جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دانلود کتاب شرح شمع شدن

1,273

بازدید

دانلود کتاب شرح شمع شدن ۴٫۴۴/۵ (۸۸٫۸۹%) ۹ امتیازs
دانلود کتاب شرح شمع شدن

دانلود کتاب شرح شمع شدن

نقدی بر کتاب شرح شمع شدن

حسین طالبی

نویسنده و منتقد ادبی

«حکایت حرمت همه خیالات دربند عرف و عادت است و ما حدخوردگان حریم نشکسته ایم… آدمی را تعزیر باده ی ناخورده می کنند این محتسبان بی دشنه و پردشنام »

این بخشی از کتاب شرح شمع شدن از انتشارات مهر راوش است که ذوق و شاعرانگی نویسنده جوان آن احسان اقبال سعید را بخوبی آشکار می سازد . این کتاب که در ۷۶ صفحه و با بهای ۳۰۰ هزارریال وارد بازار نشر گردیده است نظریات نویسنده در باب انسان ، گناه ، رنج ، مرگ ، ، پوشش آدمیان و انسانهای ایثارگر را باز تعریف می کند .

نویسنده در حقیقت از منظر خویش به مفاهیم فوق نگریسته و آن را با استفاده از ادبیات فاخری به نمایش می گذارد . نویسنده در حکایت آه وگناه به مضمون گناه وخطا می پردازد و به نظر می رسد خطا و گناه را ویژگی خصلت طبیعی انسان برمی شمارد زیرا خداوند توبه همه گنهکاران را می پذیرد .

در این مقاله می خوانیم که «اخلاق دینی در گذر زمان توسط عاملان و اثرگذاران راه به یک حریم معمول و معقول در ثروت، قدرت و شهوت می برد و برای جلوگیری از تخطی و لگام بر “جستن لذت فزون ” آن گونه که در سطور بالا رفت نیازمند وضع قانون است . پس تخطی و انحراف از قانون می شود خطا و آدم می داند حکم تنها مختص به خداست »

البته دراین مسیر نقش انسان را نادیده می انگارد که انسان خلیفه و جانشین خدا بر روی زمین است و بنابراین انسان نیز می تواند حکم براند مشروط بر آنکه بر مبنای احکام الهی و به نفع اعتلای بشر باشد .

نویسنده سپس در مقاله جستاری در باب مرگ به تاکید انسان بر جستجوی جاودانگی و آب حیات پرداخته و معتقد است “اسکندر مقدونی هفت دریا را گشت و حریق کام تائیس را برجان تخت جمشید و دیگر اقصی ریخت تا مگر آب جاودانگی بیابد.” او همچنین آثار مرگ بر اطرافیان از جمله در قبایل را مورد کنکاش و انتقاد قرار داده و مرگ را در ادیان الهی گذری از مرحله ای به مرحله دیگر خوانده است .

نویسنده در مقاله دیگری تحت عنوان “عده ای در این بیابان مثل حیوان می چرند ” رفتارهای خودخواهانه انسان ازجمله آرمان ها، ترس ها، و نامرادی های خود را به حیوانات تعمیم داده است و این سوال را مطرح می کند که “چرا انسان از تشبیه به گاو، گوسفند غمین و گاه خشمگین می شود اما تشبیه به ببر و پلنگ و عقاب را خوش می دارد؟

منطق غریزی و جهان بی قانون ضعیفان را محکو م به زوال ، تسلیم،انقیاد و فنا می داندکه گاو و اسب و استر و خر نماد هایی از همین موضوع هستند.”

نویسنده معتقد است که انسان نیز عاشق و دلداده قدرت است و از وادادگانی که شیرشان ر ا می دوشند و یا بار می کشند اما هیچ تحسینی نثارشان نمی گردد بیزار است .

به نظر می رسد نویسنده دراین روایت منش سیاسی مردم را ذکر کرده است که همیشه به دنبال افراد قوی بوده و تاکید براین نکته دارد که برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی که در نظام طبیعت ضعیف پامال است.

هرچند به نظر می رسد این حکایت و روایت با منش و روایات دیگر نویسنده در تناقض است .

نویسنده در روایت” نامه را در جامه هایت پنهان مدار” به پوشش ابتدای انقلاب و ارزشهای حاکم بر جامعه همچون شهادت طلبی و ایثار می پردازد و به نوعی بر این نکته تاکید دارد که تغییر پوشش افراد و افزایش ارزشهای خاکی اعم از ثروت ،زیبایی و جمال به تغییر ارزشهای حاکم بر جامعه فعلی مرتبط است.

در مقاله گذاشت و گذشت تاکید نویسنده بر پذیرش واقعبتهای موجود دارد که خبط و خطای تاریخی را باید گذاشت و گذر کرد ، تزویر و ریا را دراین باب تخطئه کرده و مورد سرزنش قرارمی دهد .

اقبال سعید در روایت رنج ،برخی رنجها را ناشی از دست طبیعت شمرده و برخی رنجها را ناشی از ظلم دیگران می داند ، نویسنده رنج را برای افرادی خاص دارای فضیلت می داند و معتقداست انسان هماره در تلاش برای رفع رنجهای طبیعی و خود ساخته است . اقبال سعید فضیلت را در رهایی انسان از رنجها می جوید و آن را پیشرفت می نامد .

در روایت نمایش به انتقال و تحولات فرهنگی ایلی و قبایلی از سیاه چادربه آپارتمان های مدرن می پردازد ، در حالی که هنوز مبانی ارزشها تغییری نکرده است و نزاع ها همان نزاعهای اولیه قبایلی است ازجمله نزاع بر سر توزیع پست ها یا ماترک پدری و حتی اضافه کار یک اداره محقر .

در آدم و دم نیز نویسنده سعی دارد منفعت طلبی و روزمرگی و سودجویی انسانها را مطرح کند و از این باب تنها عارفان را رها از چنین مقوله ای می بیند که به دنبال سیمرغ وجود خویشتنند. وی معتقد است که رسوم و عرفهای نادرست همچون کوهی استوار در مقابل تغییرات شکل گرفته اند .

“انسان در سیر بودن یا تکوین خود بر و در کره خاکی احوال ذهنی غریبی را تجربت نموده و به کوهی از عرف، باور ، تقدیر و تراز و ترازو دچار آمده است . به گذر سالیان رسوبات چنان منسجم گشته اند که فرهادوشی به قوه عشق و تیشه ی تیز قادر به برکندن شان نیست”

در حکایت شمع که عنوان کتاب نیز برگرفته از آن است شمع را با قلم و خون شهیدان مقایسه می کند که کارش ایثار و از خودگذشتگی برای مردمان عالم خاکی است که خود می سوزد و می سازد تا چراغ راه هدایتی برای دیگران باشد :

“شمع را قامت به قلم ماند و انگار آن به کتابت و ترجمان تفکر آدم و شمع را با مفهوم شهید و شهادت میانه است . کو شهید بریده است و بهر جانان نثار می کند وجود خویش را، صله و سیم در میان نیست و جان شیرین پیشکش است”

بطور کلی این کتاب مجموعه مناسبی از باورهای نویسنده را آشکار می سازد که معتقد به تغییر و اصلاح اموری است که ناخودگاه شکل عرف و سنت پذیرفته و جای در ریشه های خرافی مردم دارد وتا هنگامی که این باورهای خرافی ریشه کن نگردد عرفا و دانشمندان همچون شمعی ناچار به سوختن و ساختن هستند .

توجه : کتاب ” شرح شمع شدن ” را نویسنده آن ضمن اطلاع و پذیرش قوانین سایت به تک بوک اهدا نموده اند .

دانلود کتاب شرح شمع شدن ؛ از لینک زیر :

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : دکتر احسان اقبال سعیدی
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 1.5 مگابایت
نوع فايل : PDF
تعداد صفحه : 78
منبع : www.takbook.com

رمز فایل : www.takbook.com

مطالب مشابه با این مطلب

  دانلود کتاب داستان یک شیفته_ زندگینامه پاپا رام داس

  دانلود کتاب داستان یک شیفته_ زندگینامه پاپا رام داس ۳٫۴۳/۵ (۶۸٫۵۷%) ۷ امتیازs دانلود کتاب داستان یک شیفته_ زندگینامه پاپا رام داس کتاب ” داستان یک شیفته_ زندگینامه پاپا رام داس ” سفر زیارتی یکی از خداشناسان معروف هند در اوایل قرن بیستم به […]

  دانلود کتاب مرز میان رشته ای علم و دین

  دانلود کتاب مرز میان رشته ای علم و دین ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۳ امتیازs در دهۀ اخیر مروجان معارف دینی و اندیشه‌ورز ان محافل دینی- دانشگاهی در راستای «جامع‌نگری» به پژوهش‌های «چندرشته‌ای و ترکیبی » روی آورده‌اند. در واقع، مشهود است که هنگام مباحثه، تبلیغ […]

  دانلود کتاب کل نگری دینی

  دانلود کتاب کل نگری دینی ۱٫۵۰/۵ (۳۰٫۰۰%) ۲ امتیازs آنچه در کتاب ” کل نگری دینی پیشا – رشته ای ” می خوانیم : پیشگفتار بخش اول : تعاملات علم و دین ۱ . واگرایی علم و دین ۲ . همگرایی علم و دین […]

  دانلود کتاب سیاحت ساحت سایه

  دانلود کتاب سیاحت ساحت سایه ۳٫۶۷/۵ (۷۳٫۳۳%) ۲۱ امتیازs فهرست کتاب ” سیاحت ساحت سایه ” : □ مقدمه ……………………………………………………….. ۷ □ سوگند به سرآغاز قلم………………………………………. ۱۱ □کاش عکاس خیالم بودم…………………………………….۱۵ □ ما درون را بنگریم و حال را! ……………………………….. ۲۱ □ هم میهن […]

  دانلود کتاب فلسفه بینابینی

  دانلود کتاب فلسفه بینابینی ۴٫۷۱/۵ (۹۴٫۲۹%) ۷ امتیازs نمایه کتاب ” فلسفه بینابینی ” به قرار زیر است : مقدمه فصل اول منطق ۱ : داده و دانسته اطلاعاتی دوم شناخت ۱: داده پیشینی – پسینی در فلسفه بینابینی سوم منطق ۲ : قالب […]

  دانلود کتاب آیا این کمونیسم همان کمونیسم است ؟

  دانلود کتاب آیا این کمونیسم همان کمونیسم است ؟ ۳٫۳۳/۵ (۶۶٫۶۷%) ۳ امتیازs چکیده : آیا این کمونیسم همان کمونیسم است، اثری کوتاه در قالب یک مقاله یا شاید اعلانیه، به بحث در رابطه با دو نحله ی فکریِ کمونیسم و مارکسیسم می پردازد.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi