جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تشریح رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

353

بازدید

تشریح رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

تشریح رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

برای مدت زیادی رژیم های غذایی برای همه یکسان بود و فقط در سایز غذاها با یکدیگر فرق داشت اما امروزه برخی توصیه ها و برنامه های غذایی را شخصی می کنند.

به نقل از سایت دکتر کرمانی، به لطف بالا رفتن محبوبیت رژیم غذایی گروه خونی ( مواد مغذی مورد نیاز بر اساس ژنتیک فرد ) و تمرکز روی عادات سالم غذا خوردن خاص بر اساس سبک زندگی و عملکرد برنامه های غذایی شکل جدیدی به خود گرفته اند.

اما تمام برنامه های غذایی شخصی سازی شده توسط متخصصین چراغ سبز نمی گیرند. در این میان یکی از این برنامه های غذایی توجه های زیادی را به خود معطوف کرده: رژیم غذایی بر اساس گروه خونی.

فکرِ پشتِ برنامه غذایی بر اساس گروه خونی ساده است: درست مانند ژنها که روی وزن بدن تاثیر دارند و قابلیت بدن در پردازش غذاهای خاص گروه خونی نیز تاثیراتی دارد ( البته این یک تئوری است ).

رژیم غذایی گروه خونی چیست؟

این برنامه غذایی توسط دکتر پیتر دی آدامو توسعه پیدا کرد. این برنامه غذایی گروه خونی تان را هدف قرار می دهد تا توصیه های غذایی خاص شما را تجویز کند.

برای مثال بر اساس ادعاهای تحقیقات دی آدامو، افرادی که گروه خونی شان A است بیشتر مستعد بیماری های قلبی، دیابت و سرطان هستند.

به همین دلیل است که برنامه گروه خونی A بیشتر سبزیجات است و روی غذاهای تازه و ارگانیک تمرکز دارد تا سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کند.

همچنین، کسانی که گروه خونی شان O است غرق در پروتئین حیوانی می شوند، دلیلش چیست؟ این گروه خونی قابلیت خوبی در هضم وعده هایی دارد که حاوی پروتئین و چربی هستند. این موارد گفته های دی آدامو در وب سایتش است.

در مورد کاهش وزن؟ حذف غذاهایی که حاوی لکتین – یک نوع پروتئین که ظاهرا سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، التهاب را بالا می برد و هورمون ها را بهم میریزد – هستند و جایگزین کردن آنها با غذاهایی که بر اساس گروه خونی تان در برنامه مشخص شده. دی آدامو عقیده دارد این کار انرژی را تقویت کرده و به کاهش وزن کمک می کند.

تشریح رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

گروه خونی A: خوردن سبزیجات در حالت طبیعی شان ( تازه و ارگانیک ).

گروه خونی B: پرهیز از مرغ، ذرت، گندم، گندم سیاه، عدس، گوجه فرنگی، بادام زمینی و دانه های کنجد و افزایش مصرف سبزیجات، تخم مرغ، لبنیات کم چرب و گوشت هایی مانند گوشت بره و گاو.

گروه خونی O: مقدار زیادی گوشت کم چرب و چربی های سالم می توانید مصرف کنید اما غلات، لوبیاها و لبنیات حذف می شوند.

گروه خونی AB: پرهیز از کافئین، الکل و گوشت های دودی و نمک سود شده. تمرکز روی غذاهایی مانند توفو، غذاهای دریایی، لبنیات سنتی و سبزیجات برای کاهش وزن.

آیا برنامه غذایی بر اساس گروه خونی می تواند باعث کاهش وزن و بهبود سلامتتان شود؟

دکتر کریس سولید، مدیر ارشد ارتباطات تغذیه در بنیاد شورای اطلاعات بین المللی غذا می گوید: فرضیه رژیم غذایی بر اساس گروه خونی از دیدگاهی که غذاهای یکسان را برای همه توصیه نمی کند جالب است.

او می گوید: از نظر فنی برنامه غذایی بر اساس گره خونی می تواند کمکتان کند وزن کم کنید، هر برنامه ای می تواند منجر به کاهش وزن شود اما این به مقدار کالری که دریافت می کنید، سن و اینکه چقدر فعال هستید بستگی دارد. مهمتر اینکه کاهش وزن به تنهایی تعیین نمی کند که برنامه غذایی تان برایتان خوب است یا نه.

وقتی نگاهی دقیقتر به این تحقیق می کنید، جنبه علمی رژیم بر اساس گروه خونی کافی نیست. هیچگونه مدرک قابل اتکایی وجود ندارد که به ما بگوید بین گروه خونی فرد و رابطه اش با غذاهای خاص پیوستگی وجود دارد.

در یک بررسی علمی که در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد محققان به این نتیجه رسیدند که در حال حاضر هیچگونه مدرکی مبنی بر مناسب بودن رژیم بر اساس گروه خونی وجود ندارد.

در تحقیقی هم که سال ۲۰۱۸ انجام شد محققان اظهار کردند رژیم غذایی گروه خونی تاثیر چندانی روی سطح سلامت افراد مبتلا به اضافه وزن نداشته است.

آیا برنامه غذایی بر اساس گروه خونی برای شما کار می کند؟

برخلاف نبود مدارک علمی در مورد کلیت این نوع رژیم غذایی، عناصری از برنامه غذایی بر اساس گروه خونی وجود دارند که از نظر علمی تایید می شوند.

برای مثال برنامه غذایی گروه خونی A که بر اساس سبزیجات است برای همه مزیت دارد. برنامه غذایی گیاه خواران سرشار است از مواد مغذی همچنین کالری پایینی نیز دارد. چنین برنامه ای می تواند از ابتلا به بسیاری بیماری ها پیشگیری کند و وزن بدن را نیز کاهش دهد.

بعلاوه حذف غذاهای فرآوری شده در مورد تمام گروه های خونی توصیه شده است. این مورد به هیچ وجه بد نیست چون امروزه مقدار زیادی از غذاهای مصرفی مردم را غذاهای فرآوری شده تشکیل می دهند که از نظر مواد مغذی فقیر هستند.

بنابراین رژیم غذایی بر اساس گروه خونی خوبیش این است که غذاهای بی ارزش را حذف می کند و فرد را تشویق به خوردن غذاهای کامل و ارگانیک می کند.

اما فراموش نکنیم رژیم غذایی بر اساس گروه خونی فرد را تشویق به حذف برخی گروه های غذایی می کند که این مورد مزیت محسوب نمی شود. حذف یک گروه غذایی از برنامه غذایی برابر است با محروم شدن از برخی مواد مغذی مهم.

توصیه ما این است که رو به رژیم غذایی متعادل بیاورید. این یعنی هیچکدام از گروه های غذایی را حذف نکنید اما برنامه غذایی خود را طوری تنظیم کنید که تمام مواد مغذی و درشت مغذی ها در آن وجود داشته باشد.

بنابراین اگر رژیمتان بر اساس گروه خونی نیست نگران نباشید شما از چیزی عقب نمانده اید تمرکز خود را روی کیفیت و مقدار غذای خود قرار دهید و سعی کنید هر روز فعالیت بدنی داشته باشید تا کاهش وزن را نیز تجربه کنید.

سلامت نیوز

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  چطور بفهمیم مزاج ما دقیقا چیست؟

  چطور بفهمیم مزاج ما دقیقا چیست؟ ۴٫۵۰/۵ (۹۰٫۰۰%) ۲ امتیازs مزاج ترکیبی از جنبه‌ های جسمی، ذهنی، عاطفی و روحی هر فردی است. اگرچه هر فردی به اندازه اثر انگشتش منحصربه‌فرد است، اما به‌طورکلی مزاج افراد به چهار دسته دموی، بلغمی، سوداوی و صفراوی […]

  تناسب اندام با انجام چند نکته ساده!!

  تقریبا اغلب خانم‌ها بیشتر از کم‌ کردن وزن، دنبال از دست ندادن تناسب اندام‌ شان هستند. حتی کسانی که با تلاش زیاد، چربی خود را آب می‌کنند بعد از چند ماه دوباره به همان وزن قبلی خود باز‌می‌گردند.

  خوراکیهایی که دندان پزشکان می خورند

  این نکته ثابت شده است که پلاک های دندان منجر به آسیب به مینای دندان و همچنین خطر ابتلا به بیماری های پریودنتال و تشکیل حفره های دندانی می شوند.

  فست فود خورها بخوانند !

  فست فود خورها بخوانند ! پژوهش ها نشان می دهد خوردن فست فود و غذاهای سرخ شده خطر افسردگی را افزایش دهد.

  داروهایی که میل جنسی را کاهش می دهند

  عوامل متعددی مانند سبک زندگی، شرایط سلامتی و تأثیرات روانی و همچنین داروها می‌توانند بر میل جنسی افراد تأثیر بگذارند.

  چکاپ کبد

  آزمایش عملکرد کبدی چیست و چه کاربردی دارد؟ تست های عملکرد کبد، آزمایش های خونی هستند که آنزیم های مختلف، پروتئین ها و سایر مواد ساخته شده توسط کبد را اندازه گیری می کنند. این آزمایش ها سلامت کلی کبد شما را بررسی می […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi