جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

۱۰ واقعیت مهم درباره رویا و خواب

447

بازدید

10 واقعیت مهم درباره رویا و خواب

10 واقعیت مهم درباره رویا و خواب

دیشب خواب خوبی دیدم، اما نمی‌دانم چه تعبیری دارد؟ خواب بود یا رویا نمی‌دانم اما یادم می‌آید توی خواب خیلی حالم خوب بود. این جملات آشنا همه است. کمتر کسی است که بگوید من اصلا خواب نمی‌بینم. اما این خوابها و رویاهایی که می‌بینیم چه معنایی دارند؟

آیا می‌توان برای یک رویای خوب آماده شد؟ این مطلب از۱۰ واقعیت مهم درباره رویاهایی که می بینید به شما می‌گوید.

۱- بوها می‌توانند روی کیفیت رویاها و خوابهایی که می‌بینید تأثیر بگذارند

بله درست است. بوها و رایحه‌های اتاق خواب شما یا محلی که می‌خوابید تاثیر مهمی در نوع خواب یا رویا شما دارند. محققان در پژوهشی دو اتاق با دو رایحه مختلف در نظر گرفتند.

در یک اتاق گل رز گذاشتند و در یک اتاق تخم مرغ گندیده و فاسد. کسانی که در در اتاقی که بوی گل رز می‌داد، خوابیدند رویاهای بهتری داشتند. اما افراد بدشانسی که در اتاقی با تخم مرغ‌های فاسد خوابیده بودند، یا رویاهایشان را به یاد نمی‌آوردند یا معتقدند کابوس دیده‌اند.

محققان معتقدند ممکن است ارتباطی بین حس بو و بخش‌هایی از مغز باشد که به خواب مربوط می‌شوند. بیشتر بخوانید تنظیم خواب در بارداری.

۲- رویاها به حافظه کمک می‌کنند

در حالی که برخی محققان بر این باورند که رویاهای صرفا عجیب و غریب خواب نیستند اما برخی دیگر معتقدند این رویاها به ما کمک می‌کنند خاطرات را ذخیره کنیم ، مشکلات را حل کنیم و احساساتمان را مدیریت کنیم.

۳- آیا داروها باعث کابوس می‌شوند؟

جواب این سوال هم مثبت است. برخی از داروهای پزشکی می‌توانند بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارند و باعث رویاهای بد شوند. داروهای ضد افسردگی، بعضی از قرصهای خواب و داروهایی که مواد مخدر دارند، شامل این داروها هستند.

۴- زنان بیشتر از مردان کابوس می‌بینند

هنوز این موضوع مشخص نشده است اما در مطالعاتی که درباره خواب و رویا شده است زنان تمایل دارند بگویند که آنها رویاهای ترسناک تری نسبت به مردان می‌بینند.

البته هنوز مشخص نیست که زنان بهتر از مردان رویاهایشان را به یاد می‌آورند یا در واقع کابوس بیشتری می‌بینند.بیشتر بخوانید چرا زنان باردار خواب ترسناک می بینند؟

۵-آیا می‌توان رویاها را به راحتی تعبیر کرد؟

پاسخ این سوال هنوز به تایید محققان نرسیده است. یعنی هنوز یک مدرک علمی تایید شده ای درباره تعبیر خواب و رویا وجود ندارد.

برخی از رویاها بسیار ساده به نظر می‌رسند و نشان می‌دهد که شما در مورد کسی چه احساسی دارید یا چقدر استرس دارید.

اما بعضی از آنها هیچ معنی و مفهوم خاصی ندارند.یعنی هیچ معنایی با اندازه یکسان برای همه رویاها وجود ندارد. حتی اگر کتاب‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد.

۶-می‌توانید در به یاد آوردن رویاهای خود بهتر شوید

فقط شما نیستید که به خاطر سپردن رویاها برایتان سخت است. خیلی از مردم وقتی از خواب بیدار می‌شوند چیزی از خواب دیشب را به یاد نمی آورند.

اما با داشتن یک دفترچه کنار تختتان می‌توانید به محض اینکه از خواب بیدار شدید، هر چیزی را که به یاد می‌آورید در آن یادداشت کند. ممکن است این خواب را چند ساعت بعد و بدون هیچ ناراحتی به یاد بیاورید.

۷-افراد با فرهنگ‌های مختلف رویاهای متفاوتی دارند

بله درست است. در بیشتر موارد ، رویاها برای افرادی که از یک فرهنگ هستند، مشابه است، اما تغییرات زیادی وجود دارد.

۸- برخی از مردم خواب نمی‌بینند؟

نه چنین چیزی امکان ندارد. محققان معتقدند همه خواب می‌بینند، گرچه ممکن است همیشه آن را به یاد نیاورند. رویاها عمدتا تا صبح از یاد می‌روند اما به این معنی نیست که بعضی ها خواب نبینند.

۹- افرادی که نابینا به دنیا آمده‌اند رویاهای بصری ندارند

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که از بدو تولد نابینا شده‌اند، رویایی ندارند. افرادی که در اوایل کودکی کور می‌شوند نیز بعید است که در رویاهای خود تصاویر زیادی داشته باشند. اما کسانی که در بزرگسالی نابینا شده‌اند خواب می‌بینند.

۱۰- مردم فقط در حالت REM خواب می‌بینند؟

وقتی خواب می‌بینید، بین دو حالت اساسی چرخه دارید: REM (حرکت سریع چشم) و خواب غیر REM. رویاها در هر دو حالت اتفاق می‌افتد، اما مطالعات خواب نشان می‌دهد که افراد در دوره های REM فعالیت مغزی بیشتری دارند و رویاهای پر رنگ‌تر و به یاد ماندنی‌تری می‌بینند.

۱۰ واقعیت مهم درباره رویا و خواب

برگرفته از : نی نی سایت

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  ازدواج هایی که عاقبت خوشی ندارند

  ازدواج هایی که عاقبت خوشی ندارند ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز بسیاری از رابطه‌ها و ازدواج‌ های امروزی به علت برخی ویژگی‌های اخلاقی طرفین و نداشتن شناخت کافی نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد.

  بیشتر با وجدان هستید یا روشن فکر؟

  بیشتر با وجدان هستید یا روشن فکر؟ ۲٫۶۷/۵ (۵۳٫۳۳%) ۳ امتیازs شخصیت شما بر هر چیزی، از دوستان‌تان گرفته تا کاندیدی که به او رای می‌دهید تاثیرگذار است؛ اما با این حال خیلی از افراد وقت زیادی را صرف فکر کردن به ویژگی‌های شخصیتی‌شان […]

  شیوه های پاداش به کودکان

  شیوه های پاداش به کودکان ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز قبل از هر چیز باید تعریفی صحیح از پاداش داشته باشیم . قانون اثر در روانشناسی بیان می کند که وقتی به دنبال یک رفتار اتفاق خوشایندی روی می دھد احتمال تکرار شدن آن رفتار […]

  مهم ترین نشانه های تفاهم زوجین

  در مورد عشق از یکدیگر سوال نمی کنند می‌دانید که طرفتان را دوست دارید و او هم دوستتان دارد و هیچ شکی درمورد هیچکدام از اینها در ذهنتان نیست. کاملاً احساس امنیت می‌کنید و از رابطه‌تان خوشحالید. و حتی اگر ذاتاً آدم نگرانی باشید، […]

  نکته هایی برای خواندن صورت اطرافیانتان

  نکته هایی برای خواندن صورت اطرافیانتان ۳٫۶۳/۵ (۷۲٫۵۰%) ۸ امتیازs نکته هایی برای خواندن صورت اطرافیانتان/ جهانی بودن حالات صورت و رواج آن در بین انسانهای سراسر جهان نشان می دهند که این حالات در بیولوژی ذاتی ما انسانها ریشه دارند و حاصل میلیونها […]

  اختلال سلوک در کودکان

  اختلال سلوک در کودکان ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۵ امتیازs اختلال سلوک چیست؟ این اختلال وضعیتی است که کودکان و نوجوانان دچار آن می‌شوند. کودکان درگیر این اختلال از آزاررساندن به مردم و انجام‌دادن کارهای ناشایست لذت می‌برند.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi