جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

آشنایی با اصول بهداشت، تغذیه و ورزش ۲

785

بازدید

جهت دختران ۱۰ تا ۱۴ سال
 
 
مقدمه :
تغذیه مناسب یکی از ارکان سلامت ونشاط نوجوانان می‌باشد و با توجه به اهمیت خاص سلامت نوجوانان و جایگاه مهمی که این گروه درخانواده و جامعه دارند لازم است به انتخاب موادغذایی مناسب ، زمان و میزان مصرف و سن تغذیه آنها توجه کافی مبذول شود و توجه بدان حائز اهمیت است و این دلایل عبارتند از :
_ کودکان و بخصوص نوجوانان و جوانان بدلیل آنکه در مرحله رشد سریع قرار دارند نیازهای تغذیه ایشان اهمیت خاصی دارد و هرنوع اختلال درتغذیه آنان پیش آید می‌تواند موجب وارد آمدن لطمات شدیدی به رشد آنها شود.
۲_ عوارضی که به علت عدم رعایت اصول بهداشت و تغذیه غلط درسلامت نوجوانان ایجاد می‌شود چنانچه به سرعت درمان نشود جبران ناپذیر بوده و ممکن است تا آخر عمر گریبان گیر آن باشد
۳- نوجوانان درمرحله یادگیری سریع هستند و تغذیه نامناسب یادگیری و حافظه آنها را کاهش می‌دهد و خسارت عظیمی به سلامت جامعه می‌رساند.
۴_ نوجوانان آسیب پذیرترازبزرگسالان هستند و اختلالات تغذیه‌ای موجب کاهش قدرت ایمنی آنان شده و آنها را بیمارو ناتوان خواهد ساخت .
امروزه بهداشت و سلامت نوجوانان یک اولویت ملی دربسیاری ازکشورهاست بخصوص جنس مونث آن می‌باشد ودولتها و جوامع بین‌المللی باید سلامت مادران و کودکان و بخصوص نوجوانان رادربالاترین اولویت‌های خود قراردهند و باید مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه کافی و و مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر درجامعه و درسطح وسیع تر فراهم نمودن امکانات آموزشی توجه داشته تا سطح آگاهی خانواده ها را بالا ببرند. درتحقیقی که من به مدت ۴ سال داشته‌ام متوجه شدم ۸۰ %  دختران توجه بیشتر به اندام و تغذیه داشته‌اند ولی فقرمالی – عدم آگاهی خانواده‌ها- عدات بد خانوادگی باعث شده است که از تغذیه نامناسب برخوردار باشند.
و استفاده از روش‌های مناسب دراین زمینه می‌تواند مفید و موثر باشد و البته بدیهی است که در بکارگیری این روش‌‌ها اطلاع قبلی والدین و کسب مجوز از ایشان ضروریست و الزامی خواهد بود . ترکیب جمعیت کشور ما درحال حاضر بسیار جوان است و نزدیک به ۶۰ درصد جمعیت ایران کمتر از ۲۴ سال بوده و بدلیل عدم آگاهی آنها ممکن است که در معرض اصطلاحات و آموزه‌های غلط قرار گیرند که باید در این زمینه اقدامات بیشتری کودتا نسل‌های بعد اثرات خوب آموزش مفید و بهداشت و تغذیه‌ای مناسب را تجربه کنند.
تغذیه
 آشنایی با نحوه انتخاب مواد غذایی مناسب ،زمان و میزان مصرف و سن تغذیه دردوران بلوغ غذاهای آن دوره با دوران دیگر زندگی ما فرق می‌کند چون بدن به نیروی بیشتری نیاز دارد ولی چنین افراد با پرخوری باعث افزایش وزن بدن خود شده و چاق می شوند و باید همیشه درحال رژیم باشند و غذا کمتر بخورند .
تغذیه دردوران نوجوانی و بلوغ اهمیت زیادی دارد زیرا نوجوانان و جوانان بدلیل سوخت وساز بالای بدن و فعالیت زیاد به انرژی بیشتری نیاز دارند . و باید گفت که تغذیه باید درست و مناسب باشد و تمام مواد لازم به بدن برسد ، نه نیازی به پرخوری هست و نه احتیاجی به رژیم گرفتن می باشد .
دردوران عادات ماهانه تغذیه خاصی توصیه نمی شود و استفاده از غذای خانواده مناسب است ولی باید توجه داشت یکی از چیزهایی که باید دردوران عادات ماهانه کمتر مصرف کنید نمک است و غذاهای که دارای کافئین هستند خودداری کنیم .
بهتر است معده زیاد پرو سنگین نباشد غذا در ۵ تا ۶ وعده
–     ولی سبک تر خورده شود که خود برای مدت طولانی گرسنه نماند و انرژی داشته باشد و زود خسته نشود .
–    در دوران عادت ماهانه از غذاهای نفخ دار استفاده نشود و غذاهای که شامل چربی‌ها ، مواد قندی و نشاسته و پروتئین هستند ، استفاده شود البته مصرف زیاد قندهای ساده مثل نوشابه‌های گازدار، شکلات و سایر موادی که فقط انرژی زا هستند و ارزش غذایی ندارند محدود شود و به جای آنها از مواد نشاسته‌ای مانند برنج ، سیب‌زمینی استفاده شود .
«بهداشت ورزش»
آشنایی با تغذیه و نوع فعالیت بدنی
ورزش برای تندرستی و شادمانی جسمی و روانی افراد به خصوص نوجوانان موثر و ضروری است شاید بتوان گفت که ورزش یک راه بسیار خوب برای مبارزه با سستی و تنبلی است که از طرفی دوران بلوغ «مرحله ی جهش» است به این جهت دختران و پسران نوجوانی که ورزش و فعالیت بدنی جسمی بخش مهمی از برنامه آنها را تشکیل می‌دهد و بسیاری ازمسائل نوجوانان دراین سنین از قبیل رفتارهای تند، پرخاشگرانه ، کمرو ، گوشه گیری و اعتماد به نفس پایین داشتن را به وسیله ی شرکت درورزش‌های ، گروهی – فردی می‌‌توان کاهش داد.
ورزش مناسب باعث می شود که نوجوانان دربرابر مشکلات زندگی صبرو تحمل بیشتری داشته باشند اگر نوجوانان بطور منظم شروع به تمرینات بدنی نمایند و به ورزش کردن عادت کنند بربیماری‌های ازجمله «دردهای ناشی از ضعف عضلات و پوکی استخوان »مبتلا نخواهند شد . دردوران عادت ماهانه نیز انجام ورزش های سبک برای دختران و بانوان مانعی ندارد بلکه می تواند تا حدودی مشکلات جسمی و روانی این دوره را تسکین می کنند
بنابراین والدین ، مربیان به دختران نوجوان توصیه  کنند که ورزش و تمرینات سبب نشاط و سلامتی جسمی و روانی آنها خواهد شد و نوجوانان باید بدانند که دربرنامه روزانه خود فعالیت های بدنی را قرار دهند تا از لحاظ بدنی ، تناسب اندام و آمادگی جسمانی از سلامت  بهتری برخوردار باشند . و بسیاری از مسائل روحی نوجوانان از جمله رفتارهای تند و پرخاشگری و….. بوسیله شرکت درفعالیتهای ورزشی کاهش می یابد .
 تغذیه
خوردن شیر و سایرلبنیات برای رشد بسیار لازم است و انسانها باید همیشه صبحانه بخوردند و همچنین مقداری میوه و سبزی تازه بخورند و شیرینی و نمک و چربی زیاد مصرف نکنند و برای هضم بهترغذا به نکات زیر توجه کنند .
–        درهنگام خوردن غذا راحت و شاد باشند
–        با عجله غذا نخوردند
–        درموقع غذا خوردن کمتر آب بخورند
–        و بعد از غذا خوردن نباید بدوند «دویدن»
و منابع غذایی که دسترسی به آنها امکان پذیر و آسان است و با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم دربرنامه غذایی روزانه کودک از این مواد به مقدار کافی استفاده کنیم .
 
ویتامین «د» درموارد زیر یافت می‌شود:
روغن جگر ماهی cop   ، ماهی‌های روغنی و همچنین نورآفتاب به مدت نیم ساعت درروز درمعذض آفتاب قراربگیرند .
ویتامین ‌«آ»  :
ویتامین آ دررشد تاثیر قابل توجهی دارد و کمبود آن درنوجوانان به رشد آنها لطمه وارد می‌کند و منجر به کوتاهی قد‌آنها خواهد شد تخم‌مرغ ، شیر، لبنیات ، جگر، کره حیوانی ، طالبی ، هویج ، گوجه فرنگی‌ بهتر است این مواد بصورت تازه و کاملا شسته شده باشد ودراختیار نوجوانان قرار بگیرد .
 
مواد پروتئینی :
ازدومنبع حیوانی و گیاهی هستند . مانند گوشت گوساله و گوسفند ، ماهی ، دل و قلوه و مغز نان وشیر و لبنیات و تخم مرغ می‌باشد پروتئین های گیاهی از لحاظ کاربردی دربدن ضعیف‌ترند . مثل عدس ، گردو، نان کنجدی‌ البته نوجوانان که درحال رشد هستند و نیاز به پروتئین بیشتری دارند باید مقدار بیشتری پروتئین حیوانی دربرنامه ی غذایی روزانه ی خود بگنجاند .
کلسیم و فسفر :
کلسیم و فسفر املاحی هستند که ماده اصلی استخوانها را تشکیل می‌دهند و دردوران رشد و بلوغ اگر به میزان کافی مصرف نشوند دررشد آنها اختلال ایجاد شده و روند رشد به خوبی و بطورکامل انجام نخواهد شد و منبع غذایی آن شیر ، لبنیات ، حبوبات و غلات هستند شیر بهترین منبع کلسیم و فسفر است چون شیر دارای ویتامین است و نسبت کلسیم و فسفر درشیر مناسب است و لاکتوز (قند شیر) نیز به جذب کلسیم کمک می کند مصرف روزانه  2  لیوان شیر برای نوجوانان ضروریست .
کلام آخر:
بزرگترین آرزوی هرپدرو مادری این است که کودک و نوجوانشان ازرشد طبیعی برخوردار باشد و سالم و با نشاط باشد و از آسیب بیماریها درامان بماند این آرزویی کاملا طبیعی است و به امید آن روز که تمام کودکان و نوجوانان درسراسر جهان از بهداشت و تغذیه‌ای مناسب و از امکانات ورزشی مطلوبی برخوردار باشد .
دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  قوانین بازی بولینگ

  ورزش بولینگ چیست؟ بولینگ بازی ‌ای با قدمت بسیار است که از زمان های دور تا به حال یکی از محبوب ترین بازی ها بین مردم نقاط مختلف جهان بوده است. توپ و پین های بازی بولینگ را در آرامگاه پادشاه مصری ای که […]

  چگونه با شنا لاغر شویم ؟

  شما با دست ها و پاها روی آب شناور می شوید و با استفاده از ماهیچه های پشت تعادل خود را حفظ می کنید. علاوه بر آن اگر از ورزش های هوازی دیگری چون کاردیو، پیاده روی و دو خسته شده اید، می توانید […]

  ۲۵ تاکتیک بازی شطرنج

  ۲۵ تاکتیک بازی شطرنج ۳٫۲۶/۵ (۶۵٫۱۴%) ۳۵ امتیازs فراگیری اصول بازی شطرنج ارتقای سریع سطح توانایی از یک بازیکن مبتدی به یک بازیکن پیشرفته و حرفه ای را در پی داشته و دستیابی به مهارت های فنی این بازی را میسر می گرداند؛

  مزایای پیاده روی بمنظور لاغری شکم

  شاید داشتن شکمی صاف و بدون چربی‌های انباشته برای بسیاری افراد آرزوی دست نیافتنی باشد. اما واقعیت آن است که آب‌کردن چربی‌های انباشته شده شکم و لاغری شکم با داشتن یک رژیم غذایی اصولی، معتدل و همیشگی و سی دقیقه تا یک ساعت پیاده‌روی […]

  اگر قصد انجام ورزش در تابستان را دارید …

  وقتی نوبت به عرق کردن در گرمای تابستان می رسد، اشتباهات رایج در نهایت منجر به مشکلات خطرناکی می شود.

  ۲۵ مهارت پیروزمندانه در شطرنج

  ۲۵ مهارت پیروزمندانه در شطرنج ۴٫۱۶/۵ (۸۳٫۱۶%) ۱۹ امتیازs ۱- مهره های خود را هر چه سریعتر گسترش دهید آنچه در شروع بازی شطرنج مهم است، گسترش مهره ها به بهترین محل ممکن و قلعه گرفتن شاه است. گشایش زمانی کامل می شود که […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi