جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دانلود کتاب مثنوی سرایی در ادب فارسی

1,049

بازدید

دانلود کتاب مثنوی سرایی در ادب فارسی ۴٫۲۰/۵ (۸۴٫۰۰%) ۵ امتیازs
دانلود کتاب مثنوی سرایی در ادب فارسی

دانلود کتاب مثنوی سرایی در ادب فارسی

معرفی کتاب :
در این کتاب قالب مثنوی در جایگاه یکی از قوالب پربسامد و مهم شعر فارسی بررسی شده و سعی بر این بوده است که ضمن نشان‌دادن تاریخچۀ مثنوی‌سرایی، این آثار از منظرهای مختلف، از حیث ساختار و محتوا به حد وسع نگارنده بررسی شود. در فصل نخست، مباحثی چون مثنوی و منظومه، خاستگاه آن، جایگاه و اهمیت آن در ادبیات فارسی و عرب و انعکاس آن در تذکره‌های فارسی آمده است. در مبحث ساختاری، بخش‌هایی چون آستانه، خاتمه، موسیقی عروضی و ردیف، حجم مثنوی و شیوه‌های نام‌ گذاری منظومه مورد بحث قرار گرفته است. در نهایت همۀ منظومه‌ها از حیث محتوایی در چهار نوع دسته‌ بندی شده است:

حماسی، غنایی ( مشتمل بر دو دستۀ منظومه‌های عارفانه و منظومه‌های عاشقانه ( شامل روایی، مکاتبات منظوم، کارنامه، سفرنامه، مثنوی‌های کوتاه ) ، تعلیمی ( اخلاقی و آموزشی ) و تاریخی. خصوصیات و ویژگی‌های هر نوع در بخش مربوط به آن ذکر شده است.

در بُرشی از کتاب « سیر مثنوی سرایی در ادب فارسی » آمده :

صاحب خزانۀ عامره می نویسد: »اول کسی که خمسه شیخ نظامی را جواب گفت، امیرخسرو بود، سپس خواجو«. برخی وی را برتر از نظامی می پنداشته اند و همین موجب می شده است جدال هایی میان دوستداران امیرخسرو و نظامی به وجود آید .

آنچنانکه دولتشاه آورده: »امیرزاده باینسقر خمسه خسرو را بر خمسه شیخ نظامی تفضیل دادی و خاقان الغ بیگ گورکان قبول نکردی و معتقد شیخ نظامی بودی و مابین این دو شهزادۀ فاضل به کرات جهت این دعوی تعصب دست داده«.

تقریبا همه شعرا و تذکره نویسان به برتری نظامی اعتراف کرده اند، اما امیرخسرو نسبت به بقیه مقلدان نظامی، در خمسه سرایی جایگاه بلندتری یافته است.

توجه : کتاب ” مثنوی سرایی در ادب فارسی ” مولف آن ” دکتر مهدی دهرامی ” ضمن اطلاع و پذیرش قوانین سایت به تک بوک اهدا نموده اند .

برای دانلود کتاب مثنوی سرایی در ادب فارسی ؛ به لینک زیر بروید .

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : مهدی دهرامی
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 9.5 مگابایت
نوع فايل : PDF
تعداد صفحه : 477
منبع : www.takbook.com

رمز فایل : www.takbook.com

مطالب مشابه با این مطلب

  دانلود کتاب از دهر چه می جویی ؟

  دانلود کتاب از دهر چه می جویی ؟ ۴٫۱۷/۵ (۸۳٫۳۳%) ۶ امتیازs فهرست کتاب ” از دهر چه می جویی ؟ ” ( جستارهایی شاعرانه پیرامون مرگ ) □ نخست □ مرگی دیگر □ قهرمانانه گرد قمر مرگ بگرد! جستاری در قهرمانمرگی □ جستاری […]

  دانلود کتاب برین زادم و برین بگذرم

  دانلود کتاب برین زادم و برین بگذرم ۴٫۴۳/۵ (۸۸٫۵۷%) ۷ امتیازs کتاب ” برین زادم و برین بُگذرم ” عنوان آن از ابیات دیباچه شاهنامه حکیم فردوسی گرفته شده است. در بخش اول این کتاب به زوایای اصلی زندگانی فردوسی مانند نام و نام […]

  دانلود کتاب لبخندهای خدای خوبم

  دانلود کتاب لبخندهای خدای خوبم ۴٫۲۵/۵ (۸۵٫۰۰%) ۲۰ امتیازs این کتاب ماجرای خودم هست که با خدا به خیال خودم قهر بودم. خدا گویا دلش نیامد و لبخندهایش را بر زندگی‌ام جاری کرد.سال‌ها به خاطر دردهای جسمانی شدید و مشکلاتی که به علت مشکل […]

  دانلود کتاب ژاله بر رخ لاله

  دانلود کتاب ژاله بر رخ لاله ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۳ امتیازs آنچه در کتاب ” ژاله بر رخ لاله ” می خوانیم : عارض آنی به آنان که آن دارند و خود خوب می دانند نفی و درشتی ! جماعت من هنوز زنده ام ! […]

  دانلود کتاب شعرهای ممنوعه آمریکای لاتین

  دانلود کتاب شعرهای ممنوعه آمریکای لاتین ۳٫۲۰/۵ (۶۴٫۰۰%) ۵ امتیازs کتاب ” شعرهای ممنوعه آمریکای لاتین ” ترجمه ‌ای است از مجموعه شعرها‌ی منتشره در مجله ادبی Tabla Redonnda و همچنین “سیما‌ی رنگین نیمکره” از الویر و میرانا‌ندا می با‌شد.

  دانلود کتاب سیراب از سراب

  دانلود کتاب سیراب از سراب ۳٫۵۰/۵ (۷۰٫۰۰%) ۶ امتیازs سخن مولف : این خطوط را نگاشتم تا بی دیده بنگرم بر این جهان پرصدا که گمانم به چشم جان نگریستش راه تا گریه ای می برد که طهارت جان است و منفذی را قراول […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi