جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

چگونگی خواندن نماز والدین

812

بازدید

چگونگی خواندن نماز والدین ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۱ امتیاز
چگونگی خواندن نماز والدین

چگونگی خواندن نماز والدین

خواندن نماز والدین یکی از حقوقیست که والدین چه در زمان حیات و چه پس از وفات شان بر گردن فرزندان خود دارند. این نماز را بخوانید تا هم والدینتان را شاد کنید و هم فرزندانتان بعدها برای خودتان بخوانند.
فضایل و کیفیت خواندن نماز والدین چیست؟

هر کس این نماز را بخواند چنان چه پدر, مادر و عزیزان او زنده باشند مورد رحمت خداوند رحمان و رحیم قرار میگیرند وچنان چه والدین فوت کرده باشند مورد آمرزش خداوند کریم قرار می گیرند.

می گویند دست انسانها پس از مرگ، از دارِ دنیا کوتاه میشود، شاید این جمله از یک زوایه درست باشد ولی قطعاً یک حکم عمومی و فراگیر نیست زیرا انسان زرنگ با انجام برخی از کارها می تواند پس از مرگ هم چنان از دنیا استفاده و ثواب برای خود کسب کند.

پس از مرگ آدمی، آثار و نتایج این قبیل کارها قطع نمی شود، به همین علت در معارف اسلامی به« باقیات الصالحات» تعبیر می شود.

غیر از باقیات الصالحات که به دست خود شخص و قبل از مرگش کِشت میشود، کارهای دیگری هم هست که پس از مرگ و توسط باقی ماندگان شخص متوفی انجام شده و در آن دنیا ثوابش به روح مرده می رسد.

نماز والدین یکی از همین کارهاست که برطبق روایات ما، در زندگی برزخی پدر و مادر اثرات عجیبی دارد و گرفتاری های عجیبی را از پیش پای آن ها برمی دارد.

نماز والدین توسط فرزندان خوانده می شود و در کتاب مکارم الاخلاق تحت عنوان نماز پدر برای فرزند وارد شده است . ولی طبق فرمایش آیت الله بهجت، مادران نیز میتوانند برای شفای مرض اولاد خودشان به این نماز ملتزم باشند و بخوانند. در کتاب مستدرک الوسیله و مستنبط المسائل این نماز هم ذکر شده است.

محتوای نماز والدین

پایه و اساس نماز والدین بر طلب مغفرت و بخشش برای خود فرد و پدر و مادر او بنا شده است. مضمون و ترجمه نماز والدین بیانگر اینست که به نوعی در تمامی اذکار، طلب مغفرت برای پدر و مادر از درگاه خدا است.

ادعیه ای که در این نماز میخوانیم از دعاهای معروف قرآنی است که می توان در قنوت نمازها و دیگر وقت ها نیز خواند ولی خواندن آن ها با همین شکل و دستوری که در منابع از جمله مفاتیح الجنان آمده، برای روح پدر و مادرهایمان در عالم برزخ اثرات عحیبی دارد.

کیفیت نماز والدین

نماز والدین، در روایات به چند شیوه ذکر شده است که مرحوم حاج شیخ عباس قمی( ره) در مفاتیح الجنان، به نقل از کتاب مکارم الاخلاق چنین بیان کرده اند:

نماز والدین دو رکعت است، که نخست باید نیت کنید:« دو رکعت نماز والدین به جا می آورم قربه إلی الله» و پس از خواندن سوره حمد در رکعت اول، ده مرتبه آیه ۴۱ سوره ابراهیم خوانده می شود:« رَب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب» پروردگارا، من و پدر و مادرم و تمامی مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا می شود بیامرز.

در رکعت دوم نماز والدین، پس از خواندن سوره حمد باید ده مرتبه آیه ۲۸ سوره نوح را خواند:« رَّب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِمَن دَخَلَ بَیْتیَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ» «پروردگارا مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانی را که با ایمان وارد منزل من شدند، و جمیع مردان و زنان با ایمان را بیامرز.»

بعد از این که سلام نماز والدین را دادید، ده مرتبه آیه ۲۴ سوره اسرا را بخوانید:« رَّب ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانی صغِیراً»،« پروردگارا همان گونه که آن ها مرا در کوچکی تربیت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده.»در نماز والدین احتیاجی به خواندن سوره پس از سوره فاتحه نیست.

خواندن نماز والدین به روش های دیگر

نماز والدین در کتاب مکارم الاخلاق به اینصورت نیز آورده شده است که نخست یک نماز دو رکعتی بخوانید و در هر رکعت پس از حمد ۲۰ مرتبه آیه «رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا» را بخوانید. پس از سلام نماز هم به سجده بروید و همین آیه را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

زمان خواندن نماز والدین

در شب جمعه، ترتیب خواندن نماز والدین در منابع مختلف متفاوت است ولی شبخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان به نقل از کتاب مکارم الاخلاق برای خواندن این نماز توصیه کرده است که برترین وقت برای خواندن این نماز شب جمعه و بین نماز مغرب و عشاست.

با توجه به آیات مندرج در نماز والدین، این نماز مخصوص پدر و مادر است اما میتوان دو رکعت نماز مستحبی برای ارج نهادن به زحمات پدر بزرگ و مادربزرگ خواند و چنانچه آن دو رکعت، مشابه نماز والدین هم باشد، ایرادی نخواهد داشت. در شب جمعه برای نماز والدین ثواب های فراوانی ذکر شده است .

در صورتیکه پدر و مادرتان زنده باشند و نماز والدین برایشان بخوانید، مورد رحمت خدا قرار می گیرند.چنانچه والدینتان فوت کرده باشند با خواندن نماز والدین خداوند آنها را می آمرزد.خواندن نماز والدین باعث گشایش درهای رحمت الهی می شود.

به دلیل آیه ۲۸ سوره نوح ( ع) که در رکعت دوم نماز والدین خوانده می شود هر مهمانی که وارد خانه شما شود مورد لطف خداوند قرار می گیرد.

نماز والدین مثل یک داروی ضد افسردگی عمل می کند. پس اگر به شما مصیبتی وارد شده و دچار افسردگی شده اید خواندن این نماز باعث میشود حالتان بهبود یابد.

در صورتیکه هنوز قانع نشده اید که نماز والدین چه نماز معرکه ای است کافیست بدانید چنانچه پدر و مادر کسی که این نماز را می خواند از دنیا رفته باشند آرزو می کنند که زنده شوند و پای فرزندشان را بخاطر خواندن این نماز ببوسند.

منبع : دلگرم

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  فضائل و خواص تلاوت سوره طه

  فضائل و خواص تلاوت سوره طه ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۲ امتیازs آثار و برکات خواندن سوره طه/ فضیلت و خواص آیات قدرتمند سوره طه : این سوره،اوّلین سوره ای است که ماجرای حضرت موسی علیه السلام را به تفصیل بیان نموده و حدود هشتاد آیه […]

  راه هایی برای کاهش فشار قبر

  راه هایی برای کاهش فشار قبر ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز راه هایی برای کاهش فشار قبر/ چطور فشار قبر کمتری داشته باشیم؟ منظور از مرگ تنها قرار دادن بدن در یک تکه زمین کنده شده نیست بلکه انتقال انسان به عالم برزخ است. اولین […]

  چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟

  چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟ ۴٫۱۳/۵ (۸۲٫۵۰%) ۸ امتیازs چرا امام حسین جنگ را از تاسوعا به عاشورا انداخت ؟ در تاریخ آمده است که حضرت ابا عبدالله وقتی لشکر عمربن سعد در روز تاسوعا قصد شروع جنگ […]

  سریع الاجابه ترین دعاها

  سریع الاجابه ترین دعاها ۳٫۹۳/۵ (۷۸٫۵۷%) ۱۴ امتیازs استجابت دعا، مانند هر پدیده‌ی دیگری، قوانین ، آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می‌رسد .

  دعاهای مجرب برای رفع گرفتاری مختلف

  دعاهای مجرب برای رفع گرفتاری مختلف ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۳ امتیازs عرفا و بزرگان دین دستورالعمل ها و اذکار مختلفی را پیرامون دعا برای رفع مشکلات و گرفتاری های دنیوی و سلوکی و نیز برآورده شدن حاجت بیان نموده اند که در ادامه بررسی می […]

  ۵ توصیه امام باقر برای مواجهه صحیح با مشکلات

  ۵ توصیه امام باقر برای مواجهه صحیح با مشکلات ۴٫۳۳/۵ (۸۶٫۶۷%) ۳ امتیازs ۵ توصیه امام باقر برای مواجهه صحیح با مشکلات/ امام محمدباقر (ع) به یکی از اصحاب سرّ خویش به نام «جابر بن یزید جعفی» ۵ نصیحت و سفارش را در یک […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi