یک تخلف امنیتی رخ داده است. ویروس‌ها حتماً نگرانی بزرگی برای تمام سیستم‌ها می‌باشند. ویروس‌ها را می‌توان از شبکه، از فایل‌های انتقال داده شده از برنامه‌های نرم‌افزاری و نرم‌افزاری رایگان و حتی از نرم افزارهای تهیه شده به سیستم وارد نمود.
جهت جلوگیری از این هیولاها برای آلوده‌سازی سیستم‌ها، باید نوعی اقدام متقابل را داشته باشید و به کار گیرید.
ویروس‌یاب‌ها و حافظ‌های ویروسی دو نوع وسیله می‌باشند که می‌توانید جهت حفاظت سیستم‌ها از آنها استفاده نمایید. هر یک نوع متفاوتی از حفاظت را فراهم می‌سازد. ویروس‌یاب‌ها در صورت تردید در مورد وجود یک ویروس می‌توانند اجرا شوند یا بر اساس یک برنامه زمان بندی به‌کار گرفته شوند. آنها کار کاملی را در مورد بررسی هر یک از فایل‌ها انجام می‌دهند و هرگونه ویروس شناسایی شده را حذف می‌کنند. برنامه‌های ویروس‌یاب خصوصاً از یک بانک اطلاعاتی با رشته‌های کد ویروس نمونه برای هریک از فایل‌ها استفاده می‌کنند.
این فایل‌های بانک اطلاعاتی معمولاً به عنوان فایل‌های تعریف ویروس شناخته می‌شوند. اگر یک ویروس‌یاب یک رشته کد خاص را شناسایی کند، این برنامه یک ویروس پیدا کرده است. اکثر ویروس‌یاب‌ها امکانات حذف ویروس‌های امکانات حذف ویروس‌های پیدا شده را نیز دارا می‌باشند. جهت محافظت کامل سیستم در مقابل ویروس‌ها، فایل تعریف ویروس باید به طور مرتب به روز رسانیده شود.
یک حافظ ویروس نوعی برنامه می‌باشد که از زمان راه‌اندازی تا خاموش نمودن سسیستم در حافظه در تمام مدت در حال اجرا خواهد بود. حافظ ویروس به طور دائم تمام پردازش‌ها را جهت پیدانمودن ویروس تحت نظارت قرار می‌دهد. پس از شناسایی ویروس، ویروس را می‌توان قبل از وارد نمودن‌هرگونه صدمه حذف نمود و اجرای عادی برنامه می‌تواند به کار خود ادامه دهد.
                       

 

فصل دوازدهم

تنظیمات مربوط به امنیت در شبکــــــه‌ها
 

محافظت با استفاده از کلمه عبور
احتمالا بدون توجه به سیستم عاملی که روی کامپیوترهای شبکه شما وجود دالرد از کلمه عبور برای کنترل دستیابی به منابع مختلف شبکه استفاده می‌کنید. برای شبکه هایی که نیاط به امنیت بسیار بالایی دارند ابزارهای حرفه ای پیچیده ای وجود دارد.
همچنین ابزارهای دیگری هم در بازار .وجود دارند که کاربران را با توجه به خصوصیات فیزیکی منحصر بفرد انها . مثل اثر انگشت و یا الگوی شبکه چشم. شناسایی می کنند. اما در اغلب شبکه ها به اینگونه روش های امنیتی پیچیده نیاز نمی باشد بلکه داشتن یک کلمه عبور برای دستیابی به درایوهای مشترک. برنامه های کاربردی روی سرور و منابع دیگر شبکه کافی می باشد.
کارا بودن یا نبودن استفاده از محافظت با کلمه عبور در حد زیادی به تدابیری بستگی دارد که مدیر شبکه از آن تدابیر برای تعیین ضوابط کلمه عبور استفاده می کند.
البته این امکان هم وجود دارد که مدیران شبکه خود به هر یک از کاربران کلمه عبوری اختصاص دهند.
در اغلب سیستم عامل ها ابزارهایی در اختیار مدیران شبکه قرار داده می شود که بتوانند با ترکیب دو روش بالا، راه حلی مناسب برای استفاده از کلمه عبور پیاده کنند.
تنظیمات مربوط به کلمه های عبور حسابهای کاربران
در ویندوز ۲۰۰۰ و یا NT زمان ایجاد یک حساب کاربری جدید، گزینه های مختلفی برای کنترل ابتدایی ترین مسائل امنیتی وجود دارد.
•    User Must Change Password At Next Logon. این گزینه مدیر شبکه را قادر می سازد یک کلمه عبور یکسان به هر حساب کاربری جدیدی واگذار کند و کاربران را مجبور کند در اولین ورود به شبکه کلمه عبور را تغییر دهند.
•    User Cannot Change Password . این گزینه به کاربران این امکان را نمی دهد که بتوانند کلمه عبوری را که در هنگام ایجاد حساب کاربری آنها تعیین شده است تغییر دهند. اگر مدیر شبکه ای تصمیم بگیرد که خودش برای تک تک کاربران کلمه عبور انتخاب کند با فعال کردن این گزینه در همه حسابها مطمئن خواهد بود که هیچ کاربری نمی تواند کلمه عبور خود را تغییر دهد بنابراین همه چیز تحت کنترل مدیر شبکه می ماند.
•    Password Never expire . با فعال کردن این گزینه کاربران هنوز می توانند در صورت تمایل کلمه عبور خود را تغییر دهند ولی مجبور نیستند که حتماً در یک زمان خاص اینکار را انجام دهند.
•    Account is disabled . این گزینه مدیر شبکه را قادر می سازد بدون اینکه نیاز به پاک کردن و ایجاد مجدد باشد، حسابی را موقتاً غیر فعال کند.
مشخص کردن طول کلمه عبور
سرویس Active Directory ویندوز ۲۰۰۰ از کلمه های عبور بطول حداکثر ۱۰۴ کاراکتر پشتیبانی می کند، گرچه در عمل هرگز استفاده از چنین کلمه عبوری امکان پذیر نمی باشد. در ویندوز NT حداکثر طول هر کلمه عبور می تواند ۱۴ کاراکتر باشد. بطور کلی برای اغلب شبکه ها کلمه های عبوری بطول پنج یا شش کاراکتر مناسب است.
در جایی که امنیت بالاتری احتیاج باشد، ممکن است حداقل طول کلمه های عبور هشت کاراکتر و یا حتی بیشتر باشد.
تعیین طول کلمه های عبور مانند خصوصیات دیگر توسط سیستم عامل و به روش های گوناگون انجام می شود. در ویندوز ۲۰۰۰ اینکار را می‌توانید با استفاده از ویژگی Group Policy انجام دهید.
تنظیم مدت اعتبار کلمه های عبور
فاکتور مهم دیگر در اجاد امنیت بوسیله کلمه عبور اینست که کلمه های عبور بطور مرتب تغییر داده شوند. کاربران گاهی حتی کلمه عبور خود را به کاربران دیگر می دهند و بعد معمولاً فراموش می کنند که آنرا تغییر دهند. با مجبور کردن کاربران به تغییر کلمه های عبور خود بطور مرتب، می توانید تضمین کنید که بعد از مدتی کلمه های عبور در دست عموم قرار نخواهد گرفت.
در ویندوز ۲۰۰۰ علاوه بر این امکان شما می توانید با استفاده از گزینه Maximum Password Age کاربران را مجبور کنید هر چند یکبار کلمه عبور خود را تغییر دهند. مدت اعتبار کلمه های عبور بنابر نیازهای امنیتی شبکه معمولاً از یک هفته تا یک ماه می باشد.
الزام بر استفاده از کلمه های عبور پیچیده
معمولاً استفاده از نام همسر، بچه ها، تاریخ تولد، حروف اول اسم و فامیل و اطلاعات عمومی دیگر بعنوان کلمه عبور مناسب نیستند چون براحتی قابل حدس زدن می باشند. بعنوان انتخابی بهتر بد نیست از مثلاً نام یکی از دوستان قدیم خود استفاده کنید و بعد برای اطمینان بیشتر کاراکترهای آن اسم را بهم بریزید.
اگر در کادر Security Policy Setting گزینه password must meet complexity requirement را فعال کنید کلمه عبور منتخب کاربران باید در چهار چوب ضوابط زیر باشد:
•    حداقل طول کلمه عبور باید شش کاراکتر باشد.
•    کلمه عبور نمی تواند شامل هیچ بخشی از شناسه کاربری خود باشد.
•    کلمه عبور باید متشکل از سه نوع کاراکتر از چهار نوع کاراکتر زیر باشد: حروف بزرگ، کوچک، اعداد،علائم.
رمزنگاری کلمه های عبور
اغلب سیستم عامل ها کلمه های عبور را بصورت رمزنگاری شده ذخیره می کنند تا کسی نتواند بوسیله نرم افزارهای مخصوص ویرایش دیسک، محتوی درایوی که کلمه های عبور روی آن ذخیره شده است را بخواند. بطور پیش فرض الگوریتمی که در ویندوز ۲۰۰۰ برای رمز نگاری بکار می رود قابل برگشت نمی باشد. اما در صورت نیاز می توانید با فعال کردن گزینه Store Password Using Reversible Encryption For All User In The Domain از روش رمزنگاری استفاده کنید که برای بازیابی کلمه های عبور فراموش شده قابل برگشت باشد.
تدابیر مربوط به بستن یک حساب
هر کسی ممکن است بتواند با حدس زدن به تعداد کافی، هر کلمه عبوری را پیدا کند این روش به brute force مشهور است. در اغلب سیستم عامل ها امکان بستن یک حساب وجود دارد تا هر کسی نتواند متناوباً سعی در حدس زدن کلمه عبور آن حساب کند.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟ ۱٫۵۰/۵ (۳۰٫۰۰%) ۲ امتیازs روند رشد بلاک چین و فضای ارزهای دیجیتال بسیار جذاب است. نوآوری‌های فنی و الگوهای جدید معاملاتی به‌سرعت در حال پیشرفت و تکامل هستند و همچنان جمعیت کثیری را به […]

  آشنایی با مهم ترین اصطلاحات ارز دیجیتال

  احتمالا این روزها درباره ارزهای دیجیتال مخصوصا بیت‌کوین از گوشه‌وکنار در اخبار رادیو و تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی چیزهایی شنیده‌اید.

  ۱۰ مکانی که توسط گوگل مپ سانسور شده

  ۱۰ مکانی که توسط گوگل مپ سانسور شده ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اکثر مناطق به علت مسائل امنیتی-سیاسی به صورت سانسور شده در نقشه های گوگل دیده می شوند و به همه این ها باید یک مورد بزرگ یعنی کشور کره شمالی را افزود […]

  توییچ (Twitch) چیست؟

  Twitch برنامه ایست که در آن بازی های ویدیویی دست به دست هم می دهند و با داشتن میلیون ها بیننده و بازی کننده راهی برای تعامل و به اشتراک گذاری محتوای خلاقانه با دیگران ارائه می دهند.

  آموزش پارتیشن بندی در ویندوز ۱۰ و تبدیل GPT و MBR به یکدیگر

  همه‌ی دیسک‌های سخت موجود برای پارتیشن بندی از ساختار قالب‌بندی داده‌ای MBR (مخفف Master Boot Record) یا GPT (مخفف GUID Partition Table) استفاده می‌کنند.

  ۵ ترفند مفید در مرورگر گوگل کروم در اندروید

  در این مطلب به معرفی ۵ ترفند کاربردی و مفید در مرورگر گوگل کروم در سیستم‌عامل اندروید خواهیم پرداخت. با بهره‌گیری از این ترفندها می‌توانید توانایی کار خود با این اپ را افزایش دهید.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi