جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تربیت بدنی۲

521

بازدید

سازمان بهداشت جهانی اخیراً مقادیر جهانی بیماری ایجاد شده از ۲۲ عامل خطرساز که شامل بی تحرکی بدنی نیز میباشد را مورد ارزیابی قرار داده است.نتایج این تحقیق در گزارش بهداشت جهانی سال ۲۰۰۲ منتشر شده .

مشخص است که بی تحرکی بدنی مشکل بهداشتی عمومی عمده ای میباشد که تعداد بسیاری از مردم را در تمام نقاط جهان مبتلا کرده …..

است.اقدامات موثر بهداشت عمومی به صورت فوری برای ترویج انجام فعالیت بدنی و بهبود بهداشت عمومی در سراسر نقاط جهان
مورد نیاز است.

فعالیت بدنی و افراد مسن

برای مردم در تمام سنین فعالیت بدنی باعث بهبود کیفیت زندگی به طرق مختلف می شود.فواید جسمی شامل بهبود و افزایش
تعادل،قدرت،هماهنگی،انعطاف پذیری و تحمل میباشد. فعالیت بدنی باعث بهبود بهداشت روانی،تنظیم حرکتی و عملکرد تشخیص نیز
میشود.

شیوه زندگی فعال باعث میشود افراد مسن دوستان جدیدی پیدا کنند.در شبکه اجتماع باقی بمانند و با سایر مردم در سنین مختلف تعادل
داشته باشند و انعطاف پذیری،تعادل و قدرت عضلانی را بهبود می بخشد که میتواند از افتادن جلوگیری کند که علت عمده ناتوانی در
 افراد مسن میباشد.مشخص شده که شیوع بیماریهای روحی و روانی در افرادی که از نظر جسمی فعال هستند کمتر است.

از فوائد فعالیت بدنی حتی در صورتی که دیر نیز شروع شوند می توان بهره برد.بیماریهای شایع سالمندان شامل بیماریهای قلبی
عروقی،آرتریت،استئوپروز و فشار خون بالاست.با وجود اینکه فعال بودن از اوان جوانی میتواند از بسیاری بیماریها جلوگیری کند ولی
فعالیت منظم میتواند از ناتوانی و درد ناشی از بیماریهای فوق جلوگیری کند.

فعالیت بدنی میتواند در درمان بیماریهای مغزی مثل آلزایمر ئ افسردگی کمک کننده باشد.جلسات ورزشی سازماندهی شده متناسب با
سطح آمادگی فرد،یا پیاده روی ساده میتواند شانس یافتن دوستان جدید و داشتن ارتباط با جامعه و کاهش احساس تنهایی روحی و روانی
لازم هستند افزایش می دهد.

همانگونه که برای سایر سنین مطرح است سالمندان میتوانند با مشارکت در فعالیت بدنی از آن لذت ببرند.هرکس با موقعیت یا ناتوانی
خاص که میتواند توانایی وی را در فعال بودن تحت تاثیر قرار دهد باید قبل از انجام فعالیت بدنی با پزشک مشاورت کند.پیاده
روی،شنا،نرمش وکشش،باغبانی، رقص،گردش و دوچرخه سواری بهترین فعالیت برای سالمندان میباشد.

تعداد افرادی که بالای ۶۰ سال سن دارند تا۲۰ سال آینده دو برابر میشود.بیشتر آنها نیز در کشورهای در حال توسعه خواهند بود.کاهش و
به تأخیر انداختن ناتوانی مربوط به سالمندی یک مساله عمده در بهداشت عمومی است و فعالیت بدنی میتواند نقش مهمی را در ایجاد و
حفظ سلامت در تمام سنین داشته باشد.
 
 12راه سلامتی بهتر***

۱٫ کلسترول خود رو چک کنید. کلسترول بالا اولین عامل مرض های قلبی است.

۲٫ میوه و سبزیجات بیشتری نوش جان کنید. حداقل پنج بار در روز میوه و سبزیجات نوش جان کنید که باعث کاهش سرطان و مرضهای دیگه میشه.

۳٫ اگه سیگاری هستید, ترکش کنید.
 
۴٫ برای خانمهای ۲۰ به بالا, هر ماه سینه خود رو چک کنید. این اولین قدم برای یافتن سرطان سینه است. خانمهای بین ۲۰ تا ۳۹ هر سه سال, و خانمهای ۴۰ به بالا, هر سال باید آزمایش کلینیکال رسمی بشند. با دکتر خود مشورت کنید.

۵٫ حبوبات بیشتری نوش جان کنید. مقدار پیشنهاد شده سه بار در روزه که جلوگیری از مرضهای قلبی, قند, گوارشی و غیره میکنه.

۶٫ از “سوی” (چاشنی چینی یا ژاپونی مرکب از لوبیای جوشانده وشیر) پرهیز نکنید. “سوی” کلسترول بد (ال دی ال) رو پایین میاره.

۷٫ مصرف الکل خود رو پایین بیارید.

۸٫ حتما از دکترتون بخواهید که برای مرض قند “نوع ۲”, شما رو آزمایش کنه.
 
۹٫ قدرت مغز و فکری خود رو زیاد کنید. طبق آخرین تحقیقات عصب شناسان, فعالیت های فکری گوناگون قدرت مغز شما رو بیشتر میکنه. مثلا اگر کار شما با ریاضی و کامپیوتره, حتما مطالعه غیر کامپیوتری داشته باشید. (مثلا وبلاگ خوندن)

۱۰٫ غذا کمتر نوش جان کنید و به اندازه بخورید.

۱۱٫ کلسیم بیشتری به بدن خود برسونید. محخصوصا خانمها که خدای نکرده پوکی استخوان نگیرند.

۱۲٫ استرس رو از خود دور نگه دارید. ورزش و عبادت (مدیتیشن) رو از یاد نبرید.

حالت بدن در خواب*

امشب میخوام ببینم به چه حالتی میخوابم. به پهلو, روی شکم, یا به پشت…

طبق مقاله ای از طرف اداره مشورت و ارزیابی خواب در انگلیس, حالتهای بدنمون در خواب شخصیتمون رو نشون میده.

به پهلو و دستها به طرف پایین بدن: آسان گیر

به پهلو و دستها به جلوی بدن: بدگمان, غرغرو و عیبجو

به پشت و دستها به طرف پایین بدن: آرام, محتاط…

به روی شکم و دستها دور سر: گروه جو, پوست کلف, انتقاد رو دوست نداره

حالت بچه در رحم: حساس

به پشت و دستها بالای سر: شنونده های خوب, بعضی وقتها خجالتی

ویتامین های لازم

الیگو المانها

در کودکی

در نوجوانی

در میانسالی

در ورزشکار

در پیری

در دوره نقاهت

محل غذائی حاوی الیگوالمانها

     
از پا در آمده ، خالی از انرژی، خم شده بر زانو ها … خستگی تهدید می کنـد.
ضعف ناگهانی ، روحیه ی پایین و . . .  چرا ؟
عدم شور وانرژی ، کسالت و . . .  چه باید کرد ؟
انواع مختلف ویتامین  های به شکل اولیگو ، کوکتل های انرژی زا ، استراتژی ضد خستگی و ضد افسردگی هستند .
اگر برای برخی یک خواب و استراحت زیاد کافی است تا انرژی معمول خود را باز یابند ، برای برخی دیگر ، بازیابی انرژی وشادابی اولیه بسیار دشوارتر است .
در موقعیت های تهدید آمیز و خارج از وضعیت های آسیب شناسی کـه قـرار گر فتن تحت معالجه ی پزشکی را ایجاب می کنند ، کمبود ویتامیـن ها ، مواد معدنی و اولیگو – المان ها در افـراد مختلف متنوع است . تغذیه متعادل و مکمل های تغذیه ای کمک می کنند تا این کمبـود ها را موقتا بر طرف کنیم
 

 ویتامین های لازم برای بدن  
ویتامین ( ث) ، به اعلا درجه ، ویتامین انرژی است . این ویتامین محرک عصبی و ماهیچه ای وضد اکسیدان ( اکسیده شدن ) است و نه فقط به ما روحیه و نشاط می دهد ، بلکه بـا تقویت سیستم دفاعی بـدن از ما در برابر تهاجمات خارجی و عفونت ها محافظت می کند . ویتامین ( ث ) بسیار حساس است و به آسانی در هـوای آزاد یـا بـا پختن از بین می رود ، بنابراین سعی کنید میوه ها و سبزی های خام مصرف کنید .
ویتامین های گروه (ب) با منظم کردن تولید انرژی سلولی و همگون سازی مـواد مغذی کمک می کنند تا در برابر خستگی و حالت های عصبی مبارزه کنیم . ویتامین ( E ) از پیری زودرس اندام های بدن جلوگیری می کند . این ویتامین ضـد اکسیدان ، با سلنیوم همراه شده و بر ضد  رادیکال های آزادی عمل می کند که همـواره ساختارهای بدن و عملکرد های فیزیکی را تخریب می کنند

 
 اولیگو- المان ها ، لازم برای بدن اما به مقدار کم
 
اولیگو – المان ها همانطور که از اسمشان پیداست،عناصری شیمیایی هستند که وجودشان به مقدار کم برای عملکرد اندامهای بدن لازم و ضروری است. یک موقعیت خاص می تواند موجب کمبود این مـواد شود .برای مثـال حاملگی یا خون ریزی زیـاد، ذخایر آهـن بـدن را کاهش  می دهند ، اسهال می توانـد باعث از دست رفتن مقدار زیادی پتاسیم شود و . . .
اولیگو – المان ها با همراهی یکدیگر موثر هستند ، بنابراین برای کسب نتیجه بهتر ، از ترکیب آن ها استفاده کنید.چند مـورد از اولیگو – کوکتـل  (  ترکیب چند اولیگو  ) هـای سودمند عبارتند از : سلنیوم و روی برای حفظ جوانی ، آهن و سلنیوم برای نگهداری نظـم وشادابی زندگی،منگنز ومس برای محافظت از مفاصل وهمچنین مس ،طلا ونقره برای حفظ شادابی ونشاط

برای هر سن برنامه مصرف الیگو ـ ویتامین های مخصوص همان سن لازم است*

 
 کودک : به منظور داشتن رشدی مناسب و هماهنگ
 
اگر فرزند شما مبتلا به یـک یا چندین مورد از عارضه هائی مـانند دوره های خواب بسیار کوتاه ، اشتهای نا مناسب و دمدمی مزاج ، خستگی و بیماریهای عفونی مکـرر است ، به سرعت اقدام کنید تا از به خطـر افتادن سلامتی کودک جلوگیری بعمل آید .
راه حل : برنامه ی غذایی سرشار از کلسیم و آهـن برای بهبود رشـد استخوانی و بافتی کودک درنظر بگیرید . ویتامین  (  آ  )  بـرای رشد کودک ضروری است اما مواظب باشید بیش از اندازه مصرف نشود . منابع ویتامین ( ث )به کودک کمک می کنند تا در برابـر عفونتها مقاومت کند.

 نوجوان و دانش آموز : به منظور رشد ظرفیت فیزیکی و ذهنی
پدیده هائی چون اختلالات هورمونی و روانی ، خستگی ذهنی و فیزیکی ، تغذیـه نامناسب و خواب ناکافی ، در این دوره از زندگی رایج هستند .
راه حل : برای کمک به نوجوان برای پشت سر گذاشتن این دوره سخت ، مصـرف ویتامین های گروه ب ( ب ۱،ب ۶، ب۸ ) به منظور فعال سازی فرآینـد های انرژی زایی و نیز همگون سازی مناسب قند ها و چربی ها توصیه می شوند ،  ویتامیـن (  ث ) را  فراموش نکنید . این ویتامین برای افزایش جذب آهن که انتقال دهنده ی اکسیژن بـه تمام قسمت های بدن است، لازم می باشد . این برنامه را با مصرف منیزیم  به منظـور تعادل  سیستم عصبی و فسفر به منظور پیشگیری از خستگی مغزی ، کامل کنید .

 فرد چهل ساله فعال : به منظور کنترل اضطراب و حفظ تعادل
برنامه ی کاری فشرده ، زندگی پر فراز و نشیب، سرو صدا ها ، آلو دگی ،خستگی بیش از حد،جا به جایی ساعتی و . . . اگر برنامه ی فعالیت های شمابه این توصیفات شبیه است ، زمان آن رسیده است که باتری های خود را شارژ کنید !
 راه حل : سه ویتامین ضد اکسیدان ( ویتامین های آ ، ای و ث ) برای مبارزه با فزونی رادیکال های آزاد ، سلنیوم اکسیر افزایش طول عمر وروی و منگنز ، فعال کننده های آنزیم های فراوان وتثبیت کننده ی بسیاری از اعمال زندگی توصیه می شوند  .

 ورزشکار : برای بهبود موفقیت های چشمگیر فیزیکی
تمرینـات شدید، به مصرف رساندن تمام انـرژی ، مشکلات از دست دادن آب بدن و . . . از جمله مسائلی هستند که ورزشکاران با آن ها روبرو می شوند . ورزش کردن خـوب است اما می تواند منجر به مصـرف بیش از حد مواد غذایی اساسی به ویژه ویتامینها و مواد معدنی شود .
راه حل : در برنامه ی غذایی ورزشکار ، آهن برای اکسیژن  دهی به ماهیچه ها ، روی وسلنیوم برای دفع سموم ، منیزیم و کلسیم برای جلوگیری از گرفتگی عضلات و سدیم وپتاسیم برای جبران مواد معدنی از دست رفته باید گنجـانده شوند . هم چنین ویتامین های گروه  ( ب ) ، سود منـد برای تمام فعالیت های ماهیچه ای و ویتامیـن (ای ) به منظور افزایش استقامت بدن نیز ضروری هستند .

 فرد مسن : برای حفظ نظم و شادابی  و نشاط زندگی
مشکل افراد مسن معمولا انرژی پایین ، درد های مفاصل ، ضعف بینایی ، از دست دادن خواب واشتها و مشکلات تمرکز و حافظه است . اگر شما جزو این دسته هستید، زمان آن رسیده که سر زندگی و نشاط خود را احیا کنید . 
راه حل : از ویتامین ( آ  ) به منظور حفظ تیز بینی و سلامتی پوست و از ویتامین (ث ) برای تقویت سیستم ایمنی بدن و از ویتامین (  د ) برای تثبیت کلسیم و فسفر در استخوان ها استفاده کنید . ویتامیـن (ای ) ، سلنیوم وروی بهترین سلاح های ضـد پیری هستند . منگنز و مس درد های مفاصل را تسکین می بخشند .

 بیمار در دوره نقاهت : برای بازیابی سلامتی
برای بیمار بستری با وجود ضعف بدنی و درد ، بـازیـابی انـرژی معمول و از سرگیری فعالیت های روزمره با تاخیر همراه است .
راه حل : برای سرعت بخشیدن به گذشت دوره ی نقاهت ، ویتامین ( ث ) مصرف کنید . تحت درمان با مس قرار بگیرید تا افزایش میکروب ها و  باکتری ها را متوقف کرده و تشکیل آنتی کور ها را فعال کند به ویژه هنـگامی که بـا طلا و نقره همراه شـود ( Ag – Au – Cu (  .
 
 اولیگو – المان  ها در چه موادی یافت می شوند ؟   

مس : دل ، جگر وقلوه ، صدف ، سخت پوستان  ( خرچنگ و میگو ) ، غلات کامل ، میوه و سبزی های خشک و کاکائو .
آهن :گوشت ، دل ، جگر و قلوه ، زرده ی تخم مرغ ، اسفناج و جعفری .
منیزیم : غلات کـامـل ، سبزی های خشک ، سبزی های تـازه ، گردو ، فندق و شکلات .
منگنز: غلات کامل ، سبزی های تازه ، میوه های روغنی ( گردو و فندق ) و چای .
سلنیوم: گوشت ، دل ، جگر و قلوه ، ماهی ، غلات ( دانه های گندم ، ذرت و چاودار ) ، مخمر آب جو ، قارچ و سیر .
روی : گوشت ، مرغ ، صدف، تخم مرغ ، شیر ، غلات کامل ، سبزی های خشک ، سبزی های تازه و قارچ .

*داروهای نیروزا – دوپینگ –  و عوارض آن*
پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران
دوپینگ با داروهای معمولی
روش انتخاب ورزشکاران برای آزمایش دوپینگ
قوانین ومجازاتهای دوپینگ
داروهای دوپینگی
علل مخالفت با دوپینگ
رخدادهای مهم در تاریخ دوپینگ
تعریف – تاریخچه

دوپینگ با چای و قهوه و کوکاکولا
نمونه گیری برای آزمایش دوپینگ
دوپینگ خونی
دلیل استفاده ورزشکاران از داروهای ادرار آور
عوارض دوپینگ

تاریخچه –  تعریف
واژه دوپینگ از زبان آفریقای جنوبی مشتق شده است.اشاره به یک نوشیدنی الکلی باستانی دارد که به عنوان محرک در مراسم رقص استفاده می گردید.بتدریج این واژه استقاده گسترده تری کرد و در ورزش امروز به معضلی تبدیل شده است.این واژه در دنیای امروز  به معنای استفاده ورزشکار از مواد یا روش هایی است که به قصد افزایش کارآیی در ورزش انجام می شود.
دوپینگ به معنای استفاده از مواد متعلق به گروه داروهای ممنوع،محدود شده و یا استفاده از روشهای گوناگون غیرمجازی میباشد.به قول خوان آنتونیو سامارانش رییس کمیته بین المللی المپیک،دوپینگ نوعی تقلب است که از جنبه های مختلف منجر به انحطاط و مرگ میشود:

مرگ فیزیولوژیک چرا که دستکاری غیرقانونی در فرایند طبیعی باعث تغییرات شدید و گاهاً برگشت ناپذیری در بدن میشود.
مرگ جسمی نظیر برخی موارد اسف بار مرگ ورزشکارانی  که در سالهای اخیر مشاهده شده است.انحطاط روانیو شخصیتی ناشی از رضایت شخص به تقلب،نادیده انگاشتن توانایی ها و ظرفیت های شخصی و بزرگ کردن ناتوانی ها و معایب.و بالاخره انحطاط اخلاقی به واسطه تعدی فرد از قوانینی که تمام جامعه بشری پایبند آن هستند.
از رخدادهای مهم در تاریخ دوپینگ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
اولین مورد مرگ ورزشکاران در سال۱۸۸۶ رخ داد که یک دوچرخه سوار به نام لینتون در اثر استفاده بیش از حد داروی تری متیل درگذشت.
در مسابقات المپیک یک دونده ماراتن به نام توماس هیکس در اثر مصرف برندی و استریکلین در شرف مرگ قرار گرفت.
دهه ۱۹۵۰-روس  ها از هورمون های مردانه برای افزایش قدرت و نیرو استفاده نمود و آمریکایی ها نیز استروییدها را به این منظور استفاده نمودند.
۱۹۶۰-دوچرخه سوار دانمارکی در المپیک رم به علت مصرف بیش از حد آمفتامین ها فوت کرد.
۱۹۶۴-افزایش قابل توجهی در ظاهر عضلان ورزشکاران در المپیک دیده شد که شک در مصرف داروها را برانگیخت.
۱۹۶۷-کمیته بین المللی المپیک بعد از مرگ تامی سیمپسون به علت مصرف غیر از آمفتامین ها واکنش نشان داد.
۱۹۶۸-این کمیته با تعریفی از دوپینگ لیست داروهای غیرمجاز را ارایه داد و بدین ترتیب انجام آزمایش در بازیهای المپیک شروع شد.
 1988-در المپیک سئول،تست بن جانسون از نظر مصرف استروئید های آنابولیزان خلع و از ورزش محروم گردید. همچنین دو وزنه بردار بلغاری که به مقام نخست المپیک دست یافته بودند به علت دوپینگ محروم شدند.
۱۹۹۴-دیه گو مارادونا فوق ستاره فوتبال آرژانتین در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا به علت مصرف داروهای محرک از همراهی با تیمش محروم گردید و بدین ترتیب آرژانتین بدون مارادونا از آن دوره مسابقات حذف گردید.
۲۰۰۰-برای مبارزه هر چه شدیدتر با این پدیده شوم،کمیته مبارزه با دوپینگ تشکیل شده و آماده برخورد جدی با متخلفین در مسابقات المپیک ۲۰۰۰ سیدنی می باشد.
*علل مخالفت با دوپینگ*
اصولاً چرا علی رغم آنکه دوپینگ با افزایش کارآیی ورزشکاران همراه است با آن مخالفت میشود؟
مبارزه بر علیه دوپینگ بر سه اصل استور است:
احترام به اخلاق پزشکی و ورزشی
محافظت از سلامت ورزشکاران
فراهم آوردن محیطی برابر برای تمامی ورزشکاران
*داروهای دوپینگی*
چه طبقاتی از داروها جزو موارد دوپینگ محسوب میشوند؟
این داروها معمولاً در پنج گروه دارویی طبقه بندی می شوند:
الف)داروهای محرک سیستم عصبی مرکزی:از این رده میتوان آمفتامین،کوکائین،افدرین،پسودو افدرین،فلیل پروپانولامین و …را نام برد.
ب)داروهای مخدر:از این داروها میتوان از هروئین،مورفین،متادون و … نام برد.
ج)استروئیدهای آنابولیک:داروهایی نظیر ناندرولون،تستوسترون،اکسی متولون،استانوزولول و … در این گروه جای میگیرند.
د)داروهای ادرارآور:در این گروه میتوان از فوروسماید،تیازید،اسپیرونالاکتون و … نام برد.
ه)هورمونهای پپتیدی وگلیکوپروتئینی و آنالوگهای آنها:داروهایی مثل هورمون رشد اریتروپویتین و … در این دسته جای میگیرند.
با این حال برخی از داروها نیز موجودند که مصرف آنها تا حد خاصی بلامانع است ولی استفاده بیش از حد مجاز آنها دوپینگ تلقی می شود.از این میان می توان از الکل،ماری جوآنا(حشیش)،داروهای بیحس کننده موضعی،کورتیکوستروئیدها و بتابلوکرها نام برد.
*قوانین و مجازاتهای دوپینگ *
در صورت استفاده از استروئیدهای آنابولیک،داروهای ادرارآور، هورمونهای پپتیدی وگلیکوپروتئینی و آنالوگهای آنها یا دستکاری فیزیکی،شیمیایی یا دارویی ادرار محرومیت های زیر اعمال میگردد:
در اولین ارتکاب جرم:۴-۲ سال تعلیق
 در دومین ارتکاب جرم:تعلیق مادام العمر
 در صورت استفاده از مواد و روشهای غیر مجاز بجز مواردی که در بالا ذکر شد:
 در اولین ارتکاب جرم به مدت۳-۶ ماه
 در دومین بار به مدت ۲سال
 در سومین ارتکاب به صورت مادام العمر محروم میشود.
به هنگام استفاده از مواد محدود شده حکم محرومیت بر حسب مورد صادر خواهد شد.در نهایت فدراسیون ملی هر کشور مسوول شرکت سالم و عاری از دوپینگ ورزشکاران در مسابقات است.به همین جهت در صورت احراز دوپینگ توسط ورزشکار مجازاتها و جریمه هایی نیز برای فدراسیون مربوطه در نظر گرفته می شود.
در دوران محرومیت ورزشکار:
صلاحیت انتخاب برای مسابقه در هیچکدام از مسابقات بین المللی به رسمیت شناخته شده و یا هر مسابقه ای که تحت نظارت فدراسیون ملی باشد را ندارد.
محروم از شرکت در سمینار یا همایش است.
صلاحیت انتخاب بازی یا هر موقعیت شغلی نظیر داوری،مربیگری،مسئولیت،ریاست،مشاوره و… را ندارد.
هرگونه ترفیع،مدال،عناوین و مقامهایی که در هنگام یا پس از تاریخ دوپینگ کسب کرده است از وی سلب خواهد شد.
هر ورزشکار،مربی،داور،رئیس،مشاور یا هر شخصی که در رابطه با مواد ممنوعه یا روشهای ممنوعه مجرم شناخته شود،در همان اولین ارتکاب جرم به طور مادام العمر محروم میگردد.
*روش انتخاب ورزشکاران برای آزمایش دوپینگ*
در مسابقات بین المللی بر چه مبنایی جهت آزمایش دوپینگ انتخاب می شوند؟
روش انتخاب ورزشکاران برای انجام آزمایش،مطابق با قوانین جاری کنترل دوپینگ در هر رویداد ورزشی است.در بازیهای المپیک،بطور معمول مقامهای اول تا چهارم  در هر رشته،به علاوه یک یا چند نفر که به صورت اتفاقی انتخاب میگردند،برای تست در نظر گرفته می شوند.دررشته های ورزشی رکوردی نظیر دو ومیدانی،وزنه برداری،شنا،نتیجه منفی آزمون برای ثبت رکورد ورزشکاران الزامی است.بنابراین در هر مکان و در هر زمانی این احتمال وجود دارد که هر ورزشکار برای آزمایش دوپینگ انتخاب شود.هر چند که در آن مسابقه موفقیتی کسب نکرده باشد.
*دوپینگ با داروهای معمولی *
آیا دوپینگ تنها از طریق تزریق داروهای پیچیده و یا کمیاب صورت می گیرد؟
خیر،بسیاری از داروها و فراوردههای ساده ای که حتی نیاز به نسخه پزشک ندارد(نظیر داروهای ضدسرفه،ضدسرماخوردگی و…)ممکن است حاوی موادی باشد تست دوپینگ را مثبت نماید.به همین جهت قبل از مصرف هر گونه داروو توسط ورزشکار باید با پزشک مشورت شود.
**عوارض**
از عواض جانبی استروئیدهای آنابولیک (نظیر تستوسترون،ناندرولون و …)که گاهی توسط ورزشکاران مورد سوءاستفاده قرار میگیرد چه میدانید؟
این داروها دارای عوارض جانبی بسیاری هستند که برخی از آنها برگشت پذیر و بعضی دیگر غیرقابل برگشت می باشند از جمله میتوان موارد ذیل را نام برد
الف)عوارض قلبی و عروقی:احتباس آب و نمک،افزایش حجم خون،ازدیاد فشار خون،افزایش چربی های خون،بی نظمی ریتم قلب،تغییر ابعاد قلب،انفارکتوس فلبی و سکته مغزی
ب)عوارض کبدی:اختلال کبدی،اختلال در عملکرد کبدی،افزایش آنزیم های کبدی،یرقان و سرطان کبد.
ج)عوارض جانبی خاص مردان:کاهش تعداد اسپرم ها،تحلیل رفتن بیضه ها،عقیمی،بزرگ شدن پستان ها،احساس دفع فوری و مکرر ادرار،کاهش توانایی جنسی.
د) عوارض جانبی خاص زنان:اختلال در قاعدگی،هیرسوتیسم(رشد زیاد مو در نواحی غیر طبیعی مثلاً در صورت خانم ها)،تاسی،کلفت شدن صدا،تحلیل پستانها،سرکوب شیردهی،پوست چرب و آکنه.
ه)عوارض جانبی در پسران نابالغ:بسته شدن زودرس غضروف های رشد و توقف رشد قدی،رشد غیرطبیعی مو،تیرگی پوست
و)عوارض روانی:افسردگی،هیجان بیش از حد،پرخاشگری،بی ثباتی عاطفی،حالت تهاجمی و خشونت،بی خوابی،اضطراب،اختلالات شخصیت و وابستگی روانی به دارو.
*دلیل استفاده از داروهای ادرار آور در ورزشکاران*
به سه دلیل:نخست آنکه این داروها ممکن است در کاهش سریع وزن و رسیدن به رده وزنی مورد نظر موثر باشند،این امر به ویژه در رشته های ورزشی مانند کشتی،وزنه برداری،بوکس که در رده های وزنی خاصی انجام میگیرند،صدق میکند.
ثانیاً دیورتیکها ممکن است برای رفع احتباس مایع ناشی از مصرف استروئیدهای آنابولیک بکار روند.این امر احتمالاً در ورزشکاران پرورش اندام که می خواهند هر چه بیشتر عضلانی بنظر برسند،سودمند است.
ثالثاً ورزشکاران ممکن است از دیورتیکها استفاده کنند تا میزان دفع ادرار را تغییر دهند و باعث تغییر غلظت داروهای غیرمجاز در ادرار شوند.بدین ترتیب
ورزشکاری که برای آزمون دارویی انتخاب شده سعی میکند تا حجم ادرارش را بالا برده و داروهای دوپینگ یا متابونیتهای آنها را در ادرار رقیق نماید.
البته نشان داده شده است که این تقلب احتمالاً موثر نیست.

*دوپینگ خونی*
دوپینگ خونی چیست و در چه ورزش هایی استفاده می شود؟
تزریق خون به یک فرد با سطح طبیعی گلبول قروز در جهت افزایش هموگلوبین را دوپینگ خونی می گویند.هدف از این کار افزایش توانایی حمل اکسیژن در خون و بنابراین افزایش قدرت استقامتی آن شخص میشود.انتقال خون میتواند از یک دهنده  با گروه خونی مشابه و سازگار (انتقال همسان)انجام شود و یا تزریق مجدد خون فرد به خودش بعد از یک دوره ذخیره صورت گیرد(انتقال از خود)بدین ترتیب افزایش ناکهانی توده گلبولهای قرمز با انتقال گلبولها به فرد موجب افزایش توان هوازی حداکثر و آمادگی جسمانی هوازی یم گردد.با توجه به اینکه دوپینگ خونی مقاومت را افزایش می دهد استفاده از آن در ورزشهای استقامتی مثل اسکی،دو ماراتن و دوچرخه سواری گزارش شده است.
نمونه گیری برای آزمایش دوپینگ
در آزمایشات دوپینگ نمونه گیری از بیمار به چه صورت است؟
در موارد معمول،آزمایش دوپینگ بر روی نمونه ادراری انجام میشود.درصورت مثبت شدن نمونه ادرار،برای تایید نتیجه از تجزیه نمونه خون استفاده میشود.در صورت شک به دوپینگ خونی و یا مصرف موادی که با آزمایش خون بهتر قابل شناسایی هستند نمونه خونی از فرد گرفته خواهد شد.
*دوپینگ با چای وقهوه و کوکاکولا*
آیا مصرف چای،قهوه یا کوکاکولا می تواند باعث مثبت شدن تست دوپینگ شود؟
کافئین یک ماده دارویی فعال است که در نوشیدنی های مرسوم نظیر چای،قهوه و کوکاکولا وجود دارد.میان آن بسته به نوع نوشیدنی و نحوه تهییه آن متغیر است.بر اساس یک پژوهش مصرف حدود ۱۰۰۰ میلیگرم کافئین می تواند سطح آنرا در ادرار به حد غیر مجاز برساند.غلظت متوسط کافئین در چای و قهوه به ترتیب ۸۰-۵۰ و ۱۵۰-۸۰ میلیگرم می باشد.بنابراین می توان دریافت که با مصرف مفرط و بیش از اندازه این نوشیدنیها ممکن است تست دوپینگ مثبت شود هر چند که در حالت طبیعی این میزان مصرف نمیگردد.علاوه برای کافئین یکی از محتویات برخی از داروها نظیر داروهای سرماخوردگی و میگرن است که البته میزان آن در هر دور کمتر از ۱۰۰ میلیگرم میباشد. کافئین دارای یک اثر تحریک مرکزی مشابه با آمفتامین است که خستگی را تقلیل داده و تمرکز و هوشیاری را افزایش می دهد ولی دورهای بالای آن میتواند باعث لرزش اندامها،اضطراب،بیخوابی و حالت عصبانیت شود.
 
 

*اقدامات اولیه در آسیب های ورزشی*
پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران

استراحت در ورزشکار آسیب دیده
فایده استفاده از یخ
روش ماساژ با یخ
فواید باندهای فشاری

اصول برخورد با آسیب دیدگیهای شدید
علل بروز صدمات ورزشی
روشهای جلوگیری از صدمات ورزشی
اقدامات اولیه

اقدامات اولیه درمانی در آسیبهای ورزشی شامل مراحل زیر است :
۱- محافظت و پیشگیری از آسیب بیشتر مثلاً با استفاده از وسایل کمک ارتوپدی
۲- استراحت که بسته به نوع آسیب از فرم مطلق آن تا استراحت نسبی را شامل می شود.
۳- استفاده از یخ سبب کاهش درد،تورم و التهاب می شود.
۴- فشار که اگر همراه با یخ استفاده شود سبب محدود شدن تورم خواهد شد.
۵- بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح قلب سبب تسهیل تخلیه وریدی از ناحیه مربوطه می شود.
۶- عمل های محافظتی که در مواقع آسیب جزیی و بدون علامت ورزشکار استفاده میشود مثلاً استفاده از بانداژ برای پیچ خوردگی مختصر مچ پا.
*استفاده از اصول فوق در چه زمان و توسط چه کسانی صورت می پذیرد؟
روش های بالا در برخورد اولیه با آسیب های حاد اسکلتی-عضلانی بکار می روند.
آشنایی با آنها برای ورزشکار،مربی،پزشک تیم و هر فرد دیگری که مسوول درمان و برخورد ابتدایی با آسیب باشد لازم است.
*چه میزان استراحت کافی است؟استراحت نسبی در چه مواقعی تجویز می شود؟
طول مدت استراحت وابسته به شدتِ آسیب است.مشخص است که هر چه شدت آسیب بیشتر باشد،مدت استراحت هم بیشتر خواهد بود.وقتی یک آسیب چندان شدید نباشد،استراحت نسبی توصیه می شود.هدف از استراحت نسبی آن است که فرد ورزشکار علی رغم وجود آسیب بدون علامت باقی بماند،هر چند تا حدودی تحرک خود را حفظ کرده است.
*فایده استفاده از یخ در برخورد با آسیبها چیست؟آیا گرما هم موثر واقع میشود؟
یخ سبب کاهش خونریزی،تورم،التهاب،نیازهای متابولیک ناحیه مجروح،درد و نیز اسپاسم عضلانی میشود.اما گرما به نوبه خود دارای فایده نیست و جز در مورد کاهش اسپاسم عضلانی،سبب افزایش موارد نامبرده هم خواهد شد.گاهی توصیه می شود که دوره های متناوب استفاده از گرما و یخ اعمال شود.یعنی عضو را ۱ تا ۲ دقیقه از یخ استفاده کنند.بر اساس شدت تورم عضو این نسبت قابل تغییر است.هر چه آسیب حادتر باشد،از مدت گرم کردن کاسته خواهد شد.
 
*روش صحیح ماساژ دادن با یخ چگونه است؟باید چه مدت زمانی طول بکشد؟آیا روشهای دیگری هم برای استفاده از یخ وجود دارد؟
از نحوه تهیه یخ شروع میکنیم:در یک لیوان یکبار مصرف آب ریخته و میگذاریم یخ بزند.سپس لیوان را از وسط بریده و باقیمانده قالب یخ را برای مدت۶۰ تا۹۰ ثانیه بر روی منطقه ای ثابت از عضو آسیب دیده نگه میداریم تا در ناحیه مربوطه و تا ۵/۱ سانتی متر در اطراف محل احساس کرختی به شخص دست دهد.حال با توجه به وسعت محدوده ای که بی حس شده و به آرامی یخ را به صورت دایره وار روی پوست ماساژ میدهیم.این ماساژ در آسیبهای با وسعت متوسط،۷ دقیقه و در نواحی بزرگ تا۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.
غوطه ور کردن عضو،در آب یخ هم موثر است.اما تحمل آن برای مصدوم سخت است به علاوه نمی توان عضو را بالاتر از سطح قلب نگاه داشت.به عنوان قانونی کلی،در طی یکساعت میتوان ۲۰ تا۳۰ دقیقه(حداکثر)از یخ استفاده کرد و حداقل ۳۰ دقیقه نیز عضو را به حال خود گذاشت.مسلم است که اگر تحمل مصدوم به سرما کم باشد،باید زمان استفاده از یخ را کاهش داد.
*خصوصیت باندهای فشاری چیست؟
این باندها را از دیستال عضو به پروگزیمال می پیچند،به طوری که در هر دور نصف پهنای دور قبلی را بپوشاند.فشار الاستیکی که اعمال میشود سبب کاهش تورم خواهد شد.البته بانداژ نباید آنقدر محکم انجام گیرد که در بازگشت خون وریدی به طرف قلب اختلالی ایجاد کند.در مورد باندهای الاستیک تا توان بالقوه کشش باند کافی خواهد بود.باندهای الاستیک برای آسیبهای حاد اندام تحتانی مناسب نیستند،چون قابلیت محافظت اندکی ایجاد میکنند.
*اصول برخورد با ورزشکاری که شدیداً آسیب دیده و حال وخیمی دارد چیست?
در ابتدا توجه معطوف به مجاری هوایی مصدوم خواهد بود.هر گونه انسداد یا مانعی را باید بر طرف کرد.در هنگام این بررسی ها باید مراقب آسیب ستون فقرات گردنی نیز بود.
در مرحله بعد به نحوه تنفس مصدوم دقت میشود.در صورت نیاز میتوان از تنفس مصنوعی و اکسیژن کمکی استفاده کرد تا تنفس خود بخودی و منظم برقرار شود.اینک نوبت بررسی گردش خون فرد است.نبض شریان کاروتید از لحاظ کیفیت،تعداد و ریتم لمس خواهد شد.در صورت فقدان این نبض یا نبض رادیال باید عملیات احیاء قبلی عروقی آغاز گردد.یا همان مرحله ارزیابی مختصر عصبی که سطح هوشیاری،اندازه و واکنش مردمکها به نور،حرکات چشم و پاسخ های حرکتی مصدوم را شامل میشود.به معنی مشاهده اندامها و سایر قسمتهای بدن است تا از وجود هرگونه خونریزی،شکستگی یا خون مردگی آگاه شویم.
 

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  قوانین بازی بولینگ

  ورزش بولینگ چیست؟ بولینگ بازی ‌ای با قدمت بسیار است که از زمان های دور تا به حال یکی از محبوب ترین بازی ها بین مردم نقاط مختلف جهان بوده است. توپ و پین های بازی بولینگ را در آرامگاه پادشاه مصری ای که […]

  چگونه با شنا لاغر شویم ؟

  شما با دست ها و پاها روی آب شناور می شوید و با استفاده از ماهیچه های پشت تعادل خود را حفظ می کنید. علاوه بر آن اگر از ورزش های هوازی دیگری چون کاردیو، پیاده روی و دو خسته شده اید، می توانید […]

  ۲۵ تاکتیک بازی شطرنج

  ۲۵ تاکتیک بازی شطرنج ۳٫۱۶/۵ (۶۳٫۲۳%) ۳۱ امتیازs فراگیری اصول بازی شطرنج ارتقای سریع سطح توانایی از یک بازیکن مبتدی به یک بازیکن پیشرفته و حرفه ای را در پی داشته و دستیابی به مهارت های فنی این بازی را میسر می گرداند؛

  مزایای پیاده روی بمنظور لاغری شکم

  شاید داشتن شکمی صاف و بدون چربی‌های انباشته برای بسیاری افراد آرزوی دست نیافتنی باشد. اما واقعیت آن است که آب‌کردن چربی‌های انباشته شده شکم و لاغری شکم با داشتن یک رژیم غذایی اصولی، معتدل و همیشگی و سی دقیقه تا یک ساعت پیاده‌روی […]

  اگر قصد انجام ورزش در تابستان را دارید …

  وقتی نوبت به عرق کردن در گرمای تابستان می رسد، اشتباهات رایج در نهایت منجر به مشکلات خطرناکی می شود.

  ۲۵ مهارت پیروزمندانه در شطرنج

  ۲۵ مهارت پیروزمندانه در شطرنج ۴٫۱۶/۵ (۸۳٫۱۶%) ۱۹ امتیازs ۱- مهره های خود را هر چه سریعتر گسترش دهید آنچه در شروع بازی شطرنج مهم است، گسترش مهره ها به بهترین محل ممکن و قلعه گرفتن شاه است. گشایش زمانی کامل می شود که […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi