جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم

148

بازدید

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم/

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم

صلیب سرخ، سازمانی بین المللی با اهدافی انسان دوستانه است، هدف از تأسیس این سازمان در ابتدا کمک به مجروحان جنگی بود؛ ولی بعدها فعالیت های آن در جهت رفع هر گونه رنج و درد از انسان ها گسترش یافت. تقریباً تمام کشورهای جهان، عضو این سازمان هستند، صلیب سرخ، هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح فعال است.

سازمان بین المللی صلیب سرخ را بشناسیم

صلیب سرخ ، سازمانی بین المللی با اهدافی انسان دوستانه است، هدف از تأسیس این سازمان در ابتدا کمک به مجروحان جنگی بود؛ ولی بعدها فعالیت های آن در جهت رفع هر گونه رنج و درد از انسان ها گسترش یافت.

تقریباً تمام کشورهای جهان، عضو این سازمان هستند، صلیب سرخ، هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح فعال است. این سازمان بدون توجه به نژاد، رنگ، ملیت و مذهب در خدمت تمام افراد نیازمند در سراسر جهان است.

اهداف این سازمان در زمان صلح عبارتند از: ارایه کمک های اولیه، تأسیس بیمارستان، تربیت پرستار و ماما، تامین آب آشامیدنی سالم، تأسیس سازمان های انتقال خون، نظارت بر کنترل جمعیت و سلامت مادران و نوزادان، کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی و …

موسس صلیب سرخ

مؤسس سازمان صلیب سرخ یک بانکدار سوئیسی به نام «هنری دونانت» بود، او در بیست و چهارم ژوئن ۱۸۵۹ میلادی طی یک سفر کاری عازم لومباردی (شمال ایتالیا) شد.

در آن زمان نیروهای فرانسوی و اتریشی در این شهر در حال جنگ بودند، شهر به صورت میدان نبرد در آمده بود و هزاران زن و مرد مجروح در اثر کمبود کمک های اولیه جان می باختند.

این مناظر دلخراش، دونانت را سخت تحت تأثیر قرار داد، او با جمع آوری تعدادی داوطلب، مراقبت و پرستاری از مجروحان جنگی هر دو طرف درگیر را بر عهده گرفت، به این ترتیب اقدامات او جان افراد بسیاری را نجات داد.

دونانت در سال ۱۸۶۲ میلادی خاطراتی را که از این نبرد داشت، به چاپ رساند. او در این کتاب از تمام انسان ها برای تأسیس سازمانی که بتواند از رنج و درد مردم نیازمند بکاهد، یاری طلبید.

این درخواست تأثیر زیادی بر افکار عمومی گذاشت. به این ترتیب در سال ۱۸۶۴ میلادی در یک کنفرانس بین المللی در ژنو، شانزده کشور با تأسیس صلیب سرخ موافقت کردند.

نشان این سازمان نیز با جابجا کردن رنگ های پرچم کشور سوییس تهیه شد. به این ترتیب که به جای صلیبی سفید در زمینه یی سرخ از صلیب سرخ در زمینه یی سفید استفاده شد.

از این رو این سازمان صلیب سرخ نام گرفت. هدف اولیه ی صلیب سرخ مراقبت از زخمی ها و زندانیان در طول جنگ بود.

نهادهای سازمان صلیب سرخ

صلیب سرخ از سه نهاد مجزا تشکیل شده است. نخستین نهاد، کمیته ی بین المللی صلیب سرخ است.

این کمیته ی مستقل، ۲۵ عوض دارد که همگی آنها، شهروندان سوییسی اند و مرکز آن در ژنو است.

نهاد دوم، انجمن صلیب سرخ و نهاد سوم انجمن صلیب سرخ بین الملل است. کمیته ی بین المللی صلیب سرخ در طول دوران جنگ به عنوان یک رابط بین انجمن صلیب سرخ بین الملل و کشورهای در حال جنگ عمل می کند.

این کمیته بر نحوه ی نگهداری و مراقبت از اسیران جنگی، نظارت دارد و تماس آنها را با خویشاوندان شان برقرار می کند.

اهداف فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ عبارتند از:

• ایجادکمپ‌های اضطراری برای تهیه آب آشامیدنی و سرویس‌های بهداشتی
• برپایی پناهگاه‌های اضطراری جهت تغذیه و امداد رسانی
• یافتن اعضای خانواده‌های مصیبت‌زده‌
• آموزش وسیع کمک‌های اولیه ومراقبت‌های پزشکی در مواقع اضطراری
• پیشگیری و ریشه‌کنی بیماری‌ها
• پیشگیری از گسترش ایدز
• تامین نیازهای خونی با جمع‌آوری و نگهداری خون در مواقع ضروری
• ساماندهی و فعالیت‌های داوطلبی و …

بخش های مختلف صلیب سرخ

صلیب سرخ دارای سه بخش است. بخش اول کمیته بین‌المللی صلیب سرخ است که کمیته‌ای مستقل از ۲۵ شهر سوئیس است و مرکز اصلی آن در ژنو قرار دارد. بخش دوم انجمن‌های صلیب سرخ است و سومین بخش انجمن‌های ملی صلیب سرخ است.

در طول جنگ‌ها کمیته بین‌المللی به عنوان واسطه‌ای میان انجمن‌های ملی صلیب سرخ و کشور‌های درگیر در جنگ قرار می‌گیرد و از زندانیان جنگ در اردوگاه‌ها مراقبت کرده و راحتی و آرامش آن‌ها را تأمین می‌کند، به نامه‌های آن‌ها رسیدگی می‌کند و تماس آن‌ها را با خویشاوندانشان برقرار می‌سازد.

این سازمان همچنین به مردمی که دچار طوفان، بیماری‌های همه گیر، قحطی و … می‌شوند کمک‌رسانی می‌کند.

منبع: نشریه ۷ روز زندگی، شماره ۹۸
راسخون

 

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  نکاتی ساده که خیلی ها نمی دانند

  ♣ هنگام سکسکه تا جایی که میتوانید نفس خود را حبس کنید و بعد به آرامی تنفس کنید . ♣ اگر در جاده به دنبال ناهار یا شام هستید ، از جایی که کامیون ها نگه داشته اند غذا بخورید .

  این ۹ کار را اول صبح انجام ندهید

  زدن دکمه خاموش کردن آلارم ساعت بیش از یک بار: یک بار به راحتی می‌تواند به پنج بار تبدیل شود و همچنین به مغز می‌آموزد که بیداری را به تعویق بی‌اندازد. بیرون آمدن از رختخواب در اولین روز از هفته یا بعد تعطیلات ممکن […]

  معرفی شاخه های علوم غریبه

  معرفی شاخه های علوم غریبه ۳٫۷۵/۵ (۷۵٫۰۰%) ۴ امتیازs شاخه های مختلف علوم غریبه شامل کیمیا , لیمیا , سیمیا , هیمیا , ریمیا است. علوم غریبه از جمله علومی است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند.

  ۹ واقعیت درمورد افراد مطالعه گر

  از کودکی به ما گفته‌اند که کتاب خواندن کار ارزشمندی است و برای ما مفید است. زمانی که سن کمی داشتیم متوجه اهمیت کتاب خواندن نمی‌شدیم و این کار را چندان جدی نمی‌گرفتیم اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ارتباط با افراد تاثیرات […]

  همه چیز درباره ویزای الکترونیکی

  با فراگیر شدن سیستم های الکترونیکی در دنیا اغلب کشورهای سامانه ویزای الکترونیکی برای اتباع خارجی را راه اندازی کرده اند.

  ویتامین U

  ویتامین U از ترکیبات مفید موجود در برخی خوراکی ها از جمله سبزیجات چلپیایی است که بر خلاف نام آن نوعی ویتامین محسوب نمی شود . از جمله فواید احتمالی آن می توان به درمان زخم معده، سلامت ریه، کبد و کلیه، کاهش کلسترول […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi