نوار
تبلیغات
جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تبلیغات کاپریلانوار


نیازی نیست که آدم تازه‌ای شوید، تنها باید هنگام برخورد با دیگران، رویکردها و قابلیت‌های خود را تغییر دهید. فراموش نکنید که الگوهای رفتاری ما در طی سالیان درازی شکل گرفته‌اند و تغییر دادن آنها نیازمند زمان است.
کتاب صوتی " روش‌های بازکردن سرِ صحبت و دوست‌یابی" اثر " دان گابور" را از نوار دانلود کنید و گوش دهید.

دانلود کتاب صوتی" روش‌های بازکردن سرِ صحبت و دوست‌یابی " از اینجا


سلاحهای شیمیایی

سلاحهای شیمیایی
امتیاز به این مطلب!

846 views

بازدید


«اللهم و امزج میاههم بالوبا ء و اطعمتهم بلادواء»1
امام سجاد (ع) می فرمایند:
« خداوندا آبهای دشمنان کافر را به وبا و غذاهایشان را به بیماریها آمیخته و مخلوط کن»
مقــدمه
پس از بیان بحث آخرین فرق بین جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی که در آنجا گفته شد که مسلمانان حق دارند در مواقع اضطرار و در هنگام دفاع از سم به عنوان یک سلاح بازدارنده علیه دشمن استفاده نمایند، لازم بود این مسئله با توجه به ساخته شدن سلاحهای پیشرفته امروزی و به وجود آمدن سلاحهای کشتار جمعی مثل سلاحهای شیمیایی و میکروبی بیشتر مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد. و چون که عوامل شیمیایی جدید شبیه مواد سمی قدیم هستند ولی با توان قدرت کشندگی و امحاء بیشتر که با تجهیزات پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند و می توان با کمک این تجهیزات در مدت کوتاهی منطقه وسیعی را آلوده ساخت و موجب از بین رفتن انسانها، حیوانات و گیاهان بسیاری شد. البته هدف ما در این فصل تاکید و ترغیب بر استفاده از این سلاحها علیه دشمن نیست. چرا که اسلام به عنوان یک اصل ، با به کارگیری هر وسیله ای که موجودات زنده اعم از انسان ، حیوان و گیاه را خصوصاٌ در سطح وسیع و گسترده، به خطر بیندازد شدیداٌ مخالف است . ولی از طرفی برای
حفظ جان و ناموس  مسلمانان و حراست از سرزمینهای اسلامی و حفظ شعائر دین و حکومت اسلامی بسیار ارزش قائل است و به مسلمانان دستور می دهد که در مقابل هر گونه اقدام دشمن که به قصد تعرض و تجاوز به موارد فوق صورت می گیرد، قیام نموده و جلوی تهاجم و تعدی او را بگیرند.
در این فصل بحث خواهیم نمود که آیه استفاده از سلاحهای شیمیایی به عنوان یکی از آخرین حربه ها، جهت دفع حمله کفار جایز است و یا اگر دشمن از چنین سلاحهایی استفاده کرد، مسلمانان حق مقابله به مثل دارند، یا اینکه اصلاٌ مسلمانان به هیچ وجه اجازه استفاده از چنین سلاحهایی را نخواهند داشت، و باید هنگام دفاع فقط بوسیله سلاحهای کم خطر تر و متعارف با دشمن به جنگ بپردازد، اگر چه نتوانند به وسیله این سلاحها حمله دشمن را دفع و جلوی ادامه تجاوز و تعدی او را بگیرند؟ و اگر چه دشمن از سلاحهای شیمیایی و میکروبی علیه مسلمانان استفاده کند؟

الف: تعریف اصطلاحات شیمیایی و میکروبی:
۱-    عامل شیمیایی: ترکیب های سمی و خطرناکی هستند که بر اثر خصوصیات شیمیایی خود موجب مرگ و یا آسیب انسان وسایر موجودات زنده شده و محیط را آلوده میکنند ومی توانند به صورت مواد جامد، مایع و گاز ساخته شوند. وسایل کاربرد این مواد راسلاح شیمیایی می خوانند. ۱
۲-    سلاحهای بیولوژیکی (میکروبی):  سلاحهای بیولوژیکی اصولاٌ سلاحهایی هستند که زیست موجودات زنده، اعم از انسان ، حیوان یا گیاه را در معرض خطر قرار می دهند. عناصر بیولوژیکی ، خود موجودات زنده ای می باشند که قابلیت زایش وتزاید آنها بسیار سریع است و انواع زیانبار آنها عبارتند از : عناصر سمی ، عناصر ناتوان کننده، ویروسها ، میکروبهاو بیماریهای قارچی.
البته لازم به تذکر است که اگر چه بعضی کشورها مثل آمریکا از سلاحهای بیولوژیکی در جنگ استفاده کرده اند ولی در جنگهای معاصر از سلاحهای بیولوژیکی ، بر عکس سلاحهای عامل شیمیایی دیگر به جزء آنها در خاتمه جنگ مورد مطالعه قرار گرفته و یا آماده  استفاده گردید، در مجموع کاربرد عوامل شیمیایی در جنگ اول منجربه مسدوم شدن   000/200/1 نفر و کشته شدن۰۰۰/۱۰۰نفر شد.
پس از خاتمه جنگ جهانی اول اکثر کشورهای جهان بخصوص کشورهای درگیر به تحقیقات تولید و نگه داری عوامل شیمیای و همچنین توسعه کمی و کیفیت جهیزات آفندی  و پدافندی پرداختند که این روند تا زمان حال همچنان ادامه دارد. در سال ۱۹۲۵ در کنفرانس خلع سلاح ژنو، پروتکلی به امضاء اغلب کشورهای جهان رسید که درآن تولید سلاحهای شیمیایی منع شده بود. اما این پروتکل نتوانست مانع از بکار گیری عوامل شیمیای شود. به طور مثال در سال ۱۹۳۶ ایتالیا در اتیوپی از عامل خردل استفاده نمود. همچنین در سال ۱۹۳۷ ژاپن علیه چین، از عوامل شیمیایی استفاده کرد.
در طول جنگ جهانی دوم، علی رغم وجود امکانات و دستیابی اکثر کشورهای در گیر به عوامل شیمیایی از این مواد در جنگ استفاده نشد و شاید بتوان گفت یکی از دلایل عدم بکارگیری این عوامل ترس از مقابله به مثل بوده است.
بعد از جنگ جهانی دوم نیز در مواردی از سلاح های شیمیایی استفاده شد که می توان به استفاده از عال چند گیاه در ویتنام توسط آمریکا و همچنین عاملی به نام باران زرد توسط ارتش سرخ در افغانستان اشاره کرد. رژیم متجاوز از عراق از ابتدای جنگ به طور پراکنده از عوامل شیمیایی علیه ما استفاه می کرد امااز عملیات خیبر به بعد تا پایان جنگ در مناطق عملیاتی و شهری به طور گسترده از این عوامل بهره جست.
عراق ابتدا از عوامل شیمیایی در مناطق عملیاتی استفاده می نمود ولی به تدریج به دلیل ضعف قوای نظامی اش در مقابله با نیروهای پرتوان اسلام جهت پوشش شکست های خویش در مناطق عملیاتی و فشار بیشتر بر مردم و دولت اسلامی ایران، شهرهای مسکونی را نیز مورد تهاجم قرار داد. ۱
ما در صفحات بعد در رابطه با استفاده رژیم عراق از عوامل شیمیایی توضیحات بیشتری خواهیم داد.

مسلماً اگر کشورهای دیگر، خصوصاً کشورهای قدرتمند و سلطه گر جهان و به تعبیر دیگر کفار و مشرکین به سلاح های شیمیایی و میکروبی مجهز نبودند، ضرورتی هم ایجاب نمی کرد که جمهوری اسلامی ایران به این سلاحها مجهز شود، و این به دلیل خطرناک بودن و غیرقابل کنترل بودن این سلاح ها می باشد و اینکه اسلام برای حیات انسان ها، حیوانات و حتی محیط زیست اعم از درختان، گیاهان، آب هوا، ارزش قائل است و از بین بردن هیچ موجود زنده ای را جایز نمی داند مگر اینکه مصلحت اقتضا کند و یا ضرورتی ایجاب نماید.
چنانکه پیامبر اکرم (ص) قبل از آن که عده ای از اصحاب خود را برای شرکت در یک سریه (جنگها و عملیاتی که خود پیامبر (ص) در آن حضور نداشتند) اعزام نمایند، توصیه های ذیل را به آنها می فرمودند:
«سیروا بسم الله و باالله و فی سبیل الله و علی مله رسول الله (ص)، لاتغلّوا و لاتمثلوا؛ ولاتغدروا؛ ولاتقتلوا شیخاً فانیاً ولاصبیّا ولا امرأه؛ ولا تقطعوا شجراً إلا أن تضطرُّوا الیها.» 2
«با نام و کمک خداوند و در راه خداوند و بر دین و طریقه رسول خدا (ص) حرکت کنید و خیانت و کینه توزی روا ندارید و از افراد دشمن کسی را مُثله نکنید و خدعه نزنید (عقد و پیمان ها را نقض کنید)، و پیرمردان فرتوت، کودکان و زنان را نکشید، و درختان را قطع نکنید مگر آنکه مجبور شوید.»

دانلود کتاب

مطالب مشابه با این مطلب

  راهنمای تست خرید خودرو کارکرده

  راهنمای تست خرید خودرو کارکرده/ راهنمای تست خرید خودرو کارکرده/ اصولا در بازار خودرو و نمایشگاه داران خودرو ، به خودرویی که کارکرد ۸۰ کیلومتر و یا کمتر را داشته باشد ، خودروی صفر می گویند ، حال اگر خودرویی بیش از این میزان […]

  ماشین صفحه تراش

  مقدمه آشنائی با هر دستگاه وماشین برای کاربران وتکنیسین های تعمیرات ومهندسین یکی از ضروریات است.    درصورتی که کاربران با دستگاه وامکانات آن آشنائی کافی ولازم راداشته باشند بر بازده آنان وافزایش راندمان کاری تأثیر بسزائی خواهد داشت . همچنین آشنائی کافی برای […]

  لعابکاری روی فلز -بخش۲

  زنگ زدائی۱ ( اسید شویی ) شستشو با اسید ( زنگ زدائی ) به منظور زدودن زنگ زدگیهای موجود در سطح قطعات بعد از مرحله چربی زدائی و همزمان زبر نمودن سطح ورق صورت می گیرد . ناهمواری سطح ورق به ویژه برای لعابکاری […]

  لعابکاری روی فلز -بخش۱

             لعاب فلز     مقدمه     پیشرفت صنعت لعاب مرهون عوامل متعددی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود : ۱ ) تولید ورق های سردنورد ویژه لعابکاری در دنیا و اخیراً در ایران . ۲ ) استفاده از […]

  شرکت صنایع مس ایران

  مس یکی از فلزاتی است که از سالیان دراز به میزان بسیار زیاد مورد استفاده قرار گرفته است. ۸۵ تا ۹۰ درصد مس مصرفی از طریق استخارج معادن مس حاصل می‌گردد. با پیشرفت صنایع الکترونیک در قرن جاری مصرف و اهمیت مس رشد چشمگیری […]

  گاز طبیعی وشاخه های اصلی این صنعت – بخش۳

  انتشار ترک در لوله‌های PE : در لوله‌های PE مسئله انتشار و توسعه ترک به لحاظ ساختار مولکولی پلی‌اتیلن مطرح می‌باشد . پلی‌اتیلن با دانسیته بالا بیش از ۹۰% حالت تبلور و کریستال دارد و بنابراین آمادگی و استعداد اولیه برای رشد و گسترش […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.

دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد