منو اصلي

  صفحه اصلي
  دانشنامه بزرگ تک کتاب
  جستجو در تك بوك
  كتابخانه تك كتاب
  انجمن تك بوك
  مقالات سايت
  آموزش تصویری دانلود کتاب ها


  فيلمنامه و نمايشنامه
  موضوعات كتاب ها:
  كتاب داستان و رمان
  كتاب پزشكي
  دانلود كتاب تاريخي
  کتاب اجتماعي سياسي
  دانلود كتاب كودكان
  كتاب علوم غريبه
  كتاب علمي دانشگاهي
  دانلود كتاب موفقيت
  كتاب تجارت الكترونيك
  دانلود كتاب كامپيوتر
  آموزش زبان خارجي
  كتاب متفرقه
  دانلود كتاب مذهبي
  دانلود كتاب شعر
  دانلود كتاب ادبيات
  دانلود كتاب ورزشي
  دانلود كتاب هنر
  كتاب جغرافيا و نقشه
  كتاب بانوان و زيبايي
  كتاب نقد و بررسي
  فيلمنامه و نمايشنامه
  كتاب مديريت
  كتاب زبان اصلي
  دانلود كتاب صوتي
  كتاب گوشي موبايل
  كتاب فلسفه و منطق
  كتاب رشته برق
  بازي شطرنج آنلاين
  تست هوش آنلاين

  نقشه سايت
  نظر سنجی
  آمار بازدید
  آرشیو اخبار
  ارتباط با سایت
  برترین ها
  آخرين كتاب ها
  تنظیمات کاربری
  دریافت فایل

  ليست كابران  خروجي تك كتاب
  rss takbook
  خروجي برترين كتاب ها
  خروجي آخرين كتاب ها
  خروجي دانلود رايگان

  بزرگترین فروشگاه آنلاین

  برترین کتابها

  » دانلود کتاب اشعار سهراب سپهری برای موبایل
  » دانلود کتاب آموزش فتوشاپ بصورت تصویری
  » دانلود کتاب آموزش گام به گام بورس
  » دانلود کتاب آموزش تصویری پاورپوینت powerpoint 2007
  » دانلود کتاب آموزش ساخت کاردستی
  » دانلود کتاب آموزش مسائل زناشويي - جلد3
  » دانلود کتاب رمان ایرانی عاشقانه عشق پنهان
  » دانلود کتاب آموزش آشپزي - شيريني كيك دسر
  » دانلود کتاب آموزش روابط زناشویی توسط دکتر مجد
  » دانلود کتاب آموزش گرامر زبان انگلیسی
  » دانلود کتاب آموزش اکسل 2007 - Exel 2007
  » دانلود کتاب آموزش کامل ویندوز 7
  » دانلود کتاب نقشه جهان بصورت كامل
  » دانلود کتاب نقشه تهران
  » دانلود کتاب شناخت كامل داروها
  » دانلود کتاب آموزش جامع اکسل 2010 excel
  » دانلود کتاب آموزش عکاسی
  » دانلود کتاب شاهد بازی در ادبیات فارسی
  » دانلود کتاب مفاتيح الجنان
  » دانلود کتاب اصول حسابداری 1
  » دانلود کتاب آموزش جامع سی شارپ #C
  » دانلود کتاب صد سال تنهایی - گابریل گارسیا مارکز
  » دانلود کتاب داستانهاي هزار و يك شب
  » دانلود کتاب زیبایی و آرایش
  » دانلود کتاب آموزش HTML بصورت كامل با دهها مثال و فلش

  ارسال کتاب برای انتشار

  نویسندگانی که قصد انتشار کتابشان در تک بوک دارند یک نسخه الکترونیک آن به همراه توضیحاتی از کتاب به ایمیل زیر ارسال تا بررسی شود.
  takbook.com[at]gmail.com
  کتاب های ارسالی در چهارچوب قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران باشد.
  قانون كار
  ماده 52:

      در كارهاي سخت و زيان آور و زيرزميني، ساعات كار نبايد از شش ساعت در روز و 36 ساعت در هفته تجاوز نمايد.

  تبصره:

      كارهاي سخت و زيان آور و زيرزميني به موجب آيين نامه اي خواهد بود كه توسط شوراي عالي حفاظت فني و بهداشت كار و شوراي عالي كار تهيه و به تصويب وزراي كار و امور اجتماعي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواهد رسيد.  ماده 85:

  براي صيانت نيروي انساني و منابع مادي كشور و رعايت دستورالعمل هايي كه از طريق شوراي عالي حفاظت فني (جهت تأمين حفاظت فني) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (جهت جلوگيري از بيماري هاي حرفه اي و تأمين بهداشت كار و كارگر و محيط كار) تدوين مي شود، براي كليه كارگاه ها، كارفرمايان، كارگران و كارآموزان الزامي است.

  تبصره:

  كارگاه هاي خانوادگي نيز مشمول مقررات اين فصل بوده و مكلف به رعايت اصول فني و بهداشت كار مي باشد.  ماده 86:

  شوراي عالي حفاظت فني مسئول تهيه موازين و آيين نامه هاي حفاظت فني مي باشد و از اعضاي ذيل تشكيل مي شود:

  1-وزير كار و امور اجتماعي يا معاون او كه رئيس شورا خواهد بود.

  2-معاون وزارت صنايع

  3-معاون وزارت صنايع سنگين

  4-معاون وزارت كشاورزي

  5-معاون وزارت نفت

  6-معاون وزارت معاون و فلزات

  7-معاون وزارت جهاد سازندگي

  8-رئيس سازمان حفاظت محيط زيست

  9-دو نفر از استادان با تجربه دانشگاه در رشته هاي فني

  10- دو نفر از مديران صنايع

  11- دو نفر از نمايندگان كارگران

  12- مدير كل بازرسي كار وزارت كار و امور اجتماعي كه دبير شورا خواهد بود.

  تبصره 1:

  پيشنهادات شورا به تصويب وزارت كار و امور اجتماعي رسيده و شورا در صورت لزوم مي تواند براي تهيه طرح آيين نامه هاي مربوط به حفاظت فني كارگران در محيط كار و انجام ساير وظايف مربوط شورا، كميته هاي تخصصي مركب از كارشناسان تشكيل دهد.

  تبصره 2:

  آيين نامه داخلي شورا با پيشنهاد شوراي عالي حفاظت فني به تصويب وزير كار و امور اجتماعي خواهد رسيد.  ماده 87:

  اشخاص حقيقي و حقوقي كه بخواهد كارگاه جديدي احداث كنند و يا كارگاه هاي موجود را توسعه دهند، مكلفند بدواً برنامه كار و نقشه هاي ساختماني و طرح هاي مورد نظر را از لحاظ پيش بيني در امر حفاظت فني و بهداشت كار براي اظهار نظر و تأييد به وزارت كار و امور اجتماعي ارسال دارند. وزارت كار و امور اجتماعي موظف است نظرات خود را ظرف مدت يك ماه اعلام كند. بهره برداري از كارگاه هاي مزبور منوط به رعايت مقررات حفاظتي و بهداشتي خواهد بود.  ماده 88:

  اشخاص حقيقي و حقوقي كه به ساخت يا ورود و عرضه ماشين مي پردازند مكلف به رعايت موارد ايمني و حفاظتي مناسب مي باشند.  ماده 89:

  كارفرمايان مكلفند پيش از بهره برداري از ماشين ها، دستگاه ها، ابزار و لوازمي كه آزمايش آنها مطابق آيين نامه هاي مصوب شوراي عالي حفاظت فني ضروري شناخته شده است، آزمايش هاي لازم را توسط آزمايشگاه ها و مراكز مورد تأييد شوراي عالي حفاظت فني انجام داده و مدارك مربوطه را حفظ و يك نسخه از آنها را براي اطلاع به وزارت كار و امور اجتماعي ارسال كنند.

  ماده 90:

  كليه اشخاص حقيقي يا حقوقي كه بخواهند لوازم حفاظت فني و بهداشتي را وارد يا توليد كنند، بايد مشخصات وسايل را بر حسب مورد همراه با نمونه هاي آن به وزرات كار و امور اجتماعي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ارسال دارند و پس از تأييد، به ساخت يا وارد كردن اين وسايل اقدام نمايند.  ماده 91:

  كارفرمايان و مسئولان كليه واحدهاي موضوع ماده 85 اين قانون مكلف اند بر اساس مصوبات شوراي عالي حفاظت فني براي تأمين حفاظت و سلامت و بهداشت كارگران در محيط كار، وسايل و امكانات لازم را تهيه و در اختيار آنان قرار داده و چگونگي كاربرد وسايل فوق الذكر را به آنان بياموزند و در خصوص رعايت مقررات حفاظتي و بهداشتي نظارت نمايند. افراد مذكور نيز ملزم به استفاده و نگه داري از وسايل حفاظتي و بهداشتي فردي و اجراي دستورالعمل هاي مربوط كارگاه مي باشند.  ماده 92:

  كليه واحدهاي موضوع ماده 85 اين قانون كه شاغليني در آنها به اقتضاي نوع كار در معرض بروز بيماري هاي ناشي از كار قرار دارند بايد براي همه افراد مذكور پرونده پزشكي تشكيل دهند و دست كم سالي يك بار توسط مراكز بهداشتي درماني از آنها معاينه و آزمايش هاي لازم را به عمل آورند و نتيجه را در پرونده مربوطه ضبط نمايند.  تبصره 1:

  چنانچه با تشخيص شوراي پزشكي نظر داده شود كه فرد معاينه شده به بيماري ناشي از كار مبتلا يا در معرض ابتلا باشد كارفرما و مسئولين مربوطه مكلف اند كار او را بر اساس نظريه شوراي پزشكي مذكور بدون كاهش حق السعي در قسمت مناسب ديگري تعيين نمايند.

  تبصره 2:

  در صورت مشاهده چنين بيماراني، وزارت كار و امور اجتماعي مكلف به بازديد و تأييد مجدد شرايط فني بهداشت و ايمني محيط كار خواهد بود.  ماده 93:

  به منظور جلب مشاركت كارگران و نظارت بر حسن اجراي مقررات حفاظتي و بهداشت در محيط كار و پيش گيري از حوادث و بيماري ها، در كارگاه هايي كه وزارت كار و امور اجتماعي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضروري تشخيص دهند كميته حفاظت فني و بهداشت كار تشكيل خواهد شد.

  تبصره 1:

  كميته مذكور از افراد متخصص در زمينه حفاظت فني و بهداشت حرفه اي و امور فني كارگاه تشكيل مي شود و از بني اعضا دو نفر شخص واجد شرايطي كه مورد تأييد وزارت خانه هاي كار و امور اجتماعي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي باشد تعيين مي گردند كه وظيفه شان برقراري ارتباط ميان كميته مذكور يا كـارفرما و وزارت كـار و امور اجـتماعي و وزارت بهـداشت درمـان و آمـوزش پزشكي مي باشد.  تبصره 2:

  نحوه تشكيل و تركيب اعضا بر اساس دستورالعمل هايي خواهد بود كه توسط وزارت كار و امور اجتماعي مكلف به بازديد و تأييد مجدد شرايط فني و بهداشت و ايمني محيط كار خواهد بود.  ماده 94:

  در مواردي كه يك يا چند نفر از كارگران يا كاركنان واحدهاي موضوع ماده 85 اين قانون امكان وقوع حادثه يا بيماري ناشي از كار را در كارگاه يا واحد مربوطه پيش بيني نمايند مي توانند مراتب را به كميته حفاظت فني و بهداشت كار يا مسئول حفاظت فني و بهداشت كار اطلاع دهند و اين امر نيز بايستي توسط فرد مطلع شده در دفتري كه به همين منظور نگهداري مي شود ثبت گردد.

  تبصره:

  چنانچه كارفرما يا مسئول واحد، وقوع حادثه يا بيماري ناشي از كار را محقق نداند موظف است در اسرع وقت موضوع را همراه با دلايل و نظرات خود به نزديك ترين اداره كل و امور اجتماعي محل اعلام نمايد. اداره كار و امور اجتماعي مذكور موظف است در اسرع وقت توسط بازرسين كار به موضوع رسيدگي و اقدام لازم را معمول نمايد.  ماده 95:

  مسئوليت اجراي مقررات و ضوابط فني و بهداشت كار بر عهده كارفرما يا مسئولين واحدهاي موضوع ذكر شده درماده 85 اين قانون خواهد بود.

  هرگاه در كارگاه بر اثر عدم رضايت مقررات مذكور از سوي كارفرما يا مسئولين واحد، حادثه اي رخ دهد، شخص كارفرما يا مسئول مذكور از نظر كيفري و حقوقي و نيز مجازات هاي مندرج در اين قانون مسئول است.

  تبصره 1:

  كارفرما يا مسئولان واحدهاي موضوع ماده 85 اين قانون موظف اندكليه حوادث ناشي از كار را در دفتر ويژه اي كه فرم آن از طريق وزارت كار و امور اجتماعي اعلام مي گردد ثبت و مراتب را سريعاً به صورت كتبي به اطلاع اداره كارو امور اجتماعي محل برسانند.

  تبصره 2:

  چنانچه كارفرما يا مديران واحدهاي موضوع 85 اين قانون براي حفاظت فني و بهداشت كار وسايل و امكانات لازم را در اختيار كارگر قرار داده باشند و كارگر يا وجود آموزش هاي لازم و تذكرات قبلي بدون توجه به دستورالعمل و مقررات موجود از آنها استفاده ننمايند كارفرما مسئوليتي نخواهد داشت. در صورت بروز اختلاف، رأي هيأت حل اختلاف نافذ خواهد بود.  ماده 96:

  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مسئول برنامه ريزي، كنترل، ارزشيابي و بازرسي در زمينه بهداشت كار و درمان كارگري بوده و موظف است اقدامات لازم را در اين زمينه به عمل آورد.  ماده 97:

  اشتغال در سمت بازرسي كار منوط به گذراندن دوره هاي آموزش نظري و علمي در بدو استخدام است.

  تبصره:

  آيين نامه شرايط استخدام بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار با پيشنهاد مشترك وزارت كار و امور اجتماعي، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و سازمان امور اداري و استخدامي به تصويب هيئت وزيران خواهد رسيد. اين شرايط به نحوي تدوين خواهد شد كه ثبات و استقلال شغلي بازرسان را تأمين كند و آنها را از هر نوع تعرض مصون بدارد.  ماده 98:

  بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار در حدود وظايف خويش حق دارند بدون اطلاع قبلي در هر موقع از شبانه روز به مؤسسات مشمول ماده 85 اين قانون وارد شده و به بازرسي بپردازند و نيز مي توانند به دفاتر و مدارك مربوطه در مؤسسه مراجعه و در صورت لزوم از تمام يا قسمتي از آنها رونوشت تحصيل نمايند.

  تبصره:

  ورود بازرسان كار به كارگاه هاي خانوادگي منوط به اجازه كتبي دادستان محل خواهد بود.  ماده 99:

  بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار حق دارند به منظور اطلاع از تركيبات موادي كه كارگران با آن ها در تماس مي باشند و يا در انجام كار مورد استفاده قرار مي گيرند. به اندازه اي كه براي آزمايش لازم است در مقابل رسيد نمونه بگيرند و به رؤساي مستقيم خود تسليم نمايند.

  تبصره:

  ساير مقررات مربوط به چگونگي بازرسي كار مطابق آيين نامه اي خواهد بود كه با پيشنهاد شوراي عالي حفاظت فني و بهداشت كار حسب مورد به تصويب وزير كار و امور اجتماعي و وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواهد رسيد.

  ماده 100:

  كليه بازرسان كار و كارشناسان بهداشت حرفه اي، داراي كارت ويژه حسب مورد با امضاي وزير كار و امور اجتماعي با وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي هستند كه هنگام بازرسي بايد همراه آن ها باشد و در صورت تقاضاي مقامات رسمي يا مسئولين كارگاه ارائه شود.  ماده 101:

  گزارش بازرسان كار و كارشناسان كار در موارد مربوط به حدود وظايف و اختياراتشان در حكم گزارش ضابطين دادگستري خواهد بود.

  تبصره 1:

  بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار مي توانند به عنوان مطلع و كارشناس در جلسات مراجع حل اختلاف شركت نمايند.

  تبصره 2:

  بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار نمي توانند در تصميم گيري مراجع حل اختلاف نسبت به پرونده هايي كه قبلاً به عنوان بازرس در مورد آنها اظهار نظر كرده اند، شركت كنند.


  ماده 102:
  بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار نمي توانند در كارگاهي اقدام به بازرسي نمايند كه خود يا يكي از بستگان نسبي آنها تا طبقه سوم يا يكي از اقرباي سببي درجه اول ايشان به طور مستقيم در آن ذي نفع باشند.


  ماده 103:
  بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار حق ندارند در هيچ مورد حتي پس از بركناري از خدمت دولت اسرار و اطلاعات را كه به مقتضاي شغل خود به دست آورده اند و يا نام اشخاصي را كه به آنان اطلاعاتي داده يا موارد تخلف را گوشزد كرده اند، فاش نمايند.
  تبصره:
  متخلفين از مقررات اين ماده مشمول مجازات هاي مقرر در قوانين مربوط خواهند بود.

  ماده 104:
  كارفرمايان و ديگر كساني كه مانع ورود بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار به كارگاه هاي مشمول اين قانون گردند و يا مانع انجام وظيفه ايشان شوند يا از دادن اطلاعات و مدارك لازم به آنان خودداري نمايند، حسب مورد به مجازات هاي مقرر در اين قانون محكوم خواهند شد.

  ماده 105:
  هرگاه در حين بازرسي، به تشخيص بازرس كار يا كارشناس بهداشت حرفه اي احتمال وقوع حادثه و يا بروز خطر در كارگاه داده شود، بازرس كل يا كارشناس بهداشت حرفه اي مكلف هستند مراتب را فوراً و كتباً به كارفرما يا نماينده او ونيز به رئيس مستقيم خود اطلاع دهند.
  تبصره 1:
  وزارت كار و امور اجتماعي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي حسب مورد گزارش بازرسان كار و كارشناسان بهداشت حرفه اي از دادسراي عمومي محل و در صورت عدم تشكيل دادسرا از دادگاه عمومي محل تقاضا خواهيد كرد فوراً قرار تعطيل و لاك و مهر تمام يا قسمتي از كارگاه را صادر نمايد. دادستان بلافاصله نسبت به صدور قرار اقدام و قرار مذكور پس از ابلاغ قابل اجراست. دستور رفع تعطيل توسط مرجع مزبور در صورتي صادر خواهد شد كه كه بازرس كار يا كارشناس بهداشت حرفه اي و با كارشناسان ذي ربط دادگستري رفع نواقص و معايب موجود را تأييد نموده باشند.
  تبصره 2:
  كارفرما مكلف است در ايامي كه به علت فوق كار تعطيل مي شود مزد كارگران كارگاه را بپردازد.
  تبصره 3:
  متضرران از قرارهاي موضوع اين ماده در صورت اعتراض به گزارش بازرس كار و يا كارشناس بهداشت حرفه اي و تعطيل كارگاه مي توانند از مراجع مزبور، به دادگاه صالح شكايت كنند و دادگاه مكلف است به فوريت و خارج از نوبت به موضوع رسيدگي نمايد. تصميم دادگاه قطعي و قابل اجراست.

  ماده 106:
  دستورالعمل و آيين نامه هاي اجراي مربوط به اين فصل (حفاظت فني و بهداشت كار) به پيشنهاد مشترك وزارت كار و امور اجتماعي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.

  ماده 156:
  دستورالعمل هاي مربوط به تأسيسات كارگاه از نظر بهداشت محيط كار مانند غذاخوري، حمام و دستشويي برابر آيين نامه اي خواهد بود كه توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تصويب و به مرحله اجرا درخواهد آمد.


  ماده 179:
  كارفرمايان يا كساني كه مانع ورود و انجام وظيفه بازرسان كار و مأموران بهداشت كار به كارگاه هاي مشمول اين قانون گردند يا از دادن اطلاعات و مدارك لازم به ايشان خودداري كنند در هر مورد با توجه به شرايط و امكانات خاطي به پرداخت جريمه نقدي از 100 تا 300 برابر حداقل مزد روزانه كارگر پس از قطعيت حكم و در صورت تكرار به حبس از 91 روز تا 120 روز محكوم خواهند شد.

  ماده 193:
  وزارت كار و امور اجتماعي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي حسب مورد به منظور تأمين كادر متخصص سرپرستي در صورت لزوم به افرادي كه در واحدها به عنوان سرپرست تعيين شده اند آموزش هاي لازم را در زمينه مسايل ناظر به روابط انساني، روابط كار و ايمني و بهداشت كار خواهد داد.
  آيين نامه مربوطه توسط شوراي عالي كار تهيه و حسب مورد به تصويب وزاري كار و امور اجتماعي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي رسد.


  قانون تأمين اجتماعي
  ماده 3:
  تأمين اجتماعي موضوع اين قانون شامل موارد زير مي باشد:
  الف) حوادث و بيماري ها
  ب) بارداري
  پ) غرامت دستمزد
  ت) از كار افتادگي
  ث) بازنشستگي
  ج) مرگ

  ماده 4:
  مشمولين اين قانون عبارتند از:
  الف) افرادي كه به هر عنوان در مقابل دريافت مزد يا حقوق كار مي كنند.
  ب) صاحبان حرف و مشاغل آزاد.
  پ) دريافت كنندگان مستمري هاي بازنشستگي، از كارافتادگي و فوت.

  ماده 54:
  بيمه شدگان و افراد خانواده آنها از زماني كه مشمول مقررات اين قانون قرار مي گيرند در صورت مصدوم شدن بر اثر حوادث يا ابتلا به بيماري مي توانند از خدمات پزشكي استفاده نمايند. خدمات پزشكي كه به عهده سازمان تأمين خدمات درماني است شامل كليه اقدامات درماني سرپايي، بيمارستاني، تحويل داروهاي لازم و انجام آزمايشات تشخيص طبي مي باشد.

  ماده 60:
  حوادث ناشي از كار حوادثي است كه در حين انجام وظيفه و به سبب آن براي بيمه شده اتفاق مي افتد مقصود از حين انجام وظيفه تمام اوقاتي است كه بيمه شده در كارگاه يا مؤسسات وابسته يا ساختمان ها و محوطه آن مشغول كار باشد و يا به دستور كارفرما در خارج از محوطه كارگاه عهده دار انجام مأموريتي باشد. اوقات رفت و برگشت بيمه شده از منزل به كارگاه جزو اوقات انجام وظيفه محسوب مي گردد مشروط بر اين كه حادثه در زمان عادي رفت و برگشت به كارگاه اتفاق افتاده باشد. حوادثي كه براي بيمه شده حين اقدام براي نجات ساير بيمه شدگان و مساعدت به آنان اتفاق مي افتد حادثه ناشي از كار محسوب مي شود.

  ماده 61:
  بيماري هاي حرفه اي به موجب جدولي كه به پيشنهاد هيأت مديره به تصويب شوراي عالي سازمان خواهد رسيد تعيين مي گردد. مدت مسئوليت سازمان تأمين خدمت درماني نسبت به درمان هر يك از بيماري هاي حرفه اي پس از تغيير كار بيمه شده به شرحي است كه در جدول مزبور قيد مي شود.

  ماده 65:
  در صورت وقوع حادثه ناشي از كار، كارفرما مكلف است اقدامات لازم اوليه را براي جلوگيري از تشديد وضع حادثه ديده به عمل آورده و مراتب را ظرف سه روز اداري كتباً به اطلاع سازمان برساند. در صورتي كه كارفرما بابت اقدامات او.ليه مذكور متحمل هزينه اي شده باشد، سازمان تأمين خدمات درماني هزينه هاي مربوط را خواهد پرداخت.
  ماده 66:
  درصورتي كه ثابت شود وقوع حادثه مستقيماً ناشي از عدم رعايت مقررات حفاظت فني و بروز بيماري ناي از عدم رعايت مقررات بهداشتي و احتياط لازم از طرف كارفرما يا نمايندگان او بوده سازمان تأمين خدمات درماني، هزينه هاي مربوط به معالجه و غرامات و مستمري ها و غيره را پرداخت و طبق ماده 50 اين قانون از كارفرما مطالبه و وصول خواهد نمود.

  ماده 88:
  انجام خدمات بهداشتي مربوط به محيط كار به عهده كارفرمايان است. بيمه شدگاني كه در محيط كار با مواد زيان آور از قيبل گازهاي سمي، اشعه و غيره تماس داشته باشند بايد حداقل هر سال يك بار از طرف سازمان تأمين خدمات درماني معاينه پزشكي شوند.

  ماده 90:
  افراد شاغل در كارگاه ها بايد قابليت و استعداد جسماني متناسب با كارهاي مرجوع داشته باشند. به اين منظور كارفرمايان مكلف اند قبل از به كار گماردن آنها ترتيب معاينه پزشكي آنها را بدهند.
  در صورتي كه پس از استخدام مشمولين قانون معلوم شود كه نامبردگان در حين استخدام قابليت و استعداد كار مرجوع را نداشته و كارفرما در معاينه پزشكي آنها تعلل كرده است و بالنتيجه بيمه شده دچار حادثه شده و يا بيماريش شدت يافته سازمان تأمين خدمات درماني و اين سازمان مقررات اين قانون را درباره بيمه شده اجرا و هزينه هاي مربوطه را از كارفرما طبق ماده 50 اين قانون مطالبه و وصول خواهند نمود.  آيين نامه كميته حفاظت فني و بهداشت كار
  ماده 1:
  به منظور تأمين مشاركت كارگران و كارفرمايان و نظارت بر حسن اجراي مقررات حفاظت فني و بهداشت كار، صيانت نيروي انساني و منابع عادي كشور در كارگاه هاي مشمول و همچنين پيش گيري از حوادث و بيماري هاي ناشي از كار، حفظ و ارتقاء سلامتي كارگران و سالم سازي محيط هاي كار، تشكيل كميته هاي حفاظت فني و بهداشت كار با رعايت ضوابط و مقررات مندرج در اين آيين نامه در كارگاه هاي كشور الزامي است.

  ماده 2:
  در كارگاه هايي كه داراي 25 نفر كارگر باشند، كارفرما مكلف است كميته اي به نام كميته حفاطت فني و بهداشت كار در كارگاه با اعضاء ذيل تشكيل دهد:
  1-كارفرما يا نماينده تام الاختيار او
  2-نماينده شوراي اسلامي كار يا نماينده كارگران كارگاه
  3-مدير فني و در صورت نبودن او يكي از سر استادكاران كارگاه
  4-مسئول حفاظت فني
  5-مسئول بهداشت حرفه اي


  تبصره 1:

  مسئول حفاظت فني مي بايستي ترجيحاً از فارغ التحصيلان رشته حفاظت فني و ايمني كار باشد.

  تبصره 2:

  مسئول بهداشت حرفه اي مي بايستي ترجيحاً از فارغ التحصيلان بهداشت حرفه اي يا پزشك عمومي مورد تأييد مركز بهداشت شهرستان باشد.

  تبصره 3:

  اعضاء كميته حفاظت فني و بهداشت كار يا هزينه كارفرما بايستي در برنامه هاي آموزشي و بازآموزي مربوط به حفاظت فني بهداشت كار كه توسط ارگان هاي ذيربط برگزار مي گردد شركت نمايند.

  تبصره 4:

  در كارگاه هايي كه بين 25 تا 100 نفر كارگر داشته باشند در صورتي كه يك يا دو نفر از اعضاء كميته در كارگاه حضور نداشته باشند جلسه كميته با حداقل سه نفر از افراد مذكور تشكيل مي گردد مشروط بر آنكه در اين كميته مسئول ايمني يا مسئول بهداشت حرفه اي حضور داشته باشد.  ماده 3:

  در كارگاه هايي كه كمتر از 25 نفر كارگر دارند و نوع كار آن ها ايجاب نمايد با نظر مشترك و هماهنگ بازرس كار و كارشناس بهداشت حرفه اي محل كارفرما مكلف به تشكيل كميته مذكور خواهد بود.

  تبصره 1:

  در اين گونه كارگاه هاي كميته مذكور با سه نفر از اعضاء به شرح ذيل تشكيل مي گردد:

  1-كارفرما يا نماينده تام الاختيار وي

  2-نماينده شوراي اسلامي كار يا نماينده كارگران كارگاه

  3-مسئول حفاطت فني و بهداشت حرفه اي  تبصره 2:

  صلاحيت مسئول حفاطت فني و بهداشت حرفه اي براي اين گونه كارگاه ها بايد به تأييد اداره كار و مركز بهداشت محل برسد.

  تبصره 3:

  در كليه كارگاه هايي كه كميته حفاطت فني و بهداشت كار با سه نفر تشكيل مي گردد مسئول حفاظت فني و بهداشت حرفه اي مي تواند بك نفر باشد مشروط بر آنكه پس از آموزش هاي لازم كه با هزينه كارفرما توسط مركز بهداشت و يا اداره كار محل حسب مورد تشكيل مي گردد شركت نموده و گواهي نامه لازم را دريافت نمايد.  ماده 4:

  جلسات كميته حفاطت فني بهداشت كار بايد دست كم هر ماه يك بار تشكيل گردد و در اولين جلسه خود، نسبت به انتخاب يك نفر دبير از ميان اعضاء كميته اقدام نمايند. تعيين زمان تشكيل جلسات و تنظيم صورت جلسات كميته به عهده دبير جلسه خواهد بود.

  تبصره 1:

  در مواقع ضروري يا زودتر از موعد، يا پيشنهاد مدير كارخانه يا مسئول حفاظت فني و يا مسئول بهداشت حرفه اي كميته تشكيل خواهد شد.

  تبصره 2:

  در صورتي كه كميته حفاظت فني و بهداشت كار كارخانه احتمال وقوع حادثه يا بيماري ناشي از كار را براي كارگاه تشخيص دهد بايد فوراً اقدام به تشكيل جلسه نموده و موارد را ضمن اعلام به كارفرما به اداره كار و مركز بهداشت مربوطه اعلام نمايند.

  تبصره 3:

  كارفرما مكلف استيك نسخه از تصميمات كميته مذكور و همچنين صورت جلسات تنظيم شده را به اداره كار و مركز بهداشت مربوطه ارسال نمايد.  ماده 5:

  وظايف كميته حفاظت فني و بهداشت كار به شرح زير است:

  1- طرح مسائل و مشكلات حفاظتي و بهداشتي در جلسات كميته و ارائه پيشنهادات لازم به كارفرما جهت رفع نواقص و سالم سازي محيط كار.

  2- انعكاس كليه ايرادات و نواقص حفاظتي و بهداشتي در جلسات كميته و ارائه پيشنهادات لازم جهت رفع آن ها به كارفرماي كارگاه.

  3- همكاري و تشريك مساعي با كارشناسان بهداشت حرفه اي و بازرسان كار جهت اجراي مقررات حفاظتي و بهداشت كار.

  4- توجه و آشناسازي كارگران نسبت به رعايت مقررات و موازين بهداشتي و حفاظتي در محيط كار.

  5- همكاري با كارفرما در تهيه دستورالعمل هاي لازم براي انجام كار مطمئن، سالم و بدون خطر و همچنين استفاده صحيح از لوازم و تجهيزات بهداشتي و حفاظتي در محيط كار.

  6- پيشنهاد به كارفرما جهت تشويق كارگراني كه در امر حفاظت فني و بهداشت كار علاقه و جديت دارند.

  7- پي گيري لازم به منظور تهيه و ارسال صورت جلسات كميته و همچنين فرم هاي مربوط به حوادث ناشي از كار و بيماري هاي ناشي از كار به نهادهاي ذي ربط.

  8- پي گيري لازم در انجام معاينات قبل از استخدام و معاينات ادواري به منظور پيش گيري از ابتلاء كارگران به بيماري هاي ناشي از كار و ارائه نتايج حاصله به مراكز بهداشت مربوطه.

  9- اعلام موارد مشكوك به بيماري هاي حرفه اي از طريق كارفرما به مركز بهداشت مربوطه و همكاري در تعيين شغل مناسب براي كارگراني كه به تشخيص شوراي پزشكي به بيماري هاي حرفه اي مبتلا شده و يا در معرض ابتلاء آنها قرار دارند (موضوع تبصره 1 ماده 92 قانون كار).

  10- جمع آوري آمار و اطلاعات مربوط از نقطه نظر مسائل حفاظتي و بهداشتي و تنظيم و تكميل فرم صورت نواقص موجود در كارگاه.

  11- بازديد و معاينه ابزار كار، وسايل حفاظتي و بهداشتي در محيط كار و نظارت بر حسن استفاده از آنها.

  12- ثبت آمار حوادث و بيماري هاي ناشي از كار كارگران و تعيين ضريب تكرار و ضريب شدت سالانه حوادث.

  13- نظارت بر ترسيم نمودار ميزان حوادث و بيماري هاي حرفه اي و همچنين نصب پوسترهاي آموزشي و بهداشتي و حفاظتي در محيط كار.

  14- اعلام كانون هاي ايجاد خطرات حفاظتي و بهداشتي در كارگاه.

  15- نظارت بر نظم و ترتيب و آرايش مواد اوليه و محصولات و استقرار ماشين آلات و ابزار كار به نحو صحيح و ايمن و همچنين تطابق صحيح كار و كارگر در محيط كار.

  16- تعيين خط مشي روشن و منطبق با موازين حفاظتي و بهداشتي بر حسب شرايط اختصاصي جهت حفظ و ارتقاء سطح ايمني و بهداشت محيط كار و پيش گيري از ايجاد حوادث احتمالي و بيماري هاي شغلي.

  17- تهيه و تصويب و صدور دستورالعمل هاي اجرايي و حفاظتي و بهداشتي جهت اعمال در داخل كارگاه در مورد پيش گيري از ايجاد عوارض و بيماري هاي ناشي از عوامل فيزيكي، شيميايي، ارگونوميكي، بيولوژي و رواني محيط كار.

  ماده 6:

  وجود كميته حفاظت فني و بهداشت كار و مسئولين حفاظت بهداشت حرفه اي در كارگاه به هيج وجه رافع مسئوليت هاي قانوني كارفرما در قبال مقررات وضع شده نخواهد بود.  ماده 7:

  اين آيين نامه در 7 ماده و 10 تبصره به استناد ماده 93 قانون كار جمهوري اسلامي ايران توسط وزارتخانه هاي كار و امور اجتماعي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تهيه شده و در تاريخ 15/4/74 به تصويب وزراي كار و امور اجتماعي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي رسيد.  آيين نامه كارهاي سخت و زيان آور

  موضوع ماده 52 قانون كار جمهوري اسلامي ايران

  «مصوب ماده 29/9/71 وزراي كار و امور اجتماعي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي»

  ماده 1:

  كارهاي سخت و زيان آور كارهايي است كه در آنها عوامل فيزيكي، شيميايي، مكانيكي و بيولوژيكي محيط كار غيراستاندارد بوده كه در اثر اشتغال كارگر تنشي به مراتب بالاتر از ظرفيت هاي طبيعي (جسمي و رواني) در وي ايجاد مي گردد كه نتيجه آن بيماري شغلي و عوارض ناشي از آن مي باشد.

  تبصره:

  كارهايي كه در آن عوامل و شرايط محيط كار به دليل نقص يا عدم استفاده از امكانات فني و مهندسي و موازين پيش گيري غيراستاندارد باشد چنانچه با رفع نقص و يا به كارگيري امكانات فوق بتوان اين عوامل را به حد استاندارد و مجاز رسانيد جزء كارهاي سخت و زيان آور محسوب نمي گردد.

  تشخيص اين امر به عهده كميته ماده 18 اين آيين نامه خواهد بود. بر اين اساس كارهاي سخت و زيان آور به شرح مواد آتي خواهد بود.  ماده 2:

  كار در معادن اعم از تحت الارضي يا سطح الارضي كه ايجاب مي نمايد كارگران در تونل ها و راهروهاي سرپوشيده به استخراج بپردازند.

  تبصره:

  كار استخراج شامل جدا كردن يا منفجر ساختن مواد از سطح كار، حمل مواد عمليات مربوط به انفجار، اداره تأسيسات آب و برق در داخل معدن و به طور كلي هرگونه مباشرت و نظارتي كه ايجاب نمايد كارگر در تونل ها، راهروها يا ميله هاي معدن انجام وظيفه نمايد، مي باشد.  ماده 4:

  تخليه و محل مواد مذاب از كوره هاي مشغول به كار و كار مستمر در مجاورت كوره هاي ذوب به نحوي كه كارگر در معرض مستقيم حرارت يا بخارات زيان آور و متصاعد از كوره باشد.  ماده 7:

  كار مستمر و مداوم در فضاي باز و در ارتفاع بيش از پنج متر از سطح زمين بر روي دكل ها، اتاقك هاي متحرك، داربست ها و اسكلت ها.

  ماده 8:

  كار مداوم بر روي خطوط و پست هاي انتقال برق با فشار شصت و سه كيلو ولت و بالاتر.  ماده 9:

  مشاغل شن پاشي، پخت آسفالت دستي، قيرپاشي و مالچ پاشي.  ماده 10:

  عمليات جوشكاري در داخل مخازن.  ماده 11:

  كارهايي كه استمرار آنها موجبات ابتلا به بيماري هاي حاصل از اشعه را فراهم مي آورد نظير كار با مواد راديواكتيو و در معرض پرتوهاي يون ساز به تشخيص مراجع ذي صلاح و به استناد قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب جلسه مورخ بيستم فروردين ماه 1368 مجلس شوراي اسلامي.  ماده 13:

  كار مستمر در محيط هايي كه با وجود رعايت مقررات حفاظتي و ايمني موجبات بيماري هاي گوشي و يا ناشنوايي كارگر را فراهم سازد.  ماده 16:

  كار با وسايل داراي ارتعاش در حدي كه براي سلامتي كارگر زيان آور باشد.

  ماده 17:

  مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار حد مجاز و استاندارد هر يك از مواد شيميايي و عوامل بيولوژيكي و فيزيكي كه در اين آيين نامه نامبرده شده است پس از تشكيل كميته هاي تخصصي تعيين و جهت تصويب به شوراي عالي حفاظت فني پيشنهاد مي نمايد.

  تركيب كميته هاي تخصصي را شوراي عالي حفاظت فني تعيين خواهد نمود.  ماده 19:

  كليه كارفرمايان مكلفند قبل از ارجاع كارهاي سخت و زيان آور به كارگران جديدالاستخدام و يا كارگراني كه مي خواهند جديداً به اين گونه كارها گمارده شوند ترتيب انجام معاينات پزشكي آنان را از لحاظ قابليت و استعداد جسماني متناسب با نوع كارهاي مرجوع بدهند.
  کلمات کليدي : قانون کار قانون-کار تبصره ماده مقاله رایگان

  © کپی رایت توسط : پايگاه دانلود رایگان کتاب (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
  برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

  نوشته شده در تاریخ : 10 بهمن ماه ، 1389 (30224 مشاهده)

  [ بازگشت ]

  مرتبط با موضوع :