جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

استانداردهای ایزو۹۰۰۰

2,432

بازدید

استانداردهای ایزو۹۰۰۰ ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۲ امتیازs
مجموعه استانداردهای ISO 9000 در سال ۱۹۸۷ بوجود آمدند . در سال های قبل از بوجود آمدن ISO 9000 مفاهیم کیفیت کاملاً گیج کننده شده بودند . معنی واژه ی سیستم کیفیت به کرات تغییر می کرد و گاهی از کشوری به کشور دیگر و حتی در داخل یک کشور مشکل آفرین بود . در این دوران ، دولت ها و صنایع ، هر روز بیش از پیش اهمیت توجه به پیشرفت و بهبود کیفیت را بعنوان عامل موفقیت در رقابت دریافتند . در نتیجه ، استانداردهای کیفیت بسیاری ، توسط مؤسسه ها ، شرکت های خصوصی و صنایع بوجود آمدند . اگر چه شباهت هایی در این استانداردها وجود داشت ، اما متابعت از آنها بسیار دشوار می نمود و بوضوح نیاز به تدوین استاندارد در سطح جهانی احساس می شود . بدین منظور ،ISO   یک کمیته فنی برای کیفیت بوجود آورد . نتیجه تلاش این کمیته ، مجموعه استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت ISO 9000  بود .
مجموعه استانداردهای ISO 9000 – که در اصول یکسان هستند –  عناصر مورد نیاز ، برای داشتن یک سیستم مدیریت کیفیت مؤثر را تعریف می کنند . این استانداردهای کاربردی سیستم های کیفیت ، می تواند برای هر مؤسسه – خواه تولیدی باشد یا خدماتی – اجرا شوند .
 
گواهینامه سیستم کیفیت چیست ؟
گواهینامه سیستم کیفیت ، یک تأییدیه مستقل ، کاملاً مطمئن و بی طرفانه است که برآورده شدن تمام نیازمندیهای مشخص شده ، در مجموعه استاندارهای ISO 9000 را تضمین می کند . این گواهینامه از سوی مؤسسه ای با عنوان ” گواهی دهنده ” صادر می گردد .

ده گام به سوی گواهینامه ISO 9000 :
ده گام اساسی برای دریافت گواهینامه را نشان می دهد . این گامها بدون توجه به مجموعه استاندارد ISO 9000 یا انتخاب گواهی دهنده دنبال می شوند .
۱-    تنظیم هدف از دریافت گواهی
۲-    گزینش استاندارد مناسب
۳-    ایجاد و اجرای سیستم کیفیت
۴-    انتخاب یک مؤسسه گواهی دهنده ی طرف سوم و ارائه درخواست
۵-    انجام دادن یک خود ممیزی داخلی
۶-    تحویل نظامنامه ی کیفیت برای تصویب
۷-    پیش ارزیابی گواهی دهنده
۸-    انجام اقدامات اصلاحی
۹-    ارزیابی نهایی گواهی دهنده
۱۰-    دریافت گواهی
 شش عنصر بنیادین برای موفقیت در اخذ گواهی ، لازم است :
۱-    تعهد مدیریت ارشد به تلاش برای دریافت گواهینامه
۲-    آموزش مناسب ISO 9000
۳-    فرآیند کارا برای فرایند بازنگری مدیریت
۴-    مستند سازی جامع سیستم کیفیت
۵-    سیستم ممیزی داخلی کارا
۶-    فرآیند اقدامات اصلاحی موثر
ایجاد تعهد در مدیریت ارشد ، به منظور تلاش در جهت دریافت گواهینامه :
تلاش برای موفقیت در اخذ گواهی ، نیازمند تعهد مدیریت است . مدیریت باید سودمندی های دریافت گواهی را درک کرده ، به آنها اعتقاد داشته باشد و آشکارا از تلاش برای دریافت گواهی حمایت کند و فعالانه در فرایندهای اجرائی دخالت داشته باشد . اولین گام در دستیابی به تعهد و ایجاد عزم استوار در سراسر سازمان توسط مدیریت ، پاسخ به این پرسش است :
چرا باید بدنیال گواهینامه ISO 9000 باشیم ؟ پاسخ های احتمالی ممکن است به صورت های زیر باشند .
•    برآوردن نیازمندی های مشتری . مشتریان ممکن است پیش ازبستن قرارداد جدید ، یا حتی قرارداد تجاری فعلی ، از شما بخواهد گواهی ISO 9000 دریافت کنید . هر روز شرکت های بیشتر وبیشتری درباره ی استاندارد های ISO 9000 با عرضه کنندگان خود بحث می کنند ، تعداد کمی آن را بعنوان بخشی از نیازمندیهای عرضه کنندگان ، مطرح می کنند . اما گرایش به این سمت است .
•    در جستجوی برتری در رقابت . اگر شرکت شما در میان رقبا از اولین شرکت هایی باشد که گواهینامه یکی از استانداردهای ISO 9000  را دریافت می کند ، یک برتری چشمگیر در رقابت بدست آورده است . دریافت گواهینامه بیانگر اعتبار سیستم کیفیت شرکت ، و بوجود آورنده ی این اطمینان در مشتری است که رقبای بدون گواهینامه نمی توانند کیفیت را تضمین نمایند .
•    اجرای قوانین شرکت . سازمان شما ممکن است پیگیر گواهینامه باشد ، به این دلیل که شرکت هدفی را برای دریافت گواهینامه ISO 9000  قرار داده است .
•    ایجاد ساختاری برای تلاشهای کیفیت . بسیاری از شرکت ها در می یابند که تلاشهایشان برای پیشرفت کیفیت پراکنده است . آنها ممکن است به بیماری تنوع  سلیقه دچار شده باشند ، یعنی بسیاری از روش های بهبود کیفیت ( مانند چرخه های کیفیت ، کنترل آماری فرآیند ، مشارکت کارکنان ) ، بدون چارچوب کلی یا راهبردی پذیرفته می شوند .
مدل های ISO 9000 ساختار مورد نیاز برای پیوستن این روش های جداگانه به یک سیستم منسجم کیفیت را ارایه می کند .
•    پیشرفت نظم و انظباط . فقدان نظم و انظباط ، اغلب نه تنها در سیستم کیفیت بلکه در سراسر شرکت آشکاراست . در چنین مواردی اختلاف بین سازمانی که سند سازی می کند و سازمانی که عمل می کند ، وجود دارد . گواهینامه ISO 9000  وسیله ای کارا و مؤثر برای از بین بردن فاصله ی بین روش های اجرایی و عمل است .

درک آنچه لازم است :
برای بدست آوردن و حفظ تعهد مدیریت مورد نیاز ، مدیریت باید آنچه در مورد زمان ، کارکنان و هزینه ها لازم است کاملاً بشناسد و از غافلگیر شدن بپرهیزد . یکی از شایع ترین رکوردها در جریان دریافت گواهینامه زمانی رخ می دهد که یک شرکت بدون آگاهی کامل از تعهد مورد نیاز ، تصمیم به پیگیری دریافت گواهینامه می گیرد . پس از این که اقدام برای دریافت گواهی انجام گرفته و علنی شده باشد ، آشکار می شود که نیازمند یها از آنچه که انتظار می رفت ، بسیار فراتر است . آنگاه شرکت سعی می کند که به یک رضایت نسبی برسد که معمولاً منجربه توقف در فرآیند دریافت گواهینامه و در سیستم کیفیت می گردد .
دریافت گواهی چه مدتی طول خواهد کشید ؟
مدیریت باید نسبت به تعهد زمانی لازم آگاه باشد . حتی برای سازمان هایی که سیستم های کیفیت موجود آنها کارا و کامل هستند ، روند دریافت گواهی ISO 9000  معمولاً  به سرعت انجام نمی شود . مدیریت همچنین باید بداند که این کار ، فعالیتی یکباره نیست .
زمان بندی بستگی زیادی به عواملی چون کامل بودن سیستم کیفیت موجود ، میزان انگیزه ، روش انتخابی ، وضع مستند سازی موجود و منابع بکار گرفته شده دارد . تجربه بدست آمده از سازمانهای گوناگون با اندازه های مختلف ، که فرآورده ها و خدمات گوناگونی دارند ، نشان می دهد که معولاً زمانی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه برای فعالیت دریافت گواهینامه ، لازم است .
دریافت گواهینامه چقدر هزینه دارد ؟
مدیریت باید آنچه را که بصورت هزینه های مستقیم و هزینه فعالیتهای داخلی منظور می گردد ، درک کند . دوباره هزینه کردن بستگی زیادی به روش دارد ، اگر چه ممکن است برای کوتاه کردن زمان اجرای برنامه و کاهش فشار روی منابع داخلی ، مشاورانی بکار گیرد یا افراد بیشتری برای اقدام به دریافت گواهی اختصاص دهید ، اما چنین روشهایی بطور چشمگیری برهزینه ی اقدام می افزایند . از سوی دیگر ، مشارکت نیروی کار با مسئوولیت های شغلی فعلی ، زمان اجرا را افزایش داده اما هزینه ها را بطور چشمگیری کاهش می دهد . نظرات موافقان و مخالفان هر روش باید ارزیابی گردد . راه حل مطلوب احتمالاً تلفیق دو روش خواهد بود .
تنها هزینه واقعی که بخاطر فعالیت های دریافت گواهینامه ISO 9000 تحمیل می شود ، دستمزد های ثبت گواهی و چند مقوله خرید جزئی می باشد ، البته اندازه های سازمان معین تا حدودی  برهزینه ها تأثیر می گذارد .
آیا تعریف دامنه بر کل فعالت ما تأثیر می گذارد ؟
تعریف دامنه ، عنصری مهم در تصمیم گیری اساسی برای پیگیری دریافت گواهی است . مدیریت باید بداند که چه مقدار از فعالیت کنونی ، در سیستم کیفیت و بنابراین در فعالیت های دریافت گواهینامه قرار می گیرد . به هنگام تعریف دامنه دریافت گواهی باید چند پرسش مهم در نظر گرفته شود :
•    سیستم کیفیت شامل چه فعالیت هایی می باشد ؟ تمام بخش های شرکت که مستقیماً در چرخه  فعالیت های کیفیت دخالت دارند ( مانند : تعریف نیازهای مشتری ، بازنگری قرارداد ، فرآیند سفارش مشتری ، طراحی / توسعه محصول ، خرید ، تولید تضمین کیفیت ، توزیع / تحویل ، خدمات پس از فروش ) باید توسط سیستم کیفیت مورد توجه قرار گیرد . اما برخی از شرکت ها درگیری تمام جنبه های شرکت خود را در دامنه ی سیستم کیفیت و در نتیجه ی دریافت گواهینامه برمی گزینند و بخش هایی چون حقوقی ، مالی ، حسابداری ، ایمنی یا مدیریت محیط زیست ممکن  را نیز در آن بگنجانند .
•    کدام خطوط تولید باید در دامنه ی گواهینامه قرار گیرند ؟ اگر چه تمامی محصولات معمولاً در حیطه ی سیستم کیفیت ایجاد شده قرار می گیرند ، اما ممکن است بخواهید برخی از محصولات را از دامنه ی گواهی خارج کنید . مثلاً برای پرهیز از سرمایه گذاری در فرآیند بالابردن و درجه مستند سازی جدید ، ممکن است خط تولیدی کامل شده با فروش رو به کاهش و یا فرآیند تولیدی که بتدریج متوقف می گردد را از دامنه ی  گواهی خارج کنید . بطور مشابه ممکن است فعالیت جدید و رو به توسعه ای را که هنوز برای تولید آماده نیست ، از دامنه خارج سازید .
•    کدام کارخانجات یا مکانها ( اگر مجتمع چند کارخانه ای باشد ) باید در دامنه گواهی قرار گیرند ؟ اگر شرکت تصمیم به پیگیری دریافت گواهی می گیرد ،آیا در نظر دارد تمامی مجتمع در یک گواهینامه قرار گیرند یا هر واحد جداگانه به هنگام آماده شدن ، گواهی بگیرد ؟ دریافت یک گواهی برای تمام شرکت از نظر هزینه ، آگاهی مشتری  و نگهداری ، اغلب سودمند تر است .
روش بسیاری ار شرکت ها در روند دریافت گواهی بر اساس واحد به واحد است . دریافت گواهی جداگانه هرواحد ، در بیشتر موارد ، فرآیند دریافت گواهی را آسانتر می سازد و از عدم دریافت بخش عمده ای از وحد ها ، به این دلیل که یک یا دو واحد ، زمان طولانی تری برای اجرا لازم دارند ، جلوگیری می کنند .
•    کدام استاندارد بکار گرفته شود ؟  یکی از استانداردها باید انتخاب گردد : ISO 9001 , 9002 , 9003   در عمل از ISO 9001  یا ISO 9002   استفاده می کنند .
آیا تمامی این کارها ارزش دارند ؟ درک و شناخت مزیتها :
اگر چه درک و آگاهی مدیریت ازمنابع مورد نیاز و هزینه های مربوطه مهم است ، اما مهمتر این است که مدیریت از مزیت های نهفته ای که از وجود سیستم کیفیت کارا و گواهینامه ISO 9000 از سوی مرجعی بی طرف  ، حاصل می شود ، آگاهی یابد این مزیت ها متناسب با کوششی است که صرف سیستم کیفیت و دریافت گواهی می گردد .
 اگر کمترین کوشش ، فقط برای برآوردن نیازمندیها اعمال شود ، ثمره ی کار نیز کمترین خواهد بود . اما مزیت های بزرگتر، از روشی حاصل خواهند شد که گواهینامه را بعنوان بخشی از راهبرد تجاری بزرگتر، برای حرکت به سوی مدیریت کیفیت جامع تلقی می نماید .
شرکت های صاحب گواهینامه از مزایای محسوسی نیز بر خوردارند ، مانند :
•    بهبود مستمر کیفیت کالا ، با کاهش اساسی در حمل و نقل فرآورده های نامنطبق
•    بهبود عملیات تحویل ، با افزایش درصد تحویل به موقع محصول
•    کاهش هزینه ها
شرکت های صاحب گواهینامه از مزایای نامحسوس نیز برخوردارند ، مانند :
•    تمام کارکنان از مسوولیت ها و نقش خود ، در تضمین رضایت مشتری از محصول ، آگاه می شوند . تعهد به کیفیت در کل سازمان افزایش می یابد .
•      کوشش های آماه سازی اساساً تمامی کارکنان را در بر می گیرد . گواهینامه ISO 9000  معمولاً به عنوان هدفی ادامه دار تلقی می شود و شرکت های موفق از کسب این گواهینامه احساس غرور می کنند . کوشش های موفق برای دریافت گواهی ، به شرکت ها در ایجاد روح صمیمیت ، همکاری و حس قوی یگانگی و اتحاد ، در دراز مدت پس از رسیدن به هدف ، کمک می کند .

•      بازدیدهای پیچیده ی مشتری بطور چشمگیری  تغییر می کند . مشتریان زمان کمتری را به ارزیابی سیستم های شرکت اختصاص می دهند و بجای آن دیدارهای مشتری ، به ایجاد ، حفظ و نگهداری رابطه  دوستی قوی بین مشتری – عرضه کننده معطوف خواهد شد . چنین نظم و ترتیبی به عرضه کننده محصولات یا ارایه دهنده ی خدمات که دارای گواهینامه است ، مزیتی چشمگیر در رقابت می دهد .
•    دیگر مزیت مهم رقابتی ،هنگامی حاصل می آید که شما از نخستین شرکت هایی در صنعت خود باشید ، که گواهینامه می گیرند در این صورت شما در موقعیتی قرار خواهید گرفت ، که می توانید به مشتریانی که پیگیر دریافت گواهی هستند ، راهنمایی و کمک کنید . پیشنهاد دهنده ی خدماتی باشید که هر چه بیشتر ، شرکت شما را از دیگر شرکت ها متمایز کند .
•      روش های اجرائی صریح و مستند ،ایجاد شده ، حفظ و نگهداری می شوند تا امکان آموزش کارکنان جدید و کارکنانی که مسئوولیت شعلی آنها در حال تغییر است ، فراهم گردد .
•      ارتباطات داخلی و خارجی بهبود می یابند و شکرت درکی روشن تر از نیازمندیهای مشتری دارد .
•      نگهداری سازمان یافته ی اسناد و استاندارد کردن روش های اجرایی ، تحلیل بهتر فرایند ها را امکان پذیر نموده ، اساس و مبنایی برای پیشرفت های بیشتر بوجود می آورد .
•      گواهینامه ، توانایی شرکت را در رقابت در بازار جهانی افزایش می دهد وبه شرکت درتأمین نیازمندیهای صدورمحصول به جامعه اروپای بعد از ۱۹۹۲ کمک می کند .
در کل ، مزایای پیش بینی شده بی شمارند . گام بعدی پیوند این مزایای پیش بینی شده به دیدگاه کلی شرکت است . برقراری این ارتباط و به دنبال آن کوشش های هماهنگ شده ، به ایجاد ارزش برای ISO 9000 و دریافت گواهی شخص سوم، کمک می کند . این احساس ارزشمند ، بطور طبیعی تعهد نمایانتری را بوجود می آ ورد .
بر پایی یک چارچوب کلی به منظور تسهیل در اجرا :
پس از تصمیم مدیریت به پیگیری دریافت گواهینامه ISO 9000 ، باید کارهای زیادی ، پیش از شروع  فعالیت آماده سازی واقعی ، انجام شود . این گفتار توصیه هایی برای چارچوپ لازم جهت سازمان دادن به فعالیت آماده سازی و آغازی خوب ، ارایه می کند .
بدانید به کجا می روید : تهیه یک بیانیه ی هدف
مدیریت ارشد باید بیانیه ی هدف از کسب گواهی ISO 9000  را تهیه کرده ، آن را رسماً به تمام سازمان ابلاغ کند . این گام برای بوجود آمدن عزم راسخ به هنگام آماده سازی و دریافت گواهی ، در تمام سازمان ، لازم است .
هدف باید استاندارد ویژه ای را که مورد نظر باشد تعریف کند : ISO 9001, 9002, 9003 
بیانیه باید محدوده سازمانی هدف گواهی را تعریف کند . لازم نیست که تمام سازمان همزمان گواهی دریافت نماید . سازمان های عظیم چند کارخانه ای ، راهبردی گام به گام را پیش می گیرند . اما یک کارخانه با فرآورده های گوناگون از یک خانواده ، ممکن است خواهان دریافت گواهی سیستم کیفیت ، برای گروهی از محصولات مشخص باشد .
بیانیه باید تاریخ معینی را برای دریافت گواهی مشخص نماید . این تاریخ سازمان را ملزم می سازد تا حداکثر تلاش را جهت آماده سازی بنماید . زمان در نظر گرفته شده برای آماده سازی باید واقع گرایانه و در عین حال بگونه ای باشد که از حداکثر توان سازمانی استفاده شود . در بسیاری از موارد ، ۱۲ تا ۱۸ ماه وقت برای دریافت گواهی لازم است . زمان مورد نیاز ، بستگی به آمادگی و بلوغ سیستم کیفیت فعلی سازمان دارد . در صورتیکه یک سیستم کیفیت کارا و بالغ از قبل وجود داشته باشد و ارزیابی سازمان از سیستم کیفیت خود بر طبق استانداردها ، نشان دهد که بیشتر اصول مربوطه رعایت می شود ، باید ۱۲ ماه وقت برای رسیدن به هدف اختصاص دهید ، اما اگر سیستم کیفیت فعلی سازمان کاستیهای زیادی داشته باشد یا اساساً سیستم کیفیت رسمی وجود نداشته باشد ، باید زمان نیل به هدف را ته ۱۸ ماه افزایش دهید . زمان بندی بیش از ۱۸ ماه توصیه نمی شود ، زیرا در این صورت اجرای ISO 9000 هدفی کم اهمیت جلوه می کند و چنین زمانبندی بگونه ای نیست که از حداکثر توان سازمان استفاده شود .
بیانیه پس از آماده شدن باید در سراسر سازمان پخش گردد . برای یادآوری پیوسته هدف ، نسخه هایی از بیانیه باید در مکان های مناسب در معرض دید همگان قرار گیرد .
نمونه ای از بیانیه هدف :

سازماندهی اجرایی : کمیته راهبری کیفیت

ISO 9000 استانداری فراگیرست که به تعهد تمامی مدیران و واحدهای مربوطه نیاز دارد . بهترین راه تضمین دخالت مدیران اصلی در اجرا ، قرار دادن آنها در یک «  کیمته راهبری کیفیت » است . این کیمته باید مسئوول ایجاد ، اجرا و نگهداری سیستم کیفیت باشد . در حالت ایده ال ، مدیریت ارشد باید این کمیته را اداره کند . اما ممکن است مدیریت ارشد نتواند وقت کافی برای انجام اینکار را داشته باشد و این مسئولیت را به شخص دیگری محول نماید . اگر چه این را حل ، عملی و متداول است ، اما مدیریت ارشد باید در هر فرصت ممکن فعالانه در کمیته راهبری شرکت داشته باشد . سایر مدیران در گیر شدن مدیریت ارشد را بعنوان نشانی از تقدس و ارزش اجرای ISO 9000 در نظر خواهند داشت .
یک بیانیه مأموریت رسمی باید توسط کمیته راهبری تهیه و به سراسر سازمان ابلاغ  گردد .

گزیتش نماینده مدیریت :
جهت حصول اطمینان از برپایی ، اجرا و حفظ سیستم کیفیت بر طبق استانداردهای ISO 9000 به گزینش نماینده مدیریت که دارای اختیارات و مسئوولیت های مشخص شده باشد ، نیاز است :
مدیریت سازمان عرضه کننده باید یک نماینده مدیریت را جدا از سایر مسئوولیت های محوله ، با اختیارات و مسئوولیت های تعریف شده ، جهت حصول اطمینان از اجرا ، حفظ و نگهداری نیازمندی های این استاندارد تعیین نماید .
نماینده مدیریت در طول این مدت همچنین بصورت پل ارتباطی اولیه بین شرکت شما و مؤسسه گواهی دهنده عمل خواهند نمود . موسسسه گواهی دهنده ، نماینده مدیریت را بعنوان بخشی از سازمان خود می داند و برای اطمینان از اجرای کامل سیستم کیفیت بر طبق استانداردهای مناسب ، به شخص او تکیه می کند .
فردی که بعنوان نماینده مدیریت منصوب می شود باید از نفوذ سازمانی و قدرت کافی برای انجام این مسؤولیت ها ، برخوردار باشد . باید مناسب ترین فردی را که بتواند مجری مسئوولیت های لازم شود و کمیته راهبری را کمک نماید ، بدون توجه به موقعیت فعلی یا رتبه اش در شرکت انتخاب کنید . اگر چه این انتصاب دائمی است ، اما معمولاً کاری تمام وقت و مسئوولیتی پیوسته نیست .
نماینده مدیریت پس از گزینش ، باید به سرعت تخصص های لازم را جهت کمک و راهنمایی کمیته کسب نماید . نماینده مدیریت این تخصص ها را از راههای گوناگون کسب می کند :
–  سیمینارهای  بی شماری  درباره این استاندارها ، فرایند دریافت گواهی و ممیزی سیستم کیفیت وجود دارد .
–  تجربیات سایر شرکت ها می تواند آموزنده باشد . بدنبال نمایندگان مؤسسات ثبت شده باشید . آنها معمولاً به کارهای خود افتخار می کنند و اغلب مایل هستند از تجربیات خود سخن بگویند . این تجربیات ممکن است ارزشمند ترین منبع داده ها باشد . شناخت بر اساس تجربیات دست اول ، بسیار با ارزش است .
–  مشاوران بسیاری  برای همکاری با شما وجود دارند .
–  مؤسسات گواهی دهنده می توانند منبع ارزشمند اطلاعات باشند . آنها نباید چگونگی اجرای استانداردها را به شما بگویند این کار اختلاف سلیقه بوجود می آورد . اما آنها اطلاعاتی درباره فرآیند دریافت گواهی و تفسیر مناسب از نیازمندیهای استاندارد را در اختیار شما قرار می دهند .
چگونه از مشاوران ، بعنوان کارا و مؤثر ، استفاده کنیم :
استفاده از مشاوران بعنوان راهنما مؤثرتر است تا بعنوان مجری . یک شرکت نباید روی مشاور بعنوان ایجاد کننده اولیه سیستم کیفیت یا اجزای  ویژه آن ، حساب باز کند .
اگر چه مشاوران می توانند سیستم های صحیح  فنی را ارایه دهند ، اما اینگونه سیستم ها عموماً بر اساس چارچوب فکری  مشاور از مراجع است ، نه بر اساس نیازهای تجاری ویژه مشتریان شرکت . ممکن است ، نتیجه به سیستمی با طراحی خوب بر طبق استاندارد مناسب ISO 9000  بیانجامد . اما ممکن است کارکنان با سیستم همخوانی نداشته باشند ، بنابراین مشارکت مثبتی در کارایی و بهبود اقتصادی شرکت شما ایجاد نخواهد کرد . اما مشاوران با کمک و تسریع در اجرای سیستم کیفیت بصورت های زیر می توانند نقشی مثبت ایفا کنند :
–    تکمیل آگاهی سازمان شما از استانداردها
–    دادن آموزش های لازم به کمیته راهبری  کیفیت
–    ارزیابی قابل درک و مؤثر از وضعیت موجود سازمان ، و حرکت به سوی ممیزی خارجی سازمان
–    انتقال نکات مهمی از تجارب سایر شرکت هایی که تلاش های مشابه انجام داده اند به سازمان شما
–    کمک و یاری در تدوین یک برنامه اجرایی و بکارگیری و هدایت فعالیت بخش های اجرایی
–    کمک در تعیین اولویت ها
–    ارایه پیشنهادهای اقتصادی مؤثر ( هزینه  – کارایی ) برای پیشرفت سیستم
–    کمک و یاری به سازمان در انجام ممیزی داخلی ، پیش از ممیزی رسمی توسط مؤسسه گواهی دهنده
–    انجام ممیزی نظامنامه کیفیت سازمان و کمک در مستند سازی سیستم
–    راهنمایی کمیته راهبری در تفسیر مجموعه استانداردهای ISO 9000 ، تا زمانی که نماینده مدیریت کاملاً ً آموزش ببیند .
گزینش مؤسسه گواهی دهنده :
به محض اتخاذ تصمیم از سوی مدیریت ، جهت پیگیری دریافت گواهی ISO 9000  باید مؤسسه گواهی دهنده انتخاب گردد . بررسی صلاحیت مؤسسه گواهی دهنده قبل از گزینش ، امری حیاتی است .
–    مطمئن شوید که مؤسسه گواهی دهنده در وضعیت شما متخصص و خبره است . باید از سایر شرکت های مشابه که از این مؤسسه گواهی گرفته اند یا در جریان دریافت گواهی هستند ، تحقیق کنید .
–    از تفسیر ها و نظرات مؤسسه گواهی دهنده ،  درباره نیازمندی های کلیدی و اساسی در استاندارد ها آگاهی یابید ، که ممکن است به آسانی بدست نیایند .
–    مطمئن شوید که مؤسسه گواهی دهنده مستقل از سازمان شماست و اشتراک منافعی با هیچ قسمت از سازمان شما ندارد .
فراهم آوردن آگاهی و حمایت تمامی کارکنان :
  اجرای یک سیستم کیفیت ISO 9000   معمولاً نتیجه تغییرات چشمگیر بی شماری در تمامی سازمان است . برای اطمینان از آگاهی و درک تمامی سازمان از دلایل و مزایای پیگیری فرآیند دریافت گواهینامه ISO 9000   این تغییر باید بطور مناسب به اطلاع همگان برسد .
ملاحظات و راهبردهای  کلیدی زیر می تواند در جلب حمایت تمامی کارکنان مؤثر باشد :
–    افراد در برابر تغییرات مقاومت نمی کنند ، بلکه در برابر ایجاد تغییر در خودشان ، مقاومت می کنند . تلاش برای ایجاد هر بند از سیستم کیفیت باید افرادی را که مستقیماً تحت تأثیر قرار می گیرند ، درک کند .
–    افراد در برابر آن چیزی که قدر و ارزشش را درک می کنند ، تعهد دارند . افراد باید توانایی درک ارزش گواهینامه ISO 9000   را داشته باشند . مؤثرترین و کاراترین روش ایجاد چنین ارزش لازمی ، سنجش همه جانبه تغییرات پیشنهادی ، در برابر ارزش اقتصادی و تأثیر بر هر فرد است . اگر ارزش را نتوان از جنبه های اقتصادی و نیز از نظر افرادی که مستقیماً دخالت دارند ، توجیه کرد ، تغییر پیشنهادی باید دوباره ارزیابی گردد .
تمامی این راهبردها بستگی به اطلاع رسانی مؤثر و پیوسته دارد. اطلاع رسانی مداوم از وضعیت اجرا ،امری اساسی است . به محض تعیین اهداف سیستم کیفیت ، باید برنامه ای جهت آموزش و ایجاد آگاهی لازم طرح ریزی شود .
در زیر مکانیزم هایی برای اطلاع رسانی مؤثر ارائه می گردد :
•    نامه های مدیریت که هدف از دریافت گواهی و مزایای آن را به اطلاع می رساند .
•    تبلیغات با پوستر
•    نمودارهای میزان پیشرفت برنامه اجرایی
•    نظامنامه ISO 9000  ، به عنوان دستور کار مقرر برای تمامی جلسات کارکنان
•    خبرنامه های ماهانه که مشخص کننده پیشرفت ، مراحل کار واجزای بخصوص استانداردها باشد .
•    شمارش معکوس روزانه فرایند دریافت گواهی
•    اختصاص محل هایی برای نصب اطلاعات ISO 9000 
اطلاع رسانی ، کلید پرهیز یا از بین بردن موانعی است که سر راه اجرا قرار دارند و حمایت تمامی کارکنان را بدنبال دارد .
آموزش پیشنهادی ISO 9000   برای کلیه سطوح سازمان :
شرکت برای اجرای موفق یک سیستم کیفیت و دریافت  گوهینامه باید به دو جنبه کاملاً متمایز آموزش توجه کند . نخست ، باید نیازمندیهای استانداردها ، فرایند دریافت گواهی ، تغییرات مورد انتظار و غیره را به سازمان آموزش می دهد . دوم ، باید نیازمندیهای آموزش را که در تمامی مجموعه استانداردها ی قرار دادی وجود دارد ، برآورده کند .
 
آموزش مجموعه استانداردهای ISO 9000  :
اولین جنبه آموزش که باید بدان توجه کنید ، آموزش مجموعه استاندارها و فرآیند دریافت گواهی است . اجرای یک سیستم کیفیت که مطابق با مجموعه استانداردهای ISO 9000   باشد، نیاز به حمایت تمامی کارکنان سازمان پیگیر گواهینامه دارد . برای بوجود آوردن چنین حمایت مورد نیازی ، آموزش ، امری حیاتی است . هنگامی که کارکنان هدف و مزایای آتی آن را درک کنند – چه برای سازمان و چه برای خودشان – کمتر شک و بدبینی می شوند و بیشتر حمایت خواهند کرد . در طول آموزش ، کارکنان از نظر روانی ، آمادگی انجام فعالیت های آماده سازی و ارزیابی رسمی مؤسسه گواهی دهنده را کسب می کنند .

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۸ امتیازs بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه   جنین شناسی یکی از چالش برانگیز ترین دروس علوم پایه است که مطالعه آن خود چالش های خاص خود را دارد. […]

  خواص آلو برای دیابت چست؟

  خواص آلو برای دیابت چست؟ ۴٫۸۰/۵ (۹۶٫۰۶%) ۷۱ امتیازs خواص آلو برای دیابت چست؟ امروزه می‌توان با مصرف بسیاری از میوه‌ها از مصرف داروهای شیمایی تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود چرا که افرادی که دارای دیابت هستن با مصرف قرص و داروهای شیمایی […]

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !!

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !! ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اگر لبخند می‌زنید، هر چه لبخندتان صادقانه تر و بزرگتر باشد، زیباتر به نظر خواهید رسید. و به همین ترتیب شخص دیگر هم می‌تواند بیشتر جذب شما شود .

  خرید کفش اسپرت مناسب

  خرید کفش اسپرت یکی از مهمترین بخش‌های خرید هر فردی است. چرا که یک کفش مناسب باعث داشتن پاهای سالم و درنتیجه انجام اقدامات سریع‌تر به سمت رویاها می‌شود. درست است که مراجعه به مراکز خرید شاید اولین گزینه‌ای باشد که به ذهن می‌رسد اما […]

  عناوین شغلهای پردرآمد دنیا و ایران

  متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشین/ تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۲۴ ارزش مشاغل مرتبط با یادگیری ماشین، حدود ۳۱ میلیارد دلار باشد. این گفته به معنای آن است که طی یک دوره زمانی شش ساله، نرخ رشد سالیانه این حوزه بیش از ۴۰ […]

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas در این مقاله به بررسی و معرفی GTA San Andreas و Tekken 3  می‌پردازیم که محال است هیچ گیمری نامی از این دو بازی نشنیده باشد. این دو بازی در هنگام عرضه در زمان خود توانستند رکوردهای فروش بازی را جا بجا کنند و به شاهکارهای فراموش‌نشدنی تبدیل شوند که به دلیل استقبال فراوان […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi