جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دلایل داغ شدن لپ تاپ چیست؟

375

بازدید

چرا لپ تاپ‌ها گاه بیش از حد گرم می‌شوند؟ علت داغ شدن لپ تاپ چیست؟ آیا ایجاد حرارت زیاد توسط لپ تاپ، باعث بروز مشکلاتی برای دستگاه می‌شود؟ چه کنیم که اصلاً لپ تاپمان حرارت زیادی ایجاد نکند؟
این‌ها سوالاتی هستند که مطمئناً تمام کاربران لپ تاپ با آن مواجه بوده یا هستند. این موضوع با توجه به رشد قیمت این کالا اهمیت بیشتری نزد کاربران یافته و به همین دلیل، کاربران این کالای پرکاربرد، همواره به دنبال روش‌هایی برای کاهش حرارت یا استفاده از روش‌هایی برای کاهش خسارات ناشی از گرمای بیش از حد لپ تاپ هستند.

از استفاده از دستگاه های جانبی نظیر فن‌های خنک کننده یا coolpad ها که بگذریم، برخی از شرکت‌های تولیدکننده، از قطعاتی نظیر مادربوردهایی با قابلیت ایجاد گرمای کمتر یا حتی خنک کنندگی سیستم استفاده می‌کنند که البته لپ تاپ‌های این چنین، بسیار گران قیمت هستند. به همین دلیل توجه به نکاتی برای کاهش دمای دستگاه می‌تواند کمک بزرگی به کاربران باشد؛ یعنی نکاتی که در این بخش ما به شما گوشزد می‌کنیم. اگر نگران سلامت لپ تاپتان هستید، این مطلب را بخوانید:

چرا لپ تاپ داغ می‌کند؟

حقیقت این است که گرمای لپ تاپ ناشی از فعالیت قطعات کامپیوتری نظیر مادربورد، کارت گرافیک و… است. این اتفاقی است که برای تمام کامپیوترهای همراه از کامپیوترهای رومیزی بزرگ گرفته تا لپ تاپ و تبلت رخ می‌دهد. البته کامپیوترهای رومیزی شخصی به دلیل اینکه بزرگ هستند، فضای بیشتری برای هوای ورودی به فن و گردش آن در دستگاه دارند، به همین دلیل گرمای پی سی‌ها به اندازه لپ تاپ‌ها به چشم نمی‌آید. در مورد لپ تاپ‌ها اما علت اصلی، اندازه آن‌ها نیست. کوچک بودن آن‌ها به این معناست که تمام قطعات باید فشرده تر شوند و در این مکان کوچک، فضای کمی برای جریان هوا وجود دارد.

به بیان ساده، مشکل داغ شدن بیش از حد، به دو دلیل در لپ تاپ‌ها رایج‌تر از دسک تاپ‌ها است. اول، از آنجا که لپ تاپ‌ها کوچک‌تر از دسک تاپ‌ها هستند، قطعات الکترونیکی آن‌ها از چیدمان فشرده تری برخوردارند و فاصله کمتری نسبت به یکدیگر دارند. به دلیل نزدیکی بیش از حد و همچنین از آنجا که بدنه یک لپ تاپ بسیار باریک است، فضای چندانی برای انتشار گرما وجود نخواهد داشت. موضوع بعدی به تغذیه برق مربوط می‌شود. هر چه لپ تاپ‌ها به پردازنده های قدرتمندتری مجهز می‌شوند و سیستم‌های عامل به قدرت پردازش بیشتری برای اجرای خود نیاز پیدا می‌کنند، گرمای بیشتری در داخل کیس تولید می‌شود.
اکثر لپ تاپ‌ها از جریان هوا برای کمک به خنک کردن خود استفاده می‌کنند. آن‌ها در قسمت جلویی بدنه به منافذ ورودی هوا و در قسمت عقبی بدنه به دریچه های خروجی هوا مجهز هستند. گرد و غبار یا سایر مواد می‌توانند این دریچه‌ها را مسدود و جریان هوا را مختل کند.

البته تولید کنندگان لپ تاپ از این موضوع آگاه هستند و مکانیزم‌های گوناگونی در داخل محصولات خود تعبیه کرده‌اند تا این حرارت را دفع کنند. پنکه‌ها، حرارت گیرها و دریچه های هوا، همگی برای خنک نگه داشتن یک لپ تاپ در هنگام کار تلاش می‌کنند.

با این حال، گاهی اوقات این امکانات هنوز کافی نیستند. داغ شدن بیش از حد می‌تواند هنگامی که یک پنکه به طور صحیح کار نمی‌کند و یا در صورت بروز سایر معایب، روی دهد. در عین حال، گاهی اوقات این مشکل بیشتر به خطای کاربر مربوط می‌شود تا خود ماشین. بنابراین بهتر است راهکارهایی را به کار گیریم تا لپ تاپمان بیش از حد داغ نشود.

صدمات ناشی از حرارت زیاد لپ تاپ:

اکثر لپ تاپ‌های موجود در بازار و به ویژه نمونه های اولترا یا فوق باریک، دارای مادربوردهای بسیار ظریف و پیشرفته ای هستند که به گرما بسیار حساسند، به علت فشرده بودن قطعات در کنار یکدیگر، در صورتی که یک قطعه آسیب ببیند، امکان آسیب‌دیدگی قطعات دیگر نیز بسیار وجود دارد.

همچنین از مهم‌ترین عوامل آسیب رسان به قطعات داخلی کامپیوتر از جمله مادربورد و کارت گرافیک آن بورد لپ تاپ‌ها، دمای قطعات داخلی سیستم است که با استفاده از چند سنسور اندازه گیری می‌شود. مشکل دیگری که ممکن است داغ شدن بیش از حد لپ تاپ را برای کاربر ایجاد کنند، آتش گرفتن دستگاه است. اتفاقی که بارها برای لپ تاپ‌ها افتاده است و شرکت‌های عرضه کننده نسبت به جمع آوری این لپ تاپ‌ها از سطح بازار هشدار داده‌اند.

بروز ایراداتی برای باتری و شارژر، آسیب دیدن صفحه نمایش و پرش‌های گاه وبی گاه، ایجاد سرو صدای زیاد و… نیز ناشی از گرم شدن بیش از حد لپ تاپ‌ها است. پس در این مورد وسواس زیادی به خرج دهید.

چگونه لپ تاپ را خنک نگه داریم؟

۱- از سلامت لپ تاپ خود مطمئن شوید:

اطمینان از این موضوع که مکانیزم‌های خنک کنندگی لپ تاپ شما به خوبی کار می‌کنند، شما را تا حدود زیادی به اجتناب از مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ یا برطرف نمودن آن نزدیک می‌کند. بنابر این، یکی از بهترین شیوه‌ها برای دور نگه داشتن لپ تاپ از داغ شدن بیش از حد، مراقبت از آن خواهد بود. اگر متوجه شدید که لپ تاپ شما حرارت زیادی تولید می‌کند و اگر پنکه آن را در فواصل زمانی کوتاه تری شروع به کارمی کند، اولین کاری که باید انجام دهید، مقداری نگهداری ابتدایی خواهد بود.

۲- پنکه های لپ تاپ خود را بررسی کنید:

بهترین روش برای آنکه مطمئن شوید پنکه های لپ تاپ شما به طور صحیح کار می‌کنند، استفاده از یک نرم افزار تشخیصی است، زیرا پنکه‌ها در داخل بدنه لپ تاپ قرار گرفته‌اند و گاهی اوقات باز کردن بدنه یک لپ تاپ می‌تواند ضمانت آن را باطل کند. به سایت تولیدکننده لپ تاپ خود رفته و ببینید که آیا یک ابزار تشخیصی عملکرد پنکه‌ها برای بارگذاری در آن وجود دارد یا خیر. اگر چنین ابزاری پیدا نکردید، می‌توانید ابزار مشابهی از یک فروشنده قابل اعتماد دیگر تهیه کنید.

۳- دریچه های هوا را تمیز کنید:

اکثر لپ تاپ‌ها از جریان هوا برای کمک به خنک کردن خود استفاده می‌کنند. آن‌ها در قسمت جلویی بدنه به منافذ ورودی هوا و در قسمت عقبی بدنه به دریچه های خروجی هوا مجهز هستند. گرد و غبار یا سایر مواد می‌توانند این دریچه‌ها را مسدود و جریان هوا را مختل کند.

احتمالاً آسان‌ترین راه برای تمیز کردن دریچه‌ها این است که هوای فشرده را به داخل آن‌ها بدمید. برای انجام این کار محصولات هوای فشرده را در هر فروشگاه تجهیزات دفتری می‌توان یافت. همچنین می‌توان دریچه‌ها را با یک پارچه نمناک (نه خیس) تمیز کرد.
یکی از روش‌های کاهش دمای لپ تاپ، استفاده از پایه لپ تاپ است که مقداری فاصله بین قسمت تحتانی لپ تاپ و سطحی که در حال استفاده از آن هستیم به وجود می‌آورد. این وضعیت اساساً فضایی ایجاد می‌کند که حرارت می‌تواند از طریق آن دفع شود.

۴- تنظیمات بایوس لپ تاپ خود را بررسی کنید:

تنظیمات نرم افزاری وجود دارند که به کامپیوتر می‌گویند چه درجه حرارتی بیش از حد داغ است و پنکه‌ها باید در چه دمایی فعال شوند.

۵- استفاده از پایه های خنک کننده لپ تاپ:

یکی از روش‌های کاهش دمای لپ تاپ، استفاده از پایه لپ تاپ است که مقداری فاصله بین قسمت تحتانی لپ تاپ و سطحی که در حال استفاده از آن هستیم به وجود می‌آورد. این وضعیت اساساً فضایی ایجاد می‌کند که حرارت می‌تواند از طریق آن دفع شود.

یک پایه، معمولاً نوعی سطح باریک و تخت با پایه های کوتاه است و می‌توان آن را روی پاهای خود یا میز کار قرار داد. با یک یا دو اینچ هوا در زیر لپ تاپ، حرارت می‌تواند به آسانی منتشر شود و جریان هوای دریچه های خنک کننده کاملاً آزاد خواهد بود. گاهی اوقات، یک پایه می‌تواند از مواد خاصی نظیر آلومینیوم ساخته شده باشد که همانند یک حرارت گیر عمل می‌کند. این ابزار به طور فعالی گرما را از لپ تاپ جذب کرده و به خنک ماندن آن بیشتر کمک می‌کند.

۶- استفاده از وسایل کمکی به جای پایه لپ تاپ:

در حالی که می‌توان یکی از این ابزارهای خنک کنندگی را در هر فروشگاه تجهیزات الکترونیکی خریداری کرد، وسایلی نیز در منزل یا محل کار وجود دارند که می‌توانند به عنوان کمکی برای کاهش دمای لپ تاپ مورد استفاده قرار گیرند.

یک میز پیک نیک کوچک می‌تواند به عنوان یک پایه لپ تاپ عمل کند. حتی یک سینی مشبک فر (که معمولاً برای پخت شیرینی مورد استفاده قرار می‌گیرد) نیز می‌تواند به عنوان یک پایه لپ تاپ مناسب به کار گرفته شود.

۷- از نرم افزارهای نظارت بر دمای لپ تاپ استفاده کنید:

این نرم افزار علاوه بر نمایش سنسورها، امکان تغییر فرکانس CPU و تغییر سرعت فن دستگاه را به منظور خنک سازی بیشتر فراهم می‌کند. سنسورهای نمایش داده شده با توجه به مادربورد ممکن است متفاوت باشد، اما در کل، این نرم افزارها اطلاعاتی به کاربر می‌دهند که وضعیت لپ تاپ را برای وی مشخص می‌کنند.

۸- برق مصرفی دستگاه را تنظیم کنید:

این تنظیم به سیستم می‌گوید که فقط از برقی که درخواست شده استفاده کند. اگر نیاز دارید که از لپ تاپ برای بازی کردن یا کارهای سخت‌تر استفاده کنید، ترجیحاً از سرعت پردازش بالا استفاده کنید. به عبارت دیگر ضروری است که تنظیمات روی حداکثر کارایی صورت بگیرد.

۹- سعی کنید لپ تاپ را در شرایط آب و هوایی بسیار گرم قرار ندهید:

 

در محیط‌هایی از کامپیوتر استفاده کنید که هوای خنک وجود داشته باشد. کامپیوترها همانند بیشتر مردم هستند که در محیط دارای هوای خنک، خیلی بهتر کار می‌کنند. بیشتر اطاق‌های سرور یا مراکز دیتا در دمای ۷۰ درجه یا پایین‌تر کار می‌کنند. بنابراین چه در منزل و چه در محل کار، از درجه حرارت ایده آل استفاده کنید.

۱۰- در مواقع غیر ضروری، لپ تاپ را خاموش کنید:

هر وقت به کامپیوتر نیاز ندارید، بهتر است آن را خاموش کنید، مخصوصاً زمانی که در منزل نیستید، زیرا ممکن است پس از مراجعه، با لپ تاپ آتش گرفته روبه رو شوید!

درجه حرارت داخلی لپ تاپ قدیمی پس از یک ساعت فعالیت ۱۸۱ درجه فارنهایت برابر با ۸۳ درجه سلسیوس و خیلی بالا و خطرناک است که با استفاده از دستگاه خنک کننده لپ تاپ به ۱۰۶ درجه فارنهایت یا ۴۱ درجه سلسیوس می‌رسد، یعنی یک اختلاف ۴۱ درصدی که حرارت اطاق را تا ۶۸ درجه پایین می‌آورد.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  آموزش های عمومی برای ورود به بازار کار

  آموزش های عمومی برای ورود به بازار کار ۱٫۳۳/۵ (۲۶٫۶۷%) ۳ امتیازs موضوع : آموزش های عمومی برای ورود به بازار کار   کسب مهارت برای ورود به بازار کار امروز در تک بوک میخواهیم سایتی رو به شما معرفی کنیم که میتونید توش […]

  ترفندهای جدید در پاورپوینت

  ترفندهای جدید در پاورپوینت ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۱ امتیاز PowerPoint ابزاری ساده و پرکاربرد برای ارائه کنفرانس، سخنرانی و تحقیقات است و با امکاناتی که روز به روز به آن افزوده میشود، کار با این ابزار ساده تر از گذشته شده است.

  ۱۱ روش آوردن کنترل پنل در ویندوز ۱۰

  ۱۱ روش آوردن کنترل پنل در ویندوز ۱۰ ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۱ امتیاز تمام قسمت های ویندوز ۱۰ بهینه شده است از ابزارها گرفته تا قسمت هایی که مربوط به تنظیمات این سیستم عامل می باشد.

  ۱۱ امتیاز برای مهاجرت به ویندوز ۱۰

  ۱۱ امتیاز برای مهاجرت به ویندوز ۱۰/ با عرضه ویندوز ۱۰ بررسی امکانات و ویژگی‌های آن آغاز شده است. اگر چه این ویندوز به علت برخی قابلیت هایش از توانمندی بیشتری برای جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران برخوردار است، اما مزایای زیادی هم دارد.

  ۳ راه برای حفظ محتویات حافظه فلش مموری

  اندازه مناسب و قابل حمل بودن سیستم‌عامل‌های مختلف، حافظه فلش مموری را به دستگاهی بسیار پرکاربرد برای انتقال اطلاعات تبدیل می‎کند.

  شناخت ۱۰ ویروس مخرب رایانه ای

  همزمان با افزایش بدافزارها، کرم‏های اینترنتی و تروجان‏ها، هکرها و سارقان اطلاعات همواره به دنبال راههایی به منظور سرقت اطلاعات و دسترسی به حسابهای بانکی و گاهی بوجود آوردن اختلالات الکترونیکی بوده ‏اند.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi