جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

تبلیغات کاپریلا

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم

48

بازدید

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم/

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم

صلیب سرخ، سازمانی بین المللی با اهدافی انسان دوستانه است، هدف از تأسیس این سازمان در ابتدا کمک به مجروحان جنگی بود؛ ولی بعدها فعالیت های آن در جهت رفع هر گونه رنج و درد از انسان ها گسترش یافت. تقریباً تمام کشورهای جهان، عضو این سازمان هستند، صلیب سرخ، هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح فعال است.

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم

صلیب سرخ ، سازمانی بین المللی با اهدافی انسان دوستانه است، هدف از تأسیس این سازمان در ابتدا کمک به مجروحان جنگی بود؛ ولی بعدها فعالیت های آن در جهت رفع هر گونه رنج و درد از انسان ها گسترش یافت.

تقریباً تمام کشورهای جهان، عضو این سازمان هستند، صلیب سرخ، هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح فعال است. این سازمان بدون توجه به نژاد، رنگ، ملیت و مذهب در خدمت تمام افراد نیازمند در سراسر جهان است.

اهداف این سازمان در زمان صلح عبارتند از: ارایه کمک های اولیه، تأسیس بیمارستان، تربیت پرستار و ماما، تامین آب آشامیدنی سالم، تأسیس سازمان های انتقال خون، نظارت بر کنترل جمعیت و سلامت مادران و نوزادان، کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی و …

موسس صلیب سرخ

مؤسس سازمان صلیب سرخ یک بانکدار سوئیسی به نام «هنری دونانت» بود، او در بیست و چهارم ژوئن ۱۸۵۹ میلادی طی یک سفر کاری عازم لومباردی (شمال ایتالیا) شد.

در آن زمان نیروهای فرانسوی و اتریشی در این شهر در حال جنگ بودند، شهر به صورت میدان نبرد در آمده بود و هزاران زن و مرد مجروح در اثر کمبود کمک های اولیه جان می باختند.

این مناظر دلخراش، دونانت را سخت تحت تأثیر قرار داد، او با جمع آوری تعدادی داوطلب، مراقبت و پرستاری از مجروحان جنگی هر دو طرف درگیر را بر عهده گرفت، به این ترتیب اقدامات او جان افراد بسیاری را نجات داد.

دونانت در سال ۱۸۶۲ میلادی خاطراتی را که از این نبرد داشت، به چاپ رساند. او در این کتاب از تمام انسان ها برای تأسیس سازمانی که بتواند از رنج و درد مردم نیازمند بکاهد، یاری طلبید.

این درخواست تأثیر زیادی بر افکار عمومی گذاشت. به این ترتیب در سال ۱۸۶۴ میلادی در یک کنفرانس بین المللی در ژنو، شانزده کشور با تأسیس صلیب سرخ موافقت کردند.

نشان این سازمان نیز با جابجا کردن رنگ های پرچم کشور سوییس تهیه شد. به این ترتیب که به جای صلیبی سفید در زمینه یی سرخ از صلیب سرخ در زمینه یی سفید استفاده شد.

از این رو این سازمان صلیب سرخ نام گرفت. هدف اولیه ی صلیب سرخ مراقبت از زخمی ها و زندانیان در طول جنگ بود.

نهادهای سازمان صلیب سرخ

صلیب سرخ از سه نهاد مجزا تشکیل شده است. نخستین نهاد، کمیته ی بین المللی صلیب سرخ است.

این کمیته ی مستقل، ۲۵ عوض دارد که همگی آنها، شهروندان سوییسی اند و مرکز آن در ژنو است.

نهاد دوم، انجمن صلیب سرخ و نهاد سوم انجمن صلیب سرخ بین الملل است. کمیته ی بین المللی صلیب سرخ در طول دوران جنگ به عنوان یک رابط بین انجمن صلیب سرخ بین الملل و کشورهای در حال جنگ عمل می کند.

این کمیته بر نحوه ی نگهداری و مراقبت از اسیران جنگی، نظارت دارد و تماس آنها را با خویشاوندان شان برقرار می کند.

اهداف فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ عبارتند از:

• ایجادکمپ‌های اضطراری برای تهیه آب آشامیدنی و سرویس‌های بهداشتی
• برپایی پناهگاه‌های اضطراری جهت تغذیه و امداد رسانی
• یافتن اعضای خانواده‌های مصیبت‌زده‌
• آموزش وسیع کمک‌های اولیه ومراقبت‌های پزشکی در مواقع اضطراری
• پیشگیری و ریشه‌کنی بیماری‌ها
• پیشگیری از گسترش ایدز
• تامین نیازهای خونی با جمع‌آوری و نگهداری خون در مواقع ضروری
• ساماندهی و فعالیت‌های داوطلبی و …

بخش های مختلف صلیب سرخ

صلیب سرخ دارای سه بخش است. بخش اول کمیته بین‌المللی صلیب سرخ است که کمیته‌ای مستقل از ۲۵ شهر سوئیس است و مرکز اصلی آن در ژنو قرار دارد. بخش دوم انجمن‌های صلیب سرخ است و سومین بخش انجمن‌های ملی صلیب سرخ است.

در طول جنگ‌ها کمیته بین‌المللی به عنوان واسطه‌ای میان انجمن‌های ملی صلیب سرخ و کشور‌های درگیر در جنگ قرار می‌گیرد و از زندانیان جنگ در اردوگاه‌ها مراقبت کرده و راحتی و آرامش آن‌ها را تأمین می‌کند، به نامه‌های آن‌ها رسیدگی می‌کند و تماس آن‌ها را با خویشاوندانشان برقرار می‌سازد.

این سازمان همچنین به مردمی که دچار طوفان، بیماری‌های همه گیر، قحطی و … می‌شوند کمک‌رسانی می‌کند.

منبع: نشریه ۷ روز زندگی، شماره ۹۸
راسخون

 

دانلود کتاب

مطالب مشابه با این مطلب

  نوجوانان و استعمال مواد عجیب جهت شادی کاذب

  نوجوانان و استعمال مواد عجیب جهت شادی کاذب/ متاسفانه این روزها برخی از نوجوانان و جوانان برای داشتن احساسات و لحظات خوش ،شروع به استفاده از موادی می کنند که با مصرف بیش از حد و نادرست آنها حتی ممکن است جان خود را […]

  مزایای مصرف روزانه روغن ماهی

  مزایای مصرف روزانه روغن ماهی/ به گزارش سازمان سلامت جهانی، حدود ۱/۳ تمامی مرگ و میرها به بیماری‌ها و مشکلات قلبی و عروقی مربوط هستند. این در حالیست که بسیاری از مردم کشور روسیه چیزی در مورد مشکلات قلبی نمی‌دانند، چرا؟ به خاطر مصرف […]

  خانم ها بخوانند _ دانستنیهای شمع اصلاح صورت

  خانم ها بخوانند _ دانستنیهای شمع اصلاح صورت/ آیا تا کنون از شمع برای از بین بردن مو‌های زائد صورت خود استفاده کرده اید؟ این روش نسبت به روش سنتی بند انداختن جدید‌تر است و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد.

  ۹ توصیه میزبانی برای مهمان ها

  عشق به مهمانی دادن و پذیرایی کردن در خیلی‌ها وجود دارد؛ کسانی که دوست دارند همه را دور هم جمع کنند و ساعت‌های خوشی را برایشان به یادگار بگذارند.

  ۱۹ باید و نباید رسیدگی به موها در تابستان

  ۱۹ باید و نباید رسیدگی به موها در تابستان/ ۱- از مصرف بیش از حد مواد آرایشی اجتناب کنید به منظور مراقبت از مو در تابستان استفاده از مواد شیمیایی بر روی موهایتان را به حداقل برسانید. در این مدت از رنگ کردن بیش […]

  ژن توانایی ذهن خوانی در زنان

  طی تحقیقات صورت گرفته، ژن خاصی در خانم‌ها توانایی آنها را برای خواندن احساسات و ذهن افرادبالا می‌برد.
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد