معجون زمان

268

بازدید

معجون زمان ۳٫۰۰/۵ (۶۰٫۰۰%) ۱ امتیاز
هاینر مولر زندگی را چون مردابی از اندیشه‌های تلخ به تصویر می‌کشد و نمایش‌های او، چندان رابطه‌ای نزدیک با سبک آثاری ندارد که عادت به خواندن‌شان داریم. ایرج زهری در کتاب ماموریت و دو نمایش نامه‌ی دیگر‌، سه اثر با سه سبک متفاوت از مولر ترجمه کرده و برای نمایش اول، مجموعه‌ای به نسبت مفصل از پانوشت‌ها و ضمایم را هم فراهم آورده، تا نثر سنگین نویسنده قابل فهم بماند.
نمایش‌ ‌ماموریت، یادی از یک انقلاب‌ اولین و مهم‌ترین نمایش کتاب است، که بعد از ‌سال‌شمار زندگی مولر‌ و ‌معرفی و خلاصه‌‌آثار مولر‌ می‌آید. نمایش اقتباسی‌ست آزاد از رمان ‌نور بر چوبه‌ی دار‌ که در سال ۱۹۶۱ توسط آنا سِگِرز منتشر شده است و در آن، داستان سه یاری می‌آید که بعد از انقلاب بزرگ فرانسه، به جامائیکا، مستعمره‌ی فرانسه فرستاده می‌شوند تا آزادی را در آن کشور اشاعه بدهند، اما با به قدرت رسیدن ناپلئون بناپارت، ماموریت این سه به بن‌بست می‌رسد.
نمایش مولر ترکیبی وهم‌آلود از دنیای مدرن و گذشته، مبتنی بر تصویرهایی با دیالوگ‌هایی کوتاه و خیلی بلند از این سه شخصیت است. نمایش تصویری گروتسک و وهم‌آلود از دنیای مدرن نشان می‌دهد، که در آن ناامیدی‌های گذشته راه به ناامیدی‌های آینده باز می‌کنند.
دو نمایش دیگر، ‌هملت ماشین‌ و ‌مده‌آ‌، آثاری کوتاه هستند که هر‌کدام سبک خاص خویش را دارند. در ‌هملت ماشین‌، شخصیت‌های برجسته‌ی نمایش‌های شکسپیر آمده و از دنیا و پوچی‌هایش لب به سخن می‌گشایند. در ‌مده‌آ‌، مده‌آ و دایه گفت‌‌وگو می‌کنند تا سرنوشت را به بحث بنشینند.
هاینر مولر از مهم‌ترین نمایش‌نامه‌نویس‌های قرن بیستم در آلمان است. او تجربه‌های گوناگونی را از زندگی در رژیم‌های مختلف با ایدئولوژی‌هایی متضاد هم گذراند، و نمایش‌هایش جهان را چون معجونی از فکرها، زمانه‌ها و ایده‌ها می‌بینند که هیچ‌کدام راه به‌سوی آرامش و صلحی ابدی باز نمی‌کنند، صرفا سیاهی به جای سیاهی می‌نشیند. تصویرهای تلخ مولر، با سبک مدرن، سنگین و خاص او، که ترکیبی از نمایش‌های برشتی و نمایش‌های ابزورد و دیگر سبک‌ها مدرن و پست‌مدرن را کنار هم قرار می‌دهد، به تماشاگر یا خواننده اجازه می‌دهد تا همراه او، غمگین دنیایی باشد که ساخته‌ایم. دنیایی که هنوز صداهایی درون آن امیدوار رفتن سیاهی‌ها مانده‌اند.

منبع: هزار کتاب