خرید اینترنتی کتاب

جستجو در تک بوک با گوگل!

تابعيت پايگاه تك بوك از قوانين جمهوري اسلامي ايران

مجموعه آموزش های ویدیویی به زبان فارسینوار


با نصب نوار می‌توانید، همیشه و همه جا از شنیدن کتاب‌های صوتی لذت ببرید. با نصب این نسخه علاوه بر دسترسی به صدها عنوان کتاب صوتی ۸ کتاب صوتی رایگان هدیه بگیرید.

دانلود نسخه اندروید


دانلود نسخه ios
طاقچه


«میخائیل بولگاکف» ۱۲ سال پایانی عمرش را صرف نوشتن «مرشد و مارگاریتا» کرد و اثری ماندگار خلق کرد. این کتاب که در دوران تاریک روسیه استالینی ممنوع بود، پس از سال‌ها در شمارگان کم چاپ شد. مردم آن را پنهانی دست به دست می‌کردند و چون تعداد چاپ‌ شده آن کم بود، در نشست‌های قصه‌خوانی آن را گروهی می‌خواندند.

لینک کتاب


دانلود نسخه اندروید


دانلود نسخه ios


آشنایی با اصول بهداشت، تغذیه و ورزش ۲

آشنایی با اصول بهداشت، تغذیه و ورزش ۲
امتیاز به این مطلب!

324 views

بازدید


جهت دختران ۱۰ تا ۱۴ سال
 
 
مقدمه :
تغذیه مناسب یکی از ارکان سلامت ونشاط نوجوانان می‌باشد و با توجه به اهمیت خاص سلامت نوجوانان و جایگاه مهمی که این گروه درخانواده و جامعه دارند لازم است به انتخاب موادغذایی مناسب ، زمان و میزان مصرف و سن تغذیه آنها توجه کافی مبذول شود و توجه بدان حائز اهمیت است و این دلایل عبارتند از :
_ کودکان و بخصوص نوجوانان و جوانان بدلیل آنکه در مرحله رشد سریع قرار دارند نیازهای تغذیه ایشان اهمیت خاصی دارد و هرنوع اختلال درتغذیه آنان پیش آید می‌تواند موجب وارد آمدن لطمات شدیدی به رشد آنها شود.
۲_ عوارضی که به علت عدم رعایت اصول بهداشت و تغذیه غلط درسلامت نوجوانان ایجاد می‌شود چنانچه به سرعت درمان نشود جبران ناپذیر بوده و ممکن است تا آخر عمر گریبان گیر آن باشد
۳- نوجوانان درمرحله یادگیری سریع هستند و تغذیه نامناسب یادگیری و حافظه آنها را کاهش می‌دهد و خسارت عظیمی به سلامت جامعه می‌رساند.
۴_ نوجوانان آسیب پذیرترازبزرگسالان هستند و اختلالات تغذیه‌ای موجب کاهش قدرت ایمنی آنان شده و آنها را بیمارو ناتوان خواهد ساخت .
امروزه بهداشت و سلامت نوجوانان یک اولویت ملی دربسیاری ازکشورهاست بخصوص جنس مونث آن می‌باشد ودولتها و جوامع بین‌المللی باید سلامت مادران و کودکان و بخصوص نوجوانان رادربالاترین اولویت‌های خود قراردهند و باید مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه کافی و و مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر درجامعه و درسطح وسیع تر فراهم نمودن امکانات آموزشی توجه داشته تا سطح آگاهی خانواده ها را بالا ببرند. درتحقیقی که من به مدت ۴ سال داشته‌ام متوجه شدم ۸۰ %  دختران توجه بیشتر به اندام و تغذیه داشته‌اند ولی فقرمالی – عدم آگاهی خانواده‌ها- عدات بد خانوادگی باعث شده است که از تغذیه نامناسب برخوردار باشند.
و استفاده از روش‌های مناسب دراین زمینه می‌تواند مفید و موثر باشد و البته بدیهی است که در بکارگیری این روش‌‌ها اطلاع قبلی والدین و کسب مجوز از ایشان ضروریست و الزامی خواهد بود . ترکیب جمعیت کشور ما درحال حاضر بسیار جوان است و نزدیک به ۶۰ درصد جمعیت ایران کمتر از ۲۴ سال بوده و بدلیل عدم آگاهی آنها ممکن است که در معرض اصطلاحات و آموزه‌های غلط قرار گیرند که باید در این زمینه اقدامات بیشتری کودتا نسل‌های بعد اثرات خوب آموزش مفید و بهداشت و تغذیه‌ای مناسب را تجربه کنند.
تغذیه
 آشنایی با نحوه انتخاب مواد غذایی مناسب ،زمان و میزان مصرف و سن تغذیه دردوران بلوغ غذاهای آن دوره با دوران دیگر زندگی ما فرق می‌کند چون بدن به نیروی بیشتری نیاز دارد ولی چنین افراد با پرخوری باعث افزایش وزن بدن خود شده و چاق می شوند و باید همیشه درحال رژیم باشند و غذا کمتر بخورند .
تغذیه دردوران نوجوانی و بلوغ اهمیت زیادی دارد زیرا نوجوانان و جوانان بدلیل سوخت وساز بالای بدن و فعالیت زیاد به انرژی بیشتری نیاز دارند . و باید گفت که تغذیه باید درست و مناسب باشد و تمام مواد لازم به بدن برسد ، نه نیازی به پرخوری هست و نه احتیاجی به رژیم گرفتن می باشد .
دردوران عادات ماهانه تغذیه خاصی توصیه نمی شود و استفاده از غذای خانواده مناسب است ولی باید توجه داشت یکی از چیزهایی که باید دردوران عادات ماهانه کمتر مصرف کنید نمک است و غذاهای که دارای کافئین هستند خودداری کنیم .
بهتر است معده زیاد پرو سنگین نباشد غذا در ۵ تا ۶ وعده
–     ولی سبک تر خورده شود که خود برای مدت طولانی گرسنه نماند و انرژی داشته باشد و زود خسته نشود .
–    در دوران عادت ماهانه از غذاهای نفخ دار استفاده نشود و غذاهای که شامل چربی‌ها ، مواد قندی و نشاسته و پروتئین هستند ، استفاده شود البته مصرف زیاد قندهای ساده مثل نوشابه‌های گازدار، شکلات و سایر موادی که فقط انرژی زا هستند و ارزش غذایی ندارند محدود شود و به جای آنها از مواد نشاسته‌ای مانند برنج ، سیب‌زمینی استفاده شود .
«بهداشت ورزش»
آشنایی با تغذیه و نوع فعالیت بدنی
ورزش برای تندرستی و شادمانی جسمی و روانی افراد به خصوص نوجوانان موثر و ضروری است شاید بتوان گفت که ورزش یک راه بسیار خوب برای مبارزه با سستی و تنبلی است که از طرفی دوران بلوغ «مرحله ی جهش» است به این جهت دختران و پسران نوجوانی که ورزش و فعالیت بدنی جسمی بخش مهمی از برنامه آنها را تشکیل می‌دهد و بسیاری ازمسائل نوجوانان دراین سنین از قبیل رفتارهای تند، پرخاشگرانه ، کمرو ، گوشه گیری و اعتماد به نفس پایین داشتن را به وسیله ی شرکت درورزش‌های ، گروهی – فردی می‌‌توان کاهش داد.
ورزش مناسب باعث می شود که نوجوانان دربرابر مشکلات زندگی صبرو تحمل بیشتری داشته باشند اگر نوجوانان بطور منظم شروع به تمرینات بدنی نمایند و به ورزش کردن عادت کنند بربیماری‌های ازجمله «دردهای ناشی از ضعف عضلات و پوکی استخوان »مبتلا نخواهند شد . دردوران عادت ماهانه نیز انجام ورزش های سبک برای دختران و بانوان مانعی ندارد بلکه می تواند تا حدودی مشکلات جسمی و روانی این دوره را تسکین می کنند
بنابراین والدین ، مربیان به دختران نوجوان توصیه  کنند که ورزش و تمرینات سبب نشاط و سلامتی جسمی و روانی آنها خواهد شد و نوجوانان باید بدانند که دربرنامه روزانه خود فعالیت های بدنی را قرار دهند تا از لحاظ بدنی ، تناسب اندام و آمادگی جسمانی از سلامت  بهتری برخوردار باشند . و بسیاری از مسائل روحی نوجوانان از جمله رفتارهای تند و پرخاشگری و….. بوسیله شرکت درفعالیتهای ورزشی کاهش می یابد .
 تغذیه
خوردن شیر و سایرلبنیات برای رشد بسیار لازم است و انسانها باید همیشه صبحانه بخوردند و همچنین مقداری میوه و سبزی تازه بخورند و شیرینی و نمک و چربی زیاد مصرف نکنند و برای هضم بهترغذا به نکات زیر توجه کنند .
–        درهنگام خوردن غذا راحت و شاد باشند
–        با عجله غذا نخوردند
–        درموقع غذا خوردن کمتر آب بخورند
–        و بعد از غذا خوردن نباید بدوند «دویدن»
و منابع غذایی که دسترسی به آنها امکان پذیر و آسان است و با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم دربرنامه غذایی روزانه کودک از این مواد به مقدار کافی استفاده کنیم .
 
ویتامین «د» درموارد زیر یافت می‌شود:
روغن جگر ماهی cop   ، ماهی‌های روغنی و همچنین نورآفتاب به مدت نیم ساعت درروز درمعذض آفتاب قراربگیرند .
ویتامین ‌«آ»  :
ویتامین آ دررشد تاثیر قابل توجهی دارد و کمبود آن درنوجوانان به رشد آنها لطمه وارد می‌کند و منجر به کوتاهی قد‌آنها خواهد شد تخم‌مرغ ، شیر، لبنیات ، جگر، کره حیوانی ، طالبی ، هویج ، گوجه فرنگی‌ بهتر است این مواد بصورت تازه و کاملا شسته شده باشد ودراختیار نوجوانان قرار بگیرد .
 
مواد پروتئینی :
ازدومنبع حیوانی و گیاهی هستند . مانند گوشت گوساله و گوسفند ، ماهی ، دل و قلوه و مغز نان وشیر و لبنیات و تخم مرغ می‌باشد پروتئین های گیاهی از لحاظ کاربردی دربدن ضعیف‌ترند . مثل عدس ، گردو، نان کنجدی‌ البته نوجوانان که درحال رشد هستند و نیاز به پروتئین بیشتری دارند باید مقدار بیشتری پروتئین حیوانی دربرنامه ی غذایی روزانه ی خود بگنجاند .
کلسیم و فسفر :
کلسیم و فسفر املاحی هستند که ماده اصلی استخوانها را تشکیل می‌دهند و دردوران رشد و بلوغ اگر به میزان کافی مصرف نشوند دررشد آنها اختلال ایجاد شده و روند رشد به خوبی و بطورکامل انجام نخواهد شد و منبع غذایی آن شیر ، لبنیات ، حبوبات و غلات هستند شیر بهترین منبع کلسیم و فسفر است چون شیر دارای ویتامین است و نسبت کلسیم و فسفر درشیر مناسب است و لاکتوز (قند شیر) نیز به جذب کلسیم کمک می کند مصرف روزانه  2  لیوان شیر برای نوجوانان ضروریست .
کلام آخر:
بزرگترین آرزوی هرپدرو مادری این است که کودک و نوجوانشان ازرشد طبیعی برخوردار باشد و سالم و با نشاط باشد و از آسیب بیماریها درامان بماند این آرزویی کاملا طبیعی است و به امید آن روز که تمام کودکان و نوجوانان درسراسر جهان از بهداشت و تغذیه‌ای مناسب و از امکانات ورزشی مطلوبی برخوردار باشد .
دانلود کتاب

مطالب مشابه با این مطلب

  هنگامیکه BMI شما پایین است باید چکار کنید

  هنگامیکه BMI شما پایین است باید چکار کنید/ هنگامیکه BMI شما پایین است باید چکار کنید/ شاخص توده بدن یا BMI شما با استفاده از قد و وزن تان محاسبه می شود تا به پزشکتان کمک کند مقدار چربی موجود در بدن تان را […]

  ۹ دروغ شکم ۶ تکه

  آیا شما نیز یکی‌ از همان افرادی هستید که ساعت‌ها درون باشگاه وقت خود را صرف حرکات مربوط به شکم میکنند ولی‌ تا کنون نتیجه نگرفته اند؟نگران نباشید.چون تنها شما نیستید که این مشکل را دارید!! افراد زیادی وجود دارند که ساعت‌ها وقت خود […]

  مقایسه دستگاههای لاغری موضعی

  امروزه دستگاه های مختلفی به منظور کاهش وزن در بازار وجود دارد. اما یک سوال مهم این است که از بین انواع دستگاه های موجود، کدام روش برای لاغری موضعی مناسب تر است؟ روش های موجود به شرح زیر است: ۱ – دستگاه LPG […]

  نکاتی برای پیشگیری از صدمات ورزشی

  در ورزش پرورش اندام هم مثل سایر ورزش های دیگر می بایست مواردی را مورد توجه قرار داد که در رشد و توسعه بسیارمفید هستند در زیر به ۲۰ مورد اشاره میکنیم که امید واریم با رعایت این موارد از آسیب دیدگی خود جلوگیری […]

  ۹اشتباه زنانه در تناسب اندام

  ۹ اشتباه زنانه در تناسب اندام اطلاع  از یک برنامه اصولی و همچنین  شیوه های نادرست و حاکم بر ورزش خانمها به شما در بهتر اثرگرفتن از تمرین و ورزش یاری خواهد کرد. در این بخش ۹ خطای تمرینی را برایتان شرح می دهیم […]

  کناره گیری از ورزش و راه حلهایی برای آن

  تمرین اگر قرار بود کار ساده ای باشد، دیگر تمرین نمی شد، امـا ایـن هـم دلـیل نمی شود که دست از آن بکشید. در این مـقـاله قصد داریم به شما آمـوزش دهیم که چطور به علامتهـای تـوقف ذهنـتـان اعتـنـا نکرده و از آنها عبور […]
هو الکاتب


پایگاه اینترنتی دانلود رايگان كتاب تك بوك در ستاد ساماندهي سايتهاي ايراني به ثبت رسيده است و  بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند و به هیچ ارگان یا سازمانی وابسته نیست و هر گونه فعالیت غیر اخلاقی و سیاسی در آن ممنوع میباشد.
این پایگاه اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محتویات کتاب ها و مطالب موجود در سایت نمی پذیرد و محتویات آنها مستقیما به نویسنده آنها مربوط میشود.
در صورت مشاهده کتابی خارج از قوانین در اینجا اعلام کنید تا حذف شود(حتما نام کامل کتاب و دلیل حذف قید شود) ،  درخواستهای سلیقه ای رسیدگی نخواهد شد.
در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.
كتابخانه رايگان تك كتاب
دانلود كتاب هنر نيست ، خواندن كتاب هنر است.

دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد