آمار کاربران

  تك كتاب به زبانهاي ديگر

  نرم افزار مطالعه كتاب ها

  منو اصلي

  صفحه اصلي
  دانشنامه بزرگ تک کتاب
  جستجو در تك بوك
  كتابخانه تك كتاب
  انجمن تك بوك
  مقالات سايت
  آموزش تصویری دانلود کتاب ها


  فيلمنامه و نمايشنامه
  موضوعات كتاب ها:
  كتاب داستان و رمان
  كتاب پزشكي
  دانلود كتاب تاريخي
  کتاب اجتماعي سياسي
  دانلود كتاب كودكان
  كتاب علوم غريبه
  كتاب علمي دانشگاهي
  دانلود كتاب موفقيت
  كتاب تجارت الكترونيك
  دانلود كتاب كامپيوتر
  آموزش زبان خارجي
  كتاب متفرقه
  دانلود كتاب مذهبي
  دانلود كتاب شعر
  دانلود كتاب ادبيات
  دانلود كتاب ورزشي
  دانلود كتاب هنر
  كتاب جغرافيا و نقشه
  كتاب بانوان و زيبايي
  كتاب نقد و بررسي
  فيلمنامه و نمايشنامه
  كتاب مديريت
  كتاب زبان اصلي
  دانلود كتاب صوتي
  كتاب گوشي موبايل
  كتاب فلسفه و منطق
  كتاب رشته برق
  بازي شطرنج آنلاين
  تست هوش آنلاين

  نقشه سايت
  نظر سنجی
  آمار بازدید
  آرشیو اخبار
  ارتباط با سایت
  برترین ها
  آخرين كتاب ها
  تنظیمات کاربری
  دریافت فایل

  ليست كابران  خروجي تك كتاب
  rss takbook
  خروجي برترين كتاب ها
  خروجي آخرين كتاب ها
  خروجي دانلود رايگان

  بزرگترین فروشگاه آنلاین

  برترین کتابها

  » دانلود کتاب اشعار سهراب سپهری برای موبایل
  » دانلود کتاب آموزش فتوشاپ بصورت تصویری
  » دانلود کتاب آموزش گام به گام بورس
  » دانلود کتاب آموزش تصویری پاورپوینت powerpoint 2007
  » دانلود کتاب آموزش ساخت کاردستی
  » دانلود کتاب آموزش مسائل زناشويي - جلد3
  » دانلود کتاب رمان ایرانی عاشقانه عشق پنهان
  » دانلود کتاب آموزش آشپزي - شيريني كيك دسر
  » دانلود کتاب آموزش روابط زناشویی توسط دکتر مجد
  » دانلود کتاب آموزش گرامر زبان انگلیسی
  » دانلود کتاب آموزش اکسل 2007 - Exel 2007
  » دانلود کتاب آموزش کامل ویندوز 7
  » دانلود کتاب نقشه جهان بصورت كامل
  » دانلود کتاب نقشه تهران
  » دانلود کتاب شناخت كامل داروها
  » دانلود کتاب آموزش جامع اکسل 2010 excel
  » دانلود کتاب آموزش عکاسی
  » دانلود کتاب شاهد بازی در ادبیات فارسی
  » دانلود کتاب مفاتيح الجنان
  » دانلود کتاب اصول حسابداری 1
  » دانلود کتاب آموزش جامع سی شارپ #C
  » دانلود کتاب داستانهاي هزار و يك شب
  » دانلود کتاب صد سال تنهایی - گابریل گارسیا مارکز
  » دانلود کتاب زیبایی و آرایش
  » دانلود کتاب آموزش HTML بصورت كامل با دهها مثال و فلش

  ارسال کتاب برای انتشار

  نویسندگانی که قصد انتشار کتابشان در تک بوک دارند یک نسخه الکترونیک آن به همراه توضیحاتی از کتاب به ایمیل زیر ارسال تا بررسی شود.
  takbook.com[at]gmail.com
  کتاب های ارسالی در چهارچوب قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران باشد.
   عنوان خبر: محمد علي فروغي


  تولد: 1254 هجري شمسي
  وفات: پنجم آذرماه 1321 هجري شمسي
  محمد علي فروغي که در اواخر دوران قاجاريه به لقب " ذکاءالملک " شهرت داشت، اولين و آخرين رئيس الوزراي رضا شاه و اولين نخست وزير محمد رضا شاه است؛ که هم در جريان انتقال سلطنت از قاجاريه به پهلوي و هم در جريان انتقال سلطنت از رضا شاه به پسرش نقش مهمي ايفا کرد. محمد علي فروغي فرزند يکي از ادبا و شعراي دوران سلطنت ناصرالدين شاه و مظفرالدين شاه به نام محمد حسين ملقب به ذکاءالملک بود که در اشعار خود " فروغي " تخلص مي کرد. محمد علي در سال 1254 هجري شمسي متولد شد و تحت سرپرستي پدرش که در آن زمان در وزارت انطباعات ناصرالدين شاه شغل مترجمي داشت، نخست زبانهاي فارسي و عربي و فرانسه و سپس علوم رياضي و طبيعي را فرا گرفت و در دوازده سالگي وارد مدرسهً دارالفنون شد.
  محمد علي ابتدا به خواست پدر به تحصيل در رشته پزشکي و داروسازي پرداخت، ولي چون علاقه و استعداد لازم براي ادامه تحصيل در اين رشته را نداشت از پدر خواست که با تغيير رشته تحصيلي او به ادبيات و فلسفه موافقت نمايد. محمد علي در اين رشته به سرعت پيشرفت کرد و با اهتمام در فراگرفتن هر دو زبان فرانسه و انگليسي، به مطالعه و ترجمه آثار ادبي و فلسفي و تاريخ از هر دو زبان پرداخت.
  فروغي در بيست سالگي در وزارت انطباعات به شغل مترجمي استخدام شد و همزمان با کار در وزارت انطباعات در مدرسه علميه که حاج مخبرالسلطنه مديريت آن را به عهده داشت به شغل معلمي پرداخت. فروغي کار معلمي را با تدريس علم فيزيک آغاز کرد و بعد از مدتي تدريس در مدرسه علميه، در مدرسه دارالفنون به تدريس تاريخ پرداخت.
  پدر فروغي، محمد حسين ذکاءالملک در سال 1275 دست به انتشار يک روزنامه هفتگي به نام "تربيت" زد و پسرش هم در اين روزنامه به کار ترجمه و نگارش مقالات فلسفي و سرگذشتهاي تاريخي مشغول شد. چند سال بعد هنگام تاسيس مدرسه علوم سياسي در سال 1278 ذکاءالملک به تدريس ادبيات فارسي در اين مدرسه پرداخت و پسرش محمد علي نيز دست به کار ترجمه کتابهائي براي تدريس در اين مدرسه زد. اولين کتابهايي که به ترجمه محمد علي فروغي به چاپ رسيد، دو کتاب معروف "ثروت ملل" و "تاريخ ملل مشرق زمين" بود که فروغي در سنين بين 25 و 26 سالگي آنها را ترجمه کرده بود. در سال 1281 هجري شمسي ذکاءالملک به رياست مدرسه علوم سياسي انتخاب شد و پسرش را براي معاونت مدرسه و استادي تاريخ برگزيد.
  بعد از صدور فرمان مشروطيت و تشکيل اولين مجلس شوراي ملي، صنيع الدوله رئيس مجلس، محمد علي فروغي را به رياست دبيرخانه مجلس انتخاب کرد و فروغي علاوه بر سرپرسيت امور اداري و مالي مجلس، نظامنامه داخلي مجلس را نيز با استفاده از نظامنامه هاي مجالس اروپايي تنظيم و تحرير نمود. فروغي در عين حال به معلمي مدرسه سياسي و ترجمه مقالاتي براي روزنامه پدرش هم ادامه مي داد. محمد حسين ذکاالملک در سال 1286 درگذشت و محمد علي شاه قاجار لقب ذکاءالملک را به پسرش تفويض نمود. محمد علي ذکاءالملک رياست مدرسه علوم سياسي را هم از پدر به ارث برد و از خدمت در مجلس کناره گيري نمود.
  محمد علي ذکاءالملک در انتخابات دوره دوم مجلس شوراي ملي که بعد از خلع محمد علي شاه از سلطنت انجام گرفت از تهران به نمايندگي مجلس انتخاب شد و در سال 1289 در سن 35 سالگي به جاي مستشارالدوله صادق به رياست مجلس انتخاب گرديد. ترقي سريع ذکاءالملک و انتخاب او را به رياست مجلسي که اکثريت قريب به اتفاق وکلاي آن مسن تر از او بودند، به عضويت او در تشکيلات فراماسونري و ارتباط وي با رجال معروف آن زمان که در اولين لژ فراماسونري در ايران عضويت داشتند نسبت دادند.
  جوانترين رئيس مجلس شوراي ملي، در سياست آن روز ايران هم نقش بسيار مهمي ايفا نمود و انتخاب ناصرالملک به عنوان نايت السلطنه بيشتر نتيجه تلاش و کوشش او بود. محمد علي ذکاءالملک ضمن تصدي رياست مجلس، معلمي احمد شاه را هم به عهده گرفت و ناصرالملک نايب السلطنه احمد شاه اداره امور دربار را هم عملاً به عهده او گذاشته بود.
  در دوران فترت بين مجلس دوم و مجلس سوم ذکاءالملک در کابينه صمصام السلطنه بختياري نخست به وزارت ماليه و سپس به وزارت عدليه منصوب شد و در دوران تصدي وزارت عدليه قانون اصول محاکمات حقوقي را به موقع اجرا گذاشت. در انتخابات دوره سوم مجلس شوراي ملي ذکاءالملک مجدداً از تهران به نمايندگي مجلس انتخاب شد و کار وزارت عدليه را رها کرد، ولي بعد از مدتي با قبول رياست ديوان عالي تميز از وکالت مجلس استعفا داد و در کابينه هاي مستوفي الممالک و ميرزا حسن خان مشير الدوله مجدداً تصدي وزارت عدليه را به عهده گرفت. ذکاءالملک مدتي نيز رياست ديوان عالي کشور را به عهده داشت تا اين که در سال 1298 هجري شمسي برابر با 1919 ميلادي همراه مشاورالممالک انصاري وزير خارجه وقت براي شرکت در کنفرانس صلح ورساي به پاريس رفت.
  مسافرت مشاورالملک انصاري و هيئت همراه او به پاريس، مصادف با حکومت وثوق الدوله و امضاي قرارداد 1919 بين ايران و انگليس بود، که ايران را عملا به صورت تحت الحمايه انگليس درآورد. انگليسيها در کار هيئت اعزامي ايران به کنفرانس صلح کارشکني مي کردند و دولت وثوق الدوله هم هيئت را به حال خود گذاشته بود. فروغي در آن زمان نامه اي بوسيله ابراهيم حکيمي ( حکيم الملک ) به تهران فرستاد که يکي از اسناد سياسي مهم تاريخ معاصر ايران بشمار مي آيد. در اين نامه فروغي مي نويسد: 
  ر     " شش ماه مي گذرد که ما از تهران بيرون آمد و قريت پنج ماه است که در پاريس هستيم... به کلي از اوضاع مملکت و پلتيک دولت و مذاکراتي که با انگليس کرده اند و مي کنند و نتيجه اي که مي خواهند بگيرند و مسلکي که در امور خارجي دارند بي اطلاعيم و يک کلمه دستورالعمل و ارائه طريق، نه صريحاً، نه تلويحاً، نه کتباً، نه تلگرافاً، نه مستقيماً، نه به واسطه به ما نرسيده، حتي جواب تلگرافهاي ما را به سکوت مي گذارند. سه ماه است از رئيس الوزراء دو تلگراف نرسيده. استعفا مي کنم قبول نمي کنند، دو ماه است براي پول معطليم و نسيه مي خوريم، پول نمي فرستند. چيزي که از تلگرافات تهران و اطلاعات حاصله از وزارت امور خارجه پاريس و حرفهاي انگليسيها و غيره استنباط کرده ايم اين است که انگليسيها اوضاع تهران را مساعد و مغتنم شمرده اند که ترتيباتي داده شود که مملکت ايران از حيث امور سياسي و اقتصادي زير دست خودشان باشد. چون اوضاع دنيا و هياهوي ما در پاريس طوري پيش آورد که صريحا و بر حسب ظاهر نمي توانند بگويند ايران را به ما واگذار کنيد، مي خواهند ايرانيها را وادار کنند که خودشان امور خود را به آنها واگذار کنند و اميدوار هستند که اين مقصود در تهران انجام بگيرد و وجود ما در پاريس مخل اين مقصود است، و سعي دارند قبل از اينکه ما بتوانيم کاري بکنيم و نتيجه اي بگيريم، آنها به مقصود نائل شده باشند."
  فروغي بعد از کودتاي 1299 به تهران بازگشت و در سال 1301 در کابينه مستوفي الممالک به وزارت خارجه منصوب شد و براي نخستين بار در جلسات هيئت دولت با رضا خان که وزير جنگ کابينه بود آشنا گرديد. چند ماه بعد از تشکيل کابينه مستوفي الممالک، مدرس دولت را استيضاح کرد، و موضوع استيضاح او هم سياست خارجي دولت بود که فروغي مي بايست پاسخگوي آن باشد. فروغي پاسخ مفصل و مستدلي به استيضاح مدرس داد، ولي مستوفي الممالک که در پي بهانه اي براي کناره گيري از کار بود، بعد از سخنان فروغي نطق کوتاهي ايراد نمود و بدون اينکه منتظر راي اعتماد و يا عدم اعتماد مجلس به دولت خود باشد استعفا داد. بعد از استعفاي مستوفي الممالک ميرزا حسن خان مشيرالدوله مامور تشکيل کابينه شد و فروغي را به سمت وزير ماليه به مجلس معروف نمود. در کابينه مشير الدوله، مصدق السلطنه به جاي فروغي به وزارت خارجه تعيين شده بود. کابينه مشير الدوله بيش از چهار ماه دوام نياورد و در اولين کابينه رضا خان که متعافب استعفاي مشيرالدوله تشکيل شد، فروغي مجدداً وزير خارجه شد.
  فروغي در کابينه اول و دوم رضا خان وزير خارجه و در کابينه سوم و چهارم او وزير ماليه بود و در اين مدت توانست بيش از همکاران ديگر رضا خان اعتماد و اطمينان او را به خود جلب نمايد، بطوري که بعد از تصويب طرح خلع قاجاريه در مجلس و انتصاب رضا خان به رياست حکومت موقت تا تشکيل مجلس موسسان، رضا خان که ديگر براي خود مقامي بالاتر از رئيس الوزرا قائل بود، فروغي را به عنوان را به عنوان کفيل نخست وزيري تعيين کرد و بعد از انتقال سلطنت از قاجاريه به خانواده پهلوي در آذرماه سال 1304 او را بعنوان اولين نخست وزير دوران سلطنت خود برگزيد.
  کمتر از دوماه بعد از انجام مراسم تاجگذاري، رضا شاه به دلايلي که روشن نيست به فروغي تکليف استعفا کرد و مستوفي الممالک را به جاي او به نخست وزيري برگزيد. در اين تغيير و تحول به احتمال زياد تيمورتاش وزير دربار و محرم اسرار رضا شاه که فروغي را خار راه و مانع پيشرفت مقاصد خود مي دانست، نقش اصلي را به عهده داشت. البته مستوفي الممالک هم کسي نبود که زير بار مقاصد و تحميلات تيمورتاش برود، ولي تيمورتاش که از خصوصيات اخلاقي و زود رنجي مستوفي الممالک به خوبي آگاهي داشت، مي دانست که دوران زمامداري او مدت زيادي به طول نخواهد انجاميد و سرانجام اختيار امور به دست خود او خواهد افتاد.
  فروغي در مدت قريب به يکسال نخست وزيري مستوفي الممالک وزير جنگ کابينه او بود تا اينکه بعد از استعفاي مستوفي و انتخاب حاج مخبرالسلطنه هدايت به نخست وزيري از مقام وزارت جنگ مستعفي شد و با سمت سفير کبير ايران به ترکيه رفت. فروغي در جريان همين ماموريت به رياست هيئت نمايندگي ايران در جامعه ملل برگزيده شد و يک دوره به رياست اين جامعه انتخاب گرديد.
  فروغي بعد از بازگشت به ايران در فروردين ماه سال 1309 در کابينه مخبرالسلطنه تصدي وزارتخانه جديدي را به نام اقتصاد ملي به عهده گرفت و در ارديبهشت ماه همين سال به وزارت جارجه منصوب شد. با تعيين تقي زاده به عنوان وزير ماليه در مرداد ماه 1309، فروغي و تقي زاده که دوست و محرم يکديگر بودند؛ عملا اختيار دولت را به دست خود گرفتند و از اين تاريخ به بعد از قدرت تيمورتاش وزير دربار رضا شاه، کاسته شد.
  بعد از برکناري تيمورتاش، رضا شاه به مخبرالسلطنه هدايت که بيش از شش سال در مسند نخست وزيري باقي مانده بود تکليف استعفا کرد و فروغي را مامور تشکيل کابينه کرد.
  از مهمترين وقايع دوره دوم نخست وزيري فروغي مرگ تيمورتاش در زندان، بازداشت وزير جنگ کابينه او به دستور رضا شاه و واقعه مسجد گوهرشاد در مشهد است، که ماجراي اخير به مغضوب شدن فروغي و برکناري وي از مقام نخست وزيري انجاميد. جعفرقلي اسعد( سردار اسعد بختياري ) وزير جنگ کابينه فروغي دو ماه بعد از معرفي کابينه او، روز بيست و ششم آبان 1312 هنگامي که در معيت رضا شاه به شمال رفته بود به دستور شاه بازداشت شد. به دنبال بازداشت سردار اسعد، عده اي از سران بختياري و قشقائي و بويراحمدي نيز دستگير و به اتهام توطئه عليه سلطنت در دادگاه نظامي محاکمه شدند. پنج تن از بازداشت شدگان به محکوم به اعدام و روز دهم فروردين 1313 در محوطه زندان قصر اعدام گرديدند. ( اعدام شدگان عبارت بودند از محمد رضا خان بختيار " سردار فاتح پدر شاپور بختيار آخرين نخست وزير شاه"، محمد جواد اسفندياري " سردار اقبال پسر اسفنديار خان بختياري، پدر بزرگ ملکه ثريا "، عليمرادخان چهارلنگ، آقا گودرز بختياري و مرادجان بوير احمدي ). سردار اسعد بختياري نيز در همين روز در زندان درگذشت و گفته شد که با تزريق سم کشته شد.
  رضا شاه بعد از برکناري فروغي، وزير کشور کابينه او، محمود جم را به نخست وزيري برگزيد و دو هفته بعد محمد ولي اسدي در يک دادگاه نظامي محاکمه و محکوم به اعدام گرديد. حکم اعدام در مورد محمد ولي اسد بلافاصله به موقع اجرا گذاشته شد و فرزندان او، علي اکبر اسدي ( داماد فروغي ) و سلمان اسدي نيز متعاقبا دستگير و زنداني شدند.
  از اين تاريخ تا شهريور 1320، يعني قريب به شش سال فروغي منزوي و خانه نشين بود و در تمام اين مدت رضا شاه حتي يک بار هم سراغي از او نگرفت. اما از نظر خود فروغي اين دوران پر بارترين دوران زندگي او به شمار مي آيد، زيرا طي اين سالهاي انزوا و گوشه گيري بود که آثاري چون " سير حکمت در اروپا " و " حکمت سقراط " و " آئين سخنوري " را پديد آورد و به تحقيق در آثار بزرگان ادب فارسي و تصحيح و نشر نسخات صحيح آنها از جمله گلستان و بوستان سعدي، و مقابله و تصحيح شاهنامه فردوسي و خمسه نظامي پرداخت.
  در شهريور 1320، هنگامي که ايران از شمال و جنوب مورد تهاجم نيروهاي روس و انگليس قرار گرفت، رضا شاه يکبار ديگر به ياد فروغي افتاد و براي نجات خود از مخمصه اي که در آن گرفتار شده بود به وي متوسل گرديد. نصرالله انتظام رئيس تشريفات دربار در آن زمان، که عصر روز پنجم شهريور ماه 1320 شخصا براي آوردن به سعد آباد به دنبال او رفته بود، در خاطرات خود از نخستين برخورد رضا شاه و فروغي بعد از گذشت قريب به شش سال مينويسد که فروغي بدون اينکه عذر و بهانه اي براي قبول مسئوليت در آن موقع خطير بياورد تکليف نخست وزيري را پذيرفت و در پاسخ رضا شاه گفت " اگر چه پير و عليل هستم ولي از خدمت دريغ ندارم".  رضا شاه برخلاف معمول که وزيران را خود تعيين مي کرد به فروغي گفت که در انتخاب وزراي کابينه خود آزاد است. انتظام در دنباله خاطرات خود مي نويسد " فروغي عرض مي کند که چون همه خدمتگزارند فعلا حاجت به تغييري نيست. شاه مي گويد پس سهيلي وزير خارجه شود و عامري به وزارت کشور برود".
  بعد از خلع رضا شاه از سلطنت و انتقال آن به محمد رضا شاه وليعهد او، مهمترين اقدام کابينه جديد فروغي امضاي پيمان سه جانبه بين ايران و انگلستان و شوروي بود، که ضمن آن دولتين انگليس و شوروي در ازاء همکاري هاي ايران با متفقين در زمان جنگ، استقلال و تماميت ارضي ايران را تضمين نموده و متعهد شده بودند شش ماه بعد از خاتمه جنگ نيروهاي خود را از ايران خارج نمايند.
  فروغي پس از قريب به يکماه ترديد و دودلي سرانجام تصميم گرفت که کابينه خود را ترميم کند و با تغيير چند وزير رضايت اکثريت نمايندگان را جلب نمايد، ولي بعد از معرفي وزيران جديد به مجلس فقط 66 نفر از 112 نماينده حاضر در مجلس به دولت او راي اعتماد دادند، و فروغي با اعلام اين مطلب که با چنين اکثريت ضعيفي نمي تواند به کار ادامه دهد، از مقام نخست وزيري استعفا داد.
  فروغي بعد از کناره گيري از مقام نخست وزيري، به اصرار محمد رضا شاه که به راهنمائي و مشاورت او احتياج داشت، وزارت دربار را پذيرفت و تا زمان مرگ خود اين سمت را در اختيار داشت. فروغي در اوايل وزارت دربار خود هم در تعيين خط مشي سياسي مملکت نقش عمده اي داشت و سهيلي نخست وزير وقت در تمام مسائل مهم به سياست داخلي و خارجي کشور با او مشورت مي کرد، ولي با سقوط کابينه سهيلي در مردادماه 1321 و انتخاب قوام السلطنه به مقام نخست وزيري از نفوذ او کاسته شد.
  بر اثر بدگويي و سعايت مستقيم و غير مستقيم از فروغي بوسيله دشمنان و بدخواهان او، از علاقه و اعتماد محمد رضا شاه نسبت به او کاسته شد.
  فروغي که خود از تحريکات قرام السلطنه و مطالبي که عليه او در جرايد منتشر مي شد متالم بود پيشنهاد سفارت واشنگتن را پذيرفت، ولي پيش از اين که اين امر تحقق يابد در بستر بيماري افتاد و روز پنجم آذر ماه 1321 در سن 67 سالگي در گذشت.
   ادامه مطلب
   عنوان خبر: نرم افزار بابیلون

  بابيلون چيست؟
  بابيلون در واقع يک ديکشنري است اما به نظر من بابيلون همه چيز است. (چرا؟)
  به خاطر اينکه به هر زباني و در هر تخصصي که بخواهيد ترجمه مي کند.
  طرز کار بابيلون به اين صورت است که يک فايل exe که خود برنامه مي باشد را نصب مي کنيد سپس فايلهاي bgl که شامل خود ديکشنريها هستند را به آن معرفي مي کنيد.
  براي دريافت ديکشنري بايد به سايت www.babylon.com مراجعه کنيد.
  تاکنون بابيلون تا ورژن 5.0.4 ساخته شده است که هر يک از ورژنهاي آن داراي چندي ايراد بوده اند.
  بابيلون 3 : در اين نسخه گرافيک برنامه بسيار پايين بود و ايرادهايي که داشت اين بود که شما قادر به نصب بيش از 25 ديکشنري نبوديد.
  بابيلون 4 : گرافيک آن نسبت به نسخه قبل کمي بهتر شد و در آن مي توانستيد تا 30 ديکشنري را نصب کنيد. اما براي نصب هر ديکشنري يک سريال لازم داشتيد.
  بابيلون 5 : اين نسخه از نظر گرافيکي فوق العاده است ولي با اين حال يک مورد مشکل در آن مشاهده شده و آن هم غير قادر بودن ترجمه از زباني غير اروپايي (مانند عربي) به ساير زبانها است.
  بابيلون 5.0.4 : در اين نسخه که جديدترين نسخه مي باشد تاکنون هيچ مشکلي مشاهده نشده است.
  حال براي دانلود بابيلون ورژن 5 اينجا را کليک کنيد(5 مگابايت):
   http://www.babylon.com/redirects/download.cgi?type=400

  براي دانلود ديکشنريهاي که بوسيله بابيلون ساخته شده اند به اينجا برويد:
  http://www.babylon.com/display.php?id=141&tree=5&level=2

  براي دانلود ديکشنريهايي که به وسيله افراد ساخته شده اند به اينجا برويد:
  http://www.babylon.com/gloss/glossaries.html


  بعد از دانلود اولين کاري که بايد بکنيد نصب ديکشنري انگليسي به انگليسي است که آن را مي توانيد از اينجا دريافت کنيد:
  http://info.babylon.com/glossaries/385/Babylon_English.BGL

  سايز اين ديکشنري 6 مگابايت است.
  بعد از اين کار براي اينکه بتوانيد لغتي را تلفظ کنيد بايد برنامه ديگري هم دريافت کنيد.
  در مورد ساير ديکشنريها و برنامه پخش صدا بعداً صحبت مي کنم.
  نکته اي که يادم رفت بگويم، ديکشنريهايي بابيلون به 70 زبان و به تعداد بيش از 1600تا مي باشد که بويسله کاربران ساخته شده اند.
  يعني افراد آنها را ساخته اند. بعداً در اين مورد مفصلاً توضيح مي دهم.

  وقتي که ديکشنري را نصب کرديد به مدت يک ماه مي توانيد از آن استفاده کنيد اما بعد از يک ماه در برنامه دچار بعضي مشکلات خواهيد شد.
  براي همين بايد سريال برنامه را وارد کنيد.
  من چون خودم چندين ديکشنري در بابيلون ساخته ام داراي سريال شخصي هستم که به مدت يکسال است.
  همينطور کرک برنامه هم دارم.

  طرز کار بابيلون

  حال براي دانلود بابيلون ورژن 5 اينجا را کليک کنيد(5 مگابايت)
  http://www.babylon.com/redirects/download.cgi?type=400


  براي آپديت کردن بابيلون هم اين لينک را کليک کنيد، بهتر از به جای لینک بالایی لینک زیر را دانلود کنید:

  http://www.babylon.com/redirects/purchase.cgi?type=64

   

  پس از اينکه آن را دانلود کرديد آن را نصب کنيد.

  حال آن را اجرا کنيد.

  براي اجراي آن دو راه داريد:

  1-     لغتي را در متني مي بينيد و مي خواهيد آن را ترجمه کنيد، مي توانيد با فشار دادن کليد موس و گرفتن يک کليد (شيفت يا کنترل و ...) ترجمه آن لغت را مشاهده نماييد.

  2-     کليد F10 را فشار و لغت مورد نظر را وارد نماييد.

  براي تغيير دادن اين تنظيمات از منوي اصلي گزينه Configuration را انتخاب کرده سپس در قسمت Find مي توانيد با کليک روي دکمه Change تنظيمات دلخواه را انجام دهيد.

   

  در پنجره اصلي برنامه يک جعبه متن براي وارد کردن لغت و در کنار دو دکمه  وجود دارد. دکمه Go ترجمه را نشان مي دهد، دکمه بعدي (Say it) کلمه را تلفظ مي کند که براي اينکار نياز به دانلود برنامه لازمه خود را داريد که از اينجا مي توانيد دريافت کنيد:

  http://www.babylon.com/display.php?id=14&tree=3&level=2#2

   

  در قسمت بالا 4 دکمه وجود دارد که به ترتيب عبارتند از:

  Close: براي بستن پنجره

  Fits window size: براي تغيير اندازه پنجره به بهترين سايز متناسب با لغات

  Menu: تنظيمات برنامه

  Fix current window…: با اين کار پنجره هميشه در جلوي برنامه ها قرار مي گيرد.

   

  در قسمت مياني ترجمه لغت را ميتوان ديد.

  اما در قسمت پايين دو لينک وجود دارد:

  Online Glossaries: اگر به اينترنت متصل باشيد معني لغت مورد نظر در تمام ديکشنريها به نمايش در مي آيد.

  Spelling Alternatives : تمام لغاتي که شبيه لغت مورد نظر مي باشد به نمايش در مي آيد. اين ويژگي زماني به درد مي خورد که هجاي يک لغت را به درستي ندانيد.

   

  در قسمت بالا زير نوار عنوان چندين دکمه وجود دارد، دو دکمه که به شکل مثلث هستند لغت بعد و قبل را نشان مي دهند، و اگر روي دکمه Sidebar کليک کنيد منوي سايدبار نشان داده مي شود که شامل اين موارد است:

  در قسمت Results تمام ديکشنريهايي که نصب کرده ايد و لغت توسط آنها ترجمه شده است به نمايش در مي آيد که با کليک بر روي هر يک ترجمه آن ديکشنري به نمايش در مي آيد.

  Glossary options: در اين قسمت تمام ديکشنريهايي را که نصب کرده ايد نمايان است. در اين قسمت مي توانيد مکان هر يک از آنها را مشخص و آنها را حذف يا نصب نماييد.

  Web Search: در اين قسمت لغت مورد نظر به وسيله موتوهاي جستجو مشخص مي شود.

  Conversions: در اين قسمت که کمي جالب است مي توانيد تبديلاتي از قبيل واحد پول و زمان و اندازه ها را انجام دهيد. (اگر در بابيلون عددي را وارد کنيد آن عدد در اين قسمت به واحدهاي ديگر تبديل مي شود)

  وقتي لغتي را وارد کنيد ترجمه آن در کادر ترجمه نمايان مي شود. اگر اين لغت در يکي از ديکشنريهاي مربوط به خود بابيلون ترجمه شود در کنار لغت نوع آن به وسيله يک حرف n يا v يا adj يا ... (اسم، فعل، صفت و ...) مشخص مي شود، در بابيلون 5 در کنار اين حرف مثلثي قرار دارد که اگر روي آن کليک کنيد ليستي تمام مشخصات کلمه از قبيل جمع و مفرد و ماضي و ... را نشان مي دهد. سپس اگر روي هر کدام از لغات درون ليست کليک کنيد منويي به نمايش در مي آيد که شامل دو گزينه است، اولي آن لغت را کپي مي کند و بعدي آن را درون برنامه اي که اکنون اجرا شده است Paste مي کند.

   

  دیکشنریهای بابیلون
  در این قسمت شما را با دیکشنریهای بابیلون آشنا می کنم.
  همانطور که قبلاً گفته بودم پس از دانلود و نصب بابیلون نیاز به دیکشنریهای آن که در فایل BGL هستند نیاز دارید.
  این دیکشنریها در زبانهای مختلف و در زمینه های متنوع می باشند.
  برای دانلود این دیکشنریها به این صفحه بروید:
  http://www.babylon.com/gloss/glossaries.html

  بابیلون بیش از 1600 دیکشنری در 70 زبان دنیا را دارا است.
  اگر در این صفحه بروید قسمتی به نام search وجود دارد که اگر در آن کلمه ای وارد کنید دیکشنریهایی که در مورد آن کلمه هستند را جستجو می کند.
  در قسمت پایین آن عناوین متفاوتی از قبیل Languages و Education و News & Media و ... وجود دارد. اگر بر روی هر کدام از آنها کلیک کنید صفحه ای باز می شود که خود شامل دیکشنریهای متفاوت است.
  برای مثال روی قسمت Languages کلیک کنید. صفحه دیگری در مقابل شما باز می شود که شامل تمام زبانهای دنیا می باشد. برای نمایش دیکشنریهای فارسی در قسمت Persian بروید.
  حال تمام دیکشنریهای فارسی در روبروی شما می باشد.
  دیکشنریهایی با نامهای متفاوت می بینید (اگر در پایین صفحه اعداد 1 و 2 و ... را ببینید یعنی اینکه صفحه های دیگری از آن موضوع موجود می باشد)
  حال می توانید یکی از کارهای زیر را انجام دهید:
  1-روی عنوان دیکشنری کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری در روبروی شما در مورد آن دیکشنری قرار گیرد (اطلاعاتی از قبیل ورژن و امتیاز و ...)
  2-روی دکمه دانلود کلیک کنید تا دیکشنری را به طور کامل دانلود کنید.
  3-روی دکمه Subscribe کلیک کنید تا دیکشنری را به طور موقت داشته باشید یعنی اینکه فایلی حدود 2 کیلو بایت دانلود می کنید و هنگامی که به اینترنت متصل هستید می توانید معنی لغات را ببینید، در حالی که اگر آن را به طور کامل دانلود کنید اگر به اینترنت وصل نباشید می توانید معنی لغات را ببیند.

  اطلاعاتی که از هر دیکشنری در سایت نمایان است عبارتند از:
  1-عنوان دیکشنری
  2-توضیحاتی از دیکشنری از دیدگاه نویسنده آن
  3-نام سازنده دیکشنری (در قسمت راست)
  4-تعداد لغات دیکشنری (زیر نام نویسنده)
  5-تعداد کاربرانی که آن را دانلود کرده اند (زیر تعداد لغات)

  و اگر روی اطلاعات بیشتر دیکشنری بروید اطلاعات بیشتری از قبیل ایمیل و سایت سازنده و امتیاز آن و توضیحات آن از دیدگاه سایت بابیلون را می توانید ببینید. همینطور می توانید به سازنده آن پیشنهاداتی بدهید.


  فکر کنم به اندازه کافی از توضیحات دیکشنری آگاه شدید. حال در مورد هر یک از دیکشنریها توضیح می دهم (و تعدادی از دیکشنریهای جالب آن).

  1-Babylon English-English: کامل ترین دیکشنری سایت بابیلون که لغات را با تمام معانی آن و در تمام زمینه ها از قبیل کامپیوتر و پزشکی و معانی خودمانی (اسلنگ) و نام افراد و مکانها و لغات تخصصی و ... را به انگلیسی ترجمه می کند. تعداد لغات آن 140 هزار و مجموع معانی آن حدود 2 میلیون و سایز آن 6 مگابایت می باشد.
  http://info.babylon.com/cgi-bin/temp.cgi?id=901&layout=gt_new.html

  نمونه ترجمه:
  bush [bʊʃ]
  n. perennial plant which has woody stems and branches and ranges in height from very low to the size of a small tree, shrub; wilderness, outback; tuft; minor league
   
  • Bush [bʊʃ]
  n. famil name; George Walker Bush (born 1946), 43rd president of the United States (2001-), former governor of Texas; George Herbert Walker Bush (born 1924), 41st president of the United States (1989-1993)


  2-Concise Oxford English Dictionary: یازدهمین نسخه دیکشنری معروف آکسفورد که دارای 240 هزار لغت و 1700 لغت جدید می باشد. به نظر من این دیکشنری به این دلیل جالب است که هر لغتی را که وارد می کنید معنی آن همراه با اسم و فعل و صفت و قید و ... ، تمامی اصطلاحات آن لغت ، طرز استفاده از آن (گرامر) ، مخففها، و در آخر ریشه آن کلمه را به شما می گوید(که از چه کشوری گرفته شده است و به چه معناست). سایز آن 9 مگابایت می باشد.
  http://www.babylon.com/redirects/download.cgi?type=1044

  نمونه ترجمه:
  rock1
  ■  noun
    1>  the hard mineral material of the earth's crust, exposed on the surface or underlying the soil. ▶a mass of this projecting out of the ground or water. ▶(the Rock) Gibraltar. ▶a boulder. ▶N. Amer. a stone of any size.
    2>  Geology any natural material with a distinctive mineral composition.
    3>  Brit. a kind of hard confectionery in the form of cylindrical peppermint-flavoured sticks.
    4>  informal a diamond or other precious stone.
    5>  informal a small piece of crack cocaine.
    6>  (rocks) vulgar slang a man's testicles.
   
  Phrases:
  between a rock and a hard place informal faced with two equally difficult alternatives.
  get one's rocks off vulgar slang have an orgasm.
  on the rocks informal
    1>  experiencing difficulties and likely to fail.
    2>  (of a drink) served undiluted and with ice cubes.
   
  Derivatives:
  rockless adjective
  rock-like adjective
   
  Origin:
  ME: from OFr. rocque, from med. L. rocca.
   
  • rock2
  ■  verb
    1>  move gently to and fro or from side to side. ▶shake, especially because of an earthquake or explosion.
    2>  cause great shock or distress to.
    3>  informal dance to or play rock music.
    4>  informal (of a place) be exciting or full of social activity.
  ■  noun
    1>  (also rock music) a form of popular music derived from rock and roll and pop music but characterized by a more serious approach. ▶rock and roll.
    2>  a rocking movement.
   
  Origin:
  OE roccian, prob. from a Gmc base meaning 'remove, move'.

  © Oxford University Press, 2004
   


  3-Concise Oxford Thesaurus: معروف ترکیبات و عبارات آکسفورد که دارای 365 هزار لغت می باشد. به نظر من این دیکشنری به این دلیل جالب است که هر لغتی را که وارد می کنید معنی آن در عبارات و علاوه بر آن تمامی کلمات مرتبط به آن را به شما می گوید(برای مثال با وارد کردن کلمه کشور تمامی کشورها را به شما می گوید). سایز آن 3 مگابایت می باشد.

  http://www.babylon.com/redirects/download.cgi?type=1045

  نمونه ترجمه:
  sport
  ▶  noun
       we did a lot of sport: (COMPETITIVE) GAME(S), physical recreation, physical activity, physical exercise; pastime. See list.
       (dated) they were rogues out for a bit of sport: FUN, pleasure, enjoyment, entertainment, diversion, amusement.
  ▶  verb he sported a beard: WEAR, have on, dress in; DISPLAY, exhibit, show off, flourish, parade, flaunt.
  Sports

  See also athletics, equestrian, gymnastics, martial arts, swimming, teams.
  motorcycle racing
  aerobatics    motor racing
  aerobics    motor rallying
  Alpine skiing    mountain biking
  American football    mountaineering
  angling    netball
  archery    ninepins
  Association Football    Nordic skiing
  athletics    off-roading
  Australian Rules football    orienteering
  autocross    paddleball
  badminton    paddle tennis
  ballooning    pall-mall
  baseball    parachuting
  basketball    paragliding
  beach volleyball    parapente
  beagling    parasailing
  billiards    parascending
  bobsleighing    paraskiing
  bocce    pelota
  boule or boules    pétanque
  bowling    pigeon racing
  bowls    pistol shooting
  boxing    pool
  bullfighting    potholing
  bungee jumping    powerboat racing
  caber tossing    quoits
  Canadian football    rackets
  canoe racing    racquetball
  canyoning    rallycross
  carom billiards    real tennis
  caving    rock climbing
  clay-pigeon shooting    rollerblading
  climbing    roller hockey
  clock golf    roller skating
  coarse fishing    roller skiing
  coursing    rounders
  cricket    rowing
  croquet    Rugby fives
  crossbow archery    rugby league
  cross-country running    rugby union
  crown-green bowls    sailing
  curling    sailplaning
  cycle racing    scrambling
  cycling    scuba-diving
  cyclo-cross    sculling
  darts    sea fishing
  dinghy racing    shinty
  diving    shooting
  downhill racing    short tennis
  drag racing    sidecar racing
  Eton fives    skateboarding
  equestrianism    skeet
  falconry    ski-bob racing
  fencing    skiing
  field hockey    skijoring
  figure skating    ski jumping
  fishing    skin diving
  five-a-side football    skittles
  fivepin bowling    skydiving
  fives    slalom
  flat-green bowls    sled-dog racing
  fly-fishing    snooker
  football    snorkelling
  fowling    snowboarding
  free skating    soccer
  freestyle skiing    softball
  French cricket    speedball
  Gaelic football    speed skating
  game fishing    speedway
  gliding    spelunking
  goalball    sprinting
  golf    squash
  greyhound racing    stock-car racing
  gymnastics    stoolball
  handball    surfing
  hang-gliding    swimming
  hiking    synchronized swimming
  hockey    table tennis
  hurling    tennis
  ice climbing    tenpin bowling
  ice dancing    tobogganing
  ice hockey    touch football
  ice skating    trapshooting
  jai alai    volleyball
  jet-skiing    wakeboarding
  kabaddi    walking
  karting    water polo
  kayaking    waterskiing
  korfball    weightlifting
  lacrosse    white-water rafting
  langlauf    wildfowling
  lawn tennis    wild-water racing
  luge    windsurfing
  match fishing    wrestling
  motocross    yacht racing

  © Oxford University Press 1995, 2002


  4-    Britannica.com: یکی از کامل ترین دایره المعارف های جهان که به صورت بابیلون ارائه شده و شامل نام تمام مکانها و افراد و لغات معروف و... می باشد. درمورد هر لغت مقاله ای به شما ارائه می دهد. تعداد لغات آن 68 هزار و سایز آن حدود 8 مگابایت است.
  http://info.babylon.com/cgi-bin/temp.cgi?id=2172&layout=gt_new.html

  نمونه ترجمه:
  Bakr- Ahmad Hassan al-
  president of Iraq from 1968 to 1979.
  Learn more at Britannica.com
   
  •     Hassan
  town, south-central Karnataka (formerly Mysore) state, southern India. Lying at an elevation of 3,084 feet (940 m), the town has a cool, humid climate. It dates from the 12th century and is now a trading centre served by a spur line of the railway from Arsikere to Mysore. The town's industries include several rice mills and engineering...
  Learn more at Britannica.com
   
  •     Hassan I
  sultan of Morocco (1873-94), whose policy of internal reforms brought his country a degree of stability previously unknown and who succeeded in preserving the independence of that North African nation.
  Learn more at Britannica.com
   
  •     Hassan II
  king of Morocco from 1961 to 1999. Like King Hussein of Jordan, Hassan was considered by pious Muslims to be a direct descendant of the Prophet Muhammad (Ahl al-Bayt).
  Learn more at Britannica.com
   
  •     Hassan ibn Thabit
  Arabian poet, best-known for his poems in defense of the Prophet Muhammad.
  Learn more at Britannica.com


  5-    WordNet 2.0 : این هم کامل ترین دیکشنری سایت بابیلون می باشد و هر لغتی که وارد کنید تمام معانی آن را همراه با مترادف و متضاد و واژه های متشابه و ... نشان می دهد. حدود 145 هزار لغت دارد و سایز آن حدود 12 مگابایت می باشد.
  http://info.babylon.com/cgi-bin/temp.cgi?id=42406&layout=gt_new.html

  نمونه ترجمه:
  mean
  ________________________________________
  Noun
  1. an average of n numbers computed by adding some function of the numbers and dividing by some function of n
  (synonym) mean value
  (hypernym) average, norm
  (hyponym) arithmetic mean, first moment, expectation, expected value
  (classification) statistics
  ________________________________________
  Verb
  1. mean or intend to express or convey; "You never understand what I mean!"; "what do his words intend?"
  (synonym) intend
  (hypernym) convey, impart
  (hyponym) typify, symbolize, symbolise, stand for, represent
  (derivation) meaning, significance, signification, import
  2. have as a logical consequence; "The water shortage means that we have to stop taking long showers"
  (synonym) entail, imply
  (hypernym) necessitate
  3. denote or connote; "`maison' means `house' in French"; "An example sentence would show what this word means"
  (synonym) intend, signify, stand for
  (verb-group) signify
  (derivation) meaning, significance, signification, import
  4. have in mind as a purpose; "I mean no harm"; "I only meant to help you"; "She didn't think to harm me"; "We thought to return early that night"
  (synonym) intend, think
  (hypernym) will, wish
  (hyponym) design
  5. have a specified degree of importance; "My ex-husband means nothing to me"; "Happiness means everything"
  6. intend to refer to; "I'm thinking of good food when I talk about France"; "Yes, I meant you when I complained about people who gossip!"
  (synonym) think of, have in mind
  (hypernym) associate, tie in, relate, link, colligate, link up, connect
  (hyponym) mention, advert, bring up, cite, name, refer
  7. destine or designate for a certain purpose; "These flowers were meant for you"
  (hypernym) intend, destine, designate, specify
  ________________________________________
  Adjective
  1. approximating the statistical norm or average or expected value; "the average income in New England is below that of the nation"; "of average height for his age"; "the mean annual rainfall"
  (synonym) average, mean(a)
  (similar) normal
  (classification) statistics
  2. characterized by malice; "a hateful thing to do"; "in a mean mood"
  (synonym) hateful
  (similar) nasty, awful
  3. having or showing an ignoble lack of honor or morality; "that liberal obedience without which your army would be a base rabble"- Edmund Burke; "taking a mean advantage"; "chok'd with ambition of the meaner sort"- Shakespeare; "something essentially vulgar and meanspirited in politics"
  (synonym) base, meanspirited
  (similar) ignoble
  4. excellent; "famous for a mean backhand"
  (similar) skilled
  (classification) cant, jargon, slang, lingo, argot, patois, vernacular
  5. marked by poverty befitting a beggar; "a beggarly existence in the slums"; "a mean hut"
  (synonym) beggarly
  (similar) poor
  6. used of persons or behavior; characterized by or indicative of lack of generosity; "a mean person"; "he left a miserly tip"
  (synonym) mingy, miserly, tight
  (similar) stingy, ungenerous
  7. used of sums of money; so small in amount as to deserve contempt
  (synonym) beggarly
  (similar) stingy, ungenerous


  6-    دیکشنری فرج بیک: این دیکشنری انگلیسی به فارسی است و شامل حدود 84 هزار لغت می باشد. در حد متوسط دیکشنری کاملی است و سایز آن حدود 2 مگ می باشد.
  http://info.babylon.com/cgi-bin/temp.cgi?id=6186&layout=gt_new.html

  نمونه ترجمه:
  fire place
  اجاق‌ ،اتشگاه‌ ،كانون‌ ،بخاري‌
   
  •     in place of
  بجاي‌درعوض‌
   
  •     in place sort
  جور كردن‌ درجا
   
  •     men of place
  صاحبان‌مقام‌يا منصب‌
   
  •     out of place
  بيجا،بيمورد،بيموقع‌،بي‌محل‌
   
  •     place
  جا ، محل‌ ، مرتبه‌ ، قرار دادن‌ ، گماردن‌
   
  •     place kick
  )فوتبال‌( توپ‌ را از روي‌ زمين‌ با پا بط‌رف‌ دروازه‌زدن‌ زدن‌
   
  •     place of martyrdom
  شهادتگاه‌،مشهد
   
  •     place of worship
  پرستشگاه‌،عبادتگاه‌
   
  •     place setting
  وسائل‌ ميز غذاخوري‌، )كارد و چنگال‌ و غيره‌( براي‌ يك‌ نفر، مقام‌ پشت‌ ميز
   
  •     show place
  جاي‌ تماشايي‌
   
  •     the place was toowar
  انجاديگربرايش‌ برزخ‌ )شده‌(بود
   
  •     there is no place fo
  جاي‌هيچگونه‌ترديد نيست‌
   
  •     to a in a place
  باجرات‌وبابيم‌ مخاط‌ره‌به‌ جايي‌داخل‌ شدن‌
   
  •     to give place to
  جاي‌خودرابه‌شخص‌يا چيز ديگر واگذار كردن‌،تقدم‌دادن‌
   
  •     to make place for la
  جا )ياراه‌(براي‌بانوان‌باز كردن‌
   
  •     to place in a good l
  خوب‌ نمايش‌ دادن‌
   
  •     to place money in th
  پول‌ در بانك‌ گذاشتن‌)ياسپردن‌(
   
  •     to put in place
  كارگذاشتن‌،نصب‌ كردن‌
   
  •     to rail a place
  گرداگردجائي‌ نرده‌يامحجركشيدن‌
   
  •     to take place
  رخ‌دادن‌،واقع‌شدن‌
   
  •     to take the place of
  جاي‌چيزيرا گرفتن‌،جانشين‌چيزي‌ شدن‌،جايگرچيزي‌ شدن‌
   
  •     were i in your place
  اگر جاي‌ شما بودم‌
   
  •     where is my place at
  جاي‌من‌در سر ميز كجاست   ادامه مطلب