جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

ناگفته هایی از FATF

468

بازدید

ناگفته هایی از FATF/

ناگفته هایی از FATF

در حالی بسیاری از موافقان FATF سعی دارند با تحریف اذهان عمومی مبنی چنین عنوان کنند که تمامی کشورهای جهان به جز ایران و چین در FATF عضو هستند، باید توجه داشت که تنها ۳۸ کشور عضو FATF بوده و دیگر کشورها از طریق پیمان‌های منطقه و یا جانبی، به عنوان عضو ناظر در FATF حضور دارند.

اف ای تی اف پس از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را به کار گرفت تا چهره‌ای موجه و صلح‌طلب از خود به جهانیان معرفی کند. ضامن این کار، پیشنهاد طرحی برای احیای تجارت نفتی ایران و به نوعی دور زدن تحریم‌های آمریکایی بود.

اما راه‌اندازی این طرح، بیش از ۹ ماه به طول انجامید و در نهایت چندی پیش آلمان، فرانسه و انگلستان طرح محدود شده PSV را با عنوان INSTEX یا «کانال ویژه مالی» برای تسهیل در تجارت غیر دلاری با ایران راه‌اندازی کردند.

کانال ویژه مالی اروپا

باید توجه داشت که برخی دولتمردان اروپایی، راه‌اندازی عملیاتی این کانال ویژه مالی را ملزم به پذیرش FATF دانسته و در صورت عدم پذیرش قطعی از سوی ایران، اروپا در اقدامی متقابل، طرح اینستکس را متوقف خواهند کرد.

هر چند که در سطح بین‌المللی و در چارچوب این سیستم مالی، اقدام متقابل عبارت است از ارسال «آلارم ریسک سطح بالا» به بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف. این آلارم به آن معنا است که بانک‌های مربوطه با هر تراکنش، به‌جای CDD (شناخت ذینفعان)، اقدام به ECDD (شناخت همه‌جانبه ذینفعان) می‌کنند و تدریجاً جلوی تراکنش‌های مالی را می‌گیرند.

کشورهای عضو باید اقدامات لازم در راستای جلوگیری از این قبیل هزینه‌ها را در دستور کار قرار داده و گزارش آن را رسماً اعلام کند.

در واقع «اینستکس» طرحی مالی است که بر اساس آن، درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران به یک حساب ویژه که مالک آن رئیس سابق بانک «کامرتس بانک» است، واریز می‌شود.

اما نکته قابل توجه آنکه ایران اجازه هیچ‌گونه برداشتی از این حساب را نداشته و تنها می‌تواند برای خرید غذا و دارو از اعتبار تجمیع شده در آن استفاده کند.

بر خلاف تصور عموم، زنجیره‌ای نسبتا قوی از شرکت‌های دولتی اروپایی وجود دارد که اولا تقریبا تحریم ناپذیرند، ثانیا تمام زنجیره فروش نفت تا تحویل فرآورده در آن قابل انجام است و ثالثا به مراتب بیش از شرکت‌های کوچک و متوسط توان برآوردن نیازهای فنی و غیرفنی ایران را دارند.

پس اگر اروپایی‌ها حاضر به راه‌اندازی کامل و غیر مشروط سیستم «اینستکس» نباشند، به آن معنا است که عملا تصمیم به معامله موثر ندارد.

گروه ویژه اقدام مالی FATF

شاید به ظاهر، FATF سعی بر مبارزه با تروریسم جهانی داشته باشد اما با کمی دقت نظر درمی‌یابیم که این کارگروه بیش از هر عملی به دنبال محدودسازی ایران در سیستم بانکی بین‌المللی است که از یک‌سو، افراد و اشخاص خاص همچون «سردار سلیمانی» و «سپاه پاسداران» را تحریم می‌کند و از دیگر سو، نقل و انتقالات ارزی را زیر نظر می‌گیرد.

این نهاد با انتشار گزارشی در سال ۲۰۱۶، برای چندمین بار اعلام کرد که ایران یکی از پرخطرترین کشورها از لحاظ تأمین مالی تروریسم جهانی است.

FATF در این گزارش به کشورها، نهادها و شرکت‌های بین‌المللی تذکر می‌دهد که از خود در برابر مخاطرات مالی احتمالی ایران محافظت کرده و از هرگونه معامله مستقیم و غیرمستقیم با این کشور خودداری کنند.

این در حالی است که در هیچ کجای FATF ، تعریف واضح و دقیقی از تروریسم مشاهده نشده و تنها به تعریفی کلی در کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بسنده شده است.
امروزه اصلاح نظام بانکی و بهبود شرایط نقل‌وانتقال مالی یکی از راهکارهای مقابله با بهانه‌جویی‌های غرب محسوب می‌شود.

یکی از مواردی که در متون FATF جلب توجه می‌کند، ماده ۷ اساس‌نامه است. بر اساس توصیه هفتم اساس‌نامه «اف ای تی اف»، کلیه اعضا مکلف‌اند هرگونه تأمین مالی و یا دارایی مالی مربوط به برنامه‌های ذکر شده در این اساس‌نامه را متوقف سازند.

ذیل این توصیه، چنین آمده است که وجوه مربوط به تأمین مالی تجهیزات نظامی کشورهایی که در لیست سیاه «اف ای تی اف» قرار دارند، در کم‌ترین زمان قطع شود. در ادامه این بند چنین آمده است: «باید خدمات بانکی و حسابها و اموال هر شخص یا برنامه ای که قطعنامه علیه آن ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد وجود دارد (مثلا برنامه موشکی ایران) متوقف، بلوکه و فریز شود.»

این مهم در حالی است که بسیاری در ایران آن را در حد یک توصیه نامه عنوان کرده و ضرورتی برای اجرای آن نمی بینند اما در قطعنامه ١۶١٧ (ﺗﺪﺍﺑﻴﺮ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺍﻳﻨﺘﺮﭘﻞ ﺩﺭ ﻗﺒﺎﻝ ﺟﺮﺍﺋﻢ ﻓﺮﺍﻣﻠﯽ) شورای امنیت سازمان ملل متحد برای کشورهایی که از اجرای این مفاد سر باز زنند، تقابل قانونی در نظر گرفته شده است.

همچنین، طبق قطعنامه‌های ۱۷۱۸ و ۱۷۳۷ شورای امنیت که در سال ۲۰۰۶ تصویب شد، کشورهای عضو باید اقدامات لازم در راستای جلوگیری از این قبیل هزینه‌ها را در دستور کار قرار داده و گزارش آن را رسماً اعلام کند و در صورت بروز هرگونه اهمال کاری و یا نقض مفاد مذکور در قطعنامه، با کشور مورد نظر طبق قوانین بین المللی برخورد خواهد شد.

همه جهان عضو FATF هستند!

در حالی بسیاری از موافقان FATF سعی دارند با تحریف اذهان عمومی مبنی چنین عنوان کنند که تمامی کشورهای جهان به جز ایران و چین در FATF عضو هستند، باید توجه داشت که تنها ۳۸ کشور عضو FATF بوده و دیگر کشورها از طریق پیمان‌های منطقه و یا جانبی، به عنوان عضو ناظر در FATF حضور دارند.

تردیدی نیست که نظام مالی و حسابرسی کشور ما دارای معایبی است. اما بی‌تردید راه‌حل آن پذیرش هرگونه قطعنامه و قراردادی نیست، چرا که اکثر قطعنامه‌های تحمیلی غرب، حاوی مواردی است که استقلال سیاسی و اقتصادی کشور را تهدید کرده و سعی دارد جمهوری اسلامی ایران را به کشوری وابسته و محدود در امور مختلف بین‌المللی تبدیل کند.

در واقع، اصلاح نظام بانکی و بهبود شرایط نقل‌وانتقال مالی یکی از راهکارهای مقابله با بهانه‌جویی‌های غرب محسوب می‌شود.

منبع : تبیان

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟

  انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال_ چگونه فریب نخوریم ؟ ۲٫۰۰/۵ (۴۰٫۰۰%) ۱ امتیاز روند رشد بلاک چین و فضای ارزهای دیجیتال بسیار جذاب است. نوآوری‌های فنی و الگوهای جدید معاملاتی به‌سرعت در حال پیشرفت و تکامل هستند و همچنان جمعیت کثیری را به […]

  آشنایی با مهم ترین اصطلاحات ارز دیجیتال

  احتمالا این روزها درباره ارزهای دیجیتال مخصوصا بیت‌کوین از گوشه‌وکنار در اخبار رادیو و تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی چیزهایی شنیده‌اید.

  چانه زنی برای دستمزد

  چانه زنی برای دستمزد ۴٫۰۰/۵ (۸۰٫۰۰%) ۱ امتیاز مذاکره درباره حقوق بخشی مهم و معمولی از فرایند استخدام است. منتها چرا به این بخش از صحبت‌ها که می‌رسیم، کمی دستپاچه می‌شویم و نمی‌توانیم درباره دستمزد و پولی که حقمان است به‌خوبی مذاکره کنیم؟

  اشتباهات مالی را به فرزندان خود گوشزد کنیم

  اشتباهات مالی را به فرزندان خود گوشزد کنیم ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۲ امتیازs اشتباهات مالی را به فرزندان خود گوشزد کنیم/ آموزش رفتارهای مالی مناسب به نوجوانان اهمیت زیادی دارد. آموزش مهارت‌هایی از این دست باعث می‌شود مدیریت مالی در بزرگسالی به نحو بهتری انجام […]

  آزمایش علمی تناقض یا پارادوکس انتخاب

  آزمایش علمی تناقض یا پارادوکس انتخاب ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ امتیاز همیشه هر چه بیشتر باشد، بهتر است. موافق نیستید؟ تنوع غذایی بیشتر در یک رستوران، طعم‌های بیشتر یک برند مربا، کانال‌های تلویزیونی بیشتر و … ما همیشه به دنبال بیشتر، بیشتر و بیشتر هستیم. […]

  سرمایه گذاری در بورس بین المللی

  سرمایه گذاری در بورس بین المللی ۳٫۴۴/۵ (۶۸٫۸۹%) ۹ امتیازs سرمایه گذاری در بورس بین المللی پیشینه تبادلات ارزی مشابه پیشینه اختراع پول است و همواره افراد به سرمایه گذاری توجه ویژه ای داشته اند. حجم معاملات در بازار به دلیل تعداد بالای افراد […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت


دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد

logo-samandehi