جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت

1,755

بازدید

دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۱ امتیاز
دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت

دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت

در کتاب ” بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت ” ، نویسنده ضمن شرح برخی ابیات مثنوی معنوی، این مطالب را ارزیابی نموده است: مفهوم عشق و عقل در نظر مولانا، پایگاه آدمی، تن و جان، استحقاق هستی، آگاهی و هشیاری، برتری‌جویی، استدلال و فلسفه، مهر و محبت، رازهای غیب، رهرو دلیل راه، و موضوعاتی از این قبیل. دفترهای شش‌گانه مثنوی و صفحه‌های چاپی آن با شماره‌هایی در زیر ابیات مشخص شده‌اند. این نوشتار متن سخنرانی نویسنده درباره مثنوی و جایگاه آن در فرهنگ و ادب پارسی است که در سال ۱۳۶۱ ایراد شده است.

از متن کتاب :
شیوه بیان در مثنوی بر پایه منطق و استدلال نیست . در آن با گشاده دستی از تمثیل ها و قصه های گاه کوتاه و دراز بهره جسته می شود . تا خواننده یا شنونده رابه چنان دریافت حسی در خود وی سوق دهد .

بی اختیار سپر بیندازد و بگوید آمنا همین است . سادگی و روشنی سخن در مثنوی از چنان نیروی القا کننده ای برخوردار است که کمتر سرشت توسنی است که زیر مهمیز آن نرود . اینک چند نمونه :

آن مگس بر برگ کاه و بول خر / همچو کشتیبان همی افراشت سر
گفت من دریا و کشتی خوانده ام / مدتی در فکر آن می مانده ام
اینک این دریا و این کشتی و من / مرد کشتیبان و اهل رای و فن

آن یکی مرد دومو آمد شتاب / پیش یک آیینه دار مستطاب
گفت از ریشم سفیدی کن جدا / که عروس نو گزیدم ای فتی
ریش را ببریو کل پیشش نهاد / که تو بگزین چون مرا کاری فتاد

گفت با دلقک شبی سید اجل / قحبه ای را خواستی تو از عجل
با من این را باز می بایست گفت / تات می کردم به یک مستوره جفت
گفت نه مستور صالح خواستم / قحبه گشتند و ز غم تن کاستم

برای دانلود کتاب بردریا کنار مثنوی و دید و دریافت ؛ به لینک زیر بروید .

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : محمود اعتماد زاده ( به آذین )
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : 2 مگابایت
نوع فايل : pdf
تعداد صفحه : 146
منبع : کتابناک

رمز فایل : www.takbook.com

مطالب مشابه با این مطلب

  دانلود کتاب فرهنگنامه شریعتی

  فرهنگ نامه شریعتی، گردآوری شده اصطلاحات و واژه های ادبی، سیاسی، ایدئولوژیک، جامعه شناختی و فلسفی – دینی از آثار دکتر شریعتی و توضیح مفهومی آنها. گلچینی از مقدمه :

  دانلود کتاب در آغوش خود مردن شنل سورمه ای

  دانلود کتاب در آغوش خود مردن شنل سورمه ای ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۳ امتیازs این مجموعه شامل تاویل دو داستان از صادق هدایت به نامهای “سه قطره خون” و “زنده به گور” اثر است. فهرست : پیشگفتار داستان ” زنده به گور “ تأویل ” […]

  دانلود کتاب اندیشه های ناپایدار

  دانلود کتاب اندیشه های ناپایدار ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۵ امتیازs این کتاب سخنان کوتاه دکتر مهدی اقبالی مهدی آبادی می باشد امتیاز این کتاب در این است که در ۱۳۴۹ سخن کوتاه از ایشان هیچ کلمه غیرفارسی وجود ندارد مثلا از از حروف ث-ح-ق-ص-ض-ط-ظ-ع که […]

  دانلود ماهنامه ادبیات متعهد _ شماره اول

  دانلود ماهنامه ادبیات متعهد _ شماره اول ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۳ امتیازs آنچه در ” ماهنامه ادبیات متعهد ” شماره اول می خوانیم : ماهنامه ادبیات متعهد طلیعه سخن سردبیر نقد و بررسی پروین اعتصامی – نگینی درخشان بر تاریخ ادب پارسی

  دانلود کتاب ادبیات فاخر فارسی

  دانلود کتاب ادبیات فاخر فارسی ۳٫۶۷/۵ (۷۳٫۳۳%) ۳ امتیازs آنچه در کتاب ” ادبیات فاخر فارسی ” می خوانیم : پیش گفتار ایفای نقش زیبایی و ژرفایی ضربه

  دانلود کتاب گلچینی از ادبیات ایران و جهان

  دانلود کتاب گلچینی از ادبیات ایران و جهان ۱٫۷۵/۵ (۳۵٫۰۰%) ۴ امتیازs این کتاب به معرفی و شرح حال نویسندگان و شاعران و بزرگان ادبیات ایران و جهان و برخی آثار برگزیده ی آنان می پردازد.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد