جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

کلماتی که نشان افسردگی میباشد

250

بازدید

کلماتی که نشان افسردگی میباشد

کلماتی که نشان افسردگی میباشد

کلمات و عباراتی که نشان دهنده افسردگی می باشد

طبق تحقیقات علمی انجام شده محققان به این نتیجه رسیدند که افراد افسرده یا اشخاصی که افسردگی پنهان دارند تمایل به استفاده بیش از حد از برخی عبارات دارند که در ادامه به آنها می پردازیم. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که وجود برخی از این علائم لزوما به معنای افسردگی نیست و تشخیص قطعی توسط روانشناس یا روانپزشک صورت می گیرد.

همچنین بیان مستقیم و اطلاع رسانی صریح به افراد افسرده کمکی نمی کند و باید با دقت بیشتری با این دسته افراد برخورد کرد.

برخی از کلماتی که نشان افسردگی میباشد ؛ به قرار زیر است :

• ضمایر اول شخص مانند «من»، «به شخصه» و…

طبق مطالعات انجام شده افرادی که دچار افسردگی می شوند بیشتر به خود فکر می کنند و در حال تفکر در مورد خودشان هستند.

به همین دلیل نیز استفاده بیش از حد از ضمیر های اول شخص مانند من، به شخصه،‌ خودم و… یکی از عبارت های پر استفاده توسط افراد افسرده هستند.

● میل به قطعیت

افرادی که دچار افسردگی می شوند معمولا از «هرگز» یا «همیشه» زیاد استفاده می کنند. این اتفاق وقتی می افتد که میل به قطعیت در افراد افزایش یافته و مشاهده این بازه میانه ۰ تا ۱۰۰ در این افراد مشهود است.

از جمله نحوه های بیان این احساسات به صورت «این اتفاق همیشه برای من می افتد»، «من هیچوقت نمی توانم این کار را انجام دهم»، «من هرگز در این شغل به موفقیت نخواهم رسید» اتفاق می افتد.

البته بدیهی است افراد بسیاری از این جملات در مکالماتشان استفاده می کنند اما افسردگی باعث می شود این جملات در همه مواقع و بیش از حد استفاده شوند و ریشه در تمایل بیشتر به قضاوت کردن تا تفکر و ارائه راه دارد.

• عبارت «من باید…»

افسردگی از جمله دلایل پدید آمدن طرز تفکر سیاه و سفید است. افرادی که دچار این اختلال می شوند معمولا همه چیز را بد یا خوب می بینند.

در چنین شرایطی احتمال بروز احساسات منفی نسبت به خود و اشتباهات در کنار احساسات منفی دیگر باعث می شود افراد خود را محدود و مجبور به انجام کاری کنند تا از احساسات بد خود فاصله بگیرند و به رضایت برسند اما مجبور کردن خود به انجام کارهایی که دوست نداریم معمولا نتیجه معکوس دارد و باعث تشدید افسردگی می شود.

• استفاده زیاد از کلمات منفی

اگر استفاده از کلمات این چنینی ممکن است توسط اکثر افراد اتفاق بیوفتد اما اگر دقت کنید این کلمات توسط افراد افسرده بیشتر به کار برده می شوند.

از جمله آن ها می توان به کلماتی مانند نا امید، غم،‌ تنهایی، ناراحت، دردناک، درد، تنها، بی کس،‌ غمگین، احمق و… اشاره کرد. به صورت کلی استفاده از کلماتی که برای بیان احساسات آزار دهنده استفاده می شوند در این دسته قرار می گیرند.

• عبارت «نمیتونم»

بسیاری از عبارت های پر استفاده توسط افراد افسرده با کلمه «نمیتونم» شروع می شود. شاید در ظاهر این کلمه ساده به نظر برسد اما تاثیر آن در بیرون آمدن از تخت تا پخت غذا و کار کردن و بسیاری موارد دیگر مشاهده می شود.

ناتوانی در انجام امور روزانه و اختلال در کار از جمله علائم افسردگی هستند و معمولا این افراد از جملاتی مانند «نمیتونم از جام پاشم»، «الان نمیتونم این کارو انجام بدم» و… بیش از حد استفاده می کنند.

• «همه این اتفاقا تقصیر منه»

احساس گناه و مسئولیت از خطرناک ترین اتفاقاتی است که در افراد افسرده رخ می دهد. وقتی شخصی خود را برای تمامی اتفاقات خود و اطرافیانش مقصر بداند باعث می شود تصوری شیرین از دنیای بدون او برایش به وجود آید و در نهایت منجر به آسیب رساندن به خود شود.

جملاتی مانند «من بابت همه چیز مقصرم»، «این اتفاق به خاطر من افتاد»، «اگه من نبودم این اتفاق نمی افتاد» و… در این افراد مشاهده می شود.

• تظاهر و استفاده از عبارت «من خوبم»

شاید دیدن عبارت «من خوبم» در این لیست کمی عجیب به نظر برسد اما افرادی که دچار افسردگی می شوند ممکن است به دلایلی از عباراتی برای بیان اینکه حالشان خوب است یا وضعیت مناسبی دارند استفاده کنند.

معمولا افرادی که شرایط مناسبی ندارند در تظاهر کردن به خوب بودن آنقدر هم خوب نیستند و بر خلاف گفته هایشان در شرایط نامناسبی مانند گریه کردن،‌ پس از یک حادثه و… از عباراتی مانند من خوبم استفاده می کنند که با کمی دقت قابل تشخیص است.

• ابراز احساس خستگی

افسردگی علاوه بر اثرات روانی، تاثیرات جسمانی نیز دارد که مهم ترین آن خستگی است. افراد افسرده معمولا از عباراتی مانند «حس و حالشو ندارم»،‌ «خیلی خسته تر از اونیم که بتونم» و… برای بیان این احساس استفاده می کنند.

• ابراز تمایل به تنهایی

منزوی شدن نیز از علائم دیگر افسردگی است که در رفتار بسیاری از مبتلایان به اختلال افسردگی مشاهده می شود.

ممکن است با بیان جمله «می خوام تنها باشم» آنرا نشان دهند یا این امر در رفتار آن ها مشاهده شود. برای مثال تمایل بیشتر به چت کردن و حضور در فضای مجازی به جای فعالیت های اجتماعی و ملاقات دیگران.

• «کسی منو درک نمیکنه»

احساس عدم پشتیبانی و تنهایی به مراتب از منزوی شدن خطرناک تر است زیرا در این صورت وقتی کسی فکر کند که بودنش برای هیچکس اهمیتی ندارد یا کسی او را دوست ندارد احساسات آزار دهنده ای در او شکل می گیرد و افکار خودکشی را پرورش می دهند.

این احساس ممکن است با جملاتی مانند «کسی به من اهمیت نمیده»، «من خیلی بی کس و تنهام»،‌ «کسی منو حمایت نمیکنه» و… بیان شوند.

شما در حال مطالعه مقاله ” کلماتی که نشان افسردگی میباشد ” هستید .

• عبارت «تهش که چی؟!»

این عبارت که از احساس پوچی و کاهش حس لذت ناشی می شود و ممکن است با اشکال دیگری مانند «خب که چی؟» و… نیز بیان شود وقتی اتفاق می افتد که فرد بسیار نا امید شده باشد.

در چنین مواقعی افراد آینده را کاملا تاریک می بینند و رغبتی برای انجام هیچ فعالیتی ندارد. افسردگی از جمله دلایل رایج خودکشی است که رسیدگی به آن و توجه به رفتار و بیان اطرافیان برای تشخیص و آگاهی ضروری است.

در صورتی که احتمال می دهید خودتان به افسردگی دچار شدید بهتر است سریع تر به روانشناس مراجعه کرده و اطرافیان نزدیک خود را در جریان بگزارید.

• استفاده از عبارت «دیگه مثل قبل نیست»

این عبارت یا عبارت های مشابه وقتی استفاده می شود که افراد افسرده می خواهند فعالیتی قدیمی را انجام دهند اما به دلیل کاهش احساس لذت و عدم حس رضایت از آن فعالیت لذت نمی برند.

در چنین مواقعی عبارت هایی مثل «از انجام این کار لذت نمیبرم»، «خیلی کار پوچ و بی ارزشیه» نیز استفاده می شوند.

• «حس میکنم بهترم»

تظاهر به بهبودی وقتی اتفاق می افتد که بیمار امیدی به آینده و بهتر شدن نداشته باشد. اگر فردی پس از مدت کوتاهی درمان یه بی مقدمه به بیان جملاتی مانند «حس می کنم بهتر شدم»،‌ «آرامش خیلی زیادی بدست آوردم»، «حس میکنم آروم تر شدم» بپردازد احتمالا تظاهر می کند و ممکن است افکار خطرناکی داشته باشد.

منبع : بیتوته

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  ازدواج هایی که عاقبت خوشی ندارند

  ازدواج هایی که عاقبت خوشی ندارند ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز بسیاری از رابطه‌ها و ازدواج‌ های امروزی به علت برخی ویژگی‌های اخلاقی طرفین و نداشتن شناخت کافی نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد.

  بیشتر با وجدان هستید یا روشن فکر؟

  بیشتر با وجدان هستید یا روشن فکر؟ ۱٫۰۰/۵ (۲۰٫۰۰%) ۱ امتیاز شخصیت شما بر هر چیزی، از دوستان‌تان گرفته تا کاندیدی که به او رای می‌دهید تاثیرگذار است؛ اما با این حال خیلی از افراد وقت زیادی را صرف فکر کردن به ویژگی‌های شخصیتی‌شان […]

  شیوه های پاداش به کودکان

  شیوه های پاداش به کودکان ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز قبل از هر چیز باید تعریفی صحیح از پاداش داشته باشیم . قانون اثر در روانشناسی بیان می کند که وقتی به دنبال یک رفتار اتفاق خوشایندی روی می دھد احتمال تکرار شدن آن رفتار […]

  مهم ترین نشانه های تفاهم زوجین

  در مورد عشق از یکدیگر سوال نمی کنند می‌دانید که طرفتان را دوست دارید و او هم دوستتان دارد و هیچ شکی درمورد هیچکدام از اینها در ذهنتان نیست. کاملاً احساس امنیت می‌کنید و از رابطه‌تان خوشحالید. و حتی اگر ذاتاً آدم نگرانی باشید، […]

  نکته هایی برای خواندن صورت اطرافیانتان

  نکته هایی برای خواندن صورت اطرافیانتان ۳٫۶۳/۵ (۷۲٫۵۰%) ۸ امتیازs نکته هایی برای خواندن صورت اطرافیانتان/ جهانی بودن حالات صورت و رواج آن در بین انسانهای سراسر جهان نشان می دهند که این حالات در بیولوژی ذاتی ما انسانها ریشه دارند و حاصل میلیونها […]

  اختلال سلوک در کودکان

  اختلال سلوک در کودکان ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۳ امتیازs اختلال سلوک چیست؟ این اختلال وضعیتی است که کودکان و نوجوانان دچار آن می‌شوند. کودکان درگیر این اختلال از آزاررساندن به مردم و انجام‌دادن کارهای ناشایست لذت می‌برند.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi