جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

ناگفته هایی درباره لئوناردو داوینچی

631

بازدید

ناگفته هایی درباره لئوناردو داوینچی ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز
ناگفته هایی درباره لئوناردو داوینچی

ناگفته هایی درباره لئوناردو داوینچی

شخصیت‌های تاریخی اندکی وجود دارند که اعتبار و شهرت آن‌ها در حوزه هنر و خلاقیت به پای لئوناردو داوینچی (۱۴۵۲-۱۵۱۹میلادی) برسد، مردی که رهبر رنسانس ایتالیا شناخته می‌شود. او دانشمندی همه چیز دان و به اصطلاح «بحرالعلوم»‌ی بود که با خلاقیت‌های خاص خود و تئوری مهندسی اش نقاشی‌های شگفت انگیزی مانند «شام آخر» و «مونا لیزا» را خلق کرد.

اگر چه برای بازگویی زندگی او، استعداد و اتفاقاتی که برای داوینچی رخ داده چندین کتاب نیز کافی نیست، اما در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با واقعیاتی جالب و کمتر شنیده شده در مورد این شخصیت برجسته تاریخی و نابغه دنیای هنر و اختراع آشنا کنیم.

۸ – شاید نباید او را داوینچی صدا کنیم

در فرهنگ مدرن آمریکا، مرسوم است که با اسم خانوادگی افراد را خطاب قرار دهیم، اما این موضوع همیشه رخ نمی‌دهد. دانته اسم کوچک است، مانند گالیله و میکل آنژ، و بسیاری از دیگر شخصیت‌های برجسته ایتالیایی آن عصر با اسم کوچک شان شناخته می‌شوند.

اما به نظر می‌رسد که تاریخ دانان مشکلی با لئوناردو دی سر پیرو دا وینچی داشته اند. شاید فکر کنید اسم خانوادگی او داوینچی بوده است، اما دا وینچی در زبان ایتالیایی به معنای «اهل وینچی» است و به همین دلیل در بسیاری از موزه ها، حراج‌ها و در محافل علمی از او با نام لئوناردو یاد می‌شود.

۷ – لئوناردو جنازه‌ها را تشریح و تکه تکه می‌کرد

برای لئوناردو هیچ مانعی نمی‌توانست بین هنر و علم قرار گیرد یا بین ذهن و قلب. مطالعات علمی او باعث شکوفا شدن هنرش می‌شد و او به طور ویژه به آناتومی بدن انسان علاقه خاصی داشت.

در دهه ۱۴۸۰، علاقه او به سیستم رباط و ماهیچه بدن باعث شد که وی چندین مورد کالبد شکافی و جراحی روی اجساد انسان و حیوانات انجام دهد. گفته می‌شود که تصویرسازی‌های او از قلب، سیستم رگ‌ها، تنفس و دیگر اندام‌های بدن اولین موارد به ثبت رسیده در نوع خود هستند.

۶ – بزرگ‌ترین پروژه او با عنوان «اسب لئوناردو» نابود شد

لئوناردو داوینچی گاهی سال‌ها کار مداوم را به یک اثر هنری اختصاص می‌داد، برای مثال نقاشی «شام آخر» سه سال از وقت او را گرفت، اما پیشنهاد کاری از دوک میلان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه کاری اجاره‌ای او بوده است.

از داوینچی خواسته شد که یک مجسمه بیش از ۲۰ فوتی از پدر دوک در حالی که سوار بر اسب است ساخته شود که البته پس از مدتی پدر دوک از پروژه حذف شد.

لئوناردو نزدیک به ۱۷ سال سرگم طراحی و تهیه مدل‌های اولیه از این مجسمه بود. قبل از این که او بتواند این پروژه را به اتمام برساند، نیرو‌های فرانسوی در سال ۱۴۹۹ به میلان یورش برده و این مجسمه گلی را خرد کردند.

۵ – داوینچی به برعکس نوشتن علاقه داشت

صد‌ها صفحه دست نوشته متعلق به داوینچی که از گزند زمان در امان مانده اند نشان از عادت خاص و غریب این نابغه دارند. او نوشته هایش را طوری می‌نوشت که تنها از طریق قرار گرفتن روبروی آینه قابل خواندن بودند.

علیرغم برخی گمانه زنی‌ها در مورد اینکه او می‌خواسته با این کار نوشته هایش را به شکلی رمز گونه و سری نگه دارد، اما واقعیت این است که داوینچی اغلب با دست چپ می‌نوشته و با نوشتن برعکس از خراب شدن یا پاک شدن نوشته‌ها جلوگیری می‌کرد. البته داوینچی با هر دو دست می‌نوشت و نوشته‌هایی از او با دست راست نیز وجود دارد.

۴ – داوینچی هیچگاه موفق به اتمام تابلو مونالیزا نشد

اگر چه لئوناردو داوینچی هنرمندی بسیار مشهور و توانمند بود، اما برای اتمام هیچ پروژه‌ای عجله نداشت. به همین دلیل نقاشی‌ها و دیگر آثار زیادی از او نیمه کاره رها شده یا هیچ وقت به پایان نمی‌رسیدند، از جمله مشهورترین تابلو او، مونالیزا.

وقتی که لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۱۹ درگذشت، به نظر می‌رسد که این نقاشی و برخی دیگر از آثار او توسط دستیار و دوست نزدیکش، سالای، تکمیل شده باشد. برخی تاریخ نگاران بر این باورند که بیماری ناتوان کننده اواخر عمر داوینچی باعث فلج شدن قسمت راست بدن او شده و همین موضوع باعث شده که وی در سال‌های آخر عمرش نتواند فعالیت هنری چندانی داشته باشد.

۳ – داوینچی فعال حقوق حیوانات بوده است

لئوناردو صد‌ها سال پیش از شکل گیری جریان مدافع حقوق حیوانات، از عشق و احترام خود به این موجودات نوشته و حتی برتری انسان‌ها بر دیگر حیوانات را به چالش کشیده بود. گفته می‌شود که او پرندگان زندانی شده را می‌خرید و آزاد می‌کرد و از خوردن گوشت قرمز نیز خودداری می‌کرده است.

۲ – بیل گیتس کتاب دست نوشته‌های او را به قیمت ۳۰٫۸ میلیون دلار خریداری کرد

حتی خط خطی‌ها و طراحی‌های انتزاعی لئوناردو داوینچی نیز باعث جلب توجه عموم مردم شده است. در سال ۱۹۹۴، یکی از دفتر یادداشت‌های داوینچی در حراج کریستی به فروش گذاشته شد.

این دفترچه که با عنوان «The Codex Leicester» یا «Hammer» نیز شناخته می‌شود بین سال‌های ۱۵۰۶ تا ۱۵۱۰ توسط داوینچی و در میلان و فلورانس نوشته شده و شامل یادداشت‌ها و تفکرات او در زمینه‌های مختلف، از منشأ فسیل‌ها تا علت آبی رنگ بودن آسمان است و در بخشی از آن به اختراع زیردریایی‌ها در آینده اشاره می‌کند. بیل گیتس، موسس مایکروسافت برنده این حراج شده و توانست این دفترچه ۷۲ صفحه‌ای را به مبلغ ۳۰٫۸ میلیون دلار خریداری کند.

۱ – داوینچی و میکل آنژ با یکدیگر مشکل داشته اند

لئوناردو داوینچی و میکل آنژ در یک عصر در ایتالیا می‌زیسته اند، اما ظاهراً رابطه خوبی بین این دو برقرار نبوده است. اسناد تاریخی، این دو را رقبای هنری عنوان می‌کند که یکدیگر را به خاطر روش‌های کاری شان نقد می‌کردند.

میکل آنژ به خاطر عدم توانایی داوینچی در اتمام پروژه هایش و بخصوص آن اسب معروف سرزنش می‌کرد و داوینچی نیز او را به خاطر ساختار‌های اگزجره اش از بدن انسان در مجسمه هایش نقد می‌کرد.

منبع: روزیاتو

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  ۱۰ فیلم ممنوعه دنیا را بشناسید

  اگر به فهرست فیلم های توقیف شده در جهان نگاه کنید، خواهید دید که اسامی‌ فیلم های کارگردانان بزرگ تاریخ سینما مثل استنلی کوبریک و برناردو برتولوچی و سام ریمی‌ در این میان وجود دارد.

  معرفی ۱۰ فیلم پربیننده کریستوفر نولان

  کریستوفر نولان، کارگردان و نویسنده انگلیسی، با استفاده مکرر از روایت‌های غیرخطی و اغلب ذهنی در فیلم‌هایش، شهرت و محبوبیت زیادی در میان منتقدان و مخاطبان سینما پیدا کرده است.

  نحوه پخت کیک آناناس وارونه

  نحوه پخت کیک آناناس وارونه ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز اگر به دنبال یک کیک جدید برای دسر و یا عصرانه هستید، پیشنهاد ما به شما کیک آناناس وارونه است. در این مقاله شما را با دستور تهیه این کیک خوشمزه آشنا خواهیم کرد.

  آموزش کاردستی کوسن فانتزی + ۱۰ ایده کوسن های زیبا

  آموزش کاردستی کوسن فانتزی + ۱۰ ایده کوسن های زیبا ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۲ امتیازs وجود کوسن‌ها با طرح ها و رنگ های مختلف به دکوراسیون خانه عمق و روح تازه ای می‌بخشد. دوختن کوسن چندان سخت نیست و تنها به کمی خلاقیت نیاز دارد.

  روبان دوزی خلاقانه

  روبان دوزی خلاقانه ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۳ امتیازs

  ۲۰ تا از متداول ترین خطاهای آشپزی

  ۲۰ تا از متداول ترین خطاهای آشپزی ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۱ امتیاز ۱. مزه‌دارکردن گوشت در ظرف فلزی؛ از اشتباهات آشپزی رایج. مزه‌دارکردن گوشت فقط این نیست که گوشت را داخل کاسه‌ای قدیمی بگذاریم تا ۲۴ ساعت در مواد و سس باقی بماند.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi