جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت

2,537

بازدید

دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت ۳٫۵۰/۵ (۷۰٫۰۰%) ۲ امتیازs
دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت

دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت

در کتاب ” بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت ” ، نویسنده ضمن شرح برخی ابیات مثنوی معنوی، این مطالب را ارزیابی نموده است: مفهوم عشق و عقل در نظر مولانا، پایگاه آدمی، تن و جان، استحقاق هستی، آگاهی و هشیاری، برتری‌جویی، استدلال و فلسفه، مهر و محبت، رازهای غیب، رهرو دلیل راه، و موضوعاتی از این قبیل. دفترهای شش‌گانه مثنوی و صفحه‌های چاپی آن با شماره‌هایی در زیر ابیات مشخص شده‌اند. این نوشتار متن سخنرانی نویسنده درباره مثنوی و جایگاه آن در فرهنگ و ادب پارسی است که در سال ۱۳۶۱ ایراد شده است.

از متن کتاب :
شیوه بیان در مثنوی بر پایه منطق و استدلال نیست . در آن با گشاده دستی از تمثیل ها و قصه های گاه کوتاه و دراز بهره جسته می شود . تا خواننده یا شنونده رابه چنان دریافت حسی در خود وی سوق دهد .

بی اختیار سپر بیندازد و بگوید آمنا همین است . سادگی و روشنی سخن در مثنوی از چنان نیروی القا کننده ای برخوردار است که کمتر سرشت توسنی است که زیر مهمیز آن نرود . اینک چند نمونه :

آن مگس بر برگ کاه و بول خر / همچو کشتیبان همی افراشت سر
گفت من دریا و کشتی خوانده ام / مدتی در فکر آن می مانده ام
اینک این دریا و این کشتی و من / مرد کشتیبان و اهل رای و فن

آن یکی مرد دومو آمد شتاب / پیش یک آیینه دار مستطاب
گفت از ریشم سفیدی کن جدا / که عروس نو گزیدم ای فتی
ریش را ببریو کل پیشش نهاد / که تو بگزین چون مرا کاری فتاد

گفت با دلقک شبی سید اجل / قحبه ای را خواستی تو از عجل
با من این را باز می بایست گفت / تات می کردم به یک مستوره جفت
گفت نه مستور صالح خواستم / قحبه گشتند و ز غم تن کاستم

برای دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت ؛ به لینک زیر بروید .

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : محمود اعتماد زاده ( به آذین )
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 2 مگابایت
نوع فايل : pdf
تعداد صفحه : 146
منبع : کتابناک

رمز فایل : www.takbook.com

مطالب مشابه با این مطلب

  دانلود کتاب از دهر چه می جویی ؟

  دانلود کتاب از دهر چه می جویی ؟ ۴٫۱۷/۵ (۸۳٫۳۳%) ۶ امتیازs فهرست کتاب ” از دهر چه می جویی ؟ ” ( جستارهایی شاعرانه پیرامون مرگ ) □ نخست □ مرگی دیگر □ قهرمانانه گرد قمر مرگ بگرد! جستاری در قهرمانمرگی □ جستاری […]

  دانلود کتاب برین زادم و برین بگذرم

  دانلود کتاب برین زادم و برین بگذرم ۴٫۲۵/۵ (۸۵٫۰۰%) ۸ امتیازs کتاب ” برین زادم و برین بُگذرم ” عنوان آن از ابیات دیباچه شاهنامه حکیم فردوسی گرفته شده است. در بخش اول این کتاب به زوایای اصلی زندگانی فردوسی مانند نام و نام […]

  دانلود کتاب لبخندهای خدای خوبم

  دانلود کتاب لبخندهای خدای خوبم ۴٫۲۵/۵ (۸۵٫۰۰%) ۲۰ امتیازs این کتاب ماجرای خودم هست که با خدا به خیال خودم قهر بودم. خدا گویا دلش نیامد و لبخندهایش را بر زندگی‌ام جاری کرد.سال‌ها به خاطر دردهای جسمانی شدید و مشکلاتی که به علت مشکل […]

  دانلود کتاب ژاله بر رخ لاله

  دانلود کتاب ژاله بر رخ لاله ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۳ امتیازs آنچه در کتاب ” ژاله بر رخ لاله ” می خوانیم : عارض آنی به آنان که آن دارند و خود خوب می دانند نفی و درشتی ! جماعت من هنوز زنده ام ! […]

  دانلود کتاب شعرهای ممنوعه آمریکای لاتین

  دانلود کتاب شعرهای ممنوعه آمریکای لاتین ۳٫۲۰/۵ (۶۴٫۰۰%) ۵ امتیازs کتاب ” شعرهای ممنوعه آمریکای لاتین ” ترجمه ‌ای است از مجموعه شعرها‌ی منتشره در مجله ادبی Tabla Redonnda و همچنین “سیما‌ی رنگین نیمکره” از الویر و میرانا‌ندا می با‌شد.

  دانلود کتاب سیراب از سراب

  دانلود کتاب سیراب از سراب ۳٫۵۰/۵ (۷۰٫۰۰%) ۶ امتیازs سخن مولف : این خطوط را نگاشتم تا بی دیده بنگرم بر این جهان پرصدا که گمانم به چشم جان نگریستش راه تا گریه ای می برد که طهارت جان است و منفذی را قراول […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi