جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

آموزش کتاب خواندن برای کودک | بهترین مرجع برای والدین دلسوز

169

بازدید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهمیت کتاب برای کودک

اگر به‌عنوان یک پدر یا مادر دغدغه‌مند، برای کتابخوان شدن فرزندانتان دغدغه دارید، لازم است نکاتی را درباره‌ی چگونگی کتابخوان‌‌کردن کودکانتان بدانید و این نکته را در نظر داشته باشید که آشنا کردن کودکانتان با کتاب، صرفاً آشنایی او با یک جسم کاغذی نیست! کتاب برای کودکتان به اندازه غذایش مهم است. در این نوشتار سعی خواهیم کرد تا به شما آموزش دهیم چگونه فاصله بین کتاب و کودکتان را کم کنید و چگونه از بین آن‌ها ارتباطی ناگسستنی ایجاد کنید به شکلی که خرید کتاب کودک برای شما و کودکتان تبدیل به بهترین تفریحتان شود.

در آن‌ها علاقه ایجاد کنید

اولین قدم برای سوق دادن فرزندانتان به سمت کتاب‌ خواندن، این است که آن‌ها از شما الگوبرداری کنند. اگر پدر یا مادر در خانه اهل مطالعه باشند و روزانه بخشی از وقت خود را به مطالعه‌ی کتاب‌های مختلف اختصاص دهند، کودکان نیز به سمت کتاب‌خواندن و خرید کتاب کودک جذب می‌شوند.

بنابراین اولین قدم برای کتاب‌خوان کردن آن‌ها، ایجاد علاقه به کتابخوانی و کتاب کودک است. بی‌شک وقتی کودک، کتاب‌ خواندن را به‌عنوان یک کار خوب، بیاموزد، از شما برای خواندن کتاب‌های مختلف کمک خواهد گرفت.

موقع خرید کتاب کودک از آن‌ها هم نظرخواهی کنید

اگر می‌خواهید برای فرزندتان کتابی مناسب سن و سلیقه‌اش بخرید حتما در روند انتخاب کتاب، نظر خود او را هم بپرسید. با گسترش فروشگاه‌های اینترنتی کتاب کودک، دیگر حتی لازم نیست در شرایط کرونا آن‌ها را به محیط‌های شلوغی مثل کتاب‌ فروشی‌ها ببرید. در سایت کتاب‌ وب این امکان وجود دارد که شما و فرزندتان از کتاب‌های مختلف دیدن کنید و با همفکری یکدیگر علاوه بر استفاده از طرح «خرید کتاب با تخفیف» بهترین کتاب کودک را انتخاب کنید. فراموش نکنید که خرید کتاب برای کودک یکی از مهمترین کارهایی است که هر پدرومادری باید در آن تبحر کافی داشته باشد.

آهسته کتاب بخوانید

پس از خرید کتاب و وقتی با هم درحال خواندن کتاب خریداری‌ شده هستید، اگر کودک‌تان از شما می‌خواهد با صدای بلند برایش داستان بخوانید، سعی کنید لحنتان جدی نباشد و با بالاوپایین بردن صدا، با آواها بازی کنید. همچنین سرعت خواندن شما نباید بیش از حد کند یا تند باشد؛ درصورت کند و جدی‌خواندن متن، ممکن است حوصله‌ی کودک سر برود و نسبت به کتاب‌خواندن هم بدبین شود.

باید سعی کنید کتاب را خیلی هم تند نخوانید. تند خواندن باعث می‌شود کودک از روایت متن جا بماند و نتواند درک درستی از داستان پیدا کند. همچنین ممکن است کودک معنای یک کلمه یا یک جمله را به‌درستی نفهمد و اگر شما به‌سرعت آن بخش را بخوانید، او فرصت سوال‌پرسیدن را از دست می‌دهد.

به سوالاتش پاسخ دهید

اگر کودک حین خواندن کتاب یا بعد از آنکه کتاب تمام شد، درباره‌ی موضوع یا معنای خاصی سوال کرد، بادقت و حوصله به سوالاتش پاسخ دهید. ذهن کنجکاو کودکان آماده است تا با درک داستان‌ها تخیل کند و در ذهن خود به نتیجه‌گیری‌های مختلفی برسد.

وقتی خواندن کتاب تمام شد، از او بخواهید نظرش را درباره‌ی کتاب بازگو کند. خود شما هم می‌توانید نظرتان را با او به اشتراک بگذارید و از همین راه گفت‌وگوکردن را در ذهنش جا بیندازید.

کتاب کودک را فقط نخوانید، اجرا کنید

اگر کتابی که برای خواندن انتخاب کرده‌اید، روایتی داستانی است و از شخصیت‌های مختلف تشکیل شده است، فقط به خواندن آن بسنده نکنید. شما می‌توانید نقش‌های مختلف داستان را بین خود، کودک و سایر اعضای خانواده تقسیم کنید و علاوه بر خواندن داستان، آن را به‌صورت یک تئاتر خانگی هم اجرا کنید.

این روش هم به درک بهتر داستان کتاب کمک می‌کند، هم روحیه‌ی کار جمعی را به کودک می‌آموزد و هم او را نقش‌پذیر بار می‌آورد.

بگذارید آن‌ها هم برای شما کتاب بخوانند

توجه داشته باشید که کودکان علاقه‌ی زیادی به مشارکت و یادگیری کارهای مختلف دارند. بنابراین اگر قصد دارید به‌صورت پیوسته برای آن‌ها داستان بخوانید، گاهی هم بگذارید آن‌ها برای شما داستان را بخوانند یا اگر هنوز به مدرسه نرفته‌اند، تصاویر کتاب کودک را برای شما توضیح دهند. این کار به کودک شما می‌فهماند که او هم می‌تواند به دیگران و ازجمله والدینش چیزهایی بیاموزد.

زمانی کتاب بخوانید که کودک حوصله دارد

متاسفانه گاهی اوقات اصرار والدین به خواندن کتاب برای کودکان سبب دلزدگی کودکان می‌شود. اگر قصد دارید برای فرزندتان کتاب بخوانید، مطمئن شوید که حوصله دارد، گرسنه نیست، کسالت خاصی ندارد و به‌صورت کلی برای کتاب‌خواندن و یادگیری مشتاق است.

اگر به این موارد دقت نکنید، کتاب‌خواندن هم مثل یک تکلیف برای کودک خسته‌کننده خواهد شد و دیگر نمی‌تواند به کتاب‌خواندن به‌عنوان یک تفریح نگاه کند.

فضایی آرام مهیا کنید

قطعا وسط یک مهمانی شلوغ یا درحالی که چند نفر از همسالان کودک شما در یک محیط حضور دارند، زمان و فضای مناسبی برای کتاب‌خواندن نیست. سعی کنید در هفته دو یا سه بار در منزل فضایی مهیا کنید که هم خودتان کاری نداشته باشید و هم کودک حوصله‌ی کافی را داشته باشد. در یک فضای صمیمی، آرام و پرنشاط او را در کتاب‌خواندن سهیم کنید و معجزه‌ی این کار ببینید.

برای او جایزه در نظر بگیرید

اگر در جلسات کتاب‌خوانی، کودک مشتاق شد و عملکرد خوبی از خود نشان داد، برای تشویق او حتما جوایزی برایش درنظر بگیرید. جایزه‌ خریدن باعث می‌شود او بفهمد کاری که می‌کند ارزشمند است و برای یک کار ارزشمند همیشه باید پاداش ارزشمندی هم درنظر گرفته شود. خرید کتاب کودک در کنار یک جایزه‌ی خوردنی یا پوشیدنی می‌تواند بهترین هدیه برای فرزند شما باشد.

از کتاب‌وب بازدید کنید

سایت کتاب‌وب با دارابودن جامع‌ترین آرشیو کتاب کودک، به شما کمک می‌کند تا هم کتاب‌هایی استاندارد برای کودکانتان انتخاب کنید و هم از امتیاز ارسال رایگان کتاب و خرید کتاب باتخفیف بهره ببرید.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۸ امتیازs بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه   جنین شناسی یکی از چالش برانگیز ترین دروس علوم پایه است که مطالعه آن خود چالش های خاص خود را دارد. […]

  خواص آلو برای دیابت چست؟

  خواص آلو برای دیابت چست؟ ۴٫۸۶/۵ (۹۷٫۱۰%) ۶۹ امتیازs خواص آلو برای دیابت چست؟ امروزه می‌توان با مصرف بسیاری از میوه‌ها از مصرف داروهای شیمایی تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود چرا که افرادی که دارای دیابت هستن با مصرف قرص و داروهای شیمایی […]

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !!

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !! ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اگر لبخند می‌زنید، هر چه لبخندتان صادقانه تر و بزرگتر باشد، زیباتر به نظر خواهید رسید. و به همین ترتیب شخص دیگر هم می‌تواند بیشتر جذب شما شود .

  خرید کفش اسپرت مناسب

  خرید کفش اسپرت یکی از مهمترین بخش‌های خرید هر فردی است. چرا که یک کفش مناسب باعث داشتن پاهای سالم و درنتیجه انجام اقدامات سریع‌تر به سمت رویاها می‌شود. درست است که مراجعه به مراکز خرید شاید اولین گزینه‌ای باشد که به ذهن می‌رسد اما […]

  عناوین شغلهای پردرآمد دنیا و ایران

  متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشین/ تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۲۴ ارزش مشاغل مرتبط با یادگیری ماشین، حدود ۳۱ میلیارد دلار باشد. این گفته به معنای آن است که طی یک دوره زمانی شش ساله، نرخ رشد سالیانه این حوزه بیش از ۴۰ […]

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas در این مقاله به بررسی و معرفی GTA San Andreas و Tekken 3  می‌پردازیم که محال است هیچ گیمری نامی از این دو بازی نشنیده باشد. این دو بازی در هنگام عرضه در زمان خود توانستند رکوردهای فروش بازی را جا بجا کنند و به شاهکارهای فراموش‌نشدنی تبدیل شوند که به دلیل استقبال فراوان […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi