آمار کاربران

  تك كتاب به زبانهاي ديگر

  نرم افزار مطالعه كتاب ها

  منو اصلي

  صفحه اصلي
  دانشنامه بزرگ تک کتاب
  جستجو در تك بوك
  كتابخانه تك كتاب
  انجمن تك بوك
  مقالات سايت
  آموزش تصویری دانلود کتاب ها


  فيلمنامه و نمايشنامه
  موضوعات كتاب ها:
  كتاب داستان و رمان
  كتاب پزشكي
  دانلود كتاب تاريخي
  کتاب اجتماعي سياسي
  دانلود كتاب كودكان
  كتاب علوم غريبه
  كتاب علمي دانشگاهي
  دانلود كتاب موفقيت
  كتاب تجارت الكترونيك
  دانلود كتاب كامپيوتر
  آموزش زبان خارجي
  كتاب متفرقه
  دانلود كتاب مذهبي
  دانلود كتاب شعر
  دانلود كتاب ادبيات
  دانلود كتاب ورزشي
  دانلود كتاب هنر
  كتاب جغرافيا و نقشه
  كتاب بانوان و زيبايي
  كتاب نقد و بررسي
  فيلمنامه و نمايشنامه
  كتاب مديريت
  كتاب زبان اصلي
  دانلود كتاب صوتي
  كتاب گوشي موبايل
  كتاب فلسفه و منطق
  كتاب رشته برق
  بازي شطرنج آنلاين
  تست هوش آنلاين

  نقشه سايت
  نظر سنجی
  آمار بازدید
  آرشیو اخبار
  ارتباط با سایت
  برترین ها
  آخرين كتاب ها
  تنظیمات کاربری
  دریافت فایل

  ليست كابران



  خروجي تك كتاب
  rss takbook
  خروجي برترين كتاب ها
  خروجي آخرين كتاب ها
  خروجي دانلود رايگان

  بزرگترین فروشگاه آنلاین

  برترین کتابها

  » دانلود کتاب اشعار سهراب سپهری برای موبایل
  » دانلود کتاب آموزش فتوشاپ بصورت تصویری
  » دانلود کتاب آموزش گام به گام بورس
  » دانلود کتاب آموزش تصویری پاورپوینت powerpoint 2007
  » دانلود کتاب آموزش ساخت کاردستی
  » دانلود کتاب آموزش مسائل زناشويي - جلد3
  » دانلود کتاب رمان ایرانی عاشقانه عشق پنهان
  » دانلود کتاب آموزش آشپزي - شيريني كيك دسر
  » دانلود کتاب آموزش روابط زناشویی توسط دکتر مجد
  » دانلود کتاب آموزش گرامر زبان انگلیسی
  » دانلود کتاب آموزش اکسل 2007 - Exel 2007
  » دانلود کتاب آموزش کامل ویندوز 7
  » دانلود کتاب نقشه جهان بصورت كامل
  » دانلود کتاب نقشه تهران
  » دانلود کتاب شناخت كامل داروها
  » دانلود کتاب آموزش جامع اکسل 2010 excel
  » دانلود کتاب آموزش عکاسی
  » دانلود کتاب شاهد بازی در ادبیات فارسی
  » دانلود کتاب مفاتيح الجنان
  » دانلود کتاب اصول حسابداری 1
  » دانلود کتاب آموزش جامع سی شارپ #C
  » دانلود کتاب صد سال تنهایی - گابریل گارسیا مارکز
  » دانلود کتاب داستانهاي هزار و يك شب
  » دانلود کتاب زیبایی و آرایش
  » دانلود کتاب آموزش HTML بصورت كامل با دهها مثال و فلش

  ارسال کتاب برای انتشار

  نویسندگانی که قصد انتشار کتابشان در تک بوک دارند یک نسخه الکترونیک آن به همراه توضیحاتی از کتاب به ایمیل زیر ارسال تا بررسی شود.
  takbook.com[at]gmail.com
  کتاب های ارسالی در چهارچوب قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران باشد.
   عنوان خبر: تشريفات گمرکي چيست ؟

  تشريفات گمرکي (Customs Formalities) طبق تعريف شوراي همکاري گمرکي يعني عملياتي که بايد توسط شخص ذي نفع و گمرک انجام گيرد تا مقررات قانوني و آيين نامه اي در مورد نظارت بر مسافران و اظهار جامه دانها ، اثاثيه و وسايل نقليه در ورود و خروج و عبور از «قلمرو گمرکي » ـ که گمرک مسئول اجراي آن است ـ به مورد اجرا گذاشته شود . اين .....

  تشريفات ممکن است شامل تشريفات مربوط به بهداشت گياهي ، دامپزشکي ، مهاجرت ، ارز و پروانه دادن نيز باشد.
  عملياتي که براي اجرا مقررات قانوني و آيين نامه اي انجام م يگيرد با تطبيق کالاي موجود در گمرک ، و اسناد و مجوز ها و گواهي هايي است که حسب مورد توسط صاحب کالا به گمرک ارائه مي شود . بررسي اظهار نامه و مدارک مربوطه ، اطمينان از ارزش کالاي ورودي متعلقه که درست اظهار شده باشد نيز جزء اين تشريفات است.

  اظهار نامه اجمالي چيست ؟
  اظهار نامه اجمالي ، عبارت است از اطلاعات مورد نياز گمرک راجع به بار و وسيله حمل ، تابعيت ، مبدأ حرکت ، مقصد ، تداد باري که ميخواهد تخليه نمايد و مشخصات حامل . اين اظهار نامه مشابهتي با مانيفست بار (Cargo Manifest) دارد ولي در عين حال جزئيات بيشتري را ازلحاظ مشخصات حامل و وسيله حمل ، شماره سفر ، پرچم ، تابعيت ، مالکيت ، مبدأ بارگيري ، و مشخصات مانيفست و نظاير آن را بدون اينکه خواسته باشد نوع کال و مشخصات آن را بيان نمايد ، اظهار مي دارد . اظهار نامه اجمال در بيشتر مواقع در کشور ما تسليم نمي شود و به اخذ مانيفست اکتفا مي گردد.

  حمل يکسره چيست ؟ فرق حمل يکسره با ترانزيت داخلي چيست ؟
  حمل يکسره يا ترانزيت به داخل (Inward Transit) عبارت است از انتقال کالاي گمرک نشده ورودي از گمرکخانه ورودي (مرز قلمرو گمرکي) به گمرکخانه مقصد بارنامه در داخل کشور با همان وسيله حمل (کاميون ) بدون تخليه در گمرک ورودي که با تقاضاي حامل و با صدور پروانه ترانزيت داخلي يا به اعتبار کارنه (TIR) انجام مي شود . ترانزيت داخلي عبارت است ازانتقال کالاي گمرک نشده از يک گمرک خانه داخل کشور به گمرکخانه داخلي ديگر.
  از لحاظ اينکه در هر دو ويه کالا گمرک نشده مي باشد نقطه اشتراک وجود دارد ، ولي تفاوت عمده در اين است که در مورد حمل يکسره ، کالا به همان صورت که از مبدأ گمرکخانه اي در کشور محل صدور حمل شده بايد در گمرکخانه مقصد که در بارنامه با نام شهر مشخص شده تخليه و تحويل شود ، بنابر اين به مجرد ورود به قلمرو گمرکي کشور مقصد ، در اولين گمرکخانه مرزي به مقصد گمرکخانه مرزي به مقصد گمرکخانه مجاز در شهري که مقصد بارنامه است با صدور پروانه ترانزيت داخلي و يا به اعتبار دفترچه "TIR" حمل يکسره خواهد شد در حالي که در مورد ترانزيت داخلي کالا قبلاً در گمرکخانه مقصد بارنامه ، تخليه و قبض انبار نيز صادر شده ولي بعداً صاحب کالا مراجعه و با ارائه دلايل موجه تقاضاي ترانزيت کالا را به گمرکخانه مجاز ديگري در همان قلمرو گمرکي مي نمايد . همچنين در حمل يکسره ، معمولاً حامل ، متقاضي ترانزيت و يا حمل يکسره کالاست ، در صورتي که در ترانزيت داخلي حتماً صاحب کالا چنين تقاضايي را مي نمايد (يا نماينده او). در حمل يکسره و يا به عبارتي براي حمل يکسره کالا ، بارنامه حمل به منزله اعطاي وکالت و نمايندگي ، جهت تنظيم اظهار نامه ترانزيت داخلي به حامل با اختيارات تام بوده وديگر از حامل وکالتنامه رسمي و ثبتي مطالبه نمي شود ، در حالي که براي ترانزيت داخلي چنانچه متقاضي غير از صاحب کالا باشد بايد اولاً وکالتنامه رسمي و ثبتي در دست داشته باشد ، ثانياً اسناد مالکيت براي قبول درخواست ترانزيت داخلي ضروري است.

  مشخصات كامل كالا در گمرك چيست نام ببريد.
  «مشخصات كامل» كالا در گمرك عبارت است از: شماره تعرفه، نوع كالا، تعداد، وزن، ارزش (طبق تعريف ماده 10 قانون امور گمركي)، نرخ حقوق گمركي و سود بازرگاني، مبلغ حقوق گمركي، سود بازرگاني ، عوارض و هزينه هاي گمركي - كه در اظهار نامه گمركي توسط صاحب كالا و يا نماينده او درج مي گردد- . البته بايد توجه داشت كه در بيشتر موارد عمدتاً وزن خالص، موثر در حقوق گمركي و سود بازرگاني و اقلامي از عوارض است و وزن با ظرف بعضاً براي محاسبه بعضي از اقلام عوارض كه از روي وزن با ظرف تعيين شده، و همچنين هزينه هاي گمركي، ملاك محاسبه قرار مي گيرد.


  در چه مواردي «كشور مبدأ» موثر در حقوق گمركي و سود بازرگاني و عوارض كالا مي باشد؟
  كشور مبدأ(Country of Origin) يا كشوري كه كالا در آن ساخته و يا تكميل مي شود تنها در مواردي كه با آن كشور قرار داد دو جانبه و يا چند جانبه اي وجود داشته و مبادله بين طرفين قرارداد ايجاد تسهيلات تعرفه از جمله حقوق گمركي كمتري را نسبت به ساير كشورهاي خارج از قرارداد پيش بيني و توصيه نموده باشد به طور كلي، در حقوق گمركي و عوارض ورودي موثر است. بر عكس اين تسهيلات هم ممكن است، مثلاً واردات از كشوري در پي ايجاد موانعي توسط آن كشور براي صادرات كشور طرف معامله مشمول موانع تعرفه اي از جمله نرخ بالاتر حقوق گمركي نسبت به واردات از ساير كشورها گردد كه قطعاً موثر در ميزان حقوق گمركي و عوارض ورودي خواهد بود.

  كالايي كه براي تكميل و يا تعمير به خارج از كشور صادر مي شود چه نام دارد؟
  كالايي كه براي تعمير و يا تكميل موقتاً به خارج از كشور ارسال مي شود (Temporary Exportation for Outward Processing) و به طور كلي صادرات موقت، در بازگشت به كشور تحت عنوان كالاي برشگتي (Re-Importation) خواند مي شوند. طبق تعريف شوراي همكاري گمركي، ورود مجدد و يا كالاي برگشتي عبارت است از ورود اجناس به قلمرو گمركي كه قبلاً به خارج از آن قلمرو صادر شده باشد.

  فرق بين كالاي مرجوعي و كالاي برگشتي چيست؟
  فرق بين كالاي مرجوعي و كالاي برگشتي بشرح زير است:
  1) كالاي برگشتي (Re-Importation) جزء صادرات موقت بوده كه براي شركت در نمايشگاه و يا تعمير و يا تكميل به خارج از كشور ارسال و اينك در پايان مهلت صدور موقت به كشور برمي گردد، در حالي كه كالاي مرجوعي (Re-Importation)يا اعاده به خارج جزء واردات موقت بوده كه در پايان مهلت از كشور اعاده مي شود و يا كالايي است كه به طور كلي قبل از ترخيص از گمرك براي ورود قطعي و يا موقت به هر دليل به خارج از كشور اعاده مي گردد.
  2) ارزش كالاي برگشتي طبق ماده (4) قانون امور گمركي عبارت است از هزينه تعمير و يا تكميل كالا در خارج از كشور، در حالي كه ارزش كالاي مرجوعي طبق ماده (10) قانون امور گمركي تعريف و تعيين مي شود و عبارت از بهاي CIF به علاوه حق ثبت سفارش و ساير هزينه هايي كه تا حصول به اولين دفتر گمركي تعلق مي گيرد، مي باشد.
  3) كالاي برگشتي در صورتي كه تعمير و يا تكميل شده باشد به شرط تعلق، حداكثر معادل 15 درصد از ارزش كارهاي انجام شده را به عنوان حقوق گمركي مي پردازد (سود بازرگاني به آن تعلق نمي گيرد) ضمن اينكه عوارض و هزينه هاي گمركي نيز حسب مورد قابل پرداخت است، در حالي كه به كالاي مرجوعي به هيچ وجه حقوقي تعلق نگرفته و تنها در صورت تعلق مشمول هزينه هاي گمركي مي باشد.

  از دو اصطلاح «كالاي مرجوعي» و «كالاي برگشتي» كداميك جزء واردات و يا صادرات هستند؟
  كالاي مرجوعي (اعاده به خارج) جزء تقسيمات كالاي ورودي است و صادرات محسوب نمي شود.
  كالاي برگشتي نه جزء واردات است نه صادرات قطعي بلكه صرفاً نوعي رويه مستقل گمركي و تحت همين عنوان «كالاي برگشتي» است.

  كالاي انتقالي چيست ؟
  كالاي انتقالي (Transhipment) طبق تعريف شوراي همكاري گمركي :
  «عبارت است از انتقال اجناس تحت نظارت گمرك از وسايط نقليه ورودي به وسايط نقليه خروجي در حوزه يك اداره گمرك كه دفتر گمركي براي ورود و صدور است»و طبق تعريف ماده (199) آيين نامه اجرايي قانون امور گمركي عبارت از انتقال كالا در لنگر گاهها و يا بندر ها و يا فرودگاهها از يك كشتي به كشتي ديگر ، يا از يك هواپيما به هواپيماي ديگر آن هم تحت نظارت گمرك مي باشد.


  انتقال مستقيم و انتقال غير مستقيم كدام است ؟
  انتقال مستقيم ، آن است كه كشتي و يا هواپيماي تحويل دهنده و تحويل گيرنده ، هر دو در لنگر گاه و يا در بندر و يا در فرودگاه حاضر باشند و بسته هاي مورد انتقال از يكي خارج و يكسره به ديگري حمل و بارگيري شود .
  انتقال غير مستقيم ، آن است كه كشتي و يا هواپيماي تحويل دهنده ، بسته هايي را تحت همين عنوان اظهار نمودهه ، تخليه و تحويل گمرك نمايد تا بعداً خود يا كشتي و يا هواپيماي ديگري (حسب مورد در بنادر و يا فرودگاهها) براي تحويل و انتقال كالا مراجعه نمايد.

  تريپتيك و ديپتيك چيست ؟
  چنانچه در پاسخ سوال قبل گفته شد دفترچه هاي (TRIPTYQUE) و(DIPTYQUE) جزء اسناد ورود موقت وسايط نقليه موضوع (قرارداد گمركي در باره ورود موقت وسايط نقليه شخصي) منعقده در چهارم ژوئن سال 1954 سازمان ملل ، بوده اند .اين دو سند بر عكس در حوزه قلمرو گمركي كشور طرف قرارداد معتبر است ، ضمنا تريپتيك به زبان ملي كشور محل ورود و ديپتيك به زبان ملي دو كشور ذي نفع تنظيم مي گردند . (به ضميمه نمونه كارنه دو پاساژ و تريپتيك و ديپتيك پيوست است .)
  براي حمل يکسره از چه نوع اظهار نامه استفاده ميشود ؟
  براي حمل يکسره ـ نظير ترانزيت داخلي ـ از فرم اظهار نامه ترانزيت داخلي استفاده مي شود . البته در بيشتر موارد عمل حمل يکسره به اعتبار دفترچه بين المللي "TIR" و يا ترانزيت بين المللي ، پذيرفتني است و نيازي به اظهار نامه و پروانه ترانزيت (فرمهاي ملي هر کشور ) نمي باشد .

  اظهار نامه حمل يکسره را چه شخصي تنظيم مي نمايد ؟
  اظهار نامه ترانزيت داخلي براي حمل يکسره را حامل و يا نمايندگي موسسه حمل و نقل در مرز ورودي پس از تسليم و قبول تقاضا از طرف گمرک ، تنظيم مي نمايد.

  ترانزيت خارجي را تعريف کنيد.
  ترانزيت خارجي (Through Transit) عبور کالاي خارجي از قلمرو گمرکي (خاک ايران) با ورود از يک نقطه مرزي (گمرکخانه مرز ورودي) و خروج از نقطه مرزي ديگر (گمرکخانه مرز خروجي ) مي باشد . اينکه تاکيد دارد به کالاي خارجي (يعني طبق اسناد ، کالا به کشور ديگر يا خريداري مقيم کشور ديگر که کشور مقصد بارنامه مي باشد تعلق دارد ) چه اين کالا در اصل ساخت يا توليد کشوري باشد که ترانزيت خارجي از طريق آن کشور صورت مي گيرد ساخت و توليد کشور يا کشور هاي ديگر باشد.

  ترانزين خارجي با ترانزيت بين المللي چه تفاوتي دارد ؟
  ترانزيت خارجي (Trouugh Transit ) کالاي خارجي است که از يک نقطه مرز قلمرو گمرکي يک کشور وارد و از نقطه ديگر درمرز قلمرو گمرکي همان کشور خارج مي شود ، در حالي که ترانزيت بين المللي (International Customs Transit) انتقال يک کالا از مبدأ يک گمرکخانه در قلمرو گمرکي يک کشور به مقصد گمرکخانه اي در قلمرو گمرکي کشور ثالث است.

  فرق "TIR" با ترانزيت بين المللي چيست ؟
  "TIR" اولاً اختصار عبارت "Transport Inter national Road" است (يعني حمل و نقل بين المللي کالا از طريق جاده ) که در حال حاضر به قرار داد "TIR-1975" موسوم است . به موجب اين قرارداد اين قرارداد اجازه داده مي شود کال به همراه دفترچه هاي مربوطه که به نام "CRANET - TIR" خوانده مي شود از مبدأ گمرکخانه اي در کشور محل صدور کالا (به نام مبدأ شناخته ميشود ). به مقصد گمرکخانه اي در کشور خريدار کالا (يا مقصد کالا (موسوم به گمرک مقصد) و با عبور از کشور هاي سر راه که عضو قرارداد مربوطه مي باشند ، ترانزيت شودبنابراين در تعريف "TIR" طبق قرار داد GENEVA 1975 (TIR Convention) چنين آمده است : "TIR" يعني ترانزيت کالا از يک گمرکخانه در يک کشور به مقصد يک گمرکخانه در کشور ديگر که گمرک مقصد ناميده مي شود.

  فرق "ATA"با"TIR"و"CMR" چيست ؟
  فرق "ATA"با"TIR"و"CMR" بشرح زير است :
  "ATA" قرار داد گمرکي راجع به ورود موقت کالا براي شرکت در نمايشگاههاي بين المللي ولوازم حرفه اي است ، د رحالي که "TIR" قرارداد گمرکي مربوط به حمل و نقل بين المللي کالا در جاده ها تحت کارنه تير (TIR CARNET) مي باشد . قرارداد "ATA" توسط شوراي همکاري گمرکي تدوين شده ، در حالي که قرار داد "TIR" توسط اتحاديه بن المللي حمل و نقل زميني (IRU) تدوين شده است . قرار داد "CMR" مربوط به حمل و نقل بين المللي کالا از طريق جاده و صرفاً يک قرداد حمل ونقل بوده و ارتباططي با قراردادهاي گمرکي ندارد.




   ادامه مطلب
   عنوان خبر: پیدا و پنهان ارقام صادرات غیرنفتی سال ۱۳۸۵


  از آنجا كه در ساحت علم اقتصاد، گفته می‌شود كه اعداد و ارقام به خودی خود مهم نیستند و اگر ما تحلیل درست نداشته‌ باشیم حتی موارد به ظاهر خوشحال‌كننده در نگاه اول، می‌تواند منشأ انحراف از واقع‌بینی و درك درست از مسایل باشد واكاوی آنها بسیار ضروری است.
   
  در رسانه‌ها، منعكس شد كه در سال ۸۵، صادرات غیرنفتی به قاعده ارقامی كه گمرك اعلام كرده است، ۲/۴۷ درصد نسبت به سال ۸۴ رشد نشان می‌دهد. صرف‌نظر از همه ملاحظات فنی و تحلیلی این مسئله، در نگاه اول به نظر می‌رسد كه این خبر، خوشحال‌كننده است. به ویژه با توجه به اینكه با كمال تأسف علی‌رغم الزام قانونی دولت به ارائه گزارش عملكرد برنامه توسعه و نحوه حركت به سمت چشم‌انداز، این گزارش‌های رسمی هنوز منتشر نشده، به واسطه شرایط خطیر كشور، انتشار امثال این خبر مایه خوشحالی می‌تواند باشد.
  منتهی از آنجا كه در ساحت علم اقتصاد، گفته می‌شود كه اعداد و ارقام به خودی خود مهم نیستند و اگر ما تحلیل درست نداشته‌ باشیم حتی موارد به ظاهر خوشحال‌كننده در نگاه اول، می‌تواند منشأ انحراف از واقع‌بینی و درك درست از مسایل باشد واكاوی آنها بسیار ضروری است. كارشناسان اقتصادی كشور امروز مسئولیت سنگینی برعهده دارند و باید واقعیت این‌گونه ارقام را مورد تحلیل قرار دهند و كمك كنند نظام تصمیم‌گیری با برخورد واقع‌بینانه مسایل را دنبال كند و اجازه ندهند مسایل اقتصادی تحت‌الشعاع فضای سیاست‌زده قرار گیرد.
  قبل از تحلیل ارقام اعلام شده صادرات غیرنفتی توجه دوستان را به چهار نكته جلب می‌كنم كه مستقیم از گزارش گمرك استخراج شده است كه نشان می‌دهد علی‌رغم تغییرات قابل توجه كمی، به لحاظ كیفی حركت به سمت صادرات غیرنفتی با مضمون توسعه‌ای همچنان با اما و اگر روبه‌رو است.
  اولین نكته این است كه در حالی كه ادعا شده كه میزان درآمد ارزی از محل صادرات غیرنفتی ۲/۴۷ رشد داشته همین گزارش تصریح می‌كند از نظر وزنی، رشد اتفاق افتاده ۲/۴۸ درصد است. لذا به این معنا است كه ما به طور نسبی با افت قیمت اقلام صادره مواجه هستیم یعنی رابطه مبادله ما روندی همچنان نزولی داشته است. این گفته هنگامی چشمگیرتر می‌شود كه به نكته دوم گزارش توجه كنید.
  نكته دوم، «بیشترین میزان صادرات غیرنفتی به لحاظ وزن و ارزش به كالاهای صادراتی بخش پتروشیمی اختصاص دارد.»
  نمی‌دانم با چه منطقی باید از میان محصولات پتروشیمی به ویژه میعانات گازی را جز صادرات غیرنفتی تلقی كنیم. اما توجه كنید كه از نظر وزنی ۲/۴۲ درصد و از نظر ارزش ۶/۳۸ درصد كل صادرات غیرنفتی به محصولات پتروشیمی اختصاص دارد و می‌دانید كه در سال ۸۵، نفت، گاز و فرآورده‌های آن با بی‌سابقه‌ترین جهش‌ها در قیمت روبه‌رو بود و این وضعیت، شدت و افت رابطه نزولی مبادله را بهتر مشخص می‌سازد.
  نكته دیگر این‌كه آنچه كه به نام پتروشیمی صادر می‌كنیم، عمدتاً شامل میعانات گازی، پروپان و بوتان، پلی‌اتیلن، بنزن و انواع قیر است كه این ۵ قلم، ۸۱ درصد از ارزش كل صادرات بخش پتروشیمی را به خود اختصاص داده‌اند كه ویژگی مشترك همه آنها این است كه به صورت تقریباً خام صادر می‌شوند و از همه مهمتر این‌كه میزان ارزش افزوده آنها در اقتصاد ملی بسیار محدود است.
  نكته چهارم در این زمینه كه شایسته تأمل بیشتری است اینكه در سال ۸۵ براساس گزارش گمرك بالغ بر ۷ میلیون تن انواع كالاهای صنعتی صادر شد كه ارزش آن بالغ بر ۵ میلیارد دلار بود كه با یك پردازش ساده متوجه می‌شوید كه اقلام صادرات صنعتی ایران به طور متوسط كیلویی تقریباً ۷۱ سنت ارزش داشتند.
  این در حالی است كه از ۲۰ سال پیش به این طرف، متوسط ارزش افزوده كالاهای صنعتی در كشورهای پیشرفته هرگز از دو دلار كمتر نیست و در برخی اقلام در چارچوب ملاحظات اقتصاد مبتنی بر دانایی ارزش افزوده حاصل از یك كیلو مواد به كار رفته به حدود ۵۰ هزار دلار می‌رسد. به عبارت دیگر سایه سنگین خام فروشی و غلبه وجوه فیزیكی محصولات تولید و صادر شده، بر وجوه مبتنی بر دانایی سنگینی می‌كند و فاصله میان صادرات سنتی و صنعتی ما از نظر میزان دانایی به كار رفته در تولید آنها ناچیز و نزدیك به صفر است و به روشنی مشخص می‌شود كه ما همچنان در این زمینه با بحران مفهومی روبرو هستیم. در بخش كشاورزی باز نكته بسیار مهم و قابل توجه این است كه مهمترین اقلام صادرات كشاورزی ما عبارتند از؛ پسته، مغز پسته، كشمش، سالامبور، خرما و زعفران، این محصولات بالغ بر ۷۰ درصد ارزش صادرات كشاورزی را در بر می‌گیرند كه نشان می‌دهد در این بخش نیز سهم دانایی نسبت به سهم طبیعت همچنان نزدیك به صفر است. به عبارت دیگر چه در ارتباط با محصولات پتروشیمی و چه در مورد اقلام صنعتی و كشاورزی وجه غالب عمدتاً همچنان خام فروشی است و ما شاهد تغییر چندانی نیستیم. در چنین شرایطی كه ساختار مسلط خام فروشی است با افزایش ارقام صادراتی، بیش از این‌كه خوشحال شویم باید نگران باشیم چون این روند مضمون توسعه‌ای ندارد و ارتقاء جایگاه محسوب نمی‌شود و از همه مهمتر آنكه صرفنظر از تغییرات اعداد و ارقام، متغیرهای مهم اقتصادی و ارزیابی دقیق آنها تنها در چارچوب اهداف مورد انتظار نظام ملی امكان‌پذیر است و از این زاویه نیز مسایل بسیار مهمی قابل طرح است از قبیل میزان تحولات ساختاری تحقق‌یافته، میزان اشتغال‌زایی ناشی از این تغییرات یا میزان تغییرات خلق ارزش افزوده جدید در فرایند تولید این محصولات و ....
  خارج از این‌گونه مسائل چند ملاحظه دیگر هم وجود دارد كه به اختصار به آنها اشاره می‌شود:
  ۱) اگر از مدیریت اقتصادی كشور سؤال شود كه آیا این ۱۶ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی می‌تواند در خدمت ارتقاء ظرفیت‌های تولیدی و مدیریتی كشور باشد و آیا قابل سیاست‌گذاری در راستای اهداف توسعه‌ای است، احتمالاً مدیران با تجربه خیلی با احتیاط سخن خواهند گفت و به عبارت دیگر باید گفت از درآمدهای ارزی ادعا شده چه مقدار به اقتصاد كشور برمی‌گردد و می‌تواند در راستای اهداف توسعه ملی باشد.
  ۲) آیا محاسبه‌ای توسط نهادهای تخصصی صورت گرفته كه خالص عایدات ارزی كشور از محل این نحوه صادرات، مثبت است یا خیر؟ در سال‌های اولیه دهه ۱۳۷۰ مطالعه‌های ارزشمندی توسط وزارت كشاورزی وقت و همچنین توسط وزارت صنایع وقت گرفت كه در هر دو مطالعه نشان داده شده بود كه میزان منابع ارزی به كار رفته برای تولید محصولات صادراتی آن بخش‌ها در مورد بالغ بر ۹۰ درصد محصولات صنعتی و كشاورزی صادراتی، به مراتب بیشتر از درآمد صادراتی آن بوده است.
  با توجه به اینكه بعد از آن مطالعه به واسطه برخوردهایی كه با كارشناسان صادق آن دستگاه‌ها صورت گرفت. شخصاً دیگر مطالعه‌ای از این زاویه مشاهده نكرده‌ام اما به واسطه شرایط خطیر كنونی كشور و اهمیت ارتقاء واقع‌بینی نظام تصمیم‌گیری، نیازمند چنین مطالعه‌ای هستیم و برآوردهای شخصی من نشان می‌دهد، خالص عایدات كشور از محل صادرات غیرنفتی به شیوه كنونی همچنان منفی است و گویی ما ارز نفت را به گونه‌ای بسته‌بندی می‌كنیم و مجدداً به عنوان صادرات به خارجی‌ها بازمی‌گردانیم.
  ۳) نكته دیگری كه در ارتقاء واقع‌بینی مدیریت اقتصادی كشور ضروری است به ویژه با توجه به رشد بیماری هلندی در كشور، این است كه از سال ۸۱، پیمان‌سپاری ارزی منتفی شد وقتی پیمان‌سپاری لغو می‌شود و از طرف دیگر جایزه‌ها و تشویق‌های غیرمتعارف برای صادركنندگان تدارك دیده می‌شود زمینه برای افراط در زیاده‌گویی میزان صادرات غیرنفتی نیز زیاد می‌شود.
  یكی از نقاط عطف تاریخ اقتصادی كشور كه اندكی از عدم شفافیت‌های موجود حداقل در بخش صادرات غیرنفتی را برملا ساخت، مربوط به تغییر سیاست‌های اقتصادی كشور در سال‌های اولیه دهه۱۳۷۰ است. در آن دوره پیمان‌سپاری لغو شد و مانند اكنون به صادركنندگان جایزه تعلق می‌گرفت زمانی كه سیاست‌های دولت تغییر بنیادین پیدا كرد، مسئولان بخش بازرگانی پیمان ارزی را برقرار كردند و كار دیگر آنها این بود كه آن را عطف به ماسبق كردند و آن را شامل اقلام صادراتی سال قبل هم كردند. نتیجه این اقدام این بود كه تعدادی از مهمترین اتحادیه‌های صادراتی كشور در اعتراض به جهت‌گیری دولت، به صراحت اظهار كردند كه ما به انگیزه دریافت جایزه، در مورد میزان صادرات خود زیاده‌گویی كرده‌ایم یعنی منهای نامه‌های رسمی، به صورت عمومی نیز به مسئله اذعان كردند.
  به طریق اولی وقتی شرایط مشابه وجود دارد و به ویژه در زمان وفور درآمدهای نفتی، احتمال این‌كه درآمدهای نفتی تمایلات رانت‌جویانه را بیشتر كرده باشد زیاد است. به نظر می‌رسد پیشنهادی را می‌توان مطرح كرد كه اگر دولت این كار را انجام دهد به میزان زیاد كمك می‌كند تا واقع‌بینی درباره سطح واقعی صادرات غیرنفتی بیشتر ‌شود.
  پیشنهاد می‌شود وزارت بازرگانی فقط برای یكسال آن تجربه را تكرار كرده و پیمان‌سپاری ارزی را برقرار كند ادعا می‌كنم اگر منهای درآمدهای مربوط به صدور اقلام پتروشیمی و فولاد، صادركنندگان اگر بر ۵۰ درصد رقم‌های ادعایی صادرات خود پافشاری كنند، روی رقم‌های ادعا شده صادرات می‌توان به صورت جدی‌تری حساب باز كرد.
  اما اگر پای نیمی از ادعای خود اصرار نداشته باشند طبیعی است كه باید نسبت به تصورات خود در این زمینه بازنگری كنیم، توجه به این مسئله، علاوه بر ملاحظات دیگری است كه طی چند سال گذشته به ویژه توسط كارشناسان مركز توسعه تجارت مطرح می‌شد و نمی‌دانم آیا آنها هنوز هم اجازه یا جرئت آن را دارند كه آن ملاحظات فنی را درباره این ارقام مطرح سازند یا نه.
  گزارش‌های مكتوب آنها به ویژه در سال‌های ۸۲ و ۸۳، نشان می‌دهد كه در راستای كسب جایزه صادراتی و به اعبتار لغو شدن ضرورت پیمان‌سپاری ارزی آب و آجر و غیره به عنوان كالای صادراتی از كشور خارج می‌شده است و حتی بخشی از كالاهای مرجوعی وارداتی ما نیز جز اقلام صادرات منعكس می‌شده و یا در زمینه خدمات فنی و مهندسی حداقل ۴، ۵ زمینه رانت‌جویی در آن گزارش‌ها موجود است. بنابر این با توجه به همه این ملاحظات، واقع‌بینی ما در مورد صادرات باید افزایش یابد.
  نكته آخر اینكه، مسئله تمایلات رانت‌جویانه در تجارت خارجی، یك مسئله مشترك برای اغلب كشورهای در حال توسعه است. به همین خاطر در ادبیات توسعه، حداقل ۴ متغیر كنترلی در مقیاس ملی، و به همین میزان نیز متغیرهای كنترلی در مقیاس بخشی مطرح است كه با تكیه بر آنها، ماهیت تجارت خارجی و میزان كمك آنها به توسعه ملی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
  متغیرهای كنترلی ملی عبارتند از:
  ▪ رابطه تغییرات صادرات غیرنفتی با تغییرات تشكیل سرمایه ثابت در مقیاس ملی
  ▪ رابطه تغییرات درآمدهای صادراتی با تغییر انتقال سطح توان تكنولوژی در مقیاس ملی
  ▪ رابطه تغییرات درآمدها با میزان انتقال روش‌های پیشرفته مدیریت
  ▪ رابطه تغییرات صادرات غیرنفتی با میزان افزایش رقابت بین بنگاه‌های تولیدی
  تصور من این است كه كمتر متخصص تجارت خارجی در ایران می‌تواند ادعا كند كه ما در سال ۸۵ نسبت به سال ۸۴، تغییرات متناسب در این چهار حوزه را شاهد بوده‌ایم در حالی كه به قاعده برخی آمارهای رسمی حتی اطلاعات حاكی از پس‌رفت هم قابل مشاهده است و اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، آنچه به عنوان صادرات غیرنفتی مطرح است، رابطه معناداری با تقویت بنیه تولید ملی ندارد.
  علاوه بر ۴ متغیر مزبور، در درون خود بخش، میزان تغییرات رخ داده در زمینه تنوع كالاهای صادراتی كه تغییرات رابطه مبادله، تغییرات مربوط به سطح ارزش افزوده ایجاد شده و رابطه تغییرات درآمدهای صادراتی با میزان تغییرات در زمینه واردات و ... را مشخص می‌كنند متغیرهای كنترلی دیگری هستند كه ارزش توسعه‌ای صادرات غیرنفتی را با ملاحظات درون‌بخشی مورد بررسی قرار می‌دهند.
  شواهد موجود حتی به قاعده گزارش گمرك، نشان می‌دهد كه از نظر متغیرهای درون بخشی هم شاهد تحول چشمگیر به سمت توسعه ملی نیستم و اگر نگوییم روندهای منفی قابل مشاهده است. به طور كلی می‌توان این نكته را مطرح كرد كه به قاعده تمایلات رانت‌جویانه در سطح تبلیغات برخی گروه‌های ذی‌نفع به گونه‌ای سخن می‌رانند كه گویی افزایش صادرات غیرنفتی، حسن ذاتی دارد، اما به لحاظ منطقی و نظری و تجربی، صاحب‌نظران و كارشناسان با تجربه نیك می‌دانند كه افزایش صادرات غیرنفتی به خودی خود حسن ذاتی ندارد حتی در شرایطی صادرات غیرنفتی می‌تواند مضمون ضدتوسعه‌ای داشته باشد. محك علمی برای سنجش همان متغیرهای پیش‌گفته است.
  امیدوارم نهادهای مسئول به ویژه كارشناسان مركز توسعه تجارت اجازه و امكان آن را پیدا كنند كه به قاعده این متغیرهای كنترلی، واقعیت‌های تحولات صادراتی را در معرض دید سیاست‌گذاران ملی و علاقمندان توسعه كشور قرار دهند.

   ادامه مطلب
   عنوان خبر: آشنایی با مفهوم « صادرات و بازاریابی »

  در برنامه سوم و چهارم ، صادرات به عنوان یک عنصر موثر و کلیدی در توسعه اقتصادی کشور محسوب شده است و بر آمادگی زیرساختهای فرهنگی و اجتماعی جهت بکارگیری استراتژی های صادراتی تأکید گردیده است .
  توسعه صادرات و ورود صحیح به بازارهای جهانی و حفظ شرایط ماندگاری در آن حاصل نمی شود مگر با ایجاد یک راهبرد مشخص و پایدار صادراتی که بصورت قانون غیر قابل تغییر درآمده و هر کدام از دستگاههای اجرایی مرتبط با امر صادرات و همچنین اتحادیه ها
  و تشکلهای صادراتی و سازمانهای خدمات رسانی تجاری از قبیل بانکها ، بیمه ، حمل و
  نقل و . . . به وظایف خود به خوبی عمل نمایند و در جامعه نیز آمادگی فرهنگی تولید بهترین کالا برای صادرات بوجود آید .
  در این گزارش بطور مختصر و مفید به مفهوم صادرات و بازاریابی می پردازیم با این
  شعار که :

  « در دنیای آینده ، بازاریابی جهانی و جهان بازاری شدن ملاک عمل قرار می گیرد . »






  تعریف صادرات :
  صادرات عبارتست از ارتباط و کارکردن با بازارهای حرفه ای و حرفه ای های بازار در آن سوی مرزها .
  صادرات نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با دیگران است . صادرات برای رشد و توسعه اقتصادی کشور است که از فروش تولیدات یا خدمات به کشورهای دیگر برای کسب
  درآمد ارزی حاصل می شود و در برقراری موازنه تجاری وایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می نماید .

  شرایط صادرات :
  1.اولین شرط صادرات ، تسلط بر مهارتهای ارتباطی با انسانها و گروههای خارجی است .
  2.دومین شرط صادرات کار کردن است – کار به مفهوم جهانی یعنی هدف گرا کار کردن .
  3.سومین شرط صادرات ، پیکار نمودن در میدان رقابت است .
  4.چهارمین شرط صادرات ، پشتکار داشتن در امر صادرات است .

  اصول و قواعد صادرات
  یکی از قواعد و مقررات صادرات شناخت اصول و ضوابط حرفه ای و بین المللی بازار است .
  بازار سه اصل دارد :
  1.هیچ چیز ثابت نیست .
  2.هیچ کس کامل نیست .
  3.هیچ چیز مطلق نیست .


  حرفه ای های بازار پنج ویژگی دارند :
  1.تخصص داشتن علمی ، اخلاقی ، رفتاری و کاری در امر صادرات
  2.تعهد داشتن به صادرات
  3.تعلق داشتن به صادرات
  4.تداوم داشتن در امر صادرات
  5.تحول داشتن در امر صادرات

  صادرات نیازمند حرفه ای شدن است چون کل صادرات شکارگاهی است که به قدرت فرصتهایی بدست می آید برای شکار ، در بازارهای جهانی فرصتها به ندرت بدست می آید و به سرعت از بین می رود .
  صادرات یعنی بازاریابی فرامرزی یعنی حرکت در آنسوی مرزهای ملی که از نظر فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و اقلیمی با ما فرق دارند و لذا شیوه های برخورد ما هم باید متناسب با آن باشد .
  اصول بازاریابی در تمام دنیا یکی است ولی شرایط محیطی و فرهنگی فرق دارد بنابراین
  در بازاریابی جهانی نکات زیر را باید مورد توجه قرار داد :
  1.تلاش برای متمایز ساختن محصول و شرکت
  2.تولیدات انعطاف پذیر به جای تولیدات انبوه
  3.سرعت و نوآوری در ارائه خدمات بهتر و بیشتر
  4.بازار گرایی و توجه به نیازها و خواسته های روز بازار
  5.تلاش برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر نسبت به سایر محصولات رقبا
  6.توجه به تشکل گرایی و هم گرائی در بازار
  7.ارتباط نزدیک و دائمی با توزیع کنندگان و مشتریان
  8.توجه به تحقیق و بررسی بازار به شکل های مختلف
  9.حضور هدفمند در نمایشگاهها و انجام تبلیغات هدفمند
  10.توجه به خدمات فراگیر ( خدمات قبل از فروش ، خدمات در جریان فروش و خدمات بعد از فروش )
  11.مطالعه جدی در مورد بهره وری و مدیریت کیفیت و ا ستانداردهای بین المللی
  12.آشنایی و استفاده از تکنیک های مدرن فروش از جمله E-Commerce
  13.استفاده از قدرت روابط عمومی خود برای ایجاد ارتباط با مقامات و تصمیم گیرندگان و هسته های قدرت
  14.حساس شدن به عوامل محیطی و برون سازمانی
  15.مدیریت و واکنش سریع در مقابل عملکرد رقبا

  بطور کلی می توان گفت :
  صادرات یک سیستم است با اجزاء مختلف و همه اجزاء بایستی با هم فعالیت کنند تا سیستم بخوبی کار کند .

  تعریف بازاریابی (MARKETING )
  بازاریابی شامل شناخت نظام بازار و نیازها و خواسته هاورفع آنها ازطریق مبادلات مطلوب است .
  بازاریابی دارای سه بعد است : بازارشناسی ، بازارسازی و بازارداری
  1 – بازارشناسی یعنی انجام تحقیقات بازاریابی برای شناخت نظام بازار و نظام صادرات قبل از هرگونه انجام عملیات صادراتی .
  مدل 4C برای بازار شناسی وجود دارد :
  الف : شناخت خودمان ( شرکت )  Company
  ب : شناخت مشتری یا مخاطب     Costumer
  ج : شناخت رقبا           Competitor
  د : شناخت محیط و عوامل محیطی Change Fuctor

  2 – بازارسازی یعنی استفاده از کلیه عوامل تکنیک ها و استراتژی ها جهت ایجاد و افزایش سهم بازار

  مدل 4P برای بازار سازی وجود دارد :
  الف : محصول خوب Product
  ب : قیمت مناسب price
  ج : توزیع بموقع Place
  د : تبلیغ بجا Promation
  بایستی این چهار عامل را طوری ترکیب کنیم که مورد قبل مشتری قرار گیرد .

  3 – بازار داری یعنی روشها و تکنیک ها و ابزارهایی را بکار برد  تا سهم بازار و مشتریان حفظ شوند و روابطی بلندمدت و توأم با وفاداری برای ایجاد صادرات پایدار بوجود آورد .
  مجموعه بازارشناسی ، بازار سازی و بازار داری را بازارگردانی می گویند .
   شناسائـی ، شناسانـدن ، رضایـت              کـنـد بازاریابـی را حکایـت
  دریغـا قـدر آن را کـس نـدانـد             در ایـن آشفتـه بـازار ولایت





  نقش اطلاع رسانی در صادرات
  در سیستم اطلاع رسانی مهمترین ویژگی اینست که موقعیت هر کس را در بازار شناخت و الگوبرداری کرد و نوآوری نمود و الگوی جدید ارائه داد .
  یک سیستم اطلاع رسانی در صادرات و بازاریابی بایستی علائم زیر را دارا باشد .
  جذابیت ظاهری ( Attention )
  علایق های مشتری ( Interests  )
  کشش و جاذبه ایجاد کردن ( Desire )
  انجام فروش کالا ( Action  )
  رضایت مشتری ( Satisfaction  )

  فردی در سیستم اطلاع رسانی موفق است که یاد بگیرد هر چیزی را لازم است دریافت کند و خوب پردازش دهد و خوب در اختیار متقاضیان قرار دهد
  در مورد اطلاع رسانی می توان گفت 20 درصد از اطلاعات ما هشتاد درصد نقش را در فعالیتهای ما خواهد داشت و بنابراین بایستی رفت و این 20 درصد اطلاعات کلیدی را بدست آورد که شامل تجزیه و تحلیل رقبا ، تجزیه و تحلیل شرکت ، تجزیه و تحلیل محیط و تجزیه و تحلیل بازار می باشد .

  الف : تجزیه و تحلیل رقبا :
  1 – شناخت رقبای اصلی و اهداف و رفتار آنان در بازار .
  2 – سهم رقبا در بازار و میزان رشد آنان .
  3 – کیفیت خدمات رقبا در بازار .
  4 – جایگاه بازار رقبا .
  5 – عملیات رقبا در بازار .
  6 – منابع و امکانات رقبا در بازار .
  ب : تجزیه و تحلیل شرکت :
  1 – اهداف و آرمان های خودمان .
  2 – سهم خودمان در بازار چگونه است .
  3 – رشد در بازار چگونه است .
  4 – کیفیت خدمات در بازار چیست .
  5 – جایگاه در بازار کدام است .
  6 – منابع و استراتژی ما در بازار چگونه است .

  ج : تجزیه و تحلیل محیط :
  1 – رابطه ما با کشور بازار هدف از نظر سیاسی چگونه است .
  2 – ساختار اقتصادی آن کشور چیست .
  3 – فرهنگ و آداب اجتماعی کشور بازار هدف چگونه است .
  4 – نوع تکنولوژی غالب در کشور بازار هدف چگونه است .
  5 – قوانین و مقررات حاکم بر آن کشور چیست .
  6 – اثرات محیط جهانی در آن بازار چگونه است .

  د : تجزیه و تحلیل بازار :
  1 – اندازه بازار هدف به لحاظ میزان خرید و مصرف کالای مورد نظر .
  2 – رشد بازار هدف چگونه است .
  3 – تقسیمات جمعیتی بازار به لحاظ عرضه و تقاضا .
  4 – شناخت رفتار خریداران و سبک زندگی افراد آن جامعه .
  5 – شناخت واسطه ها در بازار ( شرکتهای تجاری و صادراتی و . . . )
  6 – شناخت علائق و رضایت مشتریان .

  آشنایی با برخی اصطلاحات بازرگانی

  •اعتبارات اسنادی LC  چیست ؟
  تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار بر عهده می گیرد تا در قبال دریافت اسنادی وجه اعتبار را به فروشنده پرداخت کند .

  •اعتبار اسنادی غیرفعال (LC ) NON Operative کدام است ؟
  اعتباری است که گشایش شده و به ذینفع ابلاغ گردیده است اما در متن آن شرایطی ذکر شده تا در صورت تحقق آن شرایط این اعتبار اسنادی فعال گردد .

  •اعتبار اسنادی یوزانس Usance LC چیست ؟
  اعتباری است که پرداخت وجه کالا به فروشنده در صورت تحقق شرایط اعتبار بصورت مدت دار ( 90 یا 180 روز ) توسط بانک گشایش کننده اعتبار یا بانک کارگزار پرداخت
  می گردد .

  •فرم S.A.D در گمرک چیست ؟ 
  سند یا اظهار نامه واحد گمرکی است که به منظور یکسان سازی جمع آوری اطلاعات و پدازش ماشینی آن طراحی گردیده است .

  •CRF چیست ؟
  یک سند گمرکی  است که توسط موسسات بازرسی کالا صادر می شود و نشان می دهد که قیمت کالا در مبدأ مورد تأیید شرکت بازرسی قرار  گرفته است .

  •معامله Bay back چیست ؟
  فروشنده در یک کشور خارجی ماشین آلات و دانش فنی و تأسیسات و امکانات را به کشور خریدار می دهد تا در آنجا کالا تولید شود و به کشور فروشنده برگردد .
  •فرم SD چیست ؟
  سندی که تولیدکننده کالا به موجب آن کتباً اقرار می کند که کالای تولید شده مطابق استاندارد خواسته شده آن تولید گردیده است .

  • فرم  MD چیست ؟
  اظهار نامه تولید کننده کالاست که به موجب آن تأئید می کند کالا براساس ضوابط استاندارد تولید گردیده ا ست .

  •گواهی SFR چیست ؟
  گواهی ثبت استاندارد در موسسه استاندارد است .

  •منطقه آزاد تجاری – صنعتی چیست ؟
  قسمتی از قلمرو سیاسی یک کشور که کالای عرضه شده در آنجا از لحاظ ارتباط حقوق و عوارض ورودی مشمول نظارتهای معمول گمرکی نمی شود . واردات کالا به مناطق آزاد از خارج تابع مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی مناطق آزاد جمهوری اسلامی و مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی ( UCP500 )بوده و از مقررات صادرات و واردات کشور مستثنی می باشد .

  •کشورهای CIS ( کشورهای مستقل مشترک المنافع ) کدامند ؟
  جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع در سال 1991 تأسیس گردیده و اتحادیه ای است که از جنبه های قوانین داخلی و بین المللی جانشین اتحاد جماهیر شوروی سابق شده است و سه کشور روسیه ، اوکراین و روسیه سفید آن را بنیاد نهاده اند و کشورهای آذربایجان ، ارمنستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان و مولداوی و گرجستان به عضویت آن درآمده اند .

  •بازارچه های مرزی چیست ؟
  محوطه ای است محصور واقع در نقطه صفر مرزی و در جوار گمرکات مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا قرار دارند و اهالی دو طرف می تواند کالا و محصولات مورد نیاز خود را با رعایت مقررات صادرات و واردات در این بازارچه ها عرضه نماید .

  •روش خریدهای متقابل چگونه است ؟
  روش خریدی است که در آن پرداخت بهای کالای خریداری شده بصورت غیرنقدی صورت می گیرد .

  •ورود موقت چیست ؟
  رویه گمرکی است که به موجب آن برخی از کالاها بدون پرداخت حقوق ورودی عوارض به قصد خروج مجدد در مدت مقرر وارد قلمرو گمرکی می گردد و سه گونه است :
  1 – ورود موقت کالا جهت تعمیر یا تولید و بسته بندی
  2 – ورود موقت به منظور نمایش در نمایشگاهها
  3 – ورود موقت خودرو

  •اصطلاحات اینکوترمز : international  commercial terms کدامند ؟
  طبقه بندی چهارگروه اینکوترمز
  گروه      Eگروه Fگروه Cگروه D
  تحویل کالا در نقطه عزیمت در مبدأ (EXW)تحویل کالا به خریدار بدون پرداخت کرایه حمل در مبدأ
  FAS – FCA
  FOBتحویل کالا در مبدأ به خریدارباپرداخت کرایه حمل
  CIF – CFR
  CIP ,CPTتحویل کالا در مقصد
  DAF
  DES-DEQ
  DDU , DDP
  EXW        تحویل کالا در محل کار ( کارخانه ، انبار و . . . )
  FCA         تحویل کالا به حمل کننده در مبدأ
  FAS         تحویل کالا در کنار کشتی در مبدأ
  FOB         تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدأ
  CFR         ارزش و کرایه حمل تا مقصد
  CIF          ارزش ، بیمه و کرایه حمل تا مقصد
  CPT         تحویل با پرداخت کرایه حمل تا مقصد
  CIP          تحویل با پرداخت کرایه حمل و بیمه تا مقصد
  DAF         تحویل در مرز ( مرز تعیین شده )
  DES          تحویل در عرشه کشتی ( در مقصد )
  DEQ         تحویل در اسکله ( در مقصد )
  DDM        تحویل در مقصد بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی
  DDP         تحویل در مقصد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

  •معنی صادرات چیست ؟ 
  کسب درآمد ارزی برای رشد و توسعه اقتصادی است که از فروش تولیدات یا خدمات به کشورهای دیگر حاصل می شود و می تواند در برقراری موازنه تجاری و ایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی نماید .

  •مشکلات داخلی صادرات کدام است ؟
  این مشکلات اصولاً به تولید و کیفیت و قیمت و حمل و نقل داخلی و بازاریابی و بسته بندی برمی گردد .

  •مشکلات بین المللی صادرات کدامند ؟
  محور بودن اقلام صادراتی ، کشش پذیری کالاها ، وجود رقبا ، عدم انجام به موقع تعهدات ، عدم شناخت فرهنگ مصرفی کشورهای خریدار ، ضعف تبلیغات .
  •مراحل انجام صادرات کدام است ؟ 
  1 – بازاریابی ( شناخت بازارهای خارجی و راههای نفوذ به آن )
  2 – کسب مجوز صدور که در حال حاضر صدور اغلب کالاها نیاز به مجوز ندارد و فقط کالاهای خارجی نیاز به مجوز دارند .
  3 – تعیین قیمت صادراتی توسط کمیسیون 5 نفره نرخ گذاری .
  4- صدور پروفرما ( سندی که توافقات اولیه فروشنده و خریدار را نشان می دهد )
  5 – تهیه و تدارک و بسته بندی کالا
  6 – دریافت گواهی بازرسی کالا از اداره استاندارد
  7 – صدور فاکتور و اخذ گواهی مبداء
  8 – سپردن پیمان ارزی
  9 – عقد قرارداد حمل و نقل و بیمه
  10 – اظهار کالا به گمرک
  11 – ارسال کالا
  12 – دریافت واریز نامه یا تصدیق صدور

  •روش های پرداخت در معاملات تجاری چگونه است ؟
  در حال حاضر متداولترین و مهمترین شیوه پرداخت در معاملات که در دنیا متداول است روش پرداخت با شیوه اعتبارات اسنادی است .
  اعتبارات اسنادی تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار برعهده می گیرد تا در قبال اخذ اسناد معینی ، مطالبات ذینفع اعتبار یا فروشنده را بپردازد ، یا برات وی را قبول نویسی کند ، یا حواله های درخواستی وی را پرداخت کند و یا بانک دیگری را مأمور این عملیات نماید .
  این پرداخت یا از طریق برات ارزی (  B/E ) و یا اعتبارنامه (L/C ) صورت می گیرد .

  •اعتبار نامه (L/C) یا (  latter of credit) چیست ؟ 
  فرم قراردادی است که به موجب آن بانک بازکننده اعتبار بنا به درخواست خریدار ، بانک دیگری را که بانک ذینفع یا کارگزار نام دارد مجاز می دارد حداکثر تا پایان مدت تعیین شده ، اسناد حمل کالاهای مورد معامله را به بانک تسلیم کند و آن بانک حداکثر تا میزان اعتبار را پرداخت نماید .
  بانک کارگزار سپس اسناد مزبور را جهت واگذاری به خریدار برای بانک دستور دهنده ارسال می کند .
  اعتبار نامه قابل معامله نمی باشد .

  •برات ارزی (B/E ) یا (Bill of Exchange ) چیست ؟
  برات ارزی توسط فروشنده ( ذینفع ) نوشته می شود و از طریق بانک ابلاغ کننده یا بانک ذینفع ارسال می شود و پس از قبول نویسی ، صادرکننده یا فروشنده می تواند بلافاصله و یا بعد از تاریخ تعیین شده مبلغ مندرج در آن را دریافت کند . برات قابل معامله است .

  •فاینانس ( Finance ) چیست ؟
  در مواقعی که فروشنده کالا حاضر به قبول اعتبار اسنادی مدت دار نمی گردد و خریدار به خاطر فقدان نقدینگی قادر به افتتاح اعتبار اسنادی نمی باشد معمولاً خریدار از یک شرکت مالی درخواست می کند که وارد معامله شود و وجه معامله را به فروشنده نقداً پرداخت کند و بهره گیرد . این موسسات را فاینانس مالی می گویند .

  •کنوانسیون های حمل و نقل کدامند ؟
  1 – کنوانسیون CMR :
  این کنوانسیون جهت تأمین منافع و حقوق دست اندرکاران حمل و نقل جاده ای و یکنواخت کردن شرایط حاکم بر قرارداد حمل و نقل بین المللی جاده ای ایجاد شده است .

  2 – کنوانسیون TIR :
  این کنوانسیون برای ایجاد تسهیلات در رابطه با تشریفات گمرکی کامیونهای حامل کالا که در جاده های بین المللی تردد و از گمرکات کشورهای ثالث عبور می کنند تدوین و به مرحله اجرا درآمده است .

  3 – کنوانسیون کوتیف COTIF  :
  این کنوانسیون مربوط به حمل و نقل بین المللی با راه آهن است .

  •ارزش CIF کالا چگونه محاسبه می شود ؟
  ارزش کالا ( COST ) + بیمه ( IN SURANC ) + کرایه حمل ( FRESGHT  )

  •ترانزیت چیست ؟
  روش گمرکی است که براساس آن کالاها تحت نظارت گمرک از یک گمرک به گمرک دیگر حمل می گردد .

  •ترخیص چیست ؟
  به معنی تسویه حساب با گمرک پس از انجام تشریفات قطعی گمرک است .

  •اظهار نامه گمرکی چیست ؟
  عبارتست از هر اظهار یا اقدامی راجع به اطلاعات خاص مورد نیاز گمرک به هر شکل که توسط گمرک توصیه شده یا مورد قبول واقع شده است .

  •کابوتاژ چیست ؟
  حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر در یک کشور از راه دریا یا رودخانه های مرزی .
  انواع واردات : 1 – واردات قطعی . 2 – ورود موقت . 3 – کالای مرجوعی . 4 – ترانزیت که شامل : داخلی و خارجی می باشد .

  •حق العمل کاری گمرکی چگونه است ؟
  حق العملکار در گمرک به شخصی اطلاق می شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به اشخاص دیگر را به وکالت از طرف آن شخص در گمرک انجام دهد .

  •تعرفه چیست ؟
  تعریف اول : طبقه بندی (NOMENCLATURE  ) مثلاً تعرفه 15/85 تعیین کالا در فصل 85 و ردیف 15 قرار دارد .
  تعریف دوم : حقوق و عوارض گمرکی (TARIFE ) مثلاً می گویند تعرفه تلویزیون 30% است یعنی حقوق و عوارض گمرکی آن 30% است .


   ادامه مطلب
   عنوان خبر: آشنایی با برخی مفاهیم در بازرگانی خارجی

  مقدمه :
  زنجیره کارهای اجرائی در بازرگانی خارجی در برگیرنده امور مختلف و متفاوت و در عین حال به هم پیوسته ای است که مدیران بازرگانی خارجی و تجار و کلیه اشخاص و شرکتهائی که به نحوی با واردات و صادرات کالا سر و کار دارند لزوماً از وقوف و کاربرد آن بی نیاز نمی باشند و بالطبع آگاهی از اطلاعات مورد نیاز در بازرگانی خارجی برای نامبردگان از ضروریات امر می باشد.
  این جزوه با هدف ارائه مهمترین اطلاعات و مقررات و مسائل مختلف در بازرگانی خارجی تهیه شده و حاوی اطلاعات ، مفاهیم  و واژه های بنیادی در مسائل اجرائی بازرگانی خارجی می باشد. که امید است مورد بهره برداری همکاران محترم و جامعه بازرگانی استان قرار گرفته شود. 

   
  1- اینکوترمز (INCOTERMS) یا شرایط تجارت بین الملل :
  در دهه 1930 میلادی اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) مطالعاتی را در زمینه تفسیر اصطلاحات تجاری به عمل آورد و مقرراتی را برای تفسیر یکنواخت اصطلاحات بازرگانی بین المللی در سال 1936 برقرار نمود که به اینکوترمز معروف گشت.
   اینکوترمز که در برگیرنده اصطلاحات بازرگانی بین المللی است در واقع تعیین کننده ضوابط بین خریدار و فروشنده در معاملات تجاری است که آخرین آن اینکوترمز 2000 می باشد که منتشر گردیده است.
  اینکوترمز 2000 به چهار گروه اصلی طبقه بندی شده است :
  1- گروه E : در این گروه فقط از یک واژه EXW به معنی تحویل کالا در نقطه عزیمت استفاده شده است. (نقطه عزیمت ممکن است محل کار، محل انبار، کارخانه، مزرعه و یا هر نقطه دیگری باشد که توافق شده است.) فروشنده کاری نمی کند مگر واگذاری کا لا در محل تعیین شده به خریدار.
    2- گروه F : که دارای سه واژه می باشد :
  * FAS : کالا در کنار کشتی و روی اسکله در بندر بارگیری (مبداء) تحویل می گردد.
  * FOB : کالا لزوماً باید روی عرشه کشتی و در مبداء تحویل گردد.
  * FCA : کالا به شرکت حمل در نقطه یا محل تعیین شده تحویل گردد.
  3- گروه C که در  این گروه فروشنده مسئولیت انعقاد قرارداد حمل و پرداخت کرایه حمل کا لا تا مقصد را بعهده دارد و شامل اجزاء زیر است :
  * CFR : فروشنده مسئولیت پرداخت کرایه حمل تا بندر تعیین شده در مقصد را قبول می کند.
  * CPT : تحویل کالا با کرایه و یا هر نوع وسیله نقلیه تا محل تعیین شده در مقصد انجام می شود.
  * CIF : فروشنده علاوه بر کرایه حمل ، مسئولیت انعقاد قراداد بیمه و پرداخت هزینه آن تا محل تعیین شده در مقصد را نیز عهده دار می شود.
  * CIP : تحویل کالا با کرایه حمل و بیمه بدون کشتی و تا محل تعیین شده در مقصد انجام می شود.
  4- گروه D : در این گروه فروشنده بیشترین مسئولیت را در معامله به عهده دارد در حالی که کمترین مسئولیت متوجه خریدار است و اجزاء آن عبارتند از :
  * DES : خریدار باید کالا را برای ورود ترخیص کند. ( تحویل کالا در عرشه کشتی و در مقصد )
  * DEQ : ترخیص کالا در گمرک مقصد بعهده خریدار است . (تحویل کالا در اسکله و در مقصد)
  * DAF : ترخیص کالا برای ورود بعهده فروشنده است. (تحویل کالا در مرز تعیین شده )
  * DDU : تحویل کالا در محل تعیین شده در مقصد بدون ترخیص و بدون پرداخت حقوق گمرکی آن
  * DDP : ترخیص کالا برای ورود بعهده فروشنده می باشد. (تحویل کالا در انبار خریدار یا گمرک مقصد و پرداخت تمام حقوق و عوارض مربوطه)

   
  2- مناطق آزاد تجاری (FREE TRADE ZONE)
  مناطق آزاد تجاری عبارت از نواحی محصور و حفاظت شده ای است که معمولاً در کنار سواحل دریاها و یا مناطقی که از جهت حمل و نقل سریع کالاها دارای امتیازات و تسهیلات ویژه ای می باشد ایجاد می گردد.
  سازمان UNIDO  وابسته به سازمان ملل متحد مناطق آ‍زاد تجاری را اینگونه تعریف می کند : «مناطق آزاد تجاری عبارتست از محرکه ای در جهت تشویق صادرات صنعتی»

  3- تجارت متقابل (Counter trade) :
  تجارت متقابل قدیمی ترین شیوه مبادلات تجاری است. در این نوع معاملات معمولاً قراردادها و مقاوله نامه هایی بین دو دولت انجام می پذیرد و بانکهای مرکزی دو دولت با افتتاح حساب های ویژه نسبت به عملیات تجاری و مالی اقدام می کنند.
  شیوه های مهم تجارت متقابل عبارتند از :
  الف: معاملات دو جانبه (فروشنده      خریدار) در اینگونه معاملات فروشنده یا صادرکننده در ازاء  کالائی که به طرف دیگر می دهد صد در صد کالا دریافت می کند.
  ب: معاملات سه جانبه ( فروشنده       واسطه        خریدار)
  ج : همکاری صنعتی (Buy Back) : در این روش یک طرف ماشین آلات و دانش فنی و امکانات تولید یک محصول را در اختیار دیگری قرار می دهد و طرف دیگر تعهد مـی کند پس از بهره برداری برای یک دوره زمانی معینی تمام یا بخشی از تولیدات را در اختیار او قرار دهد. 

  4- صادرات (EXPORT) :
  کسب درآمد ارزی یکی از مهمترین ابزارهای رشد و توسعه اقتصادی است که این مهم از طریق فروش تولیدات یا خدمات به کشورهای دیگر حاصل می شود و آن را صادرات مـی نامند.
  انجام صادرات و فروش کالا در بازارهای خارجی از ظرافت و حساسیت های خاصی برخوردار است که عدم توجه به آنها ممکن است نابودی سرمایه های مالی و انسانی را به دنبال داشته باشد.
  مراحل انجام صادرات عبارتند از :
  الف: بازاریابی : اولین و مهمترین قدم در انجام صادرات است. بازاریابی یعنی شناخت بازارهای خارجی و راههای نفوذ به آن که دستیابی به این شناخت از طریق مذاکره با خریداران، استفاده از اطلاعات و آمارهای رسمی، شرکت در نمایشگاههای بین المللی، تماس با رایزن های بازرگانی در سفارتخانه ها و اتاق های بازرگانی و همچنین استعلام از موسسات بین المللی و مراکزی که در این مورد خدمات ارائه می دهند امکانپذیر است. همچنین شناسائی کالاهای رقیب و کیفیت وقیمت آنها در بازار موردنظر و استفاده از روشهای تبلیغاتی برای معرفی کالا نقش مهمی در موفقیت یک صادرکننده دارند.
  ب: کسب مجوز صدور : پس از بازاریابی صادرکننده باید مجوز صدور کالا را از وزارتخانه های صنعتی یا کشاورزی و یا بازرگانی کسب نماید ولی در حال حاضر صدور اغلب کالاها نیاز به مجوز ندارد و فقط برای کالاهای خاصی مجوزهای موردی صادر می شود.
  ج: تعیین قیمت صادراتی : صادرکننده برای تعیین قیمت کالاهای صادراتی خود باید به کمیسیون نرخگذاری مراجعه کند. این کمیسیون مرکب از نمایندگان وزارت بازرگانی، مرکز توسعه صادرات (سازمان توسعه تجارت فعلی)، وزارت صنایع، گمرک ایران و بانک مرکزی می باشند. پس از تعیین قیمت صادراتی، صادرکننده ملزم است که معادل قیمت های تعیین شده ارز به بانک مرکزی معرفی نماید.
  د: صدور پروفرما (پیش فاکتور) : صادرکننده باید پروفرما یا پیش فاکتور را که حاوی مشخصات کالا و فروشنده آن است برای خریدار ارسال نماید.
  ر : تهیه و تدارک و بسته بندی : صادرکننده در این مرحله باید کالا را تهیه و مطابق با توافق به عمل آمده بسته بندی نماید.
  و- دریافت گواهی بازرسی کالا : این گواهی که معمولاً مورد درخواست خریدار است توسط موسساتی که موارد توافق طرفین قرار گرفته است صادر می شود.
  ی- صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدأ : صادرکننده در این مرحله باید فاکتور فروش کالای خود را صادر و به تائید اتاق بازرگانی محل برساند و اتاق بازرگانی گواهی مبدأ کالا را صادر خواهد نمود.
  ن- سپردن پیمان یا تعهد ارزی : صادرکننده با ارائه مدارک لازم از جمله قیمت مصوب کمیسیون نرخگذاری باید پیمان ارزی به بانک (اداره تهاتر و امور صادراتی) بسپارد.
  در حال حاضر که شرایط صادرات سهل تر شده است به جای پیمان ارزی، صادرکننده یک ورزقه تعهد ارزی از بانک دریافت و پس از امضای آن متعهد به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات می شود.
  م- عقد قرارداد حمل و بیمه : صادرکننده با یکی از شرکتهای معتبر حمل و نقل بین المللی قرارداد حمل امضاء می کند و همچنین کالا را تا رسیدن به مقصد بیمه می کند.
  هـ -  اظهار کالابه گمرک :  در این مرحله کالا به گمرک حمل می شود و اظهارنامه خروجی یا صادراتی تنظیم و به گمرک ارائه می گردد. پس از ارزیابی کالا و پلمپ کردن بسته ها جواز خروجی (پروانه صادراتی) اخذ می گردد.
  س- ارسال کالا : صادرکننده جواز خروجی را به شرکت حمل و نقل تحویل می دهد و شرکت مزبور براساس آن بارنامه حمل صادر و کالا را از گمرک بارگیری و به مقصد حمل می کند.
  ش- دریافت واریز نامه : اگر کالا بصورت گشایش اعتبار اسنادی صادر شده باشد صادرکننده می تواند با ارائه اسناد حمل به بانک طرف حساب مراجعه و معادل ریالی مبلغ ارزی گشایش شده را به نرخ تعیین شده دریافت و گواهی یا تصدیق صدور اخذ نماید اما اگر بصورت امانی بخواهد صادر کند ، صادرکننده کالای خود را به کشورهای موردنظر حمل می نماید و در مهلت تعیین شده به فروش می رساند و ارز حاصل از فروش را به کشور باز می گرداند و گواهی صدور دریافت می کند.

  5-واردات (Import) :
  واردات یعنی ورود کالا به قلمرو گمرکی یک کشور که انواع مختلفی دارد :
  الف- واردات قطعی
  ب- واردات موقت
  ج- کالای مرجوعی
  د- ترانزیت (داخلی و خارجی)
  الف- واردات قطعی : دارای انواع روشها می باشد که اهم آن عبارتند از :
  1- واردات از محل ارز خریداری شده از سیستم بانکی جهت گشایش اعتبار
  2- واردات الا با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار
  3- واردات در مقابل صادرات از محل پروانه صادراتی به نام شخص صادرکننده (غیرقابل واگذاری)
  4- واردات در مقابل صادرات به کشورهای آسیای میانه و آفریقا با ارائه پروانه صادراتی به نام شخص صادرکننده یا به نام دیگری با واگذاری رسمی (حق واگذاری به غیر برای یکبار وجود دارد.)
  5- واردات بصورت بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی پس از تائید سازمان سرمایه گذاری (وزارت امور اقتصادی و دارائی)
  6- واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده.
  7- واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات کمیسیون 4 نفره مستقر در وزارت بازرگانی
   
  تشریفات ثبت سفارش واردات کالا :
  1- رعایت ضوابط فنی ثبت سفارش کالا
  2- ارائه مدارک موردنیاز برای ثبت سفارش کالا شامل کارت بازرگانی معتبر، کارت عضویت وزارت بازرگانی، اوراق ثبت سفارش به امضاء متقاضی ، اخذ مجوزهای قانونی لازم براساس کتاب مقررات صادرات و واردات، اصل پروفرما و کپی آن
  3- رعایت دستورالعمل های مربوط به صدور اصلاحیه و تمدید و ابطال ثبت سفارشات در صورت لزوم
  نحوه گردش کار اجرائی ثبت سفارش :
  1- اقدام متقاضی به ثبت نام و عضویت در بانک اطلاعاتی وزارت بازرگانی از طریق تکمیل فرم ثبت نام ، ارائه مدارک موردنیاز و دریافت کارت عضویت
  2- ارائه اسناد ثبت سفارش به مسئول مربوطه در معاونت بازرگانی خارجی جهت کنترل مدارک 
  3- بررسی کارشناسی مدارک و بررسی شرایط ورود کالاهای مورد تقاضا و انطباق مدارک ارائه شده با دستورالعمل های موجود و مقررات مربوطه و بررسی تعرفه کالا براساس سیستم H.S
  4- تائید مراتب در ظهر اوراق ثبت سفارش برای پرونده های کامل پس از بررسی موارد زیر :
  * کنترل و تنظیم اسناد جهت مهر و شماره 8 رقمی
  * بررسی نوع معامله ثبت سفارش و انطباق جهت مهر مربوطه
  * درج مهر در اوراق ثبت سفارش و اصل پروفرم
  * محاسبه کارمزد و صدور فیش معادل مبلغ ارزش ریالی کالا
  5- تحویل اوراق ثبت سفارش و پروفرم و سایر اسناد به متقاضی
  ب- واردات موقت :
  ورود موقت نوع دیگری از واردات است و معنای آن اینست که گاهی بعضی از کالاها به منظور معینی موقتاً به کشور وارد می شوند و پس از مدتی که منظور فوق تامین شد از کشور خارج می گردند. مانند :
  * کالاهای خارجی که جهت شرکت در نمایشگاههای بین المللی وارد می شوند.
  * کالاهایی که برای تعمیر و تکمیل وارد می شوند.
  * دستگاههای فیلمبرداری و عکسبرداری هوائی و مطالعات علمی یا فنی و غیره
  * وسائط نقلیه و محفظه های مخصوص حمل کالا
  * کالاهایی که طبق قراردادهای گمرکی بین المللی بطور موقت وارد می شوند.
  ج- کالاهای مرجوعی :
  کالاهایی هستند که وارد کشور شده و بنا به دلایلی به خارج از کشور برگردانده می شوند. کالاهای مرجوعی در اصل جزء واردات غیرقطعی و موقت طبقه بندی می شوند.
  د- ترانزیت (داخلی و خارجی) :
  * ترانزیت خارجی عبارت از این است که کالای خارجی به منظور عبور از خاک ایران از یک نقطه مرزی کشور وارد و از نقطه مرزی دیگر خارج شود. این نوع کالاها جزء واردات و صادرات قطعی محسوب نمی شوند.
  * ترانزیت داخلی عبارت از آن است که کالای گمرک نشده از گمرکخانه مجاز به گمرکخانه دیگری حمل و نقل شود مثلاً حمل کالا از یک گمرک مرزی یا داخل کشور به گمرک دیگری در داخل کشور. 
   
  6- روش های پرداخت در معاملات بازرگانی : این روشها به دو گروه عمـده تقسیم مـی شود :
  1- روشهائی که ریسک فروشنده زیاد ولی ریسک خریدار کم است.
  2- روشهایی که ریسک خریدار زیاد ولی ریسک فروشنده کم است.
  در روش اول معمولاً فروشنده کالا را ارسال می نماید و سپس وجه آن را از خریدار دریافت می کند ولی در روش دوم فروشنده وجه کالا را قبل از ارسال کالا از خریدار دریافت می نماید.
  در حال حاضر متداولترین و مهمترین شیوه پرداخت در معاملات بازرگانی شیوه اعتبارات اسنادی است که دارای مقررات خاصی می باشد که به مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی (UCP- 500) معروف است.
  تعریف اعتبارات اسنادی : تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار برعهده می گیرد تا در قبال اخذ اسناد معینی که مورد درخواست متقاضی اعتبار است مطالبات ذینفع اعتبار یا فروشنده را بپردازد. این پرداخت یا از طریق برات ارزی (B/E) و یا از طریق اعتبارنامه (L/C) صورت می گیرد.
  *برات ارزی B/E توسط صادرکننده یا فروشنده نوشته شده و از طریق بانک ذینفع ارسال می شود و توسط خریدار یا واردکننده قبول نویسـی مـی شود و صـادرکننده مـی تواند با ارائه این سند به بانک خود بلافاصله مبلغ آن را دریافت کند این برات قابل معامله است.

  * اعتبارنامه L/C فرم قراردادی است که به موجب آن بانک بازکننده اعتبار بنا به درخواست خریدار یا واردکننده بانک دیگری را که بانک کارگزار نام دارد مجاز می دارد که اگر فروشنده اسناد حمل کالای مورد معامله را تسلیم نماید آن بانک حداکثر میزان اعتبار را پرداخت نماید. بانک کارگزار سپس این اسناد را برای بانک خریدار ارسال می کند. اعتبارنامه برخلاف برات قابل معامله نیست.
  *اعتبار اسنادی یوزانس (USANCE L/C) چیست ؟
  یوزانس به معنی مهلت، مدت، بهره پول و در عرف تجارت بین الملل به معنای معامله نسیه تضمین شده می باشد. هزینه یوزانس همان بهره ای است که خریدار کالا (متقاضی اعتبار) علاوه بر قیمت کالا به خاطر مهلت داده شده می پردازد.
  *فاینانس (Finance) چیست ؟
  در مواقعی که فروشنده کالا حاضر به قبول اعتبار اسنادی یوزانس نمی گردد معمولاً خریدار از یک شرکت مالی درخواست می کند که وارد معامله شده و وجه معامله را به فروشنده نقداً پرداخت کند و در سررسید یوزانس، اصل و بهره مبلغ را از خریدار کالا اخذ نماید.
  این موسسات را Financer (تامین کننده مالی یا سرمایه گذار) می گویند.
   
  7- تعاریف و اصطلاحات گمرکی :
  گمرک (customs) : تشکیلاتی است دولتی که عهده دار اجرای قوانین گمرکی ، وصول حقوق و عوارض ورودی و صدوری ، انجام تشریفات واردات، ترانزیت و صادرات کالا می باشد.
  *حقوق گمرکی : حقوقی است که طبق تعرفه گمرکی وضع شده و به اجناس و کالاها هنگام ورود یا صدور از قلمرو گمرکی تعلق می گیرد.
  *تشریفات گمرکی : کلیه عملیاتی که باید توسط اشخاص ذینفع و گمرک انجام گیرد تا یک کالا صادر و یا وارد گردد.
  *ترانزیت : روش گمرکی است که براساس آن کالاها تحت نظارت گمرک، از یک گمرک به گمرک دیگر حمل می گردد.
  *ترخیص : به معنی خارج شدن کالا از گمرک پس از انجام تشریفات گمرکی است.
  *اظهارنامه گمرکی : ذکر مشخصات کامل کالا در اظهارنامه تسلیمی به گمرک را می گویند.
  *کابوتاژ : عبارتست از حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر، در یک کشور از راه دریا یا رودخانه های مرزی
   *قانون امور گمرکی : مشتمل بر 60 ماده می باشد که در گمرکات کشور اجرا می گردد آئین نامه اجرائی این قانون دارای 397 ماده می باشد که در آن رویه های مختلف گمرکی درخصوص واردات، صادرات، تشریفات گمرکی، ارزیابی، ترخیص، تخلفات، قاجاق گمرکی، اختلافات گمرکی و سایر مسائل گمرکی تشریح گردیده است.
  *کالای متروکه : مدت مجاز توقف کالاهای وارده به گمرک چهارماه بعد از تاریخ تحویل اظهارنامه و صدور قبض انبار است. درصورتی که در این فاصله برای تشریفات گمرکی مراجعه نشود، کالا متروکه محسوب می گردد؛ این مهلت در صورت درخواست صاحب مال این مدت به شرط پرداخت حق انبارداری تا 4 ماه دیگر قابل تمدید است.
  *حق العملکاری در گمرک : حق العملکار در گمرک به شخصی (حقیقی یا حقوقی) اطلاق می شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به اشخاص دیگر را به وکالت از طرف آن شخص در گمرک انجام دهد.
  این شخص حقیقی یا حقوقی بایستی پروانه حق العملکاری از گمرک دریافت نماید.
  *تعرفه گمرکی : به معنی دریافت حقوق و عوارض گمرکی است که بر روی هر کالا بسته می شود بطور مثال وقتی می گویند تعرفه ورود تلویزیون 30% است یعنی مأخذ دریافت حقوق و عوارض گمرکی این کالا 30% می باشد.
  «تعرفه» به معنی جدول طبقه بندی کالایی هم در کتاب مقررات صادرات و واردات آمده است که اصطلاح خارجی آن (Nomenclature) می باشد. مثلاً وقتی می گویند تعرفه تلویزیون 15/85 می باشد یعنی تلویزیون در سیستم طبقه بندی کالایی بین المللی در فصل 85 و ردیف 15 جای گرفته است.
  *سیستم هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا (HS) :
  سیستم HS یا جدول طبقه بندی هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالا در سال 1983 تصویب و از سال 1988 لازم الاجرا گردید و یک طبقه بندی چندمنظوره است که دارای 21 قسمت، 96 فصل، 1241 شماره اصلی و 5109 شماره اختصاص یافته برای کالاها مـی باشد.
  در سیستم HS به جای شماره های فرعی از روش یک خط فاصله و دو خط فاصله استفاده شده است و به کلیه این ردیف ها یک کد سیستم هماهنگ شده اختصاص یافته است.
  تعرفه های ترجیحی : به منظور ایجاد انگیزه و برقراری تسهیلات جهت ورود و صدور کالا برقرار می شود و حد پائین تری از حقوق گمرکی برای گروهی از کشورها تعیین و اعمال می شود که آن را تعرفه ترجیحی می نامند.
  *نرخ ارز : برای محاسبه ارزش کالا جهت پرداخت حقوق و عوارض گمرکی ارزش کالا که با پول خارجی فاکتور شده است باید به ریال ایران تبدیل شود و نرخ ارز برای محاسبات گمرکی نرخ رسمی ارز در کشور می باشد که توسط بانک مرکزی همه روزه اعلام و ابلاغ می شود.

  8- شرایط صدور و تمدید کارت بازرگانی :
  کارت بازرگانی :
  کارت بازرگانی مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات داده می شود تا به امر تجارت خارجی بپردازد و توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن صادر و به تائید سازمان بازرگانی هر استان می رسد. اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال تا پنج سال و به اختیار متقاضی می باشد.
  کاربردهای کارت بازرگانی عبارتند از :
  * ثبت سفارش و ترخیص کالا
  * واردات از مناطق آزاد
  * مبادرت به حق العمل کاری در گمرک
  * مبادرت به امر صادرات و واردات کالا بصورت تجاری
  چگونگی صدور کارت بازرگانی :
  کارت بازرگانی توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران با شهرستانها به نام متقاضیانی که واجد شرایط زیر باشند برای مدت یک یا پنج سال حسب درخواست متقاضی صادر می گردد که در صورت تائید توسط وزارت بازرگانی معتبر خواهد بود. 
  تبصره : کلیه شرکتهای تعاونی کارت بازرگانی خود را صرفاً از اتاقهای تعاون دریافت می نمایند.
  شرایط دریافت کارت بازرگانی :
  الف- اشخاص حقیقی ایرانی بایستی دارای شرایط زیر باشند :
  1- داشتن حداقل 21 سال تمام
  2- داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان
  3- داشتن سه سال سابقه فعالیت تجاری یا تولیدی به تائید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی یا ارائه مدارک دانشگاهی یا داشتن مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های تولیدی
  4- داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت اعم از ملکی یا استیجاری
  5- داشتن دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه ثبتی
  6- داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانکهای داخلی
  7- نداشتن رابطه استخدامی با دستگاهها و سازمانهای دولتی
  8- عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب
  9- نداشتن محکومیت موثر کیفری
  ب- اشخاص حقیقی غیرایرانی :
  1- داشتن کلیه شرایط مقرر فوق الذکر باستثنای برگ پایان خدمت نظام وظیفه
  2- داشتن پروانه کار و اقامت معتبر
  3- عمل متقابل کشور متبوع آنها در مورد ایرانیان مقیم آن کشور
  ج- اشخاص حقوقی (اعم از ا ینکه تشکیل و ثبت آنها در ایران بوده یا تشکیل آنها در خارج از کشور بوده و سپس در ایران به ثبت رسیده باشند. ) :
  1- مدیران عامل و رئیسان هیئت مدیره شرکتها باید دارای پروانه کار و ا قامت معتبر بوده و عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب و نداشتن محکومیت موثر کیفری باشند.
  2- مدیران شرکتهای تعاونی و شرکتهای دولتی و شرکتهای موضوع قانون حفاظت صنایع مشمول محدودیت نداشتن رابطه استخدامی با دستگاهها و سازمانهای دولتی نمی باشند.
  3- مدیران شرکتهای دولتی و شرکتهای متعلق به نهادهای انقلابی و شرکتهای قانون حفاظت صنایع که حکم مدیریت آنان توسط سازمانهای دولتی صادر شده باشد از ارائه گواهی نداشتن محکومیت کیفری معافند.
  4- شرکتهای باید واجد شرایط زیر باشند.
  * داشتن دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه ثبتی
  * داشتن محل کسب مناسب با رشته فعالیت (ملکی یا استیجاری)
  * داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانکهای داخلی
  * عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب 
  چگونگی تمدید کارت بازرگانی : دارنده کارت بازرگانی یا نماینده او با در دست داشتن گواهی از حوزه مالیاتی ذیربط و گواهی تغییرات در مدیریت و سایر تغییرات مربوط در صورتی که دارنده کارت حقوقی باشد جهت انجام تشریفات تمدید به اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون مراجعه می نماید.

  مدارک موردنیاز جهت صدور کا رت بازرگانی :
  الف- اشخاص حقوقی :
  1- تکمیل سه برگ فرم عضویت اتاق و تعهدنامه عضویت در اتاق بازرگانی
  2- دو برگ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد.
  3- اصل و کپی گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکتها
  4- دو برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکتهای داخلی و شرکت نامه رسمی (برای شرکتهای با مسئولیت محدود)
  5- دو برگ کپی اظهارنامه ثبت شرکتهای سهامی خاص / عام (برای شرکتهای سهامی)
  6- دو برگ روزنامه رسمی در مورد تاسیس و تغییرات شرکت
  7- دو برگ کپی اساسنامه شرکت
  8- اصل و کپی گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل
  9- دو سری کامل کپی از تمام صفحات شناسنامه مدیرعامل و رؤیت اصل آن
  10- چهار قطعه عکس 4×6 مدیرعامل (جدید- تمام رخ و ساده)
  11- دو برگ کارت پایان خدمت و معافیت از خدمت سربازی برای آقایان و رویت اصل آن
  12- تکمیل پنج برگ فرم مشخصات بازرگانی
  13- اصل و کپی گواهی بانک مبنی بر حسن اعتبار بانکی شرکت
  14- اصل و کپی فرم تعهدنامه دریافت کارت بازرگانی و تصدیق امضاء مدیرعامل توسط دفتر اسناد رسمی
  15- دو سری کپی از کلیه صفحات سند مالکیت ملک یا ارائه اجاره نامه محل کار
  16-  دو برگ اصل و کپی فیش چهارصد و چهل هزار ریالی که به حساب جاری مربوطه واریز شده باشد.
  تذکرات :
  * کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
  * در صورتی که مدیرعامل نتواند برای انجام امور مربوطه شخصاً مراجعه نماید مراجعه کننده ملزم به ارائه کارت وکالتنامه رسمی و یا معرفی نامه از طرف شرکت می باشد.
  * هر شخص بیش از یک کارت بازرگانی اعم از حقوقی یا حقیقی نمی تواند داشته باشد.
   

  ب- اشخاص حقیقی :
  1-  تکمیل سه برگ فرم عضویت اتاق و تعهدنامه عضویت در اتاق بازرگانی
  2-  تکمیل پنج برگ فرم مشخصات بازرگانی
  3-  اصل و کپی فرم بانکی مبنی بر حسن اعتبار بانکی (فرم الف)
  4-  اصل و کپی فرم مشخصات فردی و اعلام معرفین (فرم ج) و کپی کارت بازرگانی بانضمام نامه کتبی از معرفین مبنی بر تائید تجاری بیش از 3 سال (دارندگان مدارک دانشگاهی لیسانس و همچنین دارندگان مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های تولیدی نیاز به معرف ندارند. )
  5-  اصل و کپی فرم تعهدنامه دریافت کارت بازرگانی و تصدیق امضاء متقاضی توسط دفاتر اسناد رسمی (فرم د)
  6-  دو برگ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت رسیده باشد.
  7-  اصل و کپی گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکتها
  8-  اصل و کپی گواهی عدم سوء پیشینه
  9-  چهارقطعه عکس 4×6 (جدید- تمام رخ و ساده)
  10-  دو سری کامل کپی از تمام صفحات شناسنامه (سن متقاضی 18 سال تمام) و رؤیت اصل آن
  11-  دو سری کپی کارت پایان خدمت یا کپی معافیت از خدمت سربازی برای آقایان و رؤیت اصل آن
  12-  دو سری کپی از کلیه صفحات سند مالکیت یا ارائه اجازه نامه محل کار
  13-  اصل و کپی فیش چهارصد و چهل هزار ریال که به حساب جاری مربوطه واریز شده باشد.

  تذکرات :
   عدم اشتغال تمام وقت در دستگاههای دولتی
   حضور متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.
   هر شخص حقیقی یا حقوقی بیش از یک کارت نمی تواند داشته باشد.  

   ادامه مطلب