خرید اینترنتی کتاب

جستجو در تک بوک با گوگل!


فرادرس!مسابقه چطور


در این مسابقه هیچ کس بازنده نیست!!۵۰ هزار تومان کارت تخفیف هدیه از طرف بامیلو برای همه شرکت‌کنندگان!
۳ آیفون ۷ پلاس برای ۳ نفر + تندیس
۱۵۰ هزار تومان برای ۱۰ نفر + تندیس
فقط ۲ هفته فرصت دارید
برای جزییات بیشتر و اعلام آمادگی برای مسابقه روی بخش زیر یا عکس بالا کلیک کنید.امر به معروف

امتیاز به این مطلب!

219 views

بازدید

رابطه قیام امام حسین علیه السلام با امر به معروف و نهی از منکر

توصیف جو حاکم، در بیانات حضرت
جهان دگرگونی شده وبه حالی زشت و ناخوشایند در آمده خوبی از آن روی برتافته است.
ایها الناس پیمبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند هر گاه کسی حکومت ظالم و جائری را ببیند که قانون خدا را عوض می کند، حلال را حرام و حرام را حلال می کند بیت المال مسلمین را به میل شخصی مصرف می کند. حدود الهی را به هم می زند خون مردم را محترم نمی شمارد و در چنین شرایطی سزوار است خدا چنین ساکتی را به جای چنان جائزو جابری ببرد اینها که امروز حکومت می کنند همینطورند آیا نمی بینید حلالها را حرام کردند و حرام ها را حلال بنابراین هر کس در این شرایط ساکت بماند مانند آنهاست و من از تمام افراد دیگر برای اینکه این دستور جدم را عملی کنم شایسته ترم.
بیانیه شهید مطهری (در کتاب حماسه حسینی جلد دوم)
مردم دنیا بدانید که هدف حضرت امام حسین علیه السلام جاه ومقام نبود طالب ثروت نبود اگر ؟ هم در کار نبود تقاضایی هم از او نمی کردند امام حسین علیه السلام به موجب قانون امر به معروف و نهی از منکر نهضت و قیام می کردند و ساکت نمی نشستند.
موضع گیری امام نسبت به وقایع سیاسی روز
امام بدون توجه به مسئله بیعت خواستن و امتناع از بیعت از اوضاع زمان و وضع حکومت وقت انتقاد می کردند شیوع فساد را متذکر می شوند تغییر ماهیت اسلام را یاد آور می شوند. امام ارزش امر به معروف ونهی از منکر را بالا بردند  و امر به معروف هم ارزش نهضت حسینی را بالا برد چون امام فهماندند که انسان در راه امر به معروف ونهی از منکر به جابجایی می رسد که باید مال و آبرویش را فدا کنند.
تفسیر شرط عدم مفسده امر به معروف و نهی از منکر از منظر شهید مطهری (اعلی ا… مقامه)
گاهی همین امر به معروف می تواند مفسده دیگری برای اسلام بوجود آورد و نه برای فرد امر به معروف. ایشان معتقدند مفسده برای فرد آمر، ملاک عمل نیست.
خطبه امام پس از رسیدن خبر شهادت مسلم بن عقیل( قدس ا… تفسه الزکیه) در بیدار کردن وجدانهای خاموش و خلاصه چند خطبه دیگر:
آیا نمی بینید به حق عمل نمی شود آیا نمی بینید قوانین الهی پایمال می شود آیا نمی بینید این همه مفاسد، پیدا شده واحدی هم نهی نمی کند واحدی هم باز نمی گردد. در چنین شرایطی یک نفر مومن باید از جان خود بگذرد. در چنین شرایط من مردن را جز سعادت نمی بینم من مردن را شهادت در راه حق می بینم. من زندگی کردن با ستمگران را مایه ملامت می بینم. روح من روحی نیست که با ستمگر سازش کند خداوند به اولیا خود پند داده که مانند علما یهود از امر به معروف و نهی از منکر سر باز نزنند. و مردم با ایمان کسانی هستند که امر به معروف ونهی از منکر می کنند زیرا اگر در میان مسلمانان این امر رواج بیاید کارها به اصلاح می پیوندد و بنیان ملک و ملت استحکام می پذیرد. ستمکاران، مردم را زیر پا، لگد می کوبند و شما به جای امر به معروف و نهی از منکر کار را با چاپلوسی و تملق می گذارنید.هر کس مرا از روی و راستی بپذیرد او به حق سزاوار تر است و هر کس دعوت مرا رد کند شکیبایی می نمایم تا خداوند میان من و این گروه داوری کند و او بهترین داوران است. شما را به زنده ساختن آیات خداوند و از میان بردن بدعت ها فرا می خوانم اگر دعوت مرا بپذیرید به راه راست هدایت خداهید شد.
نقش سیاسی اهل بیت بزرگوار حضرت (سلام ا… علیهما)
اهل بیت، یک گروه آمر به معروف و ناهی از منکر بودند. روز یازدهم محرم جلادهای ابن زیاد اهل بیت را سوار شترهای بی جهاز یکسره به سمت کوفه بردند. شب دوازدهم تا صبح در راه بودند. حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) را به شتری که پالان چوبی داشت سوار کردند و غل و زنجیر به گردن مبارک امام انداختند.
حضرت زینب (س) در وسط عده ای از زنان وارد دارالاماره ابن زیاد شدند ولی سلام نکردند و به ابن زیاد اعتنا نکردند این سلام نکردن یعنی هنوز اراده ما زنده است. حضرت زینب (س) فرمودند: لااعطیکم بیدی اعطا الذلیل و لا افر فراز العبید خود را همچون شخص ذلیل و درمانده به دست شما نمی سپاریم و چون بندگان نیز نخواهم گریخت ابن زیاد ملعون پرسید این زن متکبر کیست؟ کسی اعتنا نکرد تا اینکه بار سوم پرسید و پاسخ دادند هذه زینب علی بن ابیطالب ابن زیاد شروع به زخم زبان زدن و اهانت کردن نمود و گفت: الحمد… الذی فضحکم واکذب اخدو ثتکم خدا را شکر می کنم که شما را رسوا و دروغتان را آشکار کرد.
حضرت زینب (سلام ا… علیها) فرمودند خدا را شکر می کنیم که افتخار شهادت را نصیب ما کرد. خدا را شکر می کنیم که این تاج افتخار را بر سر برادر من گذاشت. خدا را شکر می کنیم که ما را از خاندان نبوت و طهارت قرار داد. رسوایی مال فاسقان است ما در عمرمان دروغ نگفتیم و حادثه دروغ هم بوجود نیاوردیم دروغ مال فاجر ها است و تو فاسق و فاجر و رسوا هستی.
باسمه تعالی قرآن کریم و تبیین اصل امر به معروف و نهی از منکر
آیه شریفه ۹ سوره مبارکه نحل ان الله یامر بالعدل و الاحسان و ایتای ذی القربی و ینهی عن الفحشا و المنکر و البغی یعظکم لعلکم تذکرون/ و افو بعهد الله اذا عاهدتم و لا تنقضوا
خدا خلق را فرمان به عدل و احسان می دهد و به بذل و عطا به خویشاوندان امر می کند و از کارهای زشت و ظلم نهی می کند و به شما از روی مهربانی پند می دهد باشد که موعظه را بپذیرید. (تا سعادت و بهشت ابد یابید.)
آیه شریفه ۱۰۷ سوره مبارکه آل عمران
آنان که داناتر و با تقوا هستند امر به معروف و نهی از منکر می کنند چه کسی از امام حسین علیه السلام با تقوا تر است ایشان خود را بیشتر به فرمان الهی نزدیک می بینند و قیام می کنند.
سوره مبارکه توبه آیه شریفه ۱۱۲ بدانید که پشیمانان از گناهها، خداپرستان، حمد و شکر نعمت گزاران، روزه داران، نمازگذاران با خضوع، امر به معروف و نهی از منکر کنندگان و نگهبانان حدود الهی (همه اهل ایمان اند) و مومنان را ای رسول ما بشارت بده
راز و نیاز حضرت علیه السلام با پروردگار  جهانیان:
خداوندا، تو را سپاس می گویم که با فرستادن پیامبر خود درباره بزرگواری فرمودی و ما را قرآن آموختی و در دینداری هوشیار ساختی پس ما را نیز در ردیف سپاسگزاران خود قرار ده.
خداوندا در هر سختی و اندوهی تو پشت و پناه من هستی. بسا دشواری که در آن دل ناتوان می شود و تدبیر سودی نمی دهد دوست به خواری می افتد و دشمن شاد می گردد. من این دشواری را پیش تو آوردم. از غیر تو چشم پوشیدم و به تو دل بستم. تو گره از کارم گشودی و اندوهم را از میان بردی.
کلام پیشوا
با برآوردن حاجت مردم، مورد ستایش واقع شوید و با تاخیر در انجام آن برای خود نکوهش نخرید.
از ستم درباره کسی که در برابر تو جز خداوند بزرگ مدد کاری ندارد پرهیز کن.
پیام امام به سپاهیان غفلت زده:
گمان کردید که پس از کشتن من در دنیا متنعم خواهید شد و کاخهای خود را وسعت خواهید بخشید ول هیهات به زودی گرفتار سختی خواهید شد که شمار را به ترس و بی تابی خواهد انداخت و دلهای شما را خواهد لرزاند تا حدی که دیگر در جایی قرار نخواهید گرفت و ایمنی نخواهید داشت.

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  خطبه امام حسین (ع) در روز عاشورا و واقعه عاشورا

  خطبه امام حسین (ع) در روز عاشورا و واقعه عاشورا امام حسین (ع) با این جمله شروع به خطبه کردند : “ولی من آن خدایی است که کتاب فرود آورده و هم او، ولی شایستگان است” ، راوی گوید با گریه خواهرش خطبه قطع […]

  همگام با ابا عبدالله از مدینه تا کربلا

  فلسفه قیام ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) را در سخنان آن حضرت، در آغاز حرکت از مدینه و موضع‌گیری‌های ایشان در برابر حوادثی که در منزلگاه‌های میان راه روی داده است، می‌توان یافت. در این مجموعه سعی شده است ضمن آگاهی از نام منزلگاه‌ها […]

  مهمترین زمینه انجام گناهان

  انسان موجودی است که حقیقت او را عقل و علم تشکیل می دهد و همین مسأله موجب شرافت انسان شده و او را تا مقام خلافت الهی پیش برده است. در آیات قرآنی از جمله آیه ۳۰ و ۳۱ سوره بقره هنگامی که از […]

  چه گناهی ؟ چه اثر وضعی ؟

  در آیات قرآنی و همچنین نیایشها و ادعیه ماثور، برای هر فعلی آثار وضعی بیان شده است. کار خوب و کار زشت آثاری در زندگی انسان به جا می گذارد که از آن گریزی نیست. مثلا برای صدقه آثار وضعی چون افزایش عمر، دفع […]

  خواص آیه امن یجیب

  خیلی وقت‌ها شده است که به هنگام دعا و مناجات به آیه أمّن یجیب توسل کرده‌ای تا حاجات خود را از خدا بخواهی. بارها و بارها با سوز و شور این آیه را خوانده و زمزمه کرده‌ای تا بر استجابت دعایت تأکید کرده باشی، […]

  تربیت دینی در عصر مدرن

   انسان موجودی است خلاق و پویا که طبعاً به دنبال موقعیت و بالندگی در زندگی خویش است، از این رو برای شکوفا نمودن استعدادها و رسیدن به آرمانهای خود از هیچ کوششی فروگذار نبوده و سعی میکند که از توانمندیهای خود به بهترین وجه […]
دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد