جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

میکروبها چه هستند؟

814

بازدید

میکروبها چه هستند؟ ۴٫۷۵/۵ (۹۵٫۰۰%) ۴ امتیازs

زیست شناسی جانوری

اسم میکروبها برای اشاره به باکتری ،ویروس،قارچ،و تک یاختگان ذره بینی که می توانند بیماری ایجاد کنند به کار می رود خوب است بدانید انواع مختلف میکروب ها چیستند ، از کجا ناشی می شوند و چگونه از بیماریزایی …..

آنها در کودکتان جلوگیری کنید. شستن دست یکی از مهمترین مواردی است که با انجام آن شما و کودکتان می توانید هر یک از این میکروبها را که منجر به عفونت و بیماری می شوند دور شوید.
انواع میکروبها
 باکتریها موجودات ریز و تک سلولی هستند که از محیط اطرافشان تغذیه می کنند در بعضی موارد، این محیط کودکتان است یا تعدادی موجود زنده دیگر.بعضی باکتریها برای بدن کودکتان مناسبند.کمک می کنند تا سیستم گوارشی منظم کار کند و باکتریهای مضر را از ورود به بدن مانع گردد. بعضی باکتریها برای تولید دارو و واکسن به کار می روند. اما باکتریها هم می توانند مشکلاتی مانند کرم خوردگی دندان،عفونت مجرای ادراری با گلو درد استرپتوکوکی ایجاد کنند.
ویروسها نمی توانند زنده بمانند،رشد کنند و تولید مثل کنند مگر اینکه کودکتان،فرد دیگر یا حیوان
ویروسها می توانند خارج از سلولهای زنده دیگربرای مدت بسیار کوتاهی زندگی کنند. برای مثال،می توانند برای مدت زمان کوتاهی روی سطوحی مانند پیشخوان یا نشیمن گاه توالت ،داخل مایعات بدن بیمار بمانند!اما سریعاً می میرند مگر اینکه میزبان زنده ای فراهم گردد. زمانی که وارد بدن کودکتان می شوند سریعاً‌منتشر می شوند و می توانند وی را بیمار کنند ویروسها مسئول چند بیماری جزیی مانند سرماخوردگی و نیز بیماریهای بسیار شدید مانند آبله یاایدز می باشند.
قارچ ها موجوداتی چند سلولی و گیاه مانند هستند که معمولاً‌در بدن فرد سالم خطرناک نیستند. از گیاهان،غذاها و حیوانات موجود در محیط های گرم و مرطوب تغذیه می کنند دو عفونت قارچی معمولی شامل پای ورزشکار و عفونتهای مخمری می گردد.افرادی که سیستم ایمنی شان تضعیف شده است( به علت بیماری HIV یا سرطان) ممکن است عفونتهای قارچی شدیدتری را بگیرند.تک یاختگان موجودات تک سلولی مانند باکتریها هستند.رطوبت دوستند لذا عفونتهای روده ای و دیگر بیماریهایی که سبب می شوند اغلب از طریق آب آلوده منتشرمی گردند.
زمانی که موجوداتی مانند باکتریها،ویروسها،قارچها و تک یاختگان به بدن کودکتان هجوم می آورند آماده می شوند تا مدتی را در آنجا بمانند .این میکروبها تمام انرژی شان را از میزبان دریافت می کنند. ممکن است سلولهای سالم را صدمه زده یا تخریب کنند. وقتی از مواد مغذی و انرژی تان استفاده می کنند اکثراً مواد زائدی به نام سم تولید می کنند.
بعضی سم ها باعث علائم آزار دهنده سرما خوردگی یا عفونتهای آنفولانزا مانند تو دماغی حرف زدن،عطسه،سرفه و اسهال می شوند. اما سایر سم ها می توانند تب بالا،سرعت بالای تپش قلب و حتی بیماری تهدید کننده زندگی گردند.اگر حال کودکتان خوب نباشد پزشک ممکن است آزمایشات خون،کشت گلو یا نمونه ادرار را انجام دهد تا تشخیص دهد کدام میکروبها باعث بیماری کودکتان می شوند.
    چگونه می توانیم از کودکمان در برابر میکروبها محافظت کنیم؟
به خاطر اینکه اکثر میکروبها از طریق هوا به دنبال عطسه یا سرفه یا مایعات بدن مانند، عرق ،بزاق دهان،منی مایعات واژن یا خون شیوع می یابند بهترین کار این است که کودکتان را از تماس با چنین موادی تا حد امکان دور نگهدارید.
شستن دست .شستن دست و آموزش دادن اهمیت آن به کودکتان مطمئناً بهترین راه پیشگیری از بیمار شدن کودکتان می باشد. این کار مخصوصاً‌ پس از سرفه یا فین کردن ،دستشویی رفتن، تماس با حیوان خانگی ،پس از باغبانی و پیش از ملاقات فامیل یا دوست بیمار اهمیت دارد.شیوه درستی برای شستن دست وجود دارد.از آب گرم و صابون فراوان استفاده کنید سپس برای حداقل ۱۰ ثانیه (بدون آب) دستانتان را شدیداً به هم بمالید.ممکن است بخواهید آواز کوتاهی را در طول مدت این کار امتحان کنید «تولدت مبارک»بخوانید تا مطمئن گردید وقت کافی را صرف شستشو نموده اید. دستانتان را آب بکشید و آنها را کاملاً‌ با حوله ی تمیز خشک کنید وقتی شما و کودکتان درآشپزخانه کار می کنید دستانتان را قبل از خوردن یا آماده کردن غذا بشویید. و مطمئن گردید که کودکتان هم چنین کاری را انجام می دهد. با اطمینان از شیوه های درست نگهداری غذا استفاده می کنید مانند بکار گیری تخته های برش منفرد،وسایل آشپزخانه و حوله برای آماده کردن گوشت و ماکیان نپخته و از آب گرم و صابون برای تمیز کردن وسایل آشپزخانه و پیشخوان استفاده نمایید .
نظافت .خوب است هر چند بار اشیایی دستی اطراف منزل را مانند اسباب بازی ، دستگیره های در،کلید های برق،لوله کشی ظرفشویی و دستگیره سیفون داخل دستشویی را نظافت نمایید.
آب و صابون به حد کافی برای نظافت کافی است اگر بخواهید از چیز قوی تری استفاده کنید ممکن است از صابون ضد باکتری استفاده کنید شایدتمامی میکروبهایی را که می توانند باعث بیماری شوند از بین نبرند اما می توانند از مقدار باکتریهای روی شی بکاهند می توانید از رنگبر یا حلال رقیقی که حاوی رنگبر است استفاده کنید اما شاید بخواهید از آب و صابون پس از آن استفاده کنید طوریکه بوی شدید آن بینی کودکتان را تحریک نکند.
عموماً استفاده از هر عامل تمیز کننده ای که در فروشگاه فروخته شود بی خطر است اما از استفاده از عوامل تمیز کننده چند گانه یا اسپری ها  شیمیایی بر روی یک شیءخودداری نمایید چون ترکیب مواد شیمیایی ممکن است پوست یا چشمانتان را تحریک کند. واکسن،روش دیگر مبارزه با عفونت ناشی از میکروبها عبارت است از مطمئن شدن از اینکه شما و کودکتان واکسیناسیون درستی داشته باشید خصوصاً‌ اگر به کشورهای خارج از آمریکا مسافرت می کنید سایر واکسیناسیون های سالانه مانند واکسن آنفلونزا ممکن است در صورتیکه سیستم ایمنی شما یا کودکتان تضعیف شده باشد یا به سایر مشکلات مزمن مبتلا شده باشید فکر بسیار خوبی باشد.
اگر نوجوانی دارید که از نظر جنسی فعال است مهم است بداند که کاندوم می تواند از عفونت پیشگیری کند چون  ویروسها،باکتریها،قارچها و تک یاختگان می توانند از طریق دهان،مقعد یا تماس جنسی منتقل شوند.همچنین تمامی نوجوانان باید بر علیه هپاتیت B واکسینه گردند،این بیماران اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می گردد اما می توانند از سوزنهای آلوده مثل سوزنهای مورد استفاده در تاتو یا مواد مخدر نیز منتقل شوند.
با کمی پیشگیری می توانید میکروبهای مضر را از کودکتان دور کنید

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  کدام خصلت ها را از پدر یا مادر به ارث می بریم ؟

  کدام خصلت ها را از پدر یا مادر به ارث می بریم ؟ ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز جنسیت بچه: پدر جنسیت بچه توسط پدر تعیین می شوداین حقیقت یکی از شناخته ترین خصیصه ها است که جنس بچه از پدر به ارث می رسد. […]

  عجائب هستی …

  عجائب هستی … ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱۵ امتیازs – آیا میدانید استفاده از هدفون در هر ساعت باکتری های موجود در گوش شما را تا هفتصد برابر افزایش می دهد؟ – آیا میدانید نود و هشت ونیم درصد از ژنهای انسان و شامپانزه یکسان می […]

  طراحی هوشمند در DNA

  طراحی هوشمند در DNA 4.13/5 (82.61%) 23 امتیازs طراحی هوشمند در DNA و مقایسه آن با هاردهای امروزی همانطور که میدانید در هسته بیشتر سلول های بدن DNA ها وجود دارند،که محتوی ماده ژنتیک سلول و اطلاعات آن هستند و به نوعی اگر هر […]

  پروژه ژنوم انسان

  پروژه ژنوم انسان ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز         برای آنکه انسان بتواند شرایط زیستی اش را تغییر دهد یا بهبود ببخشد لازم است که از مهندسی معکوس استفاده کند، و برای شناخت اجزای زیستی سرمایه گذاری کند.  یکی از این موارد […]

  مقاله آلودگی آب

  مقاله آلودگی آب ۳٫۱۲/۵ (۶۲٫۴۲%) ۳۳ امتیازs   آلودگی آب (Water Pollution) دید کلی آلودگی آب مشکل بزرگی است. به طوری که نتایج پژوهش پیرامون آن از صدها بلکه هزاران مقاله ، مجله و کتاب تجاوز می‌کند. تاریخچه در نوامبر سال ۱۹۸۶ بر اثر […]

  شبکه آندوپلاسمی، لیزوزوم،واکوئل

  شبکه آندوپلاسمی، لیزوزوم،واکوئل ۳٫۳۳/۵ (۶۶٫۶۷%) ۶ امتیازs دید کلی شبکه آندوپلاسمی بزرگترین اندامک داخل سلولی محسوب می‌شود. فضای داخل شبکه آندوپلاسمی لومن نام دارد و در سال ۱۹۶۴ توسط آنشلیم نامگذاری شد. این فضا که اغلب همگن است از ماده زمینه‌ای سیتوپلاسمی ، تراکم […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi