جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

دستگاه ضد عفونی کننده چیست؟

305

بازدید

در دورانی زندگی می‌کنیم که استفاده از دستگاه‌های ضد عفونی کننده جایگاه ویژه‌ای در زندگی ما پیدا کرده است. شرایط زندگی کنونی ما چه بخواهیم و چه نخواهیم ما را به سمت استفاده از انواع دستگاه ضد عفونی کننده سوق داده است. همه‌گیری ویروس کرونا فصل جدیدی در زندگی همه مردم دنیا باز کرده که در آن به‌کارگیری انواع مواد ضد عفونی کننده دست و اشیاء و هوا به جزئی جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده و برای استفاده از آنها ناچار به استفاده از ابزار و وسایل مختلفی نیز هستیم، چرا که بسیاری از روش‌ها و تکنیک‌های ضد عفونی کننده نیاز به دستگاه‌ها و تکنولوژی خاصی برای استفاده دارند تا بهره بردن از آنها را عملی سازند و چنین است که خرید و فروش دستگاه ضد عفونی کننده نیز به یکی از نیازهای اساسی ما در زندگی تبدیل شده است. مثلا برای ضد عفونی کردن دست خود نیاز به یک اسپری یا افشانگر پاشنده مواد ضد عفونی کننده داریم، اما بهتر است از همان افشانگر برای ضد عفونی کردن تلفن همراه خود استفاده نکنیم؛ یا برای ضد عفونی کردن پول و لباس آلوده،یا مشکوک به آلوده بودن به ویروس، وسیله‌ای دیگر مورد نیاز است.

بصورت کلی دستگاه ضدعفونی کننده چیست؟

از طرفی برای پاسخ دادن به پرسش دستگاه ضد عفونی کننده چیست، بد نیست اشاره‌ای به معنای ضد عفونی کردن داشته باشیم. ضد عفونی کردن (استریل کردن، سترون کردن) فرایندی است که میکروارگانیسم‌ها و عوامل انتقال دهنده آنها مانند قارچ‌ها، باکتری‌ها، هاگ‌ها، و ویروس‌ها را از سطح اجسام از بین می‌برد؛ و برای دستیابی به چنین فرایندی از مواد مختلف مایع، گازی شکل، امواج و اشعه‌های مختلف استفاده می‌شود. البته برای استفاده بهینه از هر کدام ازاین مواد به وسیله‌ای خاص نیاز است که می‌توان آن را دستگاه ضد عفونی کننده نامید. به عبارتی در جواب سوال دستگاه ضد عفونی کننده چیست، باید لیستی از چنین دستگاه‌ها و وسایلی را به همراه کاربردهای آنان ارائه داد.

دستگاه ضدعفونی کننده

انواع دستگاه‌ ضد عفونی کننده

امروزه مشاهده می‌کنیم در کنار خرید مواد مورد نیاز روزانه، نیاز به خرید و فروش دستگاه ضد عفونی کننده نیز نه تنها برای مردم، بلکه برای سازمان‌ها و نهادها تبدیل به مسئله‌ای عادی و ضروری شده، اما برای شناسایی دستگاه مورد نیاز هر فضای مسکونی یا عمومی،ابتدا باید انواع دستگاه ضد عفونی کننده را بشناسیم و سپس برای خرید آن اقدام کنیم. انواع دستگاه ضد عفونی کننده را می‌توان در پنج گروه اصلی قرار داد:

 1. دستگاه ضد عفونی کننده دست.
 2. دستگاه ضد عفونی کننده خانگی.
 3. دستگاه ضد عفونی کننده اداری.
 4. دستگاه ضد عفونی کننده اسکناس.
 5. دستگاه ضد عفونی کننده هوا.

دستگاه محلول پاش دست

شرح ویژگی‌های دستگاه ضد عفونی کننده دست تا حدودی پاسخ سوال دستگاه ضد عفونی کننده چیست را خواهد داد. دستگاه ضد عفونی کننده دست همان طور که از نامش پیداست دستگاهی است که برای گندزدایی یا استریل کردن دست به کار می‌رود و پیش از همه‌گیری کرونا نیز کم و بیش با ضد عفونی کردن دست، چه با استفاده از دستگاه، و چه بدون آن سروکار داشته‌ایم. مثلا همواره مشاهده کرده بودیم پزشکان پیش از رفتن به اتاق عمل دستان خود را تا آرنج با مواد ضد عفونی کننده بیمارستانی استریل می‌کنند، اما در دوره کنونی استریل کردن و گندزدایی دست فقط به پزشکان اختصاص ندارد و بیشتر مردم جامعه برای در امان نگه داشتن خود و اطرافیانشان از همه‌گیری بیماری کرونا درگیر چنین فرایندی هستند. اگر برای ضد عفونی کردن دست پزشکان، بتادین با اسفنج بر روی دست آنها کشیده می‌شد یا می‌شود، برای ضد عفونی کردن دست افراد مختلف و عادی جامعه که نیاز به آن درجه از استریل کردن ندارد، روش‌های ساده‌تری ابداع شده که با استفاده از دستگاه ضد عفونی کننده، و بدون دخالت دستانجام می‌شود. انواع دستگاه ضد عفونی کننده دست را می‌توان در دو گروه دستگاه ضد عفونی دست با استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده، و دستگاه ضد عفونی کننده دست بدون استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده قرار داد. در روش نخست دو نوع دستگاه ضد عفونی کننده دستِ شناخته شده داریم که عبارت است از دستگاه ضد عفونی کننده پدالی، و دستگاه ضد عفونی کننده اتوماتیک. ضد عفونی کردن دست در دستگاه ضد عفونی پدالی با فشار دادن پدال دستگاه با پا و پاشش مایع بر روی دست انجام می‌شود، و در دستگاه ضد عفونی کننده اتوماتیک، چشمی یا حسگر دستگاه وجود دست را در مقابل آن تشخیص می‌دهد و دستگاه عمل پاشش را انجام می‌دهد. در گروه دوم که ضد عفونی کردن دست با روش‌های غیر پاششی محلول است، از تابش اشعه فرابنفش، گاز ازن، روش الکترواپتیک، و استفاده از پلاسمای سرد استفاده می‌شود.

دستگاه ضدعفونی کننده

دستگاه محلول پاش خانگی، اداری و اسکناس

شرح ویژگی‌های دستگاه ضد عفونی کننده خانگی نیز پاسخی به پرسش دستگاه ضد عفونی کننده چیست را مطرح می‌سازد. دستگاه ضد عفونی کننده خانگی نیز در چند شکل مختلف و با بهره‌گیری از فناوری‌های متفاوت ساخته شده است که معمول‌ترین آنها پاشش محلول ضد عفونی کننده با ابزارهای مخصوص بر روی وسایل خانه است. اما روی همه وسایل خانگی نمی‌توان ماده‌ای شیمیایی پاشید و بدین ترتیب دستگاه‌های دیگری ساخته شده که وسایل خانگی را به روش‌های دیگر گندزدایی می‌کند. از جمله انواع دستگاه ضد عفونی کننده خانگی دستگاه‌هایی شبیه اتوکلاو بیمارستانی است که ساختاری شبیه مایکروویو دارد و اشیاء مختلف از قبیل ساعت، تلفن همراه، دسته کلید، زیورآلات، تبلت، و حتی ماسک و پول داخل آن گذاشته شده، با روشن کردن آن عمل گندزدایی انجام می‌شود. چنین دستگاه‌هایی از امواج الکترواپتیک، اشعه فرابنفش، ازن، یا ترکیبی از اشعه فرابنفش و گاز ازن بهره می‌برند.

شرح ویژگی‌های دستگاه ضد عفونی کننده اداری نیز جوابی است به سوال دستگاه ضد عفونی کننده چیست. دستگاه ضد عفونی کننده اداری نیز تقریبا با تکنولوژی شبیه دستگاه ضد عفونی کننده خانگی کار می‌کند، اما معمولا در اندازه بزرگتر و با شکلی کمی متفاوت‌تر از آن ساخته می‌شود تا پوشه‌ها، کاغذها، وسایل نوشتن و همه وسایلی که قابل جاگیری در دستگاه هستند را بتوان در آن قرار داد و ضد عفونی کرد.

دستگاه ضد عفونی کننده اسکناس نیز از جمله دستگاه‌های ضد عفونی کننده‌ای است که در همه‌گیری کرونا در دنیا به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته است. فناوری مورد استفاده در دستگاه ضد عفونی کننده اسکناس نیز مشابه موارد گفته شده در دستگاه ضد عفونی کننده خانگی واداری است، اما ساختار و ظاهر دستگاه‌های ضد عفونی کننده اداری و خانگی با دستگاه ضد عفونی کننده پول با هم تفاوت دارند.

دستگاه ضدعفونی کننده

دستگاه ضد عفونی کننده هوا

و اما دستگاه ضد عفونی کننده هوا که از روش‌های مختلفی مانند استفاده از اشعه فرابنفش، ازن، پلاسمای خشک، و یونیزه کردن هوا با استفاده از اکسیژن فعال عمل می‌کند.دستگاه ضد عفونی کننده هوا قابلیت نفوذ به همه وسایل موجود در یک محیط را دارد و حتی به داخل کمد و کانال کولر نیز نفوذ کرده، آنها را ضد عفونی می‌کند.نگاهی به همه موارد گفته شده چیستی دستگاه ضد عفونی کننده را آشکار می‌سازد، دستگاهی که این روزها انواع مختلف آن را در گوشه و کنار کشور مشاهده می‌کنیم.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه

  بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۸ امتیازs بهترین ترجمه جنین شناسی لانگمن کدام است + مقایسه   جنین شناسی یکی از چالش برانگیز ترین دروس علوم پایه است که مطالعه آن خود چالش های خاص خود را دارد. […]

  خواص آلو برای دیابت چست؟

  خواص آلو برای دیابت چست؟ ۴٫۸۰/۵ (۹۶٫۰۶%) ۷۱ امتیازs خواص آلو برای دیابت چست؟ امروزه می‌توان با مصرف بسیاری از میوه‌ها از مصرف داروهای شیمایی تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود چرا که افرادی که دارای دیابت هستن با مصرف قرص و داروهای شیمایی […]

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !!

  اگر می خواهید خیلی زود جذاب شوید !! ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اگر لبخند می‌زنید، هر چه لبخندتان صادقانه تر و بزرگتر باشد، زیباتر به نظر خواهید رسید. و به همین ترتیب شخص دیگر هم می‌تواند بیشتر جذب شما شود .

  خرید کفش اسپرت مناسب

  خرید کفش اسپرت یکی از مهمترین بخش‌های خرید هر فردی است. چرا که یک کفش مناسب باعث داشتن پاهای سالم و درنتیجه انجام اقدامات سریع‌تر به سمت رویاها می‌شود. درست است که مراجعه به مراکز خرید شاید اولین گزینه‌ای باشد که به ذهن می‌رسد اما […]

  عناوین شغلهای پردرآمد دنیا و ایران

  متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشین/ تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۲۴ ارزش مشاغل مرتبط با یادگیری ماشین، حدود ۳۱ میلیارد دلار باشد. این گفته به معنای آن است که طی یک دوره زمانی شش ساله، نرخ رشد سالیانه این حوزه بیش از ۴۰ […]

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas

  معرفی بازی‌های Tekken 3 و GTA San Andreas در این مقاله به بررسی و معرفی GTA San Andreas و Tekken 3  می‌پردازیم که محال است هیچ گیمری نامی از این دو بازی نشنیده باشد. این دو بازی در هنگام عرضه در زمان خود توانستند رکوردهای فروش بازی را جا بجا کنند و به شاهکارهای فراموش‌نشدنی تبدیل شوند که به دلیل استقبال فراوان […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi