جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

۱۰ علل روشن شدن چراغ چک

229

بازدید

10 علل روشن شدن چراغ چک

10 علل روشن شدن چراغ چک

 

۱۰ علل روشن شدن چراغ چک :

ماشین نیز مانند هر وسیله دیگری نیاز به مراقبت و بررسی‌های دوره‌ای دارد. به عنوان مثال باد لاستیک‌ها، میزان مصرف سوخت و روغن ترمز باید ماهیانه بررسی شوند. یکی از ویژگی‌های اتومبیل، داشتن چراغ چک موتور است. روشن شدن چراغ چک نشان می‌دهد مشکلی درون خودرو وجود دارد که نادیده گرفتن آن می‌تواند باعث خرابی بیشتر و تحمیل هزینه‌های سنگین برای رفع آن شود. در این مقاله ده علت روشن شدن چراغ چک به تفکیک توضیح داده خواهد شد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند…
علت روشن شدن چراغ چک

۱. خرابی سنسور اکسیژن
۲. شل بودن در باک
۳. خرابی مبدل کاتالیستی
۴. مشکل در کویل احتراقِ شمع
۵. خرابی سیم‌های شمع‌
۶. خرابی سنسور جریان هوا
۷. مشکل در دزدگیر
۸. نشت خلاء
۹. خرابی دریچه سیستم چرخش گاز اگزوز
۱۰. خالی شدن باتری

علت روشن شدن چراغ چک
در ادامه علت‌های رایج روشن شدن چراغ چک آورده شده‌ است.

۱. خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن (که گاهی سنسور O2 نامیده می‌شود) میزان اکسیژن اشتعال نیافته در سیستم اگزوز خودرو را تشخیص می‌دهد. این سنسور، داده‌ها را به کامپیوتر ماشین ارسال می‌کند. کامپیوتر با استفاده از این داده‌ها میزان ترکیب سوخت و هوایی که به درون سیلندرها وارد شده را تنظیم می‌کند. حتی اگر سنسور اکسیژن نیاز به تعویض داشته باشد، ماشین می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد؛ اما نسبت به حالت عادی مصرف سوخت بیشتری دارد.

۲. شل بودن در باک

شل بودن در باک یکی از متداول ترین دلیل‌ها برای روشن بودن چراغ چک کردن موتور است. در باک بخش مهمی ‌در سیستم انتقال سوخت ماشین است و جلوی خارج شدن بخارهای گازوئیل از مخزن سوخت را می‌گیرد و کمک می‌کند تا همه‌ی بخش‌های سیستم تحت فشار مناسبی باشند.

۳ . خرابی مبدل کاتالیستی

مبدل کاتالیستی که در سیستم اگزوز خودرو قرار دارد، کربن مونوکسیدی را که در طی فرآیند احتراق در خودرو تولید شده است به کربن دی اکسید تبدیل می‌کند. این قطعه ساختار ساده‌ای دارد و می‌توانید به راحتی از خرابی آن جلوگیری کند. این خبر خوبی است چون تعویض آن و خرید یک قطعه‌ی جدید چیزی حدود ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان، بسته به کیفیت و مدل، برایتان خرج خواهد داشت.

۴. مشکل در کویل احتراقِ شمع

به بیان ساده، کویل احتراق نیروی الکتریسیته‌ای – که شمع‌ها برای جرقه زدن و سوزاندن ترکیب سوخت و هوا به آن نیاز دارند – را تولید می‌کند. ماشین‌های کلاسیک تنها دارای یک کویل هستند، اما ماشین‌های مدرن به ازای هر سیلندر یک کویل دارند. اگر ماشین شما دارای ۸ سیلندر است، احتمالا ۸ کویل مجزا دارید.

۵. خرابی سیم‌های شمع‌

همانطور که از نامشان پیداست، این سیم‌ها جریان الکتریسیته را از کویل به شمع جرقه زن منتقل می‌کنند. بدون آنها، ترکیب سوخت و هوای درون سیلندرها مشتعل نخواهد شد. بسیاری از ماشین‌ها از یک سیم به ازای هر سیلندر استفاده می‌کنند، اما مدل هایی هم وجود دارند که مانند مرسدس بنزهای قدیمی‌تر، برای هر سیلندر از دو شمع جرقه زن و دو سیم استفاده می‌کنند. علامت‌های خرابی در این سیم‌ها لرزش شدید موتور، افت قابل توجه در کارکرد موتور و طی کردن مسافت کمتر به ازای میزان سوخت مشخص است.

۶. خرابی سنسور جریان هوا

سنسور جریان هوا، به عنوان بخشی از سیستم مدیریت موتور، بر میزان هوایی که وارد موتور می‌شود نظارت می‌کند. ماشین شما بدون این سنسور نمی‌تواند با تغییرات ارتفاع سازگار شود. نشانه‌های خرابی این سنسور، لرزش شدید موتور، اشکال در استارت زدن و تغییر ناگهانی در موقعیت پدال گاز هستند.

۷. مشکل در دزدگیر

اگر دزدگیر به درستی نصب نشده باشد می‌تواند ماشین شما را خراب کند، یعنی باتری شما تخلیه شود. همچنین ممکن است چراغ چک کردن موتور را روشن کند و حتی جلوی روشن شدن ماشین را بگیرد. سپس، زمانی که اصلا انتظارش را ندارید، در هنگام نیمه شب، روشن شده و به دلیل افتادن برگ درختی روی بدنه‌ی ماشین، شروع به آژیر کشیدن می‌کند!

۸. نشت خلاء

همه‌ی ماشین‌ها یک سیستم خلاء دارند که کاربردهای مختلفی دارد. تقویت کننده‌ی ترمز با خلاء کار می‌کند. سیستم خلاء همینطور با هدایت بخارهای گازوئیل در موتور باعث کاهش انتشار گازهای سمی ‌از خودرو می‌شود. اگر rpm (دور بر دقیقه) موتور ماشین‌تان به میزان غیرمعمولی افزایش یافته، ممکن است مقصر آن نشت در سیستم خلاء باشد.

۹. خرابی دریچه سیستم چرخش گاز اگزوز

سیستم چرخش گاز اگزوز (EGR) میزان اکسید نیتروژنی که از موتور ماشین خارج می‌شود را کاهش می‌دهد و بازده کارکرد ماشین را بالاتر می‌برد. این سیستم گاز پرحرارت خروجی را به درون محفظه‌ی احتراق باز می‌گرداند، این گاز سوخت را گرم می‌کند و سوختن آن را تسریع می‌بخشد. این سیستم همینطور میزان گازهای خروجی از اگزوز را کاهش می‌دهد. دریچه EGR ممکن است مسدود شود یا به طور کامل خراب شود.

۱۰. خالی شدن باتری

باتری قطعه‌ای بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم است. بدون باتری ماشین روشن نمی‌شود و چراغ‌های آن جاده را روشن نمی‌کنند. باتری‌های امروزی بسیار بادوام‌تر از باتری‌های قدیمی ‌هستند و نیازی به نگهداری ندارند.

سخن آخر

در بین اتومبیل‌هایی که در ایران استفاده می‌کنیم هم این علت‌های روشن شدن چراغ چک وجود دارد. مثال در اتومبیل های سمند و پراید، عواملی مانند خرابی سنسور اکسیژن، خرابی مبدل کاتالیستی، مشکل در کویل شمع یا خالی شدن باتری باعث روشن شدن چراغ چک می‌شوند. اگر کمی با اتومبیل‌ها سروکله زده باشید، می‌دانید که روشن شدن چراغ چک مشکل بسیار رایجی است که خیلی از راننده‌ها به آن توجه نمی‌کنند. شما حتما سعی کنید علت روشن شدن چراغ چک را پیدا کنید.

برگرفته از : ستاره

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

    نگهداری از خودرو با ۱۲ ترفند آسان

    ۱- چراغ های ماشین را با خمیردندان تمیز کنید خمیردندان تنها برای دندان خوب نیست چون ذرات ساینده ای دارد که برای پاک کردن کثیفی چراغ های ماشین بسیار به کار می آیند. دور چراغ ها را چسب بزنید تا خمیردندان به رنگ ماشین […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


برچسب ها : کتاب گویا کتاب صوتی دانلود کتاب گویا رایگان دانلود کتاب صوتی download book آموزش کتاب رایگان فارسي ebook pdf کتاب الکترونیکی کتاب pdf دانلود رایگان کتاب دانلود کتاب دانلود رايگان کتاب كتاب

تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi