جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

چشم اندازی به آموزش پیش و بعد از ازدواج در آسیا

668

بازدید

چشم اندازی به آموزش پیش از ازدواج و بعد از ازدواج در آسیا
هدف این مقاله فراهم کردن اطلاعات برای درمانگران زوج های متاهل و مربیان روابط قبل ازدواج به منظور بهبود سطح ارتباط فرهنگی خود با جمعیت های ساکن در مناطق آسیایی می باشد بخاطر تحویل های ایجاد شده در نقش جنسیت نقش فرهنگی اقتصادی و اجتماعی . تفاسیر و تعابیر گوناگون آسیایی ها از نهاد ازدواج و تشکیل خانواده متحمل تغییر و تحویل عمده گشته است این مقاله روندهای کلی را در ازدواج در چند کشور آسیایی توصیف می کند با تمرکز بر نرخ روبه رشد طلاق و تغییر نگرش های فرهنگی نسبت به ازدواج و طرح های ابتکاری مربوط به آموزش روابط فعلی ( قبل از ازدواج ) را در این کشورها مورد بحث قرار می دهد و بالاخره بر اساس تجربیاتی که از کار کردن با مردم آسیا به دست آورده ایم چند بینش معمولی در ارتباط با انطباق آموزش بعد از ازدواج برای تبدیل آن به نهادی از نظر فرهنگی مناسب تر برای آسیایی ها ارائه می نمایم.

مقدمه :
شصت درصد جمعیت جهان در آسیا زندگی می کنند و مردم آسیایی در سراسر جهان پراکنده انددر این دنیایی که به سرعت به سمت جهانی شدن پیش می رود .
برای مربیان و درمانگران زوج ها لازم است که بدانند در آموزش ازدواج و رابطه ی قبل از ازدواج در آسیا چه روی می دهد به عنوان یک روانشناس با لینی چینی که درتایوان بدنیا آمده و بزرگ شده ام و بعدها در ایالات متحده آموزش دیده و مستقر شده ام . فرصت هایی برای انجام و برگزاری چند صد کارگاه روابط زناشویی برای کشورهای مختلف آسیایی و سازمان های اجتماعی در چین . هنگ کنگ . تایوان . مالزی . سنگاپور و جوامع آسیایی دیگر در ایالات متحده و کانادا داشته ام از گوش کردن به انواع تجربیات حاصل از روابط قبل از ازدواج در آسیا . مقداری دانش دست اول در مورد نیازها و برخوردهای زوج های آسیایی بدست آورده ام کوشیده ام . این دانش کسب شده را به مدیران اجرایی دولت و درمانگران بین المللی که توان بر آوردن نیازهای این زوج ها را دارند نقل نمایم . در این  مقاله . خواننده را دعوت می کنم تا از دریچه ی نگاه من به روندهای کلی نهاد ازدواج و آموزش روابط زناشویی در میان آسیایی هایی که در چین . تایوان . ژاپن . سنگاپور . مالزی و هند زندگی می کنند بپردازید . بخش اول روندهای و مراحل ازدواج در آسیا را ارائه می کند سپس برنامه های ابداعی در ارتباط آموزش خانواده ( ازدواج ) را ارائه خواهم نمود در این بخش ها . من از مشاهدات شخصی و بحث و تبادل نظرهای انجام داده با کارشناسان دیگر استفاده می کنم و به چند کشور به تفصیل بیشتری نسبت به کشورهای دیگر می پردازم . و سرانجام با ارائه چند بپیش بینی براینکه آموزش روابط زناشویی در غرب بر چه اساس استوار است و درمان را چگونه می توان از نظر فرهنگی برای فایده بردن گروههای کثیر ازدواج های آسیایی متناسب ساخت بر نتیجه ی دلخواه می رسم .
مراحل زناشویی در آسیا
سی سال قبل . طلاق در اکثر کشورهای آسیایی نادر بود با این حال در سالهای اخیر . الگوی ازدواج و طلاق به میزان قابل توجهی در بخش های زیادی از آسیا تغییر یافته است جدول ۱ نسبت ازدواج به طلاق را در ۵ سال  اخیر ارائه می کند . نرخ طلاق به میزان در اکثر کشورهای آسیایی روبه افزایش است در بعضی کشورها . نرخ طلاق نسبتا با سرعت بالایی تغییر پیدا کرده است . ( مثلا ‌‌: کره – ژاپن – تایوان ) در حالیکه در کشورهای دیگر این نرخ ها افزایش تدریجی تر داشته است ( مثلا در هند ) برعکس در مالزی نرخ طلاق مسلمانان در ۲ سال اخیر کاهش پیدا کرده است جدول شماره ۲ روزهای دراز مدت طلاق را در بین ملل آسیای شرقی نشان می دهد همانگونه که از جدول ۲ پیداست در کره ی جنوبی – ژاپن و تایوان و رشد قابل توجهی از نظر میزان طلاق در طول سال گذشته به وجود آمده است .
اثرات مشابه بر روند ازدواج و طلاق در آسیا
افزایش نرخ طلاق در کشوهای آسیایی منعکس کننده ی اثرات متغیر بر ازدواج و طلاق می باشد برخی اثرات مهم بر طلاق در کشورهای آسیایی در فهرست زیر ارائه می شوند .
۱-    رشد اقتصادی سریع توسعه شهر نشینی و هنجارهای فرهنگی در حال تغییر در جوامع آسیایی . کانون تمرکز ویژه روی گسترش منابع کار و سرمایه تاثیر منفی بر کیفیت و ثبات روابط جدید زناشویی آسیایی داشته است روابط تاثیر منفی و خانوادگی غالبا از اولویت پایین برخوردار ند تنش زندگی کاری جدید بنظر     می رسد که به روابط زناشویی نظر سرایت کرده باشد .
۲-    حق انتخاب بیشتر از طریق فرصت های کاری یا آموزشی برای زنان آسیایی . چونکه زنان آسیایی تحصیل کرده تر و از نظر اقتصادی مستقل تر شده اند . آنها حق انتخاب بیشتری بری ترک روابط غیر قابل قبول یا تحقیر آمیز دارند از نظر عرفی پر چالش ترین مسئله خانوادگی آسیایی مسئله  یا مشکل مربوط به مادر شوهر و عروس است  وقتی زن جواب با مادر شوهر خود دارای تعارض و درگیری است غالبا انتظار آن است که تسلیم شود و درد ناشی از رفتار نا عادلانه را تحمل نماید مسائل دردناک دیگری که زنان قبلا مجبور به تحمل آن بودند عبارت از سوء استفاده ها وامور غیر اخلاقی زناشویی شوهران .
۳-    کاهش اعمال کنترل بر ازدواج . در گذشته جامعه ی بسته و گروههای دست اندرکار غالبا برای جلوگیری از جدایی زوج دست به اقداماتی دست می زدند به عنوان مثال : قبل از دهه ۱۹۷۰ در چین تمام شهروندان چینی بر یک واحد کاری متعلق بودند وقتی بین یک زوج درگیری ایجاد می شد واحد کاری تعالیم اخلاقی به آن عرضه می کرد و آنها را وادار می ساخت تا با یکدیگر صلح کنند با  خصوصی سازی سریع موسسه های دولتی واحد کاری ( دست انداز ) عرفی از هم پاشید . و بیشتر این فشار اجتماعی از میان رفت به همین سان در اکثر کشورهای آسیایی جامعه ی سنتی و خانواده های گسترده در حال از دست دادن نفوذ خود بر زوج ها هستند .
۴-    قوانین مربوط به طلاق در اکثر کشورهای آسیایی شدت خود را از دست داده اند وقتی هر دو همسر برای طلاق گرفتن توافق کنند مراحل دادرسی فعلی در چین تایوان و ژاپن مشابه با قوانین ایالات متحده هستند از این نظر  که آنها فقط به یک دوره ی جدایی نیاز دارند وقتی همسران برای طلاق اختلاف نظر دارند آنرا       می توان در زمینه های مختلف نظیر دو همسری زناکاری خشونت در خانه بیماری روانی شدید و ترک همسر برای دادرسی ارائه کرد در سنگاپور مراحل دادرسی مشابه هستند بجز اینکه یک زوج باید به مدت سه سال ازدواج کرده باشد قبل از اینکه بتواند تقاضای طلاق نماید در هند و مالزی بیماری آمیزش و امتناع همسر از پرداخت نفقه مجاز می باشد کاهش محدودیت قانونی در ارتباط با گرفتن طلاق به نظر می رسد که با افزایش نرخ طلاق در کشورهای آسیایی همبستگی داشته باشد .
۵-    افزایش روند فرد گرایی از نظر عرفی ازدواج هایی که در آسیا انجام می پذیرد شریک شدن دو نفر نیست بلکه شراکت دو خانواده است با این حال تحت فشار مدرنیزاسیون بسیاری از کشورهای آسیایی دارای رشد اقتصادی درجهت فرد گرایی حرکت می کنند امروزه آسیایی ها کمتر تمایل به قربانی کردن علایق فردی و آرزوها و امیال خود برای گروه خانواده دارند .
۶-    افزایش عشق رومانتیک و کاهش تدریجی ازدواج های از قبیل تعیین شده امروزه اکثر آسیایی ها بخاطر عشق ازدواج می کنند رسانه ها از رادیو و تلویزیون و مطبوعات برای اکثر افراد جوان آسیایی چنان تاثیر می گذارد که آنها مفهومی غیر واقع گرایانه و به سبک غربی از عشق در ذهن مجسم می کنند بسیاری از آنها معتقدند که عشق عبارت است احساسی که بدون سخت کار کردن خوشبختی و سعادت را به ارمغان می آورد این طرز فکر اهمیت آموزش روابط زناشویی قبل و بعد از ازدواج را که نه تنها کمبودها و نقص های مربوط به مهارت برقرای ارتباط را مورد بررسی قرار می دهد بلکه به مسائل عمیق تر عقاید و باورها و ارزش های واقع گریانه مربوط به ازدواج نیز می پرازد .
تاثیرات خاص ملت بر روند های ازدواج و طلاق
مالزی برای درک روند ضد طلاق تذکر دادن این نکته حائز اهمیت است که اکثر مالزیایی ها مسلمان هستند بر طبق نظر جونز تقریبا سه عامل به کاهش نرخ طلاق در میان مسلمانان مالزیایی کمک می کند .
۱- از نظر تاریخی گروه پر خطر برای طلاق زنان جوان  بوده اند که مخالف ازدواج های برنامه ریزی شده ( از قبل تعیین شده ) هستند بجای مجبور ساختن آنها برای اینکه در وضعیتی بغرنج زندگی کنند آنها طلاق را گزینه ای قابل قبولی می دانند از دهه ی ۱۹۶۰ افزایش سن ازدواج و افزایش ازدواج های خود سرانه به ازدواج های سالمتری برای مسلمانان مالزی کمک کرده است و به کاهش نرخ طلاق منجر شده است .
۲-نرخ طلاق همیشه در میان زنان دارای تحصیلات پایین از بالا حد برخوردار بوده است بنابراین افزایش سطح  آموزش عمومی نیز نرخ طلاق را کاهش می دهد .
۳- قوانین جدید مربوط ازدواج در دهه ی ۱۹۸۰ مراحل طلاق را دشوارتر ساخت و جاری کردن صیغه طلاق اسلامی و طلاق دادن یکطرفه همسران خود برای شوهران مسلمان دشوارتر ساخت اینکه شدید تر کردن کمک می کند امری منطقی است با این حال برای اینکه ببینیم آیا سطح آموزش مرتبا در حال افزایش است و شهرت ازدواج انتخابی در آینده خطر تقاضای طلاق را افزایش خواهد داد نیازمند مطالعات بیشتر است .
هند :
 در هند طلاق همیشه نادر بوده است سلسه مراتب مستحکم کاستی و غلبه وتسلط ازدواج های از قبیل تعیین شده احتمالا جزء عوامل اصلی هستند که به نرخ پایین طلاق هند کمک می کند اگر چه نسل فعلی افراد جوان هنوز هم  برای حمایت والدین خود برای اتخاب همسر ( جفت ) احترام می گذارند . آنها انتظار دارند در این فرایند دخالت فردی بیشتری داشته باشند به علاوه اکثر زنان امروز هند تحصیل کرده هستند و قادر به کسب شغل هایی می باشند که استقلال اقتصادی آنها را افزایش می دهد و حق ترک ازدواج های نامطلوب را دارند .
چین :
قبل از اینکه چین در دهه ی ۱۹۷۰ درهای خود را به جهان بیرون باز کند . نرخ طلاق در آنجا تقریبا صفر بود از آن زمان تا کنون نرخ طلاق در چین به میزان قابل توجهی افزایش یافته است به ویژه در شهر های متحده نظیر بیجینگ و شنگهای بر طبق نظر اداره ی آمار ملی چین ( ۲۰۰۳ ) نرخ ازدواج به طلاق در سال ۲۰۰۲ . ۱ : ۷۱/۲ بود و در شانگهای ۱:۹۳/۲ ( هر روی آنها کمتر از نیمی از ارقام ملی ارائه شده در جدول ۱    می باشد که نرخ های بالا تر طلاق را در شهرهای بزرگ چین منعکس می سازند .
در سالهای اخیر در دغدغه ی مردم در مورد افزایش  نرخ طلاق و نقش امور غیر اخلاقی زناشویی روبه افزایش بوده است کمیته ی دایم کنگره ای خلق چین قانون تجدید نظر شده ی ازدواج (RML ) را در سال ۲۰۰۱ برای رفع این مشکلات از تصویب گذارند . 
RML یک مرد را از همخوابی کردن با همسر خود و یک شریک جنسی غیر از همسر خود بطور همزمان منع می نماید . قبلا یک تاجر یا بازرگان نوظهور می توانست آشکارا یک خانم را بدون هیچ پیامد قانونی در خانه ی خود نگه دارد قانون جدید نیز زمینه های احتمالی زناکاری را برای طلاق مهیا می سازد .
در سالهای اخیر گزارش های متعددی در رسانهای مبنی برا ذیت و آزار زنان در خانه در چین منتشر گردیده است  بر طبق مقاله اینترنتی تحت عنوان خشونت در خانه خشونت در خانه به عنوان یک معضل اجتماعی در چین مطرح شده است . پیش از ۸۰% شکایت کنندگان که در گواند ونگ از خدمات مشاوره ی ازدواج بهرمند شدند که اعمال خشونت شوهران با همسران در ارتباط بودند RML نیز حاوی مفادی است که اعمال خشونت در خانه را منع می کند کشورهای دیگر آسیایی بر اساس بحث ها و تبادل نظرهای انجام گرفته چند مدیر آموزش روابط زناشویی در تایوان ژاپن سنگاپور و هند اعمال خشونت در خانه در بسیاری از کشورهای آسیایی دیگر موجب نگرانی شده است تحقیقات به عمل آمده در مورد اعمال خشونت در خانه بسیار محدود است اداره آمار وزارت کشور تایوان ( ۲۰۰۳ ) ۰۳۴/۴۲ مورد خشونت گزارش شده در سال ۲۰۰۱ مقایسه کرد و ۲۶۳/۱۳ حکم حفاظت فردی ( شخصی ) ( PPO  ) در سال ۲۰۰۳ صادر گردید در مقایسه با ۴۶۳/۱۰ حکم صادره در سال ۲۰۰۱ من معتقدم که نرخ اعمال خشونت در خانه ممکن است به علت آگاهی اجتماعی بیشتر و تحکیم قدرت زنان و افزایش میزان گزارش دهی نرخ های واقعی را منعکس نماید داده های حاصل از انجمن افراد معمول در سنگاپور نشان می دهند که نرخ خشونت در خانه حاصل از افزایش است به علاوه wen – u  (2004) گزارش کرد که تنها یک  زن در ۱۰ زن مورد آزار تقاضای حکم حفاظت شخصی کرده اند واین موضوع بیانگر این مطلب است که داده های موجود تا حد زیادی حدود اعمال خشونت در خانه را کمتر از آن حدی که هست بیان می کنند .
آموزش ازدواج در آسیا 
سنگاپور
دولت سنگاپور شرکت فعالانه در حمایت و پشتیبانی از مشاوره و آموزش روابط زناشویی دارد وزارت توسعه ی جامعه رشد جوانان و ورزش مواد آموزشی – روانی بسیار خوبی را منتشر می سازد و از سازمان هایث خصوصی و عمومی ( دولتی ) برای اشاعه و انتشار اطلاعات مربوط به آموزش روابط زناشویی کمک و حمایت می کند ۳۶ مرکز خدمات خانواده ( FSC  ) در سرتاسر جزیره وجود دارند که در خدمت ۴ میلیون ساکن این جزیره هستند دولت ۹۰ % سرمایه و عتبار مالی و خدمات از جمله مشاوره ی فردی زناشویی و خانوادگی آموزش خانواده را فراهم می نماید .
در سنگاپور تقریبا۵۰ مشاور ازدواج با مدارک فوق لیسانس و دکترا از ایالات متحده بریتانیا یا استرالیا وجود دارند که در حدود ۱۵ نفر آنها دارای مدارک دکترا می باشند به علاوه  تقریبا ۲۰۰ مشاور ازدواج وجود دارند که اکثر آنها مدارک لیسانس از دانشگاه های محلی اخذ کرده اند به علاوه ۱۰ تا از بزرگترین کلیساها با مراکز آموزش خانواده خدمات مشاوره ازدواج و زناشویی را به طور رایگان که توسط کشیشان یا امامان جماعت ارائه می شود وجود دارند بسیاری از آنها در زمینه های مهارت های مشاوره آموزش  دیده اند .
در حال حاضر هیچ مجوز حرفه ای و تخصصی برای درمانگران ازدواج و مشاوران در سنگاپور وجود ندارد ولی قوانین اعطاء مجوز حرفه ای و تخصصی در ۵ سال آینده احتمالا به تصویب خواهند رسید .
سازمان های غیر دولتی ( NGO  ) نیز نقش قابل توجهی در آموزش خانواده و ازدواج ایفا می نمایند به عنوان مثال توجه به خانواده در سنگاپور ( FOFS  ) با دولت سنگاپور برای ارائه سخنرانی ها و برنامه های رادیویی همکاری می کند و مواد آموزشی سمعی – بصری منتشر می سازند و برنامه های آموزشی روانی استاندارد و آموزش رهبران برای اجراء این برنامه ها را طراحی می کنند  FOFS کتب و منابعی را توزیع می کند و آموزش خانواده و ازد.اج را از طریق رسانه های گروهی ارائه می نماید به علاوه در سال ۲۰۰۳ – FOFS بیش از ۱۶۰ کارگاه را برای بیش از ۱۱۰۰۰ شرکت کننده ی مجاز ( ثبت نام کرده ) ارائه می کند .
–    تا مدتها دولت به منظور مهیا کردن آموزش مقدماتی با کلسیاهای کارکرده است طبق نظر TAN  آگاهی روبه افزایش برای ضرورت آموزش جوانانمان وجود دارد وآزادی آموزش خویشاوندی به خصوص در یمان نسل جدید تدریجا در حال رشد است .
–    شبیه آنچه در آمریکا و استرالیا است تشکیلات و سازمانهای دینی تمایل دارند که اولین گروهی باشند که در مورد نگرانی درباره تقویت از دواجها و جلوگیری از طلاق در آسیا پاسخ می دهند هم اکنون تحقیقات هدایت شده کمی در مورد آموزش ازدواج در مجامع آسیایی وجود دارد اما سن با رهبران دینی و غیر دینی روبرو شدم که نیاز تعیین کننده به این تحقیقات را متوجه بر پایه تحقیقات شبیه ملتهای پیشرفته دیگر ادامه خواهد یافت .
تایوان :
کار سلامت روانی تایوان در آسیا از همه پیشرفته تر است تجربه روانپزشکی و مشاوره در تایوان شبیه جهان غربی است پروانه حرفه ای برای روانپزشکی و روانشناسی و کار اجتماعی وجود دارد انجمن ازدواج و مشاوره خانواده تایوان هم اکنون روی پروانه فعالیت مشاورین ازدواج و خانواده کار می کند اغلب بزرگان درمان مسائل زناشویی تایوان در آمریکا ترتیب شده اند و برای یادگیری بیشتر به شدت برانگیخته شده اند کارگاه ها و کنفرانسها با کارشناسان خارجی به خوبی مورد توجه قرار می گیرند توسط این فرصتهای توسعه حرفه ای مشاوران آموزشهایی درباره برنامه های رفتاری  و سیستمی و قابل قبول علمی از قبیل PREP- EFCT    و دیدگاه GOttman  دریافت می کنند با این وجود نیاز شدیدی برای نظارت کیفی مداوم روی برنامه های پیشگیری و درمان وجود دارد .
زمینه انتشارات تایوان هم از همه پیشرفته تر است و کتابهای غربی به طور موثری به زبان چینی ترجمه شده اند تعدادی برنامه آموزش ازدواج در تایوان ارائه شده اند که شامل برنامه ارتباط زوجهای Miller  و برنامه افزایش ارتباط Guerney  و برنامه   « مواجه با ازدواج » می باشند  کلیسها نقش اساسی در آموزش ازدواج را در تایوان ایفا می کنند مثلا بیش از ۶۰۰ پدر روحانی برای مهیا کردن برنامه آماده سازی / پر بار سازی Olson و Fournier  آموزش دیده شده اند .
–    علاوه بر برنامه های غربی یک برنامه پر بار سازی ازدواج خیلی موفق توسط چینی ها و برای چینی ها توسعه داده شده است این برنامه پر بار  ( MER) ازدواج بوسیله پیتر چیو رئیس دانشگاه مسیحیان توسعه داده شد .
– این مورد توجه بسیاری جوامع مسیحی چینی بین المللی قرار گرفت در این سال ۱۵۴ MER بوسیله ۸۰ – CFFC  دارای مدرک و ۱۲ کشور راهنمایی شوند .
– یک توسعه موفق در آموزش خویشاوندی در تایوان تصویب سند آموزش خانوادگی در ژانویه ۲۰۰۳ می باشد این اولین قانون گذاری دولت در جهان برای قیومیت آموزش خانوادگی می باشد تحت این قانون همه تایوانیها چهار ساعت آموزش خویشاوندی قبل از ازدواج بدست می آورند .

چین :
وزارت امور اجتماعی چین تمامی فدراسیون ها ی زنان چین و موسسات علمی دانشگاه آکادمیک و اجتماعی همگی فعالیت کرده اند تا از طریق  China  سخنرانی برنامه های رادیویی و روزنامه ها آموزش خویشاوندی را مهیا سازند به عنوان نمونه چین – یو- یان که یک استاد آموزش ازدواج در آکادمی علوم اجتماعی چین است برای اولین بار هفته ازدواج و خانواده را در شن و زنگ چین بنیانگذاری کرد ( June7-13-2004) در چین به طور کلی برنامه هایی که ازدواج سالم را ترویج می دهند حق تقدم کمتری دریافت بودجه نسبتا به برنامه های توسعه اقتصادی دارند با این وجود از سال ۲۰۰۰  وزارت امور اجتماعی چین انجمن اجتماعی کار چین و انجمن تحقیقات ازدواج و خانواده چین به همراه بنیاد ( موسسه خیریه ) خانواده خود را دوست بدارید آمریکا کنفرانس ( خانواده خود را دوست بدارید ) را همه ساله برگزار کرده اند .
کمبود بودجه ( پول ) دسترسی به آموزش های خویشاوندی  را در چین محدود ساخته است اما تعداد زیادی از سازمان های مذهبی آمریکا حمایت های مالی  را فراهم می کرده اند برای مثال سازمان تمرکز روی خانواده آمریکا کمک هایی را برای آموزش خویشاوندی اهداء کرده است تا کنون ۶۰۰ برنامه ۵/۲ دقیقه ای در مورد ازدواج و روابط پدر – فرزندی ( اولیا – فرزندی ) به زبان« ماندارین » ترجمه شده است و در رادیوی ملی چین ( که ۴۰۰ ایستگاه رادیویی در سر تاسر چین دارد ) پخش شده است و پیام هایی چون « عشق نیاز به یادگیری دارد » و « موارد ( مسائل ) تعهد ‌» بدون عذر خواهی : عشق واقعی انتظار است و بخشایش را منتشر کرده است بسیاری از این مفاهیم در بهترین برنامه های علمی آموزشی ازدواج مورد تاکید قرار گرفته اند ( مارک من – ویتون ارت آل ۲۰۰۴ ) سیستم فراگیر خدمات روانشناسی چینی عقب تر از استاندارد غربی است و در برنامه هایی آموزشی تخصصی برای مشاورین زندگی زناشویی در دسترس نمی باشند پزشکان که دوره آموزشی خوب دیده اند فقط در شهر های بزرگ ( اصلی –  مهم ) وجود دارند برای رویارویی با نیاز گسترده به مشاوره بخش ( دپیارتمان ) زایمان با هو – زیا سایک ( که یک سازمان تحت ون ( اینترنتی ) نو آورانه است به منظور آموزش مشاوران همکاری کرده است نهایتا زمینه علمی تنظیم خواهد شد و مشاوران مورد تایید واقع خواهند شد بر اساس گفته های استاد آموزش های ازدواج ( وی – مین – لی ) درمان های زندگی زناشویی Malaysia  به عنوان یک رشته  علمی محقق نشده است (W.lee – روابط شخصی ۳۰ نوامبر ۲۰۰۴ ) هر گونه خدماتی که وجود دارد در درجه اول در محیط اول در  محیط های مرتبط با کلیسا منتشر شده اند – مشاورین حرفه ای (ورزیده ) در دسترس هستند ولی کم هستند مردم به آموزش های ازدواج و مشاوران نیاز دارند اما به دلیل ننگی ( بدنامی ) که همیشه همراه درخواست برای این خدمات است معمولا تا زمانی که به یک بحران در زمینه این نیاز می رسند منتظر می مانند هم اکنون زوج های مسلمان نیاز دریافت ۸ – 15 ساعت آموزش قبل از ازدواج دارند با این وجود این آموزش ها بیشتر روی نظریه های مذهبی تمرکز دارند تا مهارت آفرینی دولتمردان مالزی اهمیت فراهم کردن برنامه های آموزشی خویشاوندی را بیش بینی کرده اند وزارت زنان – خانواده و توسعه جامعه را برای تمرکز بر روی این هدف تاسیس کرده اند علاوه بر این دولت در کنفرانس بین المللی خانواده را در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴  حمایت مالی کرد .
وزیر« اتوک شهر یزات عبدل جلیل » حامی بسیار قوی حرکت ( پیشرفت ) آموزش های خویشاوندی است و اساتید معتبر بین المللی را به منظور آموزش ماموران دولت وئ اساتید محلی سلامت ذهن آورده است همچنین مدیر عمومی وزیر پو آن فاطمه ساد به میزان زیادی زمینه آموزش خویشاوندی را گسترش داده است را با سازمان تمرکز روی خانواده مالزی همکاری کرد و تطبیق بعضی از بهترین برنامه های خویشاوندی را برای مردم مالزیایی آغاز کرده است .
  ژاپن
بر اساس نظر تسونه میجیبا از افراد تمرکز خانواده ژاپن  جامعه مذهبی از نیاز به آموزشهای ازدواج و مشاوره آگاهی بیشتری دارند اما عموم مردم از جمله مشاوره ازدواج همه دلال ازدواج را به خاطر می آورند ( تی – میجیا – مهارتهای شخصی ۱۲ اکتیبر ۲۰۰۴ )
در هر صورت کشیشان کلیسا محدودسازی کلی آموزش پیش مشاوره و بیشتر مشاوره های ازدواج و آموزش ازدواج را در دست گرفته اند . مشاوره حرفه ای تنها در شهرهای اصلی در دسترس قرار دارد در حال حاضر مجوز حرفه ای برای اینکار وجود ندارد .
هند
طبق نظریه سام جرج از ادبیان هند ( مخابره شخصی S. George رایس  جرج ) در دوم نوامبر سال ۲۰۰۴ ) دولت هند به آموزش ترویج موضوعاتی از قبیل ایدز وفقر بیشتر توجه داشته است عناوین روزنامه ها و مجلات درباره خانواده و موضوع ازدواج شرح می دادند با این حال سمینارها و کلاسهای آموزشی کمی برای آموزش ارتباطات وجود دارد هر چند که منابع آموزشی خارجی مشروع به وارد شدن و در دسترس بودن می کنند به عنوان مثال برنامه های مختصر آموزش رابطه خانواده در همه رادیوی هند به شش زبان پخش می شود .
طبق نظریه لینا کشیاپ از استادان برجسته علوم اجتماعی موسسه تاتا : مشورت و توصیه های ازدواجهای حرفه ای ( موفق ) یک پدیده جدید است و غالبا آخرین شیوه برای اکثر مردم است به علت آزردگی پیوندی که با جست وجو و مشورت است ( رال – کشیاپ – مخابره شخصی ۲۹ اکتبر ۲۰۰۴ ) اگر چه توصیه های ازدواجهای موفق در آموزش و نشستهای سلامتی در دسترس قرار می گیرند . اما بیشتر راهنمایهای ازدواج بوسیله افراد غیر متخصص کنجکاو که تجربیات زندگی خود را ارائه می دهند انجام می دهند انجام می شود به هر حال راهنماییهای ازدواج ساماندهی شده نوشتند و تعداد کمی راهنمای حرفه ای که بصورت تجربه این کار را انجام می دهند با تغییر در الگو های خانواده کشیاپ معتقد است که رشد تقاضا برای آموزشهای ارتباط در هند بوجود خواهند آمد .
مقایسه یک موضوع
جدول شماره ۳ از موضوعی از ۲ برنامه آسیایی آموزش ازدواج تهیه شده است برای نشان دادن میزان تشابهات آنها با دنیای غرب و برنامه های که در بر پایه دین و مذهب هستند در برنامه آموزش پیش از ازدواج تایوان به موضوع قانون بسیار اهمیت دارد همچنین برای GFFCSMER  اگر چه محتویات آن مشابه برنامه های غربی به نظر می رسد اما ترتیب و تسلسل خوبی دارد ۳ روز در شب گروه های برنامه های طولانی مدت دوران آموزش که بوسیله گروه برنامه های تقویت ازدواج ماهیانه کوچک به مدت یک سال دنبال می شود من و همسرم در حال آموزش MER  هستیم اعتقاد داریم که گروه فعال ضعفی را که زوجهای پیشگام نشان می دهند و مراقبت برای کمک به فهم و درک به زوجهای چینی و فشارهای عصبی ناشی از آن که در میان چینیها رواج د ارد .
تنظیم فرهنگ ( فرهنگهای منطبق ) از روی اطلاعات داده شده و مورد اثرات منفی تضاد و زناشویی طلاق ( مارکن و هالفورد ۲۰۰۵ و میزان افزایش طلاق و در تستهای مختلف آسیای می توانیم در ازدواج و عذاب تجربه شده توسط اعضای خانواده های آسیایی را تصور کنیم اگر چه آموزش قبل از ازدواج نیز افزایش یافته است هر روز احمد اریئشمری از آسیاییها تشویق خواهد شد جستجوی کمک برای هر دو حالت درمان و پیشگیری با استفاده از بعضی فرهنگهای منطبق بسیاری از آموزشهای قبل از ازدواج و درمان در غرب رشد کرد که ممکن است مردم آسیا هم بتوانند  از آن بهره مند شوند اگر چه هر دو فرایند و نتیجه ارزیابی تحقیق هر تلاشی لازم خواهد بود ( مارک و هالورد ۲۰۰۵ ) بر اساس تجربیات بین توصیه های فوق به عنوان ساخته ه۹ مدتی برای کشورها و فرهنگها در آسیا بلکه برای آسیایها در تمام بنا شامل آنهایی که در آمریکای شمالی استرالیا و اروپا نیز زندگی می کند توصیه می شود .
۱- به طور معمول آسیایها بیشتر به روابط فرزند والدین توجه دارد و تا روابط زناشویی آنها کمین است به شرکت در کلاسهای آموزش پیش از ازدواج تمایلی نداشته باشند اما به شرکت در کلاسهای زنا شوئی تمایل دارند من غالباٌ کنفرانسم را با صحبت درباره اینکه چگونه شادمانی را افزایش دهیم و فرزندان موفق داشته باشیم آغاز می کنم و سپس بحثم را راجع به موثرترین را افزایش شادی و داشتن فرزند سالم بستگی به عشق و علاقه همه ی شما دارد . عرض می کنم .
۲-زوجهای آسیایی آموزش را به درمان ترجیح می دهند گرچه تحقیقات بیشتری رابرای آسیایی ها لازم است . من معتقد که در آسیانیز مانند  غرب آموزش بر همه دخالت تنها را جستجو نیست اما بیشترین تاثیر را دارد . (مارکن و هالفورد ۲۰۰۵)
من برای درما نجوهای آسیایی مشاوره را به عنوان یک کلاس یادگیری تجربه های آنها برای کمک به رشد حس ادراک مدیریت سلاحی و مهارتهای رهبری معرفی کردم .
۳-استفاده از نجابت به راه کار باشدی به عنوان هوش احساسی ( EI) بسیاری از شنوندگان آسیایی به این مفهوم را دوست دارند .
و من از زبان ( EI) برای تشویق گروههای آسیایی به درمان با استفاده از حوادث تاریخی عمومی استفاده می کنم . ( برای مثال : امپراطوری چین که دیواری را برای جلوگیری از شکست در مقابل طغیانگران ساخت ) من صحبت می کنم درباره اهمیت حس درک به حای سرکوبتان و چطور بفهمیم احساسات درونی خدمات را .
( تعیین هویت و طبقه بندی احساسات و اندیشه ها و تفکرات فشار دهنده این احساسات شامل می شود .
کمتر روان شناسی بخاطر می رود که برای آسیایی ها . احساسات یک فکر بیگانه و تهدید کننده بوده باشد و آمادگی و تمایل آنها احتمالاٌ بعد از سوالات متعدد مشاور به جای این سوال چه احساسی شما دارید ؟ از دست رفته باشد .
من دریافته ام استفاده و انتخاب یک فرمت چند تایی سودمند است . برای مثال : مردم د رموقعیت و شخصیتتان ممکن است احساس ثبات و استواری . اضطراب . نگرانی . رشد کامل یا در هم شکستن کنند شبیه این که شما یک پا روی پدال گاز ماشینتان فشار دهید ( داده اید ) زمانی که پای دیگری روی ترمز است . آیا این هست مشابه این که شما چه احساسی دارید ؟ چه احساسی دیگری شما دارید ؟ بیشتر به من بگوئید.
۱-کاهش دهید شرم و خجالت را برای سوق دادن و ترغیب ارباب رجوع ( مشتریان ) برای تفسیر من اغلب یافته هایی از علوم جدید مغز را مطرح می کنم . آن به ارباب رجوع کمک می کند که بفهمند روبط و وابستگی های میان محیط بین اشخاص و توسعه فکر و مغز و چگونگی نفوذ  تاثیر این و ضعیت و حالت مغز ( فکر ) بعداٌ در الگو ها وخصوصیات وابستگی بزرگسالی ( سایگل ۲۰۰۱)
من بطور نمونه می گویم علم جدید به ما امیدواری می دهد به وسیله نقطه خروج که مغز می تواند شکل داده باشد از بین تجربیات و آزمایشات جدید آن چه در گذشته اتفاق افتاده خطا و عیب و نقص شمانیست اما از اکنون شما بایستی به وسیله انتخاب های خوب ومناسب رشد و پیشرفت کنید .
۲-رئوس افزودن رابطه و تماس
آموختن یک یا دو کلمه عملی و منطقی که احترام به حضار و مستمعین باشد حتی یک حالتان چطور است ؟ ساده .
افزایش خواهد داد رابطه را به خاطر این که هر شخصی می خواهد که احساس احترام کند و تقدیر خواهد کرد وقتی که گوینده برای آموختن زبان وقت می گیرد .
یادگیری یک موضوع و عنوان که در اخبار محلی این کشورها رایج شده است ارتباط با مستمعین و مخاطبین با هم چنین تسهیل و آسان خواهد کرد به علاوه استفاده کنیم از مثال ها و تصاویر ویژه و مناسب فرهنگی برای مثال بجای استفاده از استعاره بیسبال در هند به کار ببرید کریکت .
هم چنین مهم است که اصالت داده شود به زندگی مشترک یا زناشویی با زندگی در معابر و خیابان ها با آموزش ازدواج . از قبیل مقالات رسمی عالی رتبه دولت های آسیایی – رهبران جامعه و کلیسا و رسانه های جمعی ( رادیو – تلویزیون – مطبوعات و .. ) در آخر فراهم ساختن مصاحبه های آزاد یا گفت و گو های آزاد تلویزیونی و رادیویی که امکان و قابلیت دیدن ایجاد می کند و توجه به ملازمت همراه و ( ذینفع ) را افزایش می دهد .
۱-بیشتر مستمعین و حضار آسیایی وقتی که تحقیقات تجربی و تئوری در داخل کنفرانس ها و دانشگاهها کامل شده باشند احترام می گذارند به عنوان مثال : برای آنها واقعا ارزشمند است وقتی که من اهمیت و اعتبار ساختار دوستی و مدیریت  و ادراه کردن یک اختلاف و دعوا را با یک شیوه و روش محترم و حفظ ظاهر برجسته می کند . وقتی من آموزش می دهم افکار و عقاید رجال و بزرگان را واضح و آشکار و قابل فهم و ارتباط کارشناسان و متخصصان از قبیل ( ۴ علامت و نشان خطر ) مار من استنلی ۲۰۰۴ و ۴ سوارکار گاتمن ۱۹۹۴)
۲-به طور قطع تعیین در خانواده آسیایی در حال حاضر عشق و علاقه بسیار زیادی وجود دارد ومثال های در خود و مناسب فرهنگی و تربیتی بکار برده می شود که نشان می دهد که ترس و هراس و اضطراب و نگرانی در خانواده از برقراری علاقه و عشق بین اعضای خانواده جلوگیری می کند .
جستجو و کاوش دقیق و موشکافانه قابض و دشوار آسیایی اینست که عشق را انتخاب کنند برای شما . مثالی که من استفاده کردم وضعیت و حالت از یک مطالعه بین المللی دانش آموزی در ایالت متحده بود که مادر بزرگش در حال مرگ بود و خانواده اش درباره مادر بزرگش به او چیزی نگفته تا این که او به امتحانات نهاییش پایان داد در آن زمان ماد ربزرگ محبوبش خیلی دور شده بود و او آماده و سعی نکرده بود یک انتخاب و تصمیم بگیرد برای خودش که آن را برگزیند و انجام دهد . اکثر آسیایی ها می توانند هویت بدهند به این نوع امثال و می خواهند که با ایجاد تغییرات اصلاح کنند وابستگی و لبستگی هایشان .
۱-استرس با اهمیت است در حفاظت و نگهداری حدود و مرزهای سلامتی . مثالی که من به کار بردم وضعیت یک مادر آسیایی بود که پس انداز هایش را روی یک خانه برای پسرش مصرف و خرج کرد . او می خواست که پسرش هدیه را بپذیرد درست همین زمان به طور نا خودآگاه انتظار داشتند چیزهایی را در مراجعت و بازگشت مانند توانایی برای او و توسعه محل استراحت خانواده که هر زمان به ملاقات می روند . اگر پسر پایین بیاورد توقعات و انتظارات کوتاه صادر و خشم و غضب جرم و بزه کاری ده ها هزار دیگر احساسات مخلوط شده که رخ می دهد .
مستمعین و حضار آسیایی توجه دارند که احترام بگذارند آن را وقتی که من بطور جداگانه و در زیر امضا وابستگی را می آورم . من ( مادر ) احتیاج دارند که به شما چیزهایی را بدهند که شاید نخواهید اما شما ( پسر ) بایستی آن را قبول کند یا من عصبانی خواهم بود  و تنبیه می کنم شما را . اما یک دفعه که شما آن را قبول کنید مدیون من هستید و شما متعهد و ملتزم خواهید بود که به من بدهید عیناٌ آن چه را که من می خواهم به عبارتی دیگر من مدیون شما خواهم بود تا زمانی که برآورده سازید خواسته هایم را بخاطر این که مستمعین و حضار آسیایی عنایات و استعدادها را احترام قابل شوم وقتی که من مطرح می کنم عشق نگرانی و اضطراب و حد ومرز خارج شدن در خانواده های آسیایی . من بیرون می آورم یک سری ( مجموعه ) از یادداشتهای از قبل نوشته شده را و به آنها گویم ( سلامت عشق هست شبیه یادداشتهای از قبل نوشته شده اما نه چندان دشوار و احساساتی ) شما می توانید آنرا استفاده کنید بیشتر و بیشتر دوباره و در انتقال برای زمانی طولانی مستمعین زیادی نظر می دهند که چگونه آنها از این استعاره و کنایه بهره جسته اند و بیشتر و متفکر و اندیشناک می شوند از حدو مرز و بیرون آمدن به آنهایی عاشقشان هستند ( معشوقه )
۱-    آگاه بود از مخفیگاه ( کمینگاههای مناطق و مکانهای فرهنگی و تربیتی ) یاد بگریم در اموختن ویژه و مناسب فرهنگی . مطرح و انتخاب کنید تئوری وابستگی و تعلق را . برای مثال ( باولی ۱۹۶۹ ت بام وایزز پات و مایاک و مردلی ۲۰۰۰)
آنهایی می توانند متغییر های فرهنگی و تربیتی در این تئوری علی  الظاهر جهانی باشند انچه بررسی و مطالعه شده بعنوان واکنش حساسیت والدینی که یک پایه قابل اعتماد و مطمئن را در غرب ایجاد می کند ممکن است تفاوت عظیمی از دید منظور شرقی داشته باشد  . به خاطر تاکید و اهمیت بر روی اصالت و آزادی فردی در غرب آنچه مراعات شده بعنوان یک ارتباط تکرار شده و غیر سالم در غرب به نظر می رسد بعنوان کاملاسالم در شرق . برابری تشخیص و تعیین سطح سنتی در مقابل (مدرنیز ) مهم است از مستمعین و مخاطبین آسیایی تان ( هاهویانگ ۱۹۷۴ ) که حساسیت خیلی زیادی دارنند مستعمین تان که تحت تاثیر و نفوذ توسط فرهنگ غربی بوده اند برای مثال وقتی که آموزش می دهید تماس و روابط قبل از ازدواج به عنوان یکی از زیانهای عشق آگاه باشید که بعضی از مسلمانان اصول گرا ممکن است آنرا مرتکب گناه و خطا شدن بدانند به وسیله این تماس و ارتباط و حتی به وسیله فشردن دست .
۱۰ – حساس باشید به اصول و معیاری فرهنگی و تربیتی و تعدادی از آموزش هایمان که ممکن است افزایش دهد نتایج غیر عمدی خطر و ریسک صدمه و آسیب به دریافت کنندگان را برای مثال : در تعدادی از انجمن ها و دسته جات آسیایی محافظه کار و پیروی سنت قدیم زنان می تو انند آسیب دیده باشند احساساتی و یا جسمی وقتی که آنها درباره افکار و عقایدشان صحبت می کند وقتی که من در چنین انجمن هایی و گروه ها آموزش می دهم من استفاده می کنم شکل دادن مجدد و صرف وقت برای مقدمه چینی و مهیا ساختن مستمعین قبل از آموزش ازدواج واقعی و حقیقی در فرهنگ آسیایی به هارمونی و سازگاری ارزش بالای داده شده چنانکه شکل دادن مجدد من تاکید و اثبات به عنوان یک روش که بالاترین سطح از نظر هارمونی و سازگاری است .
استرس من مسئله و مشکل قدرت و اختیار زنان نیست بلکه رفتارها و الگوهای غیر عادی و عفونت زای از تاثیر متقابل بین زوج و زن شوهر است .
من به خاطر می آورم گروه متوقف کننده ای قبل از فعال ترجیحا واکنش دار که متوقف کنند مواجه و مقابله مستقیم که راهبری و هدایت می گردید به صدمه و آسیب جسمی و بدنی بجای استفاده خرابانه از افکار و عقاید آسیایی قدیمی ( چین ) بکار بردن زود و قدرت و آرام و ملایم غلبه یافت بر سختی و خود سری .
من آموزش می دهم که زنان افزایش دهند قدرت درونی شان را به وسیله آزار ساختن و رهانیدن افرادی که عاشقشان شده اند از مسئولیت که آن ها را شاد بسازند و وابستگی هایشان به ارزش و اعتبار ظاهری را کاهش دهند من به آن ها آموزش می دهم که بیشتر موثر شدند و در برآوردن احتیاجاتشان یا به وسیله سخت روبرو شدن و استفاده کردن ارتباط هنر شدید و تند ( NVC  روز شرگ ولیر ۲۰۰۳ ) و سپس دعوت از افرادی که عاشقشان شده ای و انجام دادن همان .
بیشتر آسیایی ها همچنین می فهمند که صمیمیت و آشنایی نزدیک واقعی نمی تواند وجود داشته باشد مگر اینکه یک احساس به اندازه کافی بین افکار و احساسات واقعی را تقسیم کند .
من استفاده می کنم این اساس و پایه را که سوق دادن و وادار کردن زوجها به استفاده (ان . وی سی ) و اجازه دادن  به افراد مورد علاقه شان یا ( طرف مقابل ) صبحت کند صادقانه و  محترذمانه در باره عشق.
من هم چنین مردان را تشویق می کنم که شنوده بهتری بشنوم من به انها می گویم که یک مهارت و رهبری قاطع و سخت است که مردان موفق را دارا می باشد و میتوان افزایش داد و بالا آورد و احساسات و صمیمیت را و علاقه جنسی را  در آخر من دریافتم که این راه حل نزدیک کردن شرعی و استفاده از سوالات استنثایی (دی شازر۱۹۹۸) مفید و سودمند هستند برای آسیایها .
 من عقیده دارم که این نظریه هم همچنین می تواند سودمند باشد برای تمرین و تجربه مشاورین در آسیا برای خواندن در آسیا که آروز دارند تا به سفر آموختن در ایالات متحده من پیشنهاد می کنم بیشترین روش و راه ارزش اثر بخشی است .
دیر سایت و بی سایت برای پیمان ازدواج با خانواده و آموزش زوجین (CMFCE)
امکان دسترسی و قابلیت نزدیکی مقاله و گفتار ها . تحقیقات و پروژهش متدوال و رایج و مراحال منابع و آموختن هنر می سازد این رایک منابع و سرمایه عالی و ممتاز برای اموزش زوجها . من همچنین قویا توصیه می کنم توجه کردن به کنفرانس سالانه ( CMFCE)برای کسب کردن تجربه آموزش زوجها مناسب و مفید و پتاسیل ذخیره کردن فرصتها برای آموزش بعدی و آینده در میان کاربران شبکه. در خاتمه آموزش ازدواجی بسیار با کیفیت در مان ونظارت و قویاً مورد نیاز هستند در همه ملتهای آسیا . متخصیصن و کارشناسان غربی و تجربه و ازمایش هستند اغلب خوش آمد گفته و احترام گذاشته می شود  این هست این وقت خیلی برانگختن و تحریک کردن در چیزی که ما نیازمندیم که تهیه ومهیا کنیم .آموزش و مشاوره  برای فراگیران آسیایی و کمک به زوجهای آسیای که دارند ازدواجهای سالم و محبت آمیز بیشتر دوست دارند خانه ها را برای بچه هایشان به منظور تقسیم کردن چیزی که ما می دانیم با مردم از فرهنگها و تمدنهای مختلف ما می توانیم ادامه دهیم به رشد کردن و سرشار کردن زندگی با چشم اندازی سودمند آموزش ازدواجی است خیلی بیشتر از آموزش  به جا و به موقع مهارتهای ساختمان دوستانه – مدیریت – ناسازگاری اختلاف ساز و ازدواج های سالم خانوادگی در تغییر سریع امروز دنیا ما بایستی همچنین آدرس و نشانی ارزشها و عقاید از قبیل تعهد بخشش مسئولیت خود انعکاسی فداکاریها و رضایت که ببینند که خوب وبودن دیگران هستند مهم مانند خودمان بهترین برنامه تمرینات در غرب که شامل توجه کردن به اجزایی تشکیل دهنده یک ازدواج سالم ( مدیریت ناسازگاری و اختلاف حفظ و نگهداری نکات مثبت تعهد و فداکاری و کارکترهای ساختن و ببینید مارکمن و هال فورد ۲۰۰۵  که به نظر می رسد با شد یک حالت خوب برای سیستمهای خدمت رسانی آسیایی و زوجهای آسیایی نهایتا من عقیده دارم که برای موثر بودن در منتشر کردن و پخش آموزشهای  ازدواج به آسیایی ها .
ما بایستی باشیم دلسوز ما هستیم محافظان خواهران و برادرانمان وقتی مردم نیازمند حس همدردی و دلسوزی مان هستند تلاش و کوشش مان همیشه و قابل توجه می توانیم داشته باشیم اثرات ماندنی و طولانی .

 

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه ۳٫۶۷/۵ (۷۳٫۳۳%) ۶ امتیازs بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه   جنین شناسی یکی از چالش برانگیز ترین دروس علوم پایه است که مطالعه آن خود چالش های خاص خود را دارد. […]

  خواص آلو برای دیابت چست؟

  خواص آلو برای دیابت چست؟ ۲٫۶۷/۵ (۵۳٫۳۳%) ۳ امتیازs خواص آلو برای دیابت چست؟ امروزه می‌توان با مصرف بسیاری از میوه‌ها از مصرف داروهای شیمایی تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود چرا که افرادی که دارای دیابت هستن با مصرف قرص و داروهای شیمایی […]

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !!

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !! ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اگر لبخند می‌زنید، هر چه لبخندتان صادقانه تر و بزرگتر باشد، زیباتر به نظر خواهید رسید. و به همین ترتیب شخص دیگر هم می‌تواند بیشتر جذب شما شود .

  خرید کفش اسپرت مناسب

  خرید کفش اسپرت یکی از مهمترین بخش‌های خرید هر فردی است. چرا که یک کفش مناسب باعث داشتن پاهای سالم و درنتیجه انجام اقدامات سریع‌تر به سمت رویاها می‌شود. درست است که مراجعه به مراکز خرید شاید اولین گزینه‌ای باشد که به ذهن می‌رسد اما […]

  عناوین شغلهای پردرآمد دنیا و ایران

  متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشین/ تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۲۴ ارزش مشاغل مرتبط با یادگیری ماشین، حدود ۳۱ میلیارد دلار باشد. این گفته به معنای آن است که طی یک دوره زمانی شش ساله، نرخ رشد سالیانه این حوزه بیش از ۴۰ […]

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas در این مقاله به بررسی و معرفی GTA San Andreas و Tekken 3  می‌پردازیم که محال است هیچ گیمری نامی از این دو بازی نشنیده باشد. این دو بازی در هنگام عرضه در زمان خود توانستند رکوردهای فروش بازی را جا بجا کنند و به شاهکارهای فراموش‌نشدنی تبدیل شوند که به دلیل استقبال فراوان […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi