جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تبلیغات کاپریلا

۱۰ واقعیت مهم درباره رویا و خواب

192

بازدید

10 واقعیت مهم درباره رویا و خواب

10 واقعیت مهم درباره رویا و خواب

دیشب خواب خوبی دیدم، اما نمی‌دانم چه تعبیری دارد؟ خواب بود یا رویا نمی‌دانم اما یادم می‌آید توی خواب خیلی حالم خوب بود. این جملات آشنا همه است. کمتر کسی است که بگوید من اصلا خواب نمی‌بینم. اما این خوابها و رویاهایی که می‌بینیم چه معنایی دارند؟

آیا می‌توان برای یک رویای خوب آماده شد؟ این مطلب از۱۰ واقعیت مهم درباره رویاهایی که می بینید به شما می‌گوید.

۱- بوها می‌توانند روی کیفیت رویاها و خوابهایی که می‌بینید تأثیر بگذارند

بله درست است. بوها و رایحه‌های اتاق خواب شما یا محلی که می‌خوابید تاثیر مهمی در نوع خواب یا رویا شما دارند. محققان در پژوهشی دو اتاق با دو رایحه مختلف در نظر گرفتند.

در یک اتاق گل رز گذاشتند و در یک اتاق تخم مرغ گندیده و فاسد. کسانی که در در اتاقی که بوی گل رز می‌داد، خوابیدند رویاهای بهتری داشتند. اما افراد بدشانسی که در اتاقی با تخم مرغ‌های فاسد خوابیده بودند، یا رویاهایشان را به یاد نمی‌آوردند یا معتقدند کابوس دیده‌اند.

محققان معتقدند ممکن است ارتباطی بین حس بو و بخش‌هایی از مغز باشد که به خواب مربوط می‌شوند. بیشتر بخوانید تنظیم خواب در بارداری.

۲- رویاها به حافظه کمک می‌کنند

در حالی که برخی محققان بر این باورند که رویاهای صرفا عجیب و غریب خواب نیستند اما برخی دیگر معتقدند این رویاها به ما کمک می‌کنند خاطرات را ذخیره کنیم ، مشکلات را حل کنیم و احساساتمان را مدیریت کنیم.

۳- آیا داروها باعث کابوس می‌شوند؟

جواب این سوال هم مثبت است. برخی از داروهای پزشکی می‌توانند بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارند و باعث رویاهای بد شوند. داروهای ضد افسردگی، بعضی از قرصهای خواب و داروهایی که مواد مخدر دارند، شامل این داروها هستند.

۴- زنان بیشتر از مردان کابوس می‌بینند

هنوز این موضوع مشخص نشده است اما در مطالعاتی که درباره خواب و رویا شده است زنان تمایل دارند بگویند که آنها رویاهای ترسناک تری نسبت به مردان می‌بینند.

البته هنوز مشخص نیست که زنان بهتر از مردان رویاهایشان را به یاد می‌آورند یا در واقع کابوس بیشتری می‌بینند.بیشتر بخوانید چرا زنان باردار خواب ترسناک می بینند؟

۵-آیا می‌توان رویاها را به راحتی تعبیر کرد؟

پاسخ این سوال هنوز به تایید محققان نرسیده است. یعنی هنوز یک مدرک علمی تایید شده ای درباره تعبیر خواب و رویا وجود ندارد.

برخی از رویاها بسیار ساده به نظر می‌رسند و نشان می‌دهد که شما در مورد کسی چه احساسی دارید یا چقدر استرس دارید.

اما بعضی از آنها هیچ معنی و مفهوم خاصی ندارند.یعنی هیچ معنایی با اندازه یکسان برای همه رویاها وجود ندارد. حتی اگر کتاب‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد.

۶-می‌توانید در به یاد آوردن رویاهای خود بهتر شوید

فقط شما نیستید که به خاطر سپردن رویاها برایتان سخت است. خیلی از مردم وقتی از خواب بیدار می‌شوند چیزی از خواب دیشب را به یاد نمی آورند.

اما با داشتن یک دفترچه کنار تختتان می‌توانید به محض اینکه از خواب بیدار شدید، هر چیزی را که به یاد می‌آورید در آن یادداشت کند. ممکن است این خواب را چند ساعت بعد و بدون هیچ ناراحتی به یاد بیاورید.

۷-افراد با فرهنگ‌های مختلف رویاهای متفاوتی دارند

بله درست است. در بیشتر موارد ، رویاها برای افرادی که از یک فرهنگ هستند، مشابه است، اما تغییرات زیادی وجود دارد.

۸- برخی از مردم خواب نمی‌بینند؟

نه چنین چیزی امکان ندارد. محققان معتقدند همه خواب می‌بینند، گرچه ممکن است همیشه آن را به یاد نیاورند. رویاها عمدتا تا صبح از یاد می‌روند اما به این معنی نیست که بعضی ها خواب نبینند.

۹- افرادی که نابینا به دنیا آمده‌اند رویاهای بصری ندارند

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که از بدو تولد نابینا شده‌اند، رویایی ندارند. افرادی که در اوایل کودکی کور می‌شوند نیز بعید است که در رویاهای خود تصاویر زیادی داشته باشند. اما کسانی که در بزرگسالی نابینا شده‌اند خواب می‌بینند.

۱۰- مردم فقط در حالت REM خواب می‌بینند؟

وقتی خواب می‌بینید، بین دو حالت اساسی چرخه دارید: REM (حرکت سریع چشم) و خواب غیر REM. رویاها در هر دو حالت اتفاق می‌افتد، اما مطالعات خواب نشان می‌دهد که افراد در دوره های REM فعالیت مغزی بیشتری دارند و رویاهای پر رنگ‌تر و به یاد ماندنی‌تری می‌بینند.

۱۰ واقعیت مهم درباره رویا و خواب

برگرفته از : نی نی سایت

دانلود کتاب

مطالب مشابه با این مطلب

  چگونه دعوای بچه ها را چاره جویی کنیم ؟

  معمولا خواهر و برادرها در سنین پایین زیاد با هم دعوا می کنند و والدین به دنبال راه حلی برای خاتمه دادن به جنگ بین فرزندانشان هستند. د راین مقاله شما را با اصول تربیتی هنگام دعوای کودکان آشنا می کنیم.

  روش های نابغه کردن فرزندان

  روش های نابغه کردن فرزندان ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۱ امتیاز در واقع با اینکه هوش پدیده‌ای ژنتیک و استعدادی خدادادی است، توانایی‌های ذهنی افراد طی دوران زندگی و از دوران کودکی آنها کم‌کم شکل می‌گیرد.

  دانلود مقاله مدیریت احساسات منفی

  دانلود مقاله مدیریت احساسات منفی ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز دوستان زیادی سوال می کنند که در شرایط بد چطور استرس را کنترل کنیم و من تصمیم گرفتم به جای جواب مستقیم به این سوال درباره مدیریت احساسات منفی صحبت کنم که دوستان بیشتری بتوانند […]

  راهکارهای آموزنده برای قضاوتهای عجولانه مردم

  راهکارهای آموزنده برای قضاوتهای عجولانه مردم ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۳ امتیازs همیشه به ما گفته می شود که “قضاوت دیگران مهم نیست” یا “زندگی خودت را بکن” و اینکه “حرف دیگران اهمیتی ندارد”. ولی همه خوب می دانیم که بین همه حرف هایی که در […]

  آثار انرژی مثبت دوستی ها

  دوستی می تواند تاثیر زیادی در زندگی شما داشته باشد. دوستی در شادی ها و غصه ها همراه تان بوده و با دوستان صمیمی تان می توانید بهترین لحظات را با هم سپری کنید.

  ۱۰ علت بی احترامی کودک نسبت به والدین

  ۱۰ علت بی احترامی کودک نسبت به والدین ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۴ امتیازs ۱۰ علت بی احترامی کودک نسبت به والدین/ آیا می‌دانید چرا فرزندتان به شما بی‌احترامی می‌کند؟ چه بسا دلیل این رفتار را در یکی از ۱۰ مورد زیر پیدا کنید؛‌ مواردی که […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد